Forum de spiritualitate

Ultimele subiecte
» Mai este cineva pe aici?
Dum Aug 11, 2013 8:58 am Scris de Tudorel666

» CRESTINI fara denominatiune
Sam Mar 09, 2013 7:18 pm Scris de crestinul

» Cine este in realitate Isus!
Dum Iul 08, 2012 2:11 pm Scris de Fairy

» NOSTALGII...poezii de Mihai LEONTE
Dum Iul 08, 2012 2:06 pm Scris de Fairy

» Ok
Mier Iun 16, 2010 11:37 am Scris de Tudorel666

» ARMONII MAJORE 2010...autor Mihai LEONTE
Mar Iun 15, 2010 3:42 am Scris de Mihai LEONTE

» vizitati
Lun Iun 14, 2010 9:59 am Scris de padawanu

» REVERII ADVERSE...poezii de Mihai LEONTE
Joi Iun 10, 2010 4:16 am Scris de Mihai LEONTE

» SCRIERI INOCENTE...de Mihai LEONTE
Vin Iun 04, 2010 4:05 pm Scris de Mihai LEONTE

» Cenzura istoriei!!!
Joi Iun 03, 2010 6:37 pm Scris de Ancuta

» Distihurile lui Bujor...autor Mihai LEONTE
Mar Mai 25, 2010 3:28 am Scris de Mihai LEONTE

» Despre crestinismul originar
Lun Mai 24, 2010 11:41 am Scris de Tudorel666

» Dorurile mele
Sam Mai 22, 2010 11:39 am Scris de Tudorel666

» VALENTE MEDII...poezii de Mihai LEONTE
Mier Mai 19, 2010 4:24 am Scris de Mihai LEONTE

» MIRAJELE ALBASTRE...poezii de Mihai LEONTE
Mier Mai 12, 2010 4:18 pm Scris de Mihai LEONTE

» APOGEUL METAFORIC...poezii de Mihai LEONTE
Dum Mai 09, 2010 7:04 am Scris de Mihai LEONTE

» RENASTEREA ZAMOLXIANISMULUI RELIGIA STRABUNILOR ROMANILOR
Mier Mar 24, 2010 12:01 pm Scris de HareKrishna

» Vishnuism-monoteismul hindus
Mier Mar 24, 2010 11:59 am Scris de HareKrishna

» Despre capitalismul salbatic
Mar Mar 02, 2010 2:54 pm Scris de wima2203

» Ce nu se spune despre Miscarea Legionara?
Mar Mar 02, 2010 2:39 pm Scris de wima2203

» E Omul urmasul lui Adam?
Dum Ian 31, 2010 9:46 pm Scris de Anticristul01

» Bine v-am gasit!
Dum Ian 31, 2010 8:13 pm Scris de Anticristul01

» POZE USERI
Joi Ian 28, 2010 3:37 pm Scris de IrinucaM

» Inaugurarea celei mai inalte cladiri din lume-DUBAI 2009
Mar Ian 12, 2010 9:06 pm Scris de Anticristul

» Arte martiale
Lun Ian 11, 2010 4:00 am Scris de IrinucaM

» Scrisoare adresata FEDERATIEI RUSE
Lun Ian 11, 2010 3:19 am Scris de IrinucaM

Cine este conectat?
In total este 1 utilizator conectat: 0 Inregistrati, 0 Invizibil si 1 Vizitator

Nici unul

[ Vizualizeaza toata lista ]

Recordul de utilizatori conectati a fost de 28, Joi Oct 02, 2014 3:20 am
Cautare

Rezultate pe:

Rechercher Cautare avansata

Nu sunteti conectat. Conectati-va sau inregistrati-va

Cine este in realitate Isus!

Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4, 5 ... 11 ... 19  Urmatorul

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos  Mesaj [Pagina 4 din 19]

76 Re: Cine este in realitate Isus! la data de Vin Iul 18, 2008 11:12 pm

Emil Condor

vrajitor
Ei venerează pe cineva căruia îi zic Isus dar adevăratul Isus este departe de inima lor.

Vezi profilul utilizatorului

77 Re: Cine este in realitate Isus! la data de Vin Iul 18, 2008 11:26 pm

Vizitato

Vizitator
Emil Condor a scris:Ei venerează pe cineva căruia îi zic Isus dar adevăratul Isus este departe de inima lor.

Si care e, de fapt, adevaratu' isus??????

78 Re: Cine este in realitate Isus! la data de Vin Iul 18, 2008 11:31 pm

Emil Condor

vrajitor
Un om căruia nu i se poate reprosa nimic pentru viata ce a trăit-o, un exemplu demn de urmat pentru întreaga omenire. Acu' mă opresc doar la aspectul acesta uman al lui Isus... Altădată poate voi avea mai mult chef de vorbă.

79 Re: Cine este in realitate Isus! la data de Vin Iul 18, 2008 11:38 pm

Vizitato

Vizitator
Emil Condor a scris:Un om căruia nu i se poate reprosa nimic pentru viata ce a trăit-o, un exemplu demn de urmat pentru întreaga omenire. Acu' mă opresc doar la aspectul acesta uman al lui Isus... Altădată poate voi avea mai mult chef de vorbă.

Si de unde esti asa de sigur ca "nu i se poate reprosa nimic"?..........

80 Re: Cine este in realitate Isus! la data de Vin Iul 18, 2008 11:50 pm

Emil Condor

vrajitor
Avem la îndemână informatiile date de Istorie - ea poate confirma (ori infirma) multe din ce dorim să stim.
Păi, cum altcumva? Nu am trăit cot la cot cu Isus (măcar asa nu am avut sansa de a fi un "iuda", cumva)...

81 Re: Cine este in realitate Isus! la data de Sam Iul 19, 2008 7:05 am

Cris

inger
[quote="Anton_LaVey"][quote="Cris"]
Anton_LaVey a scris:

Daca nu are legatora cu religia crestina, DE CE I-L VENEREAZA CRESTINII???????? Ce cauta imaginea lui in bisericile respective sau icoane cu el in casele crestinilor??????? De ce se roaga la el daca nu are legatura cu religia lor????? De ce i-l considera un dumnezeu????????

Crestinii nu -l venereaza pe Isus ,ci tot felul de sfinti ,Constantin,Stefan ,etc
Crestinii venereaza obiecte ,oase,lintolii,popi ...asa cum altii venereaza un partid .
Isus este un mijloc convenabil de a castiga bani de la oamenii mai orbi .Dar acelasi Isus i-ar incurca grozav pe acestia daca ar apare acum.Crestinismul este un cult ar mortii bazat azi pe frica omului.
In biserici sunt reprezentari fanteziste,pictura naiva sau /si infricosatoare.
Este o mare diferenta intre respectul fata de un spirit luminat si pupatul mainii popei .

Noi toti suntem fii unei energii superioare ,ca-i spui D-zeu,ca-i spui fizica pura sau inteligenta universala ...
in rest,vorba lui Einstein: " Mai degraba se desparte un atom decat omul de prejudecatile sale"

82 Re: Cine este in realitate Isus! la data de Sam Iul 19, 2008 7:44 am

No Name

inger
Noi toti suntem fii unei energii superioare ,ca-i spui D-zeu,ca-i spui fizica pura sau inteligenta universala ...
in rest,vorba lui Einstein: " Mai degraba se desparte un atom decat omul de prejudecatile sale"

asta asa este ...

toti oamenii se nasc deja in prejudecati mostenite ...

83 Re: Cine este in realitate Isus! la data de Sam Iul 19, 2008 9:38 am

Vizitato

Vizitator
[quote="Cris"][quote="Anton_LaVey"]
Cris a scris:
Anton_LaVey a scris:

Daca nu are legatora cu religia crestina, DE CE I-L VENEREAZA CRESTINII???????? Ce cauta imaginea lui in bisericile respective sau icoane cu el in casele crestinilor??????? De ce se roaga la el daca nu are legatura cu religia lor????? De ce i-l considera un dumnezeu????????

Crestinii nu -l venereaza pe Isus ,ci tot felul de sfinti ,Constantin,Stefan ,etc
Crestinii venereaza obiecte ,oase,lintolii,popi ...asa cum altii venereaza un partid .
Isus este un mijloc convenabil de a castiga bani de la oamenii mai orbi .Dar acelasi Isus i-ar incurca grozav pe acestia daca ar apare acum.Crestinismul este un cult ar mortii bazat azi pe frica omului.
In biserici sunt reprezentari fanteziste,pictura naiva sau /si infricosatoare.
Este o mare diferenta intre respectul fata de un spirit luminat si pupatul mainii popei .

Uite ca de data asta is de acord cu tine.... Dar totusi individul respectiv,isus, e elementul central si principal al religiei crestine...... au si alti sfinti, dar isus e bossul cum s-ar zice........

84 Re: Cine este in realitate Isus! la data de Sam Iul 19, 2008 9:55 am

Cris

inger
No Name a scris:

asta asa este ...

toti oamenii se nasc deja in prejudecati mostenite ...

Nu chiar toti,dar majoritatea.

85 Re: Cine este in realitate Isus! la data de Sam Iul 19, 2008 10:15 am

Cris

inger
La Vey,Isus n-a fost saracul boss si nici nu este .Ia sa ne uitam un pic prin visteriile si conturile crestine ,cred ca avem ce vedea.Suna a interes material si miroase nitel "urat",a bani.
Acum ca interesului material i s-a dat asa ,un nume ...Isus ,este o chestie cam nesimtita.
Dar fiecare companie si institutie are un slogan ,frumos alminteri ,de fatada.
Fiecare companie pretinde " noi suntem cei mai buni".
Isus are legatura cu misteriile lumii,cu cele zoroastriene,cu cele budhiste ,cu cele ale lui Mithra ,cele egiptene hermetice,cu cele eleusine...n-avea si nu are legatura cu vreo religie.
Cum crezi ca un spirit intelept poate continua " sacrificii si arderi" ? Adaugarea vT la NT (prelucrat) este fortata.
Ma gandesc acum ca stia el ceva din moment ce a pomenit de perlele aruncate la porci: iata in 2000 de ani l-au " sfasiat" .Jalnic,dar asta e peste tot,la nivel social,moral,la toate nivelele.

Dar se speculeaza frica si asta e baza unei religii,in plus, crestinismul a inventat " iadul" .Nu exista nici un iad,in afara iadului personal interior pe care si-l creaza cineva.
Gheena ,este valea Hinomului,adica un fel de groapa de gunoi.Este o metafora privind balastul si gunoiul interior.
Si,cu riscul de a te dezamagi profund,satana este tot o metafora ,iar crestinii sunt mai satanisti decat tine,nu ar pregeta sa urasca si sa ucida ,desigur in numele poleielii numita Isus.

86 Re: Cine este in realitate Isus! la data de Sam Iul 19, 2008 10:31 am

Vizitato

Vizitator
Cris a scris:La Vey,Isus n-a fost saracul boss si nici nu este .Ia sa ne uitam un pic prin visteriile si conturile crestine ,cred ca avem ce vedea.Suna a interes material si miroase nitel "urat",a bani.
Acum ca interesului material i s-a dat asa ,un nume ...Isus ,este o chestie cam nesimtita.
Dar fiecare companie si institutie are un slogan ,frumos alminteri ,de fatada.
Fiecare companie pretinde " noi suntem cei mai buni".
Isus are legatura cu misteriile lumii,cu cele zoroastriene,cu cele budhiste ,cu cele ale lui Mithra ,cele egiptene hermetice,cu cele eleusine...n-avea si nu are legatura cu vreo religie.
Cum crezi ca un spirit intelept poate continua " sacrificii si arderi" ? Adaugarea vT la NT (prelucrat) este fortata.
Ma gandesc acum ca stia el ceva din moment ce a pomenit de perlele aruncate la porci: iata in 2000 de ani l-au " sfasiat" .Jalnic,dar asta e peste tot,la nivel social,moral,la toate nivelele.

Dar se speculeaza frica si asta e baza unei religii,in plus, crestinismul a inventat " iadul" .Nu exista nici un iad,in afara iadului personal interior pe care si-l creaza cineva.
Gheena ,este valea Hinomului,adica un fel de groapa de gunoi.Este o metafora privind balastul si gunoiul interior.
Si,cu riscul de a te dezamagi profund,satana este tot o metafora ,iar crestinii sunt mai satanisti decat tine,nu ar pregeta sa urasca si sa ucida ,desigur in numele poleielii numita Isus.

Pai vesi ca ai ajuns la ce am zis eu, cum ca isus nu e altceva decat o inventie pentru a scoate profit????? Cat despre Satan... alta inventie a crestinilor pentru a inspira frica si a scoate ei cat mai mult profit cu isus al lor..... Sunt doua inventii numai pentru scos bani!!!!! Fraierii se sperie de dracu si se duc la isus ca cica sa-i apere....... totul e bazat pe teama, fara Satan isus nu are nici o forta asupra prostimii si implicit nu se mai scoate profitul financiar mult dorit de biserica!

87 Re: Cine este in realitate Isus! la data de Sam Iul 19, 2008 10:46 am

Cris

inger
La VEy,din experienta mea observand oamenii ,este exact asa cum spui.
Cand cineva este la putere si vrea bani,exploateaza contrastele ,care sunt false.
Isus ca om a existat ,un spirit intelept,cum probabil Budha a existat.
Acum,Isus ,Budha ,Zoroastru,sunt termeni generici ,sunt multi Isus,Budha etc
Fraierii se sperie de ei insisi .Se spune ca Isus a coborat in iad.N-a coborat nicaieri ,s-a uitat in el insusi ,este o metafora.
Ti-am spus,regret ,dar nu esti asa " satanist" cum e un crestin ,nu cred ca ai omori un om doar asa ,ca ti-a spus un popa despre el ca e pagan.

88 Re: Cine este in realitate Isus! la data de Sam Iul 19, 2008 12:09 pm

Vizitato

Vizitator
Cris a scris:La Vey,
Ti-am spus,regret ,dar nu esti asa " satanist" cum e un crestin ,nu cred ca ai omori un om doar asa ,ca ti-a spus un popa despre el ca e pagan.

Normal ca nu as omori pe nimeni asa de amorul artei cum fac crestinii, doar ma duce capu' si nu ma las manipulat de nimeni! Io imi iau deciziile in viata nu altii.....

89 Re: Cine este in realitate Isus! la data de Sam Iul 19, 2008 3:11 pm

Cris

inger
Anton_LaVey a scris:

Normal ca nu as omori pe nimeni asa de amorul artei cum fac crestinii, doar ma duce capu' si nu ma las manipulat de nimeni! Io imi iau deciziile in viata nu altii.....

Corect,si de aici poate incepe o discutie despre intelepciune .
Omul intelept alege sa ia decizii pe cont propriu,alegerea aceasta este inteleapta.
Omul religios nu alege nimic ,daca altii aleg ptr el de ce sa se oboseasca ,bietul de el,micutul si nedreptatitul?
E mai usor sa iei de-a gata decat sa ai vreo raspundere.Defapt e trist.Mie asa mi se pare:trist.

90 Re: Cine este in realitate Isus! la data de Sam Iul 19, 2008 4:39 pm

Cris a scris:
Anton_LaVey a scris:

Omul intelept alege sa ia decizii pe cont propriu,alegerea aceasta este inteleapta.
Omul religios nu alege nimic ,daca altii aleg ptr el de ce sa se oboseasca ,bietul de el,micutul si nedreptatitul?
E mai usor sa iei de-a gata decat sa ai vreo raspundere.Defapt e trist.Mie asa mi se pare:trist.
hai sa nu o dam in alba neagra doar habotnicii se manifesta asa. confunzi religiosii cu habotnicii si fundamentalistii

91 Re: Cine este in realitate Isus! la data de Sam Iul 19, 2008 7:27 pm

HIRAN

demon
In realitate Iisus este HRISTOSUL, FIUL DUMNEZEULUI CELUI VIU.

92 Re: Cine este in realitate Isus! la data de Sam Iul 19, 2008 7:32 pm

Leo Luke

muritor de rand
Cris a scris:
Anton_LaVey a scris:

......Isus descopera oamenilor un mod de viata pt. binele lor......apeland la judecata lor proprie....
oamenii din pacate si indeosebi conducatorii ,,religiosi,, au impus ,,religiile,, care de multe
ori erau chiar in contradictie cu invatatura lui Hristos......asa ca sa nu le confundam
intre ele.......

93 Re: Cine este in realitate Isus! la data de Sam Iul 19, 2008 9:14 pm

Anticristul

eliberat
Care este invatatura lui Cristos?Concret as vrea sa stiu.Ce a invatat el si sa nu fi fost dinainte spus?

94 Re: Cine este in realitate Isus! la data de Dum Iul 20, 2008 6:20 am

Heruer

inger
Anticristul a scris:Care este invatatura lui Cristos?Concret as vrea sa stiu.Ce a invatat el si sa nu fi fost dinainte spus?
"Ati auzit ca s-a zis : "Sa iubesti pe aproapele tau, si sa urasti pe vrajmasul tau."
Dar Eu va spun : Iubiti pe vrajmasii vostri, binecuvantati pe cei ce va blastama, faceti bine celorce va urasc, si rugati-va pentru ceice va asupresc si va prigonesc, ..."

Pentru detalii tehnice (de ce este recomandabil asa si nu altfel), fara interpretare religioasa, va recomand S.N. Lazarev - [Ciclul] Diagnosticarea karmei (12 vol.)
Mult (nu multe) dar merita cu prisosinta.

95 Re: Cine este in realitate Isus! la data de Dum Iul 20, 2008 7:53 am

Cris

inger
Este posibil sa confund religiosii cu habotnicii ,poate nu m-am informat destul.Deocamdata cat am cercetat oamenii pana acum fiecare om religios pretinde ca doar religia lui e adevarata ,ca doar zeul lui e singurul si adevarat etc
Putini crestini am gasit ,din pacate ,cu care sa discut intelepciunea coranului ,sau musulmani cu care sa discut intelepciunea din Pirkhei Avot (poate nu se scrie exact asa,dar in romana cam asa e).
Totul e luat stricto -senso.
Pe langa acestea ,intelepciunea unei scrieri vechi ,desi este pretinsa a sta la baza unei religii ,nu este asa.Deloc.Religia e una ,si intelepciunea scrierilor si invatatura lor e alta.
Atunci cum sta treaba cu adevarat?
Daca religia crestina pretinde ca se bazeaza pe invatatura lui Isus ,cum ramane cu sloganul "sa-i uram pe sectari " ? Sau pe evrei ,sau pe cine mai zic ei?
Am citit o carte a unui preot care spunea,printre altele ,ca biserica are telefon direct cu D-zeu. Ce chestie !?!
Religiile nu prea au legatura cu scrierile pe care pretind ca se bazeaza.
In alta ordine de idei,acesta este un forum spiritual si de cultura ,asa scrie sus acolo daca va uitati.
Spiritualitatea e una ,religia e alta.Religia e fixa,spiritualitatea e "fluida".Spiritualitatea e cercetarea spiritului ,e o cautare personala sincera ,e o egalitate,spiritul s-a dat de la creatie tuturor oamenilor si fiecare alege ce sa faca cu el ,cum sa-l eleveze sau sa-l indobitoceasca .Faptul ca cineva crede despre sine ca e" nu stiu cum" adesea e o iluzie si o autodenumire care nu valoreaza mare lucru spiritului ,poate doar orgoliului.Impunerea a ceva gen "asa e ca asa zic eu " este fara valoare ,este neconstructiva.
Oamenii sunt toti copiii unei divinitati ,indiferent cum este numita divinitatea temporal intr-o limba.
Institutiile sunt una si viata si spiritul de viata din fiecare om este altceva.
Intr-o institutie se respecta legea si functia ,daca se respecta si astea.
Omul e fiecare om indiferent de culoare ,religie sau avere.
Omul nu vine aici ,la nastere decat cu spiritul sau ,si tot cu acest spirit pleaca ,mai elevat sau mai grosier,in functie de ceea ce a facut ,a gandit etc.Acesta e omul cu adevarat .Restul sunt identificari sociale temporale .Aici intra si aparenta diferenta si "dusmanie" dintre religii ,care nu e dusmania omului de rand ,e o lupta intre institutii.
Daca un sofer intra cu masina in sant ,cativa opresc sa-l scoata din sant neconditionat ,nu-l intreaba mai intai ce religie are .Aceasta este viata reala de zi cu zi .O viata cu oameni vii care nu au motiv sa se urasca intre ei .
Imi cer scuze ca m-am intins atata .

96 Re: Cine este in realitate Isus! la data de Dum Iul 20, 2008 1:50 pm

Anticristul

eliberat
Ati auzit ca s-a zis : "Sa iubesti pe aproapele tau, si sa urasti pe vrajmasul tau."
................................................................................................................
Verificati va rog daca Isus a putut sa spuna o minciuna ca asta. Voi o credeti ca o gasiti in N T ,dar verificati daca aete scris asa ceva.Veti vedea ca nu e scris ,si deci Isus nu a putut spune .Cineva un rau voitot a spus asta ca sa arate ca V T nu este bun si ca Isus a fost destept.Dar rezultatul este ca V T este bun si omul acela care a scris este un mincinos.

97 Re: Cine este in realitate Isus! la data de Dum Iul 20, 2008 2:23 pm

Heruer

inger
Anticristul a scris:Ati auzit ca s-a zis : "Sa iubesti pe aproapele tau, si sa urasti pe vrajmasul tau."
................................................................................................................
Verificati va rog daca Isus a putut sa spuna o minciuna ca asta. Voi o credeti ca o gasiti in N T ,dar verificati daca aete scris asa ceva.Veti vedea ca nu e scris ,si deci Isus nu a putut spune .Cineva un rau voitot a spus asta ca sa arate ca V T nu este bun si ca Isus a fost destept.Dar rezultatul este ca V T este bun si omul acela care a scris este un mincinos.
Sa inteleg ca tu iti iubesti vrajmasii existenti sau potentiali ?

98 Re: Cine este in realitate Isus! la data de Dum Iul 20, 2008 8:40 pm

NiceGame

muritor de rand
Mai sa fie, cate toapice despre ISus...

Isus este Domnul, Dumnezeu, si cu asta basta. jumatate literati se chinuie sa dezbata in 2 zile ce s-a facut in 2000 de ani... Sleep

99 Re: Cine este in realitate Isus! la data de Dum Iul 20, 2008 8:51 pm

Cris

inger
Anticristul a scris:Ati auzit ca s-a zis : "Sa iubesti pe aproapele tau, si sa urasti pe vrajmasul tau."

Este legea talionului ,ochi ptr ochi si dinte ptr dinte.
Isus nu are legatura cu VT,sau nu are legatura numai cu ...VT.

100 Re: Cine este in realitate Isus! la data de Lun Iul 21, 2008 5:45 am

Heruer

inger
NiceGame a scris:Mai sa fie, cate toapice despre ISus...

Isus este Domnul, Dumnezeu, si cu asta basta. jumatate literati se chinuie sa dezbata in 2 zile ce s-a facut in 2000 de ani... Sleep
Este treaba ta daca accepti sa "inghiti pe nemestecate" tot ceea ce ti se pune in fata.Daca prin "jumatate literati" ai vrut sa folosesti un eufemism pentru semidocti este iar treaba ta.

Continut sponsorizat

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus  Mesaj [Pagina 4 din 19]

Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4, 5 ... 11 ... 19  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum