Forum de spiritualitate

Ultimele subiecte
» Mai este cineva pe aici?
Dum Aug 11, 2013 8:58 am Scris de Tudorel666

» CRESTINI fara denominatiune
Sam Mar 09, 2013 7:18 pm Scris de crestinul

» Cine este in realitate Isus!
Dum Iul 08, 2012 2:11 pm Scris de Fairy

» NOSTALGII...poezii de Mihai LEONTE
Dum Iul 08, 2012 2:06 pm Scris de Fairy

» Ok
Mier Iun 16, 2010 11:37 am Scris de Tudorel666

» ARMONII MAJORE 2010...autor Mihai LEONTE
Mar Iun 15, 2010 3:42 am Scris de Mihai LEONTE

» vizitati
Lun Iun 14, 2010 9:59 am Scris de padawanu

» REVERII ADVERSE...poezii de Mihai LEONTE
Joi Iun 10, 2010 4:16 am Scris de Mihai LEONTE

» SCRIERI INOCENTE...de Mihai LEONTE
Vin Iun 04, 2010 4:05 pm Scris de Mihai LEONTE

» Cenzura istoriei!!!
Joi Iun 03, 2010 6:37 pm Scris de Ancuta

» Distihurile lui Bujor...autor Mihai LEONTE
Mar Mai 25, 2010 3:28 am Scris de Mihai LEONTE

» Despre crestinismul originar
Lun Mai 24, 2010 11:41 am Scris de Tudorel666

» Dorurile mele
Sam Mai 22, 2010 11:39 am Scris de Tudorel666

» VALENTE MEDII...poezii de Mihai LEONTE
Mier Mai 19, 2010 4:24 am Scris de Mihai LEONTE

» MIRAJELE ALBASTRE...poezii de Mihai LEONTE
Mier Mai 12, 2010 4:18 pm Scris de Mihai LEONTE

» APOGEUL METAFORIC...poezii de Mihai LEONTE
Dum Mai 09, 2010 7:04 am Scris de Mihai LEONTE

» RENASTEREA ZAMOLXIANISMULUI RELIGIA STRABUNILOR ROMANILOR
Mier Mar 24, 2010 12:01 pm Scris de HareKrishna

» Vishnuism-monoteismul hindus
Mier Mar 24, 2010 11:59 am Scris de HareKrishna

» Despre capitalismul salbatic
Mar Mar 02, 2010 2:54 pm Scris de wima2203

» Ce nu se spune despre Miscarea Legionara?
Mar Mar 02, 2010 2:39 pm Scris de wima2203

» E Omul urmasul lui Adam?
Dum Ian 31, 2010 9:46 pm Scris de Anticristul01

» Bine v-am gasit!
Dum Ian 31, 2010 8:13 pm Scris de Anticristul01

» POZE USERI
Joi Ian 28, 2010 3:37 pm Scris de IrinucaM

» Inaugurarea celei mai inalte cladiri din lume-DUBAI 2009
Mar Ian 12, 2010 9:06 pm Scris de Anticristul

» Arte martiale
Lun Ian 11, 2010 4:00 am Scris de IrinucaM

» Scrisoare adresata FEDERATIEI RUSE
Lun Ian 11, 2010 3:19 am Scris de IrinucaM

Cine este conectat?
In total este 1 utilizator conectat: 0 Inregistrati, 0 Invizibil si 1 Vizitator

Nici unul

[ Vizualizeaza toata lista ]

Recordul de utilizatori conectati a fost de 28, Joi Oct 02, 2014 3:20 am
Cautare

Rezultate pe:

Rechercher Cautare avansata

Nu sunteti conectat. Conectati-va sau inregistrati-va

Cine este in realitate Isus!

Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4 ... 11 ... 19  Urmatorul

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos  Mesaj [Pagina 3 din 19]

51 Re: Cine este in realitate Isus! la data de Mar Iul 15, 2008 9:20 am

in plus , iubirea lui Dumnezeu este infinita , iar a avea nevoie de infinit este intr-adevar o nevoie dar aceasta nevoie nu introduce nici o limita caci este nevoia de infinit ... numai o nevoie de ceva limitat iti aduce o limitare , insa nevoia de infinit iti aduce nelimitare si infinitate ... iar a ura pe cineva arata ca esti vulnerabil deci ca ai limite , de aceea nevoia de iubire infinita pe care si Dumnezeu o are nu introduce nici o limita in fiinta Lui ... El are nevoie de iubire dar de o iubire infinita , acaci daca nu ar avea aceasta iubire infinita nu ar fi un Dumnezeu infinit ci unul urator si deci cu limite ... caci ura arata ulnerabilitate si limitare ... deci nu orice nevoie aduce cu sine o limitare a fiintei tale , ci numai nevoile de lucruri sau ganduri finite ... caci cum ar putea o fiinta sa fie infinita daca nu ar avea nevoie de acea infinitate ? caci daca nu ar avea nevoie de infinitate atunci ar respinge acea infinitate si ar deveni finit ... deci este firesc ca Dumnezeu sa aiba nevoie de infinitate , ca sa fie infinit ...
fiecare fiinta daca exista are nevoie de ceea ce este , caci daca nu ar mai avea nevoie ar respinge ceea ce este si nu ar mai fi ceea ce este ... deci a exista inseamna a avea nevoie de ceva , deci nici o fiinta care exista nu scape de nevoi , insa a avea nevoie de infinit te elibereaza de orice limite si te face infinit ... deci Dumnezeu are nevoie de infinit ; iar ura arata limite , deci Dumnezeu este iubire infinita ...
numai ceea ce nu exista nu are nevoie de nimic ...

Vezi profilul utilizatorului

52 Re: Cine este in realitate Isus! la data de Mar Iul 15, 2008 11:28 am

Heruer

inger
Emanuel a scris:...fiecare fiinta daca exista are nevoie de ceea ce este , caci daca nu ar mai avea nevoie ar respinge ceea ce este si nu ar mai fi ceea ce este ... ...
Mostre de rationament :
1. un raufacator respinge ca este raufacator, deci nu mai este raufacator.
2. un bolnav incurabil respinge ca este bolnav incurabil deci nu mai este bolnav incurabil
3. Satan respinge ca este "inamicul nr. 1", deci nu este inamic ci prietenul tuturor
...

53 Re: Cine este in realitate Isus! la data de Mar Iul 15, 2008 12:25 pm

Vizitato

Vizitator
Emanuel a scris: pe cand un Dumnezeu care este tot ceea ce exista si ura si iubire , este un Dumnezeu limitat , caci daca El uraste inseamna ca se simte jenat de oameni , ceea ce Il arata vulnerabil ... Dumnez in realitate nu uraste pe nimeni caci nu are de ce sa urasca , dar ne iubeste neconditionat deoarece noi avem nevoie de iubirea Lui ... ia-o si altfel : dumnezeul tau nu cumva are nevoie sa fie tot ceea e exista ? deci si el are nevoi ... insa iubirea Lui Dumnezeu este infinita ceea ce arata nelimitarea si libertatea Lui absoluta ...
Vrăjeală ortodoxă ieftină și falsă. Un fel de CICO al teologiei.

Numai câteva versuri din Scriptură:

Psalmi 5
5Nebunii nu pot să stea în preajma ochilor Tăi; Tu urăști pe cei ce fac fărădelegea,

Psalmi 11

5Domnul cearcă pe cel neprihănit, dar urăște pe cel rău și pe cel ce iubește silnicia.

Deci, vajnicii bârfitori în barbă, dacă ar citi Scriptura și nu s-ar ocupa cu pupatul femeilor moarte și închinarea la ele, ar fi putut vedea că au o doctrină falsă.

54 Re: Cine este in realitate Isus! la data de Mar Iul 15, 2008 12:59 pm

No Name

inger
fiecare fiinta daca exista are nevoie de ceea ce este , caci daca nu ar mai avea nevoie ar respinge ceea ce este si nu ar mai fi ceea ce este ... deci a exista inseamna a avea nevoie de ceva , deci nici o fiinta care exista nu scape de nevoi , insa a avea nevoie de infinit te elibereaza de orice limite si te face infinit ... deci Dumnezeu are nevoie de infinit ; iar ura arata limite , deci Dumnezeu este iubire infinita ...
numai ceea ce nu exista nu are nevoie de nimic ...

8. Luați seama ca nimeni să nu vă fure cu filozofia și cu o amăgire deșartă, după datina oamenilor, după învățăturile începătoare ale lumii, și nu după Hristos.
9. Căci în El locuiește trupește toată plinătatea Dumnezeirii.

55 Re: Cine este in realitate Isus! la data de Mar Iul 15, 2008 3:48 pm

Dumnezeu uraste pacatul , da , asta e adevarat , dar iubeste pe oameni ... nimeni nu spune ca
El uraste pe oameni ... uraste pacatul pacatosului , dar nu uraste omul ; sa ne amintim ca si pe cruce Hristos nu a urat pe nimeni ...

56 Re: Cine este in realitate Isus! la data de Mar Iul 15, 2008 6:30 pm

Anticristul

eliberat
insa a avea nevoie de infinit te elibereaza de orice limite si te face infinit ...

Nu vi se pare ca este un non sens fraza aceasta? A avea nevoie inseamna o lipsa oarecare. Lipsa aceasta te elibereaza de nevoia insasi si te implineste? Adica, numai nevoia de infinit te face infinit? E tare greu de inteles. Daca cineva pricepe ceva sa explice.

57 Re: Cine este in realitate Isus! la data de Mar Iul 15, 2008 7:53 pm

HIRAN

demon
Emanuele ne-ai zapacit cu teoriile infiniturilor pe jumatate din topicuri.

58 Re: Cine este in realitate Isus! la data de Joi Iul 17, 2008 9:36 am

mostre de rationament :
daca un raufacator vrea cu adevarat sa nu mai fie asa se va pocai si nu va mai fi ; la fel si cu celelalte mostre de rationament , se face acelasi rationament ...
eu cand am spus nevoia de infinit m-am referit sau mai bine zis am vorbit din punctul de veder al lui Dumnezeu si nu al nostru , caci noi nu putem sa avem o nevoie de infinit continua si absolut concentrata numai pe ea insasi ; oamenii sunt impartiti sufleteste : cand pe nevoia de infinit cand pe nevoile celelalte si de aceea ei nu pot sa fie infiniti ci mintea lor se misca cand spre Dumnezeu cand spre materie sau suflet ; pe cand Dumnezeu nu simte nici o alta nevoie in afara de nevoia de infinit si de aceea EL ESTE infinit ...

59 Re: Cine este in realitate Isus! la data de Joi Iul 17, 2008 9:50 am

HIRAN

demon
Emanuel a scris:mostre de rationament :
Dumnezeu nu simte nici o alta nevoie in afara de nevoia de infinit si de aceea EL ESTE infinit ...

Logic nevoia este generata de o lipsa.

1. Daca este infinit de ce mai simte nevoia de infinit ?

2. Daca simte nevoia de infinit inseamna ca acesta ii lipseste.

In alta ordine de idei vreau sa te intreb din curiozitate infantila: de unde stii ce simte Dumnezeu ?
Asta numai in afara cazului in care esti psiholog si Dumnezeu face terapie la cabinetul tau.

60 Re: Cine este in realitate Isus! la data de Joi Iul 17, 2008 3:57 pm

Heruer

inger
Emanuel a scris:mostre de rationament :....eu cand am spus nevoia de infinit m-am referit sau mai bine zis am vorbit din punctul de veder al lui Dumnezeu s...
(bolduirea si sublinierea imi apartin)
Oooaaauuu si pe cand ... in locul lui Dumnezeu ?

61 Re: Cine este in realitate Isus! la data de Joi Iul 17, 2008 7:01 pm

Anticristul

eliberat
Heruer a scris:
Emanuel a scris:mostre de rationament :....eu cand am spus nevoia de infinit m-am referit sau mai bine zis am vorbit din punctul de veder al lui Dumnezeu s...
.........................................................................................................
Hai sa lasam infinitul acesta ca a iesit tare desucheat.Practic nu a iesit nimic.Hai sa vedem mai bine de nevoile noastre si ce pitem face pentru a indrepta nevoile celor din jurul nostru.

62 Re: Cine este in realitate Isus! la data de Joi Iul 17, 2008 7:01 pm

Anticristul

eliberat
Heruer a scris:
.........................................................................................................
Hai sa lasam infinitul acesta ca a iesit tare desucheat.Practic nu a iesit nimic.Hai sa vedem mai bine de nevoile noastre ,si ce pitem face pentru a indrepta nevoile celor din jurul nostru.

63 Re: Cine este in realitate Isus! la data de Joi Iul 17, 2008 7:08 pm

Anticristul

eliberat
Se pare insa ca sintem of topic cu toti.Ca am uitat de intrebarea "Cine estein realitate Isus.
Dumnezeu nu e in nici un caz.

64 Re: Cine este in realitate Isus! la data de Joi Iul 17, 2008 7:50 pm

Vizitato

Vizitator
Cine este isus?........ Pai, daca a existat, a fost un infractor care insela oamenii cu povestile lui( pentru a scoate profit e clar) si, daca nu a existat, e doar o imagine de care se folosec crestinii ca sa insele populatia..... In ambele cazuri..... totul e facut pentru castigul si profitul propriu!!!

65 Re: Cine este in realitate Isus! la data de Joi Iul 17, 2008 9:52 pm

Uau, ce soc, un evreu si un satanist denigrandu-l pe Iisus affraid Laughing .

66 Re: Cine este in realitate Isus! la data de Joi Iul 17, 2008 10:29 pm

Isus s fost de fapt o marionetă care era de fapt controlată de către apostoli și apostolii controlați la rândul lor de altcineva.

Dacă stai să gândești mai așa în tilul Sun Tzu cred e mai realist așa.

Oricum munca lui Isus și munca apostotlilor a fost o muncă de slugi în mod clar.

Altcineva trebuia să fi fost deasupra lor.

Eu cred că isus și apostolii nu au fost de capul lor și cred că nu greșesc.

Să ne gândim doar puțin la judecata lui Isus.

Eu știu că în mod normal orice judecată se tărăgănează foarte mult timp.

Dacă ar fi fost isus singur poate că întăi ar fi făcut vreo 5 ani de închisoare și mai apoi am fi văzut ce sentință are judecata dacă ar fi avut sentință.

E absurd de suspect cum ca o judecată să aibă loc fără ca mai întâi să nu fie așteptată liniștirea spiritelor.

Lumea aia multă de ce trebuia să știe de Isus cel răstignit?

De ce nu s-a așteptat ca mai întâi să plece?
De ce nu s-a așteptat mai întâi liniștirea spiritelor?

Eu cred că asta a fost în plan.

Și romanii au fost implicați și cine dracu mai știe cine n-a fost implicat!

Vezi profilul utilizatorului http://win9x.forum-free.org/

67 Re: Cine este in realitate Isus! la data de Vin Iul 18, 2008 6:15 am

Heruer

inger
Anton_LaVey a scris:Cine este isus?........ Pai, daca a existat, a fost un infractor care insela oamenii cu povestile lui( pentru a scoate profit e clar) si, daca nu a existat, e doar o imagine de care se folosec crestinii ca sa insele populatia..... In ambele cazuri..... totul e facut pentru castigul si profitul propriu!!!
Ai si o argumentare sau sunt numai opinii personale ? Intreb pentru a da o eventuala replica, la obiect, de bun simt si in ton cu postarea ta.

68 Re: Cine este in realitate Isus! la data de Vin Iul 18, 2008 6:16 am

Heruer

inger
Remussatala a scris:Isus s fost de fapt o marionetă care era de fapt controlată de către apostoli și apostolii controlați la rândul lor de altcineva.

Dacă stai să gândești mai așa în tilul Sun Tzu cred e mai realist așa.

Oricum munca lui Isus și munca apostotlilor a fost o muncă de slugi în mod clar.

Altcineva trebuia să fi fost deasupra lor.

Eu cred că isus și apostolii nu au fost de capul lor și cred că nu greșesc.

Să ne gândim doar puțin la judecata lui Isus.

Eu știu că în mod normal orice judecată se tărăgănează foarte mult timp.

Dacă ar fi fost isus singur poate că întăi ar fi făcut vreo 5 ani de închisoare și mai apoi am fi văzut ce sentință are judecata dacă ar fi avut sentință.

E absurd de suspect cum ca o judecată să aibă loc fără ca mai întâi să nu fie așteptată liniștirea spiritelor.

Lumea aia multă de ce trebuia să știe de Isus cel răstignit?

De ce nu s-a așteptat ca mai întâi să plece?
De ce nu s-a așteptat mai întâi liniștirea spiritelor?

Eu cred că asta a fost în plan.

Și romanii au fost implicați și cine dracu mai știe cine n-a fost implicat!
Ai si o argumentare sau sunt numai opinii personale ? Intreb pentru a da o eventuala replica, la obiect, de bun simt si in ton cu postarea ta.

69 Re: Cine este in realitate Isus! la data de Vin Iul 18, 2008 7:42 am

nu hiran ... ceea ce ai spus tu ca nevoia arata o lipsa , asta e valabil numai la oameni ... la Dumnezeu nu e valabil , caci , daca oamenii traiesc in timp si in timp isi hranesc si satisfac nevoile , Dumnezeu nu traieste in timp si nu in timp isi satisface nevoia de infinit ... la Dumnezeu coexista din veci atat nevoia de infinit cat si satisfacerea instantanee a acestei nevoi ; la El satisfacerea acestei nevoi nu dureaza deloc , este " pe loc " , instantanee , deci in acelasi moment El isi si satisface nevoia de infinit pe care o simte ; iar acest moment se repeta la infinit din veci si pana in veci , caci Dumnezeu exista din veci si pana in veci , El este vesnic ...

70 Re: Cine este in realitate Isus! la data de Vin Iul 18, 2008 7:45 am

eu am vorbit din puctul de vedere al lui Dumnezeu , nu am zis ca sunt in locul lui ...

71 Re: Cine este in realitate Isus! la data de Vin Iul 18, 2008 9:39 am

Leo Luke

muritor de rand
Anton_LaVey a scris:Cine este isus?........ Pai, daca a existat, a fost un infractor care insela oamenii cu povestile lui( pentru a scoate profit e clar) si, daca nu a existat, e doar o imagine de care se folosec crestinii ca sa insele populatia..... In ambele cazuri..... totul e facut pentru castigul si profitul propriu!!!

.......si care a fost sau in ce a constat acest profit ?.....sa stim si noi......ca bogatii lumesti nu
a avut ....... hmm.......iar cei care fac din El o sursa de castig ,,banesc,,.....nu L-au inteles
de fapt.......cum nici tu nu intelegi -dupa parerea mea- ca esti ca in povestea cu Harap Alb si Spanul...... scratch

72 Re: Cine este in realitate Isus! la data de Vin Iul 18, 2008 10:20 am

Cris

inger

La Vey,nu te supara ,dar din cercetarile tale reiese vreo legatura intre Isus si vreo religie " crestina" ?
Isus nici macar n-a scris ceva,n-a intemeiat ceva,nu si-a facut vreun templu,vreun cont bancar Laughing ,nu si-a facut portretul ,nu s-a dus peste nimeni sa tina predici ,si-a vazut de ale lui .
Daca ar apare azi crezi ca s-ar repezi sa se boteze intr-un cult sau altul?
Isus n-are nici o legatura cu religia.
Probabil c-a fost un om intelept si bun.

73 Re: Cine este in realitate Isus! la data de Vin Iul 18, 2008 12:15 pm

Vizitato

Vizitator
Cris a scris:

La Vey,nu te supara ,dar din cercetarile tale reiese vreo legatura intre Isus si vreo religie " crestina" ?
Isus nici macar n-a scris ceva,n-a intemeiat ceva,nu si-a facut vreun templu,vreun cont bancar Laughing ,nu si-a facut portretul ,nu s-a dus peste nimeni sa tina predici ,si-a vazut de ale lui .
Daca ar apare azi crezi ca s-ar repezi sa se boteze intr-un cult sau altul?
Isus n-are nici o legatura cu religia.
Probabil c-a fost un om intelept si bun.

Daca nu are legatora cu religia crestina, DE CE I-L VENEREAZA CRESTINII???????? Ce cauta imaginea lui in bisericile respective sau icoane cu el in casele crestinilor??????? De ce se roaga la el daca nu are legatura cu religia lor????? De ce i-l considera un dumnezeu????????

74 Re: Cine este in realitate Isus! la data de Vin Iul 18, 2008 10:43 pm

Emil Condor

vrajitor
Cris a scris:Isus n-are nici o legatura cu religia.
Poate doar una: moartea Lui pe cruce - religiosii L-au răstignit.

75 Re: Cine este in realitate Isus! la data de Vin Iul 18, 2008 11:00 pm

Vizitato

Vizitator
Emil Condor a scris:
Cris a scris:Isus n-are nici o legatura cu religia.
Poate doar una: moartea Lui pe cruce - religiosii L-au răstignit.

Si tot religiosii i-l si VENEREAZA astazi........

Continut sponsorizat

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus  Mesaj [Pagina 3 din 19]

Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4 ... 11 ... 19  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum