Forum de spiritualitate

Ultimele subiecte
» Mai este cineva pe aici?
Dum Aug 11, 2013 8:58 am Scris de Tudorel666

» CRESTINI fara denominatiune
Sam Mar 09, 2013 7:18 pm Scris de crestinul

» Cine este in realitate Isus!
Dum Iul 08, 2012 2:11 pm Scris de Fairy

» NOSTALGII...poezii de Mihai LEONTE
Dum Iul 08, 2012 2:06 pm Scris de Fairy

» Ok
Mier Iun 16, 2010 11:37 am Scris de Tudorel666

» ARMONII MAJORE 2010...autor Mihai LEONTE
Mar Iun 15, 2010 3:42 am Scris de Mihai LEONTE

» vizitati
Lun Iun 14, 2010 9:59 am Scris de padawanu

» REVERII ADVERSE...poezii de Mihai LEONTE
Joi Iun 10, 2010 4:16 am Scris de Mihai LEONTE

» SCRIERI INOCENTE...de Mihai LEONTE
Vin Iun 04, 2010 4:05 pm Scris de Mihai LEONTE

» Cenzura istoriei!!!
Joi Iun 03, 2010 6:37 pm Scris de Ancuta

» Distihurile lui Bujor...autor Mihai LEONTE
Mar Mai 25, 2010 3:28 am Scris de Mihai LEONTE

» Despre crestinismul originar
Lun Mai 24, 2010 11:41 am Scris de Tudorel666

» Dorurile mele
Sam Mai 22, 2010 11:39 am Scris de Tudorel666

» VALENTE MEDII...poezii de Mihai LEONTE
Mier Mai 19, 2010 4:24 am Scris de Mihai LEONTE

» MIRAJELE ALBASTRE...poezii de Mihai LEONTE
Mier Mai 12, 2010 4:18 pm Scris de Mihai LEONTE

» APOGEUL METAFORIC...poezii de Mihai LEONTE
Dum Mai 09, 2010 7:04 am Scris de Mihai LEONTE

» RENASTEREA ZAMOLXIANISMULUI RELIGIA STRABUNILOR ROMANILOR
Mier Mar 24, 2010 12:01 pm Scris de HareKrishna

» Vishnuism-monoteismul hindus
Mier Mar 24, 2010 11:59 am Scris de HareKrishna

» Despre capitalismul salbatic
Mar Mar 02, 2010 2:54 pm Scris de wima2203

» Ce nu se spune despre Miscarea Legionara?
Mar Mar 02, 2010 2:39 pm Scris de wima2203

» E Omul urmasul lui Adam?
Dum Ian 31, 2010 9:46 pm Scris de Anticristul01

» Bine v-am gasit!
Dum Ian 31, 2010 8:13 pm Scris de Anticristul01

» POZE USERI
Joi Ian 28, 2010 3:37 pm Scris de IrinucaM

» Inaugurarea celei mai inalte cladiri din lume-DUBAI 2009
Mar Ian 12, 2010 9:06 pm Scris de Anticristul

» Arte martiale
Lun Ian 11, 2010 4:00 am Scris de IrinucaM

» Scrisoare adresata FEDERATIEI RUSE
Lun Ian 11, 2010 3:19 am Scris de IrinucaM

Cine este conectat?
In total este 1 utilizator conectat: 0 Inregistrati, 0 Invizibil si 1 Vizitator

Nici unul

[ Vizualizeaza toata lista ]

Recordul de utilizatori conectati a fost de 28, Joi Oct 02, 2014 3:20 am
Cautare

Rezultate pe:

Rechercher Cautare avansata

Nu sunteti conectat. Conectati-va sau inregistrati-va

ABLATIUNEA MUSULMANULUI (Wduu')

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos  Mesaj [Pagina 1 din 1]

1 ABLATIUNEA MUSULMANULUI (Wduu') la data de Mier Iul 02, 2008 6:49 am

Ada_Pal

inger
5:6] O, voi cei care credeti! Atunci cand va gatiti pentru Rugaciune, spalati-va fetele voastre si mainile voastre, pana la coate, treceti-va mainile voastre ude peste capetele voastre si [spalati-va] picioarele voastre pana la glezne! Daca sunteti spurcati (junub), atunci curatati-va [printr-o baie]! Daca sunteti bolnavi, sau in calatorie, sau unul dintre voi vine de la locul unde si-a fàcut nevoile, sau v-ati impreunat cu o muiere si nu gasiti apa, atunci luati voi tarana marunta si curata si stergeti-va fetele si mainile voastre cu ea! Allah nu voieste sa va faca voua greutati, ci doreste sa va curateasca si sa desavarseasca binefacerea Sa. Poate ca voi veti fi multumitori!.

Quran

Ritualul acesta e necesar pentru ca asa ni l-a prescris Allah si El stie cel mai bine ce e mai bine pentru noi. De asemenea, nu ni se accepta rugaciunea fara wudu: 4:43] O, voi cei care credeti! Nu va apropiati de Rugaciune…pana ce nu va veti curata!
Beneficiile, binefacerile indeplinirii ablutiunii sunt multe, mai ales pe plan spiritual, descrise de Profet (s.a.w) in hadisuri:

'Uthman ibn 'Affan a relatat ca Trimisul lui Allah (Pacea si binecuvantarea lui Allah fie asupra sa!) a spus: "Pacatele celui care face ablutiunea - si o face in modul cel mai corect - parasesc corpul sau, chiar si de sub unghii." (Muslim)

“Relatat de Humran: …apoi el (Profetul s.a.w) a spus: ‘Oricine indeplineste ablutiunea la fel cum am facut-o eu si apoi ofera doua Rakat-uri in care nu se gandeste la lucruri lumesti, toate pacatele sale anterioare ii vor fi iertate.’” (Bukhari)

Mesagerul lui Allah (s.a.s.) a spus :
"In timp ce dormiti, Satana leaga trei noduri in ceafa fiecaruia dintre voi, la fiecare dintre ele soptind : 'Noaptea este lunga, petreceti-o in somn, asadar.' Daca cineva se trezeste si-si aminteste de Allah, primul nod se desface. Cand efectueaza ablutiunea - si cel de-al doilea nod, iar cand se roaga toate nodurile sunt desfacute. Si astfel, dimineata, va treziti plini de viata si cu o buna dispozitie, altfel va veti simti posomorati si greoi." (Bukhari)

Profetul (s.a.s) a mai spus: “Veniti! Grabiti-va! Toti cei care vreti sa indepliniti ablutiunea. Binecuvantarea e de la Allah.” (Bukhari, relatat de Jabir bin ‘Abdullah)

In plus, exista articole care dovedesc perfectiunea ablutiunii si din punct de vedere medical: minunile ablutiunii de prevenire si vindecare

http://www.islamicvoice.com/february.2004/islam.htm

Vezi profilul utilizatorului

2 Re: ABLATIUNEA MUSULMANULUI (Wduu') la data de Mier Iul 02, 2008 8:09 pm

Diana

inger
Citisem mai demult cum se face ablatiunea, dar nu am inteles de ce exista o ordine tactica speciala in acest ritual, ma refer la ordinea in care se face Friends

3 Re: ABLATIUNEA MUSULMANULUI (Wduu') la data de Mier Iul 02, 2008 8:33 pm

Ada_Pal

inger
Logic:
cind incepi sa te speli...e normal sa incepi cu mainile ,fata,stergi parul capului, maini pina la coate si apoi picioare....vad f. logica oridnea aceasta.....
nu incepem cu picioarele si terminam cu capul.....nu?! crazy

4 Re: ABLATIUNEA MUSULMANULUI (Wduu') la data de Mier Iul 02, 2008 8:56 pm

fiinca tu asa ai invata-o dar pentru cineva din afara nu e foarte logica

5 Re: ABLATIUNEA MUSULMANULUI (Wduu') la data de Mar Aug 05, 2008 8:42 am

Cris

inger
Ada_Pal a scris:Logic:
cind incepi sa te speli...e normal sa incepi cu mainile ,fata,stergi parul capului, maini pina la coate si apoi picioare....vad f. logica oridnea aceasta.....
nu incepem cu picioarele si terminam cu capul.....nu?! crazy

Esenienii aveau aceste ritualuri de ablatiune .Si "spalarea in apa " actuala sau botezul este tot din aceeasi sursa.Actualul botez crestin se face ptr ca la botez copilul primeste un inger.Defapt ingerul se afla oricum acolo si nu este chiar inger ,dar poate fi numit si asa.

6 Re: ABLATIUNEA MUSULMANULUI (Wduu') la data de Mar Aug 05, 2008 2:44 pm

Cele mai importante ritualuri ale esenienilor se regasesc si in crestinism. Ablutiunea, baia rituala, avea o importanta primordiala in cultul Fiilor Luminii, cum se autointitulau esenienii. Curatenia fizica era o preconditie a puritatii spirituale. Dovada practicii ablutiunii rezida in 10 bazine si in ramasitele apeductelor care le alimentau. Cei aproximativ 200 de schismatici mancau in comun si momentul final era trecerea cupei din mana in mana, pentru a bea fiecare.
http://agnosticus.wordpress.com/tag/secta/

7 Re: ABLATIUNEA MUSULMANULUI (Wduu') la data de Mar Aug 05, 2008 8:13 pm

Diana

inger
pacat ca in evul mediu a fost uitata curatenia...nu ii mai stiu numele, dar stiu ca o regina a Scotiei se lauda ca ea a facut baie doar o data in viata si asta la botez... crazy
am intrebat si eu in stanga si in dreapta daca ar trebui sa existe o stare pregatitoare inainte de rugaciune si pentru un crestin, dar mi s-a raspuns ca trebuie sa conteze doar mintea...gandul sa fie la Dumnezeu si nu la biciclete (de ex) , dar daca nu se gaseste apa, se foloseste pamant? sau nu am inteles eu bine....

8 Re: ABLATIUNEA MUSULMANULUI (Wduu') la data de Mar Aug 05, 2008 10:43 pm

mda si mai existau doua expresii 1 maria ta cam puti
2- eu daca trebuie sau nu tot fac o baie o data pe luna -regina angliei ulala

9 Re: ABLATIUNEA MUSULMANULUI (Wduu') la data de Mier Aug 06, 2008 7:55 am

Ada_Pal

inger
crazy rolf

Spalarea rituala cu pamint sau nisip se cheama-Tayamum si se practica in lipsa de apa sau calatorii prin desert sau alkte zone lipsite de apa. Se considera ca atit corpul uman cit si turba au aceeasi constinut de elemente chiar daca sunt in procente si cantitati diferite (ptr. studentica)

10 Re: ABLATIUNEA MUSULMANULUI (Wduu') la data de Mier Aug 06, 2008 9:15 am

Cris

inger
Impachetarea cu nisip si namoluri terapeutice de aici vine.Oricare varianta e mai buna decat apa de la robinet actuala.

11 Re: ABLATIUNEA MUSULMANULUI (Wduu') la data de Mier Aug 06, 2008 11:44 am

As vrea sa vad pe Ada dupa ce se "spala" acolo cu nisip.... rolf

De fapt, as vrea sa vad si pe barbatul ei....Daca are... rolf

12 Re: ABLATIUNEA MUSULMANULUI (Wduu') la data de Joi Aug 07, 2008 1:19 pm

Der Bedeu a scris:As vrea sa vad pe Ada dupa ce se "spala" acolo cu nisip.... rolf

De fapt, as vrea sa vad si pe barbatul ei....Daca are... rolf

5:6] O, voi cei care credeti! Atunci cand va gatiti pentru Rugaciune, spalati-va fetele voastre si mainile voastre, pana la coate, treceti-va mainile voastre ude peste capetele voastre si [spalati-va] picioarele voastre pana la glezne! Daca sunteti spurcati (junub), atunci curatati-va [printr-o baie]! Daca sunteti bolnavi, sau in calatorie, sau unul dintre voi vine de la locul unde si-a fàcut nevoile, sau v-ati impreunat cu o muiere si nu gasiti apa, atunci luati voi tarana marunta si curata si stergeti-va fetele si mainile voastre cu ea! Allah nu voieste sa va faca voua greutati, ci doreste sa va curateasca si sa desavarseasca binefacerea Sa. Poate ca voi veti fi multumitori!.
unde scrie ca tre sa te speli acolo?

13 Re: ABLATIUNEA MUSULMANULUI (Wduu') la data de Vin Aug 08, 2008 10:33 am

Ada_Pal

inger
Nu scrie nicaieri Yahia insa unii vor sa transmita informatii false despre ritualurile musulmane tocmai pentru ura lor imensa fata arabi........

14 Re: ABLATIUNEA MUSULMANULUI (Wduu') la data de Vin Aug 08, 2008 11:17 am

stiu daia l-am intrebat

Continut sponsorizat

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus  Mesaj [Pagina 1 din 1]

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum