Forum de spiritualitate

Ultimele subiecte
» Mai este cineva pe aici?
Dum Aug 11, 2013 8:58 am Scris de Tudorel666

» CRESTINI fara denominatiune
Sam Mar 09, 2013 7:18 pm Scris de crestinul

» Cine este in realitate Isus!
Dum Iul 08, 2012 2:11 pm Scris de Fairy

» NOSTALGII...poezii de Mihai LEONTE
Dum Iul 08, 2012 2:06 pm Scris de Fairy

» Ok
Mier Iun 16, 2010 11:37 am Scris de Tudorel666

» ARMONII MAJORE 2010...autor Mihai LEONTE
Mar Iun 15, 2010 3:42 am Scris de Mihai LEONTE

» vizitati
Lun Iun 14, 2010 9:59 am Scris de padawanu

» REVERII ADVERSE...poezii de Mihai LEONTE
Joi Iun 10, 2010 4:16 am Scris de Mihai LEONTE

» SCRIERI INOCENTE...de Mihai LEONTE
Vin Iun 04, 2010 4:05 pm Scris de Mihai LEONTE

» Cenzura istoriei!!!
Joi Iun 03, 2010 6:37 pm Scris de Ancuta

» Distihurile lui Bujor...autor Mihai LEONTE
Mar Mai 25, 2010 3:28 am Scris de Mihai LEONTE

» Despre crestinismul originar
Lun Mai 24, 2010 11:41 am Scris de Tudorel666

» Dorurile mele
Sam Mai 22, 2010 11:39 am Scris de Tudorel666

» VALENTE MEDII...poezii de Mihai LEONTE
Mier Mai 19, 2010 4:24 am Scris de Mihai LEONTE

» MIRAJELE ALBASTRE...poezii de Mihai LEONTE
Mier Mai 12, 2010 4:18 pm Scris de Mihai LEONTE

» APOGEUL METAFORIC...poezii de Mihai LEONTE
Dum Mai 09, 2010 7:04 am Scris de Mihai LEONTE

» RENASTEREA ZAMOLXIANISMULUI RELIGIA STRABUNILOR ROMANILOR
Mier Mar 24, 2010 12:01 pm Scris de HareKrishna

» Vishnuism-monoteismul hindus
Mier Mar 24, 2010 11:59 am Scris de HareKrishna

» Despre capitalismul salbatic
Mar Mar 02, 2010 2:54 pm Scris de wima2203

» Ce nu se spune despre Miscarea Legionara?
Mar Mar 02, 2010 2:39 pm Scris de wima2203

» E Omul urmasul lui Adam?
Dum Ian 31, 2010 9:46 pm Scris de Anticristul01

» Bine v-am gasit!
Dum Ian 31, 2010 8:13 pm Scris de Anticristul01

» POZE USERI
Joi Ian 28, 2010 3:37 pm Scris de IrinucaM

» Inaugurarea celei mai inalte cladiri din lume-DUBAI 2009
Mar Ian 12, 2010 9:06 pm Scris de Anticristul

» Arte martiale
Lun Ian 11, 2010 4:00 am Scris de IrinucaM

» Scrisoare adresata FEDERATIEI RUSE
Lun Ian 11, 2010 3:19 am Scris de IrinucaM

Cine este conectat?
In total este 1 utilizator conectat: 0 Inregistrati, 0 Invizibil si 1 Vizitator

Nici unul

[ Vizualizeaza toata lista ]

Recordul de utilizatori conectati a fost de 28, Joi Oct 02, 2014 3:20 am
Cautare

Rezultate pe:

Rechercher Cautare avansata

Nu sunteti conectat. Conectati-va sau inregistrati-va

ROLUL BISERICII IN HOLOCOST

Mergi la pagina : 1, 2  Urmatorul

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos  Mesaj [Pagina 1 din 2]

1 ROLUL BISERICII IN HOLOCOST la data de Sam Iun 28, 2008 4:16 am

SAVIN

vrajitor
Biserica Catolică a fost una dintre instituțiile a
căror politică și eventualreacție față de nazism ar fi
putut influența soarta evreilor persecutați. Însă,
Biserica Catolică a recunoscut regimul nazist în
momentul în care a semnat Concordatul cu
Germania lui Hitler, prin care se asigura protecția
catolicilor germani. În rest, Biserica și-a folosit
foarte rar influența în țările cu majoritate catolică
pentru a convinge guvernele acestor țări și
populația să-i accepte pe refugiații evrei sau, în
țările satelit ale Germaniei, pentru a determina o
îmbunătățire a tratamentului aplicat evreilor. Mai
ales în anii 1940, liderii Bisericii s-au abținut
aproape integral de la orice fel de protest în
legatură cu crimele în masă săvârșite de naziști.
Au existat totuși anumite cazuri când evreii au
fost ajutați de către Biserică. În Slovacia, emisari ai
Papei, au încercat să îmbunătățească situația
evreilor de acolo. Preoți, călugări și călugărițe și-au
concentrat eforturile pentru a îmbunătăți situația
evreilor din Italia, adesea cu consimțământul
Vaticanului. Papa a făcut personal apel la liderii
Ungariei pentru a ușura situația evreilor din această
țară. În Belgia, evreii au găsit refugiu în mânăstiri
și în alte instituții religioase.
În ceea ce privește bisericile protestante, este
greu de analizat felul în care aceasta a reacționat în
legătură cu persecutarea evreilor datorită faptului
că ierarhia din cadrul acesteia diferea substanțial de
cea a Bisericii Catolice. În unele zone, în special în
cele în care protestanții reprezentau o minoritate
(calvinii în Franța), a existat o tendință perceptibilă
de ajutorare a evreilor. Cam tot așa stau lucrurile și
în privința Bisericii Ortodoxe, unde au existat
proteste venite din partea clerului înalt, mai ales în
Bulgaria și Grecia și cazuri individuale în care
preoții au luat parte în acțiuni de salvare a evreilor.
pe de alta parte, in ucraina si romania, biserica a ignorat complect crimele saversite contra evreilot. tacerea lor inseamna vinovatie.

Aliații în timpul războiului
Pe parcursul desfășurării Holocaustului, mai ales după 1939, Aliații - Marea Britanie, SUA și
URSS - au fost preocupați în primul rând de evoluția conflictului militar, de desfășurarea
strategică a războiului. Chiar și după 1942, când frontul se stabilizează și când primele rapoarte
privind execuțiile în masă ajung la Moscova, Londra și Washington, cei mai mulți dintre militari
și politicieni cred că problema va fi rezolvată doar odată cu înfrângerea definitivă a Germaniei.
Pentru salvarea evreilor nu se întreprinde nimic în plan militar, pentru a preveni, amâna sau
eventual stopa exterminarea lor. Singurele inițiative sunt cele diplomatice, venite în primul rând
din partea SUA, inițiative ce au dus, prin exercitarea unor presiuni asupra unor state satelit ale
Germaniei, precum Ungaria și România, la amânarea, respectiv prevenirea anihilării multor
evrei.
Rapoartele privind Soluția Finală
Persecutarea, segregarea și uciderea evreilor europeni în timpul anilor turbulenți ai celui de-al
doilea război mondial au fost în mod premeditat ascunse opiniei publice internaționale de către
făptuitori. Primele zvonuri și rapoarte privind uciderile în masă din URSS, unele obținute prin
interceptarea și decodificarea mesajelor germane, au fost primite cu apatie și lipsă de încredere
de către guvernele occidentale, care au interpretat mesajul Moscovei ca simplă propagandă anti-
nazistă.
Abia în vara anului 1942 astfel de rapoarte ajung la îndemâna media, care nu ezită să le
publice sau să le difuzeze. Absența oricărui precedent istoric, care ar fi putut facilita explicarea
scopului și a naturii crimelor înfăptuite de naziști, a făcut însă ca opinia publică să nu înțeleagă
exact ce se întâmplă și să nu reacționeze vehement. Nici măcar organizațiile evreiești din SUA
nu au reușit să organizeze în prima fază altceva decât mitinguri de protest, precum cel de la New
York din 1942.
Primele rapoarte privind existența lagărelor de exterminare din Polonia ajung în Occident în
iarna lui 1942 grație eforturilor depuse de mișcarea de rezistență poloneză. Din acest moment,
Aliații încep și ei o acțiune concertată de protest, denunță crimele și îi amenință pe naziști cu
judecarea acestor crime după război. La acea dată o mare parte dintre evreii polonezi și sovietici
pieriseră deja. Ceilalți, evreii europeni vor pieri în anii următori. Naziștilor nu le păsa prea mult
de aceste amenințări. Nu trebuie uitat faptul că atunci când războiul convențional era evident
pierdut, naziștii au făcut tot posibilul pentru a câștiga celălalt război, "Marele Război Rasial,"
dus împotriva evreilor.

Vezi profilul utilizatorului

2 Re: ROLUL BISERICII IN HOLOCOST la data de Sam Iun 28, 2008 6:34 am

Si actualul Papa a facut parte in copilaria sa la trupele tineretului Hitlerist... king

3 Re: ROLUL BISERICII IN HOLOCOST la data de Sam Iun 28, 2008 3:33 pm

No Name

inger
În anul 380 Teodosiu cel Mare și Grațian pun capăt libertății religioase în general; La al II-lea Conciliu Ecumenic (381) episcopii semnează edictul împăratului Teodosiu I din februarie 380, în care împăratul îi solicită pe toți supușii romani să accepte credința trinitară creștină, așa cum a fost formulată la Conciliul de la Niceea... Credința trinitară care are drept conținut trinitatea lui Dumnezeu, Tată, Fiu și Duh Sfînt, este astfel mărturisirea de credință valabilă pentru toți creștinii, ridicată și favorizată ca religie de stat (B. Harenberg, Chronik der Menschheit, pag. 212). Grigore de Nisa a fost una din figurile centrale ale Conciliului Ecumenic din Constantinopol, apărînd recunoașterea credinței niceene, contribuind decisiv la formarea învățăturii trinitare
(B. Harenberg, Chronik der Menschheit, pag. 214)... fiecare cetățean era obligat, de atunci înainte, să fie un creștin ortodox; păgînismul și erezia deveniseră crimă împotriva statului (K. D. Schmidt, Grundriß der Kirchengeschichte, pag. 83). Toți aceia care nu au urmat din motive de conștiință acest dictat și nu au aderat la această religie de stat
au fost declarați eretici. De acum a început prigoana din partea bisericii imperiale creștine împotriva bisericii biblice.

4 Re: ROLUL BISERICII IN HOLOCOST la data de Vin Iul 04, 2008 5:44 am

HaymHerman

vrajitor
Dar nu a existat niciodata o biserica biblica ,no name.
Ce vrei tu sa spui prin biserica biblica?
Da date concrete,unanim acceptate ,si nu gindite unilateral.

5 Re: ROLUL BISERICII IN HOLOCOST la data de Vin Iul 04, 2008 11:32 am

Azazel

demon
Domnule savim EU NU INTELEG CE TOT AVETI CU ACEST HOLOCAUST
STIATI CA IN AL DOILEA RAZBOI MONDIAL AU MURIT APROXIMATIV 55 MILIOANE DE OAMENI ,DIN CARE
DECIT 5 MILIOANE DE EVREI RESTUL PINA LA 50 DIFERITE NATII ,SAU CE RESTUL 50 NU AU FOAST OAMENI EI NU PREZINTA IMPORTANTA CE SUNT MAI IMPORTANTI 5 MILIOANE DE EVREI DECIT 50 MILIOANE DE ALTE NATII ,CE TOT VREITI SA SCOATETI IN EVIDENTA ,SI INTELEGETI ODATA CA ASA A FOST COMNJUCTURA,SI IN ROMINIA AU MURIT MAI MULTI ROMINI DECIT EVREI SI EI NU AU FOST SUPUSI HOLOCAUSTULUI SI CARE-I PROBLEMA CE EVREI SUNT MAI DE SOI DECIT ROMANI,BISERICA ROMINA NU A LUAT ATITUDINE NICI FATA DE ROMANI MORTI -CARA-I PROBLEMA DUMNEAVOASTRA CE VRETOI SA DOVEDITI CU HOLOCAUSTUL,NOI ROMANIA NU AM, PUTUT SA FACEM SA NE MOARA ROMANI NOSTRI DA SA LUAM ATITUDINE PENTRU EVREI.
CE NU INTELEGETI?
ASA A FOST ISTORIA

6 Re: ROLUL BISERICII IN HOLOCOST la data de Vin Iul 04, 2008 11:39 am

SPRS

demon
Azazel a scris:Domnule savim EU NU INTELEG CE TOT AVETI CU ACEST HOLOCAUST
STIATI CA IN AL DOILEA RAZBOI MONDIAL AU MURIT APROXIMATIV 55 MILIOANE DE OAMENI ,DIN CARE
DECIT 5 MILIOANE DE EVREI RESTUL PINA LA 50 DIFERITE NATII ,SAU CE RESTUL 50 NU AU FOAST OAMENI EI NU PREZINTA IMPORTANTA CE SUNT MAI IMPORTANTI 5 MILIOANE DE EVREI DECIT 50 MILIOANE DE ALTE NATII ,CE TOT VREITI SA SCOATETI IN EVIDENTA ,SI INTELEGETI ODATA CA ASA A FOST COMNJUCTURA,SI IN ROMINIA AU MURIT MAI MULTI ROMINI DECIT EVREI SI EI NU AU FOST SUPUSI HOLOCAUSTULUI SI CARE-I PROBLEMA CE EVREI SUNT MAI DE SOI DECIT ROMANI,BISERICA ROMINA NU A LUAT ATITUDINE NICI FATA DE ROMANI MORTI -CARA-I PROBLEMA DUMNEAVOASTRA CE VRETOI SA DOVEDITI CU HOLOCAUSTUL,NOI ROMANIA NU AM, PUTUT SA FACEM SA NE MOARA ROMANI NOSTRI DA SA LUAM ATITUDINE PENTRU EVREI.
CE NU INTELEGETI?
ASA A FOST ISTORIA

Problema este ca cele 5 milioane de evrei nu erau si nu fusesera trupe combatante sau cetateni ai unui stat beligerant. Ei au fost masacrati pt aveau o singura vina ERAU EVREI.

7 Re: ROLUL BISERICII IN HOLOCOST la data de Vin Iul 04, 2008 11:50 am

Azazel

demon
Nici romani din Rominia nu au vrut razboiul si totusi au murit pentru ca au locuit pe aceste teritorii pe unde au trecut nemti

8 Re: ROLUL BISERICII IN HOLOCOST la data de Vin Iul 04, 2008 11:53 am

Azazel

demon
Sau vreti sa-mi spune-ti ca locuitori din USA vor razboiul din IRAK

9 Re: ROLUL BISERICII IN HOLOCOST la data de Vin Iul 04, 2008 11:56 am

SPRS

demon
Azazel a scris:Nici romani din Rominia nu au vrut razboiul si totusi au murit pentru ca au locuit pe aceste teritorii pe unde au trecut nemti
Te contrazic, romanii au vrut razboiul. Iti amintesc comanda data de Antonescu, la acea vreme sfeul staului, "Romani treceti Prutul", ma mir ca ai uitat.
In materie de victime romanesti, rusii i-au depasit cu mult pe nemti.

10 Re: ROLUL BISERICII IN HOLOCOST la data de Vin Iul 04, 2008 12:00 pm

Azazel

demon
Romani au vrut razboiul cum vor si americani razboiul din VIETNAM,IRAK ,AFGANISTAN, hai sa fim realisti domnule SPRS

11 Re: ROLUL BISERICII IN HOLOCOST la data de Vin Iul 04, 2008 12:06 pm

Azazel

demon
EU CRED CA SE STIE PREA BINE DE CE SE FAC ACESTE RAZBOAIE,PENTRU BANI PUR SI SIMPLU ,ISTORIA O SA-L JUDECE SI PE BUSH SI ADMINISTRATIA LUI SI EL ESTE UN MIC HITLER DACA NU MAI MARE,TOT CE IL INTERESEAZA ESTE BANUL ,OAMENI SIMPLI SI NEVINOVATI MOR DEGEABA ,SI CITEODATA SE SCOT SI TAPI ISPASITORI CA TERORISTI IN ZIUA DE ASTAZI ,EVREI IN TRECUT ASTA ESTE

12 Re: ROLUL BISERICII IN HOLOCOST la data de Vin Iul 04, 2008 12:41 pm

SPRS

demon
Azazel a scris:Romani au vrut razboiul cum vor si americani razboiul din VIETNAM,IRAK ,AFGANISTAN, hai sa fim realisti domnule SPRS

Sunt foarte realist Domnule Azazel, lucru care nu se poate spune despre afirmatiile dumneavoastra idealiste.

13 Re: ROLUL BISERICII IN HOLOCOST la data de Vin Iul 04, 2008 12:51 pm

Azazel, ia in consideratie ca 6 milioane de evrei au fost in acel timp cam jumatatea evreilor din toata lumea. Fa socoteala daca au fi fost omorati jumatate din cetatenii Romaniei ai fi crezut la fel.
Adevarat cum ti s`a scris,e vorba de cetateni pasnici, barbati, femei batrani si copii care nu au facut parte din fortele armate.

14 Re: ROLUL BISERICII IN HOLOCOST la data de Vin Iul 04, 2008 1:42 pm

Azazel

demon
Sunt de acord ca din nefericire pentru poporul evreu si asa nu prea numeros au fost scosi tapi ispasitori in al doilea razboi mondial si au fost omoriti fara vina,dar vreau sa spun ca fara vina au murit si restul populatiei civile din celelate natiuni cea ce trebuie sa se spuna este ca razboiele nu sunt bune pentru nici o natiune,ce vina au irakieni saraci ca lui BUSH i s-a pus pata pe ei si i-a aruncat intr-un razboi inutil ,de ce biserica din america ,evrei din america ,organizatiile de pace,nu arata lumii adevarul despre acest razboi ,pentru ca la fel vor fi si ei judecati de generatiile viitoare,ca nu au luat atitudine,vedeti domnule SPRS e usor sa judeci dupa ,de ce nu au facut nimic,e greu sa faci in prezent ,sa ai curajul sa faci ACUM,
de ce senatul AMERICII nu opreste razboiul din IRAK si AFGANISTAN,de ce nu il trag la raspundere pe BUSH pentru crima impotriva poporului irakian ,pentru crima impotriva populatiei sirbe,stiti ce dezastre au facut soldati americani in razboiul din SERBIA,citi oameni nevinovati au omorit ,mor oameni nevinovati incontinuare si? ce face biserica ,de ce nu ia atitudine,
sa nu ma intelegei gresit ca am ceva cu evrei ,dar din nefericire asa a fost conjuctura in acel moment din istorie si nimeni nu a luat atitudine,cum se intimpla si astazi cu alte popoare

15 Re: ROLUL BISERICII IN HOLOCOST la data de Vin Iul 04, 2008 1:53 pm

Azazel

demon
Vad ca aveti locatia in AMERICA,atita timp cit locuiti intr-un stat care duce nise razboiae inutile si omoara oameni nevinovati ar trebui sa va axati pe aceasta problema ,nu pe ce a fost pentru ca oricum cei morti nu mai pot fi inviati ,important este sa nu mai moara in prezent si alti ,la fel de nevinovati ca si evrei

16 Re: ROLUL BISERICII IN HOLOCOST la data de Vin Iul 04, 2008 3:58 pm

No Name

inger
Azazel a scris:Vad ca aveti locatia in AMERICA,atita timp cit locuiti intr-un stat care duce nise razboiae inutile si omoara oameni nevinovati ar trebui sa va axati pe aceasta problema ,nu pe ce a fost pentru ca oricum cei morti nu mai pot fi inviati ,important este sa nu mai moara in prezent si alti ,la fel de nevinovati ca si evrei

Touche! Laughing

17 Re: ROLUL BISERICII IN HOLOCOST la data de Vin Iul 04, 2008 4:11 pm

SAVIN

vrajitor
AZAZEL, uite raspunsul.....in ambele razboaie mondiale, au murit enorm de multi oameni, pana la urma pe nimic. in toate razboaiele se moare, in direct sau indirect.sti cum este, batrani decid sa faca razboi, si tineri mor in razboi.
dar, diferenta mare a fost, ca , o tara avansata, culturala si educata, ca germania, pentru prima data in istoria moderna a lumi, a luat O DECIZIE GUVERNAMENTALA, DE A NIMICI COMPLECT, INDIFERENT UNDE IN LUME, UN POPOR INTREG. SI ACEST GENOCID NUMIT HOLOCOST A FOST PLANIFICAT DE APARATUL POLITIC GERMAN, SA CHELTUIT BANI SI EFORT, SA DEVELOPAT SISTEME DIN CE IN CE MAI "EFICACE" DE A OMORA IN MASA, COPI, BATRANI, OAMENI SI FEMEI, DOCTORI SI ACTORI, PROFESORI SI OAMENI DE STIINTA, PICTORI SI CANTARETI, BUCATARI SI RABINI, ETC, ETC, TOTI FIIND DE VINA CA SANT EVREI.
6 MILIOANE AU MURIT, si numai bomba atomica americana a oprit razboiul. si rusi, si americani, canadieni si englezi.
milioane au murit. pentru ca era razboi, sa le fie tarana usoara. evrei nu au murit, AU FOST UCISI pentru ca erau evrei. este una sa mori pentru ca erai soldat sau o bomba tia cazut in cap, este alta sa fi tinta urei, si sa mori, mortea fiind decretata de birocrati germani.
iar pentru poporul evreiest, asta a fost o tragedie imensa, un soc tragic,ceva care este imposibil de inteles , ceva ilogic.au disparut sate intregi, comunitati intregi, famili intregi.
o tara inaintata sa se transforme in animale salbatice si barbare, in timpul unui razboi mondial.de ne inchipuit.
holocostul este trgedia nationala a evreilor, care ne-a atins pentru multe generati.
cea ce nu prea intelegi tu este ca EVREI ROMANI, ERAU CETATENI ROMANI, TRAIND IN ROMANIA LA FEL DE MULT CA ROMANI, CARE NU OCUPAU TERITORIU ROMAN DE O VESNICIE. EVREI ROMANI AVEAU DREPTUL SA SE ASTEPTE CA STATUL ROMAN SAI APERE SI NU SA IA MASURI SA UCIDA CETATENI ROMANI. EVREI ROMANI NU POT INTELEGE PE ROMANI CARE ISI URESC VECINI, DENTISTI, PROFESORUL, DOCTORUL, ACTORUL ETC. NUMAI PENTRU CA SANT EVREI. ESTE ILOGIC, SI DE AIA EXPLICAND CUM BISERICA A PREDAT URA CONTRA EVREILOR, UNEI POPULATIE INCULTA SI IGNOTRANTA, SA AJUNS LA URA PUR SI SIMPLU. SI LA ACTIUNI CONTRA EVREILOR CARE NU SANT DECAT BARBARISM, PUR SI SIMPLU.BRAVO BISERICI PENTRU O MUNCA INTRADEVAR CRESTINA. ISUS, EVREU, ESTE TARE MANDRU....
si o hotarare EVREIASCA a iesit din acest holocost -never again...nu se va mai repeta nici o data.
pentru asta este necesar sa se stie ce sa intamplat, si cum la baza, este vorba de antisemitism, este absolut necesar ca educatia sa continue si sa se stie ca ura pentru evrei are ca baza un conflict religios, care sa developat dealungul istoriei si care a culminat cu holocostul.
DACA NU SE INVATA RAUL DIN ISTORIE, O VOM REPETA !
eu nu voi tace, cand idioti sustin ca holocostul nu sa intamplat, sau cand se joaca cu numarul de morti, sau discuta daca genetic se poate face sapun din grasimea umana.nu voi tace, ca stiu. stiu ca am un unchi care si-a pierdut tota familia. VINA LUI-ERA EVREU.
deci nu este vorba ca morti holocostului sant mai morti decat alti morti. este vorba ca morti evrei a holocostulkui au fost SISTEMATIC UCISI.
daca tu nu intelegi diferenta, nici acuma, eu nu am cum sa-ti ajut.

18 Re: ROLUL BISERICII IN HOLOCOST la data de Vin Iul 04, 2008 4:26 pm

SPRS

demon
Azazel a scris:Sunt de acord ca din nefericire pentru poporul evreu si asa nu prea numeros au fost scosi tapi ispasitori in al doilea razboi mondial si au fost omoriti fara vina,dar vreau sa spun ca fara vina au murit si restul populatiei civile din celelate natiuni cea ce trebuie sa se spuna este ca razboiele nu sunt bune pentru nici o natiune,

Ceeace afirmi acum nu prea seamana ce spuneai mai dreveme, e frumos,totusi, ca incerci sa dregi "busuiocul".

Azazel a scris:
sa nu ma intelegei gresit ca am ceva cu evrei ,dar din nefericire asa a fost conjuctura in acel moment din istorie si nimeni nu a luat atitudine,cum se intimpla si astazi cu alte popoare

Nu te inteleg deloc gresit, inteleg exact ce spui si anume ca, in momentul de fata, conjunctura ii favorizeaza pe unii si defavorizeaza pe altii. Cine stie, poate ca peste 10-15 ani vom avea legi pt protectia populatiei arabe.

Domnule Azazel, locatia nu ma impiedica sa judec impartial.

Ultima editare efectuata de catre SPRS in Vin Iul 04, 2008 4:34 pm, editata de 1 ori

19 Re: ROLUL BISERICII IN HOLOCOST la data de Vin Iul 04, 2008 4:29 pm

No Name

inger
Eu nu vad logica PACII si a Nevinovatiei ..prin actul caritabil facut de SUA ..la Hiroshima si Nagasaki ...!As vrea sa inteleg si eu ,dar nu reusesc !

20 Re: ROLUL BISERICII IN HOLOCOST la data de Vin Iul 04, 2008 4:29 pm

SAVIN

vrajitor
chiar asa ne educat esti?
eu locuiesc in canada, vecina din nord a statelor unite. si canada, ca si romania,ca tot otanul, se afla in afganistan, unde se lupta contra lui taliban. nu am putere sa te educ, cine sant talibanezi.
dar daca crezi ca sant oameni nevinovati, eu voi transfera toti talibani la tine. ei te vor face tare fericit.garantat.
uitate la televiziune, si vei vedea ce fericire mare este in afganistan.
apropo, si rusi au trecut pe acolo, dar dupa multe pierderi, iau lasat sa se duca la dracu.
numai ca organizatia ALKAIDA, SE ASCUNDE IN MUNTI, IN AFGANISTAN.
eu si pe ei pot sa-i trimit la tine, ca sa iasa la pensie. in plus, vecina, pakistan, nu numai ca sant musulmani inraiti (multi din teroristi musulmani prinsi vin din pakistan unde au scoli de terorism), dar pakistan este si o putere atomica. habar nu ai ce misto este situatia.
cat despre statele unite, te referi la irak, un alt rai pe pamant. de ce nu te duci in vizita turistica in irak, sa vezi ce cumsecade sant acesti irakieni.
dar de ce sa te exciti tu de un razboi vechi. asteapta, ca exista posibilitatea ca israelul va ataca iranul, ca si ei sant tare cumsecade.ca tot ce vor iranieni, este de a provoca in israel un alt holocost atomic. si atunci vei putea sa pornesti la razboi contra evreilor care ataca nevinovati.
oare romania este condusa azi de oameni ca tine ?

21 Re: ROLUL BISERICII IN HOLOCOST la data de Vin Iul 04, 2008 4:38 pm

SAVIN

vrajitor
nu este loc de ajutor social intr-un razboi. zilnic se murea. si bomba atomica a tras o linie rosie. pana aicea. si aceasta bomba a ajutat mai tarziu , ca a fost pace intre uniunea sovietica si statele unite.
sa numit BALANTA DE TEROARE.
hirosima a fost o tragedie umana, incadrata in totalitatea tragediei umane a al doilea razboi mondial. dar a ajutat la oprirea razboiului. si a dat americi statul de super-putere .

22 Re: ROLUL BISERICII IN HOLOCOST la data de Lun Iul 07, 2008 12:19 pm

Azazel

demon
StitI cum vad eu problema
STAM SI NE INTREBAM CUM A FOST POSIBIL SA APARA UNUL CA HITLER,CUM A FOST POSIBIL APARA HOLOCAUSTUL ,DE CE OAMENI DE ATUNCI NU AU LUAT ATITUDINE,HITLER SPUNEA CA EVREI SUNT DE VINA,SI SUB ACEASTA VINA S-A INTIMPLAT DEZASTRU
AZI , EXISTA UNUL CA BUSH ,NU IA NIMENI ATITUDUNE ,DE VINA SUNT TERORISTI MULSULMANI ,PE EI,SE FAC CRIME GROAZNICE,EXISTA CHIAR LAGARE ,CA IN AL DOILEA RAZBOI MONDIAL VEZI GUANTANAMO,DAR AMERICANI AU O SCUZA TERORISTI,EI SUNT AMENINTAREA ,SI BIN LADEN A FOST CREAT DE CIA ,SE FAC BANI GREI DIN ACESTE RAZBOAIE,DE ASTA A AVUT LOC HOLOCAUSTUL INTOTDEAUNA EXISTA O SCUZA CU CARE UNI SUNT DE ACORD
HIROSIMA A FOST O CACIALMA ,MOTIV SA TESTEZE BOMBA,PERL HABOR A FOST PROGRAMAT TOT DE SUA ,ASA AM CITIT IN NISTE ARTICOLE
SPER CA VA VENI SI ZIUA IN CARE CA SI GERMANIA SUA ISI VA RECUNOASTE GRESELILE ,DACA VA AVEA DEMNITATEA GERMANIEI-ASTA IN VIITORUL INDEPARTAT

23 Re: ROLUL BISERICII IN HOLOCOST la data de Mar Iul 08, 2008 5:29 pm

Puiu.T

inger
SPRS a scris:
Azazel a scris:Nici romani din Rominia nu au vrut razboiul si totusi au murit pentru ca au locuit pe aceste teritorii pe unde au trecut nemti
Te contrazic, romanii au vrut razboiul. Iti amintesc comanda data de Antonescu, la acea vreme sfeul staului, "Romani treceti Prutul", ma mir ca ai uitat.
In materie de victime romanesti, rusii i-au depasit cu mult pe nemti.
just!
romani treceti.....nu evrei treceti
desi ei trecusera Prutul mai inainte, dar in sens invers
dar ce a fost, a fost
important e ce va fi

24 Re: ROLUL BISERICII IN HOLOCOST la data de Mar Iul 08, 2008 5:45 pm

SPRS

demon
Puiu.T
te vad bine pregatit la istorie. Nu vrei sa ne dai cateva exemple ale dezastrelor provocate de evrei in romania interbelica?
Exemple care pot justifica politica antisemita inceputa in '38.

25 Re: ROLUL BISERICII IN HOLOCOST la data de Mier Iul 09, 2008 1:14 pm

SPRS

demon
Dupa aproape 20 de ore n-ai gasit inca nimic?

Continut sponsorizat

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus  Mesaj [Pagina 1 din 2]

Mergi la pagina : 1, 2  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum