Forum de spiritualitate

Ultimele subiecte
» Mai este cineva pe aici?
Dum Aug 11, 2013 8:58 am Scris de Tudorel666

» CRESTINI fara denominatiune
Sam Mar 09, 2013 7:18 pm Scris de crestinul

» Cine este in realitate Isus!
Dum Iul 08, 2012 2:11 pm Scris de Fairy

» NOSTALGII...poezii de Mihai LEONTE
Dum Iul 08, 2012 2:06 pm Scris de Fairy

» Ok
Mier Iun 16, 2010 11:37 am Scris de Tudorel666

» ARMONII MAJORE 2010...autor Mihai LEONTE
Mar Iun 15, 2010 3:42 am Scris de Mihai LEONTE

» vizitati
Lun Iun 14, 2010 9:59 am Scris de padawanu

» REVERII ADVERSE...poezii de Mihai LEONTE
Joi Iun 10, 2010 4:16 am Scris de Mihai LEONTE

» SCRIERI INOCENTE...de Mihai LEONTE
Vin Iun 04, 2010 4:05 pm Scris de Mihai LEONTE

» Cenzura istoriei!!!
Joi Iun 03, 2010 6:37 pm Scris de Ancuta

» Distihurile lui Bujor...autor Mihai LEONTE
Mar Mai 25, 2010 3:28 am Scris de Mihai LEONTE

» Despre crestinismul originar
Lun Mai 24, 2010 11:41 am Scris de Tudorel666

» Dorurile mele
Sam Mai 22, 2010 11:39 am Scris de Tudorel666

» VALENTE MEDII...poezii de Mihai LEONTE
Mier Mai 19, 2010 4:24 am Scris de Mihai LEONTE

» MIRAJELE ALBASTRE...poezii de Mihai LEONTE
Mier Mai 12, 2010 4:18 pm Scris de Mihai LEONTE

» APOGEUL METAFORIC...poezii de Mihai LEONTE
Dum Mai 09, 2010 7:04 am Scris de Mihai LEONTE

» RENASTEREA ZAMOLXIANISMULUI RELIGIA STRABUNILOR ROMANILOR
Mier Mar 24, 2010 12:01 pm Scris de HareKrishna

» Vishnuism-monoteismul hindus
Mier Mar 24, 2010 11:59 am Scris de HareKrishna

» Despre capitalismul salbatic
Mar Mar 02, 2010 2:54 pm Scris de wima2203

» Ce nu se spune despre Miscarea Legionara?
Mar Mar 02, 2010 2:39 pm Scris de wima2203

» E Omul urmasul lui Adam?
Dum Ian 31, 2010 9:46 pm Scris de Anticristul01

» Bine v-am gasit!
Dum Ian 31, 2010 8:13 pm Scris de Anticristul01

» POZE USERI
Joi Ian 28, 2010 3:37 pm Scris de IrinucaM

» Inaugurarea celei mai inalte cladiri din lume-DUBAI 2009
Mar Ian 12, 2010 9:06 pm Scris de Anticristul

» Arte martiale
Lun Ian 11, 2010 4:00 am Scris de IrinucaM

» Scrisoare adresata FEDERATIEI RUSE
Lun Ian 11, 2010 3:19 am Scris de IrinucaM

Cine este conectat?
In total este 1 utilizator conectat: 0 Inregistrati, 0 Invizibil si 1 Vizitator

Nici unul

[ Vizualizeaza toata lista ]

Recordul de utilizatori conectati a fost de 28, Joi Oct 02, 2014 3:20 am
Cautare

Rezultate pe:

Rechercher Cautare avansata

Nu sunteti conectat. Conectati-va sau inregistrati-va

Ce este agheasma ?(apa sfintita)

Mergi la pagina : 1, 2  Urmatorul

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos  Mesaj [Pagina 1 din 2]

1 Ce este agheasma ?(apa sfintita) la data de Lun Mai 19, 2008 3:58 pm

No Name

inger
...multi naivi cred ca apa sfintita este ceva supranatural si ca este sfintita de catre DUMNEZEU prin popi si are calitati de vindecare ..hai sa vedem exact ce este ;

Agheasma = apa tratata cu busuioc care se stie ca are proprietati antiseptice, de aceea tine mai mult decat apa obisnuita. In plus, ionii de argint proveniti de la cruce neutralizeaza microbii, este stiut faptul ca beduinii pastreaza apa proaspata in vase de argint. Dar busuiocul face toata treaba, incercati acasa si veti constata ca va puteti fabrica agheasma si singuri.

in evul mediu ,nobilii foloseau doar vase de argint in care tineau apa ..ptr. a nu se imbolnavii de ciumi si diferite boli transmisibile prin apa ..

Vezi profilul utilizatorului

2 Re: Ce este agheasma ?(apa sfintita) la data de Lun Mai 19, 2008 4:02 pm

NiceGame

muritor de rand
asa si?

3 Re: Ce este agheasma ?(apa sfintita) la data de Lun Mai 19, 2008 4:08 pm

No Name

inger
...inca un mit ..desfintat ...inca o inselaciune luciferiana demascata .. Basketball

4 Re: Ce este agheasma ?(apa sfintita) la data de Sam Mai 24, 2008 11:04 pm

Diana

inger
ai detaliat doar calitatile fizice si chimice, nu si pe cele spirituale, pama la urma si vinul este doar vin, dar ce semnifica el este important pentru un crestin

5 Re: Ce este agheasma ?(apa sfintita) la data de Sam Mai 24, 2008 11:06 pm

Arpisz

muritor de rand
pentru calitatile "spirituale" sunt asteptati teistii ca completeze daca apa "sfintita" si vinul au acest fel de calitati

6 Re: Ce este agheasma ?(apa sfintita) la data de Sam Mai 24, 2008 11:13 pm

No Name

inger
da sigur ...

iata ecuatia ..

daca bei un butoi de vin ...trebuie dupa aia ..sa bei o cisterna de apa sfintita...ca sa te trezesti !

7 Re: Ce este agheasma ?(apa sfintita) la data de Sam Mai 24, 2008 11:17 pm

Diana

inger
No Name a scris:da sigur ...

iata ecuatia ..

daca bei un butoi de vin ...trebuie dupa aia ..sa bei o cisterna de apa sfintita...ca sa te trezesti !

de fapt daca bei o cisterna de apa sfintita, te imbeti la loc, dar nu te trezesti...nimic ce e in masuri exagerate, nu este admis, nici macar butoiul cu vin, iar la impartasanie se foloseste o lingurita

Ultima editare efectuata de catre Studenta_87 in Sam Mai 24, 2008 11:22 pm, editata de 2 ori

8 Re: Ce este agheasma ?(apa sfintita) la data de Sam Mai 24, 2008 11:18 pm

Arpisz

muritor de rand
Studenta_87 a scris:
de fapt daca bei o cisterna de apa sfintita, te imbeti la loc, dar nu te trezesti...nimic ce e in masuri exagerate, nu este admis, nici macar butoiul cu vin, iar la impartasanie se foloseste o lingurita

din motive evidente lol!

9 Re: Ce este agheasma ?(apa sfintita) la data de Sam Mai 24, 2008 11:24 pm

No Name

inger
Studenta_87 a scris:
No Name a scris:da sigur ...

iata ecuatia ..

eu tot ...nu inteleg ...

cum de bietii oamenii sa tot impartasesc ...iar apoi ...se bat ...se injura ...curvesc ...se omoara ...sunt tot la fel !

care este efectul ?

0 lol!

10 Re: Ce este agheasma ?(apa sfintita) la data de Sam Mai 24, 2008 11:28 pm

Arpisz

muritor de rand
se cheama miracolul credintei dar ce sa ii faci morala suprema le apartine (asa zic ei) Smile)

11 Re: Ce este agheasma ?(apa sfintita) la data de Sam Mai 24, 2008 11:30 pm

Diana

inger
Very Happy pentru ca omul nu este perfect, el este supus pacatului si ispitei si depinde de el cum face fata, cedeaza sau nu cedeaza? o persoana cu un suflet curat nu se va impartasi niciodata ca mai apoi sa injure, sau se bata...de fapt impartasania presupune abtinerea de la mancare incepand cu o seara inainte, iar cel care se impartaseste nu are voie sa sarute pe cineva, sau sa scuipe, sau sa injure
daca totusi o face, inseamna ca impartasania nu a semnificat nimic pentru el, si a fost inutila, nu toti oamenii care se duc la biserica sunt si credinciosi in adevaratul cuvant

12 Re: Ce este agheasma ?(apa sfintita) la data de Sam Mai 24, 2008 11:40 pm

Diana

inger
despre efectul impartasaniei ( euharistia)
reprezinta o taina, la fel ca si botezul, nunta, hirotonosirea
crestinii se impartasesc cu Trupul Lui Dumnezeu ( paine) si sangele Lui ( vin) dupa ce se spovedesc ( o alta taina)
a fost instituita la Cina cea de Taina, prin cuvintele: " Luati mancati, acesta este Trupul Meu...Beti dintru acesta toti, acesta este Sangele Meu...( Matei 26, 27) si prin cuvintele : " Aceasta sa o faceti intru pomenirea Mea" ( Luca 23, 19)
are 3 aspecte: de Taina, de jertfa si de comemorare
efecte: unirea reala cu Hristos, conform promisiunii Lui:" Cel ce mananca trupul Meu si bea sangele Meu petrece intru MIne si Eu intru el" ( Ioan 6, 56) ; curatirea de pacate:" Se impartaseste robul lui Dumnezeu...spre iertarea pacatelor si viata de veci

putin pe scurt, poate se face un nou thread pentru acest subiect

13 Re: Ce este agheasma ?(apa sfintita) la data de Dum Mai 25, 2008 8:29 am

No Name

inger
Cina ...sau Taina Impartasaniei ..este doar un moment simbolic ..o aducere aminte a mortii si invierii lui ISUS HRISTOS !

Daca mananci din paine ..nu inseamna ca mananci trupul ...si daca bei din vin ...nu inseamna ca bei sangele LUI ISUS HRISTOS !

Totul are o semnificatie alegorica ...este o taina metaforizata ..!

Painea fiind de fapt CUVANTUL ...iar vinul fiind DUHUL SFANT !

Ioan 1:1 La început era Cuvântul și Cuvântul era cu Dumnezeu și Cuvântul era Dumnezeu.

Ioan 1:14 Și Cuvântul s-a făcut trup și a locuit printre noi, plin de har și de adevăr.

Ioan 6:35 Isus le-a zis: „Eu sunt pâinea vieții. Cine vine la Mine, nu va flămânzi niciodată; și cine crede în Mine, nu va înseta niciodată.

Ioan 6:63 Duhul este acela care dă viață, carnea nu folosește la nimic; CUVINTELE pe care vi le-am spus Eu, sunt duh și viață.

Matei 4:4 Drept răspuns, Isus i-a zis: „Este scris: „Omul nu trăiește numai cu pâine, ci cu orice cuvânt care iese din gura lui Dumnezeu.”

14 Re: Ce este agheasma ?(apa sfintita) la data de Lun Mai 26, 2008 5:57 am

No Name a scris:...multi naivi cred ca apa sfintita este ceva supranatural si ca este sfintita de catre DUMNEZEU prin popi si are calitati de vindecare ..hai sa vedem exact ce este ;

Agheasma = apa tratata cu busuioc care se stie ca are proprietati antiseptice, de aceea tine mai mult decat apa obisnuita. In plus, ionii de argint proveniti de la cruce neutralizeaza microbii, este stiut faptul ca beduinii pastreaza apa proaspata in vase de argint. Dar busuiocul face toata treaba, incercati acasa si veti constata ca va puteti fabrica agheasma si singuri.

in evul mediu ,nobilii foloseau doar vase de argint in care tineau apa ..ptr. a nu se imbolnavii de ciumi si diferite boli transmisibile prin apa ..

pai nu e chiar asa . daca iei apa acasa si nu pui busuioc in ea de ce rezista ani ?
totul rezida in vibratia pe care o are cuvantul . fiecare litera rostita are o valoare energetica. de acea apa care sa rostit asupra ei rugaciuni tine foarte mult. si ca sa nu zici ca vorbesc aiurea citeste pe aici
http://www.holisticnetworker.com/messages/

15 Re: Ce este agheasma ?(apa sfintita) la data de Lun Mai 26, 2008 7:14 am

Cris

inger
" Luati mancati, acesta este Trupul Meu...Beti dintru acesta toti, acesta este Sangele Meu...( Matei 26, 27) "

Aceasta este o metafora.Buddha a spus ceva asemanator"mincati-ma!".
Un intelept Raimon Palisar a spus " mincati-l pe Isus ".Este aducerea in interior a conceptului de iubire a lui Cristos.Cind aduci in tine pe cineva este iubire,intelegere si identitificare cu acela numit " vita de vie"

16 Re: Ce este agheasma ?(apa sfintita) la data de Lun Mai 26, 2008 7:16 am

Cris

inger
Aceste numite azi " taine" arata misteriile vechi si initierea in misterii.In greaca taina este musterion.Cine vorbeste in NT despre misterii este de obicei un initiat.

17 Re: Ce este agheasma ?(apa sfintita) la data de Joi Mai 29, 2008 10:28 am

Hades

muritor de rand
Topicul asta mi-a adus aminte de credinta canibalilor... Ei credeau ca, daca mananca un om, ii iau toata puterea spirituala pe care acesta o avea in trup...

Vezi profilul utilizatorului http://astroviata.blogspot.com

18 Re: Ce este agheasma ?(apa sfintita) la data de Joi Mai 29, 2008 10:47 am

Diana

inger
Sfantul Ioan Demaschin spune: " Painea si vinul nu sunt niciodata inchipuirea sangelui si trupului Lui Hristos, fereasca Dumnezeu, ci insusi trupul Lui Hristos unit cu dumnezeirea..."

19 Re: Ce este agheasma ?(apa sfintita) la data de Joi Mai 29, 2008 10:51 am

Diana

inger
Hades a scris:Topicul asta mi-a adus aminte de credinta canibalilor... Ei credeau ca, daca mananca un om, ii iau toata puterea spirituala pe care acesta o avea in trup...

da...paganism, la fel si cu sacrificile de fecioare

20 Re: Ce este agheasma ?(apa sfintita) la data de Joi Mai 29, 2008 6:24 pm

eu nu cred ca " aghiasma " fabricata de un om obisnuit ar putea sa faca minuni ,sau vindecari asa cum face aghiasma sfintita de un preot ... si sfintii a caror trupuri se pastreaza dupa moarte sunt tot contrafacuti cu busuioc ?

21 Re: Ce este agheasma ?(apa sfintita) la data de Sam Mai 31, 2008 3:58 pm

Arpisz

muritor de rand
ne poti da niste linkuri sa vedem si noi minunile alea multe si documentate? emanuel ?

22 Re: Ce este agheasma ?(apa sfintita) la data de Joi Iun 05, 2008 9:33 pm

Emanuel a scris:eu nu cred ca " aghiasma " fabricata de un om obisnuit ar putea sa faca minuni ,sau vindecari asa cum face aghiasma sfintita de un preot ... si sfintii a caror trupuri se pastreaza dupa moarte sunt tot contrafacuti cu busuioc ?

sfintii sunt persoane care au vibratie foarte inalta si au dus o viata ascetica. exista calugari budisti care ingera anumite alimente si substante in timpul vietii si in momentul mortii corpul lor se mumifica si nu putrezeste. asta nu inseamna ca tre sa te rogi lor.

23 Re: Ce este agheasma ?(apa sfintita) la data de Joi Iun 05, 2008 9:48 pm

SPRS

demon
Emanuel a scris:eu nu cred ca " aghiasma " fabricata de un om obisnuit ar putea sa faca minuni ,sau vindecari asa cum face aghiasma sfintita de un preot ... si sfintii a caror trupuri se pastreaza dupa moarte sunt tot contrafacuti cu busuioc ?

Incearca urmatorul experiment, iei o cana plina cu apa , in care cufunzi o ligurita de argint, apio vezi cat timp rezista fara sa se imputa.
Cat despre vindecari, ele pot intra in categoria "Placebo".

24 Re: Ce este agheasma ?(apa sfintita) la data de Vin Iun 06, 2008 7:55 am

HIRAN

demon
Credinta din constientul si subconstientul omului este cauza lucrurilor, si nu apa sau alt obiect exterior omului.
Ritualurile si etichetele confera o incarcatura energetica psihica care actioneaza asupra mintii si laturii sentimentale subconstiente. Nicidecum nu confera apei sau obiectelor o energie speciala.

A fost dat la stiri anul trecut cum un reporter de la TV s-a imbracat calugar si vindea cu un pret piperat apa de robinet imbuteliata in PET-uri refolosite de 0,5 L, pe post de agheasma adusa de la muntele Athos. Cand mergea sa le dea banii inapoi celor inselati, acestia nu puteau sa accepte nici in ruptul capului ca au fost victima unei farse. O batranica chiar a inceput sa-l loveasca cu poseta socotind ca pseudocalugarul s-a razgandit si vrea sa-i dea banii inapoi ca sa-i ia agheasma si tipa in gura mare ca nu renunta la agheasma respectiva si daca calugarul s-a inselat si i-a luat un pret prea mic e treba lui.

25 Re: Ce este agheasma ?(apa sfintita) la data de Vin Iun 06, 2008 2:40 pm

Vizitato

Vizitator
Ce este agheasma? ......... apa de la robinet ce sa fie! scratch

Continut sponsorizat

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus  Mesaj [Pagina 1 din 2]

Mergi la pagina : 1, 2  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum