Forum de spiritualitate

Ultimele subiecte
» Mai este cineva pe aici?
Dum Aug 11, 2013 8:58 am Scris de Tudorel666

» CRESTINI fara denominatiune
Sam Mar 09, 2013 7:18 pm Scris de crestinul

» Cine este in realitate Isus!
Dum Iul 08, 2012 2:11 pm Scris de Fairy

» NOSTALGII...poezii de Mihai LEONTE
Dum Iul 08, 2012 2:06 pm Scris de Fairy

» Ok
Mier Iun 16, 2010 11:37 am Scris de Tudorel666

» ARMONII MAJORE 2010...autor Mihai LEONTE
Mar Iun 15, 2010 3:42 am Scris de Mihai LEONTE

» vizitati
Lun Iun 14, 2010 9:59 am Scris de padawanu

» REVERII ADVERSE...poezii de Mihai LEONTE
Joi Iun 10, 2010 4:16 am Scris de Mihai LEONTE

» SCRIERI INOCENTE...de Mihai LEONTE
Vin Iun 04, 2010 4:05 pm Scris de Mihai LEONTE

» Cenzura istoriei!!!
Joi Iun 03, 2010 6:37 pm Scris de Ancuta

» Distihurile lui Bujor...autor Mihai LEONTE
Mar Mai 25, 2010 3:28 am Scris de Mihai LEONTE

» Despre crestinismul originar
Lun Mai 24, 2010 11:41 am Scris de Tudorel666

» Dorurile mele
Sam Mai 22, 2010 11:39 am Scris de Tudorel666

» VALENTE MEDII...poezii de Mihai LEONTE
Mier Mai 19, 2010 4:24 am Scris de Mihai LEONTE

» MIRAJELE ALBASTRE...poezii de Mihai LEONTE
Mier Mai 12, 2010 4:18 pm Scris de Mihai LEONTE

» APOGEUL METAFORIC...poezii de Mihai LEONTE
Dum Mai 09, 2010 7:04 am Scris de Mihai LEONTE

» RENASTEREA ZAMOLXIANISMULUI RELIGIA STRABUNILOR ROMANILOR
Mier Mar 24, 2010 12:01 pm Scris de HareKrishna

» Vishnuism-monoteismul hindus
Mier Mar 24, 2010 11:59 am Scris de HareKrishna

» Despre capitalismul salbatic
Mar Mar 02, 2010 2:54 pm Scris de wima2203

» Ce nu se spune despre Miscarea Legionara?
Mar Mar 02, 2010 2:39 pm Scris de wima2203

» E Omul urmasul lui Adam?
Dum Ian 31, 2010 9:46 pm Scris de Anticristul01

» Bine v-am gasit!
Dum Ian 31, 2010 8:13 pm Scris de Anticristul01

» POZE USERI
Joi Ian 28, 2010 3:37 pm Scris de IrinucaM

» Inaugurarea celei mai inalte cladiri din lume-DUBAI 2009
Mar Ian 12, 2010 9:06 pm Scris de Anticristul

» Arte martiale
Lun Ian 11, 2010 4:00 am Scris de IrinucaM

» Scrisoare adresata FEDERATIEI RUSE
Lun Ian 11, 2010 3:19 am Scris de IrinucaM

Cine este conectat?
In total este 1 utilizator conectat: 0 Inregistrati, 0 Invizibil si 1 Vizitator

Nici unul

[ Vizualizeaza toata lista ]

Recordul de utilizatori conectati a fost de 28, Joi Oct 02, 2014 3:20 am
Cautare

Rezultate pe:

Rechercher Cautare avansata

Nu sunteti conectat. Conectati-va sau inregistrati-va

SHINTO

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos  Mesaj [Pagina 1 din 1]

1 SHINTO la data de Mier Iun 18, 2008 10:29 am

religia vechilor japonezi deriva din cultul zeilor kami. atestat istoric cu aproximativ 2000 de ani b.c shintoismul este cea mai veche religie înaca existenta în care nu se pot identifica schism majore.
traditiile vechilor japonezi nu pot fi privite însa decât disipat. culturile diversilor zei (existau la un moment dat al istoriei, circa 10.000 de zeitati, stapânitoare pe numeroase obiecte din viata japonezilor - existau zeitati chiar si pentru pragul casei) nu pot realiza un tot
unitar. din mozaicul tribal al mileniilor s-a nascut în cele din urma shintoismul în forma sa actuala. preluând foarte multe dintre vechile rituri, putem spune ca shintoismul este o religie de sinteza apropiata din acest punct de vedere islamismului, reprezentând o copie fidela a spiritului japonez. cele mai importante fiinte si puteri din cadrul cultului shintosit sunt denumite kami. existenta acestor notiuni de kami reprezinta o dovada de imuabilitate temporala, întrucât si astazi ele joaca un rol decisiv în cadrul religios japonez. shintoismul afirma ca în natura, tot ceea ce nu este harazit cu uniformitate, tine de kami. legatura zeilor cu locul lor de salasuire este cea mai puternica legatura întâlnita în vreun cult religios. astfel, zeii nu sunt definiti ca entitمti aspatiale, ci sunt determinati în mod decisiv de locul în care salasuiesc capatand prin intermediul acestuia din urma importanta. astazi, în urma puternicului impact al budismului, denumirile marilor zeitati au fost schimbate, însa în esenta, doctrina a ramas neschimbata. puterea spiritului japonez a supus întotdeauna strainii (gaijin) ce se aventurau pe insule. acestia ajungeau în scurt timp sa gândeasca in acelasi mod, sa se adapteze la traditiileunei lumi închistate parca în propria
filosofie de viata. japonia a reusit peparcursul istoriei sale sa se tina ladistanta de conflicte majore. de aceea,asimilarea unor influente budiste, taoistesau zen a fost facuta odata cu trecereatimpului. shintoismul, nume generic însumândîntreg mozaicul conceptual japonez a reusitsa-si pastreze integritatea conceptualaadoptând din mers idei ale cultelorparalele. foarte multi japonezi participaastazi la ceremoniale budiste având înacelasi timp acasa urnele specifie pomeniriistrabunilor dupa ritul shintoist. Iata dece, cu toate ca a existat doar pe teritoriul
japonez si astazi numarul adeptilor sai estede doar 48 de milioane, shintoismul ramâne
una dintre cele mai puternice sisteme filosofico-religioase din asia

Vezi profilul utilizatorului

2 Re: SHINTO la data de Mier Iul 02, 2008 2:46 pm

Sunt doua mari surse pt cunoasterea sintoismului:
Analele Kojiki aparute in anul712 en
Analele Nhongi aparute in anul 720 en

3 Re: SHINTO la data de Mier Iul 30, 2008 1:56 pm

Șintoismul sau shinto (神道) este religia tradițională a Japoniei și o fostă religie de stat a acestei țări. Fiind o religie politeistă, implică venerarea unor zei numiți kami (神). Mulți kami sunt divinități locale și pot reprezenta spirite sau genii ale unor anumite zone geografice, însă există și unii zei care personifică monumente sau procese naturale majore: de exemplu, Amaterasu, zeița soarelui , sau Muntele Fuji. Shinto este un sistem de credințe animist. Cuvântul Shinto este format prin alăturarea a două caractere japoneze (Kanji): "神" (shin), însemnând zei sau spirite (când este singur, caracterul se citește kami) și "道" (tō), însemnând drum, cale filozofică (același caracter se folosește în scrierea chineză pentru cuvântul Tao). Astfel, Shinto se traduce prin Calea zeilor.

O poartă torii la Sanctuarul de la ItsukushimaDupă cel de-al Doilea Război Mondial, șintoismul și-a pierdut statutul de religie de stat a Japoniei. Deși câteva învățături și practici șintoiste au devenit proeminente în timpul războiului, ele nu mai sunt acum transmise generațiilor următoare, în timp ce altele cum ar fi omikuji (ghicirea destinului) și tradițiile de Anul Nou persistă și în ziua de astăzi.

http://ro.wikipedia.org/wiki/%C5%9Eintoism

Continut sponsorizat

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus  Mesaj [Pagina 1 din 1]

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum