Forum de spiritualitate

Ultimele subiecte
» Mai este cineva pe aici?
Dum Aug 11, 2013 8:58 am Scris de Tudorel666

» CRESTINI fara denominatiune
Sam Mar 09, 2013 7:18 pm Scris de crestinul

» Cine este in realitate Isus!
Dum Iul 08, 2012 2:11 pm Scris de Fairy

» NOSTALGII...poezii de Mihai LEONTE
Dum Iul 08, 2012 2:06 pm Scris de Fairy

» Ok
Mier Iun 16, 2010 11:37 am Scris de Tudorel666

» ARMONII MAJORE 2010...autor Mihai LEONTE
Mar Iun 15, 2010 3:42 am Scris de Mihai LEONTE

» vizitati
Lun Iun 14, 2010 9:59 am Scris de padawanu

» REVERII ADVERSE...poezii de Mihai LEONTE
Joi Iun 10, 2010 4:16 am Scris de Mihai LEONTE

» SCRIERI INOCENTE...de Mihai LEONTE
Vin Iun 04, 2010 4:05 pm Scris de Mihai LEONTE

» Cenzura istoriei!!!
Joi Iun 03, 2010 6:37 pm Scris de Ancuta

» Distihurile lui Bujor...autor Mihai LEONTE
Mar Mai 25, 2010 3:28 am Scris de Mihai LEONTE

» Despre crestinismul originar
Lun Mai 24, 2010 11:41 am Scris de Tudorel666

» Dorurile mele
Sam Mai 22, 2010 11:39 am Scris de Tudorel666

» VALENTE MEDII...poezii de Mihai LEONTE
Mier Mai 19, 2010 4:24 am Scris de Mihai LEONTE

» MIRAJELE ALBASTRE...poezii de Mihai LEONTE
Mier Mai 12, 2010 4:18 pm Scris de Mihai LEONTE

» APOGEUL METAFORIC...poezii de Mihai LEONTE
Dum Mai 09, 2010 7:04 am Scris de Mihai LEONTE

» RENASTEREA ZAMOLXIANISMULUI RELIGIA STRABUNILOR ROMANILOR
Mier Mar 24, 2010 12:01 pm Scris de HareKrishna

» Vishnuism-monoteismul hindus
Mier Mar 24, 2010 11:59 am Scris de HareKrishna

» Despre capitalismul salbatic
Mar Mar 02, 2010 2:54 pm Scris de wima2203

» Ce nu se spune despre Miscarea Legionara?
Mar Mar 02, 2010 2:39 pm Scris de wima2203

» E Omul urmasul lui Adam?
Dum Ian 31, 2010 9:46 pm Scris de Anticristul01

» Bine v-am gasit!
Dum Ian 31, 2010 8:13 pm Scris de Anticristul01

» POZE USERI
Joi Ian 28, 2010 3:37 pm Scris de IrinucaM

» Inaugurarea celei mai inalte cladiri din lume-DUBAI 2009
Mar Ian 12, 2010 9:06 pm Scris de Anticristul

» Arte martiale
Lun Ian 11, 2010 4:00 am Scris de IrinucaM

» Scrisoare adresata FEDERATIEI RUSE
Lun Ian 11, 2010 3:19 am Scris de IrinucaM

Cine este conectat?
In total este 1 utilizator conectat: 0 Inregistrati, 0 Invizibil si 1 Vizitator

Nici unul

[ Vizualizeaza toata lista ]

Recordul de utilizatori conectati a fost de 28, Joi Oct 02, 2014 3:20 am
Cautare

Rezultate pe:

Rechercher Cautare avansata

Nu sunteti conectat. Conectati-va sau inregistrati-va

HITLER

Mergi la pagina : Înapoi  1, 2

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos  Mesaj [Pagina 2 din 2]

26 Re: HITLER la data de Dum Aug 03, 2008 2:26 pm

Heruer

inger
Der Bedeu a scris:In nici un caz nu mi se pare normal ca oameni seriosi sa creada in asa prostii. Daca un procent ar fi fost adevarat, asta s`ar fi publicat in toate presele din lume cu litere de un metru dar cine publica bazaconile astea sunt jurnalisti de clasa a 7 care sunt specializati in scrisul stil fantezia.
Posibil, dar, la fel de posibil este si reversul medaliei. Tocmai "bazaconiile" au sanse reale de a trece neobservate de "aproape" nimeni.
Eh din pacate nici tu nici eu nu vom afla adevarul.

Vezi profilul utilizatorului

27 Re: HITLER la data de Dum Aug 03, 2008 2:59 pm

Heruer a scris:
Der Bedeu a scris:In nici un caz nu mi se pare normal ca oameni seriosi sa creada in asa prostii. Daca un procent ar fi fost adevarat, asta s`ar fi publicat in toate presele din lume cu litere de un metru dar cine publica bazaconile astea sunt jurnalisti de clasa a 7 care sunt specializati in scrisul stil fantezia.
Posibil, dar, la fel de posibil este si reversul medaliei. Tocmai "bazaconiile" au sanse reale de a trece neobservate de "aproape" nimeni.
Eh din pacate nici tu nici eu nu vom afla adevarul.

Eu nu trebuie sa cercetez "adevarul". Cine insira balivernele, el trebuie sa dovedeasca ca sunt fapte adevarate si nu inventate. Cand mie mi se povestesc lucruri bizare fara dovezi nu le iau in consideratie deloc.

28 Re: HITLER la data de Dum Aug 03, 2008 4:59 pm

Heruer

inger
Der Bedeu a scris:.....Cand mie mi se povestesc lucruri bizare fara dovezi nu le iau in consideratie deloc.
(bolduirea imi apartine)
Pun o intrebare fara nici un scop ascuns. Ai o dovada certa ca Dumnezeu exista ?

29 Re: HITLER la data de Dum Aug 03, 2008 5:37 pm

Cris

inger
Heruer a scris:
Der Bedeu a scris:.....Cand mie mi se povestesc lucruri bizare fara dovezi nu le iau in consideratie deloc.
(bolduirea imi apartine)
Pun o intrebare fara nici un scop ascuns. Ai o dovada certa ca Dumnezeu exista ?

Si are cineva dovada certa ca D-zeu nu exista?

Ce inseamna dovada certa si care sunt criteriile acestei dovezi? Filtrul personal,iluziile?
Pareri majoritare fata de o minoritate?

30 Re: HITLER la data de Dum Aug 03, 2008 6:51 pm

Heruer

inger
Nimeni nu are dovada certa a nimic. Ceea ce numim certitudine este tot o forma de cunoastere partiala .... pana la proba contrarie. Acesta este si motivul pentru care cred ca trebuie sa ne abtinem de la orice fel de "categorisire ferma", de genul ... asta este alba si asta este neagra, pentru ca vom transforma o cunoastere relativa in "alba-neagra".

31 Re: HITLER la data de Lun Aug 04, 2008 11:21 am

Heruer a scris:
(bolduirea imi apartine)

O intrebare inteligenta si un raspuns inteligent: Nu. Nu am de aceia nu cred in Dumnezeu cum il inchipui tu. Tu ai dovada ca Dumnezeu exista? Daca nu,pacat de timpul nostru. Vino sa jucam un sah ca El nu joaca sah.

32 Re: HITLER la data de Lun Aug 04, 2008 11:30 am

Cris a scris:
Heruer a scris:
(bolduirea imi apartine)

Si are cineva dovada certa ca D-zeu nu exista?

Ce inseamna dovada certa si care sunt criteriile acestei dovezi? Filtrul personal,iluziile?
Pareri majoritare fata de o minoritate?

Cris, nu pareri si nu iluzii ca de astea suntem satuli. Sa vina Domnul, sa se prezinte,sa faca vre-o smecherie care sa dovedeasca ca este Dumnezeu. Dar nu o smecherie de scamatori.Sa provoace ,de exemplu un mic potop sau un tremur .Sa faca ,de exemplu ca toti teroristii sa dispara deodata.....
Daca va face asa, o sa incep sa cred in Dumnezeu si cine stie, poate voi bea cafea cu El si ii voi explica unde a gresit El...

33 Re: HITLER la data de Lun Aug 04, 2008 12:16 pm

Heruer

inger
Der Bedeu a scris:.... O intrebare inteligenta si un raspuns inteligent: Nu. Nu am [dovada certa]de aceia nu cred in Dumnezeu cum il inchipui tu. Tu ai dovada ca Dumnezeu exista? Daca nu,pacat de timpul nostru. Vino sa jucam un sah ca El nu joaca sah.
(bolduirea, italicul si sublinierea imi apartin)
Raspuns la obiect, cu o "derapare" si o inconsecventa.
1. deraparea (bolduirea) : este o afirmatie complet gratuita si lipsita de orice temei pentru ca nu ai habar cum il inchipui eu pe Dumnezeu (cu certitudine nimic din "caracterizarile din scrierile sfinte" ale oricarei religii importante)
2. inconsecventa (sublinierea) : concluzie acolo unde nu ai dovada certa, nu investesti credinta/incredere. Ai dovada certa - directa/personala, indubitabila ca Pamantul este un sferoid usor turtit ?

34 Re: HITLER la data de Lun Aug 04, 2008 12:28 pm

Delta

demon
Heruer a scris:Ai dovada certa - directa/personala, indubitabila ca Pamantul este un sferoid usor turtit ?
Nu.
Concluzie: Pământul este plat și Dumeneazu există! rolf
Să vină Inchiziția! Evil or Very Mad

35 Re: HITLER la data de Lun Aug 04, 2008 12:45 pm

Heruer

inger
Delta a scris:
Heruer a scris:Ai dovada certa - directa/personala, indubitabila ca Pamantul este un sferoid usor turtit ?
Nu.
Concluzie: Pământul este plat și Dumeneazu există! rolf
Să vină Inchiziția! Evil or Very Mad
S-a dorit o gluma ??? Daca da ... Laughing Laughing Laughing
Daca nu ... Laughing Laughing Laughing

36 Re: HITLER la data de Lun Aug 04, 2008 12:49 pm

Delta

demon
Heruer a scris:S-a dorit o gluma ???
Nu.
Este! Laughing

37 Re: HITLER la data de Lun Aug 04, 2008 1:41 pm

Cris

inger
Heruer a scris:Nimeni nu are dovada certa a nimic. Ceea ce numim certitudine este tot o forma de cunoastere partiala .... pana la proba contrarie. Acesta este si motivul pentru care cred ca trebuie sa ne abtinem de la orice fel de "categorisire ferma", de genul ... asta este alba si asta este neagra, pentru ca vom transforma o cunoastere relativa in "alba-neagra".

Heruer,nici cand vezi, sa nu crezi ,pana nu ai "cercetat" cu sinceritate si ai dorit sa afli.
Intre alb si negru exista o gama larga de ...una -alta kisses1

38 Re: HITLER la data de Lun Aug 04, 2008 1:50 pm

Cris

inger
Der Bedeu a scris:

Cris, nu pareri si nu iluzii ca de astea suntem satuli. Sa vina Domnul, sa se prezinte,sa faca vre-o smecherie care sa dovedeasca ca este Dumnezeu. Dar nu o smecherie de scamatori.Sa provoace ,de exemplu un mic potop sau un tremur .Sa faca ,de exemplu ca toti teroristii sa dispara deodata.....
Daca va face asa, o sa incep sa cred in Dumnezeu si cine stie, poate voi bea cafea cu El si ii voi explica unde a gresit El...

Der Bedeu,divinitatea nu e om sa joace sah cu tine.
Totusi ,insistenta intr-o imagine a unei divinitati (de ex Poonja ) ,idolatria ,face ca si in cazul Poonja divinitatea sa vina sa se joace cu tine.Poonja ,in caz ca nu stii ,a divinizat la extrem chipul cristic,sa-l numim aici Krsna(temporar).A realizat holografic ,din propria energie ,un chip de Crisna.Cu care se juca.
Smecheriile sunt de joasa si grosiera manifestare.Nici un spirit nu se manifesta corect si in adevar asa.
Nu exista teroristi,exista spirite care se bat continuu in toate incarnarile,sunt aceiasi care au mai ucis si care vor mai ucide.Trebuie lasati sa se bata intre ei ,problema e ca ei folosesc cuvinte " magice" : rasa ,natiune ,religie,pacalesc pe altii.Lantul poate fi rupt.

39 Re: HITLER la data de Lun Aug 04, 2008 2:55 pm

Cris

inger
Ca sa revin la subiect,Hitler a fost proorocit ,impreuna cu sleahta sa .
"O incarnare masiva de atlanti distructivi "care ...ei,bine,ei stiau cine sunt ,si au angrenat masa care nu stia cine este,dar se " temea" ...se temea de orice ,cum face popimea azi cu cei ce se tem ,ii angreneaza.

Continut sponsorizat

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus  Mesaj [Pagina 2 din 2]

Mergi la pagina : Înapoi  1, 2

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum