Forum de spiritualitate

Ultimele subiecte
» Mai este cineva pe aici?
Dum Aug 11, 2013 8:58 am Scris de Tudorel666

» CRESTINI fara denominatiune
Sam Mar 09, 2013 7:18 pm Scris de crestinul

» Cine este in realitate Isus!
Dum Iul 08, 2012 2:11 pm Scris de Fairy

» NOSTALGII...poezii de Mihai LEONTE
Dum Iul 08, 2012 2:06 pm Scris de Fairy

» Ok
Mier Iun 16, 2010 11:37 am Scris de Tudorel666

» ARMONII MAJORE 2010...autor Mihai LEONTE
Mar Iun 15, 2010 3:42 am Scris de Mihai LEONTE

» vizitati
Lun Iun 14, 2010 9:59 am Scris de padawanu

» REVERII ADVERSE...poezii de Mihai LEONTE
Joi Iun 10, 2010 4:16 am Scris de Mihai LEONTE

» SCRIERI INOCENTE...de Mihai LEONTE
Vin Iun 04, 2010 4:05 pm Scris de Mihai LEONTE

» Cenzura istoriei!!!
Joi Iun 03, 2010 6:37 pm Scris de Ancuta

» Distihurile lui Bujor...autor Mihai LEONTE
Mar Mai 25, 2010 3:28 am Scris de Mihai LEONTE

» Despre crestinismul originar
Lun Mai 24, 2010 11:41 am Scris de Tudorel666

» Dorurile mele
Sam Mai 22, 2010 11:39 am Scris de Tudorel666

» VALENTE MEDII...poezii de Mihai LEONTE
Mier Mai 19, 2010 4:24 am Scris de Mihai LEONTE

» MIRAJELE ALBASTRE...poezii de Mihai LEONTE
Mier Mai 12, 2010 4:18 pm Scris de Mihai LEONTE

» APOGEUL METAFORIC...poezii de Mihai LEONTE
Dum Mai 09, 2010 7:04 am Scris de Mihai LEONTE

» RENASTEREA ZAMOLXIANISMULUI RELIGIA STRABUNILOR ROMANILOR
Mier Mar 24, 2010 12:01 pm Scris de HareKrishna

» Vishnuism-monoteismul hindus
Mier Mar 24, 2010 11:59 am Scris de HareKrishna

» Despre capitalismul salbatic
Mar Mar 02, 2010 2:54 pm Scris de wima2203

» Ce nu se spune despre Miscarea Legionara?
Mar Mar 02, 2010 2:39 pm Scris de wima2203

» E Omul urmasul lui Adam?
Dum Ian 31, 2010 9:46 pm Scris de Anticristul01

» Bine v-am gasit!
Dum Ian 31, 2010 8:13 pm Scris de Anticristul01

» POZE USERI
Joi Ian 28, 2010 3:37 pm Scris de IrinucaM

» Inaugurarea celei mai inalte cladiri din lume-DUBAI 2009
Mar Ian 12, 2010 9:06 pm Scris de Anticristul

» Arte martiale
Lun Ian 11, 2010 4:00 am Scris de IrinucaM

» Scrisoare adresata FEDERATIEI RUSE
Lun Ian 11, 2010 3:19 am Scris de IrinucaM

Cine este conectat?
In total este 1 utilizator conectat: 0 Inregistrati, 0 Invizibil si 1 Vizitator

Nici unul

[ Vizualizeaza toata lista ]

Recordul de utilizatori conectati a fost de 28, Joi Oct 02, 2014 3:20 am
Cautare

Rezultate pe:

Rechercher Cautare avansata

Nu sunteti conectat. Conectati-va sau inregistrati-va

Intrebare

Mergi la pagina : 1, 2  Urmatorul

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos  Mesaj [Pagina 1 din 2]

1 Intrebare la data de Dum Iun 22, 2008 11:51 am

Pt ca de multe ori evreii insulta pe Iisus Hrisos chiar pe acest forum pun si eu o intrebbare.Este adevarat ca in talmud scrie;
"tog she be goim harog", cea ce s-a trduce in romaneste pe cel mai bun(crestin) strain omoara-l?

Vezi profilul utilizatorului

2 Re: Intrebare la data de Dum Iun 22, 2008 4:41 pm

Azazel

demon
Tare DORSTOR,probabil asta a spus-o MOISE cel care a scris si LEGEA-SA NU UCIZI-
CHIAR IMI PLACE

3 Re: Intrebare la data de Dum Iun 22, 2008 5:31 pm

chestia este ce de aici se vede clar ca iudaismul nu este religia perfecta ...

4 Re: Intrebare la data de Dum Iun 22, 2008 5:59 pm

No Name

inger
Emanuel a scris:chestia este ce de aici se vede clar ca iudaismul nu este religia perfecta ...

asta a zis si ISUS ...
toate religiile sunt inventate de oamenii prin inspiratie satanica !

ce crezi .. de ce nu l-au iubit carturarii si invatatorii legii?

astazi este la fel ..nimic nou sub soare (eclez 1;9-10)

5 Re: Intrebare la data de Lun Iun 23, 2008 4:43 pm

Iisus nu spus ca toate religiile sunt inspirate de satana ... de exemplu despre iudaism nu a spus asta ... despre iudaism a spus : " eu nu am venit sa stric legea sau proorocii , ci sa le implinesc " , adica sa le desavarseasca ... deci El a spus despre iudaism numai ca este o religie incompleta nu ca este de la satana ...

6 Re: Intrebare la data de Lun Iun 23, 2008 5:33 pm

Ada_Pal

inger
am si eu o intrebare:

Daca evreii nu -l cred pe Isus care a re-inoit legea ,de ce crestinii il neaga pe Mohamad(pal) care a completat si el legea dinainte tot asa cum o facuse Isus(ra) ?

7 Re: Intrebare la data de Lun Iun 23, 2008 7:49 pm

Anticristul

eliberat
Dorstor a scris:Pt ca de multe ori evreii insulta pe Iisus Hrisos chiar pe acest forum pun si eu o intrebbare.Este adevarat ca in talmud scrie;
"tog she be goim harog", cea ce s-a trduce in romaneste pe cel mai bun(crestin) strain omoara-l?
.............................................................................................................
Pai ia citeste in Tora sa vezi ce zice Sa nu asupresti pe strain.Daca nici sa la asupresti nu ai voie ,cum sa l omori?Si cine insulta pe Isus ?Ca noi nul recunoastem ca Dumnezeu asta nu i insulta .Insulta la adresa lui dumnezeu este sa zici ca Isus este Dumnezeu caci este scris.Sa nu ai alti Dumnezei.

8 Re: Intrebare la data de Lun Iun 23, 2008 7:52 pm

Anticristul

eliberat
Emanuel a scris:chestia este ce de aici se vede clar ca iudaismul nu este religia perfecta ...
........................................................................................................................................Chestia este ca nu cunosti iudaismul.Ca Isus a fost iudeu si el nu a avut treaba cu religia ci cu oameni care nu respectau.I ti aduci aminte ce zice Isus?Ceea ce va zic ei sa faceti faceti.Ca ei sed pes scaunul lui moise ,deci ce cer ei asta Dumnezeu cere
.Deci inainte de a scoate vorba din gura cintareste o so vezi ce valoare are.Ca vorba omului de multe oriil da de gol si cei ce l aud vor zice despre el ca nu e destept.

9 Re: Intrebare la data de Lun Iun 23, 2008 7:56 pm

Anticristul

eliberat
Emanuel a scris:Iisus nu spus ca toate religiile sunt inspirate de satana ... de exemplu despre iudaism nu a spus asta ... despre iudaism a spus : " eu nu am venit sa stric legea sau proorocii , ci sa le implinesc " , adica sa le desavarseasca ... deci El a spus despre iudaism numai ca este o religie incompleta nu ca este de la satana ...
.......................................................................................................................................
De ce suciti cuvintul?El a zis am venit sa implinesc Adica sa fac exact cum este scris
Daca legea a fost data de Dumnezeu si Isus trebuia s o desavirseasca ,ar rezulta ca Isus a fost mai destept decit Dumnezeu .E corecta interpretarea?

10 Re: Intrebare la data de Lun Iun 23, 2008 8:28 pm

Nea Anticristul citeste Talmudul si spune-mi si mie de ce uneori contrazice Tanah,ca doar te dai mare cunoscator al iudaismului!Daca vor respecta legea evreilur li s-a promis un mantuitor si nu viata vesnica.deci Iisus venind ca Mantuitor a implinit LEGEA

11 Re: Intrebare la data de Mar Iun 24, 2008 8:02 pm

Diana

inger
Ada_Pal a scris:am si eu o intrebare:

Daca evreii nu -l cred pe Isus care a re-inoit legea ,de ce crestinii il neaga pe Mohamad(pal) care a completat si el legea dinainte tot asa cum o facuse Isus(ra) ?

EPISTOLA LUI PAVEL CATRE GALATENI:
6. Ma mir ca veti trece asa de repede dela Cel ce v'a chemat prin harul lui Hristos, la o alta Evanghelie.7. Nu doar ca este o alta Evanghelie; dar sunt unii oameni cari va tulbura, si voiesc sa rastoarne Evanghelia lui Hristos.8. deci chiar daca noi insene sau un inger din cer ar veni sa propovaduiasca o Evanghelie, deosebita de aceea pe care v'am propovaduit-o noi sa fie anatema!

12 Re: Intrebare la data de Mier Iun 25, 2008 12:56 pm

No Name

inger
Emanuel a scris:Iisus nu spus ca toate religiile sunt inspirate de satana ... de exemplu despre iudaism nu a spus asta ... despre iudaism a spus : " eu nu am venit sa stric legea sau proorocii , ci sa le implinesc " , adica sa le desavarseasca ... deci El a spus despre iudaism numai ca este o religie incompleta nu ca este de la satana ...

urmareste discutia cu fariseii...

31. Și a zis Iudeilor, care crezuseră în El: „Dacă rămâneți în cuvântul Meu, sunteți în adevăr ucenicii Mei;
32. veți cunoaște adevărul, și adevărul vă va face slobozi.”
33. Ei I-au răspuns: „Noi suntem sămânța lui Avraam, și n-am fost niciodată robii nimănui; cum zici Tu: ,Veți fi slobozi!”
34. „Adevărat, adevărat, vă spun” , le-a răspuns Isus, „că, oricine trăiește în păcat, este rob al păcatului.
35. Și robul nu rămâne pururea în casă; fiul însă rămâne pururea.
36. Deci, dacă Fiul vă face slobozi, veți fi cu adevărat slobozi.
37. Știu că sunteți sămânța lui Avraam; dar căutați să Mă omorâți, pentru că nu pătrunde în voi cuvântul Meu.
38. Eu spun ce am văzut la Tatăl Meu; și voi faceți ce ați auzit de la tatăl vostru.”
39. „Tatăl nostru” , I-au răspuns ei, „este Avraam” . Isus le-a zis: „Dacă ați fi copii ai lui Avraam, ați face faptele lui Avraam.
40. Dar acum căutați să Mă omorâți, pe Mine, un om, care v-am spus adevărul, pe care l-am auzit de la Dumnezeu. Așa ceva Avraam n-a făcut.
41. Voi faceți faptele tatălui vostru.” Ei I-au zis: „Noi nu suntem copii născuți din curvie; avem un singur Tată: pe Dumnezeu.”
42. Isus le-a zis: „Dacă ar fi Dumnezeu Tatăl vostru, M-ați iubi și pe Mine, căci Eu am ieșit și vin de la Dumnezeu: n-am venit de la Mine însumi, ci El M-a trimis.
43. Pentru ce nu înțelegeți vorbirea Mea? Pentru că nu puteți asculta Cuvântul Meu.
44. Voi aveți de tată pe diavolul; și vreți să împliniți poftele tatălui vostru. El de la început a fost ucigaș; și nu stă în adevăr, pentru că în el nu este adevăr. Ori de câte ori spune o minciună, vorbește din ale lui, căci este mincinos și tatăl minciunii.
45. Iar pe Mine, pentru că spun adevărul, nu Mă credeți.

13 Re: Intrebare la data de Mier Iun 25, 2008 6:33 pm

pai tocmai , ca din acest text se vede ce am spus eu ... ca el le zice mai intai ca daca ei ar fi facut faptele lui avraam si ale lui moise care au fost iudei adevarati L-ar fi primit pe El ca fiind Mesia ... deci nu iudaismul ii impiedica pe evrei sa Il accepte pe Mesia ci intunecarea mintii lor si pentru ca nu urmeaza lui moise si avraam ... iar celor care nu L-au primit le spune ca au ca tata pe diavolul , dar asta pentru ca nu au urmat lui moise si nu pentru ca sunt iudei ...

14 Re: Intrebare la data de Mier Iun 25, 2008 7:26 pm

Freud

muritor de rand
Dorstor a scris:Pt ca de multe ori evreii insulta pe Iisus Hrisos chiar pe acest forum pun si eu o intrebbare.Este adevarat ca in talmud scrie; "tog she be goim harog", cea ce s-a trduce in romaneste pe cel mai bun(crestin) strain omoara-l?
Daca-l neaga nu inseamna ca-l insulta. Negarea evreilor nu numai ca nu va duce la anihilarea credintei crestine ci din contra o va intari, crestinii fiind tentatzi sa-l apere pe Iisus atat pentru credintza cat si din spirit de solidaritate cu cel atacat. Eu deduc de aici faptul ca mai mult bine primesc crestinii de la evrei decat rau cum s-ar crede. Chiar daca un rabin mai infierbantat acum sute si sute de ani a scris cele mai sus mentzionate, cel mai bine ar fi sa intelegem spiritul Cartzii Sfinte, a cuvantului unui singur Dzeu care nu are ca tzinta uciderea crestinilor. Daca o sa pedalam pe elemente ce produc animozitatzi, n-o sa ne punem niciodata de acord. Poate nici n-ar fi nevoie sa fim in toate si cu totul de acord pentru ca evolutzia(facuta si ea de Dzeu) se bazeaza pe o lupta continua a contrariilor(si contrariile lasate tot de Dzeu pe pamant). Contrazicetzi-va, dar nu va jignitzi !

15 Re: Intrebare la data de Mier Iun 25, 2008 7:29 pm

Eu am vorbit despre unii evrei care chiar insulta pe acest forum.Nu am facut o afirmatie generalizatoare!Scuze daca s-a inteles altfel decat am gandit eu!

16 Re: Intrebare la data de Joi Iun 26, 2008 9:42 am

Ada_Pal a scris:am si eu o intrebare:

Pai Islamul NU a aparut in mijlocul unui popor majoritar crestin asa cum crestinismul a aparut in mijlocul iudaismului. Istoria spune ca poporul din Meca unde a trait Mohamad era in marea lui majoritate idolatru. Spre deosebire de el, Iisus a insistat sa vorbeasca in special iudeilor desi stia ca intr-un final religia crestina va fi propovaduita in toata lumea. Daca s-a facut o "completare", aceea s-a intamplat unde lipsea cu adevarat ceva. Smile In al doilea rand, venirea lui Mohamad nu a fost profetita nicaieri in Vechiul Testament.

17 Re: Intrebare la data de Joi Iun 26, 2008 9:48 am

Ada_Pal

inger
A fost profetitia de Isus insusi (vezi cine este Mingaietorul) si in VT,la fel.

18 Re: Intrebare la data de Joi Iun 26, 2008 10:16 am

Eu stiu ca in ziua cincizecimii a venit Duhul Sfant si nu Mohamad. Asta in primul rand. In al doilea rand Mangaietorul trebuia sa vina la cei care credeau in Iisus, nu la necrestini, asa cum s-a intamplat cu Mohamad.

19 Re: Intrebare la data de Joi Iun 26, 2008 1:44 pm

Mahomedanismul a derivat din crestinismul nestorian.inainte de revelatie Mahomed era pastor nestorean si chiar seful unei organizatii nestoriene de caritate!

20 Re: Intrebare la data de Joi Iun 26, 2008 4:01 pm

Ada_Pal

inger
Dorstor a scris:Mahomedanismul a derivat din crestinismul nestorian.inainte de revelatie Mahomed era pastor nestorean si chiar seful unei organizatii nestoriene de caritate!

"Interesant"! De 10 ani studiez islamul la el acasa....adica in l.araba ; este prima data ca aud asemenea "derivare" ;ai dreptate,poate ca Mahomedanismul ala de care se vorbeste la PRO TV o fi de la nestorieni insa nu Islamul propagat de Quran si Sunna profetului. Pastor a fost si Isus,si David....multi profeti s-au indeletnicit cu aceasta meserie ......sa insemne aceasta ca a preluat religia acelora din TURMA?

Poate ne dati niste detalii in plus....sincer sunt curioasa scratch sa vad ce se mai zice de Mohamed(pal); a fost facut si magician,si vrajitr,si hot de religie de la crestini......

21 Re: Intrebare la data de Joi Iun 26, 2008 6:08 pm

Heruer

inger
Am observat in multe, mult prea multe imprejurari ca , atunci cand nu intelegem sau nu acceptam ceva, in loc de a face efortul de a intelege sau a intelege mai bine, preferam atacul, denigrarea, brutalitatea, "uciderea adversarului".
Pare a fi o trasatura a speciei (o specificitate umana, daca pot spune asa).

22 Re: Intrebare la data de Joi Iun 26, 2008 7:09 pm

Nu Ada Pal.faci ironii deplasate!la varsta de 12 ani in Siria un preot crestin nestorea il anuta prima data ca el este profetul.face parte din Alianta pt Caritate!Abia la 40 de ani are revelatia prin care devine musulman!In acea vreme arabii erau politeisti!Numele sau se traduce ,,cel demn de a fi laudat''= muham mad
in acelasi timp in arabia apare si un alt profet concurent Musailima Abn Habib la Yamama
de asemeni trebuie avut in vedere si ,,Masacru de la Nakhla deoarece ridica semne de intrebare ...pt ca a nu au fost atacati luptatori ci o caravana pasnica!
Cauta surata 2 verset 217
dar un atac si mai josnic are loc in 624 ja Badr asupra caravanei lui Abu Sufian>...

Dar n-are rost sa te intristez .trebuie doar sa observ ca daca nu ti se spun aceste lucruri esti mintita cu nerusinare si te deplang pt ca nu asa se intampla intre adevaratii musulmani!
de asemenea Mahomed a avut doar 4 fete ceea ce este rusinos pt un arab si a primit un nume pe cre eu nu-mi permit sa-l postez aici pt ca este o insulta teribila pt un arab(Sau macar pt un beduin.
cred ca nu vei fi prea bucuroasa si de aceea eu nu postes uneori decat aluzii la anumite adevaruri(pt a menaja )!

23 Re: Intrebare la data de Joi Iun 26, 2008 8:13 pm

Ada_Pal

inger
"tata de fete" asa l-au numit pe profet(pal) pentru ca singurul fiu ce i l-a dat Mariam Kabtye(sotia sa crestina murise la virsta de 4 ani);
Imi pare rau d-le Dorstor insa cel intristat vei fi dumneata in cazul cind vei studia mai profund statutul BEDUIN trecut,prezent in islam....beduinii sunt cei mai aprigi ignorantii atit cei din Palestina(f putini)dar mai ales cei din Golf. Eu nu-s mintita cu nerusinare pt. ca studiul islamic il fac singura de ani buni si multumesc Bunului D-zeu.am citit in 3 limbi despre Islam,unica salvare a omenirii,dpv a milioane de oameni.

Am cerut surse de la d-voastra,carti si scriitori pt a verifica ce spuneti nu parerea personala.Asa se face in cazul unor discutii contradictorii pe seama oricarui subiect...mai ales religii. Eu sunt de acord sa deschid la islam un subiect comparativ intre Biblie si Quran insa voi folosi si engleza,nu doar romana, daca nu va deranjeaza. ...doar cu acordul d-voastra.

Batalia de la Badr ,istoric dovedit a fost o invingere deosebita a musulmanilor care au fost atacati de Abu Sofian cu armata sa de citeva ori mai numeroasa decit a musulmanilor.....se sustine in coran ca ingerii au participat la lupta alaturi de musulmani,ca raspuns al lu Allah la credinta si stradania lor iesita din comun. La Uhud insa ,au pierdut din cauza incalcarii poruncii conducatorului in lupta de catre 40 soldati musulmani...o infringere crunta pt. armata lui Mohamad ,unde a pierit si gloriosul
Leu al desertului.

Beduinii intotdeauna au fost descrisi ca fiind cei mai ticalosi dintre arabi,inselindu-l cu diplomatie, vinzindu-l pe profet si companioni. O sa va dau dovezi la tot ce sciu la subiectul de islam....daca sunteti interesat....cu mare placere.

24 Re: Intrebare la data de Joi Iun 26, 2008 8:55 pm

ada pal umbllii cu smecherii!Eu vorbesc despre atacul carvanei lui Abu Sofian din martie cand atactorul asupra rudelor sale a fost Mahomed!ce surse sa-ti dau daca nu recunosti istoria araba din multe state arabe!eu de ce sa ma intrstez_ sunt cumva musulman.Totui eu nu v-am insultat pe nimeni in mod gratuit cum faceti d-vostra cu beduinii.deci nu mai va d diferenta mare fata de altii de pe forum.iar Mahomed era numit abtar.
regret dar nu maintereseaya istria musulmanilor din sursa partizana ci independenta si pt asta imi ajug cartile de istorie saudite!Si indiferent de ce spuneti beduinii vor ramane p mine cei mai corecti musulmani!

25 Re: Intrebare la data de Vin Iun 27, 2008 6:00 am

Dorstor a scris:
regret dar nu maintereseaya istria musulmanilor din sursa partizana ci independenta si pt asta imi ajug cartile de istorie saudite!Si indiferent de ce spuneti beduinii vor ramane p mine cei mai corecti musulmani!
poate pentru tine dar in toate tarile arabe cand vrei sa jignesti pe cineva ii spui bedu (beduin) incearca asta si ai sa vezi reactia . si in emirate cand venea ziu de joi vanzatorii inebuneau angajau pentru aceasta zi oameni in plus. langa abu dhabi sint cateva zone de unde veneau autocare pline de beduini . daca nu stateai cu ochii in 4 iti dispareau lucruri din magazin . ca sa nu mai zic ca tre sa faci curat de n ori pe zi ca vin in papuci si plini de nisip pe picioare . in medinet zaed ziua de joi era numita liom al bedu (ziua beduinilor)

Continut sponsorizat

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus  Mesaj [Pagina 1 din 2]

Mergi la pagina : 1, 2  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum