Forum de spiritualitate

Ultimele subiecte
» Mai este cineva pe aici?
Dum Aug 11, 2013 8:58 am Scris de Tudorel666

» CRESTINI fara denominatiune
Sam Mar 09, 2013 7:18 pm Scris de crestinul

» Cine este in realitate Isus!
Dum Iul 08, 2012 2:11 pm Scris de Fairy

» NOSTALGII...poezii de Mihai LEONTE
Dum Iul 08, 2012 2:06 pm Scris de Fairy

» Ok
Mier Iun 16, 2010 11:37 am Scris de Tudorel666

» ARMONII MAJORE 2010...autor Mihai LEONTE
Mar Iun 15, 2010 3:42 am Scris de Mihai LEONTE

» vizitati
Lun Iun 14, 2010 9:59 am Scris de padawanu

» REVERII ADVERSE...poezii de Mihai LEONTE
Joi Iun 10, 2010 4:16 am Scris de Mihai LEONTE

» SCRIERI INOCENTE...de Mihai LEONTE
Vin Iun 04, 2010 4:05 pm Scris de Mihai LEONTE

» Cenzura istoriei!!!
Joi Iun 03, 2010 6:37 pm Scris de Ancuta

» Distihurile lui Bujor...autor Mihai LEONTE
Mar Mai 25, 2010 3:28 am Scris de Mihai LEONTE

» Despre crestinismul originar
Lun Mai 24, 2010 11:41 am Scris de Tudorel666

» Dorurile mele
Sam Mai 22, 2010 11:39 am Scris de Tudorel666

» VALENTE MEDII...poezii de Mihai LEONTE
Mier Mai 19, 2010 4:24 am Scris de Mihai LEONTE

» MIRAJELE ALBASTRE...poezii de Mihai LEONTE
Mier Mai 12, 2010 4:18 pm Scris de Mihai LEONTE

» APOGEUL METAFORIC...poezii de Mihai LEONTE
Dum Mai 09, 2010 7:04 am Scris de Mihai LEONTE

» RENASTEREA ZAMOLXIANISMULUI RELIGIA STRABUNILOR ROMANILOR
Mier Mar 24, 2010 12:01 pm Scris de HareKrishna

» Vishnuism-monoteismul hindus
Mier Mar 24, 2010 11:59 am Scris de HareKrishna

» Despre capitalismul salbatic
Mar Mar 02, 2010 2:54 pm Scris de wima2203

» Ce nu se spune despre Miscarea Legionara?
Mar Mar 02, 2010 2:39 pm Scris de wima2203

» E Omul urmasul lui Adam?
Dum Ian 31, 2010 9:46 pm Scris de Anticristul01

» Bine v-am gasit!
Dum Ian 31, 2010 8:13 pm Scris de Anticristul01

» POZE USERI
Joi Ian 28, 2010 3:37 pm Scris de IrinucaM

» Inaugurarea celei mai inalte cladiri din lume-DUBAI 2009
Mar Ian 12, 2010 9:06 pm Scris de Anticristul

» Arte martiale
Lun Ian 11, 2010 4:00 am Scris de IrinucaM

» Scrisoare adresata FEDERATIEI RUSE
Lun Ian 11, 2010 3:19 am Scris de IrinucaM

Cine este conectat?
In total sunt 0 utilizatori conectati: 0 Inregistrati, 0 Invizibil si 0 Vizitatori :: 1 Motor de cautare

Nici unul

[ Vizualizeaza toata lista ]

Recordul de utilizatori conectati a fost de 28, Joi Oct 02, 2014 3:20 am
Cautare

Rezultate pe:

Rechercher Cautare avansata

Nu sunteti conectat. Conectati-va sau inregistrati-va

"Deviatii" de la Iudaism(ptr Cosul de gunoi)

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos  Mesaj [Pagina 1 din 1]

1 Re: "Deviatii" de la Iudaism(ptr Cosul de gunoi) la data de Dum Iun 22, 2008 6:45 pm

No Name

inger
7. Nu doar pentru că întreceți la număr pe toate celelalte popoare S-a alipit Domnul de voi și v-a ales, căci voi sunteți cel mai mic dintre toate popoarele.
8. Ci, pentru că Domnul vă iubește, pentru că a vrut să țină jurământul pe care l-a făcut părinților voștri, pentru aceea v-a scos Domnul cu mâna Lui puternică, și v-a izbăvit din casa robiei, din mâna Lui Faraon, împăratul Egiptului.
9. Să știi dar că Domnul, Dumnezeul tău, este singurul Dumnezeu. El este un Dumnezeu credincios și Își ține legământul și îndurarea până la al miilea neam de oameni față de cei ce-L iubesc și păzesc poruncile Lui.
10. Dar răsplătește îndată pe cei ce-L urăsc, și-i pierde; nu dă nici o păsuire celui ce-L urăște, ci-i răsplătește îndată.
11. De aceea păzește poruncile, legile și rânduielile pe care ți le dau azi, și împlinește-le.

Vezi profilul utilizatorului

2 Re: "Deviatii" de la Iudaism(ptr Cosul de gunoi) la data de Lun Iun 23, 2008 6:28 am

Emil Condor

vrajitor
SAVIN a scris:EU SANT, este ceva de care sa scris multe carti. EU SANT, inseamna ca
el e totul. T O T U L .
aerul care il respiram, pamantul pe care calcam, nori si florile si
munti si ce nu se vede si ce nu se aude. TOTUL. ce a fost , ce este
si ce va fi. TOTUL.
SI EL E SINGUR, SINGURUL, NU DOI SAU TREI . EL, SI NIMENI ALCINEVA.
AMIN!
Dorstor a scris:IIn crestinism este o singura Dumnezeire manifestata in trei Persoane.
Care crestinism?! Eu sunt crestin si... cred într-un singur Dumnezeu Atotputernic - nu în trei persoane!!!
HaymHerman a scris:Manifestarea in 3 persoane este extra Tanahica adica de natura pagineasca.
Asa este...
Dumnezeu... nu are nevoie sa induca pe poporul sau in ratacire.El le a promis ca va fi cu ei (cu noi )si nu se schimba si nici nu trimite pe altul in locul sau,
Corect! Nici nu a trimis pe altul în locul Lui - a venit chiar El de atâtea ori (afirmatii suportate în totalitate de Tanach).
Dorstor a scris:Dumnezeu... daca se manifesta in trei persoane fiecare persoana a Dumnezeirii este acelasi unic Dumnezeu.
Trei persoane = Unul??!! Unde e logica?
Der Bedeu a scris: NU FIU, NU DUH SI NU SFINTI.
Nu Duh??!! Eu stiam că Dumnezeu este Duh Sfânt. Tanachul asa ne învată...

3 Re: "Deviatii" de la Iudaism(ptr Cosul de gunoi) la data de Lun Iun 23, 2008 9:14 am

evreii au gresit atunci cand s-au saturat de stapanirea lui Dumnezeu si au cerut rege ca sa fie la fel cu paganii care ii inconjurau!

4 Re: "Deviatii" de la Iudaism(ptr Cosul de gunoi) la data de Lun Iun 23, 2008 9:27 am

daca nu crezi intr-un Dumnezeu trinitar nu esti crestin.Numele de crestin vine de la CRISTOS.daca nu accepti Sf Treime nu minti apunand ca esti crestin!Sau nu stii ce inseamna a fi crestin?Poti sa crezi in ce vrei nu este suparare dar sa te dai crestincand nu crezi in Sfanta treime este ridicol!

5 Re: "Deviatii" de la Iudaism(ptr Cosul de gunoi) la data de Lun Iun 23, 2008 4:03 pm

Emil Condor

vrajitor
Der Bedeu a scris:Prima porunca din cele 10 zice ca nu-ti va fie nici un alt Dumnezeu si ca El este Unic.
AMIN! Absolut nimic în neconcordantă cu Dumnezeul meu.
La voi , nu crezi ca este cam inflatie de sfinti Dumnezei si inca un Duh ?
Care voi??!!
Dumnezeu e singurul sfânt - eu nu găsesc un alt duh tot sfânt, despre ce vorbesti?
Cred că este o neîntelegere aici... probabil nu am ascultat suficient unul la celălalt!
Dorstor a scris:daca nu crezi intr-un Dumnezeu trinitar nu esti crestin.Numele de crestin vine de la CRISTOS.
Chiar asa rapid te contrazici?! Singur spui că numele de crestin vine , nu de la trinitate ci de la Cristos - uită-te la semnătura mea, te rog!
daca nu accepti Sf Treime nu minti apunand ca esti crestin!
Cum să accept o învătătură păgână? Pavel, apostolul neamurilor nu a crezut în trinitate si a fost crestin.
Sau nu stii ce inseamna a fi crestin?
Da. A crede într-un Dumnezeu arătat în trup sub Numele care este singurul Nume, Domnul care este singurul Domn, Isus Hristos.
Zaharia 14:09 - "Domnul va fi singurul Domn și Numele Lui va fi singurul Nume."
Când spui "singur" nu înseamnă trei!!!
sa te dai crestin cand nu crezi in Sfanta treime este ridicol!
Eu stiu invers: dacă crezi în trinitatea inventată de păgâni, e ridicol să te dai crestin. Aici, probabil nu o să ajungem la un numitor comun...

S-auzim numai de bine!

6 Re: "Deviatii" de la Iudaism(ptr Cosul de gunoi) la data de Lun Iun 23, 2008 5:05 pm

Ada_Pal

inger
Nu mai bine va opriti din contrazis si va convertiti voi toti la Islam????

Laughing

Ati fi mult mai impliniti din multe puncte de vedere si-ati scapa si de Iad din cauza atribuirii divinitatii unui profet sau anularea identitatii altui profet....

7 Re: "Deviatii" de la Iudaism(ptr Cosul de gunoi) la data de Lun Iun 23, 2008 8:13 pm

Care este numele lui Dumnezeu si cine il stie?

8 Re: "Deviatii" de la Iudaism(ptr Cosul de gunoi) la data de Lun Iun 23, 2008 8:47 pm

Ada_Pal

inger
Dorstor a scris:Care este numele lui Dumnezeu si cine il stie?

Allah -nume de personalizare,propriu+
cele 99 de nume atributive pe care le cunosti
Milostivul,Atotputernicul,Creatorul,Cel ce da Viata,Cel ce ia viata, Cel care ofera bunatatile necesare traiului, Regele Tronului, Allah al Oamenilor........dpv al musulmanilor.

Yahve=dpv al evreilor si martorilor lui Iehova

Isus Hristos +Duhul+Tatal= Trinitatea pt. crestini ortodocsi.....

9 Re: "Deviatii" de la Iudaism(ptr Cosul de gunoi) la data de Lun Iun 23, 2008 8:51 pm

Nu!numele adevarat al lui DUMNEZEU nu-l stie nici un om pe pamant..Noi ne adresam cu niste areibute care tin loc de numele lui DUMNEZEU!

10 Re: "Deviatii" de la Iudaism(ptr Cosul de gunoi) la data de Mar Iun 24, 2008 12:59 pm

No Name

inger
Dorstor a scris:Care este numele lui Dumnezeu si cine il stie?

După ce Domnul Dumnezeu a dat cele zece porunci, El a rostit în același capitol un cuvînt foarte important: „ În orice loc în care Îmi voi aduce aminte de Numele Meu, voi veni la tine, și te voi binecuvînta.” (Exod 20, 24b). Numai acolo unde Domnul Dumnezeu Își face de cunoscut Numele Lui se pot aduce rugăciuni, în Duh și adevăr, în Numele Său. De la început au fost oameni cărora Domnul li S-a descoperit și care cunoșteau Numele Lui. „ Lui Set i s-a născut și lui un fiu, și i-a pus numele Enos. Atunci au început oamenii să cheme Numele Domnului.” (Gen. 4, 26).

În Exod 33, 11-23 aflăm despre importanța descoperirii lui Dumnezeu și a Numelui Său. Acelui om căruia Dumnezeu îi vorbește și îi dăruiește har, El îi descoperă și Numele Său. Domnul a vorbit către Moise față-n față. El a dorit să vadă slava lui Dumnezeu, iar Domnul i-a răspuns: „ Voi face să treacă pe dinaintea ta toată frumusețea Mea, și voi chema Numele Domnului înaintea Ta.” (Exod 33, 19). Dumnezeu nu rămîne Cel necunoscut, Cel ce se ascunde. EL apare ca fiind Cel ce Se face de cunoscut, pentru a descoperi Numele Său.

Descoperirea Numelui Domnului Dumnezeu nu poate fi subliniată suficient. Domnul i-a poruncit lui Moise: „ Vorbește lui Aaron și fiilor lui, și spune-le: Așa să binecuvîntați pe copiii lui Israel, și să le ziceți: ‘ Domnul (Iahveh) să te binecuvînteze, și să te păzească! Domnul (Iahveh) să facă să lumineze Fața Lui peste tine, și să se îndure de tine! Domnul (Iahveh) să-și înalțe fața, și să-ți dea pacea! Astfel să pună Numele Meu peste copiii lui Israel, și Eu îi voi binecuvînta.’ ” (Num. 6, 23-27).

De cînd e lumea nu I S-a adresat nimeni lui Dumnezeu cu titluri, ci cu Numele Său. Indiferent dacă oamenii Îl chemau sau lucrau, totul se întîmpla în Numele Lui. Acesta este valabil atît pentru Vechiul cît și pentru Noul Testament.

Este „ legea fundamentală” a lui Dumnezeu că El poate fi căutat, descoperit, găsit și proslăvit doar în locul în care El însuși Se descoperă pe Sine și Numele Său; acolo Îl aflăm și Îl putem onora: „ Ci să-L căutați la locașul Lui, și să mergeți la locul pe care-l va alege Domnul Dumnezeul vostru, din toate semințiile voastre, ca să-și așeze acolo Numele Lui ” (Deut. 12, 5).

La rugăciunea de inaugurare a templului, Solomon a spus următoarele: „ pentru ca toate popoarele pămîntului să cunoască Numele Tău, să se teamă de Tine, ca și poporul Tău Israel, și să știe că Numele Tău este chemat peste casa aceasta pe care am zidit-o eu! ” (1 Împ. 8, 43).

„ De aceea poporul Meu va cunoaște Numele Meu; de aceea va ști, în ziua aceea, că Eu vorbesc și zic: ‘Iată-Mă!’ ” (Isa. 52, 6).

Același, despre care Moise spunea: „ Cel ce se numește ‘EU SÎNT’ , m-a trimis la voi” (Exod 3, 14), Se prezintă cu aceleași cuvinte poporului Israel, pe muntele Sinai: „ Atunci Dumnezeu a rostit toate aceste cuvinte poporului Israel, și a zis; ‘EU SÎNT Domnul (Iahveh), Dumnezeul tău (Elohim), care te-a scos din țara Egiptului, din casa robiei.’ ” (Exod 20, 1-2). În proorocul Isaia este subliniată această denumire în mod deosebit: „ EU, Domnul (Iahveh), Cel dintîi și același pînă în cele din urmă veacuri.” (Isa. 41, 4). „ EU SÎNT Domnul (Iahveh), acesta este Numele Meu; și slava Mea n-o voi da altuia, nici cinstea Mea idolilor.” (Isa. 42, Cool. „ EU, Eu sînt Domnul (Iahveh), și afară de Mine nu este nici un Mîntuitor că EU sînt Dumnezeu.” (Isa. 43, 11-12). „ Așa vorbește Domnul, Împăratul lui Israel și Răscumpărătorul lui, Domnul oștirilor: ‘EU SÎNT Cel dintîi și Cel de pe urmă, și afară de Mine, nu este alt Dumnezeu.’ ” (Isa. 44, 6). „ EU Domnul, am făcut toate aceste lucruri.” (vers. 24). În capitolul 45 se spune: „ EU SÎNT Domnul, și nu mai este altul, afară de Mine nu este Dumnezeu EU SÎNT Domnul și nu este altul.” (vers. 5-6). „ EU, EU SÎNT Cel dintîi, și tot Eu sînt și Cel de pe urmă, Mîna Mea a întemeiat pămîntul și dreapta Mea a întins cerurile.” (Isa. 48, 12-13).

În tot Vechiul Testament au existat oameni care au cunoscut Numele Domnului și L-au chemat și L-au lăudat pe Dumnezeu în acest Nume. Trecerea la Noul Testament este descrisă la fel de clar: „ ...și-i vei pune numele Isus” (Mat. 1, 21). EL a fost născut ca Salvator care este Hristosul, Mesia, Domnul (Luca 2, 11). Dar El a primit Numele, așa cum era obiceiul, în ziua a opta, cînd trebuia tăiat împrejur (Luca 2, 21).

Și în Noul Testament nu este vorba doar despre modul sau despre felul în care Dumnezeu Se descoperă, și anume ca Tată în cer, în Fiul pe pămînt și în Biserică prin Duhul Sfînt, ci este vorba despre Numele în care se află salvare și mîntuire, Nume în care ne adresăm lui Dumnezeu. Pentru mîntuirea noastră, Dumnezeu S-a făcut de cunoscut doar într-un singur loc pe pămînt, în Isus Hristos, Domnul nostru. Cine vrea să-L afle pe Dumnezeu trebuie să-L caute acolo unde El se lasă găsit și trebuie să-L vedem acolo unde El poate fi văzut și trebuie să-L auzim acolo unde este de auzit, adică acolo unde El și-a pus Numele Său și Se descoperă. Singura întîlnire personală a lui Dumnezeu cu omenirea, și de aceea și a omenirii cu Dumnezeu, este în Hristos, Domnul nostru.

Este de neconceput cum de au făcut învățații din Iahveh Iehova și din Iahshua Ieshua, modificînd și alte noțiuni asemănătoare. Literele ebraice pentru Numele Domnului, IHVH, trebuie să fie aceleași atît în Vechiul, cît și în Noul Testament. Acestea nu permit o formulare inventată arbitrar. Iah este forma prescurtată pentru Iahveh - Domnul, așa cum El este forma prescurtată pentru Elohim - Dumnezeu. Cuvîntul Hallelu-Iah înseamnă: lăudați-L pe Iahveh. Iesha-Iah înseamnă: Iahveh este mîntuirea, Iah-shua înseamnă: Iahveh-Salvatorul, ș.a.m.d. Domnul S-a descoperit ca Dumnezeul lui Israel. Cuvîntul Isra-El înseamnă: luptătorul lui Dumnezeu; Isma-El înseamnă: Dumnezeu ascultă; Emanu-El înseamnă: Dumnezeu este cu noi etc. Acolo unde Dumnezeu Se descoperă cu adevărat, acolo El Se prezintă pe Sine însuși și Își face de cunoscut Numele Lui. Numai în acest Nume ne putem închina Lui.

Predicatul „ EU SÎNT ” , care se referă în Vechiul Testament la Dumnezeu, a fost evidențiat de către Domnul nostru în mod deosebit în Noul Testament. „ EU SÎNT Pîinea vieții.” (Ioan 6, 48). „ EU SÎNT Lumina lumii.” (Ioan 8, 12). Două versete din capitolul 8 sînt de o importanță deosebită. Așa vorbește Domnul nostru: „ De aceea v-am spus că veți muri în păcatele voastre; căci, dacă nu credeți că EU SÎNT, veți muri în păcatele voastre.” (cap. 8, 24). „ ‘N-ai nici cincizeci de ani’ i-au zis iudeii ‘și ai văzut pe Avraam!’ Isus le-a zis: ‘Adevărat, adevărat, vă spun că, mai înainte ca să se nască Avraam SÎNT EU’ ” (cap. 8, 57-58). „ EU SÎNT Păstorul cel bun.” (Ioan 10, 4). „ EU SÎNT învierea și viața” (Ioan 11, 25). „ EU SÎNT adevărata viță.” (Ioan 51, 1).

Domnul nostru este totul în toate. De aceea El a putut reuni în „ EU SÎNT ” totul, ceea ce El era, este și va fi. Dacă comparăm în mod deosebit textele din proorocul Isaia în care este vorba, în mod clar, despre Domnul, Iahveh, care Se prezintă ca fiind Cel dintîi și Cel de pe urmă, formînd apoi puntea spre Noul Testament,atunci așa vorbește Mîntuitorul înviat, care va veni din nou: „ Nu te teme! EU SÎNT Cel dintîi și Cel de pe urmă.” (Apoc. 1, 17). „ ‘EU SÎNT Alfa și Omega, Începutul și Sfîrșitul’ zice Domnul Dumnezeu, Cel ce este, Cel ce era și Cel ce vine, Cel Atotputernic.” (Apoc. 1, Cool. Înaintea Lui nu a fost nici unul, și după El nu va mai fi nici unul. Există doar un singur Atotputernic.

11 Re: "Deviatii" de la Iudaism(ptr Cosul de gunoi) la data de Mar Iun 24, 2008 1:28 pm

asta este numele lui Dumnezeu se scrie ISVH,dar vechea sciere cananitica fiind consonantica nu stim ce vocale se intercaleaza intre aceste consoane si fiecare a scris dupa cum la dus mintea.Dar cum se pronunta corect acest nume nu stim (sau nu se mai stie)

12 Re: "Deviatii" de la Iudaism(ptr Cosul de gunoi) la data de Mar Iun 24, 2008 2:26 pm

Bine. Acuma ca stim numele Lui putem sa-i trimetem o scrisoare sau poate o socoteala la plata. Daca cautai in cartea de telefon poate gaseai si numarul lui de telefon. Puteai sa-i telefonezi si sa`l intrebi daca Sfantul Duh e a lui sau unu care s`a inflirtat. Intreba-l din partea mea cum a facut el copil cu o femeie maritata. E frumos asa ceva? Si mai intreaba-l dece tine pe fiul lui acolo la el 2000 de ani si nu il trimete inapoi ca sa mantuiasca omenirea cum a promis?Ce, a adormit Domnul?

Crede-ma ma Dorstor ca s`ar putea face despre tine un film,o comedie ceva-ceva.

Continut sponsorizat

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus  Mesaj [Pagina 1 din 1]

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum