Forum de spiritualitate

Ultimele subiecte
» Mai este cineva pe aici?
Dum Aug 11, 2013 8:58 am Scris de Tudorel666

» CRESTINI fara denominatiune
Sam Mar 09, 2013 7:18 pm Scris de crestinul

» Cine este in realitate Isus!
Dum Iul 08, 2012 2:11 pm Scris de Fairy

» NOSTALGII...poezii de Mihai LEONTE
Dum Iul 08, 2012 2:06 pm Scris de Fairy

» Ok
Mier Iun 16, 2010 11:37 am Scris de Tudorel666

» ARMONII MAJORE 2010...autor Mihai LEONTE
Mar Iun 15, 2010 3:42 am Scris de Mihai LEONTE

» vizitati
Lun Iun 14, 2010 9:59 am Scris de padawanu

» REVERII ADVERSE...poezii de Mihai LEONTE
Joi Iun 10, 2010 4:16 am Scris de Mihai LEONTE

» SCRIERI INOCENTE...de Mihai LEONTE
Vin Iun 04, 2010 4:05 pm Scris de Mihai LEONTE

» Cenzura istoriei!!!
Joi Iun 03, 2010 6:37 pm Scris de Ancuta

» Distihurile lui Bujor...autor Mihai LEONTE
Mar Mai 25, 2010 3:28 am Scris de Mihai LEONTE

» Despre crestinismul originar
Lun Mai 24, 2010 11:41 am Scris de Tudorel666

» Dorurile mele
Sam Mai 22, 2010 11:39 am Scris de Tudorel666

» VALENTE MEDII...poezii de Mihai LEONTE
Mier Mai 19, 2010 4:24 am Scris de Mihai LEONTE

» MIRAJELE ALBASTRE...poezii de Mihai LEONTE
Mier Mai 12, 2010 4:18 pm Scris de Mihai LEONTE

» APOGEUL METAFORIC...poezii de Mihai LEONTE
Dum Mai 09, 2010 7:04 am Scris de Mihai LEONTE

» RENASTEREA ZAMOLXIANISMULUI RELIGIA STRABUNILOR ROMANILOR
Mier Mar 24, 2010 12:01 pm Scris de HareKrishna

» Vishnuism-monoteismul hindus
Mier Mar 24, 2010 11:59 am Scris de HareKrishna

» Despre capitalismul salbatic
Mar Mar 02, 2010 2:54 pm Scris de wima2203

» Ce nu se spune despre Miscarea Legionara?
Mar Mar 02, 2010 2:39 pm Scris de wima2203

» E Omul urmasul lui Adam?
Dum Ian 31, 2010 9:46 pm Scris de Anticristul01

» Bine v-am gasit!
Dum Ian 31, 2010 8:13 pm Scris de Anticristul01

» POZE USERI
Joi Ian 28, 2010 3:37 pm Scris de IrinucaM

» Inaugurarea celei mai inalte cladiri din lume-DUBAI 2009
Mar Ian 12, 2010 9:06 pm Scris de Anticristul

» Arte martiale
Lun Ian 11, 2010 4:00 am Scris de IrinucaM

» Scrisoare adresata FEDERATIEI RUSE
Lun Ian 11, 2010 3:19 am Scris de IrinucaM

Cine este conectat?
In total este 1 utilizator conectat: 0 Inregistrati, 0 Invizibil si 1 Vizitator

Nici unul

[ Vizualizeaza toata lista ]

Recordul de utilizatori conectati a fost de 28, Joi Oct 02, 2014 3:20 am
Cautare

Rezultate pe:

Rechercher Cautare avansata

Nu sunteti conectat. Conectati-va sau inregistrati-va

Botezul Biblic !

Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Urmatorul

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos  Mesaj [Pagina 5 din 7]

101 Re: Botezul Biblic ! la data de Dum Iul 27, 2008 5:27 pm

No Name

inger
3. Asa vezi tu, deoarece eu sunt oglinda sufletului tau.
Cerceteaza-te si vezi daca nu cumva umbli dupa slava pe care si-o dau oamenii unii altora, si pretinzi merite personale pentru cei trei ani de munca șl calcule in care ai socotit varsta planetei.

...Satan a cazut tocmai ptr ca se credea mai intelept decat DUMNEZEU ..si se lauda ce stie el ...

Vezi profilul utilizatorului

102 Re: Botezul Biblic ! la data de Dum Iul 27, 2008 7:04 pm

Delta

demon
No Name a scris:...Satan a cazut tocmai ptr ca se credea mai intelept decat DUMNEZEU ..si se lauda ce stie el ...
Vezi! De asta nu-i bine să te scape gura! rolf

P.S. Sau, mai pe scurt: gura bate curu'!

103 Re: Botezul Biblic ! la data de Dum Iul 27, 2008 7:41 pm

No Name

inger
Delta a scris:
No Name a scris:...Satan a cazut tocmai ptr ca se credea mai intelept decat DUMNEZEU ..si se lauda ce stie el ...
Vezi! De asta nu-i bine să te scape gura! rolf

P.S. Sau, mai pe scurt: gura bate curu'!

ai vrut sa zici GURU bate curu ! laugh

104 Re: Botezul Biblic ! la data de Dum Iul 27, 2008 10:17 pm

Vizitato

Vizitator
HIRAN a scris: 1. Si ce ti se pare in neconcordanta cu textul din Ap. citat de mine.
- Isus nu era in mormant cu Lazar ci afara - la fel ca si cu denominatiunile.
- Lazar a fost inviat acolo in mormant unde se afla - la fel alesii sunt inviati in interiorul denominatiunii.
- Pe cand se afla in mormant Lazar a auzit chemarea Domnului si a iesit - la fel si cu inviatii din denominatiuni.

Parabola cu orbul din nastere din Ioan 9 ne arata acelasi lucru. Orbul a fost vindecat pe cand era inauntru, membru al sinagogii. Abia dupa ce a inceput sa vada Fariseii il cerceteaza si il dau afara din comunitate. Abia dupa ce a fost dat afara, Domnul Iisus il cauta si i se descopera Cine este.

2. Si daca este dar nu poate fi refuzat ?
Omului poti iei cu forta, dar nu poti sa-i dai daruri cu forta.

3. Asa vezi tu, deoarece eu sunt oglinda sufletului tau.
Cerceteaza-te si vezi daca nu cumva umbli dupa slava pe care si-o dau oamenii unii altora, si pretinzi merite personale pentru cei trei ani de munca șl calcule in care ai socotit varsta planetei.

Nici nu are rost să mai răspund........... Darul care poate fi refuzat.........Dumnezeu care este un gentleman și nu impune, etc...... Mi-e greață de atâta minciună.
Și ascultarea legii după salvare, tot ca un merit o privești, însă Ezechiel 36:27 vă dovedește idolatria.
Iar Ezechiel 37 vă arată cum sunt oamenii ÎNAINTE de salvare și ce se întâmplă la auzirea Cuvântului.

Deageaba......... Cine nu e rânduit nu POATE înțelege.

105 Re: Botezul Biblic ! la data de Lun Iul 28, 2008 3:22 am

Emil Condor

vrajitor
Zexelica a scris:Deageaba......... Cine nu e rânduit nu POATE înțelege.
Atunci de ce ne mai batem gura degeaba? De ce mai consumăm timp pretios pentru a explica niste realităti celor ce "nu sunt rânduiti" - oricum ei nu vor întelege!!! Iar cei ce sunt rânduiti, pur si simplu nu au nevoie de informatii: sunt deja... rânduiti. Îmi scapă ceva?

106 Re: Botezul Biblic ! la data de Lun Iul 28, 2008 7:59 am

HIRAN

demon
Foarte bine Zexe.
Dar explica clar oamenilor tot caracterul harului si nu-l numi simplu "dar" ca orice dar, pentru ca aceasta este doar o latura a lui.

Cand un om are un accident si sufera o amnezie totala, operatiunea de redare a memoriei acestuia nu este un simplu "dar", iar acel om nu poate opta pentru pastrarea amneziei.

Daca tot te lauzi ca ai inteles, detaliaza ca sa vada si altii ce ai inteles.

107 Re: Botezul Biblic ! la data de Lun Iul 28, 2008 10:33 am

Vizitato

Vizitator
Emil Condor a scris:
Zexelica a scris:Deageaba......... Cine nu e rânduit nu POATE înțelege.
Atunci de ce ne mai batem gura degeaba? De ce mai consumăm timp pretios pentru a explica niste realităti celor ce "nu sunt rânduiti" - oricum ei nu vor întelege!!! Iar cei ce sunt rânduiti, pur si simplu nu au nevoie de informatii: sunt deja... rânduiti. Îmi scapă ceva?
De unde știi tu, eu sau orice alt om cine este rânduit?
Porunca e clară:

Marcu 16

15Apoi le -a zis: ,,Duceți-vă în toată lumea, și propovăduiți Evanghelia la orice făptură.

Deaoarece:

Romani 10

17Astfel, credința vine în urma auzirii; iar auzirea vine prin Cuvîntul lui Hristos.

Cine e sau nu rânduit nu e treaba mea, că nu io i-am ales, ci Dumnezeu.

Înțelegerea Scripturii nu este o condiție a salvării:

Luca 1:15
Căci va fi mare înaintea Domnului. Nu va bea nici vin, nici băutură amețitoare, și se va umplea de Duhul Sfînt încă din pîntecele maicii sale.

Avem porunca să punem cât mai multă lume sub AUZIREA CUVÂNTULUI.

Rezultatul, nu e treaba noastră:

1 Corinteni 3

13 lucrarea fiecăruia va fi dată pe față: ziua Domnului o va face cunoscut, căci se va descoperi în foc. Și focul va dovedi cum este lucrarea fiecăruia.

14Dacă lucrarea zidită de cineva pe temelia aceea, rămîne în picioare, el va primi o răsplată.

15Dacă lucrarea lui va fi arsă, își va pierde răsplata. Cît despre el, va fi mîntuit, dar ca prin foc.

108 Re: Botezul Biblic ! la data de Lun Iul 28, 2008 12:45 pm

No Name

inger
Marcu 16 ;15 ....

citeaza si 16 ...:"CINE VA CREDE SE VA BOTEZA ....cine nu va fi osandit !"

apoi du-te in FAPTE sa vezi cum s-a practicat BOTEZUL BIBLIC ...IN NUMELE DOMNULUI ISUS HRISTOS !!

daca erai randuit (predestinat )...nu scoteai din context versete ,asa ca sa-ti iasa pasenta!

109 Re: Botezul Biblic ! la data de Lun Iul 28, 2008 12:58 pm

Delta

demon
No Name a scris:citeaza si 16 ...:"CINE VA CREDE SE VA BOTEZA ....cine nu va fi osandit !"
pe mine m-au botezat fără să mă întrebe dacă vreau sau nu, sau dacă cred sau nu.
Așa că nu voi fi osândit.
Brici! ulala

110 Re: Botezul Biblic ! la data de Lun Iul 28, 2008 1:03 pm

No Name

inger
Pai daca nu crezi ..normal ca nu trebuie sa te botezi ..

asa ca BRICI ..vei fi osandit ..caci nu crezi ! harhar

111 Re: Botezul Biblic ! la data de Lun Iul 28, 2008 1:05 pm

Delta

demon
No Name a scris:Pai daca nu crezi ..normal ca nu trebuie sa te botezi ..

asa ca BRICI ..vei fi osandit ..caci nu crezi ! harhar
Nu voi fi osândit, deoarece sunt botezat! harhar

112 Re: Botezul Biblic ! la data de Lun Iul 28, 2008 1:07 pm

No Name

inger
pai degeaba ai fost botezat ..daca nu ai crezut ,'''si tu ai spus ""...CA AI FOST BOTEZAT FARA VOIA TA ...asa ca vei fi osandit ... bbq

113 Re: Botezul Biblic ! la data de Lun Iul 28, 2008 1:18 pm

Delta

demon
No Name a scris:pai degeaba ai fost botezat ..daca nu ai crezut ,'''si tu ai spus ""...CA AI FOST BOTEZAT FARA VOIA TA ...asa ca vei fi osandit ... bbq
Voi fi osândit pe naiba...
Ca să fi osândit, trebuie să crezi asta.
Iar eu nu cred asta, deci nu voi fi.
În plus, Dumnezeu are nevoie și de unii care își mai folosesc creierul, nu doar repetă ca niște papagali niște texte care reflectă mentalitatea unor călugări din secolul VII.
Apropo, chiar dacă aș fi fost botezat la vârste mai înaintate, tot cu voia mea s-ar fi întâmplat.
Că doar ce mă costa să-mi dea popa cu niște apă pe cap?
Îmi uscam părul și gata, eram botezat.
Mare șmecherie!
Măcar așa nici părul nu mai trebuie să mi-l usuc, deoarece la acea vârstă fragedă nu prea aveam... Laughing

114 Re: Botezul Biblic ! la data de Lun Iul 28, 2008 2:01 pm

Vizitato

Vizitator
No Name a scris:Marcu 16 ;15 ....

apoi du-te in FAPTE sa vezi cum s-a practicat BOTEZUL BIBLIC ...IN NUMELE DOMNULUI ISUS HRISTOS !!

daca erai randuit (predestinat )...nu scoteai din context versete ,asa ca sa-ti iasa pasenta!
Aha, deci Avram nu s-a botezat "în numele lui Hristos", nu? El nu a fost deci salvat, după doctrina bisericii teribile.... rolf rolf Nici Noe, Enoh, etc..... Că ei nu s-au botezat "în numele lui Hristos"
Adică, bisericuța fantastică ne spune că, dacă nu zici fraza asta EXACT, nu poți deveni salvat rolf rolf
Eventual, au inventat și o metodologie, cât de tare trebuie să zbieri când botezi pe cineva.... rolf rolf

Botezul este UN SEMN. Simbolizează CURĂȚIREA PĂCATELOR.

115 Re: Botezul Biblic ! la data de Lun Iul 28, 2008 2:09 pm

No Name

inger
Zexelica a scris:

Aha, deci Avram nu s-a botezat "în numele lui Hristos", nu? El nu a fost deci salvat, după doctrina bisericii teribile.... rolf rolf Nici Noe, Enoh, etc..... Că ei nu s-au botezat "în numele lui Hristos"
Adică, bisericuța fantastică ne spune că, dacă nu zici fraza asta EXACT, nu poți deveni salvat rolf rolf
Eventual, au inventat și o metodologie, cât de tare trebuie să zbieri când botezi pe cineva.... rolf rolf

...VEZI cum le intorci ca la BRAILA ...pana acum erai SOLA SCRIPTURA ...

dar cand sa o pui in aplicare deja spiritualizezi tot sensul ei ...deci rupe din SCRIPTURA TOATE VERSETELE CARE RELATEAZA DESPRE BOTEZ ...mai exact FAPTE 2;38 ..8;16 ...10 ;48 ...19;5 ...romani 6;3 ...colos 3;17 ....

116 Re: Botezul Biblic ! la data de Lun Iul 28, 2008 2:11 pm

Delta

demon
Deci, prin procedura aia mi s-au curățat așa-numitele "păcate originale" (pe care cică le-aș fi moștenit de strămoșii pe care Biblia încearcă să mi-i îndese și pe gâtul meu).
Și dacă nu am făcut tâmpenii crase de la botez încoace, înseamnă că ajung fix în Rai, chiar dacă aș crede, chiar dacă nu aș crede în Dumnezeu.
Veselie! cheer1
Din câte înțeleg, har Domnului "m-am scos" la faza asta cu botezul... ulala
Acum încep să-mi pun întrebarea dacă o fi ingerițe prin Rai?
Sau bucățile mai bune le-au repartizat în Iad, să nu facă cistită.
Deși, nu au cum să se îmbolnăvească, deoarece sunt doar spirite.
Dar, doamne Dumnezeule, sper să nu nimeresc lângă maica Tereza, că aia era cam urâtă... Crying or Very sad
Mă rog, mă descurc eu și acolo, până la urmă... Rolling Eyes

117 Re: Botezul Biblic ! la data de Lun Iul 28, 2008 6:31 pm

Vizitato

Vizitator
Botezul descris de Scriptură

Ezechiel 36

25Vă voi stropi cu apă curată, și veți fi curățiți; vă voi curăți de toate spurcăciunile voastre și de toți idolii voștri.

26 Vă voi da o inimă nouă, și voi pune în voi un duh nou; voi scoate din trupul vostru inima de piatră, și vă voi da o inimă de carne.

27 Voi pune Duhul Meu în voi, și vă voi face să urmați poruncile Mele și să păziți și să împliniți legile Mele.

Botezul cu Cuvântul care înseamnă "curățirea"-baptismos de către Hristos-Cuvântul.
Apa aia fizică și țipatul egal zero barat. Avram a fost botezat în ACELAȘI fel.

Sunt exemple de oameni care au fost salvați și nu se botezaseră cu apă și botezați cu apă care nu primiseră Duhul.

Apa chioară nu face nimic, este doar un SIMBOL.

118 Re: Botezul Biblic ! la data de Lun Iul 28, 2008 8:35 pm

Leo Luke

muritor de rand
Zexelica a scris:Botezul descris de Scriptură

Ezechiel 36

25Vă voi stropi cu apă curată, și veți fi curățiți; vă voi curăți de toate spurcăciunile voastre și de toți idolii voștri.

26 Vă voi da o inimă nouă, și voi pune în voi un duh nou; voi scoate din trupul vostru inima de piatră, și vă voi da o inimă de carne.

27 Voi pune Duhul Meu în voi, și vă voi face să urmați poruncile Mele și să păziți și să împliniți legile Mele.

Botezul cu Cuvântul care înseamnă "curățirea"-baptismos de către Hristos-Cuvântul.
Apa aia fizică și țipatul egal zero barat. Avram a fost botezat în ACELAȘI fel.

Sunt exemple de oameni care au fost salvați și nu se botezaseră cu apă și botezați cu apă care nu primiseră Duhul.

Apa chioară nu face nimic, este doar un SIMBOL.

.......sa-ti mai dau si versete clare din NT.....ca sa vezi ca Modelul botezului lasat
de Hristos trebuie urmat ?......

119 Re: Botezul Biblic ! la data de Lun Iul 28, 2008 9:18 pm

Vizitato

Vizitator
Leo Luke a scris: .......sa-ti mai dau si versete clare din NT.....ca sa vezi ca Modelul botezului lasat de Hristos trebuie urmat ?......
Ești OK, lioliuk? De când te interesează pe tine Scriptura? rolf rolf

Eu nu am zis niciodată că ceremonia botezului nu trebuie făcută ÎN BISERICĂ.
Însă, dacă cei salvați sunt chemați să iasă din biserica apostată, botezul nu mai este necesar. Probă sunt cei din VT care erau salvați exact ca și noi de azi, iar ei nu s-au botezat.

1 Corinteni 1

17De fapt, Hristos m'a trimes nu să botez, ci să propovăduiesc Evanghelia: nu cu înțelepciunea vorbirii, ca nu cumva crucea lui Hristos să fie făcută zadarnică.

120 Re: Botezul Biblic ! la data de Lun Iul 28, 2008 10:31 pm

Emil Condor

vrajitor
No Name a scris:
Zexelica a scris:

...VEZI cum le intorci ca la BRAILA ...pana acum erai SOLA SCRIPTURA ...

dar cand sa o pui in aplicare deja spiritualizezi tot sensul ei ...deci rupe din SCRIPTURA TOATE VERSETELE CARE RELATEAZA DESPRE BOTEZ ...mai exact FAPTE 2;38 ..8;16 ...10 ;48 ...19;5 ...romani 6;3 ...colos 3;17 ....
La Zexelică e ceva normal să contrazică propria afirmatie! O să mai avem ocazia să vedem aceea - clară demonstratie că nu este ghidat de Duhul, pentru că Duhul nu se contrazice.
El prezintă multe adevăruri biblice dar... comentariile lui sunt seci, fără viată (Duh) în ele, din păcate.

121 Re: Botezul Biblic ! la data de Mar Iul 29, 2008 12:45 am

HIRAN

demon
Mantuiti sunt mai multi printre care si unii care nu au fost botezati in apa.

Ef 5:25 Barbatilor iubiti-va nevestele cum a iubit si Hristos Biserica si S-a dat pe Sine pentru ea,
26 ca s-o sfinteasca, dupa ce a curatit-o prin botezul cu apa prin Cuvant,
27 ca sa infatiseze inaintea Lui aceasta Biserica, slavita, fara pata fara sbarcitura sau altceva de felul acesta, ci sfanta si fara prihana.

Toata lucrarea de mai sus o face Domnul pentru a infatisa aceasta Biserica Lui insusi, deoarece Din El, prin El si pentru El sunt toate lucrurile.
A se observa cum o curateste si cum o sfinteste.

Iata un exemplu de cum poti fi mantuit fara botez in apa.
Rom 10:9 Daca marturisesti deci cu gura ta pe Iisus ca Domn, si daca crezi in inima ta ca Dumnezeu L-a inviat din morti, vei fi mantuit.
10 Caci prin credinta din inima se capata neprihanirea, si prin marturisirea cu gura se ajunge la mantuire,

Nota: a nu se confunda credinta din inima in Domnul Iisus, cu credinta de cartier .

122 Re: Botezul Biblic ! la data de Mar Iul 29, 2008 7:47 am

Vizitato

Vizitator
HIRAN a scris:
Iata un exemplu de cum poti fi mantuit fara botez in apa.
Rom 10:9 Daca marturisesti deci cu gura ta pe Iisus ca Domn, si daca crezi in inima ta ca Dumnezeu L-a inviat din morti, vei fi mantuit.
10 Caci prin credinta din inima se capata neprihanirea, si prin marturisirea cu gura se ajunge la mantuire,

Nota: a nu se confunda credinta din inima in Domnul Iisus, cu credinta de cartier .
Da, cunosc toate aceste versuri izolate care par să spună că este credința OMULUI care mântuiește.

În primul rând, orice faptă (credință, iubire, pocăință, etc.), ca să fie pe placul Său trebuie făcută cu o inimă "de carne", deci cineva DEJA SALVAT.

Jeremiah 29:13
And ye shall seek me, and find me, when ye shall search for me with all your heart.

Iar, înainte de salvare noi avem o inimă de piatră, suntem spiritual morți.

Ezechiel 36

26Vă voi da o inimă nouă, și voi pune în voi un duh nou; voi scoate din trupul vostru inima de piatră, și vă voi da o inimă de carne.

27Voi pune Duhul Meu în voi, și vă voi face să urmați poruncile Mele și să păziți și să împliniți legile Mele.

Deci, succesiunea este clară. Acum Rom 10 face sens: dacă mărturisești (din inima nouă) și dacă crezi (din inima nopuă) ești DEJA salvat. Da. Corect.
Salvarea presupune schimbarea inimii, deoarece ÎNAINTE de salvare inima este așa:
Ieremia 17:9

9,,Inima este nespus de înșelătoare și de desnădăjduit de rea; cine poate s'o cunoască?

Însă, acea credință spre mărturisire este REZULTATUL salvării.

Efeseni 2

8Căci prin har ați fost mîntuiți, prin credință. Și aceasta nu vine dela voi; ci este darul lui Dumnezeu.

9 Nu prin fapte, ca să nu se laude nimeni.

123 Re: Botezul Biblic ! la data de Mar Iul 29, 2008 10:25 am

HIRAN

demon
Textul nu contrazice deloc restul Scripturii, si nici nu vorbeste despre CREDINTA OMULUI CARE MANTUIESTE.
In nota am atras atentia asupra a ceea ce este credinta din inima
Daca cineva nu cunoaste ce este aceea sa nu inteleaga.

Ne tot invartim in jurul faptelor precum gaina in jurul oului.

Roada duhului din Gal.5 nu inseamna fapte ci acea roada descrie niste stari de spirit: dragostea, bucuria, pacea, blandetea, indelunga rabdare, bunatatea, etc
ACESTEA NU SUNT FAPTE CI STARI DE SPIRIT.
Cine le are si este animat de ele va face fapte in Dumnezeu.
De exemplu Rom 13:8-10

124 Re: Botezul Biblic ! la data de Mar Iul 29, 2008 10:58 am

Vizitato

Vizitator
In nota am atras atentia asupra a ceea ce este credinta din inima
Înainte de salvare avem o inimă de piatră, deci până să ne-o schimbe Dumnezeu NU PUTEM crede așa cum vrea El.

Credința pe care o avem DUPĂ salvare este CREDINȚA LUI HRISTOS.

Galateni 2

16Totuș, fiindcă știm că omul nu este socotit neprihănit, prin faptele Legii, ci numai prin credința lui Isus Hristos, am crezut și noi în Hristos Isus, ca să fim socotiți neprihăniți prin credința lui Hristos, iar nu prin faptele Legii; pentrucă nimeni nu va fi socotit neprihănit prin faptele Legii.

Deci, nu este credința omului, ci a lui Hristos.

125 Re: Botezul Biblic ! la data de Mar Iul 29, 2008 11:42 am

HIRAN

demon
Exact.
INIMA DE PIATRA NU POATE AVEA CREDINTA IN EA.
De aceea si legea le-a fost data pe niste table de piatra ca o marturie asezata in chivot.

Amos 5:25 Mi-ati adus voi jertfe si daruri de mancare, in timpul celor patruzeci de ani in pustie, casa lui Israel ?...
26 Veti ridica dar pe Sacut, imparatul vostru, si pe Caivan, chipurile voastre idolesti, steaua dumnezeului vostru, pe care l-ati facut,
27 si va voi duce in robie dincolo de Damasc, zice Domnul, al carui Nume este Dumnezeul Ostirilor.

Fa 7:43 Ati purtat cortul lui Moloh si chipul stelei zeului Remfan, chipurile acelea, pe care le-ati facut ca sa va inchinati lor ! De aceea va voi stramuta dincolo de Babilon.

Si inchinatorii la chipuri de astazi trec prin aceeasi faza.

Continut sponsorizat

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus  Mesaj [Pagina 5 din 7]

Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum