Forum de spiritualitate

Ultimele subiecte
» Mai este cineva pe aici?
Dum Aug 11, 2013 8:58 am Scris de Tudorel666

» CRESTINI fara denominatiune
Sam Mar 09, 2013 7:18 pm Scris de crestinul

» Cine este in realitate Isus!
Dum Iul 08, 2012 2:11 pm Scris de Fairy

» NOSTALGII...poezii de Mihai LEONTE
Dum Iul 08, 2012 2:06 pm Scris de Fairy

» Ok
Mier Iun 16, 2010 11:37 am Scris de Tudorel666

» ARMONII MAJORE 2010...autor Mihai LEONTE
Mar Iun 15, 2010 3:42 am Scris de Mihai LEONTE

» vizitati
Lun Iun 14, 2010 9:59 am Scris de padawanu

» REVERII ADVERSE...poezii de Mihai LEONTE
Joi Iun 10, 2010 4:16 am Scris de Mihai LEONTE

» SCRIERI INOCENTE...de Mihai LEONTE
Vin Iun 04, 2010 4:05 pm Scris de Mihai LEONTE

» Cenzura istoriei!!!
Joi Iun 03, 2010 6:37 pm Scris de Ancuta

» Distihurile lui Bujor...autor Mihai LEONTE
Mar Mai 25, 2010 3:28 am Scris de Mihai LEONTE

» Despre crestinismul originar
Lun Mai 24, 2010 11:41 am Scris de Tudorel666

» Dorurile mele
Sam Mai 22, 2010 11:39 am Scris de Tudorel666

» VALENTE MEDII...poezii de Mihai LEONTE
Mier Mai 19, 2010 4:24 am Scris de Mihai LEONTE

» MIRAJELE ALBASTRE...poezii de Mihai LEONTE
Mier Mai 12, 2010 4:18 pm Scris de Mihai LEONTE

» APOGEUL METAFORIC...poezii de Mihai LEONTE
Dum Mai 09, 2010 7:04 am Scris de Mihai LEONTE

» RENASTEREA ZAMOLXIANISMULUI RELIGIA STRABUNILOR ROMANILOR
Mier Mar 24, 2010 12:01 pm Scris de HareKrishna

» Vishnuism-monoteismul hindus
Mier Mar 24, 2010 11:59 am Scris de HareKrishna

» Despre capitalismul salbatic
Mar Mar 02, 2010 2:54 pm Scris de wima2203

» Ce nu se spune despre Miscarea Legionara?
Mar Mar 02, 2010 2:39 pm Scris de wima2203

» E Omul urmasul lui Adam?
Dum Ian 31, 2010 9:46 pm Scris de Anticristul01

» Bine v-am gasit!
Dum Ian 31, 2010 8:13 pm Scris de Anticristul01

» POZE USERI
Joi Ian 28, 2010 3:37 pm Scris de IrinucaM

» Inaugurarea celei mai inalte cladiri din lume-DUBAI 2009
Mar Ian 12, 2010 9:06 pm Scris de Anticristul

» Arte martiale
Lun Ian 11, 2010 4:00 am Scris de IrinucaM

» Scrisoare adresata FEDERATIEI RUSE
Lun Ian 11, 2010 3:19 am Scris de IrinucaM

Cine este conectat?
In total este 1 utilizator conectat: 0 Inregistrati, 0 Invizibil si 1 Vizitator

Nici unul

[ Vizualizeaza toata lista ]

Recordul de utilizatori conectati a fost de 28, Joi Oct 02, 2014 3:20 am
Cautare

Rezultate pe:

Rechercher Cautare avansata

Nu sunteti conectat. Conectati-va sau inregistrati-va

ISUS - O ENIGMA ??!!

Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3  Urmatorul

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos  Mesaj [Pagina 2 din 3]

26 Re: ISUS - O ENIGMA ??!! la data de Sam Iul 05, 2008 3:00 pm

Emil Condor

vrajitor
Azazel a scris:daca evrei STIU DUMNEZEU de ce nu l-au ascultat niciodata?
Mereu au avut părerea aceea despre ei însisi, chiar si atunci când Dumnezeu a fost lângă ei, nu L-au crezut pentru că se prezenta prea simplist pentru "gusturile" lor!!! - "Cum? Noi să credem în Moise? Să credem în prooroci? Să credem într-un biet tâmplar din Galilea? Noi suntem poporul ales, ce stiti voi?!" Asta a fost mereu atitudinea lor fată de Dumnezeu si de cei ce au crezut ceea ce au stiut despre Dumnezeu - da, da! Cei mai multi dintre noi, află (stiu) întâi, apoi cred...
Evreii mereu au dorit să fie centrul atentiei si pentru aia, tot mereu au si "fortat nota" iar exagerările lor i-au costat de fiecare dată. Să nu-mi spuneti că am ceva împotriva evreilor pentru căăă... Iosunt evreu 100% si îmi cunosc poporul din care mă trag.
Fiecare dintre evrei vrea să fie "centrul atentiei", ziceam, dar numai Unul a rămas în centru ei pentru secole si secole: Isus Hristos Domnul fără cusur.

Ati întâlnit în viată, cineva cu o atractie magnetică personală atât de evidentă că erau mereu centrul atentiei? Probabil personalitatea sau inteligenta lor, oricum ceva despre ei era cu adevărat enigmatic si atrăgător.
Ok! Asa a fost Isus dar El, fată de ceilalti oameni ce s-au „ofilit” prin cărtile de istorie, este încă faimos, lumea este prinsă în controverse despre El, despre viata Lui. Cărtile si media sunt pline de Numele Său.
Cum se face că Isus este actualitate chiar si acum în secolul 21? - Convingerea celor ce au trăit pe vremea Lui că El a murit si a înviat din morti si afirmatiile Lui despre El Însusi. Ca un simplu tâmplar dintr-un obscur sătuc Galilean din Israel, să afirme ce a afirmat El – dacă este adevărat, aceea are implicatii enorme asupra vietii tuturor. După a Lui părere, tu si eu suntem speciali si parte dintr-un plan cosmic de neimaginat.
Isus a schimbat lumea pentru următoarele 20 de secole după moartea Lui – alti lideri au avut un anume impact în viata oamenilor dar nimeni precum „neînsemnatul” tâmplar din Nazareth.
De ce diferenta asta făcută de Isus în comparatie cu ceilalti? A fost, El, un om mare, important sau... ceva mai mult de atât?
Unii cred că Isus a fost un învătător moral ireprosabil, altii că a fost cel mai mare lider religios al tuturor timpurilor, dar altii cred mult mai mult de atât...
Tu, prieten drag, ce crezi despre El? A fost un educator moral, mare lider religios sau altceva, mai mult?

Vezi profilul utilizatorului

27 Re: ISUS - O ENIGMA ??!! la data de Sam Iul 05, 2008 3:52 pm

No Name

inger
Numai cei ce cunosc felul și modul de descoperire al lui Dumnezeu în Vechiul Testament au posibilitatea s-o afle și în Noul Testament. De fapt este tot același Dumnezeu și Domn, însă cu deosebirea că El S-a descoperit vizibil în Vechiul Testament în trupul duhovnicesc, iar în Noul Testament în trupul de carne.

Dumnezeu în ființa Sa este Duh (Ioan 4, 24). Ca Duh nu L-a văzut nimeni (Ioan 1, 18; 1 Ioan 4, 12). Din cauza aceasta El este numit „ Dumnezeu invizibil ”. (1 Tim. 1, 17; 1 Tim. 6, 16). Cine L-a văzut pe Dumnezeu în Vechiul Testament, acela L-a văzut ca Domn, ca Iahveh, și cine vrea să-L vadă pe Dumnezeu în Noul Testament, acela trebuie să-L vadă ca Domn, deci ca Emanuel - Dumnezeu cu noi. Astfel Tatăl s-a descoperit în Fiul - Dumnezeu, Duhul, ca Domn, într-un trup omenesc. Toate denumirile pe care le găsim în legătură cu Dumnezeu, le găsim referindu-se și la Domnul.

În Vechiul Testament încă nu a existat relația Tată-Fiu. EL a fost anunțat doar profetic ca Fiu. Nici un prooroc nu s-a adresat lui Dumnezeu cu „ Tată ceresc ” ; nimeni nu s-a adresat timp de patru mii de ani în Vechiul Testament către Fiul lui Dumnezeu. Nu a existat nici o convorbire între Tată și Fiu, pentru că nu a existat încă această stare. Poporul lui Israel a avut o relație cu Domnul Dumnezeu, căruia I se adresau.

28 Re: ISUS - O ENIGMA ??!! la data de Sam Iul 05, 2008 4:59 pm

Emil Condor

vrajitor
No Name a scris:Toate denumirile pe care le găsim în legătură cu Dumnezeu, le găsim referindu-se și la Domnul.
Isus este YHVH
Caracteristici ........................... Dumnezeu (YHVH, Jehovah) ................ Isus Hristos

Omnipotent....................................1Cronici 29:11 ............................... Filipeni 03:20,21
Omniscient ....................................1Ioan 3:20................................... Col02:02,03
Omniprezent ................................. Prov 15:03 .................................... 2Cor 02:14
Domn al Sabatului ........................ Genesa 02:03 ................................ Matei 12:08
„Euu sunt” .................................... Exodul 03:14 ................................. Ioan 08:58
Singurul Creator ........................... Isaia 44:24 ..................................... Ioan 01:03
Singurul Salvator .......................... Isaia 43:11 ..................................... Fap.04:12
Va judeca omenirea ...................... Isaia 03:13,14 ................................ 2Cor 05:10
Va judeca „turmele” ..................... Ezechiel 34:17 ............................... Matei 25:31-33
A trimis profeti ............................. Ieremia 07:25 ................................. Matei 23:34
A înviat pe Isus ............................. Fap 04:10 ....................................... Ioan 10:17,18
Venind în glorie ............................ Isaia 40:05 ...................................... Matei 24:30
Tatăl nostru ................................... Isaia 63:16 ...................................... Isaia 09:06
Primul si ultimul ........................... Isaia 44:06 ...................................... Apoc 01:17
Stânca salvatoare .......................... 2Sam 22:32 ..................................... 1Cor 10:04
Piatră de poticnire ......................... Isaia 08:13-15 ................................. 1Petru 02:08
„Cel ce plângea în pustie” vine
să prepare calea pentru Cine? .......... Isaia 40:03 .......................................... Matei 03:03
Vesnic ........................................... Genesa 21:33 .................................. Mica 05:02
Izvor de apă vie ............................ Ieremia 17:13 ................................... Ioan 04:10-14
Învie mortii ................................... Fap 26:08 ......................................... Ioan 06:40
Răsplăteste pe om ......................... Isaia 40:10 ....................................... Matei 16:27
Are toată autoritatea si puterea .......... 1Cron 29:11 ..................................... Matei 28:18
Dă putere si autoritate omului ............ Psalmul 68:35 .................................... Luca 09:01
Iartă păcatele ................................. 2Cronici 07:14 ................................. Matei 09:06
Trimite Duhul Sfânt ...................... Ioan 14:16 ........................................ Ioan 16:07
Are cel mai mare Nume ................ Neemia 09:05 ................................... Filipeni 02:09
Trebuie să-I slujim ........................ Exodul 34:14 .................................... Apoc 05:12,13
Bunul Păstor .................................. Genesa 48:15 .................................... Ioan 10:14
Caută oile pierdute ale lui Israel ......... Ezechiel 34:11 ................................. Matei 15:24
Domnul domnilor .......................... Deut 10:17 ....................................... Apoc 17:14
În fata cui trebuie
să se plece orice genunchi ............. Isaia 45:22,23 ................................... Filipeni 02:10
Righteous branch of David ............ Ieremia 23:05,06 .............................. Ieremia 33:15
Singurul Sfânt ............................... 1Sam 02:02 ...................................... Fap 03:14
Sângele cui ne curătă ..................... Fap 20:28 ......................................... 1Ioan 01:07
Lumea a fost creată pentru... .......... Prov 16:04 ....................................... Col 01:16
Mai presus de orice ........................ Neemia 09:06 .................................. Romani 09:05
Vesnic Acelasi ............................... Psalmul 102:24-27 ............................. Evrei 01:08-12
Lumina noastră .............................. Psalmul 27:01 ................................... Ioan 08:12
Calea .............................................. Psalmul 16:11 ................................... Ioan 14:06
Stăpânul îngerilor .......................... Psalmul 103:20 ................................. 2 Tes 01:07
Ne dă odihnă ................................. Exodul 33:14 ..................................... Matei 11:28
Ne dă viata vesnică ....................... Prov. 19:23 ........................................ Ioan 03:36
Suntem mireasa Lui ...................... Isaia 54:05 ......................................... 2Cor 11:02
Încearcă inima si gândirea ................ Ieremia 17:10 ..................................... Apoc 02:23

29 Re: ISUS - O ENIGMA ??!! la data de Sam Iul 05, 2008 8:26 pm

HaymHerman

vrajitor
Leo Luke a scris:
HaymHerman a scris:Cu cit se aduc mai multe dovezi false in sprijinul teoriei Cristos.Ca de ex
Omorirea pruncilor,Steaua din Betleem ,Chemarea din Egipt ,Visul sotiei lui Pilat etc etc ,cu atit se dovedeste mai mult ca mitul Cristos e doar mit si se cauta autentificarea lui fortata.

........si daca nu e un mit.......ce te faci ?.......la varianta asta te-ai gandit ?.......
.................................................................................................................................................................
De ce ar trebui sa ma gindesc la asa ceva?Dumnezeu a spus clar "Daca va veni la tine un prooroc sau visator de vise si va face semne si minuni,si se vor intimpla sub ochi vostri ,Dar va zice nu faceti asa sau asa ,sa-l omoriti cu pietre.
Acum sa presupunem ca Isus personal nu a spus sa calcam sabatul si sa nu ne taiam imprejur .Dar o spun toti urmasi lui ca asa ia invatat el."Ce este de facut ?Este un prooroc?Este un farsor?Este trimis de dumnezeu sa i conteste regulile pe care le a stabilit El?De ce ne -am teme sa spunem adevarul?De ce nu putea sa ramina Dumnezeu ,Dumnezeu asa cum a fost inainte?De ce trebuia sa umble cu inselaciuni cind putea s o spuna direct?Si cum se face ca la sfirsitul vremurilor Dumnezeu si nu Isus ii stringe dintre neamuri pe evrei si nu pe crestini,si le ridica tara Israel(Cortul lui David) evreilor si nu crestinilor?Unde va fi Isus si cu cine va fi ?Daca Isus a zis ca va sedea la masa cu Avraam Isak si Iacov.Unde vor fi crestini care asteapta o imparatie in cer si Isus va fi pe pamint.Caci asa este scris.Pe acest Isus pe care cerurile l au primit etc,Va veni inapoi la implinirea tuturor lucrurilor.Cu cine vor sta crestini in cer daca Isus va reveni singur inapoi.Caci despre nimeni altul nu este scris ca va avea acces acolo.

30 Re: ISUS - O ENIGMA ??!! la data de Sam Iul 05, 2008 8:34 pm

Anticristul

eliberat
De ce trebuia sa se aduca documente false in sprijinul teoriei lui Isus, daca El a existat cu adevarat? De ce un oarecare scriitor vechi a trebuit sa falsifice proorocia lui Ieremia cu plinsul Rahelei, sa spuna ca s-a implinit cu Isus, cind aceasta proorocie nu are nici o legatura cu el, ci cu ducerea in robie a semintiilor lui Israel si revenirea lor inapoi? Asta-i doar una din proptele mincinoase in sprijinul lui dar sunt mai multe, pe care le- am postat de mai multe ori, dar nimeni nu tine seama de ele.

31 Re: ISUS - O ENIGMA ??!! la data de Sam Iul 05, 2008 8:55 pm

Emil Condor

vrajitor
Emil Condor a scris:Tu, prieten drag, ce crezi despre El? A fost un educator moral, mare lider religios sau altceva, mai mult?
Nu au răspuns prea multi dar au timp destul. Acum voi continua subiectul...

Crestinii cred că Dumnezeu i-a vizitat în formă umană – ei cred si vin cu evidentă care să sprijine aceea. Dacă privim mai adânc la cea mai controversată persoană a lumii, începem cu întrebarea firească: a putut Isus să fie un învătător moral desăvârsit?
Aproape toti învătatii lumii sunt de acord că Isus a fost un mare învătător moral – calitătile Sale, realizările Sale pe plan moral sunt apreciate, recunoscute chiar si de alte religii. În cartea sa, evreul Joseph Klausner scrie:”Este universal cunoscut si admis că Isus a predat cele mai pure si sublime lectii de etică, acestea aruncând perceptiile morale ale celor mai întelepti oameni din antichitate, departe în umbră”.
Jesus’ Sermon on the Mount este categorisit la „cele mai sublime învătături de etică umană date omenirii în întreaga istorie”. Ceea ce stim noi azi de “equal rights” (egalitatea în drepturi) este rezultatul învătăturilor lui Isus. Istoricul Will Durant spune despre Isus: „El a trăit si luptat cu înversunare dumnezeiască pentru drepturi egale – în timpurile moderne, El ar fi fost expediat în Siberia pentru opiniile Lui (Cel mai mare să fie servul celui mai mic) care erau total opuse viziunilor politice ale timpurilor noastre”.
Unii au încercat să separe învătăturile despre etică ale lui Isus de declaratiile referitoare la El Însusi cu deplina convingere că El a fost un om minunat ce a predat superbe principii morale de bază.
Presedintele Thomas Jefferson, un cunoscut rationalist s-a asezat în Casa Albă cu două copii identice ale Noului Testament, o lamă si un teanc de hârtii. Timp de câteva nopti, a decupat texte din Biblie si le-a lipit pe hârtiile pregătite de el. În final a obtinut „propria Biblie” numită de el “The Philosophy of Jesus of Nazareth.” plină de pasaje despre etica umană, toate celelalte referitoare la natura Sa divină fiind îndepărtate. În final Jefferson a avut în „propria carte” un Isus, nu mai mult si nici mai putin decât un ghid etic!
Cele mai memorabile cuvinte ale lui Jefferson în Declaratie de Independentă si-au avut rădăcinile în învătăturile lui Isus, referitoare la fiecare persoană având importantă imensă si egală în fata lui Dumnezeu, indiferent de sex, rasă ori statut social. Faimosul document spune: ”We hold these truths to be self-evident, that all men are created equal, that they are endowed by their Creator with certain unalienable Rights …
Dar, Jefferson nu si-a pus nicicând o întrebare...
Cine poate intui la ce întrebare mă refer? Hai! Curaj!
În postarea următoare voi veni cu întrebarea pe care Thomas Jefferson nu si-a pus-o nicicum.

32 Re: ISUS - O ENIGMA ??!! la data de Sam Iul 05, 2008 9:26 pm

Daniela6

muritor de rand
este interesant inceputul....pacat ca nu am acum timp, dar maine am sa ma uit la tot documentarul.

33 Re: ISUS - O ENIGMA ??!! la data de Dum Iul 06, 2008 1:05 am

SPRS

demon
fratele Jefferson nu s-a intrebat niciodata daca Iisus/Dumnezeu exista. El, ca orice mason autentic stie ca Iisus /Dumnezeu exista.

34 Re: ISUS - O ENIGMA ??!! la data de Dum Iul 06, 2008 2:42 pm

da , ca orice mason stie ca Dumnezeu exista , insa oare masonii cred ca Iisus este adevaratul Dumnezeu ? dar , intrebare : atata timp cat Dumnezeu exista si ne iubeste , nu era normal ca El sa vina pe pamant sa ne invete ce anume trebuie sa facem si sa credem pentru a ne putea mantui ? desigur ca trebuia sa vina El insusi , caci ingerii nu se pot incarna in trupuri omenesti ... deci insusi Dumnezeu trebuia sa ia in persoana Sa un trup si suflet omenesc pentru a-l salva pe om de ratacire : " Eu sunt Lumina lumii , cine va crede in Mine nu va umbla in intuneric "...

35 Re: ISUS - O ENIGMA ??!! la data de Dum Iul 06, 2008 5:38 pm

Puiu.T

inger
stiati ca religia e o dogma?
ori, daca e asa...mai are sens ciopartirea?
ma intreb si eu...

36 Re: ISUS - O ENIGMA ??!! la data de Lun Iul 07, 2008 1:06 pm

No Name

inger
Emanuel a scris:da , ca orice mason stie ca Dumnezeu exista , insa oare masonii cred ca Iisus este adevaratul Dumnezeu ? dar , intrebare : atata timp cat Dumnezeu exista si ne iubeste , nu era normal ca El sa vina pe pamant sa ne invete ce anume trebuie sa facem si sa credem pentru a ne putea mantui ? desigur ca trebuia sa vina El insusi , caci ingerii nu se pot incarna in trupuri omenesti ... deci insusi Dumnezeu trebuia sa ia in persoana Sa un trup si suflet omenesc pentru a-l salva pe om de ratacire : " Eu sunt Lumina lumii , cine va crede in Mine nu va umbla in intuneric "...

pana la urma cine a s-a intrupat DUMNEZEU sau FIUL LUI DUMNEZEU ?Vad ca religia dogmatica este inca in "coada de peste "!

37 Re: ISUS - O ENIGMA ??!! la data de Lun Iul 07, 2008 10:19 pm

Emil Condor

vrajitor
SPRS a scris:fratele Jefferson nu s-a intrebat niciodata daca Iisus/Dumnezeu exista.
El, ca orice mason autentic stie ca Iisus /Dumnezeu exista.
El nu a crezut în divinitatea lui Iisus - dovadă este tocmai înlăturarea versetelor ce vorbeau despre dumnezeirea Lui.

El a sustinut cu totală convingere că Isus a fost un învătător moral ireprosabil dar afirmând astea, niciodată nu si-a pus întrebarea: cum ar fi putut Isus să fie un lider moral desăvârsit dacă El ar fi mintit despre natura Lui divină??!! Moralitatea cu minciuna nu fac casă bună, nu fac casă nicicum!

38 Re: ISUS - O ENIGMA ??!! la data de Mar Iul 08, 2008 5:35 am

Emil Condor a scris:
SPRS a scris:fratele Jefferson nu s-a intrebat niciodata daca Iisus/Dumnezeu exista.
El a sustinut cu totală convingere că Isus a fost un învătător moral ireprosabil dar afirmând astea, niciodată nu si-a pus întrebarea: cum ar fi putut Isus să fie un lider moral desăvârsit dacă El ar fi mintit despre natura Lui divină??!! Moralitatea cu minciuna nu fac casă bună, nu fac casă nicicum!

avea dreptate nu e dumnezeu e doar un avatar

39 Re: ISUS - O ENIGMA ??!! la data de Mar Iul 08, 2008 10:35 am

Heruer

inger
Tok`Ra a scris:
Emil Condor a scris:

avea dreptate nu e dumnezeu e doar un avatar
Nivelul de evolutie a unui avatar il face sa fie perceput de oameni ca un dumnezeu, asa ca Isus, in calitatea lui de avatar solar este un dumnezeu si este Dumneze-ul acestui sistem solar sau in calitatea lui de avatar terran este un dumnezeu si este Dumnezeu-l acestei planete Terra.
Confuziile apar atunci cand o religie (in cazul de fata cea crestina) sustine ca dumnezeul ei este Unicul Dumnezeu sau in cazul religiei mozaice cand aceasta sustine ca dumnezeul ei, Yahweh, este Unicul Dumnezeu sau in cazul hinduismului cand acesta sustine ca dumnezeul lui, Brahman, este Unicul Dumnezeu.
In general confuziile apar atunci cand se face referire la Unicul Dumnezeu; d.p.m.d.v. Unicul Dumnezeu = entitatea omnipotenta, omniscienta si omniprezenta, creatoare a tot ceea ce exista, nu exista. Exista numai Dumnezeu si nimic altceva nu exista (nici creatorul, nici creatia, nimic).

40 Re: ISUS - O ENIGMA ??!! la data de Mar Iul 08, 2008 10:47 am

Heruer

inger
Emanuel a scris:da , ca orice mason stie ca Dumnezeu exista , insa oare masonii cred ca Iisus este adevaratul Dumnezeu ? dar , intrebare : atata timp cat Dumnezeu exista si ne iubeste , nu era normal ca El sa vina pe pamant sa ne invete ce anume trebuie sa facem si sa credem pentru a ne putea mantui ? desigur ca trebuia sa vina El insusi , caci ingerii nu se pot incarna in trupuri omenesti ... deci insusi Dumnezeu trebuia sa ia in persoana Sa un trup si suflet omenesc pentru a-l salva pe om de ratacire : " Eu sunt Lumina lumii , cine va crede in Mine nu va umbla in intuneric "...
Afirmatiile tale se bazeaza pe ipoteze si nu pe certitudini, deci concluzia este tot o ipoteza.
ipoteza 1 : Dumnezeu exista
ipoteza 2 : Dumnezeu [care 1] ne iubeste
ipoteza 3 : Dumnezeu [care 1 si 2] are nevoi (sa ne determine sa facem, sa credem, sa ne mantuim)
ipoteza 4 : Lui Dumnezeu Ii pasa de noi (in sensul ca am prezenta un subiect/o tema de preocupare pentru Dumnezeu)
ipoteza 5 : Dumnezeu nu poate altfel dacat intrupat sa duca la indeplinire [3], pentru ca [1, 2 si 4]
Argumentul (singurul argument) ca ipotezele de mai sus nu sunt ipoteze ci certitudini este Biblia si ea este argument pentru ca asa scrie in ea ca este argument.

41 Re: ISUS - O ENIGMA ??!! la data de Mar Iul 08, 2008 12:44 pm

No Name

inger
Yahweh este Dumnezeul Atotputernic ....DUMNEZEUL DUMNEZEILOR ,DOMNUL DOMNILOR !Nu este doar un Dumnezeu oarecare al evreilor ,ci evreilor s-a descoperit ca YAHWEH ..iar NEAMURILOR ca YAHSUAH (ISUS lb greaca )!

42 Re: ISUS - O ENIGMA ??!! la data de Mar Iul 08, 2008 12:51 pm

Vizitato

Vizitator
No Name a scris:Yahweh este Dumnezeul Atotputernic ....DUMNEZEUL DUMNEZEILOR ,DOMNUL DOMNILOR !Nu este doar un Dumnezeu oarecare al evreilor ,ci evreilor s-a descoperit ca YAHWEH ..iar NEAMURILOR ca YAHSUAH (ISUS lb greaca )!

Esti sigur ca e asa de domn cum ii spui tu???? Cine stie ce infractor care insela oamenii pe fata era si ala cum e si biserica de azi........ astia au ramas si insala in numele lu ala..... hmm se folosesc de imaginea unui oarecare, care nici macar nu se stie cine e sau daca a trait vreodata..... si isi bat joc de fraierii si credulii pe care ii gasesc mai slabi de suflet!

43 Re: ISUS - O ENIGMA ??!! la data de Mar Iul 08, 2008 12:59 pm

No Name

inger
Anton_LaVey a scris:
No Name a scris:Yahweh este Dumnezeul Atotputernic ....DUMNEZEUL DUMNEZEILOR ,DOMNUL DOMNILOR !Nu este doar un Dumnezeu oarecare al evreilor ,ci evreilor s-a descoperit ca YAHWEH ..iar NEAMURILOR ca YAHSUAH (ISUS lb greaca )!

Esti sigur ca e asa de domn cum ii spui tu???? Cine stie ce infractor care insela oamenii pe fata era si ala cum e si biserica de azi........ astia au ramas si insala in numele lu ala..... hmm se folosesc de imaginea unui oarecare, care nici macar nu se stie cine e sau daca a trait vreodata..... si isi bat joc de fraierii si credulii pe care ii gasesc mai slabi de suflet!

Asta -i alta poveste ...despre "impostorii religiosi "..care se folosesc de cpacitatile si privilegiile lor religioase ptr .a fraierii oamenii ,ISUS ...ERA AUTENTIC ///ce vorbea aia facea ,spre deosebire de "IMPOSTORII DE ASTAZI "...care doar predica si fac totul pe dos...inclusiv rabinii ...!

44 Re: ISUS - O ENIGMA ??!! la data de Mar Iul 08, 2008 1:12 pm

Vizitato

Vizitator
No Name a scris:
Asta -i alta poveste ...despre "impostorii religiosi "..care se folosesc de cpacitatile si privilegiile lor religioase ptr .a fraierii oamenii ,ISUS ...ERA AUTENTIC ///ce vorbea aia facea ,spre deosebire de "IMPOSTORII DE ASTAZI "...care doar predica si fac totul pe dos...inclusiv rabinii ...!
Si de unde esti asa de sigur ca nu e si asta un infractor religios ca restu???? De unde stii tu ce facea ala atunci???? fingers

45 Re: ISUS - O ENIGMA ??!! la data de Mar Iul 08, 2008 1:18 pm

Iisus a spus " cine ma poate dovedi pe Mine de pacat " la care nu a venit nici un iudeu care sa poata dovedi aceasta ... deci iata ca si cunoscutilor Iisus aparea ca fiind fara de pacat , fara de pata ... de aceea El avea curajul sa aduca vorba de asta pe fata ... caci daca stia ca cineva L-a vazut vreodata pacatuind sau gresind in ceva , nu ar mai fi avut curajul sa spuna in public cuvintele de mai sus ...

46 Re: ISUS - O ENIGMA ??!! la data de Mar Iul 08, 2008 1:20 pm

pentru noname : Fiul lui Dumnezeu este Dumnezeu ... la fel si Duhul sfant este Dumnezeu ... trei persoane dumnezeiesti unite intr-un singur Dumnezeu : sf Treime ...

47 Re: ISUS - O ENIGMA ??!! la data de Mar Iul 08, 2008 1:23 pm

Vizitato

Vizitator
Emanuel a scris:Iisus a spus " cine ma poate dovedi pe Mine de pacat " la care nu a venit nici un iudeu care sa poata dovedi aceasta ... deci iata ca si cunoscutilor Iisus aparea ca fiind fara de pacat , fara de pata ... de aceea El avea curajul sa aduca vorba de asta pe fata ... caci daca stia ca cineva L-a vazut vreodata pacatuind sau gresind in ceva , nu ar mai fi avut curajul sa spuna in public cuvintele de mai sus ...

Pai cum dracu sa-l vada pacatuind daca el NICI NU EXISTA!!!!

48 Re: ISUS - O ENIGMA ??!! la data de Mar Iul 08, 2008 1:40 pm

exista istorici care au pomenit despre cristos care a fost rastignit in ierusalim in anul care zicem si noi ... acel cristos a fost Mesia ... exista de altfel istorici care descriu si prigoanele crestinilor din vremurile apostolilor , si obiceiurile lor , si faptul ca ei propovaduiau pe un Mesia care a fost rastingnit la Ierusalim ... ori daca aceasta invatatura nu avea acoperire istorica , acei istorici care povestesc cele care le-am spus mai sus , ar fi spus clar ca : Iisus al crestinilor este o inventie si nu a existat istoric ... apoi Iisus a fost propovaduit de catre apotoli , imdiat dupa moartea si invierea lui Iisus , in primul rand la ierusalim , printre iudeii care au asistat la toate evenimentele din viata lui Iisus : mai ales la minunile , moartea Lui ... ori apostolii propovaduiau in ierusalim tocmai faptul ca Iisus a facut aceste minuni si ca a murit rastignir la ierusalim , ceea ce ar fi revoltat foarte tare pe iudei daca acestea ar fi fost numai niste scorniri ... sa luam in calcul ca chiar la 50 de zile dupa moartea lui Iisus , apostolii au facut minuni si au propovaduit iudeilor despre credinta si invierea lui Iisus , aducand aminte in acelasi timp si de minunile si moartea Lui ... atunci numai au crezut mai multe mii de iudei , si cum ar fi fost aceasta posibil daca s-ar fi stiut ca Iisus propovaduit de ei nu a existat pur si simplu ... nici macar nu i-ar fi luat nimeni in serios daca Iisus nu ar fi existat cu adevarat ... chiar si iudeii care nu au crezut in Iisus , si cei de atunci si cei din ziua de azi , nu afirma niciunul ca Iisus nu a existat ... si sa ne gandim ca ei ar avea cel mai mare interes sa fi demonstrat ca credinta crestina este o miniuna ... deci daca Iisus nu ar fi facut sub privirile lor minunile despre care propovaduiau apostolii , si nu ar fi murit sub ochii lor pe cruce in anul si ziua pe care o spunea crestnii , atunci ei ar fi fost primii care ar fi facut cunoscute intregii lumi acestea ... dar chiar si iudeii recunosc pana in ziua de azi existenta lui Iisus , si ca a facut ceea ce spun crestinii ca a facut ... iudeii nu spun decat atata : ca Iisus a desfiintat sambata si a pus in loc duminica , si ca nu au nici o dovada ca a inviat din morti caci ei nu au vazut aceasta cu ochii lor ... din acestea putem sa ne dam seama ca Iisus a existat cu adevarat si ca este Dumnezeu intrupat ...

49 Re: ISUS - O ENIGMA ??!! la data de Mar Iul 08, 2008 1:52 pm

Vizitato

Vizitator
Emanuel a scris:exista istorici care au pomenit despre cristos care a fost rastignit in ierusalim in anul care zicem si noi ... acel cristos a fost Mesia ... exista de altfel istorici care descriu si prigoanele crestinilor din vremurile apostolilor , si obiceiurile lor , si faptul ca ei propovaduiau pe un Mesia care a fost rastingnit la Ierusalim ... ori daca aceasta invatatura nu avea acoperire istorica , acei istorici care povestesc cele care le-am spus mai sus , ar fi spus clar ca : Iisus al crestinilor este o inventie si nu a existat istoric ... apoi Iisus a fost propovaduit de catre apotoli , imdiat dupa moartea si invierea lui Iisus , in primul rand la ierusalim , printre iudeii care au asistat la toate evenimentele din viata lui Iisus : mai ales la minunile , moartea Lui ... ori apostolii propovaduiau in ierusalim tocmai faptul ca Iisus a facut aceste minuni si ca a murit rastignir la ierusalim , ceea ce ar fi revoltat foarte tare pe iudei daca acestea ar fi fost numai niste scorniri ... sa luam in calcul ca chiar la 50 de zile dupa moartea lui Iisus , apostolii au facut minuni si au propovaduit iudeilor despre credinta si invierea lui Iisus , aducand aminte in acelasi timp si de minunile si moartea Lui ... atunci numai au crezut mai multe mii de iudei , si cum ar fi fost aceasta posibil daca s-ar fi stiut ca Iisus propovaduit de ei nu a existat pur si simplu ... nici macar nu i-ar fi luat nimeni in serios daca Iisus nu ar fi existat cu adevarat ... chiar si iudeii care nu au crezut in Iisus , si cei de atunci si cei din ziua de azi , nu afirma niciunul ca Iisus nu a existat ... si sa ne gandim ca ei ar avea cel mai mare interes sa fi demonstrat ca credinta crestina este o miniuna ... deci daca Iisus nu ar fi facut sub privirile lor minunile despre care propovaduiau apostolii , si nu ar fi murit sub ochii lor pe cruce in anul si ziua pe care o spunea crestnii , atunci ei ar fi fost primii care ar fi facut cunoscute intregii lumi acestea ... dar chiar si iudeii recunosc pana in ziua de azi existenta lui Iisus , si ca a facut ceea ce spun crestinii ca a facut ... iudeii nu spun decat atata : ca Iisus a desfiintat sambata si a pus in loc duminica , si ca nu au nici o dovada ca a inviat din morti caci ei nu au vazut aceasta cu ochii lor ... din acestea putem sa ne dam seama ca Iisus a existat cu adevarat si ca este Dumnezeu intrupat ...

Bla, bla, bla....... de unde ai luat povestea asta??????? Nasol ca nu am copil, ca sigur adormea de la ea! Ce dracu mai???? Sunteti oameni MATURI sau bebelusi sa mai credeti in baliverne de genul asta????? Parca e poveste cu zane care fac minuni si o transforma pe Cenusareasa in printesa...... affraid ..... pai nici copii nu cred asa ceva. Stai sa vesi ca a patit o colega de a mea, profesoara de religie: A dat o lucrare de control la CLASA A-4-A! cu tema "Cum comunicati voi cu isus"... si stii ce i-au zis pustii? "Doamna profesoara, dar isus asta EXISTA??????" Deci nici macar pustimea nu mai crede in povesti, daramite oamenii in toata firea........ sa fim seroasi..... lumea evolueaza nu ramane la stadiul de prostie ci credulitate!

50 Re: ISUS - O ENIGMA ??!! la data de Mar Iul 08, 2008 1:56 pm

pai ce anume ti se pare poveste ? nu e adevarat ca iudeii nu infirma existenta lui Iisus ?

Continut sponsorizat

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus  Mesaj [Pagina 2 din 3]

Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum