Forum de spiritualitate

Ultimele subiecte
» Mai este cineva pe aici?
Dum Aug 11, 2013 8:58 am Scris de Tudorel666

» CRESTINI fara denominatiune
Sam Mar 09, 2013 7:18 pm Scris de crestinul

» Cine este in realitate Isus!
Dum Iul 08, 2012 2:11 pm Scris de Fairy

» NOSTALGII...poezii de Mihai LEONTE
Dum Iul 08, 2012 2:06 pm Scris de Fairy

» Ok
Mier Iun 16, 2010 11:37 am Scris de Tudorel666

» ARMONII MAJORE 2010...autor Mihai LEONTE
Mar Iun 15, 2010 3:42 am Scris de Mihai LEONTE

» vizitati
Lun Iun 14, 2010 9:59 am Scris de padawanu

» REVERII ADVERSE...poezii de Mihai LEONTE
Joi Iun 10, 2010 4:16 am Scris de Mihai LEONTE

» SCRIERI INOCENTE...de Mihai LEONTE
Vin Iun 04, 2010 4:05 pm Scris de Mihai LEONTE

» Cenzura istoriei!!!
Joi Iun 03, 2010 6:37 pm Scris de Ancuta

» Distihurile lui Bujor...autor Mihai LEONTE
Mar Mai 25, 2010 3:28 am Scris de Mihai LEONTE

» Despre crestinismul originar
Lun Mai 24, 2010 11:41 am Scris de Tudorel666

» Dorurile mele
Sam Mai 22, 2010 11:39 am Scris de Tudorel666

» VALENTE MEDII...poezii de Mihai LEONTE
Mier Mai 19, 2010 4:24 am Scris de Mihai LEONTE

» MIRAJELE ALBASTRE...poezii de Mihai LEONTE
Mier Mai 12, 2010 4:18 pm Scris de Mihai LEONTE

» APOGEUL METAFORIC...poezii de Mihai LEONTE
Dum Mai 09, 2010 7:04 am Scris de Mihai LEONTE

» RENASTEREA ZAMOLXIANISMULUI RELIGIA STRABUNILOR ROMANILOR
Mier Mar 24, 2010 12:01 pm Scris de HareKrishna

» Vishnuism-monoteismul hindus
Mier Mar 24, 2010 11:59 am Scris de HareKrishna

» Despre capitalismul salbatic
Mar Mar 02, 2010 2:54 pm Scris de wima2203

» Ce nu se spune despre Miscarea Legionara?
Mar Mar 02, 2010 2:39 pm Scris de wima2203

» E Omul urmasul lui Adam?
Dum Ian 31, 2010 9:46 pm Scris de Anticristul01

» Bine v-am gasit!
Dum Ian 31, 2010 8:13 pm Scris de Anticristul01

» POZE USERI
Joi Ian 28, 2010 3:37 pm Scris de IrinucaM

» Inaugurarea celei mai inalte cladiri din lume-DUBAI 2009
Mar Ian 12, 2010 9:06 pm Scris de Anticristul

» Arte martiale
Lun Ian 11, 2010 4:00 am Scris de IrinucaM

» Scrisoare adresata FEDERATIEI RUSE
Lun Ian 11, 2010 3:19 am Scris de IrinucaM

Cine este conectat?
In total sunt 2 utilizatori conectati: 0 Inregistrati, 0 Invizibil si 2 Vizitatori

Nici unul

[ Vizualizeaza toata lista ]

Recordul de utilizatori conectati a fost de 28, Joi Oct 02, 2014 3:20 am
Cautare

Rezultate pe:

Rechercher Cautare avansata

Nu sunteti conectat. Conectati-va sau inregistrati-va

ISUS - O ENIGMA ??!!

Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos  Mesaj [Pagina 3 din 3]

51 Re: ISUS - O ENIGMA ??!! la data de Mar Iul 08, 2008 2:00 pm

Vizitato

Vizitator
Emanuel a scris:pai ce anume ti se pare poveste ? nu e adevarat ca iudeii nu infirma existenta lui Iisus ?
Pai pe iudei i-o duce capul mai mult, de vreme ce si-au dat seama ca treaba cu isus e vrajala..... :face:

52 Re: ISUS - O ENIGMA ??!! la data de Mar Iul 08, 2008 4:36 pm

ei a zic ca Iisus nu e Mesia Cel adevarat dar nu infirma existenta istorica a vietii si mortii Sale pe cruce ...

Vezi profilul utilizatorului

53 Re: ISUS - O ENIGMA ??!! la data de Mar Iul 08, 2008 6:00 pm

Vizitato

Vizitator
Emanuel a scris:ei a zic ca Iisus nu e Mesia Cel adevarat dar nu infirma existenta istorica a vietii si mortii Sale pe cruce ...

Una e sa existi ca individ si alta e sa pretinzi ca ai salvat lumea si ca faci nustiu ce minuni.... daca a trait ca om cred ca era dus cu pluta pe rau daca pretindea ca el a salvat omenirea ........

54 Re: ISUS - O ENIGMA ??!! la data de Mar Iul 08, 2008 8:40 pm

Leo Luke

muritor de rand
HaymHerman a scris:
Leo Luke a scris:
HaymHerman a scris:Cu cit se aduc mai multe dovezi false in sprijinul teoriei Cristos.Ca de ex
Omorirea pruncilor,Steaua din Betleem ,Chemarea din Egipt ,Visul sotiei lui Pilat etc etc ,cu atit se dovedeste mai mult ca mitul Cristos e doar mit si se cauta autentificarea lui fortata.

........si daca nu e un mit.......ce te faci ?.......la varianta asta te-ai gandit ?.......
.................................................................................................................................................................
De ce ar trebui sa ma gindesc la asa ceva?Dumnezeu a spus clar "Daca va veni la tine un prooroc sau visator de vise si va face semne si minuni,si se vor intimpla sub ochi vostri ,Dar va zice nu faceti asa sau asa ,sa-l omoriti cu pietre.
Acum sa presupunem ca Isus personal nu a spus sa calcam sabatul si sa nu ne taiam imprejur .Dar o spun toti urmasi lui ca asa ia invatat el."Ce este de facut ?Este un prooroc?Este un farsor?Este trimis de dumnezeu sa i conteste regulile pe care le a stabilit El?De ce ne -am teme sa spunem adevarul?De ce nu putea sa ramina Dumnezeu ,Dumnezeu asa cum a fost inainte?De ce trebuia sa umble cu inselaciuni cind putea s o spuna direct?Si cum se face ca la sfirsitul vremurilor Dumnezeu si nu Isus ii stringe dintre neamuri pe evrei si nu pe crestini,si le ridica tara Israel(Cortul lui David) evreilor si nu crestinilor?Unde va fi Isus si cu cine va fi ?Daca Isus a zis ca va sedea la masa cu Avraam Isak si Iacov.Unde vor fi crestini care asteapta o imparatie in cer si Isus va fi pe pamint.Caci asa este scris.Pe acest Isus pe care cerurile l au primit etc,Va veni inapoi la implinirea tuturor lucrurilor.Cu cine vor sta crestini in cer daca Isus va reveni singur inapoi.Caci despre nimeni altul nu este scris ca va avea acces acolo.

.......Isus si apostolii nu au spus nicaieri sa se calce sabatul........ci cum sa se tina......

55 Re: ISUS - O ENIGMA ??!! la data de Dum Iul 20, 2008 2:09 pm

Anticristul

eliberat
Isus si apostolii nu au spus nicaieri sa se calce sabatul........ci cum sa se tina......
...........................................................................................................Isus chiar nici asta nu a spus .Isus dupa obiceiul sau mergea in sabat la sinagoga .Asa este scris.Ce facea el acolo?Ceea ce faceau toti.Cind i sa dat cartea proorocului a citi cum se citeste si azi.Nimic deosebit
Sabatul a fost rinduit de Dumnezeu nu de Isus si Isus ca om sa conformat si a respectat .

56 Re: ISUS - O ENIGMA ??!! la data de Dum Iul 20, 2008 7:54 pm

Azazel

demon
Daca exista cu adevarat ISUS, roamani care stapineau tara in acea perioada ar fi scris despre el ,dar din pacate nu este pomenit nicaieri,tinind cont de povestile cu minuni scrise in evanghelii,daca erau adevarate ar fi aflat si imparatul Romei despre el,dar nimic,de exemplu despre daci si moartea viteazului rege DECEBAL au facut si COLUMNA LUI TRAIAN unde sunt scluptate imagini.
Daca ar fi existat cu adevarat si ar fi facut ce se spune ar fi fost dovezi.

57 Re: ISUS - O ENIGMA ??!! la data de Dum Iul 20, 2008 8:20 pm

Emil Condor

vrajitor
Azazel a scris:Daca exista cu adevarat ISUS, roamani care stapineau tara in acea perioada ar fi scris despre el ,dar din pacate nu este pomenit nicaieri...
Dovezi sunt doar pentru cei ce le caută.
Istoria biblică are dovezi multe în cărtile din care este compusă iar pe lângă acel cărti... hai să vedem si altele:
1. Cornelius Tacitus (ca, 56-120) fost senator roman, consul si guvernator al provinciei Anatolia (cea mai mare parte a Turciei de azi), unul dintre cei mai mari istorici ai Romei antice a scris spre sfârsitul vietii sale, Istoria Imperiului Roman în 16 volume numită The Annals. Nu a fost prieten nici cu Nero si nici cu crestinii. El scrie: “Christus (Christ) a suferit pedeapsa extremă (capitală) prin crucificare în perioada domniei lui Tiberius, din mâinele procurorului Pontius Pilatus.”
2. Caius Suetonius Tranquillus (ca. 69-140) îngrijitor (bibliotecar) la bibliotecile Romei, membru al tribunalului imperial sub domnia câtorva împărati scrie că “împăratul Claudius a pedepsit evreii din Roma pentru disturbări publice, Christ fiind liderul lor”. Aceste afirmatii le găsim si în Faptele Apostolilor 18:02.
3. Pliny the younger, un Legat roman din Bithynia-Pontus (nord-central Turcia) scria către împăratul Traian la începutul celui de-al II-lea secol, cerând sfaturi cum să procedeze cu crestinii ce refuzau să se închine imaginii Cezarului. Pliny scria că acesti christians se întâlnesc regular si cântă imnuri lui Christ ca si cum ar fi Dumnezeu. Scrierile lui arată că stia despre Isus că a locuit pe pământ dar nu accepta să-l numească divin.
4. Flavius Josephus, cunoscut istoric evreu, născut în AD 37 (sec. I) a fost un om foarte bine educat. El a condus revolta evreilor din anii 66-70 până a fost capturat de romani. Josephus a mentionat despre Isus de două ori în lucrările sale: “Acest Isus, un om inteligent, dacă este corect să-l numim om a făcut lucrări minunate, un învătător desăvârsit care a atras de partea lui multi evrei si multi Gentiles. El a fost Christ si când Pilate l-a condamnat la moarte prin crucificare, cei ce l-au iubit nu s-au lepădat de el. Acestia afirmă că Christ a înviat după trei zile asa cum proorocii au spus. Tribul crestinilor (nume dat după Christ) nu a fost distrus nici până în ziua de azi. Josephus scrie si despre James, “fratele” lui Isus si despre Ioan Botezătorul.
5. Mara Bar-Serapion, filozof stoic, sirian a scris despre Isus prin anii 70.
El nu a fost un crestin, plasându-L pe Isus la acelasi nivel cu Socrate si Pitagora. Modul de adresare a sirianului este “un împărat întelept”, despre care afirmă că a fost executat de poporul evreu.
6. Lucian of Samosata, filozof grec din sec al II-lea are ceva scrieri satirice referitoare la existenta lui Isus. Comentariile acestora se pot găsi...

58 Re: ISUS - O ENIGMA ??!! la data de Dum Iul 20, 2008 8:22 pm

Vizitato

Vizitator
Azazel a scris:Daca exista cu adevarat ISUS, roamani care stapineau tara in acea perioada ar fi scris despre el ,dar din pacate nu este pomenit nicaieri,tinind cont de povestile cu minuni scrise in evanghelii,daca erau adevarate ar fi aflat si imparatul Romei despre el,dar nimic,de exemplu despre daci si moartea viteazului rege DECEBAL au facut si COLUMNA LUI TRAIAN unde sunt scluptate imagini.

EXACT!!!!!!!!!! De ce oare NU exista DOVEZI exact de UNDE ar fi existat el???......... fingers

59 Re: ISUS - O ENIGMA ??!! la data de Dum Iul 20, 2008 8:25 pm

NiceGame

muritor de rand
nici dupa tine nu vor fi dovezi..de asta sa fii sigur Smile, mai ales dupa 2000 de ani

60 Re: ISUS - O ENIGMA ??!! la data de Dum Iul 20, 2008 8:38 pm

Azazel

demon
DIn ce ai prezentat tu in afara de FLAVIUS JOSEPHUS care este istoric evreu nu roman,deci nu comentez
nu reiese nimic ci doar confuzie ,MARA BAR SERAPIOMN soune ca a fost executat de poporul evreu ,
CAIUS SUIETONIUS care a trait mult mai tirziu spune ca CRIST afost liderul evreilor,confuzii,eu am vorbit de istorici romani din aceea perioada sau de imparatul Romei chiar,asa cum a facut TRAIAN,care ar fi trebuit sa prezinte evenimentele cel putin cum au prezentat evangheliile

61 Re: ISUS - O ENIGMA ??!! la data de Dum Iul 20, 2008 8:49 pm

Azazel

demon
Sunt convis ca voi dispare definitiv din baza de date mai ales dupa mii de ani ,milioane ani s.am.m.d ,de fapt dispar ele planete si galaxi,ca si cum nu ar fi fost, dar eu,dar totusi in imperiul roman in acea perioada orice eveniment deosebit se consemna ,orice revolta sau razboi,ce avea loc in provincii

62 Re: ISUS - O ENIGMA ??!! la data de Dum Iul 20, 2008 8:55 pm

Cris

inger
Sigur ca se consemna,clar.
Si apoi se manarea ,ca azi.
Prin arhive,prin foc .Ia sa deschidem un pic biblioteca vaticanului ,are mii de documente,kilometri .

63 Re: ISUS - O ENIGMA ??!! la data de Lun Iul 21, 2008 5:04 am

Anticristul

eliberat
La Flavius Josephus toti cercetatori seriosi sint de acord ca e o interpolatie.Un Istoric adevarat nu vorbeste despre un eveniment crucial doar intr o singura fraza confuza.Or pe vremea lui ,nu i putea trece prin mintea unui om sa zica 'Daca se poate numi om"Evrei erau obisnuiti cu prooroci si facatori de minuni ,si toti erau numiti oameni.Cu ce a fost Isus deosebit in comportare fata de alti prooroci?

64 Re: ISUS - O ENIGMA ??!! la data de Lun Iul 21, 2008 8:24 am

Cris

inger
Nu e vorba de comportament tip " proroc" aici.Prima eroare este faptul ca el e considerat stricto-senso raportat la iudaism.

65 Re: ISUS - O ENIGMA ??!! la data de Sam Sept 27, 2008 8:38 pm

Anticristul

eliberat
Isus nu a iesit din cadrul Iudaismului un pas ,si nici nu avea de gind s-o faca.Si chiar daca ar fi facut minuni,au facut si alti in Israel.
Nu inseamna orin aceasta ca era Dumnezeu.El i si spunea intotdeauna Ben-adam ,adica om.

Continut sponsorizat

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus  Mesaj [Pagina 3 din 3]

Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum