Forum de spiritualitate

Ultimele subiecte
» Mai este cineva pe aici?
Dum Aug 11, 2013 8:58 am Scris de Tudorel666

» CRESTINI fara denominatiune
Sam Mar 09, 2013 7:18 pm Scris de crestinul

» Cine este in realitate Isus!
Dum Iul 08, 2012 2:11 pm Scris de Fairy

» NOSTALGII...poezii de Mihai LEONTE
Dum Iul 08, 2012 2:06 pm Scris de Fairy

» Ok
Mier Iun 16, 2010 11:37 am Scris de Tudorel666

» ARMONII MAJORE 2010...autor Mihai LEONTE
Mar Iun 15, 2010 3:42 am Scris de Mihai LEONTE

» vizitati
Lun Iun 14, 2010 9:59 am Scris de padawanu

» REVERII ADVERSE...poezii de Mihai LEONTE
Joi Iun 10, 2010 4:16 am Scris de Mihai LEONTE

» SCRIERI INOCENTE...de Mihai LEONTE
Vin Iun 04, 2010 4:05 pm Scris de Mihai LEONTE

» Cenzura istoriei!!!
Joi Iun 03, 2010 6:37 pm Scris de Ancuta

» Distihurile lui Bujor...autor Mihai LEONTE
Mar Mai 25, 2010 3:28 am Scris de Mihai LEONTE

» Despre crestinismul originar
Lun Mai 24, 2010 11:41 am Scris de Tudorel666

» Dorurile mele
Sam Mai 22, 2010 11:39 am Scris de Tudorel666

» VALENTE MEDII...poezii de Mihai LEONTE
Mier Mai 19, 2010 4:24 am Scris de Mihai LEONTE

» MIRAJELE ALBASTRE...poezii de Mihai LEONTE
Mier Mai 12, 2010 4:18 pm Scris de Mihai LEONTE

» APOGEUL METAFORIC...poezii de Mihai LEONTE
Dum Mai 09, 2010 7:04 am Scris de Mihai LEONTE

» RENASTEREA ZAMOLXIANISMULUI RELIGIA STRABUNILOR ROMANILOR
Mier Mar 24, 2010 12:01 pm Scris de HareKrishna

» Vishnuism-monoteismul hindus
Mier Mar 24, 2010 11:59 am Scris de HareKrishna

» Despre capitalismul salbatic
Mar Mar 02, 2010 2:54 pm Scris de wima2203

» Ce nu se spune despre Miscarea Legionara?
Mar Mar 02, 2010 2:39 pm Scris de wima2203

» E Omul urmasul lui Adam?
Dum Ian 31, 2010 9:46 pm Scris de Anticristul01

» Bine v-am gasit!
Dum Ian 31, 2010 8:13 pm Scris de Anticristul01

» POZE USERI
Joi Ian 28, 2010 3:37 pm Scris de IrinucaM

» Inaugurarea celei mai inalte cladiri din lume-DUBAI 2009
Mar Ian 12, 2010 9:06 pm Scris de Anticristul

» Arte martiale
Lun Ian 11, 2010 4:00 am Scris de IrinucaM

» Scrisoare adresata FEDERATIEI RUSE
Lun Ian 11, 2010 3:19 am Scris de IrinucaM

Cine este conectat?
In total este 1 utilizator conectat: 0 Inregistrati, 0 Invizibil si 1 Vizitator

Nici unul

[ Vizualizeaza toata lista ]

Recordul de utilizatori conectati a fost de 28, Joi Oct 02, 2014 3:20 am
Cautare

Rezultate pe:

Rechercher Cautare avansata

Nu sunteti conectat. Conectati-va sau inregistrati-va

Exorcismul

Mergi la pagina : 1, 2, 3  Urmatorul

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos  Mesaj [Pagina 1 din 3]

1 Exorcismul la data de Vin Iul 11, 2008 5:26 pm

Vizitato

Vizitator
1. Daca o persoana este "posedata", prin a lega-o cu sfori pana ce ar face hemoragie interna ar scapa-o de "diavoli"?
2. In interiorul Manastirilor legea nu patrunde?
3. Biserica este mai presus de lege incat sa le dea voie sa tortureze oameni crezand ca sunt posedati? Trebuie un argument puternic pentru a omori un om. Iar acest argument nu l-ar scapa de pedeapsa cu inchisoarea, ci doar ar expune motivul pentru ce a facut-o.
4. Cursurile de la Vatican in legatura cu exorcizarile si cu Satana, ce sunt de fapt? O a doua perioada a Inchizitiei?
5. Cati oameni trebuie sa mai fie omorati pentru a ajunge sa traim intr-o lume moderna, civilizata?

2 Re: Exorcismul la data de Vin Iul 11, 2008 7:32 pm

nu ledaturile il vatamna pe omnul demonizat ci demonul care il face sa se zbata de rupe toto in cale , inclusiv propriile madulare ...

Vezi profilul utilizatorului

3 Re: Exorcismul la data de Sam Iul 12, 2008 1:02 am

Vizitato

Vizitator
Emanuel a scris:nu legaturile il vatamna pe omnul demonizat ci demonul care il face sa se zbata de rupe toto in cale , inclusiv propriile madulare ...

Asta cu exorcismu' e VRAJALA!!!!! Te iau io pe tine si te tin intr-un loc sau mediu unde NU ITI CONVINE......sa te mai si leg... e normal sa actionezi violent (nu toata lumea face asa). Apare instinctul de aparare, nicidecum draci sau mai stiu io ce!!! Poate draci de nervi.... crazy Si ca tot vorbesti de legat........ insemna ca BOR-atii practica si maltratarea ..... hmm (vesi cazul "tanacu")

4 Re: Exorcismul la data de Sam Iul 12, 2008 10:09 am

sa nu facem confuzie intre cazul de la tanacu si exorcismele facute de bor ...

5 Re: Exorcismul la data de Sam Iul 12, 2008 1:56 pm

HIRAN

demon
Dar popii care cer bolnavilor sa se intinda pe jos si apoi ii calca cu bocancii ce fac ?
Sau persoanelor legate si tinute cu forta la slujba lor, nu mai beneficiaza de drepturile omului ?

Unde ati vazut voi in Scripturi vre-o relatare despre exorcizarile facute de Domnul Iisus sau apostoli in care s-a procedat in modul practicat de supersfintitii si preafericitii de astazi ?

6 Re: Exorcismul la data de Sam Iul 12, 2008 5:23 pm

Vizitato

Vizitator
HIRAN a scris:Dar popii care cer bolnavilor sa se intinda pe jos si apoi ii calca cu bocancii ce fac ?
Sau persoanelor legate si tinute cu forta la slujba lor, nu mai beneficiaza de drepturile omului ?

Astia is oameni tembeli si dobitoci!!!!! Sau poate fac asa ca sa insele si chiar sa creada lumea ca is draci in respectivele persoane........ Atata timp cat statul le da mana libera la nenorocitii astia din bor (auzi i-a mai si proclamat ca religie de stat...) chestii ca astea pe care le enumeri tu ( se numesc tortura sau masochism dracu sa-i ia) tot or sa mai fie si mai e o treaba: daca au DESTUI FRAIERI pe care sa-i insele si manipuleze cum vor ei...tot asa or sa o tina! affraid

7 Re: Exorcismul la data de Dum Iul 13, 2008 11:59 am

popii nu calca niciunul cu bocancii peste oamenii adusi la ei ... daca ai vazut vre-un popa care face asa ceva , sa stii ca acel popa este un popa fals care minte impotriva crestinismului , un tradator ...

cat despre legaturi , ele sunt necesare , pentru ca in timpul exorcismului diavolul il pune pe demonizat sa loveasca in toti , mai ales in preot ; si s-a observat ca demonizatii au asa o forta ca pot sa dea de pamant cu cinci oameni odata ... de aceea ei trebuie mai intai legati ... in plus asta nu se face niciodata fara consimtamantul lor , caci nimeni nu este exorcizat fara sa fie el mai intai de acord cu asta , si nimeni nu este legat daca mai intai nu i se explica care este treaba si nu este intrebat daca doreste sa accepte conditia de a fi legat ... asa ca nu este nici un pacat daca il leaga , caci asta e si vointa demonizatului , care este intrebat in prealabil ...

8 Re: Exorcismul la data de Dum Iul 13, 2008 12:15 pm

Vizitato

Vizitator
Emanuel a scris:popii nu calca niciunul cu bocancii peste oamenii adusi la ei ... daca ai vazut vre-un popa care face asa ceva , sa stii ca acel popa este un popa fals care minte impotriva crestinismului , un tradator ...

cat despre legaturi , ele sunt necesare , pentru ca in timpul exorcismului diavolul il pune pe demonizat sa loveasca in toti , mai ales in preot ; si s-a observat ca demonizatii au asa o forta ca pot sa dea de pamant cu cinci oameni odata ... de aceea ei trebuie mai intai legati ... in plus asta nu se face niciodata fara consimtamantul lor , caci nimeni nu este exorcizat fara sa fie el mai intai de acord cu asta , si nimeni nu este legat daca mai intai nu i se explica care este treaba si nu este intrebat daca doreste sa accepte conditia de a fi legat ... asa ca nu este nici un pacat daca il leaga , caci asta e si vointa demonizatului , care este intrebat in prealabil ...

Mi se pare mie sau voi crestinii sunteti SADICI????????? Va place sa chinuiti oameni sau ce?????????? De ce nu va chinuiti pe voi?????? Tie unu ti-ar cinvine sa fii legat si chinuit asa cum descrii in mesalul asta??????????? ZIIIII!!!!!!!!!! Ascult!!!!!!!!!!!........... si mai vorbitide iubire si facere de bine........... deja imi creati o SCARBA emorma........ Chinuiti-va dracu intre voi si lasat-ii pe alti sa-si vada de treaba......

9 Re: Exorcismul la data de Dum Iul 13, 2008 2:14 pm

HIRAN

demon
Emanuel a scris:1. popii nu calca niciunul cu bocancii peste oamenii adusi la ei ... daca ai vazut vre-un popa care face asa ceva , sa stii ca acel popa este un popa fals care minte impotriva crestinismului , un tradator ...

2. cat despre legaturi , ele sunt necesare , pentru ca in timpul exorcismului diavolul il pune pe demonizat sa loveasca in toti , mai ales in preot ; si s-a observat ca demonizatii au asa o forta ca pot sa dea de pamant cu cinci oameni odata ... de aceea ei trebuie mai intai legati ... in plus asta nu se face niciodata fara consimtamantul lor , caci nimeni nu este exorcizat fara sa fie el mai intai de acord cu asta , si nimeni nu este legat daca mai intai nu i se explica care este treaba si nu este intrebat daca doreste sa accepte conditia de a fi legat ... asa ca nu este nici un pacat daca il leaga , caci asta e si vointa demonizatului , care este intrebat in prealabil ...

1. Am vazut mai multi si unii chiar cu functii si doctorate in teologie. In bisericile de cartier se intampla mai rar, dar in manastiri aceaste practici sunt frecvente.

2. Aberezi pentru ca nu cunosti Scripturile si nici puterea lui Dumnezeu. La un simplu cuvant sau rugaciune a lui Iisus Hristos sau ucenicilor Sai, demonii ieseau din oameni sau boalele ii lasau. Niciodata posedatii nu au atacat pe unsii lui Dumnezeu, cel mult dracii se rugau de ucenici sa nu ii chinuiasca sau sa nu ii trimita in Adanc. (este imposibil ca intunericul sa ia prizoniera Lumina).

In schimb intotdeauna demonii nu se temeau de falsii unsi care nu erau investiti cu autoritate de la Dumnezeu.
Iata pe cine ataca posedatii:
Fa 19:13 Niste exorcisti Iudei, care umblau din loc in loc, au incercat sa cheme Numele Domnului Iisus peste cei ce aveau duhuri rele, zicand: "Va jur pe Iisus, pe care-L propovaduieste Pavel, sa iesiti afara!"
14 Cei ce faceau lucrul acesta, erau sapte feciori ai lui Sceva, un preot iudeu din cei mai de seama.
15 Duhul cel rau le-a raspuns: "Pe Iisus il cunosc, si pe Pavel il stiu; dar voi, cine sunteti ?"
16 Si omul in care era duhul cel rau, a sarit asupra lor, i-a biruit pe amandoi, si i-a schingiuit in asa fel, ca au fugit goi, si raniti din casa aceea.
In concluzie, faptul ca oamenii sunt legati sau tinuti cu forta, este o dovada clara ca acei preoti de seama in fata carora sunt dusi, nu sunt fii lui Dumnezeu ci fii lui Sceva.
Dar ce sa-i faci, acesti preainalti si preafericiti preoti, nu au priceput ca Satan este mai destept si cunoscator decat il considera ei, si ca nu poate fi pacalit precum gloatele de oameni ignoranti si membri cotizanti.

Iata o relatarea despre modul de lucru al ucenicilor in care posedatii nici nu trebuiau sa vina in fata lor:
Fa 19:11 Si Dumnezeu facea minuni nemaipomenite prin manile lui Pavel;
12 pana acolo ca peste cei bolnavi se puneau basmale sau sorturi, care fusesera atinse de trupul lui, si-i lasau boalele, si ieseau afara din ei duhurile rele.

10 Re: Exorcismul la data de Mier Iul 16, 2008 11:51 am

Leo Luke

muritor de rand
Anton_LaVey a scris:
Emanuel a scris:popii nu calca niciunul cu bocancii peste oamenii adusi la ei ... daca ai vazut vre-un popa care face asa ceva , sa stii ca acel popa este un popa fals care minte impotriva crestinismului , un tradator ...

Mi se pare mie sau voi crestinii sunteti SADICI????????? Va place sa chinuiti oameni sau ce?????????? De ce nu va chinuiti pe voi?????? Tie unu ti-ar cinvine sa fii legat si chinuit asa cum descrii in mesalul asta??????????? ZIIIII!!!!!!!!!! Ascult!!!!!!!!!!!........... si mai vorbitide iubire si facere de bine........... deja imi creati o SCARBA emorma........ Chinuiti-va dracu intre voi si lasat-ii pe alti sa-si vada de treaba......

........crestinii adevarati procedeaza ca Isus si ca apostolii......care n-au legat pe
nimeni dintre cei ,,posedati,,......ci s-au rugat doar simplu, scurt si cu credinta......

11 Re: Exorcismul la data de Mier Iul 16, 2008 1:07 pm

No Name

inger
eu zic ca sunt intre preoti mai demonizati decat demonizatii..si nu au nici o putere asupra celorlati... No

12 Re: Exorcismul la data de Mier Iul 16, 2008 1:25 pm

Vizitato

Vizitator
No Name a scris:eu zic ca sunt intre preoti mai demonizati decat demonizatii..si nu au nici o putere asupra celorlati... No
Din cate se pare vad ca ai ajuns la concluzia mea...... affraid

13 Re: Exorcismul la data de Mier Iul 16, 2008 1:26 pm

No Name

inger
sau tu la a mea ...daca erai atent la tot ce am postat ... clatite

14 Re: Exorcismul la data de Mier Iul 16, 2008 1:28 pm

Vizitato

Vizitator
No Name a scris:sau tu la a mea ...daca erai atent la tot ce am postat ... clatite

Pai oricum popii vostrii n-or sa aiba putere asupra unuia ca mine, de exemplu! Poate or sa aiba in continuare putere asupra bietilor pensionari.......

15 Re: Exorcismul la data de Mier Iul 16, 2008 1:42 pm

No Name

inger
pe mine nu ma conduce un popa sau vreun pastor ...sunt liber si independent ...tocmai de aceea pot sa te exorcizez ..prin CUVANT ! EVIL

16 Re: Exorcismul la data de Mier Iul 16, 2008 1:58 pm

Vizitato

Vizitator
No Name a scris:pe mine nu ma conduce un popa sau vreun pastor ...sunt liber si independent ...tocmai de aceea pot sa te exorcizez ..prin CUVANT ! EVIL
Atunci sa te vad! Ia exorcizeaza-ma!!!!!!! Scoate dracii din mine daca poti!!!!!! Evil or Very Mad Evil or Very Mad Evil or Very Mad

17 Re: Exorcismul la data de Joi Iul 17, 2008 2:36 am

HIRAN

demon
Dar ai macar cativa ?
Daca chestia cu satanismul este doar refularea unui complex de inferioritate?
Sau este doar o actiune de trezire la adresa sfintilor de carton ?

18 Re: Exorcismul la data de Joi Iul 17, 2008 11:02 am

Vizitato

Vizitator
HIRAN a scris:Dar ai macar cativa ?
Cred ca am tot Iadu'! Evil or Very Mad Evil or Very Mad Evil or Very Mad

19 Re: Exorcismul la data de Joi Iul 17, 2008 12:55 pm

No Name

inger
Anton_LaVey a scris:

1. Atunci Isus a fost dus de Duhul în pustie, ca să fie ispitit de diavolul.
2. Acolo a postit patruzeci de zile și patruzeci de nopți; la urmă a flămânzit.
3. Ispititorul s-a apropiat de El, și i-a zis: „Dacă ești Fiul lui Dumnezeu, poruncește ca pietrele acestea să se facă pâini.”
4. Drept răspuns, Isus i-a zis: „Este scris: ,Omul nu trăiește numai cu pâine, ci cu orice cuvânt care iese din gura lui Dumnezeu.”
5. Atunci diavolul L-a dus în sfânta cetate, L-a pus pe streașina Templului,
6. și I-a zis: „Dacă ești Fiul lui Dumnezeu, aruncă-Te jos; căci este scris: ,El va porunci îngerilor Săi să vegheze asupra Ta; și ei Te vor lua pe mâini, ca nu cumva să Te lovești cu piciorul de vreo piatră.”
7. „De asemenea este scris” , a zis Isus: „Să nu ispitești pe Domnul, Dumnezeul tău.”
8. Diavolul L-a dus apoi pe un munte foarte înalt, I-a arătat toate împărățiile lumii și strălucirea lor, și I-a zis:
9. „Toate aceste lucruri Ți le voi da Ție, dacă Te vei arunca cu fața la pământ și Te vei închina mie.”
10. „Pleacă, Satano” , i-a răspuns Isus. „Căci este scris: ,Domnului, Dumnezeului tău să te închini și numai Lui să-I slujești.”
11. Atunci diavolul L-a lăsat. Și deodată au venit la Isus niște îngeri, și au început să-I slujească.
12. Când a auzit Isus că Ioan fusese închis, a plecat în Galilea.

20 Re: Exorcismul la data de Joi Iul 17, 2008 2:55 pm

Vizitato

Vizitator
No Name a scris:
Anton_LaVey a scris:

1. Atunci Isus a fost dus de Duhul în pustie, ca să fie ispitit de diavolul.
2. Acolo a postit patruzeci de zile și patruzeci de nopți; la urmă a flămânzit.
3. Ispititorul s-a apropiat de El, și i-a zis: „Dacă ești Fiul lui Dumnezeu, poruncește ca pietrele acestea să se facă pâini.”
4. Drept răspuns, Isus i-a zis: „Este scris: ,Omul nu trăiește numai cu pâine, ci cu orice cuvânt care iese din gura lui Dumnezeu.”
5. Atunci diavolul L-a dus în sfânta cetate, L-a pus pe streașina Templului,
6. și I-a zis: „Dacă ești Fiul lui Dumnezeu, aruncă-Te jos; căci este scris: ,El va porunci îngerilor Săi să vegheze asupra Ta; și ei Te vor lua pe mâini, ca nu cumva să Te lovești cu piciorul de vreo piatră.”
7. „De asemenea este scris” , a zis Isus: „Să nu ispitești pe Domnul, Dumnezeul tău.”
8. Diavolul L-a dus apoi pe un munte foarte înalt, I-a arătat toate împărățiile lumii și strălucirea lor, și I-a zis:
9. „Toate aceste lucruri Ți le voi da Ție, dacă Te vei arunca cu fața la pământ și Te vei închina mie.”
10. „Pleacă, Satano” , i-a răspuns Isus. „Căci este scris: ,Domnului, Dumnezeului tău să te închini și numai Lui să-I slujești.”
11. Atunci diavolul L-a lăsat. Și deodată au venit la Isus niște îngeri, și au început să-I slujească.
12. Când a auzit Isus că Ioan fusese închis, a plecat în Galilea.

Frumoasa poveste! Mi-a placut... cu draci si sfinti...... parca era fairy tales! cheers

21 Re: Exorcismul la data de Joi Aug 28, 2008 7:13 am

Leo Luke

muritor de rand
Anton_LaVey a scris:
No Name a scris:
Anton_LaVey a scris:
.

Frumoasa poveste! Mi-a placut... cu draci si sfinti...... parca era fairy tales! cheers

..........am avut si eu un coleg din asta rockerist - satanist.......a facut mereu ,,misto,,-uri la adresa lui
D-zeu......pana intr-o zi cand a fost pus pe masa de operatie la spital........de atunci s-a ,,calmat,,,,....... Rolling Eyes

22 Re: Exorcismul la data de Joi Aug 28, 2008 9:25 am

Delta

demon
Între rock și satanism nu este neapărat o relație directă/cauzală.
Mă rog, nu știu ce susțin sataniștii, dar dacă o fi vorba de faptul că ei ar avea convingerea că există Satana, atunci practic săracii sunt în aceeași oală cu săracii ceilalți care au convingerea că există Dumnezeu. Cool

23 Re: Exorcismul la data de Joi Aug 28, 2008 10:39 am

Vizitato

Vizitator
Leo Luke a scris:
..........am avut si eu un coleg din asta rockerist - satanist.......a facut mereu ,,misto,,-uri la adresa lui
D-zeu......pana intr-o zi cand a fost pus pe masa de operatie la spital........de atunci s-a ,,calmat,,,,....... Rolling Eyes

Nu vad ce legatura are spitalu'(care exista si e eficient in tratamente) cu mistoul facut la adresa unei fiinte INEXISTENTE(care nu are nici o forta)??? Si io am fost in spital, da' asta nu inseamna ca acuma o sa ajung sa ma sperii de niste dumnezei imaginari! Am fost, m-am operat si gata! Acu o duc bine mersi si tot nu ma sperii de isusi sau mai stiu io ce alte ciudatenii...

24 Re: Exorcismul la data de Joi Aug 28, 2008 11:51 am

Tudorel666

eliberat
Anton_LaVey a scris:
Leo Luke a scris:

Nu vad ce legatura are spitalu'(care exista si e eficient in tratamente) cu mistoul facut la adresa unei fiinte INEXISTENTE(care nu are nici o forta)??? Si io am fost in spital, da' asta nu inseamna ca acuma o sa ajung sa ma sperii de niste dumnezei imaginari! Am fost, m-am operat si gata! Acu o duc bine mersi si tot nu ma sperii de isusi sau mai stiu io ce alte ciudatenii...

Ideea este ca unii se sperie. Ce zici, sunt prosti, sau sunt nebuni?

Vezi profilul utilizatorului http://lazarmariantudorel.blogsite.ro

25 Re: Exorcismul la data de Joi Aug 28, 2008 3:04 pm

Vizitato

Vizitator
Tudorel666 a scris:
Ideea este ca unii se sperie. Ce zici, sunt prosti, sau sunt nebuni?

Is Prosti cu diploma! Daca atata ii duce capul.......

Continut sponsorizat

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus  Mesaj [Pagina 1 din 3]

Mergi la pagina : 1, 2, 3  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum