Forum de spiritualitate

Ultimele subiecte
» Mai este cineva pe aici?
Dum Aug 11, 2013 8:58 am Scris de Tudorel666

» CRESTINI fara denominatiune
Sam Mar 09, 2013 7:18 pm Scris de crestinul

» Cine este in realitate Isus!
Dum Iul 08, 2012 2:11 pm Scris de Fairy

» NOSTALGII...poezii de Mihai LEONTE
Dum Iul 08, 2012 2:06 pm Scris de Fairy

» Ok
Mier Iun 16, 2010 11:37 am Scris de Tudorel666

» ARMONII MAJORE 2010...autor Mihai LEONTE
Mar Iun 15, 2010 3:42 am Scris de Mihai LEONTE

» vizitati
Lun Iun 14, 2010 9:59 am Scris de padawanu

» REVERII ADVERSE...poezii de Mihai LEONTE
Joi Iun 10, 2010 4:16 am Scris de Mihai LEONTE

» SCRIERI INOCENTE...de Mihai LEONTE
Vin Iun 04, 2010 4:05 pm Scris de Mihai LEONTE

» Cenzura istoriei!!!
Joi Iun 03, 2010 6:37 pm Scris de Ancuta

» Distihurile lui Bujor...autor Mihai LEONTE
Mar Mai 25, 2010 3:28 am Scris de Mihai LEONTE

» Despre crestinismul originar
Lun Mai 24, 2010 11:41 am Scris de Tudorel666

» Dorurile mele
Sam Mai 22, 2010 11:39 am Scris de Tudorel666

» VALENTE MEDII...poezii de Mihai LEONTE
Mier Mai 19, 2010 4:24 am Scris de Mihai LEONTE

» MIRAJELE ALBASTRE...poezii de Mihai LEONTE
Mier Mai 12, 2010 4:18 pm Scris de Mihai LEONTE

» APOGEUL METAFORIC...poezii de Mihai LEONTE
Dum Mai 09, 2010 7:04 am Scris de Mihai LEONTE

» RENASTEREA ZAMOLXIANISMULUI RELIGIA STRABUNILOR ROMANILOR
Mier Mar 24, 2010 12:01 pm Scris de HareKrishna

» Vishnuism-monoteismul hindus
Mier Mar 24, 2010 11:59 am Scris de HareKrishna

» Despre capitalismul salbatic
Mar Mar 02, 2010 2:54 pm Scris de wima2203

» Ce nu se spune despre Miscarea Legionara?
Mar Mar 02, 2010 2:39 pm Scris de wima2203

» E Omul urmasul lui Adam?
Dum Ian 31, 2010 9:46 pm Scris de Anticristul01

» Bine v-am gasit!
Dum Ian 31, 2010 8:13 pm Scris de Anticristul01

» POZE USERI
Joi Ian 28, 2010 3:37 pm Scris de IrinucaM

» Inaugurarea celei mai inalte cladiri din lume-DUBAI 2009
Mar Ian 12, 2010 9:06 pm Scris de Anticristul

» Arte martiale
Lun Ian 11, 2010 4:00 am Scris de IrinucaM

» Scrisoare adresata FEDERATIEI RUSE
Lun Ian 11, 2010 3:19 am Scris de IrinucaM

Cine este conectat?
In total este 1 utilizator conectat: 0 Inregistrati, 0 Invizibil si 1 Vizitator

Nici unul

[ Vizualizeaza toata lista ]

Recordul de utilizatori conectati a fost de 28, Joi Oct 02, 2014 3:20 am
Cautare

Rezultate pe:

Rechercher Cautare avansata

Nu sunteti conectat. Conectati-va sau inregistrati-va

ÎNCHINAREA ADUSĂ MAMEI SI COPILULUl....

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos  Mesaj [Pagina 1 din 1]

1 ÎNCHINAREA ADUSĂ MAMEI SI COPILULUl.... la data de Lun Mai 19, 2008 3:54 pm

No Name

inger
UNUL DINTRE CELE MAI remarcabile exemple ale modului în care păgânismul babilonian a continuat să existe până în zilele noastre poate fi văzut în felul în care închinarea adusă Mariei a înlocuit închinarea antică adusă zeiței-mamă.

Istoria mamei și copilului era în mare măsură cunoscută în Babilonul antic, dezvoltându-se într-o închinare instituită. Numeroase monumente din Babilon o înfățișează pe zeița-mamă, Semiramida, cu copilul ei Tamuz în brațe.1

Când locuitorii Babilonului au fost împrăștiați în diferite părți ale pământului, ei au dus cu ei închinarea adusă mamei divine și copilului ei. Aceasta explică de ce așa multe națiuni s-au închinat unei mame și unui copil - într-o formă sau alta - cu multe secole înainte ca adevăratul Mântuitor, Isus Cristos, să Se nască în această lume. În diversele țări în care s-a răspândit această închinare, mamei și copilului li s-au dat diferite nume, căci, să nu uităm, în Babel au fost încurcate limbile.

Vezi profilul utilizatorului

2 Re: ÎNCHINAREA ADUSĂ MAMEI SI COPILULUl.... la data de Mar Mai 27, 2008 7:04 am

Diana

inger
ai vazut filmul zeistgeist? daca da sti despre ce vorbesc, daca nu iti povestesc eu : la inceputul filmului poveste exact ce ai spus tu mai sus, doar ca in mai multe religii antice, spunand acelsi lucru, ca Fecioara Maria si Iisus Hristos este un mit preluat din alte religii antice, dar sa analizam un pic: nasterea miraculoasa a Lui Hristos a fost proorocita inca din VT, si chiar daca exista unele asemanari exista o diferenta majora: Hristos a fost rastignit, a murit si a inviat

3 Re: ÎNCHINAREA ADUSĂ MAMEI SI COPILULUl.... la data de Joi Mai 29, 2008 1:39 am

Emil Condor

vrajitor
Studenta_87 a scris: ...multe religii antice, spun acelsi lucru, ca Fecioara Maria si Iisus Hristos este un mit preluat din alte religii antice, dar sa analizam un pic: nasterea miraculoasa a Lui Hristos a fost proorocita inca din VT, si chiar daca exista unele asemanari exista o diferenta majora: Hristos a fost rastignit, a murit si a inviat
Exact! Proorociile despre nasterea lui Isus sunt foarte vechi si au inspirat pe multi păgâni în istorisirile lor. În trecut, la fel ca astăzi, multi se dau drept hristosi, nu-i asa? Personal nu sunt afectat deloc în credinta ce o port adevăratului Mesia (normal că vor veni iudeii si vor spune: care Mesia?!).

Referitor la titlul subiectului:
Scripturile nu cer să ne închinăm niciunuia dintre cei doi - mamă ori copil.

4 Re: ÎNCHINAREA ADUSĂ MAMEI SI COPILULUl.... la data de Sam Mai 31, 2008 8:53 pm

Anticristul

eliberat
Proorocii despre nasterea luiIsus din fecioara nu exista in Tora.Ceea ce ati vazut in filmul zeistegeist este adevarat pina la capat.Biserica a transformat mitul vechiin haine noi,si vi la prezentat pe Cristos.Nu degeaba biserica are 25 decembrie ,sarbatoare si duminica la fel.Daca despre Isus ar fi fost proorocit toti crestini ar respecta Sabatul si sarbatorile Biblice.

5 Re: ÎNCHINAREA ADUSĂ MAMEI SI COPILULUl.... la data de Vin Iun 06, 2008 6:48 pm

No Name a scris:UNUL DINTRE CELE MAI remarcabile exemple ale modului în care păgânismul babilonian a continuat să existe până în zilele noastre poate fi văzut în felul în care închinarea adusă Mariei a înlocuit închinarea antică adusă zeiței-mamă.

Istoria mamei și copilului era în mare măsură cunoscută în Babilonul antic, dezvoltându-se într-o închinare instituită. Numeroase monumente din Babilon o înfățișează pe zeița-mamă, Semiramida, cu copilul ei Tamuz în brațe.1

Când locuitorii Babilonului au fost împrăștiați în diferite părți ale pământului, ei au dus cu ei închinarea adusă mamei divine și copilului ei. Aceasta explică de ce așa multe națiuni s-au închinat unei mame și unui copil - într-o formă sau alta - cu multe secole înainte ca adevăratul Mântuitor, Isus Cristos, să Se nască în această lume. În diversele țări în care s-a răspândit această închinare, mamei și copilului li s-au dat diferite nume, căci, să nu uităm, în Babel au fost încurcate limbile.
Maica lui Dumnezeu nu e sfanta, tu esti.

6 Re: ÎNCHINAREA ADUSĂ MAMEI SI COPILULUl.... la data de Lun Iun 09, 2008 8:49 pm

HaymHerman

vrajitor
Este o mare aberatie sa folosesti termenul de "Maica lui Dumnezeu"
In acest caz ea e mai Dumnezeu decit toti Dumnezei la un loc.

7 Re: ÎNCHINAREA ADUSĂ MAMEI SI COPILULUl.... la data de Mier Iun 11, 2008 12:24 pm

ia cautati pe google zeitgeist refuted

8 Re: ÎNCHINAREA ADUSĂ MAMEI SI COPILULUl.... la data de Sam Iun 14, 2008 7:00 pm

Diana

inger
Cinstirea Maicii Domnului se numeste supravenerare, iar crestinii o cinstesc doarece:
De la caderea in pacat a lui Adam si Eva s fost profetita o femeie care va mijloci mantuirea:
"Dusmanie voi pune intre tine si femeie, intre samanta ta si samanta ei. Aceasta iti va zdrobi capul, si tu ii vei zdrobi calcaiul." ( Facere 3, 15)

Profetul Isaia a prezis nasterea lui Iisus Hristos: " De acea Domnul insusi va va da un semn: Iata Fecioara va lua in pantece si va naste Fiu si ii va pune numele Emanuel ( Dumnezeu este cu noi)" ( Isaia 7,14)

A cinstit-o Elisabeta, mama Sf. Ioan Botezatorul prin cuvintele: "Binecuvantata esti tu intre femei, si binecuvantat este rodul pantecelui tau. Cum mi-a fost dat mie sa vina la mine Maica Domnului meu? ( Luca I, 42-43)

A afirmat Ea insasi cinstirea pe care o va primi in viitor prin cuvintele: "Iata de acum ma vor ferici toate neamurile. Ca Mi-a facut Mie slava Cel puternic" ( Luca 1, 48 )

9 Re: ÎNCHINAREA ADUSĂ MAMEI SI COPILULUl.... la data de Sam Iun 14, 2008 7:11 pm

Diana

inger
In icoanele ortodoxe Fecioara Maria este infatisata de-a dreapta lui Iisus Hristos, ca Mijlocitoare.
Catolicii o considera "Mama Bisericii" ( Mater Ecclesiae") - conciliul II Vatican
Protestantii nu-i acorda nici un cult sau rugaciune, socotind-o doar o femeie deosebita, "Fecioara laudata", "preavrednica"
Neo-protestantii nu ii acorda nicio cinstire, considerand-o o femeie simpla, care a mai avut si alti copii.

10 Re: ÎNCHINAREA ADUSĂ MAMEI SI COPILULUl.... la data de Sam Iun 14, 2008 7:28 pm

HaymHerman

vrajitor
Dusmanie voi pune intre tine si femeie, intre samanta ta si samanta ei. Aceasta iti va zdrobi capul, si tu ii vei zdrobi calcaiul." ( Facere 3, 15)

Profetul Isaia a prezis nasterea lui Iisus Hristos: " De acea Domnul insusi va va da un semn: Iata Fecioara va lua in pantece si va naste Fiu si ii va pune .
.............................................................................................................................
Saminta femei nu insemneaza neaparat Isus.Saminta femei este toata omenirea.
Sarpele din gradina nu a fost Satan.Acestea sint teorii facute de oameni.Poate chiar inspirate de Satan.Nu este tradus corect versetul unde spune"Sarpele era mai siret ,etc.Acolo spune in original"Sarpele era gol.Adica Hanahas haia arum".Nici o aluzie la Satan.

Referitor la Isaia 7,14de asemeni e tradus tendentios.In original ne este vorba de O fecioara oarecare.Acolo este scris "Femeie tinara si era vorba de cineva care era de fata cind proorocul a vorbit.Cititi cu atentie si nu va lasati inselati de cei ce au interes sa va duca in eroare.Cu stima din Israel.

11 Re: ÎNCHINAREA ADUSĂ MAMEI SI COPILULUl.... la data de Sam Iun 14, 2008 7:35 pm

HaymHerman

vrajitor
Studenta_87 a scris:In icoanele ortodoxe Fecioara Maria este infatisata de-a dreapta lui Iisus Hristos, ca Mijlocitoare.
Catolicii o considera "Mama Bisericii" ( Mater Ecclesiae") - conciliul II Vatican
Protestantii nu-i acorda nici un cult sau rugaciune, socotind-o doar o femeie deosebita, "Fecioara laudata", "preavrednica"
Neo-protestantii nu ii acorda nicio cinstire, considerand-o o femeie simpla, care a mai avut si alti copii.
................................................................................................................................................................................................
Asacum o vezi in icoanele biserici o poti vedea si azi in Aschelon (Israel).O statuie a zeitei Isis cu pruncul Horus in brate.Nu e nici o diferenta .Daca vrei sa te convingi pot s o fotografiez si so pun pe forum .Daca nu te conving alte dovezi insa ,cred ca nici aceasta nu va avea efect.

12 Re: ÎNCHINAREA ADUSĂ MAMEI SI COPILULUl.... la data de Sam Iun 14, 2008 7:43 pm

Diana

inger
HORUS este zeul cerului in mitologia egipteana. Are patru fii: Amset, Duamutef, Hepi si Kebehsenuf , acestia simbolizand cele patru punce cardinale. Horus este reprezentat cu cap de șoim.
Unde este asemanarea intre el si Iisus Hristos? unsure

13 Re: ÎNCHINAREA ADUSĂ MAMEI SI COPILULUl.... la data de Sam Iun 14, 2008 9:34 pm

Anticristul

eliberat
Horus a avut o metamorfoza mai lunga ,trecind din Egipt la Roma Si zeita Isis a avut mai multe intrbuintari.Dar mama si copilul sint aceeasi zeitate pagina ,trecind peste toate civilizatiile pina a ajuns de sa contopit cu Fecioara Maria si pruncul Isus.Chiar si asemanarea chipului e aceeasi.

14 Re: ÎNCHINAREA ADUSĂ MAMEI SI COPILULUl.... la data de Sam Iun 14, 2008 9:45 pm

mama si copilul exista peste tot , nu numai in mitologie ci si in viata de zi cu zi ne intalnim permanent cu mama si copilul ... dar asta nu dovedeste ca Maica Domnului si Domnul Iisus sunt o copie din mitologie ... caci nu numai in mitologie este prezenta aceasta realitate ci , cum am spus in viata de zi cu zi permanent ne intalnim cu ea ... insa era normal ca Dumnezeu sa se nasca dintr-o fecioara caci trebuia sa iain Sine firea cea cazuta a lui adam si nu alta fire , deci trebuia sa se nasca in cadrul acestei firi omenesti ... der trebuia sa se nasca dintr-o fecioara deoarece daca s-ar fi nascut pe cale fireasca ar fi mostenit pacatul originar si atunci nu mai putea sa mantuiasca pe nimeni ...

15 Re: ÎNCHINAREA ADUSĂ MAMEI SI COPILULUl.... la data de Sam Iun 14, 2008 10:11 pm

Anticristul

eliberat
Unde este scris ca el trebuia sa se nasca altfel decit ceilalti oameni ?Si unde este scris ca el trebuie sa i mintuiasca de pacatul originar pe cineva?Din moment ce si azi oameni sint sub acelasi pacat ,unde e mintuirea?Rezulta ca doar sa imprumutatsimbolul mamei si copilului ca religia a supravetuit in imperiul roman ,doar si a schimbat denumirea.

16 Re: ÎNCHINAREA ADUSĂ MAMEI SI COPILULUl.... la data de Dum Iun 15, 2008 10:24 am

Diana

inger
religia nu trebuia sa supravietuiasca in Imperiul Roman, Imparatul Constantin doar a legiferat-o, dar nu a facut-o obligatorie, el le-a permis primilor crestini sa isi practice religia fara sa fie persecutati
inainte de crestinism politeismul era in floare, el insusi fiind politeist inainte de vis, daca se dorea pastrarea practicilor pagane putea pur si simplu sa le pastreze pe cele vechi, nu sa le combine cu o alta religie, mie cel putin asa mi se pare mai simplu

17 Re: ÎNCHINAREA ADUSĂ MAMEI SI COPILULUl.... la data de Dum Iun 15, 2008 10:34 am

ridicarea pacatului originar nu se poate decat dupa ce firea omeneasca va fi prescimbata , caci ea acuma este supusa acelui pacat stramosesc cu care toti ne nastem si de care nimeni nu poate scapa ... dar pentru a scapa de acel pacat trebuie ca insasi firea sa fie preschimbata , ceea ce se va intampla la inviere ... iar mantuirea acuma este posibila pentru ca sufletele care se duc la cer ale crestinilor care au crezut in Mesia Cel Adevarat se despart de trupurile lor ... despartindu-se de trupuri ele nu mai sunt stapanite de pacatul originar si deci ele se pot mantui ...

18 Re: ÎNCHINAREA ADUSĂ MAMEI SI COPILULUl.... la data de Dum Iun 15, 2008 11:08 am

SPRS

demon
Studenta_87 a scris:religia nu trebuia sa supravietuiasca in Imperiul Roman, Imparatul Constantin doar a legiferat-o, dar nu a facut-o obligatorie, el le-a permis primilor crestini sa isi practice religia fara sa fie persecutati
inainte de crestinism politeismul era in floare, el insusi fiind politeist inainte de vis, daca se dorea pastrarea practicilor pagane putea pur si simplu sa le pastreze pe cele vechi, nu sa le combine cu o alta religie, mie cel putin asa mi se pare mai simplu

Constantin s-a crestinat abea pe patul de moarte.

19 Re: ÎNCHINAREA ADUSĂ MAMEI SI COPILULUl.... la data de Sam Aug 23, 2008 7:53 am

Samael

muritor de rand
Potrivit Bibliei si altor scrieri,Babilonul a acumulat concepte si obiceiuri religioase care si-au avut originea aici continuand in multe alte natiuni ale lumii.Cum a inceput totul?.Conform Bibliei Gen.11-2 oamenii au migrat dinspre E si a au gasit campia Sinear locuind acolo.Aici au construit cetatea Babilon care mai tarziu a devenit oras cunoscut si sub denumirea de Mesopotamia.Problema cu care se confruntau oameni era caci tinutul era inconjurat de fiare salbatice constituind o amenintare continua la pacea locuitorilor.In acest timp a aparut potrivit Bibliei,Gen.10-8,9,un barbat curajos cu numele de Nimrod,ce a devenit renumit ca mare vanator ce la facut sa devina renumit printre acei oameni.A inventat un mod de protectie ma sigur,in loc sa lupte permanent cu fiarele salbatice a organizat oameni in orase pe care le-a inconjurat cu ziduri de protectie reusind sa aranjeze sistematic orasele inntr-un regat,Gen.10-10.Nimrod a facut numeroase progrese si totusi a fost un conducator nereligios fiindca numele de Nimrod vine de la "marad" ceea ce inseamna "el sa razvratit" iar The Jewish Encyclopedia spune despre Nimrod"cel ce a facut pe toti oameni sa se razvrateasca impotriva lui D-zeu".Alexander Hislop scrie amanuntit despre cum religia babiloniana sa dezvoltat in jurul traditiilor privitoare la Nimrod,sotia sa Semiramida si copilul ei Tamuz.
Dupa moartea sa,sotia a pretins ca Nimrod este zeul-soare iar mai tarziu cand a nascut pe fiul numit si Tamuz a revendicat despre fiul ei caci este Nimrod eroul renascut.Afland probabil despre profetia despre venirea unui Mesia,a pretins ca fiul ei a fost conceput intr-un mod supranatural si ca el este samanta promisa,"mantuitorul".In religia ce se dezvolta oamenii nu sau inchinat numai inaintea copilului ci si inaintea mamei.
Acest sistem de idolatrie ce sa raspandit din Babilon pe tot pamantul,Gen.11-9,au luat cu ei si inchinarea adusa mamei si copilului impreuna cu diverse simboluri misterioase.Herodot mentioneaza prezenta religiei tainice si a ritualurilor in numeroase tari in care Babilonul a fost sursa primara din care au provenit toate sistemele idolatre.Cum diferite Imperii au succedat la puterea "mondiala" de atunci ei au asimilat in cadrul sistemului de zeii si religiile diferitelor tari pagane peste care guverna iar cum Imperiul Roman a stapanit lumea putem intelege faptul ca religia timpurie a Romei pagane n'a fost altceva decat inchinarea babiloniana dezvoltata in diverse forme si sub diferite nume pe unde a ajuns.
Iar conceptia conform careia crestinismul sa contopit cu paganismul isi are originea in Constantin nu este asa de plauzibila caci aceste incercari de unificare sau facut chiar pe vremea cand se scria Noul Testament ptr ca Pavel mentioneaza ca "taina faradelegii"era deja la lucru.Deci crestinismul primar se confrunta cu paganismul babilonian in diversele lui forme ce sau stabilit in Imperiul Roman asa ca primii crestini au refuzat obiceiurile si convingerile lor pagane ceea ce a rezultat persecutii intense.Dupa toate aceste lucruri au aparut schimbari mari,imparatul Romei si-a marturisit convertirea la crestinism si sa dat un ordin de incetare a persecutiilor,Biserica a platit un mare pret si acesta era compromisuri facute cu paganismul.
Deci paganismul babilonian a continuat sa existe si in zilele noastre prin inchinarea adusa Mariei ce a inlocuit inchinarea antica adusa zeitei mama.In diverse tari in care sa raspandit aceasta inchinare mamei si copilului au primit diferite nume.
1)China a avut o zeita mama numita Singmu sau "Sfanta Mama" ce este infatisata tinand un copil in brate.2)Vechi germani sau inchinat fecioarei Herta cu un copil in brate,scandinavi au numit-o Disa,etruscii Nutria iar druizii Virgo Patitura.3)In India era cunoscuta ca Indrani infatisata cu un copil in brate.4)Ptr greci zeita mama avea numele de Afrodita sau Ceres,la sumerieni sub numele de Nana iar la Roma antica sub numele de Venus sau Fortuna iar copilul ei sub numele de Jupiter.5)In Egipt era cunoscuta sub numele de isis si copilul Horus,numeroase monumente religioase egiptene il arata pe copilul Horus in poala mamei lui.
Aceasta falsa inchinare dupa ce sa raspandit din Babilon in diverse natiuni primind diferite nume si forme a fost instituita in cele din urma la Roma si in tot Imperiul Roman iar scrieriile dovedesc ca mama si copilul au primit onoruri divine si in alte tari.Inchinarea adusa Mariei nu facea parte din credinta crestina originara deoarece nici unul dintre ucenicii lui Iisus nu a facut vreodata vreo aluzie la inchinarea adusa Mariei iar The Encyclopedia Britannica afirma ca;"in timpul primelor secole ale Bisericii nu sa dat importanta Mariei in vreo privinta" si acest fapt este admis si la The Catholic Encyclopedia;"avand in vedere faptul ca aceasta doctrina nu este cuprinsa in formele de inceput ale crezului Apostolic nu avem nici un motiv sa fim surprinsi daca nu intalnim urme clare ale cultului fecioarei in primele secole crestine".

Continut sponsorizat

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus  Mesaj [Pagina 1 din 1]

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum