Forum de spiritualitate

Ultimele subiecte
» Mai este cineva pe aici?
Dum Aug 11, 2013 8:58 am Scris de Tudorel666

» CRESTINI fara denominatiune
Sam Mar 09, 2013 7:18 pm Scris de crestinul

» Cine este in realitate Isus!
Dum Iul 08, 2012 2:11 pm Scris de Fairy

» NOSTALGII...poezii de Mihai LEONTE
Dum Iul 08, 2012 2:06 pm Scris de Fairy

» Ok
Mier Iun 16, 2010 11:37 am Scris de Tudorel666

» ARMONII MAJORE 2010...autor Mihai LEONTE
Mar Iun 15, 2010 3:42 am Scris de Mihai LEONTE

» vizitati
Lun Iun 14, 2010 9:59 am Scris de padawanu

» REVERII ADVERSE...poezii de Mihai LEONTE
Joi Iun 10, 2010 4:16 am Scris de Mihai LEONTE

» SCRIERI INOCENTE...de Mihai LEONTE
Vin Iun 04, 2010 4:05 pm Scris de Mihai LEONTE

» Cenzura istoriei!!!
Joi Iun 03, 2010 6:37 pm Scris de Ancuta

» Distihurile lui Bujor...autor Mihai LEONTE
Mar Mai 25, 2010 3:28 am Scris de Mihai LEONTE

» Despre crestinismul originar
Lun Mai 24, 2010 11:41 am Scris de Tudorel666

» Dorurile mele
Sam Mai 22, 2010 11:39 am Scris de Tudorel666

» VALENTE MEDII...poezii de Mihai LEONTE
Mier Mai 19, 2010 4:24 am Scris de Mihai LEONTE

» MIRAJELE ALBASTRE...poezii de Mihai LEONTE
Mier Mai 12, 2010 4:18 pm Scris de Mihai LEONTE

» APOGEUL METAFORIC...poezii de Mihai LEONTE
Dum Mai 09, 2010 7:04 am Scris de Mihai LEONTE

» RENASTEREA ZAMOLXIANISMULUI RELIGIA STRABUNILOR ROMANILOR
Mier Mar 24, 2010 12:01 pm Scris de HareKrishna

» Vishnuism-monoteismul hindus
Mier Mar 24, 2010 11:59 am Scris de HareKrishna

» Despre capitalismul salbatic
Mar Mar 02, 2010 2:54 pm Scris de wima2203

» Ce nu se spune despre Miscarea Legionara?
Mar Mar 02, 2010 2:39 pm Scris de wima2203

» E Omul urmasul lui Adam?
Dum Ian 31, 2010 9:46 pm Scris de Anticristul01

» Bine v-am gasit!
Dum Ian 31, 2010 8:13 pm Scris de Anticristul01

» POZE USERI
Joi Ian 28, 2010 3:37 pm Scris de IrinucaM

» Inaugurarea celei mai inalte cladiri din lume-DUBAI 2009
Mar Ian 12, 2010 9:06 pm Scris de Anticristul

» Arte martiale
Lun Ian 11, 2010 4:00 am Scris de IrinucaM

» Scrisoare adresata FEDERATIEI RUSE
Lun Ian 11, 2010 3:19 am Scris de IrinucaM

Cine este conectat?
In total este 1 utilizator conectat: 0 Inregistrati, 0 Invizibil si 1 Vizitator

Nici unul

[ Vizualizeaza toata lista ]

Recordul de utilizatori conectati a fost de 28, Joi Oct 02, 2014 3:20 am
Cautare

Rezultate pe:

Rechercher Cautare avansata

Nu sunteti conectat. Conectati-va sau inregistrati-va

Botezul Biblic !

Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Urmatorul

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos  Mesaj [Pagina 4 din 7]

76 Re: Botezul Biblic ! la data de Vin Iul 25, 2008 10:03 am

Vizitato

Vizitator
Biserica eternă (Evr 12:22,23) nu este în vedere când se spune acelora că nu este pt ei să știe anii și vremurile, deoarece ar contrazice restul Scripturii, care spune că cei salvați vor știi, desigur, la timpul potrivit.

Erau salvați în timpul lui Hristos care nu știau cănd o să vină, deși era scris în Daniel 9:24-27 exact anul.
Tocmai asta învățăm din exemplele date de El despre cum a acționat în trecut, ca să știm cum face și azi.
Însă, odată dezvăluirea făcută, numai cei nesalvați nu o acceptau.
Ce li se reproșează bisericilor azi, este dezvăluit în VT, deoarece Israel, Iuda, Ierusalim, Iacov, sunt sinonime cu biserica.
Și Scriptura ne spune că dezvăluirea se face numai și când vrea Dumnezeu, iar modul de operare este că aflăm abia DUPĂ, prin oamenii Săi, pe care maj lumii îi înjură și care nu se bagă la filozofii, ci doar propovăduiesc Cuvântul.

77 Re: Botezul Biblic ! la data de Vin Iul 25, 2008 10:13 am

Delta

demon
Ce texte lungi... Crying or Very sad
Mai băgați și voi câte un sumar executiv, poate așa vor avea mai mult succes.

Vezi profilul utilizatorului

78 Re: Botezul Biblic ! la data de Vin Iul 25, 2008 3:19 pm

HIRAN

demon
Incepi sa vii de acasa.
Intr-adevar Lumina vine crescand, si este primita de cei care nu se limiteaza doar la ceea ce au deja, ci ei cunosc vremea cercetarii lor.
Bineinteles ca oricine nu ramane in tiparele unei dogme bisericesti ci primeste un adevar oarecare este automat expulzat deci va iesi din biserica. Dar cu timpul se constituie o noua denominatiune care se ingradeste la randu-i si nu primeste descoperirile vremii noi, iar pe oricine paseste inainte il expilzeaza la randul lor.

79 Re: Botezul Biblic ! la data de Vin Iul 25, 2008 3:31 pm

Silva

muritor de rand
pun si eu o intrebare....da' sa nu-mi sariti in cap ca nu ma pricep, de aia intreb

exista botez la evrei? sau vreun obicei care sa aduca cu botezul?

80 Re: Botezul Biblic ! la data de Vin Iul 25, 2008 4:08 pm

No Name

inger
Silva a scris:pun si eu o intrebare....da' sa nu-mi sariti in cap ca nu ma pricep, de aia intreb

exista botez la evrei? sau vreun obicei care sa aduca cu botezul?

Ei au taierea imprejur ..circumcizia ..ca semn al legamantului !Oare de ce ?

81 Re: Botezul Biblic ! la data de Sam Iul 26, 2008 10:49 am

Vizitato

Vizitator
HIRAN a scris:Incepi sa vii de acasa.
Intr-adevar Lumina vine crescand, si este primita de cei care nu se limiteaza doar la ceea ce au deja, ci ei cunosc vremea cercetarii lor.
Bineinteles ca oricine nu ramane in tiparele unei dogme bisericesti ci primeste un adevar oarecare este automat expulzat deci va iesi din biserica. Dar cu timpul se constituie o noua denominatiune care se ingradeste la randu-i si nu primeste descoperirile vremii noi, iar pe oricine paseste inainte il expilzeaza la randul lor.
Și atunci cum rămâne cu Babilonul? Cu mirele și mireasa care nu MAI sunt acolo? Cu via din Isaia 5 care este DISTRUSĂ? Cu lumina lămpii care nu va MAI lumina? Cu satan care a plantat neghina? Porunca de a fugi din Iudeea, de a ieși din Babilon, de a fugi din Ierusalim?
Ascundem astea sub preș, numai de dragul instituției? Să ignorăm divorțul de Israel, care este echivalentul spiritual pt biserica văzută? Apoc 11:8 unde Ierusalimul devine Sodoma și Egipt? Sărbătoarea Corturilor, care este DUPĂ cea a Cinzecimii care este era bisericilor?

Să ignorăm că, practic orice denominație are o hermenutică STRĂINĂ Bibliei? Că acceptă fără crâcnire liberul arbitru și meritul omului în salvare?

Bineîmțeles că teologii asta fac, pt că încrederea lor este în biserică și în părerea lor, nu în Dumnezeu.

82 Re: Botezul Biblic ! la data de Sam Iul 26, 2008 3:10 pm

HIRAN

demon
Lucrurile stau asa cum sta scris, dar probabil ca eu nu m-am exprimat explicit.
Am vrut sa scot in evidenta faptul ca urmasi ai unor persoane salvate au preluat din lumina lor si au format noi denominatii, si astfel in loc sa ramana liberi s-au incuiat singuri, pentru ca la aceasta au fost randuiti.

Este clar ca mirele nu mai este inauntru, totusi el mai cheama oameni de acolo.
Ap. 3:20 Iata eu stau la usa si bat. Daca aude cineva glesul Meu si deschide usa, voi intra la el, voi cina cu el, si el cu Mine.
De aici reiese ca este la usa dar pe partea exterioara.

Apoi iata de unde sunt stransi alesii (mireasa):
Mica 3:6 In ziua aceea, zice Domnul voi aduna pe cei schiopi, voi strange gramada pe cei izgoniti, si pe pe aceia pe care-i chinuisem.
7 Din cei schiopi voi face o ramasita, din cei ce erau risipiti, un neam puternic; si Domnul va imparati peste ei, pe muntele Sionului, de acum si pana-n veac!

Cat despre salvarea prin meritele personale nu toti au o astfel de conceptie. Ba chiar exista secte de orientare hedonista care exclud astfel de conceptii, dar exclud si pocainta.

Insa indiferent de orientarile oamenilor adevarul este de la Dumnezeu:
Dan 12:1 In vremea aceea se va scula marele voievod Mihail, ocrotitorul copiilor poporului tau; caci aceasta va fi o vreme de stramtorare, cum n-a mai fost de cand sunt neamurile si pana la vremea aceasta. Dar in vremea aceea, poporul tau va fi mantuit, si anume oricine va fi gasit scris in carte.

Acum daca cineva nu a fost scris de la intemeierea lumii in carte ce ar mai putea sa faca acuma ?

83 Re: Botezul Biblic ! la data de Sam Iul 26, 2008 7:57 pm

Anticristul

eliberat
Da ,noi avem taierea imprejur.Dar de ce intrebi ?Oare de ce?Daca Dumnezeu a zis so facem ,noi o facem .Caci este scris cine nu va face acest legamint sa fie sters din po
porul meu.A facut o si Isus tocmai ca sa arate ca ce a zis Dumnezeu ramine in picioare.
Pentru Silva.Exista un fel de botez,din care se trage botezul crestin.Se face inainte de sarbatori,in general.

84 Re: Botezul Biblic ! la data de Sam Iul 26, 2008 8:01 pm

Anticristul

eliberat
No name tu o tii una si buna ca botezul se face in numele lui Isus Hristos.Dar nu asta a fost numele lui de la inceput.Acesta este o combinatie iudeo greceasca mult mai tirziu ,dupa ce s au inmultit crestini.

85 Re: Botezul Biblic ! la data de Sam Iul 26, 2008 8:07 pm

Vizitato

Vizitator
Anticristul a scris:No name tu o tii una si buna ca botezul se face in numele lui Isus Hristos.Dar nu asta a fost numele lui de la inceput.Acesta este o combinatie iudeo greceasca mult mai tirziu ,dupa ce s au inmultit crestini.

Da cum il cheama in realitate?

86 Re: Botezul Biblic ! la data de Sam Iul 26, 2008 8:08 pm

Delta

demon
Anton_LaVey a scris:
Anticristul a scris:No name tu o tii una si buna ca botezul se face in numele lui Isus Hristos.Dar nu asta a fost numele lui de la inceput.Acesta este o combinatie iudeo greceasca mult mai tirziu ,dupa ce s au inmultit crestini.
Da cum il cheama in realitate?
Elodia? huh

87 Re: Botezul Biblic ! la data de Sam Iul 26, 2008 8:10 pm

Anticristul

eliberat
botezat in Numele lui Iisus Hristos.
.......................................................
Aceasta fraza nu poate apartine lui Petru.La inceputul crestinismului Isus nu era cunoscut sub acest nume.
Trezestete no name.

88 Re: Botezul Biblic ! la data de Sam Iul 26, 2008 8:10 pm

Vizitato

Vizitator
Delta a scris: Elodia? huh

affraid affraid affraid La cum arata, cam seamana cu Elodia + ca e si de negasit exact ca si Elodia..... lol! lol! lol!

Ultima editare efectuata de catre Anton_LaVey in Sam Iul 26, 2008 8:13 pm, editata de 1 ori

89 Re: Botezul Biblic ! la data de Sam Iul 26, 2008 8:11 pm

Vizitato

Vizitator
Anticristul a scris:La inceputul crestinismului Isus nu era cunoscut sub acest nume.
Trezestete no name.
Pai atunci CUM IL CHEAMA IN REALITATE??????????? Cine este de fapt?????

90 Re: Botezul Biblic ! la data de Sam Iul 26, 2008 8:17 pm

Delta

demon
Anticristul a scris:botezat in Numele lui Iisus Hristos.
.......................................................
Aceasta fraza nu poate apartine lui Petru.La inceputul crestinismului Isus nu era cunoscut sub acest nume.
OK, dar era cunoscut sub vreun nume?
Sau nici acum nu prea avem habar? huh

91 Re: Botezul Biblic ! la data de Sam Iul 26, 2008 8:24 pm

Anticristul

eliberat
OK, dar era cunoscut sub vreun nume?
Sau nici acum nu prea avem habar?

Din putinele documente autentice,numele lui a fost Iesu sau Iesua.Nimic mai mult.
Toate celelalte combinatii au fost creiate pe parcurs.Indumnezeirea lui Isus a durat mult timp

92 Re: Botezul Biblic ! la data de Sam Iul 26, 2008 8:29 pm

Delta

demon
Aha! De Iesua am auzit.
Era ceva film intitulat "Jesua tree" (în traducere: "copacul lui Iesua")
N-am văzut filmul, dar era o prezentare destul de lungă despre el, parcă pe YouTube...
Ceva cu perpetuarea vieții și reânvierea.
O să mă interesez pe la colegi, că de la careva forum de televiziune am auzit de film...

93 Re: Botezul Biblic ! la data de Sam Iul 26, 2008 8:33 pm

Anticristul

eliberat
Apoi iata de unde sunt stransi alesii (mireasa):
Mica 3:6 In ziua aceea, zice Domnul voi aduna pe cei schiopi, voi strange gramada pe cei izgoniti, si pe pe aceia pe care-i chinuisem.
7 Din cei schiopi voi face o ramasita, din cei ce erau risipiti, un neam puternic; si Domnul va imparati peste ei, pe muntele Sionului, de acum si pina in veac.

Acesta este Israelul dupa reintoarcerea dintre neamuri.Nu confundati lucrurile.

94 Re: Botezul Biblic ! la data de Sam Iul 26, 2008 8:35 pm

HIRAN

demon

Daca va mai uitati mult la filme politiste o sa-i gasiti un nume de cod 777 si ve-ti descoperi ca de fapt lucra sub acoperire.

Fa 11:26 ...... Pentru intaias data, ucenicilor li s-a dat numele de crestini in Antiohia.
Numele crestini provine de la christiani, adica ucenicii lui Christos.
Daca era vorba despre Popescu desigur ca ar fi fost porecliti popestii.

Asa ca nu exista sub cer nici un alt Nume dat oamenilor in care trebuie sa fim mantuiti.
Filipeni 2:10 Pentru ca in Numele lui Iisus, sa se plece orice genunchi al celor din ceruri, de pe pamant si de subt pamant,
11 si orice limba sa marturisesca, spre slava lui Dumnezeu Tatal, ca Iisus Hristos este Domnul.

95 Re: Botezul Biblic ! la data de Sam Iul 26, 2008 8:36 pm

HIRAN

demon
Anticristul a scris:
Acesta este Israelul dupa reintoarcerea dintre neamuri.Nu confundati lucrurile.

Eu nu vorbeam de Israelul dupa trup.

96 Re: Botezul Biblic ! la data de Sam Iul 26, 2008 8:45 pm

Vizitato

Vizitator
Iisus din Nazaret, cunoscut și ca Isus Cristos, scris și Isus (n. cca.4 î.Hr. - d. 31 d.Hr., Ierusalim) este figura centrală a creștinismului. În limba română majoritatea publicului preferă forma Iisus Hristos, aceasta fiind forma utilizată în prezent de Biserica Ortodoxă Română. În literatura română a fost folosită cu precădere forma Isus.

Sub numele de Isa affraid (ups! nume de femeie!), este recunoscut și ca unul din principalii profeți ai Islamului.

Conform tezei tradiției, care este acceptată în general ca adevăr istoric, Iisus s-a născut pe la 4 î.Hr. în Bethleem Efrata, și a fost răstignit pe la 31 d.Hr.. Credința și tradiția creștină spun că Iisus a înviat și s-a înălțat la ceruri, revenind alături de Dumnezeu-tatăl. După ce s-a înălțat în cer, discipolii i-au răspândit învățăturile, ceea ce a dus la formarea celei de-a doua mari religii monoteiste universale - creștinismul. Principalele surse ce descriu viața lui Iisus sunt evangheliile canonice ale Noului Testament, despre care se presupune că au fost scrise de doi dintre discipolii săi direcți, numiți și apostoli, și de doi discipoli indirecți.

Conform credinței și tradiției religioase creștine, Iisus Hristos este Mesia (Unsul lui Dumnezeu) prevestit de profeții evrei ai Vechiului Testament. Soteriologia creștină învață că răstignirea și moartea lui Iisus, ca ofrandă rituală, urmată de Înviere și de Înălțarea la cer, au răscumpărat păcatele lumii, făcând posibilă Mântuirea. Mama lui Iisus este Maria, iar tatăl Său este Dumnezeu Tatăl.

Pentru aproape toate denominațiunile creștine (cu excepția unitarienilor, martorilor lui Iehova și mormonilor), Iisus Hristos este una din cele trei persoane sau ipostaze ale Sfintei Treimi, celelalte două fiind Dumnezeu Tatăl și Sfântul Duh. Cele trei ipostaze au aceeași substanță, cea a Dumnezeului unic.

Nume

Catehismul lui George Buitul, Cluj, 1703Iisus a fost menționat în textul grec al evangheliilor ca Ιησούς Χριστός, în transcriere latină Iesus Christus.

Prenumele vechi evreiesc este Iehoșua, având ca diminutiv forma "ישוע", Ieșua, însemnând "YHWH mântuiește". Această formă a fost elenizată inițial sub forma Iason (Ἰάσων), apoi a fost transcrisă sub forma Iησους Iēsoûs, în greacă, de către traducătorii Septuagintei, cu referire la alte persoane purtând același prenume. Pe de altă parte, forma grecească Χριστoς, Khristós este o traducere a ebraicului "משיח" mașiach (de unde în românește - Mesia), care inseamnă uns.

Prenumele în limba română provine din limba slavonă Їисоуса, în care a fost preluat din limba greacă, unde la inițială este un hiat. Cea mai veche grafie în limba română cu caractere latine a fost Jssus (Catehismul lui George Buitul, tipărit în anul 1701 la Cluj).

Grafia Iisus este etimologică, ea reproducând și η din Ιησούς, care în latină a fost redat e. Tendința de a se citi ca i în greacă a început din Evul Mediu. Transliterarea Iisus în limba română, folosită în Bibliile ortodoxe și în majoritatea literaturii ortodoxe moderne, este o recurență slavonă, fidelă scrierii grecești (alfabetul slavon este derivat din scrierea greacă, iar BOR a folosit scrierea slavonă până la începutul secolului al XX-lea). Argumentului etimologic pentru scrierea "Iisus" i se adaugă faptul că, pe lângă limba greacă, sursa tuturor limbilor europene pentru numele "Iisus", atât în ebraică (Iehoșua, Ieșua), cât și în limbile europene începând cu latina (Jesus, în care "j" nu este cel din franceză, ci aproximantul latin [j]) numele este pronunțat cu două sunete înainte de primul "s", anume [i-e/i] sau [j-e], iar în limbile moderne sunetul inițial poate fi [Ÿ] (fr. Jésus) sau [ğ] (eng. Jesus). Aceste paralele etimologice motivează pe deplin utilizarea a două litere înainte de "s" și în limba română.

Există și credința conform căreia forma Isus ar translitera cuvântul ebraic pentru măgar affraid și ar trebui evitată din acest motiv. Această idee este, însă, greșită.

Viața și învățăturile sale, așa cum sunt relatate în Evanghelie
Cele patru evanghelii canonice sunt principala sursă a biografiei lui Iisus. Totuși, aceste evanghelii au părți unde diferă unele de altele, fiecare surprinzând viața lui Iisus într-un mod diferit. Evanghelia după Ioan nu este o biografie a lui Iisus, ci mai degrabă o prezentare teologică a lui ca o emblemă a divinului. (La început era Cuvântul și Cuvântul era la Dumnezeu și Dumnezeu era Cuvântul).

Genealogie
Din cele patru Evanghelii, doar cea după Matei și cea după Luca oferă informații despre familia și strămoșii lui Iisus. Cu toate acestea, datele din cele două Evanghelii diferă în unele părți și au fost elaborate mai multe teorii pentru a explica discrepanțele. Ambele Evanghelii spun că Iisus este urmașul regelui David, mergând mai departe și al lui Avraam. Lista strămoșilor dintre David și Avraam este aceeași în ambele Evanghelii, dar lista strămoșilor dintre David și Iosif este diferită.

Mai precis, Matei începe cu Solomon, continuă cu regii care au stat la cârma Regatului Iudei, listă care s-a terminat cu Ioachim, odată cu învingerea lui Iuda de către Babilon. Astfel Matei afirmă că Iisus ar fi moștenitorul tronului Țării lui Israel.

Lista strămoșilor lui Iisus, după Luca este mult mai lungă, el mergând până la Adam și Eva.

Nașterea

Biblia ne spune că Iisus n-a avut o naștere obișnuită. Încă înainte de naștere mai mulți profeți din tradiția iudaică au prezis venirea lui Mesia. Ei arătau că Iisus va veni puternic pe Pământ, ca rege, nu născut într-un staul și petrecându-și viața ca dulgher. Înainte de nașterea sa, Biblia spune că o Fecioară din Nazaret, pe nume Maria, a fost vizitată de un înger, ce i-a prezis venirea pe lume a lui Iisus și faptul că ea îi va fi mamă. Duhul Sfânt se pogorâse asupra ei, a "umbrit-o" și ea a rămas însărcinată. Aflând că și verișoara ei, Elisabeta, era însărcinată (soțul acesteia din urmă, preotul Zaharia, a fost vizitat și el de un înger care i-a prezis nașterea fiului său, Ioan Botezătorul), Maria s-a dus la ea. Când Elisabeta a aflat că Maria era însărcinată, l-a simțit brusc pe Ioan. În cele din urmă, Maria a fost dusă în Betlheem, unde era cetatea vestită în care, în tradiția iudaică, trebuia să se nască Mântuitorul lumii (Mesia).

Iisus s-a născut în condiții neobișnuite, într-un staul. A fost vizitat de păstori, și de cei trei magi (în tradiția populară românească numiți crai) din răsărit (care în anumite tradiții creștine sunt numiți Gaspar, Melchior și Baltazar) care văzuseră steaua din Bethleem ce i-a condus la Iisus). Aflând guvernatorul Iudeei (în Biblie i se spune rege), Irod cel Mare, despre nașterea lui Iisus, și de teamă să nu îi fie luat locul, a poruncit străjilor să-i ucidă pe toți pruncii de parte bărbătească sub vârsta de doi ani. Familia lui Iisus s-a retras în Egipt, până la moartea lui Irod, și s-a întors în Nazaret după câțiva ani

Viața
Biblia spune că Iisus s-a născut la Bethleem Efrata, a copilărit la Nazaret și a trăit într-o familie evreiască de meșteșugari affraid ( familie?...parca erau sfinti... fingers ), din Capernaum, în Galileea, în nordul Israelului. La vârsta de 30 de ani a renunțat la slujba de tâmplar affraid (ciudat... fingers ), dedicându-și timpul învățăturilor și tămăduirii celor bolnavi, cutreierând pe jos prin întreaga țară evreiască(facea miscare baiatu' pentru silueata Wink ). În tot acest timp, oamenii pe care i-a ajutat l-au susținut, iar dintre aceștia el a ales 12 apostoli. Cea mai cunoscută învățătură a lui este Predica de pe Munte, cod de comportament pentru oameni, bazat pe dragostea pentru Dumnezeu și pentru aproape și, în același timp, o promisiune (d-aia electorala care NU se infaptuie In vecii vecilor amin! lol! ) a vieții veșnice.

PS: sursa wikipedia, cu mici modificari aduse de Anton LaVey study

Si ca bonus punem si o moaca a individului in cauza:

97 Re: Botezul Biblic ! la data de Dum Iul 27, 2008 9:23 am

Leo Luke

muritor de rand
Anton_LaVey a scris:Iisus din Nazaret, cunoscut și ca Isus Cristos, scris și Isus (n. cca.4 î.Hr. - d. 31 d.Hr., Ierusalim) este figura centrală a creștinismului. În limba română majoritatea publicului preferă forma Iisus Hristos, aceasta fiind forma utilizată în prezent de Biserica Ortodoxă Română. În literatura română a fost folosită cu precădere forma Isus.

Sub numele de Isa affraid (ups! nume de femeie!), este recunoscut și ca unul din principalii profeți ai Islamului.

În tot acest timp, oamenii pe care i-a ajutat l-au susținut, iar dintre aceștia el a ales 12 apostoli. Cea mai cunoscută învățătură a lui este Predica de pe Munte, cod de comportament pentru oameni, bazat pe dragostea pentru Dumnezeu și pentru aproape și, în același timp, o promisiune (d-aia electorala care NU se infaptuie In vecii vecilor amin! lol! ) a vieții veșnice.

PS: sursa wikipedia, cu mici modificari aduse de Anton LaVey study

.....bun ....si care-i faza.....e sursa ta mai ,,tare,, ca biblia ?......iar
personajul Isus .....de ce te deranjeaza mai mult decat buda spre exemplu ?....
de ce n-ai ,,predilectie,, spre confucius de ex. sa-l faci cu ,,ou si otet ....sa-ti
spun eu de ce ?.....te las insa deocamdata sa-ti dai singur(a) raspunsul..... hmm

98 Re: Botezul Biblic ! la data de Dum Iul 27, 2008 10:23 am

Vizitato

Vizitator
HIRAN a scris:Este clar ca mirele nu mai este inauntru, totusi el mai cheama oameni de acolo.
Păi, scrie că mirele ȘI mireasa nu MAI sunt acolo.
Cei salvați au porunca să iasă, iar acolo salvarea nu mai este posibilă, exact la fel cum salvarea nu mai este posibilă sub autoritatea Cuvântului propovăduit prin instituția sinagogilor evreiești.

Ap. 3:20 Iata eu stau la usa si bat. Daca aude cineva glesul Meu si deschide usa, voi intra la el, voi cina cu el, si el cu Mine.
De aici reiese că DACĂ AUDE cineva....
Știi cumva ce spune Scriptura despre cei nesalvați? Că sunt MORȚI, da? Cum aud morții dacă nu siunt înviați mai întâi? Iar, dacă sunt înviați, atunci nu au mai făcut nicio alegere, sunt DEJA salvați și, astfel, 100% din salvă revine lui Dumnezeu.

Lazăr, care era mort, cum a auzit el porunca de a ieși, dacă nu era MAI ÎNTÂI înviat de Hristos?

Salvarea este comparată și cu nașterea. Cum poate cineva SĂ FACĂ ceva, dacă nu sunt născuți mai întâi?

Cat despre salvarea prin meritele personale nu toti au o astfel de conceptie. Ba chiar exista secte de orientare hedonista care exclud astfel de conceptii, dar exclud si pocainta.

Acts 5:31

31Him hath God exalted with his right hand to be a Prince and a Saviour, for to give repentance to Israel, and forgiveness of sins.

Deci, pocăința este un DAR, rezultat al salvării și a prezenței Duhului. Altfel, e faptă.
În acest fel, 100% slavă o ia Dumnezeu, nu ȘI omul netrebnic.

Acum daca cineva nu a fost scris de la intemeierea lumii in carte ce ar mai putea sa faca acuma ?
Mă mir să crezi tu că nu există liber arbitru........... Tu dai slavă omului.

99 Re: Botezul Biblic ! la data de Dum Iul 27, 2008 11:06 am

Vizitato

Vizitator
Leo Luke a scris:
......iar
personajul Isus .....de ce te deranjeaza mai mult decat buda spre exemplu ?....
de ce n-ai ,,predilectie,, spre confucius de ex. sa-l faci cu ,,ou si otet ....sa-ti
spun eu de ce ?.....te las insa deocamdata sa-ti dai singur(a) raspunsul..... hmm

Cum sa ma enerveze buda? ... am zilnic nevoie de ea Laughing , de fapt toti folosim buda......
rolf

Ia zi.... de ce am io draci pe Isus ala???????

100 Re: Botezul Biblic ! la data de Dum Iul 27, 2008 4:35 pm

HIRAN

demon
Zexelica a scris:
1. De aici reiese că DACĂ AUDE cineva....
Știi cumva ce spune Scriptura despre cei nesalvați? Că sunt MORȚI, da? Cum aud morții dacă nu siunt înviați mai întâi? Iar, dacă sunt înviați, atunci nu au mai făcut nicio alegere, sunt DEJA salvați și, astfel, 100% din salvă revine lui Dumnezeu.
Lazăr, care era mort, cum a auzit el porunca de a ieși, dacă nu era MAI ÎNTÂI înviat de Hristos?
Salvarea este comparată și cu nașterea. Cum poate cineva SĂ FACĂ ceva, dacă nu sunt născuți mai întâi?

Acts 5:31

31Him hath God exalted with his right hand to be a Prince and a Saviour, for to give repentance to Israel, and forgiveness of sins.

2. Deci, pocăința este un DAR, rezultat al salvării și a prezenței Duhului. Altfel, e faptă.
În acest fel, 100% slavă o ia Dumnezeu, nu ȘI omul netrebnic.

3. Mă mir să crezi tu că nu există liber arbitru........... Tu dai slavă omului.

1. Si ce ti se pare in neconcordanta cu textul din Ap. citat de mine.
- Isus nu era in mormant cu Lazar ci afara - la fel ca si cu denominatiunile.
- Lazar a fost inviat acolo in mormant unde se afla - la fel alesii sunt inviati in interiorul denominatiunii.
- Pe cand se afla in mormant Lazar a auzit chemarea Domnului si a iesit - la fel si cu inviatii din denominatiuni.

Parabola cu orbul din nastere din Ioan 9 ne arata acelasi lucru. Orbul a fost vindecat pe cand era inauntru, membru al sinagogii. Abia dupa ce a inceput sa vada Fariseii il cerceteaza si il dau afara din comunitate. Abia dupa ce a fost dat afara, Domnul Iisus il cauta si i se descopera Cine este.

2. Si daca este dar nu poate fi refuzat ?
Omului poti iei cu forta, dar nu poti sa-i dai daruri cu forta.

3. Asa vezi tu, deoarece eu sunt oglinda sufletului tau.
Cerceteaza-te si vezi daca nu cumva umbli dupa slava pe care si-o dau oamenii unii altora, si pretinzi merite personale pentru cei trei ani de munca șl calcule in care ai socotit varsta planetei.

Continut sponsorizat

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus  Mesaj [Pagina 4 din 7]

Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum