Forum de spiritualitate

Ultimele subiecte
» Mai este cineva pe aici?
Dum Aug 11, 2013 8:58 am Scris de Tudorel666

» CRESTINI fara denominatiune
Sam Mar 09, 2013 7:18 pm Scris de crestinul

» Cine este in realitate Isus!
Dum Iul 08, 2012 2:11 pm Scris de Fairy

» NOSTALGII...poezii de Mihai LEONTE
Dum Iul 08, 2012 2:06 pm Scris de Fairy

» Ok
Mier Iun 16, 2010 11:37 am Scris de Tudorel666

» ARMONII MAJORE 2010...autor Mihai LEONTE
Mar Iun 15, 2010 3:42 am Scris de Mihai LEONTE

» vizitati
Lun Iun 14, 2010 9:59 am Scris de padawanu

» REVERII ADVERSE...poezii de Mihai LEONTE
Joi Iun 10, 2010 4:16 am Scris de Mihai LEONTE

» SCRIERI INOCENTE...de Mihai LEONTE
Vin Iun 04, 2010 4:05 pm Scris de Mihai LEONTE

» Cenzura istoriei!!!
Joi Iun 03, 2010 6:37 pm Scris de Ancuta

» Distihurile lui Bujor...autor Mihai LEONTE
Mar Mai 25, 2010 3:28 am Scris de Mihai LEONTE

» Despre crestinismul originar
Lun Mai 24, 2010 11:41 am Scris de Tudorel666

» Dorurile mele
Sam Mai 22, 2010 11:39 am Scris de Tudorel666

» VALENTE MEDII...poezii de Mihai LEONTE
Mier Mai 19, 2010 4:24 am Scris de Mihai LEONTE

» MIRAJELE ALBASTRE...poezii de Mihai LEONTE
Mier Mai 12, 2010 4:18 pm Scris de Mihai LEONTE

» APOGEUL METAFORIC...poezii de Mihai LEONTE
Dum Mai 09, 2010 7:04 am Scris de Mihai LEONTE

» RENASTEREA ZAMOLXIANISMULUI RELIGIA STRABUNILOR ROMANILOR
Mier Mar 24, 2010 12:01 pm Scris de HareKrishna

» Vishnuism-monoteismul hindus
Mier Mar 24, 2010 11:59 am Scris de HareKrishna

» Despre capitalismul salbatic
Mar Mar 02, 2010 2:54 pm Scris de wima2203

» Ce nu se spune despre Miscarea Legionara?
Mar Mar 02, 2010 2:39 pm Scris de wima2203

» E Omul urmasul lui Adam?
Dum Ian 31, 2010 9:46 pm Scris de Anticristul01

» Bine v-am gasit!
Dum Ian 31, 2010 8:13 pm Scris de Anticristul01

» POZE USERI
Joi Ian 28, 2010 3:37 pm Scris de IrinucaM

» Inaugurarea celei mai inalte cladiri din lume-DUBAI 2009
Mar Ian 12, 2010 9:06 pm Scris de Anticristul

» Arte martiale
Lun Ian 11, 2010 4:00 am Scris de IrinucaM

» Scrisoare adresata FEDERATIEI RUSE
Lun Ian 11, 2010 3:19 am Scris de IrinucaM

Cine este conectat?
In total este 1 utilizator conectat: 0 Inregistrati, 0 Invizibil si 1 Vizitator

Nici unul

[ Vizualizeaza toata lista ]

Recordul de utilizatori conectati a fost de 28, Joi Oct 02, 2014 3:20 am
Cautare

Rezultate pe:

Rechercher Cautare avansata

Nu sunteti conectat. Conectati-va sau inregistrati-va

Cei care au imbratisat ISLAMUL

Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3  Urmatorul

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos  Mesaj [Pagina 2 din 3]

26 Re: Cei care au imbratisat ISLAMUL la data de Lun Ian 12, 2009 12:57 am

Alex

djin
Alex, tu esti ortodox ?

da. sunt crestin ortodox.
credeai ca fac parte din alt cult?

Vezi profilul utilizatorului http://paranoictimes.blogspot.com/

27 Re: Cei care au imbratisat ISLAMUL la data de Lun Ian 12, 2009 10:03 am

Raluca

muritor de rand
Da, credeam ca esti sau vrei sa devii evreu... Smile

M-a indus in eroare faptul ca ai pus f multe intrebari despre iudaism...si mai ales ca erau specifice - despre ce mananca evreii si despre ce se face la diferite sarbatori evreiesti...de asta m-am mirat un pic...

Vezi profilul utilizatorului

28 Re: Cei care au imbratisat ISLAMUL la data de Lun Ian 12, 2009 11:32 am

Alex

djin
Da, credeam ca esti sau vrei sa devii evreu...
aici ai dreptate secret

29 Re: Cei care au imbratisat ISLAMUL la data de Lun Ian 12, 2009 1:27 pm

Raluca

muritor de rand
Adica vrei sa devii evreu ?
Sau mama ta e evreica dar tu ai fost botezat ? Sau cum ?

Si eu e posibil sa am ceva sange evreiesc. E o poveste cu numele de fata al bunicii mele de pe tata si mama are impresia ca tata arata ca un evreu. Dar tata a sustinut mereu ca numele ala de fapt e unguresc...desi o data l-am intrebat cum arata evreii si mi-a raspuns"ca tine", chestie care mi s-a parut f distractiva. Poate voia sa spuna ca evreii pot arata oricum...ca nu au o anumita culoare a parului sau ochilor. Dar atunci am interpretat-o ca pe recunoasterea faptului ca am avea ceva evreiesc. Smile

30 Re: Cei care au imbratisat ISLAMUL la data de Lun Ian 12, 2009 2:00 pm

Alex

djin
Raluca,
strabunelul meu era evreu din neam polonez. In 1938 la Chisinau s-a casatorit c-o romanca frumoasa foc. Peste un timp am aparut eu. Am fost botezat "ilegal" acasa. (ilegal, pentru ca in 88-89, in tara marelui urs nu era permis). Tin minte foarte bine, cu toate ca suna straniu. Cam asta e rezumatul.
Ramane sa mai vad ce fac.

31 Re: Cei care au imbratisat ISLAMUL la data de Mar Ian 13, 2009 1:18 am

Raluca

muritor de rand
Inteleg...
E f complicat. Sincer, ma simt norocoasa ca niciodata nu mi-am pus problema unei convertiri.

Oricum iti doresc sa iti gasesti calea !

32 Re: Cei care au imbratisat ISLAMUL la data de Mar Ian 13, 2009 1:52 am

Alex

djin
mersi mult Smile

33 Re: Cei care au imbratisat ISLAMUL la data de Dum Ian 18, 2009 9:32 pm

Alex

djin
Diana a scris:Salam aleikom, eu am trecut luni la Islam ulala , sunt musulmana de 2 zile si un pic Very Happy, dar sunt foarte foarte fericita

numee a ramas tot "Diana" sau ai schimbat si numele?

34 Re: Cei care au imbratisat ISLAMUL la data de Lun Ian 19, 2009 7:27 pm

Anticristul

eliberat
Schimbarea numelui e obligatorie.
Noroc ca nu si sexul.

35 Re: Cei care au imbratisat ISLAMUL la data de Mar Ian 20, 2009 10:30 pm

Alex

djin
stiam ca e asa la barbati, de femei insa nu eram sigur.

36 Re: Cei care au imbratisat ISLAMUL la data de Mier Ian 21, 2009 9:30 pm

Anticristul

eliberat
Avram,si-a schimbat numele in Ab-ra-ham,iar Sarai in Sara.Aceeasi rinduiala este la si la Islam ca se bazeaza pe traditia din Torah.

37 Re: Cei care au imbratisat ISLAMUL la data de Mar Feb 03, 2009 11:02 pm

Diana

inger
Raluca a scris:Diana, nu ai raspuns...de ce ai trecut la islam?

Buna Raluca, am ales islamul pentru ca pe masura ce citeam realizam ca religia mea,crestinismul, nu era asa cum credeam eu, Biblii in zeci de variante, modificate, multe traditii pagane introduse..si vesnicul raspuns "crede si nu cerceta" m-au facut sa privesc cu alti ochi
islamul a fost ceva inamplator, nu l-am cautat, m-a gasit el pe mine,pe masura ce citeam imi dadeam seama cat de simplu este de fapt totul...Coranul este doar unul singur, Biblia este in zeci de variante, Coranul nu este modificat, Biblia da, Islamul este singura religie monoteista care nu poarta numele infaptuitorului sau(crestinims de la Cristos) sau numele poporului sau (iudaism de la iudei) numele -Islam- apare in Coran si este dat de Dumnezeu, in continuare Dumnezeu nu este treime sau 3 in 1, este doar unul,nu exista sute de sfinti, tot ce se afla in Islam este fie din Coran sau din Sunna, nu exista adaugari ulterioare....asta ar fi varianta scurta

38 Re: Cei care au imbratisat ISLAMUL la data de Mar Feb 03, 2009 11:09 pm

Diana

inger
numele nu trebuie obligatoriu schimbat, dar se recomanda daca persoana a avut un nume cu o conotatie urata sa il schimbe..stiu persoane care l-au schimbat, stiu persoane care nu l-au schimbat...eu personal l-am schimbat pentru ca numele meu DIANA a fost numele unei zeite pagane si am preferat sa il schimb, deoarece mesajul islamului este unul monoteist

39 Re: Cei care au imbratisat ISLAMUL la data de Mier Feb 04, 2009 12:21 am

Artistu

demon
Diana a scris:numele nu trebuie obligatoriu schimbat, dar se recomanda daca persoana a avut un nume cu o conotatie urata sa il schimbe..stiu persoane care l-au schimbat, stiu persoane care nu l-au schimbat...eu personal l-am schimbat pentru ca numele meu DIANA a fost numele unei zeite pagane si am preferat sa il schimb, deoarece mesajul islamului este unul monoteist

Interesant. Cand erai crestina nu te deranja ca erai Diana - zeita pagana - dar cand te-ai convertit dintr-o data te-a deranjat. Nu vreau sa intru cu buldozerul peste credinta ta, dar mi se pare ridicola schimbarea asta a numelui pe motiv de "monoteism". Daca spuneai ca era o gluma sa te cheme Diana pentru ca nu erai nici pe departe de o frumusete "zeitzeasca" nu comentam nimic, chiar aplaudam pentru ca la urma urmei facem totul ca sa ne simtim bine noi cu noi, nu pentru ca asa vor alti...

40 Re: Cei care au imbratisat ISLAMUL la data de Mier Feb 04, 2009 9:21 am

Bulache

demon
Diana !Ca ti-ai schimbat religia,cu ce te-a influentat in viata ta de fiecare zi?Crezi ca esti mai buna sau mai rea?Sau dumnezeu se uita cu alti ochi la tine?Eu consider ca omul bun e bun indiferent de religie sau credinta. study

41 Re: Cei care au imbratisat ISLAMUL la data de Mier Feb 04, 2009 11:32 am

Soimos

admin
Ba din contra!
Tocmai prin religie devine intolerant si rau!

42 Re: Cei care au imbratisat ISLAMUL la data de Joi Feb 05, 2009 9:11 pm

Anticristul

eliberat
Acum mai trebuie sa omoare si citiva evrei ca sa fie in ton cu Coranul si apoi totul e in ordine.

43 Re: Cei care au imbratisat ISLAMUL la data de Joi Feb 12, 2009 8:33 pm

un proverb spune mai bine sa taci si sa pari prost, decat sa vorbesti si sa spulberi toate indoielile. ...

44 Re: Cei care au imbratisat ISLAMUL la data de Vin Feb 13, 2009 8:05 am

Bulache

demon
Numai sa nu fie ucisa de evrei?ca acum si asta-i in moda. harhar Laughing

45 Re: Cei care au imbratisat ISLAMUL la data de Vin Feb 13, 2009 8:45 am

Cactus

inger
Bulache a scris:Diana !Ca ti-ai schimbat religia,cu ce te-a influentat in viata ta de fiecare zi?Crezi ca esti mai buna sau mai rea?Sau dumnezeu se uita cu alti ochi la tine?Eu consider ca omul bun e bun indiferent de religie sau credinta. study

Subscriu si io la afirmatia asta. Oricum, DACA ai chef sa te documentezi cat de cat bine referitor la islam, citeste cartea asta:"Civilizatia islamului clasic" scrisa de Dominique Sourdel si Janine Sourdel-Thomine...ai ce invatza; oricum, islamul contemporan este tot atat de departe de islamul clasic si de rafinamentul acestuia ca Romania de notziunea de justitzie. Hai mai bine sa mergem la una mica... Da un sms ca io acuma ies din casa..

Nu e nimic mai trist decât tristețea unui om vesel. (Armando Palacio Valdes)
Luzerii nu moare niciodata, de nici un fel, never, nicicand; Eu ieste unu' dantri iei. (Cactus Perfectus)

46 Re: Cei care au imbratisat ISLAMUL la data de Mier Feb 25, 2009 9:12 pm

Raluca

muritor de rand
Diana, imi place ce spui... E f bine ca te-ai documentat si ca ai facut schimbarea atunci cand ai realizat ca islamul ti se potriveste mai bine.

Dar acum te descurci ? Porti hijab-ul sau cum se numeste ? Te intelegi cu musulmanii ? Te-ai acomodat la noua religie ? E ceva ce ti se pare greu de facut ? ( de ex posturi sau stilul vestimentar sau eu stiu...) Sau totul merge de la sine ?

Bulache, si eu asa cred. Dar e posibil ca unele religii sa li se potriveasca mai bine anumitor persoane...Cred ca depinde si ce inclinatii are fiecare pentru ca religiile pun accentul pe calitati diferite...de ex cineva milos ar putea sa prefere crestinismul si cineva cu un spirit al dreptatii mai dezvoltat poate ca ar prefera alta religie...sau pentru cineva care se entuziasmeaza usor nu va fi f important daca are o religie logica sau nu in timp ce pentru cineva mai rational ar fi greu sa accepte idei ilogice si lui i s-ar potrivi mai bine ceva simplu si necontradictoriu.

47 Re: Cei care au imbratisat ISLAMUL la data de Sam Feb 28, 2009 1:03 pm

Soimos

admin
Raluca a scris:
Dar e posibil ca unele religii sa li se potriveasca mai bine anumitor persoane...Cred ca depinde si ce inclinatii are fiecare pentru ca religiile pun accentul pe calitati diferite...de ex cineva milos ar putea sa prefere crestinismul si cineva cu un spirit al dreptatii mai dezvoltat poate ca ar prefera alta religie...s

Plecand de la premisa ca de crezut poate crede oricine atat de mult cat vrea ... dar de stiut e mult mai greu decat sa crezi, ptr ca invatatul cere efort intelectual ...iar credinta merge din plin si cu prostia data la maximul ...iata vedem ca credinta e ptr toti prostii ..pe cand Stinta doar ptr cei alesi !
Asa ca renuntarea la o religie pentru adoptarea altei religii este sinonima cu renuntarea la o prostie ptr a imbratisa alta prostie ....cei drept una care crezi ca ti se potriveste mai bine ...dar oare cand o sa alegeti calea Cunoasterii si a invataturii...ca de aia v-a dat Demiurgul creier si inteligenta ...si nu ca sa deveniti niste lobotomizati care cred mult ... dar nu stiu nimic!

48 Re: Cei care au imbratisat ISLAMUL la data de Lun Mar 02, 2009 11:36 am

Raluca

muritor de rand
De ce trebuie sa se excluda stiinta si credinta una pe alta ? ( bun, nu ma refer acum la credintele absurde gen Pamantul = centrul Universului sau ca lumea a fost creata in 7 zile...pe astea stiinta clar le exclude )

49 Re: Cei care au imbratisat ISLAMUL la data de Lun Mar 02, 2009 1:04 pm

Soimos

admin
Raluca a scris:De ce trebuie sa se excluda stiinta si credinta una pe alta ? ( bun, nu ma refer acum la credintele absurde gen Pamantul = centrul Universului sau ca lumea a fost creata in 7 zile...pe astea stiinta clar le exclude )
Pentru ca ele se exclud in mod natural!

Adica cand crezi ca Dumnezeu a oprit in loc soarele ca sa prelungeasca o zi....vine stinta si iti demonstreaza ca Dumnezeu e prost ...si ca putea sa opreasca din rotatie pamantul ptr a obtine acest rezultat.

Fara sa neglijam faptul ca credinta este ptr prosti, si cunoasetrea stintifica ptr cei capabili de efort intelectual .... efort care ptr credinta nu e important ...ptr ca si daca ai fi campion mondial in prostie ... pentru a crede nu esti suficient de prost!
(Sory ...nu ma refer la nimeni in mod special si oricum persoanele care citesc aceasta postare sunt total excluse de la aceasta regula)

50 Re: Cei care au imbratisat ISLAMUL la data de Lun Mar 02, 2009 6:31 pm

Artistu

demon
Soimos a scris:
Pentru ca ele se exclud in mod natural!

Adica cand crezi ca Dumnezeu a oprit in loc soarele ca sa prelungeasca o zi....vine stinta si iti demonstreaza ca Dumnezeu e prost ...si ca putea sa opreasca din rotatie pamantul ptr a obtine acest rezultat.

Fara sa neglijam faptul ca credinta este ptr prosti, si cunoasetrea stintifica ptr cei capabili de efort intelectual .... efort care ptr credinta nu e important ...ptr ca si daca ai fi campion mondial in prostie ... pentru a crede nu esti suficient de prost!
(Sory ...nu ma refer la nimeni in mod special si oricum persoanele care citesc aceasta postare sunt total excluse de la aceasta regula)

Nu mi se par ca se exclud decat pentru mintile inguste, sau Einstein saracu era prost si nu stiam ... Vorbim de CREDINTA aici, nu religii.
PS Ca de obicei, persoanele de fata se exclud mi se pare low. De ce se pastreaza echivocul dupa generalizare nicodata n-o sa pricep. Iti trebuie caracter pentru a spune cuiva in fata "esti prost" fara sa incerci sa te scuzi.

Continut sponsorizat

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus  Mesaj [Pagina 2 din 3]

Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum