Forum de spiritualitate

Ultimele subiecte
» Mai este cineva pe aici?
Dum Aug 11, 2013 8:58 am Scris de Tudorel666

» CRESTINI fara denominatiune
Sam Mar 09, 2013 7:18 pm Scris de crestinul

» Cine este in realitate Isus!
Dum Iul 08, 2012 2:11 pm Scris de Fairy

» NOSTALGII...poezii de Mihai LEONTE
Dum Iul 08, 2012 2:06 pm Scris de Fairy

» Ok
Mier Iun 16, 2010 11:37 am Scris de Tudorel666

» ARMONII MAJORE 2010...autor Mihai LEONTE
Mar Iun 15, 2010 3:42 am Scris de Mihai LEONTE

» vizitati
Lun Iun 14, 2010 9:59 am Scris de padawanu

» REVERII ADVERSE...poezii de Mihai LEONTE
Joi Iun 10, 2010 4:16 am Scris de Mihai LEONTE

» SCRIERI INOCENTE...de Mihai LEONTE
Vin Iun 04, 2010 4:05 pm Scris de Mihai LEONTE

» Cenzura istoriei!!!
Joi Iun 03, 2010 6:37 pm Scris de Ancuta

» Distihurile lui Bujor...autor Mihai LEONTE
Mar Mai 25, 2010 3:28 am Scris de Mihai LEONTE

» Despre crestinismul originar
Lun Mai 24, 2010 11:41 am Scris de Tudorel666

» Dorurile mele
Sam Mai 22, 2010 11:39 am Scris de Tudorel666

» VALENTE MEDII...poezii de Mihai LEONTE
Mier Mai 19, 2010 4:24 am Scris de Mihai LEONTE

» MIRAJELE ALBASTRE...poezii de Mihai LEONTE
Mier Mai 12, 2010 4:18 pm Scris de Mihai LEONTE

» APOGEUL METAFORIC...poezii de Mihai LEONTE
Dum Mai 09, 2010 7:04 am Scris de Mihai LEONTE

» RENASTEREA ZAMOLXIANISMULUI RELIGIA STRABUNILOR ROMANILOR
Mier Mar 24, 2010 12:01 pm Scris de HareKrishna

» Vishnuism-monoteismul hindus
Mier Mar 24, 2010 11:59 am Scris de HareKrishna

» Despre capitalismul salbatic
Mar Mar 02, 2010 2:54 pm Scris de wima2203

» Ce nu se spune despre Miscarea Legionara?
Mar Mar 02, 2010 2:39 pm Scris de wima2203

» E Omul urmasul lui Adam?
Dum Ian 31, 2010 9:46 pm Scris de Anticristul01

» Bine v-am gasit!
Dum Ian 31, 2010 8:13 pm Scris de Anticristul01

» POZE USERI
Joi Ian 28, 2010 3:37 pm Scris de IrinucaM

» Inaugurarea celei mai inalte cladiri din lume-DUBAI 2009
Mar Ian 12, 2010 9:06 pm Scris de Anticristul

» Arte martiale
Lun Ian 11, 2010 4:00 am Scris de IrinucaM

» Scrisoare adresata FEDERATIEI RUSE
Lun Ian 11, 2010 3:19 am Scris de IrinucaM

Cine este conectat?
In total sunt 2 utilizatori conectati: 0 Inregistrati, 0 Invizibil si 2 Vizitatori

Nici unul

[ Vizualizeaza toata lista ]

Recordul de utilizatori conectati a fost de 28, Joi Oct 02, 2014 3:20 am
Cautare

Rezultate pe:

Rechercher Cautare avansata

Nu sunteti conectat. Conectati-va sau inregistrati-va

Divagatii religioase(ptr mutat la Religie)

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos  Mesaj [Pagina 1 din 1]

1 Divagatii religioase(ptr mutat la Religie) la data de Joi Iun 26, 2008 2:04 pm

Azazel

demon
Domnule SAVIM eu cred ca iubirea ,pedeapsa si iertarea sunt conceptii dumnezeisti in primul rind,la oameni ele sunt preluate si fara profunzime asa cum sunt la EL,
IEZECHIEL:12-9 Fiul omului ,casa lui ISRAEL neam de razvratiti,nu te-a intrebat ce faci?
10 Spunele:Asa graieste DOMNUL DUMNEZEU:aceasta este o prevestire pentru cirmuitorul Ierusalimului si pentru toata casa lui Israel care se afla acolo....
15 Si vor cunoaste ca eu sunt DOMNUL cind ii voi risipi printre popoare si-i voi imprastia pe fata pamintului.
16 Dar un numar mic din ei voi cruta de ciuma si de foamete ca sa povesteasca popoarelor la care vor merge despre toate ticalosiile lor si sa stie si ele ca EU sunt DOMNUL.
Cea ce s-a si intimplat defapt deci holocaustul ii apartine in mod direct chiar daca dumneavoastra evreii nu vreti sa recunoasteti ,deci si iertarea sunt concepte in primul rind ale lui dumnezeu ,oameni le-au imprumutat de la el.
Oricum sunte-ti de admirat ca aveti mindrie si il aparati dupa cite v-a facut,probabil sau mai mult ca sigur ca uni din evrei in sfirsit au invatat lectia data de dumnezeu ,si asta acum ca a-ti reusit sa va reface-ti statul probabil,important este sa fie citi mai multi ca dumneavoastra SAVIM.

Vezi profilul utilizatorului

2 Re: Divagatii religioase(ptr mutat la Religie) la data de Joi Iun 26, 2008 2:10 pm

Azazel

demon
Asa ca ar fi bine sa nu mai invinuiti popoarele pentru holocaust si intelegeti ca el a fost opera lui DUMNEZEU la fel ca si imprastierea printre popoare si sa trageti invataminte,oricum aveti grija ca dupa formarea statului evreu si aducerea evreilor dintre popoare prorocul spune ca va veni sfirsitul ,si statul evreu v-a fi atacat din nou,mare atentie

3 Re: Divagatii religioase(ptr mutat la Religie) la data de Joi Iun 26, 2008 2:14 pm

Sunna

vrajitor
Azazel, tu parca ai vorbi in apararea lui Satan! Nu stii despre inselaciunea lui Satan de a se imbraca cu haina sfinteniei, atribuind lui Dumnezeu propriile sale fapte? Biblia e plina de asa ceva. Biserica este plina de asemenea fapte si cei care spun ca Dumnezeu, care a dat legea "Sa nu ucizi!', o incalca ucigand pentru a face drepate! Dumnezeu nu incalca Legea. Ea reprezinta caracterul lui Dumnezeu si principiul guvernarii divine. Cei care actioneaza asa, citand din Scriptura, sunt slujitorii adancimilor Satanei. Pe aceasta baza au avut loc persecutiile de 2000 de ani!

4 Re: Divagatii religioase(ptr mutat la Religie) la data de Joi Iun 26, 2008 2:45 pm

Ada_Pal

inger
Eu am citit ca pe perioada evreii nu au ascultat de Moise cind Ellohim le a cerut sa intre in Pamintul Sfint al Cnnanului ,cum de altfel ei se opusera in mai multe rinduri profetilor si trimisilor (nici aceste informatii nu sunt reale?).

De aceea ,dupa moartea generatiei care nu ascultase de Moise (o singura generatie s=apierdut in desert in cei 40 ani) urmatoarele generatii au devenit curajoase,neinfricate si au invatat sa asculte cuvintul lui D-zeu sa creada in ce le-a promis ).

Eu am invatat din Quran si alte surse islamice ca evreii mereu s-au impotrivit legilor dumnezeiesti si profetilor trimisi,i-au ucis pe multi,i-au chinuit,i-au considerat nebuni sau vrajitori. De asemenea exista evrei f.f religiosi-rabini in Jerusalem si SUA care pledeaza pt ideea ca poporul lui Israel nu trebuie sa aiba tara (asta nu de la arabi am auzit-o ci de la evrei rabini,,,repet); Astept sa-mi explicati de ce sustin ei astfel.
Dpv personal evreii ,crestinii si musulmanii ar trebui sa traiasca in pace in toate locurile de pe pamint,,,mai ales in Jerusalem.

5 Re: Divagatii religioase(ptr mutat la Religie) la data de Joi Iun 26, 2008 3:24 pm

Ada_Pal a scris:
De asemenea exista evrei f.f religiosi-rabini in Jerusalem si SUA care pledeaza pt ideea ca poporul lui Israel nu trebuie sa aiba tara (asta nu de la arabi am auzit-o ci de la evrei rabini,,,repet); Astept sa-mi explicati de ce sustin ei astfel.
Dpv personal evreii ,crestinii si musulmanii ar trebui sa traiasca in pace in toate locurile de pe pamint,,,mai ales in Jerusalem.
cei care pledeaza pentru asa ceva sint beni israel nu evreii khazari adusi din toata lumea care au pretentii teritoriale si sint expansionisti

6 Re: Divagatii religioase(ptr mutat la Religie) la data de Joi Iun 26, 2008 5:00 pm

Azazel

demon
Draga SUNA intradevar SATANA in ca pune in incurcatura pe DUMNEZEU dar pedepsirea poporului evreu ii apartine lui DUMNEZEU fapt transmis prin proroci,direct de catre el,s-a putea sa ai dreptate daca acesti proroci au luat legatura in viziunile lor cu SATANA defapt nu cu DUMNEZEU,da este si asta o varianta,probabil la asta te referi,daca ar fi asa atunci viata este si mai interesanta decit pare

7 Re: Divagatii religioase(ptr mutat la Religie) la data de Joi Iun 26, 2008 5:10 pm

Sunna

vrajitor
Cred in Dumnezeu, dar nu cred in Biblie si in nici o alta carte scrisa de om pentru manipularea omului, in nici o religie si in nici un om care incearca sa impuna reguli altora.
Dumnezeu ni se reveleaza in mod direct! De ce ar pune pe altii sa ne spuna voia sa?

Deja suntem offtopic!

8 Re: Divagatii religioase(ptr mutat la Religie) la data de Joi Iun 26, 2008 5:52 pm

Azazel

demon
Si eu cred in cel care a facut universul ,cel care a facut stelele,cel care a facut pamintul ,cred in cel care a facut viata asa cum este ea si mai cred ca el este responsabil pentru tot ce ni se intimpla,poate ca gresec aici,ramine sa ma conving singur poate vreodata o sa ma intilnesc fata in fata cu el,poate,daca nu o sa ramin cu convingerile mele,oricum dupa moarte nu mai conteaza nimic.
Dar nu sunt de acord sa se vorbeasca atit de mult despre antisemitism,ce sa mai spunem de negri din africa,cind au fost luati sclavi si ucisi cu nemiluita,lor cine le tine partea ,sau alte popoare de-a lungul secolelor,poporul romin cit a suportat de la toate natiunile,si acum este tras la raspundere pentru antisemitism ,noi am tras pe cineva la raspundere pentru asupririle si nedreptatile pe care le-am suportat,hai sa vedem ce ne-au facut turcii dea lungul sutelor de ani citi romini au omorit ei si au luat sclavi si citi evrei a omorit ROMINIA,SE COMPARA OARE CIFRELE?

9 Re: Divagatii religioase(ptr mutat la Religie) la data de Joi Iun 26, 2008 6:04 pm

Sunna

vrajitor
Nu ti se pare ca Dumnezeu este ilogic daca ar face sa sufere oameni nevinovati, in masa, doar pentru cateva persoane?
Ce vina are copilul, pentru greselile parintelui, spre exemplu?

10 Re: Divagatii religioase(ptr mutat la Religie) la data de Joi Iun 26, 2008 6:20 pm

Azazel

demon
Nu ilogic,m-a socheaza de-a dreptul citi oameni nevinovati mor,cu aceast fapt nu o sa ma impac niciodata,mintea mea refuza sa inteleaga aceste crime dar consider ca este de datoria lui sa le opreasca,de ce nu o face?
Simplu nu sintem buricul universului ,suntem una din creatiile lui si atit,devenim ,traim ,si disparem ca tot ce a creat,nu conteaza cum pentru el,dureros dar adevarat.

11 Re: Divagatii religioase(ptr mutat la Religie) la data de Joi Iun 26, 2008 6:27 pm

Sunna

vrajitor
In Iudaism de aceea se spune ca "Creatia incepe cu a doua litera a alfabetului". Poate sa iti explice mai bine altcineva decat mine cum stau lucrurile... Se pare ca Biblia(Tora) incepe cu crearea doar a segmentului Pamant, restul universului, creat inainte de acesta, nefiind semnificativ acum... Chiar se spune in Talmud ca e interzis sa filosofezi prea mult, aceasta ducand la ratacire. Ceea ce e scris in Tora, asadar, se ia drept bun...

Care ar fi fost ratiunea sa existe atatea planete sau sisteme solare, daca nu si viata pe ele? Cum am putea percepe noi, biete fiinte mizere, create din lut, fiinte pe alt nivel vibratoriu, ori dintr-o materie mai subtila decat pamantul?

12 Re: Divagatii religioase(ptr mutat la Religie) la data de Joi Iun 26, 2008 7:45 pm

Ada_Pal

inger
La rai, distanta cuprinsa de umbra unui copac va fi imposibil de parcurs de un calaret cu cel mai iute cal timp de 100 de ani.......hadis al profetului Mohamad(pal).

Iti dai seama atunci ca judecata noastra paminteana conform cunostiinteleor actuale nu are cum sa cuprinda raspunsul la intntrebari" intrebatoare "cum sunt cele ale unor forumisti ce neaga complet existenta divina.

13 Re: Divagatii religioase(ptr mutat la Religie) la data de Joi Iun 26, 2008 7:52 pm

Azazel

demon
Pe o axa a timpului oameni ar fi creati in ultimile minute,ce te face sa crezi ca a stat atita timp sa ne creeze pe noi,asunt convins ca a in acesta perioada a creat o mare multime de fiinte de diferite tipuri,de ce sa cred ca creatia incepe asa cum vor evrei in TORA si ca ei sunt poporul ales,nici pe departe de adevarat,
Lui dumnezeu ii place diversitatea asta il caracterizeaza stiai ca exista citeva milioane de tipuri de insecte,asta il caracterizeaza pe el,sunt convins ca a creat milioane de tipuri de viata si entitati,
de aceea nu contam prea mult pentru el numai asa se justifica faptul ca nu ia masuri cu crimele odioase,suntem prea multi,si inca mai creaza....

14 Re: Divagatii religioase(ptr mutat la Religie) la data de Vin Iun 27, 2008 8:21 am

Ada_Pal

inger
TESTUL --Azazel.................................
Oamenii sunt testati pe Pamint ,noi suntem asemni frunzelor trecatoare a fiecarui sezon si fiecare dam un test de supunere fata de CEL care f. bine ai sustinut, este nedeterminat de om si actiunile lui..............insa il determina pe Om si creatia sa prin legile impuse.
Razbopaiele,mizeria din jur sunt tot creati OMULUI care a primit MINA LIBERA pt. o perioada determinata de timp .Omul este unicul cu mina libera si putere de alegeri dintre fiinte PINA LA UN TIMP.
Cine nu crede in EL cu siguranta va fi pierdut insa cine crede are sanse sa traiasca vesnic in Paradis......cam acesta este modelul de-a gindi a celor cu UN d-zeu.

15 Re: Divagatii religioase(ptr mutat la Religie) la data de Vin Iun 27, 2008 12:37 pm

Azazel

demon
Ce bine ar fi daca ar fi cum spui tu ADA,dar daca ne vroia vesnici,ne facea direct ca ingeri,ce rost mai avea sa ne testeze.

Continut sponsorizat

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus  Mesaj [Pagina 1 din 1]

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum