Forum de spiritualitate

Ultimele subiecte
» Mai este cineva pe aici?
Dum Aug 11, 2013 8:58 am Scris de Tudorel666

» CRESTINI fara denominatiune
Sam Mar 09, 2013 7:18 pm Scris de crestinul

» Cine este in realitate Isus!
Dum Iul 08, 2012 2:11 pm Scris de Fairy

» NOSTALGII...poezii de Mihai LEONTE
Dum Iul 08, 2012 2:06 pm Scris de Fairy

» Ok
Mier Iun 16, 2010 11:37 am Scris de Tudorel666

» ARMONII MAJORE 2010...autor Mihai LEONTE
Mar Iun 15, 2010 3:42 am Scris de Mihai LEONTE

» vizitati
Lun Iun 14, 2010 9:59 am Scris de padawanu

» REVERII ADVERSE...poezii de Mihai LEONTE
Joi Iun 10, 2010 4:16 am Scris de Mihai LEONTE

» SCRIERI INOCENTE...de Mihai LEONTE
Vin Iun 04, 2010 4:05 pm Scris de Mihai LEONTE

» Cenzura istoriei!!!
Joi Iun 03, 2010 6:37 pm Scris de Ancuta

» Distihurile lui Bujor...autor Mihai LEONTE
Mar Mai 25, 2010 3:28 am Scris de Mihai LEONTE

» Despre crestinismul originar
Lun Mai 24, 2010 11:41 am Scris de Tudorel666

» Dorurile mele
Sam Mai 22, 2010 11:39 am Scris de Tudorel666

» VALENTE MEDII...poezii de Mihai LEONTE
Mier Mai 19, 2010 4:24 am Scris de Mihai LEONTE

» MIRAJELE ALBASTRE...poezii de Mihai LEONTE
Mier Mai 12, 2010 4:18 pm Scris de Mihai LEONTE

» APOGEUL METAFORIC...poezii de Mihai LEONTE
Dum Mai 09, 2010 7:04 am Scris de Mihai LEONTE

» RENASTEREA ZAMOLXIANISMULUI RELIGIA STRABUNILOR ROMANILOR
Mier Mar 24, 2010 12:01 pm Scris de HareKrishna

» Vishnuism-monoteismul hindus
Mier Mar 24, 2010 11:59 am Scris de HareKrishna

» Despre capitalismul salbatic
Mar Mar 02, 2010 2:54 pm Scris de wima2203

» Ce nu se spune despre Miscarea Legionara?
Mar Mar 02, 2010 2:39 pm Scris de wima2203

» E Omul urmasul lui Adam?
Dum Ian 31, 2010 9:46 pm Scris de Anticristul01

» Bine v-am gasit!
Dum Ian 31, 2010 8:13 pm Scris de Anticristul01

» POZE USERI
Joi Ian 28, 2010 3:37 pm Scris de IrinucaM

» Inaugurarea celei mai inalte cladiri din lume-DUBAI 2009
Mar Ian 12, 2010 9:06 pm Scris de Anticristul

» Arte martiale
Lun Ian 11, 2010 4:00 am Scris de IrinucaM

» Scrisoare adresata FEDERATIEI RUSE
Lun Ian 11, 2010 3:19 am Scris de IrinucaM

Cine este conectat?
In total este 1 utilizator conectat: 0 Inregistrati, 0 Invizibil si 1 Vizitator

Nici unul

[ Vizualizeaza toata lista ]

Recordul de utilizatori conectati a fost de 28, Joi Oct 02, 2014 3:20 am
Cautare

Rezultate pe:

Rechercher Cautare avansata

Nu sunteti conectat. Conectati-va sau inregistrati-va

Postul

Mergi la pagina : 1, 2  Urmatorul

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos  Mesaj [Pagina 1 din 2]

1 Postul la data de Joi Iul 03, 2008 7:55 pm

Diana

inger
Postul, la fel si rugaciunea sunt practici foarte importante in viata crestinului

Postul trebuie tinut pe 3 planuri:
1. alimentar--> abtinerea de la carne, lapte, branza, oua, alcool
2. trupesc--> abtinerea de la relatii intime
3. spiritual--> postul este insotit de rugaciune, impacarea cu sine si cu ceilalti, fapte bune

In ortodoxism exista 4 posturi: Postul Craciunului, Postul SF. Pasti ( Postul Mare) , Postul SF. Apostoli Petru si Pavel, Postul SF. Fecioarei Maria
de asemenea se postete si in zilele de miercuri si vineri de peste an
( nu stiu daca si catolicii tin aceste posturi, poate ma ajuta un catolic Smile )

Postul negru inseamna abtinerea completa de la mancare sau apa

Postul are ca si scop: apropierea de Dumnezeu, pregatirea pentru sarbatorile respective, apararea de ispite, ferirea de pacate si protejarea sanatatii

Copii, varstnicii. persoanele bolnave sau femeile insarcinate nu sunt obligate sa tina post

Vezi profilul utilizatorului

2 Re: Postul la data de Sam Iul 05, 2008 9:34 pm

Anticristul

eliberat
Studenta_87 a scris:Postul, la fel si rugaciunea sunt practici foarte importante in viata crestinului

3. spiritual--> postul este insotit de rugaciune, impacarea cu sine si cu ceilalti, fapte bune

In ortodoxism exista 4 posturi: Postul Craciunului, Postul SF. Pasti ( Postul Mare) , Postul SF. Apostoli Petru si Pavel, Postul SF. Fecioarei Maria
( nu stiu daca si catolicii tin aceste posturi, poate ma ajuta un catolic Smile )

Postul are ca si scop: apropierea de Dumnezeu, pregatirea pentru sarbatorile respective, apararea de ispite, ferirea de pacate si protejarea sanatatii

Copii, varstnicii. persoanele bolnave sau femeile insarcinate nu sunt obligate sa tina post

Din ce biblie ai luat rinduiala posturilor?

Si scopul fiecaruia ,unde sint descrise?Nu de altceva dar eu citesc Tora si nu am gasit nimic asemanator.

3 Re: Postul la data de Dum Iul 06, 2008 11:25 am

Diana

inger
de scopuri iti dai seama daca ti post...eu cel putin asa ma simt de fiecare data cand postesc
randuiala posturilor le-am luat din Calendarul crestin-ortodox

4 Re: Postul la data de Dum Iul 06, 2008 12:15 pm

No Name

inger
Studenta_87 a scris:de scopuri iti dai seama daca ti post...eu cel putin asa ma simt de fiecare data cand postesc
randuiala posturilor le-am luat din Calendarul crestin-ortodox

4. Iată, postiți ca să vă ciorovăiți și să vă certați, ca să bateți răutăcios cu pumnul; nu postiți cum cere ziua aceea, ca să vi se audă strigătul sus.
5. Oare aceasta este postul plăcut Mie: să-și chinuiască omul sufletul o zi? Să-și plece capul ca un pipirig, și să se culce pe sac și cenușă? Acesta numești tu post și zi plăcută Domnului?
6. Iată postul plăcut Mie: dezleagă lanțurile răutății, deznoadă legăturile robiei, dă drumul celor asupriți, și rupe orice fel de jug;
7. împarte-ți pâinea cu cel flămând, și adu în casa ta pe nenorociții fără adăpost; dacă vezi pe un om gol, acoperă-l, și nu întoarce spatele semenului tău.
8. Atunci lumina ta va răsări ca zorile, și vindecarea ta va încolți repede; neprihănirea ta îți va merge înainte, și slava Domnului te va însoți.ISAIAH 58.

5 Re: Postul la data de Dum Iul 06, 2008 1:13 pm

Diana

inger
I Corinteni 7,5. Să nu vă lipsiți unul de altul, decât cu bună învoială pentru un timp, ca să vă îndeletniciți cu postul și cu rugăciunea, și iarăși să fiți împreună, ca să nu vă ispitească satana, din pricina neînfrânării voastre.

Matei 4,2. Și după ce a postit patruzeci de zile și patruzeci de nopți, la urmă a flămânzit.

Matei 6
16. Când postiți, nu fiți triști ca fățarnicii; că ei își smolesc fețele, ca să se arate oamenilor că postesc. Adevărat grăiesc vouă, și-au luat plata lor.
17. Tu însă, când postești, unge capul tău și fața ta o spală,
18. Ca să nu te arăți oamenilor că postești, ci Tatălui tău care este în ascuns, și Tatăl tău, Care vede în ascuns, îți va răsplăti ție.

Tobit 12, 8. Mai mult prețuiește rugăciunea cu post și cu milostenie și cu dreptate, decât bogăție cu nedreptate; mai bine să faci milostenie, decât să aduni aur,

6 Re: Postul la data de Dum Iul 06, 2008 1:47 pm

Dumnezeu este Duh si nu te poti apropia de El decat prin post ... asa au facut toti marii prooroci ai vechiului testament , si Moise si Ilie ... dar ce rost are sa postesti cu trupul daca sufletul ti-l legi de pamant prin pacate ? vrei sa iti slobozesti trupul de legaturile pamantesti dar cu sufletul ramai rob prin pacate ? de aceea postul este si alimentar si sufletesc ...

7 Re: Postul la data de Vin Iul 11, 2008 1:59 pm

Vizitato

Vizitator
Vă cam rătăciți luându-vă după doctrine omenești, care cred că ceva fizic poate genera un rezultat spiritual.

Definiți postului are de-a face cu propovăduirea Evangheliei, deoarece credința vine din auzire (Rom. 10:17). Postul este SINONIM cu punerea mâinior, vindecarea, datul de mâncare, băutură, etc....

Isaia 58

6Iată postul plăcut Mie: desleagă lanțurile răutății, desnoadă legăturile robiei, dă drumul celor asupriți, și rupe orice fel de jug;

7 împarte-ți pînea cu cel flămînd, și adu în casa ta pe nenorociții fără adăpost; dacă vezi pe un om gol, acopere -l, și nu întoarce spatele semenului tău.

8Atunci lumina ta va răsări ca zorile, și vindecarea ta va încolți repede; neprihănirea ta îți va merge înainte, și slava Domnului te va însoți.

Cine și-a făcut temele și înțelege spiritual Scriptura, vede imediat că toate aceste acțiuni sunt SINONIME.
Pâinea este Cuvântul. Acoperământul este sfințenia (Apoc 19: 8 ), lanțurile răutății sunt jugul lui satan care îi ține pe cei nesalvați în robie, etc....

Deci...... mai lăsați-o cu nemâncatul că nu are nicio treabă.

Romani 14

17Căci Împărăția lui Dumnezeu nu este mîncare și băutură, ci neprihănire, pace și bucurie în Duhul Sfînt.

8 Re: Postul la data de Joi Aug 28, 2008 12:45 pm

Tudorel666

eliberat
Si totusi, postul este un instrument de care nu te poti lipsi. Si chiar daca unii crestini postesc ca sa faca rau si postul lor nu este placut lui Dumnezeu, asta nu inseamna ca postul nu este necesar si ca nu trebuie practicat.
Poate ca preotii nu sunt totdeauna buni indrumatori in privinta folosirii acestui instrument. Exista profesori mai buni si exista profesori mai rai. Insa, daca un profesor nu se pricepe prea bine sa predea un obiect, asta nu inseamna ca obiectul respectiv trebuie scos din programa scolara.

Vezi profilul utilizatorului http://lazarmariantudorel.blogsite.ro

9 Re: Postul la data de Joi Aug 28, 2008 1:15 pm

Sunna

vrajitor
Postul doar alimentar este regim alimentar. Ca sa fie post, ar trebui sa fie insotit permanent de rugaciune. Si rugaciunea implica comunicare cu Dumnezeu, asadar, punere in rezonanta cu Binele Universal. Alegem, asadar, sa facem binele.

Se poate ca in anumite situatii sa ne purificam in timp ce practicam postul si sa iasa la suprafata toate relele, ori sa ne napadeasca toate ispitele. Dar daca noi suntem suficient de puri, vom rezista.
Chiar si regimul alimentar isi are rolul lui vindecator, deoarece, purificandu-ne trupul, comunicam mai bine cu Dumnezeu, prin canalele subtile energetice, care leaga fiinta noastra de Universul in Ansamblu sau de Dumnezeu ori Macrocosmos.
In afara de acest Regim Alimentar e necesar sa facem anumite tehnici de curatire interioara, ca, altfel, ne intoxicam in propriile toxine(gunoaie) acumulate de ani si ani...

10 Re: Postul la data de Joi Aug 28, 2008 1:35 pm

Tudorel666

eliberat
Sunna a scris:Postul doar alimentar este regim alimentar. Ca sa fie post, ar trebui sa fie insotit permanent de rugaciune. Si rugaciunea implica comunicare cu Dumnezeu, asadar, punere in rezonanta cu Binele Universal. Alegem, asadar, sa facem binele.

Se poate ca in anumite situatii sa ne purificam in timp ce practicam postul si sa iasa la suprafata toate relele, ori sa ne napadeasca toate ispitele. Dar daca noi suntem suficient de puri, vom rezista.
Chiar si regimul alimentar isi are rolul lui vindecator, deoarece, purificandu-ne trupul, comunicam mai bine cu Dumnezeu, prin canalele subtile energetice, care leaga fiinta noastra de Universul in Ansamblu sau de Dumnezeu ori Macrocosmos.
In afara de acest Regim Alimentar e necesar sa facem anumite tehnici de curatire interioara, ca, altfel, ne intoxicam in propriile toxine(gunoaie) acumulate de ani si ani...

Poti sa te rogi si fara sa comunici cu Dumnezeu.

11 Re: Postul la data de Joi Aug 28, 2008 3:12 pm

Vizitato

Vizitator
Postul e un fel de dieta! Cine vrea sa detoxifice organismul tine post, deci, nu-i o lege a bisericii in special! Pot sa sa tin si io dieta respectiva(postul) pentru detoxifiere a corpului si nu trebuie sa fiu neaparat crestin! Asta o poate face oricine indiferent de religie!

12 Re: Postul la data de Joi Aug 28, 2008 3:16 pm

Delta

demon
Detoxifierea organismului? rolf
Mă rog, ca expresie... este haioasă până la urmă. Smile

13 Re: Postul la data de Joi Aug 28, 2008 3:22 pm

Vizitato

Vizitator
Delta a scris:Detoxifierea organismului? rolf
Mă rog, ca expresie... este haioasă până la urmă. Smile

Adica, mai pe romaneste, se elimina toxinele din corp!

14 Re: Postul la data de Joi Aug 28, 2008 3:43 pm

Delta

demon
Anton_LaVey a scris:Adica, mai pe romaneste, se elimina toxinele din corp!
Dacă omul nu mănâncă suficient și din produsele necesare, s-ar putea să se acumuleze în organism mai multe toxine în timpul posturilor decât între ele...
Apropo: la un post prelungit, organismul ajunge să preia automat o parte din substanțele necesare chiar din proteinele structurale, chiar înainte să se termine rezervele de lipide (grăsimi).

P.S. Iar consumul exclusiv de vegetale reprezintă una din cele mai mari stres-uri la adresa unui organism omnivor (deci un organism care obligat are hrana formată și din produse de origine vegetală, și din produse de origine animală).
Povestea aceea că din carnea consumată rezultă toxinele este de departe o minciună simpatică, deoarece alimentele sunt absorbite după se sunt prelucrate binișor cu ajutorul pepsinei și acidului clorhidric din stomac, iar ceea ce nu poate fi scindat și transformat în materiale de dimensiuni mici (deci care pot fi absorbite prin vilozitățile intestinului subțire) alea oricum ajung fără nici o problemă în intestinul gros și sunt eliminate (după ce în prealabil a fost extrasă din masa lor majoritatea apei... Wink ).

15 Re: Postul la data de Joi Aug 28, 2008 4:29 pm

Vizitato

Vizitator
Diana a scris:

Asta e o idolatrie crasa. Biblia este clara ca mancarea si bautura sunt UMBRE si ca nu ne duc in imparatie.

16 Re: Postul la data de Joi Aug 28, 2008 5:38 pm

Tudorel666

eliberat
Anton_LaVey a scris:Postul e un fel de dieta! Cine vrea sa detoxifice organismul tine post, deci, nu-i o lege a bisericii in special! Pot sa sa tin si io dieta respectiva(postul) pentru detoxifiere a corpului si nu trebuie sa fiu neaparat crestin! Asta o poate face oricine indiferent de religie!

Componenta dietetica a postului este numai varful aisbergului. Dupa ce incepi sa intelegi ce inseamna postul, realizezi ca nu ai nevoie de dieta ci de alta componenta a postului, mult mai importanta.
Deci nu, postul nu inseamna dieta nicidecum!!!

17 Re: Postul la data de Joi Aug 28, 2008 5:40 pm

Tudorel666

eliberat
Zexelica a scris:
Diana a scris:

Asta e o idolatrie crasa. Biblia este clara ca mancarea si bautura sunt UMBRE si ca nu ne duc in imparatie.

Desi pari sa ai dreptate, ma indoiesc, prietene, ca te poti hrani cu umbre...

18 Re: Postul la data de Joi Aug 28, 2008 5:44 pm

Sunna

vrajitor
Tudorel666 a scris:
Da.
Ma pot ruga la altcineva. Ori zic doar cuvinte goale. Sau ma rog la mine insami. harhar
Ma pot insa ruga in plan subtil la alta persoana si ea sa devina vulnerabila.

19 Re: Postul la data de Joi Aug 28, 2008 5:55 pm

Tudorel666

eliberat
Sunna a scris:
Tudorel666 a scris:
Da.
Ma pot ruga la altcineva. Ori zic doar cuvinte goale. Sau ma rog la mine insami. harhar

Reformulez: poti sa te rogi la Dumnezeu si sa nu comunici cu Dumnezeu.

Nu am inteles cum vine chestia cu rugatul la o persoana, care o face apoi vulnerabila.

20 Re: Postul la data de Joi Aug 28, 2008 7:08 pm

Sunna

vrajitor
Tudorel666 a scris:
Sunna a scris:
Tudorel666 a scris:
Da.

Reformulez: poti sa te rogi la Dumnezeu si sa nu comunici cu Dumnezeu.

Nu am inteles cum vine chestia cu rugatul la o persoana, care o face apoi vulnerabila.
Iti imaginezi ca persoana e tinta rugaciunii si incepi sa te rogi, sa ii comunici mental sentimente si sustii cu afectul, adica traiesti in propria persoana starea pe care vrei sa i-o induci si proiectezi si asupra celeilalte persoane, ori te identifici cu persoana si traiesti ce ai vrea sa traiasca ea.

21 Re: Postul la data de Joi Aug 28, 2008 8:58 pm

Tudorel666

eliberat
Sunna a scris: Iti imaginezi ca persoana e tinta rugaciunii si incepi sa te rogi, sa ii comunici mental sentimente si sustii cu afectul, adica traiesti in propria persoana starea pe care vrei sa i-o induci si proiectezi si asupra celeilalte persoane, ori te identifici cu persoana si traiesti ce ai vrea sa traiasca ea.

Interesant...Totusi este ceva diferit de acceptiunea generala a notiunii de rugaciune.

22 Re: Postul la data de Joi Aug 28, 2008 9:32 pm

Vizitato

Vizitator
Tudorel666 a scris:Desi pari sa ai dreptate, ma indoiesc, prietene, ca te poti hrani cu umbre...
Romani 14:17
Căci Împărăția lui Dumnezeu nu este mîncare și băutură, ci neprihănire, pace și bucurie în Duhul Sfînt.

Coloseni 2

16Nimeni dar să nu vă judece cu privire la mîncare sau băutură, sau cu privire la o zi de sărbătoare, cu privire la o lună nouă, sau cu privire la o zi de Sabat,

17cari sînt umbra lucrurilor viitoare, dar trupul este al lui Hristos.

23 Re: Postul la data de Joi Aug 28, 2008 10:10 pm

Tudorel666

eliberat
Zexelica a scris:

Tudorel666 a scris:Desi pari sa ai dreptate, ma indoiesc, prietene, ca te poti hrani cu umbre...
Romani 14:17
Căci Împărăția lui Dumnezeu nu este mîncare și băutură, ci neprihănire, pace și bucurie în Duhul Sfînt.

Coloseni 2

16Nimeni dar să nu vă judece cu privire la mîncare sau băutură, sau cu privire la o zi de sărbătoare, cu privire la o lună nouă, sau cu privire la o zi de Sabat,

17cari sînt umbra lucrurilor viitoare, dar trupul este al lui Hristos.

Domnul meu, vad ca insisti, hotarat sa-mi demonstrezi ca gresesc si convins ca nu te inseli. Din cauza aceasta ma intreb daca sa continui eu, la randul meu, sa te contrazic sau nu.
As zice mai degraba ca nu, deci spun si eu ca in versetul dat de domnia ta: da, mancarea este umbra lucrurilor viitoare.
Asta sa insemne oare ca mancarea umbreste lucrurile viitoare sau ca lucrurile viitoare umbresc mancarea? Nu stiu. As zice insa ca ceea ce nu s-a nascut inca, nu poate sa umbreasca nimic dar, ceea ce s-a nascut deja, poate sa umbreasca ceea ce nu s-a nascut inca.
Sa inteleg atunci ca mancarea umbreste lucrurile care nu s-au descoperit inca?
Iaca na, ca tot nu inteleg: cum poate o mancare sa umbreasca niste lucruri care nu s-au nascut. Si apoi, o umbra poate micsora vizibilitatea, dar nu o poate impiedica total.
Deci, postind, nu am sa pricep lucrurile viitoare, dar as putea sa le intuiesc, daca observ cu atentie ce se petrece in timpul postului.
Da, iti multumesc, aceasta era ideea: postind si observand ce se petrece in timpul postului, adica observand ce se ascude sub aceasta "umbra" a postului, voi vedea ce a pregatit Dumnezeu oamenilor.
Si daca tot nu cadem de acord, nu-i bai: este necesar sa fie si pareri contrare, pentru ca adevarul sa iasa mai bine la lumina.
Sa fii iubit!

24 Re: Postul la data de Joi Aug 28, 2008 11:01 pm

Vizitato

Vizitator
Imi pare rau ca nu studiezi Scriptura.

25 Re: Postul la data de Vin Aug 29, 2008 5:58 am

Delta

demon
În Scriptură, la clasificarea posturilor sunt incluse cele de poliție și cele ale televiziunilor?
Că dacă nu, înseamnă că astea nu există... Laughing

Continut sponsorizat

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus  Mesaj [Pagina 1 din 2]

Mergi la pagina : 1, 2  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum