Forum de spiritualitate

Ultimele subiecte
» Mai este cineva pe aici?
Dum Aug 11, 2013 8:58 am Scris de Tudorel666

» CRESTINI fara denominatiune
Sam Mar 09, 2013 7:18 pm Scris de crestinul

» Cine este in realitate Isus!
Dum Iul 08, 2012 2:11 pm Scris de Fairy

» NOSTALGII...poezii de Mihai LEONTE
Dum Iul 08, 2012 2:06 pm Scris de Fairy

» Ok
Mier Iun 16, 2010 11:37 am Scris de Tudorel666

» ARMONII MAJORE 2010...autor Mihai LEONTE
Mar Iun 15, 2010 3:42 am Scris de Mihai LEONTE

» vizitati
Lun Iun 14, 2010 9:59 am Scris de padawanu

» REVERII ADVERSE...poezii de Mihai LEONTE
Joi Iun 10, 2010 4:16 am Scris de Mihai LEONTE

» SCRIERI INOCENTE...de Mihai LEONTE
Vin Iun 04, 2010 4:05 pm Scris de Mihai LEONTE

» Cenzura istoriei!!!
Joi Iun 03, 2010 6:37 pm Scris de Ancuta

» Distihurile lui Bujor...autor Mihai LEONTE
Mar Mai 25, 2010 3:28 am Scris de Mihai LEONTE

» Despre crestinismul originar
Lun Mai 24, 2010 11:41 am Scris de Tudorel666

» Dorurile mele
Sam Mai 22, 2010 11:39 am Scris de Tudorel666

» VALENTE MEDII...poezii de Mihai LEONTE
Mier Mai 19, 2010 4:24 am Scris de Mihai LEONTE

» MIRAJELE ALBASTRE...poezii de Mihai LEONTE
Mier Mai 12, 2010 4:18 pm Scris de Mihai LEONTE

» APOGEUL METAFORIC...poezii de Mihai LEONTE
Dum Mai 09, 2010 7:04 am Scris de Mihai LEONTE

» RENASTEREA ZAMOLXIANISMULUI RELIGIA STRABUNILOR ROMANILOR
Mier Mar 24, 2010 12:01 pm Scris de HareKrishna

» Vishnuism-monoteismul hindus
Mier Mar 24, 2010 11:59 am Scris de HareKrishna

» Despre capitalismul salbatic
Mar Mar 02, 2010 2:54 pm Scris de wima2203

» Ce nu se spune despre Miscarea Legionara?
Mar Mar 02, 2010 2:39 pm Scris de wima2203

» E Omul urmasul lui Adam?
Dum Ian 31, 2010 9:46 pm Scris de Anticristul01

» Bine v-am gasit!
Dum Ian 31, 2010 8:13 pm Scris de Anticristul01

» POZE USERI
Joi Ian 28, 2010 3:37 pm Scris de IrinucaM

» Inaugurarea celei mai inalte cladiri din lume-DUBAI 2009
Mar Ian 12, 2010 9:06 pm Scris de Anticristul

» Arte martiale
Lun Ian 11, 2010 4:00 am Scris de IrinucaM

» Scrisoare adresata FEDERATIEI RUSE
Lun Ian 11, 2010 3:19 am Scris de IrinucaM

Cine este conectat?
In total este 1 utilizator conectat: 0 Inregistrati, 0 Invizibil si 1 Vizitator

Nici unul

[ Vizualizeaza toata lista ]

Recordul de utilizatori conectati a fost de 28, Joi Oct 02, 2014 3:20 am
Cautare

Rezultate pe:

Rechercher Cautare avansata

Nu sunteti conectat. Conectati-va sau inregistrati-va

Cultura Islamica

Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4, 5

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos  Mesaj [Pagina 5 din 5]

101 Re: Cultura Islamica la data de Dum Iun 29, 2008 1:38 pm

Dorstor a scris:Cine vrea sa auda acea limba valaha sa mearga in satele acelor beduini nu sa posteze aiureli
.Eu desi crestin nu am vizitat manastirea sf Ecaterina ci ce m-a interesat pe mine.nu cred insa ca si-ar fi pierdut capul pt ca manastirea nu si-a pierdut crestinatatea!dar cineva trebuie sa gaseasca chichite!i spre cultura generala nu poate exista si nici nu a existat o limba Romana antica!

Dorstor, ti se cuvine premiul inai pentru cea mai tampita replica saptamana asta.
CAND AM SCRIS CA ACEI BEDUINI CARE SUNT NOMAZI SI NU AU SATE (!) NU VORBESC NIMICA DECAT ARABA TI-AM DESCRIS EXACT SITUATIA CUM AM VAZUT-O CAND AM VIZITAT MANASTIREA. NU AM SI NU AM AVUT NICI UN INTERES SA MINT.
ACEI BEDUINI NU TRAIESC IN MANASTIRE SI IN IMPREJURIMI . IN MANASTIRE, CAND AM VIZITAT-O AU LOCUIT MAI PUTINI DE TREIZECI DE CALUGARI SI INCA VRE-O ZECE SERVITORI SI MUNCITORI BEDUINI IN CURTEA MANASTIRII.
aM STIUT POVESTEA CU ROBII DIN VALAHIA SI AM RUGAT GIDUL SA INTREBE BEDUINII DACA CUNOSC LIMBA ROMANA SI AU NEGAT CLAR.

Vezi profilul utilizatorului

102 Re: Cultura Islamica la data de Dum Iun 29, 2008 2:18 pm

derbedeu unii beduini aulocalitati unde locuiesc!nu stii espre beduini mai nimic.trebuie sa stii ca fiecare trib are undea o oaza a sa o localitate de baza.Ca ratacesc prin pustie sau ca cauta de lucru este altceva.nu cauta advaratii beduini in manastiri?da tu derbedeu te crezi atotstiutor si faci ca un orb celebru care zicea eu nu vad soarele deci u exista soare.eu nu stiu originea beduinilor dar stiu cumtraiesc ei in mediul lor nu prin manastiri.beduinii care ajung orin manastiri n-au camila lor si arma lor si cortul letec sin sunt niste cersatori1Sunt uscaturile beduinilor>Dar pe adevaatii beduini n-ai sa-i gasesti muncind prin manastiri sau cersind!
de care seic depindeau acei beduini pe care i-ai intrebat?beduinii se muta deseori impreuna cu urmele lor dar au resedinte de baza pe care eu le traduc ca sate pt ca nu am alt evhivalent lingvistic!
derbedeu am vrut doar sa incit la cunoastere si cercetare si de aceea am postat mi putin decat stiu dar zic sa nu te las in ceata si sa-ti dau o indicate.cauta beduinii din zona muntoasa desprinsi din tribul djebalieh si vezi daca nu cumva pe langa araba vorbesc si o alta limba numai intre ei.cu vreo 30 de ani in urma aveau cam450-500 de barbati(adica dupa traditia lor barbati capabili sa poarte arme).iar daca vrei sa-i intalnesti deplaseaza-te cam 100 kilometri de manastire.si mai ales nu fi asa de ateu pt ca nu cred ca le plac ateii si in general tot ce nu este muslman.Dar ai sanse sa intri in contact cu ei pt ca devin atenti cand se vorbeste romaneste si stii acesata limba.Ti-am dat aceste informatii spre pace. dar de vrei iar sa te arati grozav pomit ca-ti rapund pe tonul tau in versuri satirice incat sa se distreze toti cei ce citesc aici!Ai poate aici ceva avantaje dar eu pot posta despre tine pe alte forumuri pt amuzament!Prin beduini se inteleg toti locuitorii pustiului nu numai cei nomazi!

103 Re: Cultura Islamica la data de Joi Iul 31, 2008 8:00 pm

Karima

muritor de rand
Dorstor a scris:Mohamed a fost mai intai pastor nestorian!Cum sa fie mai periculosi?sunt si ei de multe feluri ca toate religiile!

Dorstor
Explica-mi si mie cum adica Mohammed a fost mai intai pastor nestorian . N u inteleg ce vrei sa spui aici. Shok

104 Re: Cultura Islamica la data de Mar Aug 05, 2008 8:37 am

Cris

inger
Dorstor a scris:Cine vrea sa auda acea limba valaha sa mearga in satele acelor beduini nu sa posteze aiureli
.Eu desi crestin nu am vizitat manastirea sf Ecaterina ci ce m-a interesat pe mine.nu cred insa ca si-ar fi pierdut capul pt ca manastirea nu si-a pierdut crestinatatea!dar cineva trebuie sa gaseasca chichite!i spre cultura generala nu poate exista si nici nu a existat o limba Romana antica!

Ce interesant cu beduinii aceia!N-am stiut.

105 Re: Cultura Islamica la data de Joi Aug 07, 2008 1:23 pm

Karima a scris:
Dorstor a scris:Mohamed a fost mai intai pastor nestorian!Cum sa fie mai periculosi?sunt si ei de multe feluri ca toate religiile!

Dorstor
Explica-mi si mie cum adica Mohammed a fost mai intai pastor nestorian . N u inteleg ce vrei sa spui aici. Shok

afla cate ceva aici despre nestorieni
http://www.crestinortodox.ro/Biserica_Nestoriana_-160-7508.html

106 Re: Cultura Islamica la data de Joi Aug 07, 2008 2:53 pm

Karima

muritor de rand
Eu am intrebat de unde concluzia userului Dorstor ca Mohammed a fost pastor nestorian.Ce dovezi are in acest sens

107 Re: Cultura Islamica la data de Joi Aug 07, 2008 3:24 pm

Karima a scris:Eu am intrebat de unde concluzia userului Dorstor ca Mohammed a fost pastor nestorian.Ce dovezi are in acest sens
nu cred ca iti va raspunde curand ca nu a mai intrat de mult pe forum

108 Re: Cultura Islamica la data de Joi Aug 07, 2008 3:27 pm

Delta

demon
Yahiya a scris:nu cred ca iti va raspunde curand ca nu a mai intrat de mult pe forum
Dorstor sau Mahomed? huh

109 Re: Cultura Islamica la data de Joi Aug 07, 2008 3:46 pm

Cris

inger
Delta a scris:
Yahiya a scris:nu cred ca iti va raspunde curand ca nu a mai intrat de mult pe forum
Dorstor sau Mahomed? huh

????

110 Re: Cultura Islamica la data de Joi Aug 07, 2008 8:36 pm

Ada_Pal

inger
DORAMED SCUMPO.....

111 Re: Cultura Islamica la data de Vin Aug 08, 2008 7:25 am

Cris a scris:
Delta a scris:
Dorstor sau Mahomed? huh

????

Desigur ca Muhamed ca ce are el cu forumul ista? Majoritatea aci sunt evrei sau fosti evrei ... focus bom bataita happy2

Continut sponsorizat

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus  Mesaj [Pagina 5 din 5]

Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4, 5

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum