Forum de spiritualitate

Ultimele subiecte
» Mai este cineva pe aici?
Dum Aug 11, 2013 8:58 am Scris de Tudorel666

» CRESTINI fara denominatiune
Sam Mar 09, 2013 7:18 pm Scris de crestinul

» Cine este in realitate Isus!
Dum Iul 08, 2012 2:11 pm Scris de Fairy

» NOSTALGII...poezii de Mihai LEONTE
Dum Iul 08, 2012 2:06 pm Scris de Fairy

» Ok
Mier Iun 16, 2010 11:37 am Scris de Tudorel666

» ARMONII MAJORE 2010...autor Mihai LEONTE
Mar Iun 15, 2010 3:42 am Scris de Mihai LEONTE

» vizitati
Lun Iun 14, 2010 9:59 am Scris de padawanu

» REVERII ADVERSE...poezii de Mihai LEONTE
Joi Iun 10, 2010 4:16 am Scris de Mihai LEONTE

» SCRIERI INOCENTE...de Mihai LEONTE
Vin Iun 04, 2010 4:05 pm Scris de Mihai LEONTE

» Cenzura istoriei!!!
Joi Iun 03, 2010 6:37 pm Scris de Ancuta

» Distihurile lui Bujor...autor Mihai LEONTE
Mar Mai 25, 2010 3:28 am Scris de Mihai LEONTE

» Despre crestinismul originar
Lun Mai 24, 2010 11:41 am Scris de Tudorel666

» Dorurile mele
Sam Mai 22, 2010 11:39 am Scris de Tudorel666

» VALENTE MEDII...poezii de Mihai LEONTE
Mier Mai 19, 2010 4:24 am Scris de Mihai LEONTE

» MIRAJELE ALBASTRE...poezii de Mihai LEONTE
Mier Mai 12, 2010 4:18 pm Scris de Mihai LEONTE

» APOGEUL METAFORIC...poezii de Mihai LEONTE
Dum Mai 09, 2010 7:04 am Scris de Mihai LEONTE

» RENASTEREA ZAMOLXIANISMULUI RELIGIA STRABUNILOR ROMANILOR
Mier Mar 24, 2010 12:01 pm Scris de HareKrishna

» Vishnuism-monoteismul hindus
Mier Mar 24, 2010 11:59 am Scris de HareKrishna

» Despre capitalismul salbatic
Mar Mar 02, 2010 2:54 pm Scris de wima2203

» Ce nu se spune despre Miscarea Legionara?
Mar Mar 02, 2010 2:39 pm Scris de wima2203

» E Omul urmasul lui Adam?
Dum Ian 31, 2010 9:46 pm Scris de Anticristul01

» Bine v-am gasit!
Dum Ian 31, 2010 8:13 pm Scris de Anticristul01

» POZE USERI
Joi Ian 28, 2010 3:37 pm Scris de IrinucaM

» Inaugurarea celei mai inalte cladiri din lume-DUBAI 2009
Mar Ian 12, 2010 9:06 pm Scris de Anticristul

» Arte martiale
Lun Ian 11, 2010 4:00 am Scris de IrinucaM

» Scrisoare adresata FEDERATIEI RUSE
Lun Ian 11, 2010 3:19 am Scris de IrinucaM

Cine este conectat?
In total este 1 utilizator conectat: 0 Inregistrati, 0 Invizibil si 1 Vizitator

Nici unul

[ Vizualizeaza toata lista ]

Recordul de utilizatori conectati a fost de 28, Joi Oct 02, 2014 3:20 am
Cautare

Rezultate pe:

Rechercher Cautare avansata

Nu sunteti conectat. Conectati-va sau inregistrati-va

Intrebare

Mergi la pagina : Înapoi  1, 2

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos  Mesaj [Pagina 2 din 2]

26 Re: Intrebare la data de Vin Iun 27, 2008 8:39 am

Ada_Pal

inger
D-le Dorstor
Imi pare sincer rau ca crezi astfel despre mine,nu de alta insa parerea dumitale o apreciez.
Ce scop am sa umblu cu smecherii....cred ca stii ca cine minte in Islam nu mai este considera MUSLEM.
Eu lucrez exact cu "moataniin"(beduini+locuitori ne-refugiati)nu cu "lagiin"(refugiati). Daca -ti scriu ce caracter au beduini din Palestina, cum isi casatoresc fiicele intre ei de la virste fragede-casatorii aranjate,cit sunt de murdari si urasc pur si simplu munca:de ex. barbatii stau la ceai ore in sir si asteapta punga de faina(50KG),ulei,zahar,adas oferita lunar de Organizatiile de ajutor europene refuzind efectiv sa munceasca .Sunt multe fete ale lor care au avut relatii sexuale cu frati sau veri si-au fost apoi ucise cu copilul in burta iar ei au fost iertati-masculii. Barbatii au refuzat sa-si lase femeile la lectii in scopul eliminarii analfabetismului si lectii de handcraft pe motiv ca sa nu le vada angajatii de sex masculin care predau lectiile...a fost necesara interventia unor colege ale mele si promiterea de hrana si alimente in schimbul participarii lor la cursuri .Sotul meu a lucrat ca medic intr-o zona plina de beduini iar dupa 2 ani si-a facut transferul innebunit...era gata sa renunte si la medicina din cauza lor.
Iti scriu aceste lucruri cu stringere de inima,doar copii si sotul imi este arab....insa cind traiesti printre ei inveti sa-i cunosti -SUNT DEPARTE DE-A RESPECTA ISLAMUL SAU LEGILE DIVINE DIN QURAN.D-EU MI-E MARTOR CA NU TE MINT.

Vezi profilul utilizatorului

27 Re: Intrebare la data de Vin Iun 27, 2008 8:58 am

mda sint un fel de tigani deai nostri Very Happy chiar si asa dumnezeu sa ii apere sint si ei oameni

28 Re: Intrebare la data de Vin Iun 27, 2008 9:03 am

Ada_Pal

inger
Yahia,
te cred intru-totul pt ca si eu am experienta cu ei....insa au niste copilasi atit de dulci,cu par cirliontzat,si ochii mari si negri....nu rezist de cite ori ma uit la ei Very Happy

Sunt si ei oameni si sunt printre ei chiar f.f.f. inteligenti care sunt la origine beduini. Am cunoscut si din aceia....insa putini.

29 Re: Intrebare la data de Vin Iun 27, 2008 9:06 am

Ada_Pal a scris:Yahia,
te cred intru-totul pt ca si eu am experienta cu ei....insa au niste copilasi atit de dulci,cu par cirliontzat,si ochii mari si negri....nu rezist de cite ori ma uit la ei Very Happy

Sunt si ei oameni si sunt printre ei chiar f.f.f. inteligenti care sunt la origine beduini. Am cunoscut si din aceia....insa putini.
mda daca o luam mot a mot toata rasa araba se trage din beduini numai ca actualii au cam refuzat sa evolueze Crying or Very sad

30 Re: Intrebare la data de Vin Iun 27, 2008 10:22 am

Prin beduini se intelege toti locuitorii nisipurilor.Si nu cred ca puteti adresa unele epitete ca ignoranti seicilor care sunt tot beduini.Si nu cred ca islamul ar mai fi ajuns sa renasca spre forta pe care o are azi daca beduinii din Najd nu ar fi fost destul de instruiti in religie ca sa accepte renasterea wahhabit !si mai cred ca fara jertfa de sange a beduinilor din zona Najd-ului nu se ajungea la forta islamului de azi si voi palestinienii nu ati fi aut la cine spera ajutor,iar daca vrei sa stii eu,crestin,daca m-as gandi vreodata sa devin musulman mi-as pune trupul, gandirea si sufletul la dispozitia dinastiei Saud, ca cea mai nobila din tot islamul

31 Re: Intrebare la data de Vin Iun 27, 2008 11:04 am

Dorstor a scris:Prin beduini se intelege toti locuitorii nisipurilor.Si nu cred ca puteti adresa unele epitete ca ignoranti seicilor care sunt tot beduini.Si nu cred ca islamul ar mai fi ajuns sa renasca spre forta pe care o are azi daca beduinii din Najd nu ar fi fost destul de instruiti in religie ca sa accepte renasterea wahhabit !si mai cred ca fara jertfa de sange a beduinilor din zona Najd-ului nu se ajungea la forta islamului de azi si voi palestinienii nu ati fi aut la cine spera ajutor,iar daca vrei sa stii eu,crestin,daca m-as gandi vreodata sa devin musulman mi-as pune trupul, gandirea si sufletul la dispozitia dinastiei Saud, ca cea mai nobila din tot islamul
eu personal te-as sfatui sa nu o faci . dinastia saud a impus o dictatura religioasa aparent islamica . islamul din arabia saudita e invatat la scolile cia eu nu pun baza pe islamul lor de 2 lei . ala nu e islam e indoctrinare fortata si cretinitate .

32 Re: Intrebare la data de Vin Iun 27, 2008 7:15 pm

postez a treia oara!cineva se ocupa cu stersul postarilor mele!repet a treia oara eu voi ramane crestin.dar Yahiya ce religie ai!Cia nu se ocupa predarea islamului!dar in romania este un proverb cu vulpea si strugurii!

33 Re: Intrebare la data de Vin Iun 27, 2008 8:06 pm

Dorstor a scris:Pt ca de multe ori evreii insulta pe Iisus Hrisos chiar pe acest forum pun si eu o intrebbare.Este adevarat ca in talmud scrie;
"tog she be goim harog", cea ce s-a trduce in romaneste pe cel mai bun(crestin) strain omoara-l?

Da sigur. Ai dreptate.Poti citi asta in cartea renumita Protocoalele bartranilor di Zion care a fost scrisa de catre politia secreta a tarului Nicolaie al doilea cu scopul de a propaga Antisemitismul.
Ma Dorstor, te-am crezut mai destept si in plus mai initiat in religia Judaica dar am gresit. Tu esti departe sa intelegi nici o aschie din religia asta.
Judaismul NU ESTE IMPOTRIVA LA NICI O ALTA RELIGIE.
Evreii nu au facut niciodata razboaie contra altelor popoare din cauza religiei lor. Judaismul nu este o religie misionara si nici un evreu nu va aduce la judaism pe cineva contra asentimentului lui si chiar cu asentimentului. Ca in trecut, asa si acuma,Evreii prefera sa fiu putini dar de calitate si nu ca la crestini si musulmani cand s`au pus la oameni 2 posibilitati: sau treci la religia mea sau iti pierzi capul.
Evreii si-au pierdut viata si nu au facut nimic contra poruncilor.Porunca zice clar, sa nu omori.
Cand se scrie despre pazirea zilei Shabat,este clar scris ca totii cei din casa trebuie sa se odihneasca nu numai evreii.
Afara de toate astea,incontinu tu gresesti incontinu. ISUS A FOST EVREU NU CRESTIN SI IN TALMUD,AI FI VRUT SA SE AMINTEASCA DE CRESTINI DAR NU VEI GASI NICI O ALUZIE,NUMAI DACA GASESTI UN CAPITOL CARE VORBESTE DE CEVA SI VOI CRESTINII SARITI IMEDIAT SI DECLARATI CA "DE FAPT" ESTE VORBA DE ISUS.

34 Re: Intrebare la data de Vin Iun 27, 2008 8:25 pm

Intradevar Iisus Hristos a fost iudeu si noi urmand pe Iisus urmam legea lui Dumnezeu data iudeilor iar voi neurmand pe Iisus care este iudeu nu urmati legea data de Dumnezeu iudeilor.Iata ce usor iese adevarul la iveala.dar ce amestec au ateii in religie eu nu pricep!!!Si mai ales de cand se dau experti?

35 Re: Intrebare la data de Vin Iun 27, 2008 8:27 pm

Cine stie unde se gasete Protocoalele batranilor din Sion ca eu nu am auzit de asa ceva?

36 Re: Intrebare la data de Vin Iun 27, 2008 8:31 pm

SPRS

demon
Fa o vizita pe link ul MISA si-l gasesti acolo, cu o mica modificare, in loc de Inteleptii din sion apare inteleptilor francmasoni.

37 Re: Intrebare la data de Vin Iun 27, 2008 8:46 pm

Multumesc dle SPRS(sper ca nu am gresit genul)Am citit atent primele doua protocoale dar dupa limbaj si stil acolopare a fi o facatura!Este o exprimare prea puerila!Voi studia cu atentie mau departe dar cred ca nu-mi va fi de folos!Eu credeam ca este cu adevarat ceva sionist!

38 Re: Intrebare la data de Vin Iun 27, 2008 8:48 pm

SPRS

demon
Dorstor a scris:Multumesc dle SPRS(sper ca nu am gresit genul)Am citit atent primele doua protocoale dar dupa limbaj si stil acolopare a fi o facatura!Este o exprimare prea puerila!Voi studia cu atentie mau departe dar cred ca nu-mi va fi de folos!Eu credeam ca este cu adevarat ceva sionist!

Este o mare gogorita buna de prostit masele inculte.

39 Re: Intrebare la data de Vin Iun 27, 2008 10:50 pm

Dorstor a scris:postez a treia oara!cineva se ocupa cu stersul postarilor mele!repet a treia oara eu voi ramane crestin.dar Yahiya ce religie ai!Cia nu se ocupa predarea islamului!dar in romania este un proverb cu vulpea si strugurii!
cu atestare musulman desi incerc sa ma rup de toate religiile

40 Re: Intrebare la data de Vin Iun 27, 2008 11:13 pm

Emil Condor

vrajitor
Si mie mi-au fost sterse câteva mesaje ce erau on topic, decente - nimic condamnabil în ele decât... nu sustineau "cauza" iudeilor!!! Din astă cauză nici nu am mai intrat pe acest Forum în ultimul timp. Chiar si acum, nu am chef de dialogat cu nimeni când stiu că unele dintre mesajele mele mai puternice vor fi sterse.

41 Re: Intrebare la data de Vin Iun 27, 2008 11:24 pm

SPRS

demon
Daca mesajere nu contin denigrari sau injurii, aici e adevarat depinde de punctul de vedere, si sunt ontopic, nu vad de ce ti-ar fi sterse.
In cazul in care, ai postat, de exemplu, argumente crestine sau musulmane la topicuri iudaice, acestea pot fi considerate offtopic si sterse, am dat un exemplu pt ca este la moda fenomenul pe acest forum.
pot fi deschise topicuri de discutie comparativa iudaism-crestinism/islam, la sectiunile religiilor respective, nu cred ca le vor sterge moderatorii respectivi, mai ales ca le sustine pct de vedere.

42 Re: Intrebare la data de Sam Iun 28, 2008 6:21 am

Dorstor a scris:Intradevar Iisus Hristos a fost iudeu si noi urmand pe Iisus urmam legea lui Dumnezeu data iudeilor iar voi neurmand pe Iisus care este iudeu nu urmati legea data de Dumnezeu iudeilor.Iata ce usor iese adevarul la iveala.dar ce amestec au ateii in religie eu nu pricep!!!Si mai ales de cand se dau experti?

Ma Dorstorule, logica ta ma da gata...Numai nu inteleg dece nu ai mers cu sarpele cel cu marul din rai si ai mers cu Adam si Eva?
Pai evreii nu au mers cu Isus ca nu au crezut in El. Nu in El si nu in zeci si sute de altii care in acelas timp se trezeau dimineata si se credeau Mesiah.
Apropo: Si in zilele noastre avem de afacere in Israel de multe ori cu turisti crestini care viziteaza Ierusalimul si fiind neechilibrati, incep sa se poarte straniu,sa se imbrace numai cu un cearceaf ,sa danseze si sa cante in mijlocul strazii pretinzand ca ei sunt Mesiah adevarat. Noi numim asta SINDROM IERUSALIM. De obicei ei sunt urcati in avion si trimesi acasa numai cei mai gravi sunt internati la spitale. Probabil ca si in trecut au fost multi ca istia asa ca evreii s`au obisnuit cu aceia care pretind ca sunt fiul lui Dumnezeu.
Mai mult ca sigur ca daca tu vei vizita Ierusalimul si locurile sfinte la crestini,tu cu istoria ta de perderea directiei,vei ajunge si tu la spitalul de sanatatea sufletului.

Protocoalele batranilor din Zion desigur ca poti gasi la Internet.

43 Re: Intrebare la data de Sam Iun 28, 2008 6:30 am

La Polemici intre religii ,unde eu sunt moderator nu se vor sterge replici care sunt in subiect si nu au idei antisemite.
Si evreii pot fi criticati dar nu pe baza de agitari antisemite.

Dece se bucura evreii de privilegia asta? Deoarece evreii nu au omorat niciodata crestini dar crestinii au omorat 6 milioane de evrei.

44 Re: Intrebare la data de Sam Iun 28, 2008 12:33 pm

am vizitat Ierusalimul si nu mi-a trecut prin cap asa ceva, pt ca sunt praf si pulbere la picioarele Dumnezeului meu si nimic mai mult!Dar cu vreo 30 de ani in urma erai mai in siguranta in Ierusalim!

45 Re: Intrebare la data de Sam Iun 28, 2008 5:59 pm

Heruer

inger
Dorstor a scris:am vizitat Ierusalimul si nu mi-a trecut prin cap asa ceva, pt ca sunt praf si pulbere la picioarele Dumnezeului meu si nimic mai mult!Dar cu vreo 30 de ani in urma erai mai in siguranta in Ierusalim!
Hmmm .... asta cu conditia ca Dumnezeu sa aiba picioare, nu ?

46 Re: Intrebare la data de Sam Iun 28, 2008 6:33 pm

Dumneazeu are tot ce doreste sa aiba.Si cum eu ca un crestin cred ca Iisus Hristos s-a urcat cu trupul la cer cred ca are si picioare .Suntem totusi pe un forum crestin.pe un forum despre iudaism esti amenintat ca ti se va sterge masajul daca nu se refera la Vechiul Testamnt.asta arata diferenta dintre un crestin si un iudeu

47 Re: Intrebare la data de Vin Iul 04, 2008 8:18 am

Dorstor a scris:Dumneazeu are tot ce doreste sa aiba.Si cum eu ca un crestin cred ca Iisus Hristos s-a urcat cu trupul la cer cred ca are si picioare .Suntem totusi pe un forum crestin.pe un forum despre iudaism esti amenintat ca ti se va sterge masajul daca nu se refera la Vechiul Testamnt.asta arata diferenta dintre un crestin si un iudeu

Eu nu stiu cum este la tine in Falticeni dar la noi, cand se discuta un subiect despre o religie, aduci argumente din aceeasi religie. Cel putin, asa fac oamenii logici care nu pretint ca sunt ticniti! Ca sa intelegi mai bine, cand vrei sa discuti la judaism despre ceva, nu este NORMAL sa aduci citate din KAMA SUTRA sau/si NT.
IN DISCUTILE CU EVREII, CRESTINII SUNT IN DEFICIT, DEOARECE EI PRETIND CA EI CRED IN VT PE CAND EVREII NU CRED IN NT... Asa ca, ai sansa sa fii aruncat la gunoi, pe drept, daca inneci forumul cu psalmi care nu sunt valabili la evrei. Dar tu, intotdeauna poti sa-ti aduci aminte ca Hitler si Lenin au fost evrei....

48 Re: Intrebare la data de Sam Iul 05, 2008 9:27 pm

Anticristul

eliberat
Dorstor a scris:am vizitat Ierusalimul si nu mi-a trecut prin cap asa ceva, pt ca sunt praf si pulbere la picioarele Dumnezeului meu si nimic mai mult!Dar cu vreo 30 de ani in urma erai mai in siguranta in Ierusalim!

Daca mergi in zona araba ,nu ti garanteaza nimeni securitatea desi politia israeliana se lupta pentru asta.Dar in ierusalimul Evreiesc nu ti se va intimpla nimic

49 Re: Intrebare la data de Dum Iul 06, 2008 3:02 pm

Moise a scris sau nu despre venirea lui Mesia ? si daca a scris atunci trebuia ascultat ... iar daca evreii nu au vrut sa asculte de Dumnezeu asta-i treaba lor nu a crestinilor ... noi avem dovezi ca Iisus este adevaratul Mesia , voi ce dovezi aveti ca El nu este adevaratul Mesia ? oricine citeste invatatura lui Iisus , poate sa vada ca ea este perfecta , ca este dumnezeiesca , si rezolva simplu toate problemele omenesti ... deci de ce sa nu crezi in Iisus ca Mesia cel adevarat ? invatatura lui Iisus este desavarsita , il inalta pe om pana la indumnezeire , ii arata omului calea dragostei dumnezeiesti , a smereniei desavarsite , a milei , dar si a induhovnicirii naturii umane , a preschimbarii acestui trup pacatos intr-unul duhovnicesc nesupus pacatelor , deci iata ca invatatura lui Iisus este desavarsita din toate punctele de vedere ... ea arata felul de existenta al lui Dumnezeu , Il descopera pe Dumnezeu mai bine decat au reusit sa afle despre El Moise si Ilie si proorocii vechiului testament ... este desavarsita din toate punctele de vedere ...
si nu se poate arata sau demonstra ca o religie este mai buna decat alta decat daca aduci citate din ambele religii ... apoi stalin si hitler nu au fost deloc crestini caci nici macar in Dumnezeu nu credeau ... au fost atei ... iata ca ateii sunt cei mai distructivi oameni de pe fata pamantului ... cu toate acestea eu sunt mai rau decat ei ... intrebare : daca catolicii ( eretici ) au omorat milioane de oameni in numele credintei lor , oare ortodocsii au omorat fie si numai un singur om pentru credinta lor ? nu ! dar evreii , oare nu au omorat ei oameni pentru credinat lor ? eu stiu ca da , odata ce si in legea lor spune : sa urasti pe vrajmasul tau , adica poti sa il si ucizi ... evreii nu sunt smeriti ca si ortodocsii , caci odata ce evreii considera ca sutn cel mai ales neam din lume si ca ei singuri , ca popor sunt detinatorii dragostei si purtarii de grija a lui Dumnezeu ( ei se considera neam ales ) , totusi ortodocsii nu considera ca fiind ales nici un neam de pe fata pamantului ; ei au porunca : iubeste pe vrajmasii tai ( pe cei care te urasc pe tine ) si deci ei considera ca absolut toate popoarele sunt la fel de iubite de Dumnezeu , si ca toti sunt chemati la aceeasi mantuire : " in Hristos nu mai este iudeu si pagan , nu mai este barbat si femeie " , spune sf pavel ...

Continut sponsorizat

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus  Mesaj [Pagina 2 din 2]

Mergi la pagina : Înapoi  1, 2

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum