Forum de spiritualitate

Ultimele subiecte
» Mai este cineva pe aici?
Dum Aug 11, 2013 8:58 am Scris de Tudorel666

» CRESTINI fara denominatiune
Sam Mar 09, 2013 7:18 pm Scris de crestinul

» Cine este in realitate Isus!
Dum Iul 08, 2012 2:11 pm Scris de Fairy

» NOSTALGII...poezii de Mihai LEONTE
Dum Iul 08, 2012 2:06 pm Scris de Fairy

» Ok
Mier Iun 16, 2010 11:37 am Scris de Tudorel666

» ARMONII MAJORE 2010...autor Mihai LEONTE
Mar Iun 15, 2010 3:42 am Scris de Mihai LEONTE

» vizitati
Lun Iun 14, 2010 9:59 am Scris de padawanu

» REVERII ADVERSE...poezii de Mihai LEONTE
Joi Iun 10, 2010 4:16 am Scris de Mihai LEONTE

» SCRIERI INOCENTE...de Mihai LEONTE
Vin Iun 04, 2010 4:05 pm Scris de Mihai LEONTE

» Cenzura istoriei!!!
Joi Iun 03, 2010 6:37 pm Scris de Ancuta

» Distihurile lui Bujor...autor Mihai LEONTE
Mar Mai 25, 2010 3:28 am Scris de Mihai LEONTE

» Despre crestinismul originar
Lun Mai 24, 2010 11:41 am Scris de Tudorel666

» Dorurile mele
Sam Mai 22, 2010 11:39 am Scris de Tudorel666

» VALENTE MEDII...poezii de Mihai LEONTE
Mier Mai 19, 2010 4:24 am Scris de Mihai LEONTE

» MIRAJELE ALBASTRE...poezii de Mihai LEONTE
Mier Mai 12, 2010 4:18 pm Scris de Mihai LEONTE

» APOGEUL METAFORIC...poezii de Mihai LEONTE
Dum Mai 09, 2010 7:04 am Scris de Mihai LEONTE

» RENASTEREA ZAMOLXIANISMULUI RELIGIA STRABUNILOR ROMANILOR
Mier Mar 24, 2010 12:01 pm Scris de HareKrishna

» Vishnuism-monoteismul hindus
Mier Mar 24, 2010 11:59 am Scris de HareKrishna

» Despre capitalismul salbatic
Mar Mar 02, 2010 2:54 pm Scris de wima2203

» Ce nu se spune despre Miscarea Legionara?
Mar Mar 02, 2010 2:39 pm Scris de wima2203

» E Omul urmasul lui Adam?
Dum Ian 31, 2010 9:46 pm Scris de Anticristul01

» Bine v-am gasit!
Dum Ian 31, 2010 8:13 pm Scris de Anticristul01

» POZE USERI
Joi Ian 28, 2010 3:37 pm Scris de IrinucaM

» Inaugurarea celei mai inalte cladiri din lume-DUBAI 2009
Mar Ian 12, 2010 9:06 pm Scris de Anticristul

» Arte martiale
Lun Ian 11, 2010 4:00 am Scris de IrinucaM

» Scrisoare adresata FEDERATIEI RUSE
Lun Ian 11, 2010 3:19 am Scris de IrinucaM

Cine este conectat?
In total este 1 utilizator conectat: 0 Inregistrati, 0 Invizibil si 1 Vizitator

Nici unul

[ Vizualizeaza toata lista ]

Recordul de utilizatori conectati a fost de 28, Joi Oct 02, 2014 3:20 am
Cautare

Rezultate pe:

Rechercher Cautare avansata

Nu sunteti conectat. Conectati-va sau inregistrati-va

Masinaria religioasa,si cand a aparut ea???

Mergi la pagina : 1, 2  Urmatorul

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos  Mesaj [Pagina 1 din 2]

1 Masinaria religioasa,si cand a aparut ea??? la data de Lun Iul 07, 2008 1:02 pm

No Name

inger
Mașina religioasa de azi este foarte veche. A început imediat dupa potopul lui Noe. Satan a folosit doi oameni vestiți. Nimrod și mama sa Semiramis, pentru a pune bazele unei religii culte mondiale, în orașul Babilon.

Nimrod s-a casatorit cu mama sa, și dupa moartea lui Semiramis , a susținut ca el a devenit zeul soarelui Baal?. Alte nume date lui fiind: Sol, Tamuz etc. Sistemul a transformat-o și pe ea într-o zeița de-a lungul secolelor, ea a purtat nume ca Isis(în Egipt). Venus și împarateasa cerului exact ca și sistemul religios de azi, sistemul religios cu originea în Babilon, era strâns legat de puterea politica.

Nimic nou sub soare ...astazi este aidoma ,sistemul religios se uneste sub un singur cap ,si acest cap se afla in "cetatea eterna "asezata pe 7 coline ROMA !

Deci Isus a venit pentru trei motive principale:

1- de a deschide o Cale, prin jertfa Lui odata pentru totdeauna pentru ca noi sa ajungem în cer ,și sa ne dea iertarea pacatelor și darul dragostei

2- a venit sa distruga lucrarile întunericului care sunt sub forma unui sistem religios (1 Ioan 3. Cool

3- sa împlineasca profeția biblica- El fiind Mesia și Mântuitorul lumii (Isaia 35. 4-5; Matei 11. 2-6)

Isus a uimit mulțimile cu învatatura Lui. Mii de oameni au auzit mesajul Sau, dar numai o mâna de ucenici L-au urmat.

Conducatorii religioși controlau poporul, și au devenit bogați("nimic nou sub soare"). Ei toți pretindeau ca-L iubesc pe Dumnezeu. Era o afacere foarte profitabila. Isus era în permanent razboi cu acești lideri religioși. El aratându-le (descoperindu-le) pacatele lor ascunse. Isus i-a înfruntat întotdeauna. Niciodata Isus nu s-a așezat sa discute cu ei prietenește. I-a numit șerpi, ipocriți, vulpi. El știa ca satan era cel ce-i conduce pe acești lideri religioși ,și ca aceștia duc oamenii la pierzare, în loc sa-i duca mai aproape de Dumnezeu.

Astazi este aidoma,religia manipuleaza naivi si cei care sincer vor sa-l urmeze pe Dumnezeu ,cad ca mustele in plasa religioasa ,intinsa de multitudinea de religii aparute ca ciupercile dupa ploaie ,dar atentie sunt otravitoare .

Ei L-au învinuit pe nedrept, L-au batut, umilit și în final L-au condamnat la moarte prin rastignire cea mai dureroasa și umilitoare moarte.

Cine era acest Isus? Biblia ne spune ca El este Creatorul universului, El este Dumnezeul Vechiului Testament ,Iahveh, Mielul lui Dumnezeu, Dumnezeul cel Atotputernic.(Apocalipsa 1. Cool Cel ce va judeca pe toți, cei ce au murit în pacatele lor. (Apocalipsa 20. 11-15) El a fost singurul Om desavârșit care a umblat vreodata pe acest pamânt, El este Mântuitorul lumii.

Vezi profilul utilizatorului

2 Re: Masinaria religioasa,si cand a aparut ea??? la data de Lun Iul 07, 2008 5:57 pm

Vizitato

Vizitator
http://www.trilulilu.ro/LeviathanBSR/28830a224b5436
Aici spunt TOT despre originile crestinismului!

3 Re: Masinaria religioasa,si cand a aparut ea??? la data de Mier Iul 09, 2008 7:11 am

Leo Luke

muritor de rand
Anton_LaVey a scris:http://www.trilulilu.ro/LeviathanBSR/28830a224b5436
Aici spunt TOT despre originile crestinismului!
......ai uitat sa mentionezi ......crestinismul mai cu seama cel fals......sau pseudo-crestinism.....
......crestinismul adevarat nu e o ,,religie,, ci un mod placut, frumos si curat de a trai.....

4 Re: Masinaria religioasa,si cand a aparut ea??? la data de Vin Iul 11, 2008 1:19 pm

Vizitato

Vizitator
Am uitat și eu să menționez despre coana mare, Lenuța Albu lol2 lol2 care spală creiere și azi

5 Re: Masinaria religioasa,si cand a aparut ea??? la data de Lun Iul 14, 2008 8:53 am

Leo Luke

muritor de rand
Zexelica a scris:Am uitat și eu să menționez despre coana mare, Lenuța Albu lol2 lol2 care spală creiere și azi

........aparu-si si p-acilea zexelico.......sa o ponegresti pe preeetena ta .......probabil de-aia
s-au schimbat si moderatorii.......oricum ai reusit si tu in sfarsit sa-ti alegi o poza potrivita
la avatar.........si fiindca mai tre sa si zambim.......un link on-topic.......

http://www.youtube.com/watch?v=QyT5ov42t5I

........sa mai si radem putin.......poate sa si meditam.........

6 Re: Masinaria religioasa,si cand a aparut ea??? la data de Lun Iul 14, 2008 9:07 am

Vizitato

Vizitator
Leo Luke a scris:
Zexelica a scris:Am uitat și eu să menționez despre coana mare, Lenuța Albu lol2 lol2 care spală creiere și azi

........aparu-si si p-acilea zexelico.......sa o ponegresti pe preeetena ta .......probabil de-aia
s-au schimbat si moderatorii.......oricum ai reusit si tu in sfarsit sa-ti alegi o poza potrivita

Lioliuk! Mi-era dor de tine ulala

Pe coana profeteasa o s-o arăt tuturor cât de mincinoasă a fost și ce manevre făcea harhar

Re. avatar, eu o să-mi pun în februarie poza cu al meu copil, nu una copiată de pe net cu copilul altcuiva. Anyway, nu am nimic personal cu tine, deci îți poți pune ce avatar dorește mușchiul tău.
Ăăăăăă.......... nu chiar: dacă pui unu' cu coana mare .... beach

7 Re: Masinaria religioasa,si cand a aparut ea??? la data de Lun Iul 14, 2008 10:30 am

Leo Luke

muritor de rand
Zexelica a scris:
Leo Luke a scris:

Lioliuk! Mi-era dor de tine ulala

Pe coana profeteasa o s-o arăt tuturor cât de mincinoasă a fost și ce manevre făcea harhar

Re. avatar, eu o să-mi pun în februarie poza cu al meu copil, nu una copiată de pe net cu copilul altcuiva. Anyway, nu am nimic personal cu tine, deci îți poți pune ce avatar dorește mușchiul tău.
Ăăăăăă.......... nu chiar: dacă pui unu' cu coana mare .... beach

.......bine succes.......ca pana acu inca n-ai reusit deloc sa o ,,compromiti,,......oricum
nu-mi fac probleme ca doar am ,,dueluri,, chiar cu unii dintre azs sau ex-azs care n-o
,,inghit,,.......si care-s vorba aia dotati cu ,,artileria grea,,......bineinteles pe alte forumuri
.......unde lumea nu se supara daca e contrazisa cu argumente..... nu cu denigrari.......

8 Re: Masinaria religioasa,si cand a aparut ea??? la data de Lun Iul 14, 2008 10:44 am

Vizitato

Vizitator
Acu' să n-o iei personal dacă îți dovedesc cu argumente bibice că e o mincinoasă. rolf

Ioan 20:1
ΚΑΤΑ ΙΩΑΝΝΗΝ 20
1τη δε μια των σαββατων μαρια η μαγδαληνη ερχεται πρωι σκοτιας ετι ουσης εις το μνημειον και βλεπει τον λιθον ηρμενον εκ του μνημειου

Prima din sabate, adică DUMINICĂ, Maria s-a dus la mormânt.
Iar coana barosana zice că a visat ea un "înger" care i-a zis că nu a așa. rolf

9 Re: Masinaria religioasa,si cand a aparut ea??? la data de Lun Iul 14, 2008 12:05 pm

Leo Luke

muritor de rand
Zexelica a scris:Acu' să n-o iei personal dacă îți dovedesc cu argumente bibice că e o mincinoasă. rolf

Ioan 20:1
ΚΑΤΑ ΙΩΑΝΝΗΝ 20
1τη δε μια των σαββατων μαρια η μαγδαληνη ερχεται πρωι σκοτιας ετι ουσης εις το μνημειον και βλεπει τον λιθον ηρμενον εκ του μνημειου

Prima din sabate, adică DUMINICĂ, Maria s-a dus la mormânt.
Iar coana barosana zice că a visat ea un "înger" care i-a zis că nu a așa. rolf

........pai ai ,,muscat-o,, deja cu ,,miile de ani,, ......unde ti-am demonstrat ca e acelasi cuvant
in greaca si la singular si la plural......aici cu atat mai mult unde contextul arata clar ca e vorba
de inceputul zilei.......ca doar n-au venit la mormant repetitiv mai multe saptamani.....asa ca
imi pare rau pt. tine insa nu mai tine ,,minciunica,, chiar daca e alt forum....... Basketball

10 Re: Masinaria religioasa,si cand a aparut ea??? la data de Lun Iul 14, 2008 12:29 pm

Vizitato

Vizitator
σαββατων este folosit în versuri în care tu încerci să demonstrezi că apostolii țineau sâmbăta. Sau, acolo nu se pune, pt că o contrazicem pe barosana, nu? rolf

11 Re: Masinaria religioasa,si cand a aparut ea??? la data de Lun Iul 14, 2008 7:13 pm

Leo Luke

muritor de rand
Zexelica a scris:σαββατων este folosit în versuri în care tu încerci să demonstrezi că apostolii țineau sâmbăta. Sau, acolo nu se pune, pt că o contrazicem pe barosana, nu? rolf

http://scripturetext.com/matthew/28-1.htm

Weymouth New Testament
After the Sabbath, in the early dawn of the first day of the week, Mary of Magdala and the other Mary came to see the sepulchre.

World English Bible
Now after the Sabbath, as it began to dawn on the first day of the week, Mary Magdalene and the other Mary came to see the tomb.

Young's Literal Translation - gresit tradus
And on the eve of the sabbaths, at the dawn, toward the first of the sabbaths, came Mary the Magdalene, and the other Mary, to see the sepulchre,

σαββατων noun - genitive plural neuter
sabbaton sab'-bat-on: sabbath (day), week.

http://scripturetext.com/acts/16-13.htm

Weymouth New Testament
On the Sabbath we went beyond the city gate to the riverside, where we had reason to believe that there was a place for prayer; and sitting down we talked with the women who had come together.

World English Bible
On the Sabbath day we went forth outside of the city by a riverside, where we supposed there was a place of prayer, and we sat down, and spoke to the women who had come together.

Young's Literal Translation
on the sabbath-day also we went forth outside of the city, by a river, where there used to be prayer, and having sat down, we were speaking to the women who came together,

σαββατων noun - genitive plural neuter
sabbaton sab'-bat-on: sabbath (day), week. - apare identic in lexicon ca in matei 28.1

.....de-aici se observa ca traducerea Young este gresita......traducand pt. acelasi cuvant
grecesc - σαββατων - in primul caz la plural iar in al doilea la singular hmm.....fata de
majoritatea traducerilor care-s corecte.......adica tin cont de context
.....in concluzie iar ai dat-o in bara.......cu parere de rau....de fapt pt. adevar...e de bine....
Rolling Eyes

12 Re: Masinaria religioasa,si cand a aparut ea??? la data de Lun Iul 14, 2008 9:51 pm

Vizitato

Vizitator
Lioliuk, pt sabat, singular, există grecescul singular sabata.
Sabaton, pluralul, nu au știut ce să facă cu el. Însă în grecește e plural. Nu poți schimba asta decât la tine la biserică.

Uite, altă probă că cina Domnului în adunare se face duminică, nu sâmbătă:

ΠΡΑΞΕΙΣ ΤΩΝ ΑΠΟΣΤΟΛΩΝ 20:7

7εν δε τη μια των σαββατων συνηγμενων των μαθητων του κλασαι αρτον ο παυλος διελεγετο αυτοις μελλων εξιεναι τη επαυριον παρετεινεν τε τον λογον μεχρι μεσονυκτιου

Faptele Apostolilor 20:7

7În ziua dintîi a săptămînii, eram adunați laolaltă ca să frîngem pînea. Pavel, care trebuia să plece a doua zi, vorbea ucenicilor, și și -a lungit vorbirea pînă la miezul nopții.

Deci, las-o pe coana mare cu visele ei de nebună, că te-nvață să calci Scriptura.

13 Re: Masinaria religioasa,si cand a aparut ea??? la data de Mar Iul 15, 2008 5:35 am

Leo Luke

muritor de rand
Zexelica a scris:Lioliuk, pt sabat, singular, există grecescul singular sabata.
Sabaton, pluralul, nu au știut ce să facă cu el. Însă în grecește e plural. Nu poți schimba asta decât la tine la biserică.

Uite, altă probă că cina Domnului în adunare se face duminică, nu sâmbătă:

ΠΡΑΞΕΙΣ ΤΩΝ ΑΠΟΣΤΟΛΩΝ 20:7

7εν δε τη μια των σαββατων συνηγμενων των μαθητων του κλασαι αρτον ο παυλος διελεγετο αυτοις μελλων εξιεναι τη επαυριον παρετεινεν τε τον λογον μεχρι μεσονυκτιου

7În ziua dintîi a săptămînii, eram adunați laolaltă ca să frîngem pînea. Pavel, care trebuia să plece a doua zi, vorbea ucenicilor, și și -a lungit vorbirea pînă la miezul nopții.

Deci, las-o pe coana mare cu visele ei de nebună, că te-nvață să calci Scriptura.

.........hai ca-i tare faza......,,n-au stiut ce sa faca cu el,,.......ai dat un raspuns ,,forte,,.... clap
.........bineinteles ca urmeaza ,,saritura,, la alt subiect.......cu care iarasi ......cu parere de rau.....
vei ,,claca,,......pt. ca nu se admit ,,rastalmaciri,,......
........carevasazica.....nu conteaza pt. tine ca s-au intalnit pt. ca Pavel pleca a 2 a zi.......iar dupa apusul
soarelui era dupa biblie deja lunea.......in fine oricum uite proba cum ca Cina D-lui se facea ORICAND
se intalneau, iar duminica in cazuri f. rare cum a fost cel mentionat mai sus........

Fapte
Capitolul 2

46. Și în fiecare zi, stăruiau într-un cuget în templu și, frângând pâinea în casă, luau împreună hrana întru bucurie și întru curăția inimii.

..........dimpotriva ia uite ca lucrau duminica ..........

Capitolul 16
1. Cât despre strângerea de ajutoare pentru sfinți, precum am rânduit pentru Bisericile Galatiei, așa să faceți și voi.
2. În ziua întâi a săptămânii (Duminică), fiecare dintre voi să-și pună deoparte, strângând cât poate, ca să nu se facă strângerea abia atunci când voi veni.
3. Iar când voi veni, pe cei pe care îi veți socoti, pe aceia îi voi trimite cu scrisori să ducă darul vostru la Ierusalim.

........asadar asta era situatia reala .....degeaba ne-o ,,inchipuim,, noi altfel......oricum e interesant
cum ei tu Cina Domnului.........

14 Re: Masinaria religioasa,si cand a aparut ea??? la data de Mar Iul 15, 2008 8:22 am

Vizitato

Vizitator
Leo Luke a scris:

....in fine oricum uite proba cum ca Cina D-lui se facea ORICAND
se intalneau, iar duminica in cazuri f. rare cum a fost cel mentionat mai sus........

Fapte
Capitolul 2

46. Și în fiecare zi, stăruiau într-un cuget în templu și, frângând pâinea în casă, luau împreună hrana întru bucurie și întru curăția inimii.
În Fapte 20:7 scrie că erau adunați LAOLALTĂ CA SĂ FRÂNGĂ PÂINEA.

În 2:46 frângeau pâinea ÎN CASĂ. Deci, nu se pune cine Domnului acasă cu cea din biseerică, care se face în timpul adunării din ziua Domnului.

Nu e loc cu mine, Lioliuk!!! rolf Coana mare e o mincinoasă, care te-a învățat să bagi sub preș versuruile care nu-ți convin. beach beach

15 Re: Masinaria religioasa,si cand a aparut ea??? la data de Mar Iul 15, 2008 12:52 pm

Leo Luke

muritor de rand
Zexelica a scris:
Leo Luke a scris:

....in fine oricum uite proba cum ca Cina D-lui se facea ORICAND

Fapte
Capitolul 2

În Fapte 20:7 scrie că erau adunați LAOLALTĂ CA SĂ FRÂNGĂ PÂINEA.

În 2:46 frângeau pâinea ÎN CASĂ. Deci, nu se pune cine Domnului acasă cu cea din biseerică, care se face în timpul adunării din ziua Domnului.

Nu e loc cu mine, Lioliuk!!! rolf Coana mare e o mincinoasă, care te-a învățat să bagi sub preș versuruile care nu-ți convin. beach beach

.......mai citeste versetele atent.....se pare ca scrie ....,, Și în fiecare zi....frangeau painea,,......iar
duminica lucrau ........strangeau ajutoare.....sau nu se vede..... study

16 Re: Masinaria religioasa,si cand a aparut ea??? la data de Mar Iul 15, 2008 12:58 pm

No Name

inger
Sabatul era o sarbatoare exclusiv ptr evrei..era un semn al legamantului cu privire la EXOD ...adica sa-si aminteasca de scoaterea lor din robia egipteana !

Avraam sau Noe ..nu au tinut Sabatul ...caci nu le-a cerut asta Dumnezeu ...si nici Neamurilor !

Deci subiectul este inchis .Restul este gargara si polemica aiurea in tramvai !

17 Re: Masinaria religioasa,si cand a aparut ea??? la data de Mar Iul 15, 2008 12:59 pm

Vizitato

Vizitator
Leo Luke a scris:
Fapte
Capitolul 2

.......mai citeste versetele atent.....se pare ca scrie ....,, Și în fiecare zi....frangeau painea,,......iar
duminica lucrau ........strangeau ajutoare.....sau nu se vede..... study[/quote]
Nu merge, Lioliuk beach Coana mare e o mincinoasă și te-nchini la ea degeaba rolf ulala

Scrie că "Și în fiecare zi, stăruiau într-un cuget în templu ", deci erau zilnic în templu și se rugau, iar pâinea o frângeau acasă.

Deci....coana mare te-a mințit ȘI cu versul ăsta beach Laughing harhar

18 Re: Masinaria religioasa,si cand a aparut ea??? la data de Mar Iul 15, 2008 1:10 pm

Leo Luke

muritor de rand
Zexelica a scris:
Leo Luke a scris:
Fapte
Capitolul 2

Nu merge, Lioliuk beach Coana mare e o mincinoasă și te-nchini la ea degeaba rolf ulala

Scrie că "Și în fiecare zi, stăruiau într-un cuget în templu ", deci erau zilnic în templu și se rugau, iar pâinea o frângeau acasă.

Deci....coana mare te-a mințit ȘI cu versul ăsta beach Laughing harhar

duminica lucrau ........strangeau ajutoare.....sau nu se vede..... study.......scrie cumva ca o frangeau acasa duminica ?......nu bineinteles, ci scrie ca in fiecare zi......
si dimpotriva scrie ca strangeau ajutoare duminica.....asa ca n-o poti invarti sa iasa altfel....
......cat despre sabat normal ca ramane la fel ca celelalte 9 porunci......altfel daca se
puteau schimba nu mai trebuia sa se Jertfeasca Hristos..........ia uite ce scrie....

Fapte 16

12. Și de acolo la Filipi, care este cea dintâi cetate a acestei părți a Macedoniei și colonie romană. Iar în această cetate am rămas câteva zile.
13. Și în ziua sâmbetei am ieșit în afara porții, lângă râu, unde credeam că este loc de rugăciune și, șezând, vorbeam femeilor care se adunaseră.
14. Și o femeie, cu numele Lidia, vânzătoare de porfiră, din cetatea Tiatirelor, temătoare de Dumnezeu, asculta. Acesteia Dumnezeu i-a deschis inima ca să ia aminte la cele grăite de Pavel.
15. Iar după ce s-a botezat și ea și casa ei, ne-a rugat, zicând: De m-ați socotit că sunt credincioasă Domnului, intrând în casa mea, rămâneți. Și ne-a făcut să rămânem.

19 Re: Masinaria religioasa,si cand a aparut ea??? la data de Mar Iul 15, 2008 1:15 pm

No Name

inger
No Name a scris:Sabatul era o sarbatoare exclusiv ptr evrei..era un semn al legamantului cu privire la EXOD ...adica sa-si aminteasca de scoaterea lor din robia egipteana !

Avraam sau Noe ..nu au tinut Sabatul ...caci nu le-a cerut asta Dumnezeu ...si nici Neamurilor !

Deci subiectul este inchis .Restul este gargara si polemica aiurea in tramvai !

affraid affraid affraid affraid affraid affraid affraid affraid affraid affraid affraid affraid affraid

20 Re: Masinaria religioasa,si cand a aparut ea??? la data de Mar Iul 15, 2008 1:15 pm

Vizitato

Vizitator
Leo Luke a scris: .......scrie cumva ca o frangeau acasa duminica ?......nu bineinteles, ci scrie ca in fiecare zi......
Da, exact așa scrie

Duminica erau adunați laolaltă ca să ia Cina Domnului, iar Pavel le predida până târziu.

Las-o jos, Lioliuk rolf Nu ține beach Baba moarta te-a mințit rolf

21 Re: Masinaria religioasa,si cand a aparut ea??? la data de Mar Iul 15, 2008 7:32 pm

Leo Luke

muritor de rand
Zexelica a scris:
Leo Luke a scris: .......scrie cumva ca o frangeau acasa duminica ?......nu bineinteles, ci scrie ca in fiecare zi......
Da, exact așa scrie

Duminica erau adunați laolaltă ca să ia Cina Domnului, iar Pavel le predida până târziu.

Las-o jos, Lioliuk rolf Nu ține beach Baba moarta te-a mințit rolf

......noi citim ce scrie in biblie.....si scrie f. clar.....in fiecare zi puteau frange painea.....

......si daca lucrau duminica acasa e clar ca nu erau in ziua de inchinare la biserica......

1. Cât despre strângerea de ajutoare pentru sfinți, precum am rânduit pentru Bisericile Galatiei, așa să faceți și voi.
2. În ziua întâi a săptămânii (Duminică), fiecare dintre voi să-și pună deoparte, strângând cât poate, ca să nu se facă strângerea abia atunci când voi veni.

......ce nu e clar ?.......si cu asta inchei pt. ca nu mai e nimic de ,,reinterpretat,,...

22 Re: Masinaria religioasa,si cand a aparut ea??? la data de Mar Iul 15, 2008 10:16 pm

Vizitato

Vizitator
......noi citim ce scrie in biblie.....si scrie f. clar.....in fiecare zi puteau frange painea.....
Scrie că duminica erau adunați. Orice teolog, mai puțin unul adventist, ți-ar spune că adunarea laolaltă pt a frânge pâinea se face la biserică în ziua Domnului, duminică.

Versul tocmai spune asta direct, însă ar însemna că coana mare e mincinoasă rolf și nu vrei, efectiv, să recunoști.

Motivul adunării tuturor credincioșilor era frângerea pâinii, duminica.

Acum o să strici Cuvântul numai ca să-i dai golancei ăleia dreptate? rolf

23 Re: Masinaria religioasa,si cand a aparut ea??? la data de Mier Iul 16, 2008 6:23 am

Leo Luke

muritor de rand
Zexelica a scris:
Scrie că duminica erau adunați. Orice teolog, mai puțin unul adventist, ți-ar spune că adunarea laolaltă pt a frânge pâinea se face la biserică în ziua Domnului, duminică.

Versul tocmai spune asta direct, însă ar însemna că coana mare e mincinoasă rolf și nu vrei, efectiv, să recunoști.

Acum o să strici Cuvântul numai ca să-i dai golancei ăleia dreptate? rolf

.........motivul aici era ca Pavel trebuia sa plece a 2 a zi.......sau nu mai intelegi ce
scrie.......

24 Re: Masinaria religioasa,si cand a aparut ea??? la data de Mier Iul 16, 2008 9:37 am

Vizitato

Vizitator
Pt că pleca i-a ținut până la miezul nopții. Unde scrie că s-au adunat pt că pleca Pavel? dancing smiley
Iar vrei s-o scoți pe mincinoasa zbârcită, muma pădurii, basma curată? laugh

Scrie clar că aveau adunare și frângeau pâinea. Baba cloanța, cotoroanța, te-a supus unei doctrine false.

25 Re: Masinaria religioasa,si cand a aparut ea??? la data de Mier Iul 16, 2008 9:41 am

MariaB

muritor de rand
Leo Luke a scris:
Zexelica a scris:
.........motivul aici era ca Pavel trebuia sa plece a 2 a zi.......sau nu mai intelegi ce scrie.......
totusi, nu scrie ca din motivul ca a doua zi pleca, le-a vorbit lor Paul, ci scrie ca le-a vorbit pana spre miezul noptii pentru ca a doua zi Paul pleca...
deci: le-a vorbit mai mult pentru ca urma sa plece

Continut sponsorizat

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus  Mesaj [Pagina 1 din 2]

Mergi la pagina : 1, 2  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum