Forum de spiritualitate

Ultimele subiecte
» Mai este cineva pe aici?
Dum Aug 11, 2013 8:58 am Scris de Tudorel666

» CRESTINI fara denominatiune
Sam Mar 09, 2013 7:18 pm Scris de crestinul

» Cine este in realitate Isus!
Dum Iul 08, 2012 2:11 pm Scris de Fairy

» NOSTALGII...poezii de Mihai LEONTE
Dum Iul 08, 2012 2:06 pm Scris de Fairy

» Ok
Mier Iun 16, 2010 11:37 am Scris de Tudorel666

» ARMONII MAJORE 2010...autor Mihai LEONTE
Mar Iun 15, 2010 3:42 am Scris de Mihai LEONTE

» vizitati
Lun Iun 14, 2010 9:59 am Scris de padawanu

» REVERII ADVERSE...poezii de Mihai LEONTE
Joi Iun 10, 2010 4:16 am Scris de Mihai LEONTE

» SCRIERI INOCENTE...de Mihai LEONTE
Vin Iun 04, 2010 4:05 pm Scris de Mihai LEONTE

» Cenzura istoriei!!!
Joi Iun 03, 2010 6:37 pm Scris de Ancuta

» Distihurile lui Bujor...autor Mihai LEONTE
Mar Mai 25, 2010 3:28 am Scris de Mihai LEONTE

» Despre crestinismul originar
Lun Mai 24, 2010 11:41 am Scris de Tudorel666

» Dorurile mele
Sam Mai 22, 2010 11:39 am Scris de Tudorel666

» VALENTE MEDII...poezii de Mihai LEONTE
Mier Mai 19, 2010 4:24 am Scris de Mihai LEONTE

» MIRAJELE ALBASTRE...poezii de Mihai LEONTE
Mier Mai 12, 2010 4:18 pm Scris de Mihai LEONTE

» APOGEUL METAFORIC...poezii de Mihai LEONTE
Dum Mai 09, 2010 7:04 am Scris de Mihai LEONTE

» RENASTEREA ZAMOLXIANISMULUI RELIGIA STRABUNILOR ROMANILOR
Mier Mar 24, 2010 12:01 pm Scris de HareKrishna

» Vishnuism-monoteismul hindus
Mier Mar 24, 2010 11:59 am Scris de HareKrishna

» Despre capitalismul salbatic
Mar Mar 02, 2010 2:54 pm Scris de wima2203

» Ce nu se spune despre Miscarea Legionara?
Mar Mar 02, 2010 2:39 pm Scris de wima2203

» E Omul urmasul lui Adam?
Dum Ian 31, 2010 9:46 pm Scris de Anticristul01

» Bine v-am gasit!
Dum Ian 31, 2010 8:13 pm Scris de Anticristul01

» POZE USERI
Joi Ian 28, 2010 3:37 pm Scris de IrinucaM

» Inaugurarea celei mai inalte cladiri din lume-DUBAI 2009
Mar Ian 12, 2010 9:06 pm Scris de Anticristul

» Arte martiale
Lun Ian 11, 2010 4:00 am Scris de IrinucaM

» Scrisoare adresata FEDERATIEI RUSE
Lun Ian 11, 2010 3:19 am Scris de IrinucaM

Cine este conectat?
In total sunt 3 utilizatori conectati: 0 Inregistrati, 0 Invizibil si 3 Vizitatori

Nici unul

[ Vizualizeaza toata lista ]

Recordul de utilizatori conectati a fost de 28, Joi Oct 02, 2014 3:20 am
Cautare

Rezultate pe:

Rechercher Cautare avansata

Nu sunteti conectat. Conectati-va sau inregistrati-va

Cultura Islamica

Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4, 5  Urmatorul

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos  Mesaj [Pagina 2 din 5]

26 Re: Cultura Islamica la data de Mar Mai 27, 2008 7:20 pm

Ada_Pal

inger
Naeema a scris:[
Zici de musulmani ca mint si lenevesc? Ai cunoscut tu personal toti musulmanii din lume ca sa faci asemenea afirmatie? .

hehehehehehhehehe Very Happy

Ia intreaba-l tu surioara pe Nea Shlomu,Der Bedeu CINE A CONSTRUIT ISRAELUL DE AZI......................PLS HABIBTY,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,INTREABA-L TU SA -TI RASPUNDA SINCER CA UN EVREU CINSIT CARE TRAIESTE IN ZILELE NOASTRE IN ISRAEL .....................Cine sunt cei mai harnici,corecti,se incadreaza in timpul muncii si nu-l pierd ca romanasii la o bere pe schele >>>?????Intreaba-l tu pe cine regreta israelienii dpv al seriozitatii muncii de cind cu inchiderea granitelor si aducerea de muncitori din Romania,Rusia,India,Etiopia....

daca nu vrea sa-ti raspunda o sa-i soptesc eu.....PALESTINIENII!!!!!

Vezi profilul utilizatorului

27 Re: Cultura Islamica la data de Mar Mai 27, 2008 8:25 pm

Doamnelor musulmane am impresia ca nu cunoasteti Coranul.Nu as vrea sa fiu
in pielea unei femei musulmane dovedita de adulter!ce va aprindeti asa?Aici nu-i Palestina pe acest forum!.In general musulmanele(de voie de nevoie)sunt mai fidele.Dar nu fideliatea o apreciez la musulmane, ci faptul ca utilizeaza des briciul!

28 Re: Cultura Islamica la data de Mar Mai 27, 2008 8:26 pm

Ignoranta, tampenia si rautatea ta este greu de descris.

te rog sa ai un limbaj decent eu dau warn pentru asa ceva

29 Re: Cultura Islamica la data de Mar Mai 27, 2008 8:39 pm

Eblis aia este mutra mea dar nu sunt popa!In cultura araba este un duh numit diavolita Efrit.ce-au cautat cruciatii in orient?In nici un caz eliberarea Ierusalimului!dar nu uita ca si islamul s-a suprapus peste o alta cultura araba.dar zi-mi ce au cautat turcii in teritoriile arabe?Cam tot ce au cautat si cruciatii!si cam tot ce au cautat maurii!Cuceritorii vor averi femei orgii glorie si sange!

30 Re: Cultura Islamica la data de Mar Mai 27, 2008 8:56 pm

Hello

muritor de rand
Terro a scris:Musulmanii sustin ca dezvoltarea stiintei, culturii, in intregul ei, in lumea Islam-ului este prezidata de un spirit unificator care tine de insasi esenta religiei islamice.
Sayyed Hossein Nasr (AUTOR AL UNEI LUCRARI CUNOSCUTE DESPRE STIINTA SI CIVILIZATIA ISLAM) vorbeste despre Unitatea divina manifestata in multiplicitate, in interactiunea a tot ceea ce exista. Intregul univers este vazut ca o proiectie a Inteligentei Divine, fiecare particica este o dovada aya pentru logica, ordine si armonie divina. De aici apare in ISLAM unitatea intre credinta revelata si stiinta dobandita, utilitatea cunoasterii partiale, provizorii pe care o ofera ratiunea, dar si limitele ei, cand se situeaza in afara viziunii pe care o ofera credinta.

Bla bla, e cunoscut faptul ca multi poeti si oameni de stiinta au fost ucisi de Mohamed si apoi de musulmani doar pentru ca nu le cantau in struna.

In islam este unitate cu sabia...cum era comunismul unitate pe timpul lui Ceausescu cu pusca la tampla...doar ca el nu s-a declarat nici o data profet si sfant

31 Re: Cultura Islamica la data de Mar Mai 27, 2008 9:00 pm

Fresh

muritor de rand
Hello, pai, daca vin moderatorii si iti sterg subiectele, ce faci? Nu mai bine vorbesti cu Admin-ul sa ti le mute la Polemici?

32 Re: Cultura Islamica la data de Mar Mai 27, 2008 9:08 pm

Hello

muritor de rand
Fairy a scris:Hello, pai, daca vin moderatorii si iti sterg subiectele, ce faci? Nu mai bine vorbesti cu Admin-ul sa ti le mute la Polemici?

sa imi stearga postarile doar daca imi dovedesc ca gresec.

Atunci de ce am mai fost invitat daca nu mi se respecta parerea?

Iar referitor la postari...nu sunt singurul care deja a postat fara sa indemne la dialog...

33 Re: Cultura Islamica la data de Mar Mai 27, 2008 9:13 pm

Fresh

muritor de rand
Cu siguranta, ca nu de musulmani ai fost invitat! Pai, de sters stiu ca nu e voie, eventual sa mute subiectele!

34 Re: Cultura Islamica la data de Mar Mai 27, 2008 9:16 pm

Helo!ce ai !Bin laden nu-i aici!

35 Re: Cultura Islamica la data de Mar Mai 27, 2008 9:18 pm

Hello

muritor de rand
Fairy a scris:Cu siguranta, ca nu de musulmani ai fost invitat! Pai, de sters stiu ca nu e voie, eventual sa mute subiectele!

Pai da asta nu e "SPIRIT LIBER"? Inca o data au musulmanii intaietate ca in Europa? Unde e libera exprimare amice?

Dovedestemi ca Allahul tau e cel care a treimis Coranul si ca Mohamed este profetul

36 Re: Cultura Islamica la data de Mar Mai 27, 2008 9:20 pm

Hello

muritor de rand
Dorstor a scris:Helo!ce ai !Bin laden nu-i aici!

Asta e nimic in comparatie cu ...musulmanii moderni care sunt mult mai periculosi decat extremistii pe care ii poti dibui fara nici o problema

37 Re: Cultura Islamica la data de Mar Mai 27, 2008 9:21 pm

Fresh

muritor de rand
Eu sunt iudeu, sorry! Laughing

38 Re: Cultura Islamica la data de Mar Mai 27, 2008 9:24 pm

Mohamed a fost mai intai pastor nestorian!Cum sa fie mai periculosi?sunt si ei de multe feluri ca toate religiile!

39 Re: Cultura Islamica la data de Mar Mai 27, 2008 9:49 pm

Hello

muritor de rand
Fairy a scris:Eu sunt iudeu, sorry! Laughing

te simti cu musca pe caciula cumva? am zis de musulmani moderati nu de tine...unde dai si unde crapa

Dorstor a scris:Mohamed a fost mai intai pastor nestorian!Cum sa fie mai periculosi?sunt si ei de multe feluri ca toate religiile!

Ce o fi nu ma intereseaza...dar mintea lui creata a inventat un monstru care a format monstri.

40 Re: Cultura Islamica la data de Mier Mai 28, 2008 4:17 am

Naeema

muritor de rand
Hello a scris:

Ce o fi nu ma intereseaza...dar mintea lui creata a inventat un monstru care a format monstri.

Mai patratel,ai venit aici numai sa jignesti lumea? Cui spui tu monstru? Nu ti-e rusine asa un pic? Stii doar ca intretii discutii cu membri musulmani aici si ai tupeul nu numai sa le ofensezi credinta dar si pe ei personal,dupa care te ascunzi sub protectoratul libertatii de expresie.
Dupa cum ti se respecta tie dreptul sa crezi in ce vrei si nu te ridiculizeaza sau huiduie nimeni pe acest motiv,asa respecta si tu acest drept la altii si lasa denigrarile si afronturile.
Daca ai avut vreo trauma personala cauzata tie sau familiei tale,de catre musulmani...imi pare rau...daca nu,ce tot ai tu de impartit cu noi? N-ai loc de noi?
Vezi-ti de treaba cu tot cu paranoia si islamofobia de care dai dovada si in loc sa stai cu ciomagu dupa usa de frica sa nu dea vreun musulman buzna peste tine si sa-ti taie gatul,mai bine incerca sa cunosti citiva dintre noi sa vezi intradevar ce oameni suntem.

PS: Ai grija sa nu te over-dozeze curentul anti-islamic care e la moda in ultimul timp. In loc de a pleca urechea la propaganda ( ca asa se pare dupa felul cum postezi) mai bine incearca putina interactie sociala si culturala cu arabii si musulmanii. Sunt convinsa ca vei lepada multe preconceptii si prejudecati in ceea ce ne priveste.

Daca vrem sa avem un viitor,trebuie sa incepem sa ne cunoastem unii pe altii si sa nu urim sau sa demonizam tot ce este diferit si strain fata de ce stim sau credem noi.

Salam! God Bless....

41 Re: Cultura Islamica la data de Mier Mai 28, 2008 6:57 am

Amina

muritor de rand
salamo aleikum!frumoase vorbe draga sora Naeema.Eu cred ca aceasta atitudine aspra asupra islamului a lui Hello va face ca multi sa se intereseze mai mult despre islam iar daca vor citi vor gasi multe lucruri minunate asadar multumim mult Hello.

42 Re: Cultura Islamica la data de Mier Mai 28, 2008 12:50 pm

Eblis

muritor de rand
derbedeu, romanii nu sunt pasnici, sunt un neam de slugi care au invatat mai mult de la tigani decat de la toate celelalte natii cu care au impartit pita.
mi se pare pozitiv ca ma tratezi de tampita si de ignoranta... cand un individ limitat ca dumitale se lanseaza in judecati de valoare, cei care i-au remarcat limitele nu pot decat sa-i aprecieze negativ verdictele. deci faptul ca sunt o tampita in ochii tai ma inalta in ochii oamenilor a caror judecata conteaza pentru mine.

dorstor, intr-adevar, efrit este un duh din traditia arabo-persana, dar nu este neaparat feminin, este multiform, desi in povesti apare deseori ca femeie. prima carte pe care am citit-o in viata mea a fost repovestirea celor o mie si una de nopti a lui camilar. personajul care m-a marcat cel mai tare a fost diavolita efrit, pentru ca intervenea ca sa recreeze echilibrul in situatii in care eroul era persecutat de cei rai.
turcii, pana una alta erau musulmani si daca s-au dus sa invadeze alte tari s-au dus pe fata ca sa jefuiasca, nu ca acesti ipocriti scarbosi de crestini, ca sa "nimicesca necredinciosi". si turcii, dupa ce-si luau tributul ii lasau pe toti in pace, pe cand jegosii de crestini s-au apucat sa crestineze cu forta pe toata lumea.

43 Re: Cultura Islamica la data de Mier Mai 28, 2008 6:05 pm

Eblis a scris:derbedeu, romanii nu sunt pasnici, sunt un neam de slugi care au invatat mai mult de la tigani decat de la toate celelalte natii cu care au impartit pita.
mi se pare pozitiv ca ma tratezi de tampita si de ignoranta... cand un individ limitat ca dumitale se lanseaza in judecati de valoare, cei care i-au remarcat limitele nu pot decat sa-i aprecieze negativ verdictele. deci faptul ca sunt o tampita in ochii tai ma inalta in ochii oamenilor a caror judecata conteaza pentru mine.

dorstor, intr-adevar, efrit este un duh din traditia arabo-persana, dar nu este neaparat feminin, este multiform, desi in povesti apare deseori ca femeie. prima carte pe care am citit-o in viata mea a fost repovestirea celor o mie si una de nopti a lui camilar. personajul care m-a marcat cel mai tare a fost diavolita efrit, pentru ca intervenea ca sa recreeze echilibrul in situatii in care eroul era persecutat de cei rai.
turcii, pana una alta erau musulmani si daca s-au dus sa invadeze alte tari s-au dus pe fata ca sa jefuiasca, nu ca acesti ipocriti scarbosi de crestini, ca sa "nimicesca necredinciosi". si turcii, dupa ce-si luau tributul ii lasau pe toti in pace, pe cand jegosii de crestini s-au apucat sa crestineze cu forta pe toata lumea.

hei hei demonstreaza ca tu esti mai buna si nu jigni . cum respecti qoranul si pe oamenii cartii daca ii jignesti .
crestinii sunt fratii nostri . si nu crestinii au ucis ci anumite grupari . nu cofunda cavalerii templieri si episcopii romei cu adevaratii crestini.
si vorba lui iisus nu judeca ca sa nu fii judecat.
si btw turcii au islamizat cu forta.

44 Re: Cultura Islamica la data de Mier Mai 28, 2008 7:19 pm

Eblis eu nu sunt musulman dar am studiat candva islamul alaturi de un imam din AdaKaleh(o insula care acum este sub ape.)
Daca avatarul tau este mutra ta apoi nu te da musulmana cand te arati in fata mea fara iasmac ca o ghiaurita.daca esti cu adevarat musulmana si nu o impostoare schimba-ti avatarul!

45 Re: Cultura Islamica la data de Mier Mai 28, 2008 7:45 pm

Ada_Pal

inger
V-as ruga sa va abtineti si sa ramineti on topic!
Dorstor,

Eblis/Evrit sau Iulia nu este musulmanca si chiar daca ar fi are dreptul sa-si aleaga avatarul dorit de ea.

Eu am ales un avatar cu o femeie cu val pe cap in alt forum si majoritatea s-au legat de el jignind pina nu au mai putut.........culmea ca Yahia care este musulman(asa zice)nu mi-a luat apararea la nedreptatile altora in schimb Evrit a facut-o prin pozitia ei corecta. Chiar adminul acestui forum mi-a zis ca aici nimeni nu jigneste pe nimeni...........vezi Der Bedeu cum se adreseaza in postarile sale si apoi nu cred sa va mai mire nimic....voi ati intrat cam tirziu si nu ati citit tot.

Va rog mult sa incercam sa discutam frumos fara a ne lega personal de vreun user indiferent de parerile sale .

Multumesc tuturor!!!

46 Re: Cultura Islamica la data de Mier Mai 28, 2008 8:05 pm

Eu m-am abtinut cand a folosit expresia mutra ta si am vazut ca nu s-a intervenit din partea moderatorilor,deci ori este toleranta pt toti,ori interveniti prompt ori eu va spun Buna ziua pe romneste si am plecat.nu pot tolera ca poporul roman sa fie insultat de cum o fi chemand-o in realitate!

47 Re: Cultura Islamica la data de Mier Mai 28, 2008 8:08 pm

daca are ceva cu Der Bedeu sa se certe cu el nu sa insulte un intreg popor!

48 Re: Cultura Islamica la data de Mier Mai 28, 2008 8:14 pm

Ada_Pal

inger
Dorstor a scris:Eu m-am abtinut cand a folosit expresia mutra ta si am vazut ca nu s-a intervenit din partea moderatorilor,deci ori este toleranta pt toti,ori interveniti prompt ori eu va spun Buna ziua pe romneste si am plecat.nu pot tolera ca poporul roman sa fie insultat de cum o fi chemand-o in realitate!
Imi cer eu scuze d-le Dorstor de la d-voastra si va rog frumos ,
NU PLECATI.

Sunt convinsa ca si noi,musulmanii avem ce invata de la oameni asmeni d-vostra si ar fi pacat !

Eu sunt moderatoare pt prima data pe un forum ,si accept sfaturi cu mare placere,chiar o sa va rog sa interveniti. Oamenii culti si simpatici ne cam lipsesc pe forumuri .........deci ramineti..... Smile

49 Re: Cultura Islamica la data de Mier Mai 28, 2008 8:22 pm

Musulmanii nu au ce invata de la mine!Cultura musulmana este o expresie inalta a politetii!Problema este daca musulmanii de azi vor sa-si asimileze propria cultura!iar cu doamna Eblis nu am nimic,dar trebuie sa invete ca nu numai ea stie a insulta si ca atunci cand sameni vant culegi furtuna!Eu m-am adaptat pur si simplu la stilul ei!

50 Re: Cultura Islamica la data de Joi Mai 29, 2008 9:38 am

Eblis

muritor de rand
nu inteleg de ce va ambalati... insultele sunt niste aspecte utile ale limbajului. pe mine nu ma deranjeaza. prefer o injuratura zdravana unor mieunaturi si fandoseli ipocrite. de fapt nu stiu ce va opareste cel mai mult: cuvantul sau continutul lui logic? si alt aspect al problemei este cel pe care l-am evocat mai sus: distanta dintre insulta recunoscuta in mod conventional si faptul de a se simti insultat. de obicei nu ne simtim insultati decat de adevar, pentru ca gasim totdeauna un raspuns la insultele nejustificate.
nu ma dau patrioata desi sunt romanca si-mi iubesc tara, dar romanii au evoluat intr-un mod atat de scarbos in ultimii ani incat nu ma mai pot identifica propriul meu popor.
dorstor, daca te deranjeaza ca-i denigrez pe romani, nu ai decat sa te manifesti energic si sa-i aperi, asa cum ma manifest eu sa-i apar pe musulmani si cultura lor desi sunt atee de cultura europeeana.
iar daca expresia "mutra ta" ti se pare insultanta, imi pare rau...
cat despre avatarul meu este cel cu figura cea mai neutra pe care l-am gasit in galerie.

Continut sponsorizat

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus  Mesaj [Pagina 2 din 5]

Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4, 5  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum