Forum de spiritualitate

Ultimele subiecte
» Mai este cineva pe aici?
Dum Aug 11, 2013 8:58 am Scris de Tudorel666

» CRESTINI fara denominatiune
Sam Mar 09, 2013 7:18 pm Scris de crestinul

» Cine este in realitate Isus!
Dum Iul 08, 2012 2:11 pm Scris de Fairy

» NOSTALGII...poezii de Mihai LEONTE
Dum Iul 08, 2012 2:06 pm Scris de Fairy

» Ok
Mier Iun 16, 2010 11:37 am Scris de Tudorel666

» ARMONII MAJORE 2010...autor Mihai LEONTE
Mar Iun 15, 2010 3:42 am Scris de Mihai LEONTE

» vizitati
Lun Iun 14, 2010 9:59 am Scris de padawanu

» REVERII ADVERSE...poezii de Mihai LEONTE
Joi Iun 10, 2010 4:16 am Scris de Mihai LEONTE

» SCRIERI INOCENTE...de Mihai LEONTE
Vin Iun 04, 2010 4:05 pm Scris de Mihai LEONTE

» Cenzura istoriei!!!
Joi Iun 03, 2010 6:37 pm Scris de Ancuta

» Distihurile lui Bujor...autor Mihai LEONTE
Mar Mai 25, 2010 3:28 am Scris de Mihai LEONTE

» Despre crestinismul originar
Lun Mai 24, 2010 11:41 am Scris de Tudorel666

» Dorurile mele
Sam Mai 22, 2010 11:39 am Scris de Tudorel666

» VALENTE MEDII...poezii de Mihai LEONTE
Mier Mai 19, 2010 4:24 am Scris de Mihai LEONTE

» MIRAJELE ALBASTRE...poezii de Mihai LEONTE
Mier Mai 12, 2010 4:18 pm Scris de Mihai LEONTE

» APOGEUL METAFORIC...poezii de Mihai LEONTE
Dum Mai 09, 2010 7:04 am Scris de Mihai LEONTE

» RENASTEREA ZAMOLXIANISMULUI RELIGIA STRABUNILOR ROMANILOR
Mier Mar 24, 2010 12:01 pm Scris de HareKrishna

» Vishnuism-monoteismul hindus
Mier Mar 24, 2010 11:59 am Scris de HareKrishna

» Despre capitalismul salbatic
Mar Mar 02, 2010 2:54 pm Scris de wima2203

» Ce nu se spune despre Miscarea Legionara?
Mar Mar 02, 2010 2:39 pm Scris de wima2203

» E Omul urmasul lui Adam?
Dum Ian 31, 2010 9:46 pm Scris de Anticristul01

» Bine v-am gasit!
Dum Ian 31, 2010 8:13 pm Scris de Anticristul01

» POZE USERI
Joi Ian 28, 2010 3:37 pm Scris de IrinucaM

» Inaugurarea celei mai inalte cladiri din lume-DUBAI 2009
Mar Ian 12, 2010 9:06 pm Scris de Anticristul

» Arte martiale
Lun Ian 11, 2010 4:00 am Scris de IrinucaM

» Scrisoare adresata FEDERATIEI RUSE
Lun Ian 11, 2010 3:19 am Scris de IrinucaM

Cine este conectat?
In total este 1 utilizator conectat: 0 Inregistrati, 0 Invizibil si 1 Vizitator

Nici unul

[ Vizualizeaza toata lista ]

Recordul de utilizatori conectati a fost de 28, Joi Oct 02, 2014 3:20 am
Cautare

Rezultate pe:

Rechercher Cautare avansata

Nu sunteti conectat. Conectati-va sau inregistrati-va

Botezul Biblic !

Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Urmatorul

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos  Mesaj [Pagina 2 din 7]

26 Re: Botezul Biblic ! la data de Lun Iul 14, 2008 8:42 am

Leo Luke

muritor de rand
No Name a scris:Așa cum rezultă din prima predică a lui Petru și din toate celelalte cazuri, pocăința și întoarcerea la Hristos preced botezul (Rom. 2, 4). Un sugar nici nu știe despre ce este vorba, nici nu are deosebirea păcatulului și nici nu poate să se pocăiască. Stropirea sau udarea sugarului nu este - dacă o luăm corect - de fapt un botez. Dogma unora potrivit căreia „ în locul tăierii împrejur, care era un semn din Vechiul Testament, a fost rînduit botezul în Noul Testament” , nu este valabilă pentru că nu există nici o încuviințare scripturală.

Există teologi care caută o „ ușă dosnică” , pentru a justifica „ botezul sugarilor” . Ei se referă la textul din Fap. 16, 32 explicînd că temnicerul din Filipi s-ar fi botezat cu toată casa lui. Ei susțin ipoteza conform căreia în casa respectivă ar fi fost, probabil, și copii, lucru neconfirmat de relatarea biblică. Înainte de actul botezului a avut loc vestirea Cuvîntului. Noi citim: „ ...și i-au vestit Cuvîntul Domnului, atît lui cît și tuturor celor din casa lui.” Aici este vorba despre o casă în care oamenii au auzit Cuvîntul prin predică, au primit credința în Dumnezeu și s-au lăsat botezați.

Alții se întemeiază, la „ botezul sugarilor” , pe fraza exprimată de Domnul: „ Lăsați copilașii să vină la Mine... ” (Mar. 10, 14). Cine citește mai departe va constata că Domnul nu a stropit copilașii, ci i-a luat în brațe, i-a mîngîiat și i-a binecuvîntat.

Apoi mai există și aceia care nu dau nici o importanță botezului. Ei se referă la exprimarea lui Pavel: „ De fapt, Hristos m-a trimis nu să botez, ci să propovăduiesc Evanghelia ” (1 Cor. 1, 17). Acest verset nu anulează porunca misionară de a vesti Evanghelia și de a boteza. Acest text ne arată doar că Pavel s-a dedicat mai ales vestirii și învățăturii, iar actul botezului l-a lăsat altor frați.

Istoricii bisericii au mai aflat că primii creștini și cei deveniți credincioși în primele secole au fost botezați în Numele lui Isus Hristos, și nu în formula „ În Numele Tatălui, al Fiului și al Duhului Sfînt , așa cum se întîmplă de la instituirea bisericii romane.” (Dr. J. J. Herzog, Abriß der gesamten Kirchengeschichte; pag. 29; K. D. Schmidt, Grundriß der Kirchengeschichte, pag. 73 și altele). Porunca pentru botez, din Mat. 28, 19: „ Duceți-vă și faceți ucenici din toate neamurile, botezîndu-i în Numele Tatălui și al Fiului și al Sfîntului Duh” a fost înțeleasă și practicată corect de apostoli și de frații din timpul imediat următor. Cine citește cu răbdare va afla că nu este vorba despre o formulă, ci despre Nume: „ ...botezîndu-i în Numele... ” De aceea ei au botezat, conform poruncii Domnului, în Numele Domnului Isus Hristos.

Dumnezeu S-a descoperit ca Tată, ca Fiu și ca Duh Sfînt. Aceasta s-a întîmplat în Numele noutestamentar de legămînt Iahshua=Isus, Nume în care copiii Noului Legămînt trebuie botezați. Dumnezeu este Tatăl nostru, de aceea noi ne rugăm: „ Tatăl nostru care ești în ceruri, sfințească-Se Numele Tău ”, dar aici este vorba despre Numele în care urmează să se facă botezul.

Mărturia unanimă din timpul apostolilor este copleșitoare și clară. După pogorîrea Duhului Sfînt, apostolul Petru a ținut prima predică și le-a spus celor ce au fost mișcați lăuntric: „ Pocăiți-vă, și fiecare din voi să fie botezat în Numele lui Isus Hristos, spre iertarea păcatelor voastre” (Fap. 2, 38). Aici, la înființarea Bisericii primare creștine, li s-a spus celor deveniți credincioși ce trebuie să facă: să se pocăiască, și cum trebuie să se lase botezați. Petru știa, prin descoperire, despre care Nume este vorba, și l-a exprimat. Prin aceasta practica botezului apostolic a fost stabilită și ancorată în adevăr, de la început.

.......intr-adevar scriptura si modelul botezului lasat de Hristos sunt f. clare..........nu mai e nimic de
,,interpretat,,......

18. Și apropiindu-Se Iisus, le-a vorbit lor, zicând: Datu-Mi-s-a toată puterea, în cer și pe pământ.
19. Drept aceea, mergând, învățați toate neamurile, botezându-le în numele Tatălui și al Fiului și al Sfântului Duh,
20. Învățându-le să păzească toate câte v-am poruncit vouă, și iată Eu cu voi sunt în toate zilele, până la sfârșitul veacului. Amin.

37. Ei auzind acestea, au fost pătrunși la inimă și au zis către Petru și ceilalți apostoli: Bărbați frați, ce să facem?
38. Iar Petru a zis către ei: Pocăiți-vă și să se boteze fiecare dintre voi în numele lui Iisus Hristos, spre iertarea păcatelor voastre, și veți primi darul Duhului Sfânt.
39. Căci vouă este dată făgăduința și copiilor voștri și tuturor celor de departe, pe oricâți îi va chema Domnul Dumnezeul nostru.
40. Și cu alte mai multe vorbe mărturisea și-i îndemna, zicând: Mântuiți-vă de acest neam viclean.
41. Deci cei ce au primit cuvântul lui s-au botezat și în ziua aceea s-au adăugat ca la trei mii de suflete.

Vezi profilul utilizatorului

27 Re: Botezul Biblic ! la data de Lun Iul 14, 2008 9:10 am

Vizitato

Vizitator
Că bine ai punctat. Scrie să ÎNVăȚĂM neamurile.

28 Re: Botezul Biblic ! la data de Lun Iul 14, 2008 10:58 am

HIRAN

demon
Un lucru care incepe prost se termina si mai prost.
Daca practici gresit o invatatura, negresit ca vei invata la fel si pe neamuri, dupa cum este scris "Cand un orb calauzeste pe alt orb, vor cadea amandoi in groapa".
Asa ca nu toti cei ce invata pe altii aduc o slujba lui Dumnezeu, ci majoritatea slujesc falsului Adevar (adica tatalui minciunii).

29 Re: Botezul Biblic ! la data de Lun Iul 14, 2008 11:28 am

Vizitato

Vizitator
HIRAN a scris:Un lucru care incepe prost se termina si mai prost.
Daca practici gresit o invatatura, negresit ca vei invata la fel si pe neamuri, dupa cum este scris "Cand un orb calauzeste pe alt orb, vor cadea amandoi in groapa".
Asa ca nu toti cei ce invata pe altii aduc o slujba lui Dumnezeu, ci majoritatea slujesc falsului Adevar (adica tatalui minciunii).
Învățătură greșită este apa otrăvită.
Bisericile au avut mandat să pună lumea sub auzirea Cuvântului, deoarece Rom 10:17. Dacă ele au făcut din Cuvânt ceea ce au vrut, este datorită neghinei insensibile la doctrina adevărată și, deloc neimportant, faptului că Dumnezeu i-a ținut "adormiți" - Matei 13.

30 Re: Botezul Biblic ! la data de Lun Iul 14, 2008 12:51 pm

HIRAN

demon
S-ar parea ca si Dumnezeu a dat o mana de ajutor:
Ap.8:10 Al treilea inger a sunat din trambita, Si a cazut din cer o stea mare, care ardea ca o faclie; a cazut peste a treia parte din rauri si peste izvoarele apelor.
11 Steaua se chema "Pelin"; si a treia parte din ape s-au prefacut in pelin. Si multi oameni au murit din pricina apelor, pentru ca fusesera facute amare.

31 Re: Botezul Biblic ! la data de Lun Iul 14, 2008 12:57 pm

Vizitato

Vizitator
HIRAN a scris:S-ar parea ca si Dumnezeu a dat o mana de ajutor:
Ap.8:10 Al treilea inger a sunat din trambita, Si a cazut din cer o stea mare, care ardea ca o faclie; a cazut peste a treia parte din rauri si peste izvoarele apelor.
11 Steaua se chema "Pelin"; si a treia parte din ape s-au prefacut in pelin. Si multi oameni au murit din pricina apelor, pentru ca fusesera facute amare.
Mi-e și frică să te întreb ce concluzie tragi din aceste versuri......

32 Re: Botezul Biblic ! la data de Lun Iul 14, 2008 1:17 pm

HIRAN

demon
Ca steaua a cazut din cer si a omorat multi credinciosi.

33 Re: Botezul Biblic ! la data de Lun Iul 14, 2008 10:02 pm

Vizitato

Vizitator
HIRAN a scris:Ca steaua a cazut din cer si a omorat multi credinciosi.
Deci, după cum mă așteptam, ai numai înțelegerea omenească, nimic spiritual. Presupun că tu cauți o bârnă adevărată în ochi, nu? Nu înțelegi alegoriile.......
Iar, lundu-te după biserica ta, emiteți postulate că este o alegorie numai când vreți voi good EVIL

34 Re: Botezul Biblic ! la data de Mar Iul 15, 2008 1:02 pm

No Name

inger
15. Apoi le-a zis: „Duceți-vă în toată lumea, și propovăduiți Evanghelia la orice făptură.
16. Cine va crede și se va boteza, va fi mântuit; dar cine nu va crede, va fi osândit.
17. Iată semnele care vor însoți pe cei ce vor crede: în Numele Meu vor scoate draci; vor vorbi în limbi noi;
18. vor lua în mână șerpi; dacă vor bea ceva de moarte, nu-i va vătăma; își vor pune mâinile peste bolnavi, și bolnavii se vor însănătoșa.”

Acesta este unicul model si sablonul dupa care se pot verifica crestinii autentici !

35 Re: Botezul Biblic ! la data de Mar Iul 15, 2008 1:21 pm

Vizitato

Vizitator
Shok După SEMNE? laugh

σημεια nu sunt lucrul real. Doctrina și înțelepciunea sunt lucrurile reale. Vindecări miraculoase nu mai există după completarea Cuvântului.

36 Re: Botezul Biblic ! la data de Mar Iul 15, 2008 1:28 pm

No Name

inger
Zexelica a scris:Shok După SEMNE? laugh

σημεια nu sunt lucrul real. Doctrina și înțelepciunea sunt lucrurile reale. Vindecări miraculoase nu mai există după completarea Cuvântului.

gathering

deci acuma Dumnezeu e plecat in concediu la mare ...si nu mai face minuni ca zice ZEXLICA cel istet!

38. „Pocăiți-vă” , le-a zis Petru, „și fiecare din voi să fie botezat în Numele lui Isus Hristos, spre iertarea păcatelor voastre; apoi veți primi darul Sfântului Duh.
39. Căci făgăduința aceasta este pentru voi, pentru copiii voștri, și pentru toți cei ce sunt departe acum, în oricât de mare număr îi va chema Domnul, Dumnezeul nostru.”

8. Isus Hristos este același ieri și azi și în veci!

6. „Căci Eu sunt Domnul, Eu nu Mă schimb; de aceea, voi, copii ai lui Iacov, n-ați fost nimiciți.

37 Re: Botezul Biblic ! la data de Mar Iul 15, 2008 1:33 pm

Vizitato

Vizitator
Aha........ adică darul Duhului înseamnă vindecări miraculoase, nu? laugh

Nu se înțelege că Dumnezeu A ÎNCHEIAT CUVÂNTUL........

38 Re: Botezul Biblic ! la data de Mar Iul 15, 2008 7:29 pm

HIRAN

demon
Zexelica a scris:
Deci, după cum mă așteptam, ai numai înțelegerea omenească, nimic spiritual. Presupun că tu cauți o bârnă adevărată în ochi, nu? Nu înțelegi alegoriile.......
Iar, lundu-te după biserica ta, emiteți postulate că este o alegorie numai când vreți voi good EVIL

Eu am vorbit duhovniceste, tu ai interpretat omeneste vorbele mele.
Si tu esti o stea mai mica, insa nu una din cele trase cu coada si aruncata pe pamant, ci una care s-a aruncat singura.

39 Re: Botezul Biblic ! la data de Mar Iul 15, 2008 10:19 pm

Vizitato

Vizitator
HIRAN a scris:
Zexelica a scris:

Eu am vorbit duhovniceste, tu ai interpretat omeneste vorbele mele.
Si tu esti o stea mai mica, insa nu una din cele trase cu coada si aruncata pe pamant, ci una care s-a aruncat singura.
Tu, sau orice om nu are cum să vorbească duhovnicește decât dacă citează din Scriptură. Tu ai emis un postulat, fără probă biblică.
Când nu te afli la biserică la tine, unde lumea te crede pe cuvânt, și vrei să ai o discuție constructivă biblică, trebuie să ARGUMENTEZI. Cu Scriptură, nu cu părerea ta sau a vreunui teolog.

40 Re: Botezul Biblic ! la data de Mier Iul 16, 2008 1:20 pm

No Name

inger
Zexelica a scris:Aha........ adică darul Duhului înseamnă vindecări miraculoase, nu? laugh

Nu se înțelege că Dumnezeu A ÎNCHEIAT CUVÂNTUL........

1. În ce privește darurile duhovnicești, fraților, nu voiesc să fiți în necunoștință.
2. Când erați păgâni, știți că vă duceați la idolii cei muți, după cum erați călăuziți.
3. De aceea vă spun că nimeni, dacă vorbește prin Duhul lui Dumnezeu, nu zice: „Isus să fie anatema!” Și nimeni nu poate zice: „Isus este Domnul” , decât prin Duhul Sfânt.
4. Sunt felurite daruri, dar este același Duh;
5. sunt felurite slujbe, dar este același Domn;

6. sunt felurite lucrări, dar este același Dumnezeu, care lucrează totul în toți.
7. Și fiecăruia i se dă arătarea Duhului spre folosul altora.
8. De pildă, unuia îi este dat, prin Duhul, să vorbească despre înțelepciune; altuia, să vorbească despre cunoștință, datorită aceluiași Duh;
9. altuia credința, prin același Duh; altuia, darul tămăduirilor, prin același Duh;
10. altuia, puterea să facă minuni; altuia, prorocia; altuia, deosebirea duhurilor; altuia, felurite limbi; și altuia, tălmăcirea limbilor.
11. Dar toate aceste lucruri le face unul și același Duh, care dă fiecăruia în parte, cum voiește.

41 Re: Botezul Biblic ! la data de Mier Iul 16, 2008 2:46 pm

Vizitato

Vizitator
Dacă acele daruri nu erau pt perioada DINAINTE DE COMPLETAREA SCRIPTURII, atunci astăzi, oricine susține că este salvat, trebuie să facă ce scrie că va fi în stare ORICINE CREDE:

17Iată semnele cari vor însoți pe cei ce vor crede: în Numele Meu vor scoate draci; vor vorbi în limbi noi;

18vor lua în mînă șerpi; dacă vor bea ceva de moarte, nu -i va vătăma; își vor pune mînile peste bolnavi, și bolnavii se vor însănătoșa.``

Deci, în orice dimineață putem verifica dacă acestea sunt semne sau nu. Iar dacă sunt semne, atunci reprezintă salvarea, pt că cei nesalvați sunt bolnavii, flămânzii, morții, iar doctrina falsă a lui satan și a oamenilor săi este otrava, ce nu poate vătăma niciun salvat, pt că are Duhul care îl corectează.

Însă, lumii nesalvate îi place melodia cu vindecări spectaculose și așa-zisele manifestări spirituale, pt că se poate vedea sau înțelege mai ușor decât limbajul spiritual al Scripturii, inaccesibil lor.
Iar, susținerea unei doctrine idioate și false nu este nimic nou în lumea bisericilor. E gratis. beach beach

42 Re: Botezul Biblic ! la data de Mier Iul 16, 2008 7:42 pm

No Name

inger
am un singur raspuns scurt ;Evrei 13;8! peace

43 Re: Botezul Biblic ! la data de Mier Iul 16, 2008 8:38 pm

HIRAN

demon
Zexelica a scris:
Tu, sau orice om nu are cum să vorbească duhovnicește decât dacă citează din Scriptură. Tu ai emis un postulat, fără probă biblică.
Când nu te afli la biserică la tine, unde lumea te crede pe cuvânt, și vrei să ai o discuție constructivă biblică, trebuie să ARGUMENTEZI. Cu Scriptură, nu cu părerea ta sau a vreunui teolog.

Si cu textul acesta cum ramane ?
Ioan 16:12 Mai am sa va spun multe lucruri, dar acum nu le puteti purta.
13 Cand va veni Mangaietorul, Duhul adevarului, are sa va calauzeasca in tot adevarul, caci El nu va vorbi de la El, ci va vorbi tot ce va fi auzit, si va va descoperi lucrurile viitoare.

44 Re: Botezul Biblic ! la data de Mier Iul 16, 2008 11:16 pm

Vizitato

Vizitator
HIRAN a scris:
Si cu textul acesta cum ramane ?
Ioan 16:12 Mai am sa va spun multe lucruri, dar acum nu le puteti purta.
13 Cand va veni Mangaietorul, Duhul adevarului, are sa va calauzeasca in tot adevarul, caci El nu va vorbi de la El, ci va vorbi tot ce va fi auzit, si va va descoperi lucrurile viitoare.
Dacă ai alte surse de inspirație așa-zise spirituale înafara Scripturii, le ai de la satan. Cuvântul s-a completat. Vise, miracole, vin numai de la satan, tăticu' bisericilor de la începerea celui de-al doilea jubileu.

45 Re: Botezul Biblic ! la data de Joi Iul 17, 2008 1:45 am

HIRAN

demon
E doar parerea ta impotriva unui text din Biblie. Ca sa te citez " e un postulat emis de tine".

46 Re: Botezul Biblic ! la data de Joi Iul 17, 2008 8:55 am

Vizitato

Vizitator
Pt că nu ai cum să înveți meserie de la teologii tăi care au o hermenutică "man-made", ai învățat de la ei să ai tupeu fără să studiezi Scriptura. La asta și la ignorat Scriptura sunteți buni.

Apocalipsa 22

18Mărturisesc oricui aude cuvintele proorociei din cartea aceasta că, dacă va adăuga cineva ceva la ele, Dumnezeu îi va adăuga urgiile scrise în cartea aceasta.

19Și dacă scoate cineva ceva din cuvintele cărții acestei proorocii, îi va scoate Dumnezeu partea lui dela pomul vieții și din cetatea sfîntă, scrise în cartea aceasta.``

Cuvântul a fost completat în maniera cunoscută, prin: apariții, vise, viziuni, miracole, vindecări, etc...

Dacă s-a încheiat Cuvântul, TOATE acestea încetează. Dacă ar mai continua, înseamnă că Dumnezeu încă mai completează Cuvântul.

47 Re: Botezul Biblic ! la data de Joi Iul 17, 2008 10:12 am

HIRAN

demon
Daca acestea ar inceta, inseamna ca oamenii trebuie sa fie autodidacti.
Insa alor sai Domnul le-a dat un profesor de teologie:
Ioan 14:26 dar Mangaietorul, adica Duhul Sfant, pe care-L va trimite Tatal, in Numele Meu, va va invata toate lucrurile, si va va aduce aminte de tot ce v-am spus Eu.

Textul redat de tine din Ap 22 se refera clar doar la cuvintele proorociei din cartea respectiva.

Nu va este permis sa faceti extensii de aplicabilitate dupa cum voiti.

48 Re: Botezul Biblic ! la data de Joi Iul 17, 2008 10:36 am

Vizitato

Vizitator
HIRAN a scris:Daca acestea ar inceta, inseamna ca oamenii trebuie sa fie autodidacti.
Ioan 14:26 dar Mangaietorul, adica Duhul Sfant, pe care-L va trimite Tatal, in Numele Meu, va va invata toate lucrurile, si va va aduce aminte de tot ce v-am spus Eu.

Textul redat de tine din Ap 22 se refera clar doar la cuvintele proorociei din cartea respectiva.

Duhul Sfânt, pe care dacă nu știi Daniel 12:11, 12 nu îl ai, pt că scrie că cei nelegiuți nu vor pricepe, te învață după o metodă clară: comparând Scriptură cu Scriptură (1Cor. 2:13), nu misticismele pe care voi le numiți inspirații divine.

Iar, "se referă la.." să spui pe la tine pe la biserică, pt că nu merge cu Scriptura. Cum demonstrezi tu că la asta "se referă"? lol2 Te concentrezi? lol2
Pe bune, n-am nimic cu tine personal, însă sunt scârbit și nu mai am răbdare să argumentez cu oameni care nu cred Scriptura și vor corecție.
Pe bune, stau și eu la beach , liniștit, etc.....

49 Re: Botezul Biblic ! la data de Joi Iul 17, 2008 12:46 pm

HIRAN

demon
Scrie clar:

Ap 22:18Mărturisesc oricui aude cuvintele proorociei din cartea aceasta că, dacă va adăuga cineva ceva la ele, Dumnezeu îi va adăuga urgiile scrise în cartea aceasta.
19 Și dacă scoate cineva ceva din cuvintele cărții acestei proorocii, îi va scoate Dumnezeu partea lui dela pomul vieții și din cetatea sfîntă, scrise în cartea aceasta.

Nu am nimic de demonstrat celor care nu pot crede in ce si cum sta scris.

Si nu mai fi scarbit ca doar stai la serviciu si esti platit, in timp ce postezi pe forum.

50 Re: Botezul Biblic ! la data de Joi Iul 17, 2008 12:50 pm

No Name

inger
HIRAN a scris:Daca acestea ar inceta, inseamna ca oamenii trebuie sa fie autodidacti.

Corect raspunsul si la obiect !

45. În prooroci este scris: ,Toți vor fi învățați de Dumnezeu. Așa că oricine a ascultat pe Tatăl, și a primit învățătura Lui, vine la Mine.

Continut sponsorizat

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus  Mesaj [Pagina 2 din 7]

Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum