Forum de spiritualitate

Ultimele subiecte
» Mai este cineva pe aici?
Dum Aug 11, 2013 8:58 am Scris de Tudorel666

» CRESTINI fara denominatiune
Sam Mar 09, 2013 7:18 pm Scris de crestinul

» Cine este in realitate Isus!
Dum Iul 08, 2012 2:11 pm Scris de Fairy

» NOSTALGII...poezii de Mihai LEONTE
Dum Iul 08, 2012 2:06 pm Scris de Fairy

» Ok
Mier Iun 16, 2010 11:37 am Scris de Tudorel666

» ARMONII MAJORE 2010...autor Mihai LEONTE
Mar Iun 15, 2010 3:42 am Scris de Mihai LEONTE

» vizitati
Lun Iun 14, 2010 9:59 am Scris de padawanu

» REVERII ADVERSE...poezii de Mihai LEONTE
Joi Iun 10, 2010 4:16 am Scris de Mihai LEONTE

» SCRIERI INOCENTE...de Mihai LEONTE
Vin Iun 04, 2010 4:05 pm Scris de Mihai LEONTE

» Cenzura istoriei!!!
Joi Iun 03, 2010 6:37 pm Scris de Ancuta

» Distihurile lui Bujor...autor Mihai LEONTE
Mar Mai 25, 2010 3:28 am Scris de Mihai LEONTE

» Despre crestinismul originar
Lun Mai 24, 2010 11:41 am Scris de Tudorel666

» Dorurile mele
Sam Mai 22, 2010 11:39 am Scris de Tudorel666

» VALENTE MEDII...poezii de Mihai LEONTE
Mier Mai 19, 2010 4:24 am Scris de Mihai LEONTE

» MIRAJELE ALBASTRE...poezii de Mihai LEONTE
Mier Mai 12, 2010 4:18 pm Scris de Mihai LEONTE

» APOGEUL METAFORIC...poezii de Mihai LEONTE
Dum Mai 09, 2010 7:04 am Scris de Mihai LEONTE

» RENASTEREA ZAMOLXIANISMULUI RELIGIA STRABUNILOR ROMANILOR
Mier Mar 24, 2010 12:01 pm Scris de HareKrishna

» Vishnuism-monoteismul hindus
Mier Mar 24, 2010 11:59 am Scris de HareKrishna

» Despre capitalismul salbatic
Mar Mar 02, 2010 2:54 pm Scris de wima2203

» Ce nu se spune despre Miscarea Legionara?
Mar Mar 02, 2010 2:39 pm Scris de wima2203

» E Omul urmasul lui Adam?
Dum Ian 31, 2010 9:46 pm Scris de Anticristul01

» Bine v-am gasit!
Dum Ian 31, 2010 8:13 pm Scris de Anticristul01

» POZE USERI
Joi Ian 28, 2010 3:37 pm Scris de IrinucaM

» Inaugurarea celei mai inalte cladiri din lume-DUBAI 2009
Mar Ian 12, 2010 9:06 pm Scris de Anticristul

» Arte martiale
Lun Ian 11, 2010 4:00 am Scris de IrinucaM

» Scrisoare adresata FEDERATIEI RUSE
Lun Ian 11, 2010 3:19 am Scris de IrinucaM

Cine este conectat?
In total este 1 utilizator conectat: 0 Inregistrati, 0 Invizibil si 1 Vizitator

Nici unul

[ Vizualizeaza toata lista ]

Recordul de utilizatori conectati a fost de 28, Joi Oct 02, 2014 3:20 am
Cautare

Rezultate pe:

Rechercher Cautare avansata

Nu sunteti conectat. Conectati-va sau inregistrati-va

HUPA - NUNTA.

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos  Mesaj [Pagina 1 din 1]

1 HUPA - NUNTA. la data de Sam Iun 21, 2008 4:48 pm

SAVIN

vrajitor
Nunta -Hupa

DE CERBU

BIBLIA SPUNE CA DUPA FIECARE ZI DE CREATIE DUMNEZEU A SPUS "ESTE BINE". DAR DUPA CE LA CREAT PE ADAM, EL A SPUS "NU E BINE", SI SA REFERIT LA FAPTUL CA ADAM ERA SINGUR. "OMUL NU POATE SA FIE SINGUR".

COMENTATORII BIBLIEI SCRIU CA IN ZILELE DE CREATIE IN CARE DUMNEZEU A DECLARAT CA "ESTE BINE", POTI SA TE BUCURI DE ACESTE ZILE SINGUR. DAR EXPERIENTA PARADISUL, CERE SA FIE DOI.
CINICI ISI BAT JOC DE ACEASTA INSTITUTIE ASA NUMITA "CASNICIE".
DAR TALMUDUL ESTE CLAR CAND DECLARA CA "UN BARBAT FARA FEMEIE, ESTE UN BARBAT FARA BUCURIE, FARA BINECUVANTARI, FARA FERICIRE". (spune asta la toti cei care au divortat).
exista o formula care se zice in timpul nunti, si anume: "MATA ISA, MATA TOV", adica, sia gasit o femeie, a gasit binele.
toate mamele evreice bat la cap copii sa se casatoreasca. nu este un fenomen cultural, este bazat pe religia judaica.
in biblie casatoria este socotita o porunca, nu o optiune. (nu am avut in cotro, zic uni, fara sa stie ca de fapt au dreptate).
chiar la inceputul bibliei scrie in genesis 2:24: "un barbat sa -si lase mama si tata, si sa se lipeasca de nevasta sa, ca ei sa devina aceasi carne".
interesant de remarcat ca chiar printre evrei nereligiosi de azi, este destul de rar sa se traiasca necasatoriti un timpt prea indelungat. pe de o parte este presiunea familiei, dar si sensul personal, ca casatoriti, asa trebuie sa fie.
in toata perioada talmudica, era un singur rabin care nu sa casatorit. ben azzai zicea ca motivul este ca sufletul lui este indragostit numai de torah.
o nevasta, zicea el, ar fi o distractie pentru studile sale. el a fost criticat de toti contemporani sai. (cu toate ca e clar ca o nevasta este o "distratie").
se spune ca dumnezeu se ocupa de a aranja casatori, dar este o munca tare grea.
problema este ca in timp ce femeia si barbatul cauta sa gasesca persoana perfecta, ei nu stiu ca, dupa talmud, 40 de zile inainte de un copil se naste, o voce din cer decreteaza ca asa o femeie se va casatori cu un anumit barbat.(talmud, sota, 2a)
deci mirele si mireasa sant predestinati inca inainte de se nasc.
atunci ce inseamna dragoste la prima vedere ? inseamna ca doua suflete , intuitive, se atrag, bazat pe hotararea divina. si exista un cuvand care deriva din idish, care descrie vitorul mire sau viitoarea mireasa :"BASHERT". DECI BASHERT ESTE CEL/CEA CARE A FOST HOTARAT, SA FIE AL TAU.
deci fiecare fetita si baietel, traiesc, se joaca, merg la scoala, fara sa stie ca undeva, departe sau aproape exista cineva care "trebuie" sa devina "bashertul" lor.
acest concept poate explica dece per capital, la evrei, exista mai putine divorturi , decat in populatia generala. (se omoara unul pe altul)
odata ce o pereche hotaresta sa se casatoreasca, trebuie hotarata data nunti. dar legea stipuleaza ca o nunta nu poate avea loc in timpul unui festival sau sarbatoare."SA NU AMESTECAM O BUCURIE CU O ALTA BUCURIE". o nunta i se cuvine sa aibe atentia intreaga. marti este o zi norocoasa, pentru ca dumnezeu a zis de doua ori....este bine.
mai multe legi si traditi exista care se aplica la o nunta evreiasca.
in primul rand, mirele si mireasa, nu trebuie sa se vada pe o perioada de o zi, si pana la o saptamana, inainte de ziua nunti. evrei observanti nu manaca 24 de ore inainte de ceremonie. in felul asta ziua nunti se compara cu yom kipur, o zi in care luam responsibilitatea sa devenim oameni mai buni in viitor.
a "TALIT", este un fular de rugaciune, care exista si in biserica la gatul preotilor care oficiaza.
exista o traditie ca mireasa da cadou mirelui un "TALIT". de ce ?. pentru ca un talit are in colturile sale un total de 32 de fire, 8 la fiecare colt.32 in ivrit are echivalentul de "LEV", inima. ce romantic !.
inainte de ceremonie, mirele este adus in fata miresei care este asezata pe un tron, ea fiind regina in ziua nunti. mirele acopera fata ei cu un voal, si ceremonia se numeste "badeken". motivul acestui ritual se gaseste in biblie, si anume in povestea lui iacov, care vroia sa se casatoreasca cu rahel, dar socrul la inselat, si ia dat pe leah, sora ei in loc. cum asa ?
leah avea fata acoperita din motive de modestie. modestia ramane si azi, dar mai intai, inainte de i se acopere fata, mirele o priveste ca sa fie sigur ca ea este si nu alcineva.
alt motiv este protectie, protectia de ceva precios, si contra ochilor rai.
atat mirele cat si mireasa sant inbracati in alb, simbolul puritati. mirele isi pune peste costum un halat alb, "kittel", exact la fel ca cel care se poarta de yom kipur.
parinti insosec copii la hupa. parinti tin in mana o lumanare. valoarea numerica a doua lumanari este "sa va inmultiti", o aluzie la faptul ca parinti spera in curand sa devina bunici.
cand parinti ajung in fata hupalei, ei lasa pe mire sa intre singur sub hupa, simbolizand: " UN OM TREBUIE SASI PARASEASCA MAMA SI TATA".
dar ce este o hupa ? de baza, este un material atarnat pe 4 stalpi de suport, reprezant noua casa care este creata cu nunta asta. in multe sinagogi, hupaua poate sa devine o piesa de arta, pavazata cu flori, si facuta din materiale diverse, ca catifea sau matase. hupaua poate sa fie foarte larga sau mica. poate sa fie fixa sau portativa. ramane, ca de baza, sant 4 suporturi si un acoperis.
traditional, ceremonia de hupa era tinuta afara, si ultra ortodoxi nu renunta la traditie chiar daca ploua sau este minus 30 de grade celcius.
unele sali de nunti, au gasit o solutie eleganta la aceasta traditie, si, construiesc sala cu o deschidere in acoperis, care electric se poate deschide -inchide. hupaua este asezata sub deschidere, asa cum traditia cere. ideia de a avea hupaua afara este ca pe deasupra hupauaei se afla cerul care formeaza o hupa celestal.
cand mireasa ajunge sub hupa, fiind adusa de parinti ei, mireasa incepe sa se invarte injurul mirelui de 7 ori. numarul 7 corespunde cu faptul ca de 7 ori scrie in biblie "cand un barbat isi ia o femeie ". in plus este ziua a saptea, ziua sfanta a odihnei, sabath. invartinduse in jurul mirelui, mireasa demonstreaza ca ea intra in sapte sfere a mirelui, un concept mistic care le voi explica mai pe larg cand voi scrie despre kabalah, mistisismul judaic.
deasemenea, asa cum joshua a cucerit jeriho, invartinduse sapte ori in jurul orasului, ea cucereste inima lui.
dar eu personal cred ca ea incearca sa-l zapaceasca. ca sa nu isi dea seama ce se intampla.
inainte de ceremonie, se semneaza un contract de casatorie numit "ketubah". in acest document, mirele promite sa dea suport nevestei, financiar, in timpul casnicie, dar si in caz de divort sau deces. este un document remarcabil, care sa nascut intro perioada, cand femeia, in toate culturile, nu avea prea multa valoare. unde familia vroia sa scape de fete care erau socotite o difilcutate financiara. a oferi o protectie financiara,in scris, inainte cu mii de ani, este unic judaismului. si in plus, aduce sub hupa, in timpul nunti, posibilitatea unui divort, sau moartea sotului
si consencatia finenciara. mai bine sa fi realistic , decat naiv romantic.
ideaia contractului de casatorie, ketubah, a fost instituta inainte cu 2306 de ani.
inelul de casatorie trebuie sa fie rotund, simbolul eternului. inelul trebuie sa fie propietatea mirelui. mirele introduce inelul pe degelul mirese intonand :"cu acest inel, imi iesti consecrata mie, dupa legile lui mose si israel". in general, mireasa nu prezinta mirele cu un inel. inelul este plasat pe mana dreapta pe index, fiind degetul , care este conectat de inima, dupa mistisism.
"kidusim", sant binecuvantari facute pe vin si cu vin (rosu). primul kidusim este pe vin, al doilea kidusim, este pentru obligatia luata de mirele si mireasa.
urmeaza sapte benedictiuni nuptiale, legate de creatia universului, a omeniri, existenta lui israel, si fericirea in viitor a noului cuplu. observati legatura lineara intre creatia, si ziua nunti, care eventual va duce tot la creare.
mirele si mireasa bea din aceiasi cupa ( facuta in argint curat), ca sa arate ca, de aci inainte, viata lor va fi unita.
ceremonia se termina cu un obicei ciudat. mirele sparge un pahar cu piciorul lui. de ce? pentru ca cu toate ca acest moment este un moment de fericire suprema, fericirea nu este complecta, atata timp ca tempul din jerusalem ramane distrus. in timpurile moderne, se poate zice ca, indiferent cat de fericit esti, nu se poate uita holocostul.
acuma este momentul, cand se aude paharul spargantuse, si toti invitati striga "MAZAL TOV", sa fie cu noroc. e momentul in care ei au devenit casatoriti.
de fapt, legal vorbind, au devenit casatoriti, cand mirele ia dat inelul.
in cercurile ortodoxe, cuplul este conduit cu cantec si bucurie la o camera separata (heder yihud), unde vor sta cca. 30 de minute singuri.
in ziua nunti, mirele si mireasa au status de rege si regina. si este o obligatie religioasa sa-i faci bucurosi, sa dansezi pentru ei si cu ei. obligatoriu. motiv pentru care vezi rabini de 85 de ani dansand, si mirele si mireasa danseaza cu fiecare , ca obligatia sa fie complectata.

"CAND UN BARBAT TRANSFORMA O FEMEIE IN SOTIA SA, ESTE CEA MAI INALTA FORMA DE COMPLIMENT. DIN PACATE, ESTE ULTIMIL COMPLIMENT CARE IL FACE ".

shalom, inseamna pace. SHALOM BAIT inseamna pace acasa. harmonie domestica. este la fel de inportant ca pace intre natiuni. sa reusesti sa ai pace in casa ta, cu familia ta , este varful reusitei.
dar shalom bait nu se intampla de la sine. judaismul recunoaste ca cu toate ca casatoria este pregatita in ceruri, casatoria trebuie traita pe pamant. cum zice gluma evreiadsca "TOATE NUNTILE SANT FERICITE, E TRAITUL INPREUNA CARE ESTE DIFICIL ".
deci judaismul, a developat instructiuni, ca sa ajuta sa se creieze conditile pentru SHALOM BAITH.

1. legea evreiasca cere cuplului sa se iubeasca asa cum se iubesc ei insasi.
2. talmudul spune: dialog, dialog, dialog. tot timpul comunicati.
3. legile care comanda evrei sa tine sarbatorile, comanda barbatul sa cumpere haine noi si frumoase femei, inaintea sarbatori.(si evrei au MULTE sarbatori!!).
4. BANI NU TREBUIE NICIODATA SA DEVINA MAI INPORTANT DECAT CASATORIA .
5. secretul unei casatori reusite este prietenia cuplului. mesajul este : 'PRIETENI SI AMANTI". se recita prieteni si amanti sub hupa in una din benedictiuni.
6. cel mai bun cadou, zice talmudul, este complimentele. critisismul este ca un acid care arde gauri in casatorie. cu cat se critica mai mult, cu atat mai multe gauri.

uite o formula de succes in casnicie in zece puncte :

1. da, nu ia. da cadouri, da complimente si cel mai inportant, da placere. placere fizica si morala.
2.taci. repet, taci. raspuns la insulte aduc si mai multe insulte. taci, ca trece. (se spera)
3. nu te astepta la mai mult, decat realistic este posibil. nu te astepta ca partenera sau partenerul sa fie perfect. numai dumnezeu este perfect. si mai ales nu fa comparati cu alcineva.
4.nu exagera. fi pozitiv.
5. cand comunicati, nu uitati ca idea principala este fericirea in casatorie .comunicati in pozitiv, nu in negativ. este vorba de o schimbare de stragedie.
6. fi gata pentru compromis. exista intodeauna o solutie compromis la toate.
7. greseli se intampla. nu invinovati .
8. traieste in prezent. ce a fost, a fost. trecutul A TRECUT.
9, intreabate tot timpul : cum pot crea o atmosfera placuta acasa ?
10. nu uita cele de mai sus !

talmudul zice, cand un divort ia loc, dumnezeu plange. dumnezeu este suparat de ne- reusita omului. dar judaismul recunoaste ca divortul este preferabil, cand viata devine dificila in casa. judaismul crede ca sa se stea inpreuna "pentru copii", este absurd, pentru ca copii vor suferii mai mult crescand in mijlocul nefericiri conjugale. cand nu exista o alta alternativa, divortul devine o mitzvah, o obligatie. dece judaismul accepta divortul ?
pentru ca casatoria este o institutie sfanta,si daca parteneri nu vor sau nu pot sa-si inplineasca responsabilitatea de a avea o casa in pace si armonie, atunci divortul este necesar si inperativ. un alt exemplu de logica judaismului.

DECI ....

1. judaismul vede casatoria nu numai o alegere personala, dar si o obligatie religioasa.
2 . traditia evreiasca crede ca dumnezeu aranjeaza potrivirea cuplulilor. cuplul este predestinat inca din inaintea nastelor.
3. ceremonia , hupa, este umpluta cu simbole si traditi.
4. spargerea paharului sub hupa, leaga viitorul cuplului cu istoria evreilor.
5. judaismul ofera sfaturi practice pentru a mentine "shalom baith", pace acasa, necesara pentru o casnicie care dureaza.
6. divorte, cu toata tristetea, este preferabila, ca de a trait intrun climat de ura reciproca.

DE CERBU.

Vezi profilul utilizatorului

2 Re: HUPA - NUNTA. la data de Sam Noi 08, 2008 4:54 pm

Alex

djin
D-le Savin, interesanta informatie. Am o intrebare. poate mi`a scapt raspunsul in timp ce citeam, dar e posibila o casatorie religioasa intre un crestin ( ortodox, catolic...) si o evreica?

Vezi profilul utilizatorului http://paranoictimes.blogspot.com/

3 Re: HUPA - NUNTA. la data de Sam Noi 08, 2008 5:48 pm

Anticristul

eliberat
Nu stiu daca Savin intra in acest forum,dar pina intra i ti raspund eu.Nici o religie nu poate oficia o vasatorie intre 2 persoane care nu apartin aceleiasi religii.E ca si cum ai injuga un cal si un bou la caruta.Cind 2 se casatoresc trebuie sa se hotarasca la ce jug vor trage.Daca nu se hotarasc inainte,dupa aceea precis ca va fi mai greu.
Nici macar un catolic cu o ortodoxa ,desi amindoua sint religii crestine si nu se pot oficia ,pina nu se hotarasc la u unul din drumuri.

4 Re: HUPA - NUNTA. la data de Sam Noi 08, 2008 9:17 pm

SAVIN

vrajitor
mi sa pus doua intrebari:

poate un crestin sa devina evreu?
da, dar numai daca arata ca o face dintr-un interes onet de a deveni evreu, si nu din interese nelegate, ca o casatorie.
a deveni evreu este posibil in statele unite, canada, franta si israel.
exista 4 forme diferite de judaism: ortodox, reform, reconstruit si conservativ. numai ortodox este recunoscut in israel.

nu se pot casatori doua persoane cu doua religi diferite , cu ceremoni religioase.civil da, religios, nu.

Continut sponsorizat

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus  Mesaj [Pagina 1 din 1]

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum