Forum de spiritualitate

Ultimele subiecte
» Mai este cineva pe aici?
Dum Aug 11, 2013 8:58 am Scris de Tudorel666

» CRESTINI fara denominatiune
Sam Mar 09, 2013 7:18 pm Scris de crestinul

» Cine este in realitate Isus!
Dum Iul 08, 2012 2:11 pm Scris de Fairy

» NOSTALGII...poezii de Mihai LEONTE
Dum Iul 08, 2012 2:06 pm Scris de Fairy

» Ok
Mier Iun 16, 2010 11:37 am Scris de Tudorel666

» ARMONII MAJORE 2010...autor Mihai LEONTE
Mar Iun 15, 2010 3:42 am Scris de Mihai LEONTE

» vizitati
Lun Iun 14, 2010 9:59 am Scris de padawanu

» REVERII ADVERSE...poezii de Mihai LEONTE
Joi Iun 10, 2010 4:16 am Scris de Mihai LEONTE

» SCRIERI INOCENTE...de Mihai LEONTE
Vin Iun 04, 2010 4:05 pm Scris de Mihai LEONTE

» Cenzura istoriei!!!
Joi Iun 03, 2010 6:37 pm Scris de Ancuta

» Distihurile lui Bujor...autor Mihai LEONTE
Mar Mai 25, 2010 3:28 am Scris de Mihai LEONTE

» Despre crestinismul originar
Lun Mai 24, 2010 11:41 am Scris de Tudorel666

» Dorurile mele
Sam Mai 22, 2010 11:39 am Scris de Tudorel666

» VALENTE MEDII...poezii de Mihai LEONTE
Mier Mai 19, 2010 4:24 am Scris de Mihai LEONTE

» MIRAJELE ALBASTRE...poezii de Mihai LEONTE
Mier Mai 12, 2010 4:18 pm Scris de Mihai LEONTE

» APOGEUL METAFORIC...poezii de Mihai LEONTE
Dum Mai 09, 2010 7:04 am Scris de Mihai LEONTE

» RENASTEREA ZAMOLXIANISMULUI RELIGIA STRABUNILOR ROMANILOR
Mier Mar 24, 2010 12:01 pm Scris de HareKrishna

» Vishnuism-monoteismul hindus
Mier Mar 24, 2010 11:59 am Scris de HareKrishna

» Despre capitalismul salbatic
Mar Mar 02, 2010 2:54 pm Scris de wima2203

» Ce nu se spune despre Miscarea Legionara?
Mar Mar 02, 2010 2:39 pm Scris de wima2203

» E Omul urmasul lui Adam?
Dum Ian 31, 2010 9:46 pm Scris de Anticristul01

» Bine v-am gasit!
Dum Ian 31, 2010 8:13 pm Scris de Anticristul01

» POZE USERI
Joi Ian 28, 2010 3:37 pm Scris de IrinucaM

» Inaugurarea celei mai inalte cladiri din lume-DUBAI 2009
Mar Ian 12, 2010 9:06 pm Scris de Anticristul

» Arte martiale
Lun Ian 11, 2010 4:00 am Scris de IrinucaM

» Scrisoare adresata FEDERATIEI RUSE
Lun Ian 11, 2010 3:19 am Scris de IrinucaM

Cine este conectat?
In total este 1 utilizator conectat: 0 Inregistrati, 0 Invizibil si 1 Vizitator

Nici unul

[ Vizualizeaza toata lista ]

Recordul de utilizatori conectati a fost de 28, Joi Oct 02, 2014 3:20 am
Cautare

Rezultate pe:

Rechercher Cautare avansata

Nu sunteti conectat. Conectati-va sau inregistrati-va

Stiinta conduce spre islam si invers

Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4  Urmatorul

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos  Mesaj [Pagina 3 din 4]

51 Re: Stiinta conduce spre islam si invers la data de Mier Mai 28, 2008 5:20 pm

Ada_Pal a scris:Yahia,

Am ales titlul in functie de Stiinta care conduce spre Islam ,avind in vedere Quranul si Hadith (Qudsi,mai ales); Daca doresti sa schimbi titlul,nu am nimic impotriva,sunt chiar de acord.......................................sa stii insa ca ISLAMUL nu este o doctrina ...........cuvintul "ISLAM"a aparut in Quran in sura Maidah 5:3 dupa cum urmeaza:
"

[5:3]
"Iata ceea ce va este oprit: mortaciunea, sângele, carnea de porc, dobitocul jertfit altuia decât lui Dumnezeu, dobitocul înabusit, cel mort de lovitura, de cazatura, ori de împunsatura, ori cel sfâsiat de fiara, în afara de cel pe care ati mai avut vreme sa-l taiati, precum si cel care a fost jertfit idolilor. Dupa cum va este oprit sa ghiciti soarta cu sageti, caci aceasta este stricaciune. Nenorocire, astazi, celor care s-au lepadat de legea voastra! Nu va temeti de ei, ci temeti-va de Mine!
Astazi am desavârsit Legea voastra si am împlinit harul Meu asupra voastra si v-am dat Islamul ca lege. Pentru cel care de foame, va fi silit sa manânce bucate oprite fara sa vrea sa savârseasca vreun pacat, Dumnezeu este Iertator, Milostiv."

Spre deosebire de crestinism -cuvint ce nu apare in Biblie,Islamul este exact legea numita de Allah insusi.
Salam Alaykum ,frate!

nu stiu de unde ai luat traducerea dar in qoran zice din =religie nu= lege
daca gresesc eu asculta si ai sa vezi . si vezi si traducerea in engleza.
deci islamul e religie . [url][/url]

Vezi profilul utilizatorului

52 Re: Stiinta conduce spre islam si invers la data de Mier Mai 28, 2008 7:13 pm

[quoteMilostiv."[/color]

Spre deosebire de crestinism -cuvint ce nu apare in Biblie,Islamul este exact legea numita de Allah insusi.
Salam Alaykum ,frate![/quote]

Am noutati pentru tine Ada. In Biblie Nu se scrie de Crestinism si nu de Islam si ce pretinzi tu despre Islam in biblie asta se afla numai in fantezia ta.

Salam aleicum=Pace voua. Si asta ati luat de la evrei care se binecuvanteaza unu pe altu cand se intalnesc cu Shalom=Pace.

53 Re: Stiinta conduce spre islam si invers la data de Mier Mai 28, 2008 8:23 pm

Der Bedeu a scris:
Milostiv."

Salam Alaykum ,frate!

Am noutati pentru tine Ada. In Biblie Nu se scrie de Crestinism si nu de Islam si ce pretinzi tu despre Islam in biblie asta se afla numai in fantezia ta.

Salam aleicum=Pace voua. Si asta ati luat de la evrei care se binecuvanteaza unu pe altu cand se intalnesc cu Shalom=Pace.
--------------------------------------------------------------------------------
avand in vedere ca beni israel (evreii) si arabii sint semiti e logic ca au avut la origine o limba comuna. asa ca nu a furat nimeni nimic.

am o veste pentru tine si nu e buna tu nu esti beni israel esti evreu khazar. si nu aveti in comun cu beni israel decat religia si poate limba . desi nu exista decat un grup restrans in damasc care mai vorbete limba care se vorbea pe timpul lui iisus si cateva triburi prin etiopia .

54 Re: Stiinta conduce spre islam si invers la data de Dum Iun 01, 2008 5:24 pm

Marayna

muritor de rand
Ada_Pal a scris:
Citat
"Uneori ma gandeam precum ca noi am fost creati din pamant, asemanatori planetei pe care locuim, din materia grosiera specifica acestei planete. Pe alte planete, unde predominanta este alta forma de materie(precum focul ), este posibil ca locuitorii sa fi fost creati din materia predominanta de acolo.

Exista materie si forme subtile de energie pe care ochiul nostru nu le poate percep. Cum am putea percepe fiintele de lumina? Cum am putea rezista prezentei unei finite de foc?

Pamantul este prezentat in Scripturi ca fiind centrul Universului si asta si este pentru om, locuitorul acestei planete!".)

Deductia ta e cit se poate de inteligenta....de ce?
Insusi compozitia organismului uman inansamblu este aceeasi cu compozitia solului din care a fost creat Adam.Apa,N,O,C,microelementele sunt componente umane si terestre dupa cum stiinta o dezvaluie.
Asa ca "fabrica de lut "din care Dumnezeu l-a creat pe Adam ,a avut chiar sectie de arta si pictura pentru ca in creatia lui Adam s-a folosit turba colorata de unde si rasele umane aparute mai tirziu.

(am mutat discutia de la Extraterestrii din forumul lui Zeus pe topicul curent .)

AAA cred ca este stupid sa luam chiar interpretarea bruta a "cartilor sfinte". Se stie ca acestea sunt pline de informatii, insa aceste informatii valide se gasesc la un nivel mai adanc de studiu, deci trebuie sa ne chinuim putin.
Este de ajuns sa ne punem putin ratiunea la munca ca sa ne dam seama ca omul nu avea cum sa fie facut din pamant Laughing. Ceea ce putem zice este ca omul este chintesenta materiei tridimensionale iar prin urmare acesta combina in sine chiar "stalpii"/baza de sustinere a tridimensionalului care sunt cele 4 elemente pamant, apa, aer, foc.

Cat despre fiintele de lumina...ele sunt fiinte aflate pe planuri dimensionale diferite de al nostru si anume in planul astral, care este un fel de home-base pentru tot ceea ce inseamna entitate. Perceperea lor nu este imposibila omului. Omul este doar blocat si neactivat la nivel de gene insa asta nu inseamna ca el este incapabil de a vedea dincolo de ceea ce ii impun ochii.
Activarea acestei capacitati tine exclusiv de activarea glandelor pineala si pituitara. In momentul in care la nivel bio-chimic se creaza o punte de psihoactive intre cele 2 glande, omul incepe sa perceapa dincolo de cele 5 simturi.Asta inseamna folosirea creierului la o capacitate mai mare.

Omul este muuuuuuuuult mai mult decat oricare dintre noi isi poate imagina!!!! :sunny:

55 Re: Stiinta conduce spre islam si invers la data de Dum Iun 01, 2008 5:34 pm

AdiM

muritor de rand
Stiinta conduce spre cunoastere, iar cunoasterea conduce spre credinta. Islamul e doar o teologie, o formula de credinta care desigur ca se poate folosi si de stiinta. La fel ca si celelalte teologii terestre. Stiinta nu conduce spre Islam, ci spre o cunoastere care nu depinde de sistemele religioase. Sistemele religioase si teologiile cauta sa isi atraga credinta oamenilor in stiinta ca sa explice stiintific propriile concepte, intr-o vreme cind oamenii incep sa inteleaga ca sistemele religioase nu explica ci doar impun crezuri si traditii. Deci Invers da, accept, ca Islamul ii poate conduce pe oamenii intelepti spre stiinta. Dar nu pot accepta ca stiinta ii conduce pe oameni spre un sistem religios dintre multe altele, cum e Islamul.

56 Re: Stiinta conduce spre islam si invers la data de Lun Iun 02, 2008 6:03 pm

Arpisz

muritor de rand
stinta conduce spre lepadarea de credinte inutile
cititi si voi niste studii despre nivelul de educatie, IQ si religiozitate

57 Re: Stiinta conduce spre islam si invers la data de Lun Iun 02, 2008 8:18 pm

Ada_Pal

inger
Arpisz a scris:stinta conduce spre lepadarea de credinte inutile
cititi si voi niste studii despre nivelul de educatie, IQ si religiozitate

IQ e rasuflat ..mainou Pof.Goleman de la univ americana discuta despre EQ-managementul emotilor care ar fi de fapt evaluarea corecta a inteligentei....................... :arrow:

58 Re: Stiinta conduce spre islam si invers la data de Lun Iun 02, 2008 8:24 pm

se spune ca in israel va fi un razboi in care calul va inota pana la piept in sangr.acest macel va inceta cand se va cobori un inger si va spune

eu va soun mai dinainte:
PACE VOUA !

cat nu e prea tarziu....

59 Re: Stiinta conduce spre islam si invers la data de Lun Iun 02, 2008 8:58 pm

Ada_Pal

inger
Ehe......nea Dorstor,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,sa vii tu in Palestina la morga in spitale ,sa vezi acolo membre si corpuri sfarimate de bombele avioanelor statului "amarit" si "Terorizat"....sa vii tu si sa vezi bebelusii sub darimaturile cladirilor dupa raidurile nocturne in ultimii 8 ani........ca nu stiu daca mai poti sta de vorba cu vreunul care se lauda ca e cel mai apropae de adevar....

Eu am ajuns sa zic doar atit!

"Doamne ,vezi-i ce fac........tu este Atotputernic - de partea celor fara putinta!"

60 Re: Stiinta conduce spre islam si invers la data de Lun Iun 02, 2008 9:47 pm

Arpisz

muritor de rand
parerile prof goleman nu sunt unanim acceptate
studiaza eurobarometrul din 2005

61 Re: Stiinta conduce spre islam si invers la data de Mar Iun 03, 2008 6:59 pm

eu vin des in Palestina!Dar mai intai palestinienii ar trebui sa faca pace intre ei si ar avea alta tarie!dar ma duc si in Kurdistan!Sper ca intelegi ce vrea sa spun!

62 Re: Stiinta conduce spre islam si invers la data de Mar Iun 03, 2008 8:18 pm

Ada_Pal

inger
Nu prea inteleg...?kurzii nu sunt arabi....ce vreti sa spuneti?

63 Re: Stiinta conduce spre islam si invers la data de Mar Iun 03, 2008 8:41 pm

ca si Kurzii sunt cam in aceeasi situtie cu palestinienii.Kurzii sunt cestini iar agresorii musulmani!asa ca nu religia ste de vina ci oamnii care o aplia rau!

64 Re: Stiinta conduce spre islam si invers la data de Mier Iun 04, 2008 7:15 am

Ada_Pal

inger
Kurdistanul este practic cea mai bogata sursa de petrol din zona golfului,interesele sunt mari in zona....
Arabii au nevoie de CAP (conducator)pt ai readuce la locul initial

65 Re: Stiinta conduce spre islam si invers la data de Mier Iun 04, 2008 11:11 am

Yahiya a scris:
Der Bedeu a scris:
Milostiv."

Salam Alaykum ,frate!

--------------------------------------------------------------------------------
avand in vedere ca beni israel (evreii) si arabii sint semiti e logic ca au avut la origine o limba comuna. asa ca nu a furat nimeni nimic.

am o veste pentru tine si nu e buna tu nu esti beni israel esti evreu khazar. si nu aveti in comun cu beni israel decat religia si poate limba . desi nu exista decat un grup restrans in damasc care mai vorbete limba care se vorbea pe timpul lui iisus si cateva triburi prin etiopia .

La acelas nivel de replica eu pot sa te anunt ca toti "palestinienii sunt de fapt descendenti a satrelor de nomazi ca tziganii care au navalit din peninsula araba inainte cu cateva sute de ani si nu au nici un drept istoric pe pamantul care Allah l`a dat la bnei Israel cum scrie SI IN CORANUL VOSTRU SFANT.
AR FI NORMAL CA SA DECIZI: O DATA SCRI CA EVREII SI ARABII SUNT SEMITI CU LIMBA ASEMANATOARE SI IMEDIAT I-MI AMINTESTI CA DE FAPT NU SUNT EVREU...

66 Re: Stiinta conduce spre islam si invers la data de Mier Iun 04, 2008 11:25 am

Ada_Pal

inger
Daca palestinienii care sunt urmasii lui Ismael,sunt tigani,iar Ismael este fratele lui Isaak,atunci ma intreb...........evreii ce sunt:verii tiganilor? bounce Friends

67 Re: Stiinta conduce spre islam si invers la data de Mier Iun 04, 2008 6:38 pm

Si tziganii astia se trag din Adam!da de cand palestinienii sunt urmasii lui Ismael?Atunci turcii ai caror urmasi sunt?

68 Re: Stiinta conduce spre islam si invers la data de Vin Iun 06, 2008 7:51 am

atat traditia evreiasca, cat si araba spune clar ca ismael e parintele arabilor. traditia rabinica e in concordanta cu cea musulmana cand afirma ca ismael a avut 2 sotii : aisha si fatima...din una au iesit arabii si din cealalta turci...ok?

69 Re: Stiinta conduce spre islam si invers la data de Vin Iun 06, 2008 12:08 pm

Marmar a scris:atat traditia evreiasca, cat si araba spune clar ca ismael e parintele arabilor. traditia rabinica e in concordanta cu cea musulmana cand afirma ca ismael a avut 2 sotii : aisha si fatima...din una au iesit arabii si din cealalta turci...ok?

Kurzii si pakistanii probabil ca au iesit din alt loc.

70 Re: Stiinta conduce spre islam si invers la data de Vin Iun 06, 2008 1:24 pm

Diana

inger
cu totii am iesit din Adam si Eva

71 Re: Stiinta conduce spre islam si invers la data de Vin Iun 06, 2008 4:18 pm

Studenta_87 a scris:cu totii am iesit din Adam si Eva

esti sigura??? eu de la mama si tata, dar in fine....
adam si eva au avut 2 copii, cain si abel, cain il omoara pe abel, la care d-zeu ii face un semn ca sa fie recunoscut...ba chiar afirma ca cine il va omori pe cain va suferi de 7 ori.....geneza(facere 4:13-15)
alo, daca adam si eva, au avut 2 copii, unul il omoara pe celalt , de ce d-zeu ii face un semn sa nu fie omorat de "ceilalti"...care ceilalti???
acum intelegi ca nu toti ne tragem din adam si eva...asta e doar o metafora....adam si eva, cain si abel mai erau cu inca cativa.... (ceilalti , adica)....ca adam ar fi primul om creat si asta e o metafora, sau na poate un adevar...dar asta nu inseamna ca d-zeu n-a mai creat si alti oameni...altfel de unde ar fi fost ceilalti... Smile

72 Re: Stiinta conduce spre islam si invers la data de Vin Iun 06, 2008 5:45 pm

Azazel

demon
INTERESANTA DISCUTIE ,dar eu vreu sa va spun ca va trebui sa depasiti aceste prejudecati care va fac decit rau ,ce conteaza care de unde se trage din arab palestinian,evreu,si sa incetati cu aceasta ura de rasa luati exemplu de la COMUNITATEA EUROPEANA,ASTA E VIITORUL OMENIRII,fondatorii ei au fost niste vizionari foarte buni,asta e viitorul omenirii,cand vom reusi sa depasim barierele etnice,prejudecatile,si religia fiecaruia,omul EUROPEI moderne e liber sa se stabileasca oriunde in comunitate ,sa munceasca acolo unde doreste fara sa i se puna stampila de etnie pe el,sa se distreze unde vrea, ce daca sunt spanioli ,nemti,francezi,ce ia-ti vazut pe italieni cu grenada de briu intr-un autobuz cu francezi,sau spanioli,asta vrea comunitatea internationala de la voi,dar probabil ca generatiile viitoare vor reusi

73 Re: Stiinta conduce spre islam si invers la data de Vin Iun 06, 2008 5:49 pm

Azazel

demon
Si de fapt totul pleaca de la religiile voastre ,care trebuie abandonate,sau imbunatatite daca nu le puteti abandona,macar lasati copii vostri sa aleaga daca vor fi religiosi sau oameni moderni

74 Re: Stiinta conduce spre islam si invers la data de Vin Iun 06, 2008 5:55 pm

Azazel

demon
ABIA ATUNCI VETI SCAPA DE RAZBOAIE SI VE-TI AVEA PACE,CIND VE-TI DEVENI OAMENI MODERNI NU RELIGIOSI

75 Re: Stiinta conduce spre islam si invers la data de Vin Iun 06, 2008 5:59 pm

Azazel

demon
COPII VOSTRI AU DREPTUL LA VALORILE LUMEI MODERNE,NU LA NISTE VALORI DE ACUM 3-4000 DE ANI

Continut sponsorizat

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus  Mesaj [Pagina 3 din 4]

Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum