Forum de spiritualitate

Ultimele subiecte
» Mai este cineva pe aici?
Dum Aug 11, 2013 8:58 am Scris de Tudorel666

» CRESTINI fara denominatiune
Sam Mar 09, 2013 7:18 pm Scris de crestinul

» Cine este in realitate Isus!
Dum Iul 08, 2012 2:11 pm Scris de Fairy

» NOSTALGII...poezii de Mihai LEONTE
Dum Iul 08, 2012 2:06 pm Scris de Fairy

» Ok
Mier Iun 16, 2010 11:37 am Scris de Tudorel666

» ARMONII MAJORE 2010...autor Mihai LEONTE
Mar Iun 15, 2010 3:42 am Scris de Mihai LEONTE

» vizitati
Lun Iun 14, 2010 9:59 am Scris de padawanu

» REVERII ADVERSE...poezii de Mihai LEONTE
Joi Iun 10, 2010 4:16 am Scris de Mihai LEONTE

» SCRIERI INOCENTE...de Mihai LEONTE
Vin Iun 04, 2010 4:05 pm Scris de Mihai LEONTE

» Cenzura istoriei!!!
Joi Iun 03, 2010 6:37 pm Scris de Ancuta

» Distihurile lui Bujor...autor Mihai LEONTE
Mar Mai 25, 2010 3:28 am Scris de Mihai LEONTE

» Despre crestinismul originar
Lun Mai 24, 2010 11:41 am Scris de Tudorel666

» Dorurile mele
Sam Mai 22, 2010 11:39 am Scris de Tudorel666

» VALENTE MEDII...poezii de Mihai LEONTE
Mier Mai 19, 2010 4:24 am Scris de Mihai LEONTE

» MIRAJELE ALBASTRE...poezii de Mihai LEONTE
Mier Mai 12, 2010 4:18 pm Scris de Mihai LEONTE

» APOGEUL METAFORIC...poezii de Mihai LEONTE
Dum Mai 09, 2010 7:04 am Scris de Mihai LEONTE

» RENASTEREA ZAMOLXIANISMULUI RELIGIA STRABUNILOR ROMANILOR
Mier Mar 24, 2010 12:01 pm Scris de HareKrishna

» Vishnuism-monoteismul hindus
Mier Mar 24, 2010 11:59 am Scris de HareKrishna

» Despre capitalismul salbatic
Mar Mar 02, 2010 2:54 pm Scris de wima2203

» Ce nu se spune despre Miscarea Legionara?
Mar Mar 02, 2010 2:39 pm Scris de wima2203

» E Omul urmasul lui Adam?
Dum Ian 31, 2010 9:46 pm Scris de Anticristul01

» Bine v-am gasit!
Dum Ian 31, 2010 8:13 pm Scris de Anticristul01

» POZE USERI
Joi Ian 28, 2010 3:37 pm Scris de IrinucaM

» Inaugurarea celei mai inalte cladiri din lume-DUBAI 2009
Mar Ian 12, 2010 9:06 pm Scris de Anticristul

» Arte martiale
Lun Ian 11, 2010 4:00 am Scris de IrinucaM

» Scrisoare adresata FEDERATIEI RUSE
Lun Ian 11, 2010 3:19 am Scris de IrinucaM

Cine este conectat?
In total este 1 utilizator conectat: 0 Inregistrati, 0 Invizibil si 1 Vizitator

Nici unul

[ Vizualizeaza toata lista ]

Recordul de utilizatori conectati a fost de 28, Joi Oct 02, 2014 3:20 am
Cautare

Rezultate pe:

Rechercher Cautare avansata

Nu sunteti conectat. Conectati-va sau inregistrati-va

Icoane facatoare de minuni

Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4, 5  Urmatorul

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos  Mesaj [Pagina 4 din 5]

76 Re: Icoane facatoare de minuni la data de Joi Iul 31, 2008 6:53 pm

Vizitato

Vizitator
Cris a scris: Maria nu cunoscuse barbat in mintea ei,in sufletul ei ,

Pai cum dracu, daca nu a cunoscut barbat, cum dracu l-a nasut pe fi-su isus?????? Ca doar nu l-a facut singura.......

77 Re: Icoane facatoare de minuni la data de Joi Iul 31, 2008 7:05 pm

Diana

inger
lol! lol! pai de ce i se mai spune Fiul lui Dumnezeu?

Vezi profilul utilizatorului

78 Re: Icoane facatoare de minuni la data de Joi Iul 31, 2008 7:07 pm

Cris

inger
La VEy...

Pai l-a cunoscut fizic ,dar nu s-a gandit la sex inainte .Asta e ,era un spirit pur care a facut sex cu alt spirit pur ,mare chestie!Adica,intr-un fel,mare chestie!
Nu l-a facut singura,nici prin duh,ca duhul este feminin,doua femei nu fac copii.
Totusi,spiritele elevate sunt ceva...si nu sunt pozele postate de tine.
Nici eu ,in poza nu apar ceea ce sunt,si nici macar caucazienii mei nu arata in poza ca in realitate,ca sunt mult mai frumosi.
Totusi,o sa pun poze ,cu ei ,evident.

Ultima editare efectuata de catre Cris in Joi Iul 31, 2008 7:11 pm, editata de 1 ori

79 Re: Icoane facatoare de minuni la data de Joi Iul 31, 2008 7:10 pm

Cris

inger
Studenta_87 a scris:lol! lol! pai de ce i se mai spune Fiul lui Dumnezeu?

Ptr ca in omul cunoscut ca Isus ,dar poti sa-l numesti si altfel kisses1 divinitatea a coborat lumina sa si a facut-o accesibila oricui.Prin aceasta coborare se poate urca ,dar nu e cazul in unele situatii,unele spirite sunt oprite din evolutie. crazy

80 Re: Icoane facatoare de minuni la data de Joi Iul 31, 2008 7:14 pm

Silva

muritor de rand
asa este studentico....ai dreptate.....

81 Re: Icoane facatoare de minuni la data de Joi Iul 31, 2008 7:17 pm

Cris

inger
Silva a scris:asa este studentico....ai dreptate.....

Cu ce,Silva draga?
Fiecare om are o " bucatica" de dreptate...

82 Re: Icoane facatoare de minuni la data de Joi Iul 31, 2008 7:18 pm

Silva

muritor de rand
nea la valey.....hai nu fii acum neserios....ca noi nu jignim pe nimeni

am vazut de mult o poza cu Isus pe cruce, omul care a picta a avut un sufelt de aur,,,,,atata durere a putut prezenta in imaginea de pe cruce si in acelasi timp atata speranta.....orice ar fi....drogat sau nu, poponar sau nu.....Isus a fost un Om special

Ultima editare efectuata de catre Silva in Joi Iul 31, 2008 7:19 pm, editata de 1 ori

83 Re: Icoane facatoare de minuni la data de Joi Iul 31, 2008 7:19 pm

Silva

muritor de rand
cu faptul ca icoana e biblia celor ce nu stiu sa citeasca...da daca voi postati aici pe secunda....mi se muta postul...lol

84 Re: Icoane facatoare de minuni la data de Joi Iul 31, 2008 7:21 pm

Cris

inger
Anton_LaVey a scris:Ce bine ar fi daca isus ar arata asa....

jp[/img][/URL]

La Vey ,sa stii ...dar sa nu crezi nici cand vezi ...prima imagine este 10 % din real si ,da asa arata,ca prima imagine ,10% din real ,dar seamana.

85 Re: Icoane facatoare de minuni la data de Joi Iul 31, 2008 7:27 pm

Cris

inger
Silva a scris:nea la valey.....hai nu fii acum neserios....ca noi nu jignim pe nimeni

am vazut de mult o poza cu Isus pe cruce, omul care a picta a avut un sufelt de aur,,,,,atata durere a putut prezenta in imaginea de pe cruce si in acelasi timp atata speranta.....orice ar fi....drogat sau nu, poponar sau nu.....Isus a fost un Om special

da,a fost un buda ,un zoroastru ,a fost toti si toate la un loc cum au fost fiecare,la timpul lor.
El nu a suferit durere si nici speranta,el a deschis o cale,destul de inchisa azi ,si azi...mai precis.
Totusi,ptr unii n-a venit degeaba drunk

86 Re: Icoane facatoare de minuni la data de Joi Iul 31, 2008 9:31 pm

Vizitato

Vizitator
Studenta_87 a scris:
Zexelica a scris:Huh? Ce giulgiu? Argumentează din Scriptură despre giulgiu.

Giulgiul din Torino: crestinii sustin ca este vesmantul in care a fost invelit Iisus in mormant, si care are imprimat fata lui, scepticii sustin ca este un fals....
Unde scrie în Biblie că trebuie să găsim vreun giulgiu? Unde scrie că are giulgiul vreo importanță?

Dacă găsea biserica ortodoxă sau catolică periuța de dinți a lui Hristos, precis făceau un templu ca să se închine la ea, demenții ăștia!!!

87 Re: Icoane facatoare de minuni la data de Joi Iul 31, 2008 9:40 pm

Cris

inger
Sau un templu firului dus la ciorap al ...Mariei,Isus...
Sa veneram firul de la ciorap si periuta de dinti.
Jalnic.Biserica cauta preputul si himenul,sa caut si eu o geaca ,ceva...un fir de barba lol!

88 Re: Icoane facatoare de minuni la data de Joi Iul 31, 2008 11:51 pm

Vizitato

Vizitator
Silva a scris:nea la LaVey.....hai nu fii acum neserios....ca noi nu jignim pe nimeni

Poate avea ala talent la pictura, da' nu-mi zi tu mie ca isus ala mai inspira si durere sau speranta ca nu te cred! Durere da! Ca asta face cu membrii bisericii lui......... ii tine intr-o viata plina da umilinte si dureri... Sau poate te-a impresionat pe tine prea tare poza aia, da' nu ca isus ala ar inspira si durere...... :face:

PS: Nu ai si palns cand ai vazut poza? Laughing

Ultima editare efectuata de catre Anton_LaVey in Joi Iul 31, 2008 11:55 pm, editata de 1 ori

89 Re: Icoane facatoare de minuni la data de Joi Iul 31, 2008 11:54 pm

Vizitato

Vizitator
Cris a scris:
Anton_LaVey a scris:Ce bine ar fi daca isus ar arata asa....

jp[/img][/URL]

La Vey ,sa stii ...dar sa nu crezi nici cand vezi ...prima imagine este 10 % din real si ,da asa arata,ca prima imagine ,10% din real ,dar seamana.

E pe dracu' fata lui! blum Aia e o poza care a facut-o cineva in Photoshop!!!! Se vede clar ca nici nu seamana cu individul ala!!! clap + ca asta din poza arata prea bine ca sa fie chiar poponaru' ala....... Zici ca e el, ca ti-a placut poza, nu ca ar si fi chiar el.......

90 Re: Icoane facatoare de minuni la data de Vin Aug 01, 2008 11:49 am

Diana

inger
Zexelica a scris:
Studenta_87 a scris:
Zexelica a scris:Huh? Ce giulgiu? Argumentează din Scriptură despre giulgiu.

Giulgiul din Torino: crestinii sustin ca este vesmantul in care a fost invelit Iisus in mormant, si care are imprimat fata lui, scepticii sustin ca este un fals....
Unde scrie în Biblie că trebuie să găsim vreun giulgiu? Unde scrie că are giulgiul vreo importanță?

Dacă găsea biserica ortodoxă sau catolică periuța de dinți a lui Hristos, precis făceau un templu ca să se închine la ea, demenții ăștia!!!

giulgiul este o dovada ca icoanele nu sunt un pacat...de asta am dat exemplul cu el, pentru ca pe vesmant s-a imprimat chipul lui Hristos, la fel ca si in icoane

91 Re: Icoane facatoare de minuni la data de Vin Aug 01, 2008 11:56 am

Diana

inger
Cris a scris:Icoana a fost inventie concomitenta cu teatrul si pantonima.Icoana crestina se bazeaza ,dupa popi,pe chivotul legii ,ceea ce e cam exagerat.
Icoana in sine este simbolul ca divinul este in om,divin coborat in materie(imparatie).Venerarea icoanei este fara sens.

Traditia spune ca prima icoana a fost pictata de Sfantul Apostol Luca reprezentand-o pe Maica Domnului cu pruncul Iisus in brate

92 Re: Icoane facatoare de minuni la data de Vin Aug 01, 2008 6:36 pm

Silva

muritor de rand
nea la valey////bre..bag eu seama ca vrei sa te iei de mine.....pai la ce?

si da...iacasa plansei.....eu oricum plang tare repede si daca vad un pui de urs fara mama lui..... Smile

oricum...atunci am plans nu ca am vazut poza....ci pentru ca treceam printr-o perioada grea, aveam ceva probleme si singurul meu mod de a ma reculege este intr-o biserica ortodoxa cand nu e nimeni in interior. Normal ca si pictorul conteaza si normal ca si ceea ce vrea sa redea conteaza....ce nu inteleg eu e ce e asa de grav in comportanetul ortodoxilor sa ingenucheze si sa se roage in fata unei icoane

uite....mata ai modul mata de reculerege sau relaxare, altii practica yoga, altii ce stiu eu...se catara pe munti....unii dintre ortodoxi prefera sa se roage in fata unei icoane.
Iar daca eu sau altul crede ca persoana aia din icoana a existat si a fost Mesia si faptul ca se roaga la ea il/o va ajuta...nu vad de ce ar trebui luat la misto sau trebuie jignit modul lui/ei de a gandi.

ce treaba are lumea ca ortodoxii aleg sa fie condusi de religie. Eu recunosc si faptul ca religia a fost folosita la manipularea raselor si pot recunoaste si ca biblia e un fals, sau o cartulie folosita de biserica in aceleasi scopuri, insa....tot cred ca ceva acolo in Biblie e real, tot cred in El...si e alegerea mea.

hai te rog eu nu ne mai jigni pentru alegerea facuta.....cum mata ai facut o alegere, asa am facut si noi una.

93 Re: Icoane facatoare de minuni la data de Vin Aug 01, 2008 8:30 pm

Silva a scris:nea la valey////bre..bag eu seama ca vrei sa te iei de mine.....pai la ce?

si da...iacasa plansei.....eu oricum plang tare repede si daca vad un pui de urs fara mama lui..... Smile

oricum...atunci am plans nu ca am vazut poza....ci pentru ca treceam printr-o perioada grea, aveam ceva probleme si singurul meu mod de a ma reculege este intr-o biserica ortodoxa cand nu e nimeni in interior. Normal ca si pictorul conteaza si normal ca si ceea ce vrea sa redea conteaza....ce nu inteleg eu e ce e asa de grav in comportanetul ortodoxilor sa ingenucheze si sa se roage in fata unei icoane

uite....mata ai modul mata de reculerege sau relaxare, altii practica yoga, altii ce stiu eu...se catara pe munti....unii dintre ortodoxi prefera sa se roage in fata unei icoane.
Iar daca eu sau altul crede ca persoana aia din icoana a existat si a fost Mesia si faptul ca se roaga la ea il/o va ajuta...nu vad de ce ar trebui luat la misto sau trebuie jignit modul lui/ei de a gandi.

ce treaba are lumea ca ortodoxii aleg sa fie condusi de religie. Eu recunosc si faptul ca religia a fost folosita la manipularea raselor si pot recunoaste si ca biblia e un fals, sau o cartulie folosita de biserica in aceleasi scopuri, insa....tot cred ca ceva acolo in Biblie e real, tot cred in El...si e alegerea mea.

hai te rog eu nu ne mai jigni pentru alegerea facuta.....cum mata ai facut o alegere, asa am facut si noi una.

Unii se reculeg și se relaxează dacă beau și fumează.
Alții se reculeg și se relazează numai dacă iau pastile și fac tratament.

Alții însă au nevoie să fie mințiți permanent pentru ca să fie relaxați.

Vezi profilul utilizatorului http://win9x.forum-free.org/

94 Re: Icoane facatoare de minuni la data de Sam Aug 02, 2008 7:08 am

Cris

inger
Studenta_87 a scris:
Cris a scris:Icoana a fost inventie concomitenta cu teatrul si pantonima.Icoana crestina se bazeaza ,dupa popi,pe chivotul legii ,ceea ce e cam exagerat.
Icoana in sine este simbolul ca divinul este in om,divin coborat in materie(imparatie).Venerarea icoanei este fara sens.

Traditia spune ca prima icoana a fost pictata de Sfantul Apostol Luca reprezentand-o pe Maica Domnului cu pruncul Iisus in brate

Crestinismul este la nivel grosier un iudaism reformat.La nivel spiritual arata ca ceea ce este deasupra este si dedesubt.

95 Re: Icoane facatoare de minuni la data de Sam Aug 02, 2008 9:14 am

Vizitato

Vizitator
Studenta_87 a scris:giulgiul este o dovada ca icoanele nu sunt un pacat...de asta am dat exemplul cu el, pentru ca pe vesmant s-a imprimat chipul lui Hristos, la fel ca si in icoane
Da, e clar.......

Te informez că singura sursă de adevăr despre doctrină este Scriptura, nu păturile găsite care au fețe imprimate pe ele, ca să zică lumea: "ce față are ăla!! "rolf rolf

96 Re: Icoane facatoare de minuni la data de Sam Aug 02, 2008 2:57 pm

Alice Bailey

vrajitor
Am putea vorbi aici despre tehnica pictarii icoanelor si daruirea de sine a pictorului.
Icoana reprezinta trasaturi esentializate, spiritualizate ale divinitatii si nu oricine poate intelege o icoana de Rubliov spre exemplu.

Se pare ca primul pictor de icoane a fost apostolul Luca si calugarii pictori tin post si se roaga inainte de inceperea unei lucrari, astfel ca aceasta ar trebui sa reprezinte o revelatie.

In sec al VI apar prin miracol "achiropiitele", adica icoanele "nefacute de mana de om". Cea mai cunoscuta dintre acestea este 'Mandalion", care este inregistrat ca prima icoana de catre cronografii bizantini. Ei i se atribuie nu numai origine divina, dar si insusiri miraculoase, de instrument al victoriei asupra vrajmasilor lui Dumnezeu

Am putea discuta despre icoanele factoare de minuni din Romania si ar fi un subiect si de cultura generala, nu numai unul religios.

97 Re: Icoane facatoare de minuni la data de Sam Aug 02, 2008 4:49 pm

Ti-a facut vreo icoana o minunatie? Ai castigat la loterie? Despre ce minunatii scri? Intotdeauna aud povestiri cum cineva a spus.... niciodata nu s`a prezentat cineva sa dovedeasca ca o pictura tip inocenta ,facuta uneori de o mana nu prea talentata i-a facut minuni.
Destul cu bazaconile astea.Numai Dumnezeu poate face minuni dar El nu face minuni niciodata... Laughing Laughing Laughing

98 Re: Icoane facatoare de minuni la data de Sam Aug 02, 2008 4:54 pm

ABIF

muritor de rand
Der Bedeu, ceva cultura in domeniu pictarii icoanelor nu ai? Ma refer la acele minime cunostinte de cultura generala.

99 Re: Icoane facatoare de minuni la data de Sam Aug 02, 2008 5:40 pm

Cris

inger
Eu consider ca daca o entitate doreste sa se arate cuiva o va face.
In schimb,icoanele vechi precum si tablourile religioase vechi au o simbolistica aparte si incearca sa transmita ceva .

100 Re: Icoane facatoare de minuni la data de Sam Aug 02, 2008 5:57 pm

Vizitato

Vizitator
Alice Bailey a scris:
AOLEUUUUUUUU!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! affraid affraid affraid affraid affraid affraid affraid affraid affraid Ce fata are!!!!!!!!!!!!!!! Sper sa n-am dracu' cosmaruri la noapte!!!!!! Io stiu ca isus e urat, da chiar asa horror...... affraid affraid affraid Urat mai e frate.......

Continut sponsorizat

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus  Mesaj [Pagina 4 din 5]

Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4, 5  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum