Forum de spiritualitate

Ultimele subiecte
» Mai este cineva pe aici?
Dum Aug 11, 2013 8:58 am Scris de Tudorel666

» CRESTINI fara denominatiune
Sam Mar 09, 2013 7:18 pm Scris de crestinul

» Cine este in realitate Isus!
Dum Iul 08, 2012 2:11 pm Scris de Fairy

» NOSTALGII...poezii de Mihai LEONTE
Dum Iul 08, 2012 2:06 pm Scris de Fairy

» Ok
Mier Iun 16, 2010 11:37 am Scris de Tudorel666

» ARMONII MAJORE 2010...autor Mihai LEONTE
Mar Iun 15, 2010 3:42 am Scris de Mihai LEONTE

» vizitati
Lun Iun 14, 2010 9:59 am Scris de padawanu

» REVERII ADVERSE...poezii de Mihai LEONTE
Joi Iun 10, 2010 4:16 am Scris de Mihai LEONTE

» SCRIERI INOCENTE...de Mihai LEONTE
Vin Iun 04, 2010 4:05 pm Scris de Mihai LEONTE

» Cenzura istoriei!!!
Joi Iun 03, 2010 6:37 pm Scris de Ancuta

» Distihurile lui Bujor...autor Mihai LEONTE
Mar Mai 25, 2010 3:28 am Scris de Mihai LEONTE

» Despre crestinismul originar
Lun Mai 24, 2010 11:41 am Scris de Tudorel666

» Dorurile mele
Sam Mai 22, 2010 11:39 am Scris de Tudorel666

» VALENTE MEDII...poezii de Mihai LEONTE
Mier Mai 19, 2010 4:24 am Scris de Mihai LEONTE

» MIRAJELE ALBASTRE...poezii de Mihai LEONTE
Mier Mai 12, 2010 4:18 pm Scris de Mihai LEONTE

» APOGEUL METAFORIC...poezii de Mihai LEONTE
Dum Mai 09, 2010 7:04 am Scris de Mihai LEONTE

» RENASTEREA ZAMOLXIANISMULUI RELIGIA STRABUNILOR ROMANILOR
Mier Mar 24, 2010 12:01 pm Scris de HareKrishna

» Vishnuism-monoteismul hindus
Mier Mar 24, 2010 11:59 am Scris de HareKrishna

» Despre capitalismul salbatic
Mar Mar 02, 2010 2:54 pm Scris de wima2203

» Ce nu se spune despre Miscarea Legionara?
Mar Mar 02, 2010 2:39 pm Scris de wima2203

» E Omul urmasul lui Adam?
Dum Ian 31, 2010 9:46 pm Scris de Anticristul01

» Bine v-am gasit!
Dum Ian 31, 2010 8:13 pm Scris de Anticristul01

» POZE USERI
Joi Ian 28, 2010 3:37 pm Scris de IrinucaM

» Inaugurarea celei mai inalte cladiri din lume-DUBAI 2009
Mar Ian 12, 2010 9:06 pm Scris de Anticristul

» Arte martiale
Lun Ian 11, 2010 4:00 am Scris de IrinucaM

» Scrisoare adresata FEDERATIEI RUSE
Lun Ian 11, 2010 3:19 am Scris de IrinucaM

Cine este conectat?
In total este 1 utilizator conectat: 0 Inregistrati, 0 Invizibil si 1 Vizitator

Nici unul

[ Vizualizeaza toata lista ]

Recordul de utilizatori conectati a fost de 28, Joi Oct 02, 2014 3:20 am
Cautare

Rezultate pe:

Rechercher Cautare avansata

Nu sunteti conectat. Conectati-va sau inregistrati-va

Rugaciunea - un miracol...

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos  Mesaj [Pagina 1 din 1]

1 Rugaciunea - un miracol... la data de Lun Mai 19, 2008 2:28 pm

SilverStar

muritor de rand
De mici, suntem invatati sa ne rugam... Dar nimeni nu ne invata ca rugaciunea inseamna actiune.

Sa luam un ex. In preajma examenelor, toate bisericile sunt pline de tineri care se roaga, platesc preotii, pun acatiste etc. Asta e foarte bine, dar credeti ca neinvatand, acei tineri vor promova examenele de care se tem sau care trebuie date si, mai ales, luate? Nu am auzit pana acum ca cineva sa stea linistit si sa astepte miracolul rugaciunii. Dar sunt foarte multi oameni care, in naivitatea lor, chiar cred ca vor obtine ceva doar pentru ca s-au rugat. Dumnezeu da foarte mult, inimaginabil de mult dar cel care cere trebuie sa actioneze... Pentru ca rugaciunea e actiune si implinire in final...

Da, rugaciunea inseamna si miracol. Numai ca a ajunge sa simti miracolul rugaciunii trebuie multa daruire.

Intelepciunea populara spune ca Dumnezeu da nuci dar ca nu le si sparge...

Vezi profilul utilizatorului

2 Re: Rugaciunea - un miracol... la data de Lun Mai 19, 2008 3:27 pm

No Name

inger
Orice rugaciune trebuie corelata la VOIA lui Dumnezeu ...nu poti orice sa ceri prin rugaciune !

de expl.;"Doamne ajuta-ma sa castig la LOTO ...

"Doamne ajuta-ma sa nu ma prinda astazi politia ,ca fur ...

"Doamne ajuta-ma sa -mi cumpar inca un JEEP ....

EU zic ca modelul clasic de rugaciune este TATAL NOSTRU !

3 Re: Rugaciunea - un miracol... la data de Lun Mai 19, 2008 4:01 pm

SilverStar

muritor de rand
Da, TATAL NOSTRU este modelul clasic de rugaciune.
Si mai cred ca nu conteaza multitudinea rugaciunilor si implicit durata, timpul cat te rogi, ci felul cum o faci.

4 Re: Rugaciunea - un miracol... la data de Lun Mai 19, 2008 4:11 pm

No Name

inger
Trebuie sa o faci simplu ,la obiect ,fara un tipic sau standard de rugaciune ,invatata pe de rost ...sau citita de prin talismane !

5 Re: Rugaciunea - un miracol... la data de Mar Mai 20, 2008 12:56 pm

Irene05

muritor de rand
in general oamenii merg la b iserica si se roaga atunci cand au nevoie de un raspuns..sau de un ajutor...unii chiar se simt mai linistiti dupa o discutie cu Dumnezeu...dar El este preturindeni asa ca daca vrem sa ne rugam putem sa o facem acasa in fata unei icoane...dar nu trebuie sa fim obligati de circumstante...trebuie sa ne rugam pentru ca asa simtim noi....oricum primim ajutor de sus dar rugaciunea ar trebui sa fie constanta nu doar la zile mari sau inaintea sesiunii.... :sunny:

Vezi profilul utilizatorului http://irene05.hi5.com

6 Re: Rugaciunea - un miracol... la data de Mar Mai 20, 2008 1:16 pm

No Name

inger
in fata unei icoane scratch ????

pai de ce sa te rogi in fata unei icoane ...?

de ce sa nu te rogi in fata unui tablou de VAN GOGH? bounce

7 Re: Rugaciunea - un miracol... la data de Mar Mai 20, 2008 2:22 pm

SilverStar

muritor de rand
No Name, pe aici mai suntem si ortodocsi... Si cred ca avem dreptul sa ne rugam asa cum stim noi. Nu trebuie sa ni se spuna cum s-o facem. Nu crezi? Basketball

8 Re: Rugaciunea - un miracol... la data de Mar Mai 20, 2008 2:35 pm

No Name

inger
SilverStar a scris:No Name, pe aici mai suntem si ortodocsi... Si cred ca avem dreptul sa ne rugam asa cum stim noi. Nu trebuie sa ni se spuna cum s-o facem. Nu crezi? Basketball

Silver ...sunteti liberi sa va inchinati cum doriti ...dar asta nu inseamna ca si Dumnezeu este de acord cu inchinarea voastra .

De ce nu se vad efectele inchinarii idolatrice ...in ceva pozitiv ..ma refer ..!

Uite ce zice BIBLIA ...Deuteronom 5:7 Să n-ai alți dumnezei în afară de Mine.
8 Să nu-ți faci chip cioplit, nici vreo înfățișare a lucrurilor care sunt sus în ceruri sau jos pe pământ sau în ape sub pământ.
9 Să nu te închini înaintea lor și să nu le slujești; căci Eu, Domnul, Dumnezeul tău, sunt un Dumnezeu gelos, care pedepsesc fărădelegea părinților în copii până la al treilea și la al patrulea neam al celor ce Mă urăsc;

Exod 20:4 Să nu-ți faci chip cioplit, nici vreo înfățișare a lucrurilor care sunt sus în ceruri sau jos pe pământ sau în apele mai de jos decât pământul.
5 Să nu te închini înaintea lor și să nu le slujești; căci Eu, Domnul, Dumnezeul tău, sunt un Dumnezeu gelos, care pedepsesc nelegiuirea părinților în copii până la al treilea și la al patrulea neam al celor ce Mă urăsc,
6 și Mă îndur până la al miilea neam de cei ce Mă iubesc și păzesc poruncile Mele.

study

9 Re: Rugaciunea - un miracol... la data de Mar Mai 20, 2008 2:55 pm

SilverStar

muritor de rand
De unde stii tu cu ce este Dumnezeu de acord si cu ce nu este de acord? Ti s-a confesat cumva tie? Te-am rugat sa spui cu cuvintele tale ce ai de spus, nu sa tot vii cu citate. Omul a evoluat... Nu mai este acelasi de cu mii de ani in urma de la stadiul "Crede si nu cerceta!"

Cand Adam si Eva au fost izgoniti din rai, Dumnezeu nu le-a cerut nimic. Nu le-a spus sa se roage lui, sa se inchine lui ca el le va da...
In schimb, bunul Dumnezeu le-a daruit liberul arbitru - adica posibilitatea de a hotari singuri, fiecare pentru sine ce crede si cum crede ca e mai bine...

10 Re: Rugaciunea - un miracol... la data de Mar Mai 20, 2008 6:18 pm

No Name

inger
BIBLIA ESTE CUVANTUL LUI DUMNEZEU REVELAT ...oamenilor !

Problema multora ,este ca nu cunosc voia lui Dumnezeu ,nu din cauza lor ,ii inteleg pe multi ,e vina celor care au datoria sa le arate CALEA adevarata ,preotii ,predicatori ,teologii,care si ei la randul lor au mostenit inselaciunea si dogmele din traditie in traditie .

11 Re: Rugaciunea - un miracol... la data de Mar Mai 20, 2008 6:45 pm

SilverStar

muritor de rand
No Name... Ti-am spus ca sunt crestin-ortodoxa, asta este ceea ce am mostenit si voi duce mai departe. Nu sunt de acord cu multe lucruri care se practica in credinta noastra si tocmai de aceea incerc sa-mi pastrez echilibrul, sa nu cad nici pe o panta, nici pe cealalta.
Merg la biserica doar cand vreau eu, nu obligata si, de regula, cand e foarte putina lume sau deloc. Nu-mi place sa fac parte dintr-o turma zanatica, indobitocita, care se uita extaziata in gura preotului fara sa realizeze ca preotul o duce bine doar pentru ca turma e besmetica.
Incerc sa nu fac rau cu buna stiinta, sa nu aduc atingere aproapelui, sa nu-l fac sa sufere din cauza mea.
Cred ca fac multe lucruri bune, lucruri care-mi plac mie, nu stiu daca si lui Dumnezeu...
Sigur ca am si nemultumiri, neimpliniri, dureri care nu vor trece decat odata cu "iesirea" mea din scena vietii, dar pentru asta nu cred ca trebuie sa-l fac vinovat pe Dumnezeu...
Sunt multe lucruri pe care poate le vom discuta pe rand...
Dar, refuz sa se spuna ceva rau despre ortodoxism, asa cum refuz sa mi se inoculeze mie anumite idei, pareri...
De fapt, cu siguranta nu se va intampla niciodata, pentru ca am un caracter puternic, cel putin asa cred eu...

12 Re: Rugaciunea - un miracol... la data de Mar Mai 20, 2008 7:12 pm

No Name a scris:BIBLIA ESTE CUVANTUL LUI DUMNEZEU REVELAT ...oamenilor !

Problema multora ,este ca nu cunosc voia lui Dumnezeu ,nu din cauza lor ,ii inteleg pe multi ,e vina celor care au datoria sa le arate CALEA adevarata ,preotii ,predicatori ,teologii,care si ei la randul lor au mostenit inselaciunea si dogmele din traditie in traditie .

Ma NO NAME,tu ti-ai pus in cap sa ne zapacesti aicia? Pai daca Biblia este pentru tine asa sfanta ca-i cuvantul lui D-zeu, dece crestinii nu tin ziua de Shabat ca zi sfanta de odihna cum scrie in Biblie si au ales tocmai ziua Duminica?
Cat crezi tu ca poti rade de oameni aci? Raspunde raspunsuri valabile si nu scoase din maneca. Dece crestinii mananca mancare nu cusher? Si asta scrie in Biblie. Dece crestinii mananca la aceias masa carne si lapte? Si asta Biblia opreste.
Se poate ca voi aveti alta Biblie? Tocmai musulmanii mananca cusher. Voi -nu.

13 Re: Rugaciunea - un miracol... la data de Mar Mai 20, 2008 7:32 pm

No Name

inger
No Name a scris:Rabinul SAUL ...va raspuns prin epistolele sale ...;

Romani 14:3 Cine mănâncă să nu disprețuiască pe cine nu mănâncă; și cine nu mănâncă, să nu judece pe cine mănâncă, fiindcă Dumnezeu l-a primit.
4 Cine ești tu, care judeci pe robul altuia? Dacă stă în picioare sau cade, este treaba stăpânului său; totuși, va sta în picioare, căci Domnul are putere să-l întărească ca să stea.
5 Unul socotește o zi mai pe sus decât alta; pentru altul, toate zilele sunt la fel. Fiecare să fie deplin încredințat în mintea lui.
6 Cine face deosebire între zile, pentru Domnul o face. Cine nu face deosebire între zile, pentru Domnul n-o face. Cine mănâncă, pentru Domnul mănâncă; pentru că aduce mulțumiri lui Dumnezeu. Cine nu mănâncă, pentru Domnul nu mănâncă; și aduce și el mulțumiri lui Dumnezeu.
7 În adevăr, nici unul din noi nu trăiește pentru sine și nici unul din noi nu moare pentru sine.
8 Căci dacă trăim, pentru Domnul trăim; și dacă murim, pentru Domnul murim. Deci, fie că trăim, fie că murim, noi suntem ai Domnului.
9 Căci Hristos pentru aceasta a murit și a înviat ca să aibă stăpânire și peste cei morți și peste cei vii.

Eu nu m-am nascut EVREU ...si nu pot devenii EVREU ...daca ma tai imprejur si respect SABATHUL ..si manac cusher ...prin convertire iti schimbi doar religia ...prin NASTEREA DIN NOU ...esti un cetatean al CERULUI ...si ii lasi pe "MORTI sa se certe cu MORTII!

Galateni 3:11 Și că nimeni nu este socotit neprihănit înaintea lui Dumnezeu, prin Lege, este învederat, căci „cel neprihănit prin credință va trăi.”
12 Însă legea nu se întemeiază pe credință; ci ea zice: „Cine va face aceste lucruri, va trăi prin ele”.
13 Hristos ne-a răscumpărat din blestemul Legii, făcându-Se blestem pentru noi, fiindcă este scris: „Blestemat e oricine este atârnat pe lemn”
14 pentru ca binecuvântarea vestită lui Avraam să vină peste Neamuri, în Hristos Isus, așa ca, prin credință, noi să primim Duhul făgăduit.
15 Fraților, vorbesc potrivit omului, un testament, chiar al unui om, odată întărit, totuși nimeni nu-l desființează, nici nu-i mai adaugă ceva.
16 Acum, făgăduințele au fost făcute „lui Avraam și seminței lui”. Nu zice: „Și semințelor” (ca și cum ar fi vorba de mai multe), ci ca și cum ar fi vorba numai de una: „Și seminței tale” adică Hristos.
17 Iată ce vreau să zic: un testament pe care l-a întărit Dumnezeu mai înainte, nu poate fi desființat, așa ca făgăduința să fie nimicită, de legea venită după patru sute treizeci de ani.
18 Căci dacă moștenirea ar veni din Lege, nu mai vine din făgăduință; și Dumnezeu printr-o făgăduință a dat-o lui Avraam.
19 Atunci pentru ce este Legea? Ea a fost adăugată din pricina călcărilor de lege, până când avea să vină „Sămânța” căreia îi fusese făcută făgăduința; și a fost dată prin îngeri, prin mâna unui mijlocitor.
20 Dar mijlocitorul nu este mijlocitorul unei singure părți, pe când Dumnezeu, este unul singur.
21 Atunci oare legea este împotriva făgăduințelor lui Dumnezeu? Nicidecum! Dacă s-ar fi dat o lege care să poată da viața, într-adevăr, neprihănirea ar veni din lege.
22 Dar Scriptura a închis totul sub păcat, pentru ca făgăduința să fie dată celor ce cred, prin credința în Isus Hristos.
23 Înainte de venirea credinței, noi eram sub paza Legii, închiși pentru credința care trebuia să fie descoperită.
24 Astfel, legea ne-a fost un îndrumător spre Hristos, ca să fim socotiți neprihăniți prin credință.
25 După ce a venit credința, nu mai suntem sub îndrumătorul acesta.

14 Re: Rugaciunea - un miracol... la data de Lun Iun 09, 2008 7:07 pm

HIRAN

demon
Intr-adevar rugaciunea schimba multe si infaptuieste miracole.
Nu va ramane decat sa va rugati fiecare pentru neprihanire si atunci voi va veti iubi chiar daca aveti obiceiuri diferite.
Si aceasta va fi o mare minune.

Doctrinele si dogmele ne separa, dar suferintele si dragostea ne unesc.
Slova ucide, dar Duhul da viata.
Umblati dar calauziti de Duhul si nu mai impliniti poftele slavei desarte, intaratandu-va unii pe altii si pizmuidu-va unii pe altii.

15 Re: Rugaciunea - un miracol... la data de Vin Iun 13, 2008 10:23 am

Diana

inger
cel mai bine este sa te rogi pentru intelepciune si sanatate, lucrurile materiale asa cum vin asa se duc

Continut sponsorizat

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus  Mesaj [Pagina 1 din 1]

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum