Forum de spiritualitate

Ultimele subiecte
» Mai este cineva pe aici?
Dum Aug 11, 2013 8:58 am Scris de Tudorel666

» CRESTINI fara denominatiune
Sam Mar 09, 2013 7:18 pm Scris de crestinul

» Cine este in realitate Isus!
Dum Iul 08, 2012 2:11 pm Scris de Fairy

» NOSTALGII...poezii de Mihai LEONTE
Dum Iul 08, 2012 2:06 pm Scris de Fairy

» Ok
Mier Iun 16, 2010 11:37 am Scris de Tudorel666

» ARMONII MAJORE 2010...autor Mihai LEONTE
Mar Iun 15, 2010 3:42 am Scris de Mihai LEONTE

» vizitati
Lun Iun 14, 2010 9:59 am Scris de padawanu

» REVERII ADVERSE...poezii de Mihai LEONTE
Joi Iun 10, 2010 4:16 am Scris de Mihai LEONTE

» SCRIERI INOCENTE...de Mihai LEONTE
Vin Iun 04, 2010 4:05 pm Scris de Mihai LEONTE

» Cenzura istoriei!!!
Joi Iun 03, 2010 6:37 pm Scris de Ancuta

» Distihurile lui Bujor...autor Mihai LEONTE
Mar Mai 25, 2010 3:28 am Scris de Mihai LEONTE

» Despre crestinismul originar
Lun Mai 24, 2010 11:41 am Scris de Tudorel666

» Dorurile mele
Sam Mai 22, 2010 11:39 am Scris de Tudorel666

» VALENTE MEDII...poezii de Mihai LEONTE
Mier Mai 19, 2010 4:24 am Scris de Mihai LEONTE

» MIRAJELE ALBASTRE...poezii de Mihai LEONTE
Mier Mai 12, 2010 4:18 pm Scris de Mihai LEONTE

» APOGEUL METAFORIC...poezii de Mihai LEONTE
Dum Mai 09, 2010 7:04 am Scris de Mihai LEONTE

» RENASTEREA ZAMOLXIANISMULUI RELIGIA STRABUNILOR ROMANILOR
Mier Mar 24, 2010 12:01 pm Scris de HareKrishna

» Vishnuism-monoteismul hindus
Mier Mar 24, 2010 11:59 am Scris de HareKrishna

» Despre capitalismul salbatic
Mar Mar 02, 2010 2:54 pm Scris de wima2203

» Ce nu se spune despre Miscarea Legionara?
Mar Mar 02, 2010 2:39 pm Scris de wima2203

» E Omul urmasul lui Adam?
Dum Ian 31, 2010 9:46 pm Scris de Anticristul01

» Bine v-am gasit!
Dum Ian 31, 2010 8:13 pm Scris de Anticristul01

» POZE USERI
Joi Ian 28, 2010 3:37 pm Scris de IrinucaM

» Inaugurarea celei mai inalte cladiri din lume-DUBAI 2009
Mar Ian 12, 2010 9:06 pm Scris de Anticristul

» Arte martiale
Lun Ian 11, 2010 4:00 am Scris de IrinucaM

» Scrisoare adresata FEDERATIEI RUSE
Lun Ian 11, 2010 3:19 am Scris de IrinucaM

Cine este conectat?
In total este 1 utilizator conectat: 0 Inregistrati, 0 Invizibil si 1 Vizitator

Nici unul

[ Vizualizeaza toata lista ]

Recordul de utilizatori conectati a fost de 28, Joi Oct 02, 2014 3:20 am
Cautare

Rezultate pe:

Rechercher Cautare avansata

Nu sunteti conectat. Conectati-va sau inregistrati-va

Religie si credinta

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos  Mesaj [Pagina 1 din 1]

1 Religie si credinta la data de Lun Mai 19, 2008 4:21 am

SilverStar

muritor de rand
Multe persoane fac confuzie intre credinta si religie. Cred ca ar fi bine sa definim cei doi termeni ca sa stim despre ce vorbim. :o

Vezi profilul utilizatorului

2 Re: Religie si credinta la data de Lun Mai 19, 2008 7:50 am

Lucretia

muritor de rand
SilverStar a scris:Multe persoane fac confuzie intre credinta si religie. Cred ca ar fi bine sa definim cei doi termeni ca sa stim despre ce vorbim. :o

Potrivit DEX-ului, Religia este un sistem de credinte ( dogme ) si practici ( rituri ).

Potrivit mie Laughing , credinta este ceea ce simti tu fatza de o divinitate. Mai exact religia este mai mult teorie, credinta mai mult practica .

Mai sunt de parere ca exista doua tipuri de credinta : o credinta impusa si o credinta personala ( care nu iti este impusa de nimeni ci o simti tu pur si simplu )

~

3 Re: Religie si credinta la data de Lun Mai 19, 2008 1:36 pm

No Name

inger
cam asa ceva LUCRETIA ...

CREDINTA ..este ceva in care crezi ..si VEZI ...ca se intampla !!

Credinta trebuie sa fie ceva care sa se materializeze ..altfel ramane doar o speranta !!

De exemplu orice CREDINTA se poate verifica ...cum ?...Simplu ..prin implinirea in realitate a ceea ce ai crezut !!

Religia ..este asa cum bine ai zis ..un surogat ..al credintei ..un inlocuitor ..o filozofie ..este arma lui LUCIFER ..!!

4 Re: Religie si credinta la data de Lun Mai 19, 2008 2:01 pm

SilverStar

muritor de rand
Credinta nu se spune, nu se povesteste, nu se arata lumii. Credinta este ceva intim, personal, care nu se discuta pe la coltul blocului sau cu vecina peste gard. Credinta - dincolo de apartenenta la o comunitate religioasa sau alta - este acel ceva puternic inradacinat in sufletul cuiva. Credinta se distinge in fapte mai ales. Credinta inseamna iubire, ingaduire, toleranta, intelegere.

Intotdeauna cand intr-o zi am putut face cuiva un bine, o bucurie, o surpriza placuta, mi-am spus ca in ziua aceea am fost un om credincios.

A nu se confunda credinta cu rugaciunea, cu ceea ce ceri si crezi/speri ca ti se da. Nimeni nu da nimanui nimic fara actiunea celui care cere, care crede.

Religia intr-adevar este o adunatura de legi, norme, dogme facute pentru oamenii neinstruiti, folosite de cei putini ca mijloc de constrangere, de exploatare a celor multi.
Amintiti-va ce spune M Eminescu in "Imparat si proletar", lucru valabil si astazi.

5 Re: Religie si credinta la data de Lun Mai 19, 2008 2:15 pm

No Name

inger
Credinta se distinge in fapte mai ales. Credinta inseamna iubire, ingaduire, toleranta, intelegere.

ASTA-I DEFINITIA LUI DUMNEZEU !! Rolling Eyes

Credinta este altceva ...Evrei 11:1 Și credința este o încredere neclintită în lucrurile nădăjduite, o puternică încredințare despre lucrurile care nu se văd.
2 Pentru că prin aceasta, cei din vechime au căpătat o bună mărturie.
3 Prin credință pricepem că lumea a fost făcută prin Cuvântul lui Dumnezeu, așa că tot ce se vede n-a fost făcut din lucruri care se văd.

6 Re: Religie si credinta la data de Lun Mai 19, 2008 2:19 pm

SilverStar

muritor de rand
Fiecare spune ceea ce crede...
Eu n-o sa apelez niciodata la citate ca sa definesc anumite lucruri.

7 Re: Religie si credinta la data de Lun Mai 19, 2008 3:30 pm

No Name

inger
Tu nu poti scoate de la tine nimic original ..caci tot ce gandesti sau scrii ..vine dintr-o influenta extrasenzoriala ..nu poti veni tu cu ceva nou ...tot ce spui tu azi ...au spus-o altii ieri ..NIMIC NOU SUB SOARE !(ECLEZ..1;9-10) :afro:

8 Re: Religie si credinta la data de Lun Mai 19, 2008 7:59 pm

HaymHerman

vrajitor
Credinta inseamna iubire, ingaduire, toleranta, intelegere.

..........................................................................................................
Aceasta poate fi si educatie.Credinta nu se poate verifica no name,poate numai in anumite situatii cind deja este prea tirziu.Daca sar putea verifica nu ar fi atitea mii de secte si sectulete care toate sustin acelasi lucru:Credinta.Ce cred insa si cum ?Sa nu mai vorbim.

9 Re: Religie si credinta la data de Lun Mai 19, 2008 8:05 pm

No Name

inger
HaymHerman a scris:Credinta inseamna iubire, ingaduire, toleranta, intelegere.

..........................................................................................................
Aceasta poate fi si educatie.Credinta nu se poate verifica no name,poate numai in anumite situatii cind deja este prea tirziu.Daca sar putea verifica nu ar fi atitea mii de secte si sectulete care toate sustin acelasi lucru:Credinta.Ce cred insa si cum ?Sa nu mai vorbim.

Cum i- a fost verificata credinta lui AVRAAM ?

Vezi Geneza 22;1-16... cheers

...nu vorbii copilarii..hermane ..doar esti om matur ,banuiesc ?!

Credinta autentica se poate verifica ....citeste EVREI 11.shalom !

10 Re: Religie si credinta la data de Lun Mai 19, 2008 8:10 pm

HaymHerman

vrajitor
Cu ce o verifici ,cind Dumnezeu spune una si tu spui alta ,si disputa se intinde la nesfirsit.Si daca vei aduce aici 100 de crestini din diferite confesiuni ,cind vor ajunge sa se inteleaga care e adevaratul crestin?
Credinta lui Avraam a verificat-o Dumnezeu ,dupa ce a vazut ca a facut tot ce ia poruncit.Dar el nu a putut spune eu sint adevaratul credincios.

11 Re: Religie si credinta la data de Lun Mai 19, 2008 8:53 pm

No Name

inger
HaymHerman a scris:Cu ce o verifici ,cind Dumnezeu spune una si tu spui alta ,si disputa se intinde la nesfirsit.Si daca vei aduce aici 100 de crestini din diferite confesiuni ,cind vor ajunge sa se inteleaga care e adevaratul crestin?
Credinta lui Avraam a verificat-o Dumnezeu ,dupa ce a vazut ca a facut tot ce ia poruncit.Dar el nu a putut spune eu sint adevaratul credincios.

deci pana la urma ...poate verifica DUMNEZEU ..credinta ,nu ?

Maleahi 3:16 Atunci și cei ce se tem de Domnul au vorbit adesea unul cu altul; Domnul a luat aminte la lucrul acesta și a ascultat; și o carte de aducere aminte a fost scrisă înaintea Lui, pentru cei ce se tem de Domnul și cinstesc Numele Lui.
17 „Ei vor fi ai Mei, zice Domnul oștirilor, Îmi vor fi o comoară deosebită, în ziua pe care o pregătesc Eu. Voi avea milă de ei, cum are milă un om de fiul său, care-i slujește.
18 Și veți vedea din nou atunci deosebirea dintre cel neprihănit și cel rău, dintre cel ce slujește lui Dumnezeu și cel ce nu-I slujește.”

12 Re: Religie si credinta la data de Mar Mai 20, 2008 9:32 pm

HaymHerman

vrajitor
Da Dumnezeu o verifica dar tu nu stii rezultatul .Ca tu si daca esti eretic crezi din tot sufletul ca ai dreptate.Tu crezi ca cei ce merg sa vada briul Fecioarei nu cred ca sint pe calea cea buna?Convinge-i tu ca nu au dreptate sa vezi daca poti.

13 Re: Religie si credinta la data de Mier Mai 21, 2008 6:19 am

No Name

inger
Pot sa -i conving daca DUMNEZEU imi da har ...si am convins pe multi pana acum !

14 Re: Religie si credinta la data de Sam Mai 24, 2008 2:31 pm

Vizitato

Vizitator
Credinta... pai dupa ce am facut cateva deductii logice am ajuns la concluzia ca acest concept "a crede" apare in orice sistem. Prin credinta poti realiza orice. Unii numesc credinta efectul placebo, altii il numesc telepatie, altii il numesc puterea mintii. Daca tu crezi cu adevarat in acel lucru si nu exista urma de indoiala in inima ta atunci chiar se va intampla. Nu pe degeaba cel mai bun exemplu de credinta e "De vei avea credinta cat un graunte de mustar atunci vei putea sa muti si muntii". Aproape nimeni nu crede asta si astfel ni se demonstreaza ca de fapt ...noi nu prea avem credinta.

15 Re: Religie si credinta la data de Sam Mai 24, 2008 2:36 pm

No Name

inger
aici sunt de acord cu tine ...Credinta trebuie sa se materializeze prin fapte vizibile !

16 Re: Religie si credinta la data de Dum Mai 25, 2008 4:44 am

SAVIN

vrajitor
credinta exista cand nu stim. daca sti, nu mai ai nevoie sa crezi.
ca sa crezi, trebuie sa-ti anulez logica si gandirea critica.
credinta este de fapt efectul convingerei. ceva sau cineva te convinge, fara dovezi efective.
te poti self-convinge. o fata slaba se auto convinge uitanduse in oglinga ca este grasa. ea developeaza credinta ca este grasa. ea ignoreaza evidenta, ca creierul sa auto convins.
uni utilizeaza credinta ca un baston, pentru suport psihologic.
credinta este o forma de programare a creierului. odata programat, creierul nu se mai indoieste de adevarul credintei, chiar si cand evidentele sant contrare.
este imposibil de a discuta logic cu un credincios. posibilitatea unei discutie logica este posibila numai dupa o reprogramare sau o deprogramare.
credinta este o stare omeneasca, posibil de vindecat, dar cu mare difilcutati.

17 Re: Religie si credinta la data de Dum Mai 25, 2008 8:19 am

No Name

inger
Credinta este al 6 -lea simt ...este ceva care trece de mintea umana ,sa crezi in lucruri imposibile de crezut ptr .perceptia umana .Credinta autentica rastoarna orice rigiditate stintifica !Credinta originala vede dincolo de materialism !

18 Re: Religie si credinta la data de Dum Iun 01, 2008 8:03 pm

Azazel

demon
eu cred ca religiile ar trebui desfiintate si ar fi mai multa pace pe pamint ,religiile apartin oamenilor cu gindirea lor de acum 2000 de ani ar trebui sa mai evoluan si pe acest plan
iar credinta nu trebuie pusa in discutie ,esti destul de inteligent sa l constientizezi pe dumnezeu sau esti mai putin inteligent si traiesti ca o leguma si atit
nu inteleg ce se face caz pe credinta

19 Re: Religie si credinta la data de Dum Iun 01, 2008 9:52 pm

Azazel

demon
foarte interesant filmuletul SUNNA
pacat ca oamenii sunt tinuti in continuare in intuneric, ar trebui sa facem ceva pentru marele public dar ne trebuie ajutorul unei televiziuni

20 Re: Religie si credinta la data de Dum Iun 01, 2008 10:27 pm

AdiM

muritor de rand
Lucretia a scris:
SilverStar a scris:Multe persoane fac confuzie intre credinta si religie. Cred ca ar fi bine sa definim cei doi termeni ca sa stim despre ce vorbim. :o
Potrivit DEX-ului, Religia este un sistem de credinte ( dogme ) si practici ( rituri ).
~

DEX-ul isi modifica definitiile cam la fiecare jumatate de secol, in functie si de ideologia oficiala a societatii romanesti.
Dar un om nu e obligat sa ia de bune definitiile din DEX, decit daca vrea sa gindeasca dupa mintea celor care au creat DEX-ul.

Pentru mine, religia inseamna acel fenomen spiritual prin care omul intra/este in legatura cu Dumnezeu.
Religia e una singura, e un fenomen spiritual individual, nu are dogme, ierarhii, teologie specifica.
Asa ceva au doar bisericile si cultele religioase, inclusiv ceea ce denumim crestinism, islamism, iudaism, etc.

Credinta este tot ceva individual, este ansamblul lucrurilor in care crede un om, fie ele traditii, idei, concepte, principii, norme de orice fel.

Parerea mea.

21 Re: Religie si credinta la data de Lun Iun 02, 2008 7:45 am

Cris

inger
In general eu am observat ca ideea aceasta de credinta este foarte vehiculata azi ,totul e pus pe seama credintei,mai ales reusita materiala.Este un concept pe care eu l-am cam ocolit in discutii deoarece mi se parea o vorba goala.Cum poate masura omul cita credinta exista in el?
Care-i masura?
Dar asa,ca traire si sentiment propriu eu vad credinta ca o esenta umana ,un fundament in om ,unic in fiecare om.Aceasta credinta nu se vede ,in schimb ea se reflecta in tot ceea ce face omul .Credinta este un cumul si o esenta a mintii,inimii ,sufletului.Credinta nu consta in post sau matanii ,desi acestea sint fapte evidente.Consta intr-o esenta,asa cum se spune si despre divinitate ca are credinta.M-am gindit ,cum adica D-zeu are credinta? In ce? Probabil credinta divina ,la nivel macro este tocmai manifestarea plina de intelepciune ,de iubire si armonie a tot ceea ce se vede sau nu se vede.Probabil aceasta este si masura credintei,la nivel micro,apropierea omului de aceste atribute.

22 Re: Religie si credinta la data de Lun Iun 02, 2008 1:59 pm

Azazel

demon
daca tot vorbim despre religie si credinta as dori sa ma ajutati si sa initiem o campanie prin care sa cerem sa sarbatorim o zi din calendar pentru dumnezeu,pentru creator,nu vi se pare dubios faptul ca exista atitea religii pe acest pamint si nici una nu ia dedicat o zi in care sa-l sarbatoreasca,si sa-i multumeasca pentru tot ce face,si hai s-o numin ziua lui dumnezeu,astfel am fi si prima tara care ar sarbatori asa ceva,fac aper pe aceasta cale si administratorului acestui site sa ne ajute,sa popularizam ideea sa sarbatorim o zi a lui dumnezeu,astept propuneri,hai sa cautam o zi in calendar ,care culmea ironiei e plin de sfiinti de pe pamint,si dumnezeu este uitat

23 Re: Religie si credinta la data de Joi Iul 03, 2008 12:05 pm

Leo Luke

muritor de rand
Azazel a scris:daca tot vorbim despre religie si credinta as dori sa ma ajutati si sa initiem o campanie prin care sa cerem sa sarbatorim o zi din calendar pentru dumnezeu,pentru creator,nu vi se pare dubios faptul ca exista atitea religii pe acest pamint si nici una nu ia dedicat o zi in care sa-l sarbatoreasca,si sa-i multumeasca pentru tot ce face,si hai s-o numin ziua lui dumnezeu,astfel am fi si prima tara care ar sarbatori asa ceva,fac aper pe aceasta cale si administratorului acestui site sa ne ajute,sa popularizam ideea sa sarbatorim o zi a lui dumnezeu,astept propuneri,hai sa cautam o zi in calendar ,care culmea ironiei e plin de sfiinti de pe pamint,si dumnezeu este uitat

.......d.p.d.v. biblic exista deja o zi in care omul il poate ,,sarbatori,, pe Creator.....si
chiar asa cum iar fi placut Acestuia .......adu-ti aminte de Cel ce a facut Cerurile si
Pamantul......etc........

24 Re: Religie si credinta la data de Joi Iul 03, 2008 12:48 pm

No Name

inger
Azazel a scris:daca tot vorbim despre religie si credinta as dori sa ma ajutati si sa initiem o campanie prin care sa cerem sa sarbatorim o zi din calendar pentru dumnezeu,pentru creator,nu vi se pare dubios faptul ca exista atitea religii pe acest pamint si nici una nu ia dedicat o zi in care sa-l sarbatoreasca,si sa-i multumeasca pentru tot ce face,si hai s-o numin ziua lui dumnezeu,astfel am fi si prima tara care ar sarbatori asa ceva,fac aper pe aceasta cale si administratorului acestui site sa ne ajute,sa popularizam ideea sa sarbatorim o zi a lui dumnezeu,astept propuneri,hai sa cautam o zi in calendar ,care culmea ironiei e plin de sfiinti de pe pamint,si dumnezeu este uitat

Eu il sarbatoresc in fiecare zi ...caci in fiecare zi in care ma trezesc si respir ..este prin mila si indurarea LUI !El este vesnic si nu depinde de spatiu si timp ,FIIND NESCHIMBATOR ...!

Continut sponsorizat

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus  Mesaj [Pagina 1 din 1]

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum