Forum de spiritualitate

Ultimele subiecte
» Mai este cineva pe aici?
Dum Aug 11, 2013 8:58 am Scris de Tudorel666

» CRESTINI fara denominatiune
Sam Mar 09, 2013 7:18 pm Scris de crestinul

» Cine este in realitate Isus!
Dum Iul 08, 2012 2:11 pm Scris de Fairy

» NOSTALGII...poezii de Mihai LEONTE
Dum Iul 08, 2012 2:06 pm Scris de Fairy

» Ok
Mier Iun 16, 2010 11:37 am Scris de Tudorel666

» ARMONII MAJORE 2010...autor Mihai LEONTE
Mar Iun 15, 2010 3:42 am Scris de Mihai LEONTE

» vizitati
Lun Iun 14, 2010 9:59 am Scris de padawanu

» REVERII ADVERSE...poezii de Mihai LEONTE
Joi Iun 10, 2010 4:16 am Scris de Mihai LEONTE

» SCRIERI INOCENTE...de Mihai LEONTE
Vin Iun 04, 2010 4:05 pm Scris de Mihai LEONTE

» Cenzura istoriei!!!
Joi Iun 03, 2010 6:37 pm Scris de Ancuta

» Distihurile lui Bujor...autor Mihai LEONTE
Mar Mai 25, 2010 3:28 am Scris de Mihai LEONTE

» Despre crestinismul originar
Lun Mai 24, 2010 11:41 am Scris de Tudorel666

» Dorurile mele
Sam Mai 22, 2010 11:39 am Scris de Tudorel666

» VALENTE MEDII...poezii de Mihai LEONTE
Mier Mai 19, 2010 4:24 am Scris de Mihai LEONTE

» MIRAJELE ALBASTRE...poezii de Mihai LEONTE
Mier Mai 12, 2010 4:18 pm Scris de Mihai LEONTE

» APOGEUL METAFORIC...poezii de Mihai LEONTE
Dum Mai 09, 2010 7:04 am Scris de Mihai LEONTE

» RENASTEREA ZAMOLXIANISMULUI RELIGIA STRABUNILOR ROMANILOR
Mier Mar 24, 2010 12:01 pm Scris de HareKrishna

» Vishnuism-monoteismul hindus
Mier Mar 24, 2010 11:59 am Scris de HareKrishna

» Despre capitalismul salbatic
Mar Mar 02, 2010 2:54 pm Scris de wima2203

» Ce nu se spune despre Miscarea Legionara?
Mar Mar 02, 2010 2:39 pm Scris de wima2203

» E Omul urmasul lui Adam?
Dum Ian 31, 2010 9:46 pm Scris de Anticristul01

» Bine v-am gasit!
Dum Ian 31, 2010 8:13 pm Scris de Anticristul01

» POZE USERI
Joi Ian 28, 2010 3:37 pm Scris de IrinucaM

» Inaugurarea celei mai inalte cladiri din lume-DUBAI 2009
Mar Ian 12, 2010 9:06 pm Scris de Anticristul

» Arte martiale
Lun Ian 11, 2010 4:00 am Scris de IrinucaM

» Scrisoare adresata FEDERATIEI RUSE
Lun Ian 11, 2010 3:19 am Scris de IrinucaM

Cine este conectat?
In total este 1 utilizator conectat: 0 Inregistrati, 0 Invizibil si 1 Vizitator

Nici unul

[ Vizualizeaza toata lista ]

Recordul de utilizatori conectati a fost de 28, Joi Oct 02, 2014 3:20 am
Cautare

Rezultate pe:

Rechercher Cautare avansata

Nu sunteti conectat. Conectati-va sau inregistrati-va

Este Crucea un simbol crestin sau pagan ?

Mergi la pagina : 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Urmatorul

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos  Mesaj [Pagina 1 din 8]

1 Este Crucea un simbol crestin sau pagan ? la data de Lun Mai 19, 2008 4:03 pm

No Name

inger
CRUCEA ESTE recunoscută ca fiind unul dintre cele mai importante simboluri ale bisericii romano-catolice si acelei ortodoxe . Ea este expusă pe vârful acoperișurilor și al turnurilor. Este văzută pe altare, pe mobilier și pe veșmintele ecleziastice. Forma majorității bisericilor catolice este ca cea a unei cruci. În căminele, spitalele și școlile catolice, crucea împodobește pereții. Pretutindeni, crucea este vizibil onorată și adorată - în sute de moduri!

Când un sugar este stropit cu apă, preotul face semnul crucii deasupra frunții lui, spunând: „Primește semnul crucii pe fruntea ta". În timpul confirmării, candidatul este însemnat cu semnul crucii. În Miercurea cenușii (zi de miercuri în care începe postul Paștelui - n.tr.) se folosește cenușă pentru a se face o cruce pe frunte. Când catolicii intră în clădirea bisericii, își înmoaie degetul arătător al mâinii drepte în „apă sfințită", își ating fruntea, pieptul, umărul stâng și umărul drept - trasând astfel forma crucii. Același semn este făcut înainte de luarea mesei. În timpul liturghiei, preotul face semnul crucii de 16 ori și binecuvântează altarul cu semnul crucii de 30 de ori.

Primii creștini n-au considerat crucea pe care a murit Isus ca un simbol al virtuții, ci mai degrabă ca „lemnul blestemat", un mijloc al morții și al „rușinii" (Evr.12:2). Ei nu s-au încrezut într-o veche cruce tristă. Dimpotrivă, credința lor era în ceea ce s-a îndeplinit pe cruce; și prin această credință, ei au cunoscut iertarea deplină și completă a păcatului! în acest sens au predicat apostolii despre cruce și au preamărit-o (l.Cor.l:17,18). N-au vorbit niciodată despre cruce ca despre o bucată de lemn pe care ar putea-o atârna cineva de un lănțișor în jurul gâtului sau pe care ar purta-o la mână ca protector sau talisman. O astfel de întrebuințare a crucii a apărut mai târziu.

Crucea a ajuns să fie considerată ca simbol creștin doar din momentul în care creștinismul a început să fie păgânizat (sau, așa cum preferă unii, păgânismul a fost creștinizat). În anul 431 s-au introdus crucile în biserici și în încăperi, iar folosirea crucilor pe turle nu a apărut decât prin 586.1 În secolul 6, imaginea crucifixului a fost autorizată de biserica de la Roma.2 Nu li s-a cerut caselor particulare să posede cruce decât începând cu al doilea Conciliu din Efes.3

Vezi profilul utilizatorului

2 Re: Este Crucea un simbol crestin sau pagan ? la data de Lun Mai 19, 2008 4:05 pm

NiceGame

muritor de rand
nici macar nu ai adaptat copy-paste-ul ....ca sa nu apara idiotii aia cu ochelari Laughing

tu pana la urma ce vrei? esti anti-crestin? blum

3 Re: Este Crucea un simbol crestin sau pagan ? la data de Lun Mai 19, 2008 4:13 pm

No Name

inger
Eu sunt anti -pagan ...sunt CRESTIN -BIBLIC !! Laughing

4 Re: Este Crucea un simbol crestin sau pagan ? la data de Lun Mai 19, 2008 4:17 pm

NiceGame

muritor de rand
wow....

5 Re: Este Crucea un simbol crestin sau pagan ? la data de Lun Mai 19, 2008 7:24 pm

HaymHerman

vrajitor
No Name a scris:Eu sunt anti -pagan ...sunt CRESTIN -BIBLIC !! Laughing
.................................................................................................................................
Exista asa ceva ,no name?In biblie in (Tora nu exista).
Si nu poti confirma cu nimic ca esti mai crestin decit oricare sectant sau biserica universala .Toate religiile zis crestine se bizuie pe inlaturarea lui Dumnezeu de la cirma lumi si il instaureaza intr-o forma sau alta pe Isus care le cinta muzica care le place,

6 Re: Este Crucea un simbol crestin sau pagan ? la data de Lun Mai 19, 2008 7:28 pm

No Name

inger
Hai sa -ti despic firu in patru precum o fac rabinii cu TALMUDUL ...sa intelegi si tu herman..

Crestin vine de la HRISTOS in lb greaca ...car vine din limba ebraica ...MASIAH ...care inseamna YAHWEH ESTE CEL UNS ....SAU DACA PREFERI ...UNSUL LUI YAHWEH ...

deci ...eu sunt UNSUL LUI YAHWEH ...CEL BIBLIC !!

Daca nu te-ai prins ...iti mai fac odata schita ///!!

SHALOM ! cheers

7 Re: Este Crucea un simbol crestin sau pagan ? la data de Mier Mai 21, 2008 4:15 am

SAVIN

vrajitor
crucea era un util utilizat de roma de a omora si de a speria popoulatia, lasand cadravele sa fie mancate de pasari.
pe cruce erau spanjurati criminali diversi, dar si dusmani diversi.
in roma, era si mai este o sosea antica, pe care se etalau crucile cu morti atarnand pe ele, ca sa convinga cei care nu erau convinsi, ca cu imperia romana nu te joci.
hotararea de a alege crucea este legata de felul in care isus a fost omorat.
daca in loc de o cruce, sar fi folosit o gilotina, credeti voi ca simbolul crestinismului trebuia sa fie gilotina ?
este ciudat ca un util de a omora devine simbolul unei religi.

8 Re: Este Crucea un simbol crestin sau pagan ? la data de Mier Mai 21, 2008 2:13 pm

No Name

inger
Ce ziceti daca DOMNUL ISUS ..era ucis cu o secure ...purtau toti crestinii o secure la gat ...sau isi faceau "semnul securii"...sau pe turlele bisricilor isi puneau in varf o secure ? scratch

9 Re: Este Crucea un simbol crestin sau pagan ? la data de Joi Mai 22, 2008 12:34 am

No Name a scris:Ce ziceti daca DOMNUL ISUS ..era ucis cu o secure ...purtau toti crestinii o secure la gat ...sau isi faceau "semnul securii"...sau pe turlele bisricilor isi puneau in varf o secure ? scratch
S-ar fi auto-flagelat cu securea firește!
Char există ritualuri de refacere a drumului crucii în care voluntari accepră să retăiască chinurile lui Isus.
Tu ce zici No Name? Te-ai băga și tu să fi un astfel de voluntar?

Vezi profilul utilizatorului http://win9x.forum-free.org/

10 Re: Este Crucea un simbol crestin sau pagan ? la data de Joi Mai 22, 2008 12:48 am

Emil Condor

vrajitor
No Name a scris:CRUCEA ESTE recunoscută ca fiind unul dintre cele mai importante simboluri ale bisericii romano-catolice si acelei ortodoxe .
Fără cruce, pe care este "însirată" trinitatea, religiile amintite ar da ortu' popii, cu adevărat nu ar mai avea nicio ratiune de a fi.
SAVIN a scris:este ciudat ca un util de a omora devine simbolul unei religii.
Ai folosit cuvântul potrivit: ciudat!
Multe ciudătenii au loc în lumea religioasă!

11 Re: Este Crucea un simbol crestin sau pagan ? la data de Joi Mai 22, 2008 2:12 pm

Iosunt a scris:
No Name a scris:CRUCEA ESTE recunoscută ca fiind unul dintre cele mai importante simboluri ale bisericii romano-catolice si acelei ortodoxe .
Fără cruce, pe care este "însirată" trinitatea, religiile amintite ar da ortu' popii, cu adevărat nu ar mai avea nicio ratiune de a fi.
SAVIN a scris:este ciudat ca un util de a omora devine simbolul unei religii.
Ai folosit cuvântul potrivit: ciudat!
Multe ciudătenii au loc în lumea religioasă!
Da stimate Iosunt dar o problemă care s-a mai ridicat se referă la cauza pentru care crucea este un simbol al creștinismului. Crucea ca și creștinismul are și ea începuturile ei. Ce este ea doar un simbol al creștinismului sau mai este și un îndemn la jertfă pentru oameni?
Iată dar ce spune Isus în „Evanghelia după Ioan“ Cap.15 Vers.12;13:
„Aceasta este porunca Mea: să vă iubiți unii pe alții așa cum v-am iubit Eu.
Nu este mai mare dragoste decât să-și dea cineva viața pentru prietenii săi.“

12 Re: Este Crucea un simbol crestin sau pagan ? la data de Joi Mai 22, 2008 5:07 pm

Domnul "crestin biblic". Inca nu am auzit vre-o data asa un soi de baliverne Crestin Biblic. Ce-i la tine asa biblic? Ti s`a facut Brith Mila? Pazesti Sambata?
Mancarea ta este in acord cu ce este scris in Biblie? Mancare cusher? Pai daca toate astea le-ai primit si pazit esti numai inca un evreu...
In Biblie nu este scris nici un cuvant de Isus... Daca crezi ca NT face parte din Biblie,hai sa intrebi cei care au scris biblia daca au scris si NT. Daca nu,tot NT este un fals colosal scris de ca tine.
Apropo. Mi se pare ca tu esti mai mult scamator decat vrajitor si inca de clasa a 7...

13 Re: Este Crucea un simbol crestin sau pagan ? la data de Joi Mai 22, 2008 5:25 pm

Der Bedeu a scris:Domnul "crestin biblic". Inca nu am auzit vre-o data asa un soi de baliverne Crestin Biblic. Ce-i la tine asa biblic? Ti s`a facut Brith Mila? Pazesti Sambata?
Mancarea ta este in acord cu ce este scris in Biblie? Mancare cusher? Pai daca toate astea le-ai primit si pazit esti numai inca un evreu...
In Biblie nu este scris nici un cuvant de Isus... Daca crezi ca NT face parte din Biblie,hai sa intrebi cei care au scris biblia daca au scris si NT. Daca nu,tot NT este un fals colosal scris de ca tine.
Apropo. Mi se pare ca tu esti mai mult scamator decat vrajitor si inca de clasa a 7...
Mie îmi spui toate ăstea sau altcuiva?

14 Re: Este Crucea un simbol crestin sau pagan ? la data de Joi Mai 22, 2008 6:53 pm

No Name

inger
Avraam ...a tinut SABATUL ...a mancat cusher ...?....PTR.RABI DERBEDEU ..

Stii ca tu nu esti nici macar evreu ..?

Stii ca a zis PAVEL ...:"Nu toti care se dau evrei sunt evrei "!

Sunt convins ca habar nu ai din ce semintie te tragi ..si precis esti ceva corcitura ...deci dupa lege ..ai murii ptr incrucisare ..cu alte neamuri ..!

Vezi de aceea a venit MASIAH ...sa acorde MILA ,ALTFEL LEGEA TE CONDAMNA LA MOARTE ...semievreule !

Tu nu ti LEGEA LUI MOISE ...ci doar te faci ca o tii !

Uite o mostra clara de "fanatism religios de tip fariseic";

Marcu 3:1 Isus a intrat din nou în sinagogă. Acolo se afla un om cu mâna uscată.
2 Ei pândeau pe Isus să vadă dacă-l va vindeca în ziua Sabatului, ca să-L poată învinui.
3 Și Isus a zis omului, care avea mâna uscată: „Scoală-te și stai la mijloc!”
4 Apoi le-a zis: „Este îngăduit în ziua Sabatului să faci bine sau să faci rău? Să scapi viața cuiva sau s-o pierzi?” Dar ei tăceau.
5 Atunci, rotindu-Și privirile cu mânie peste ei și mâhnit de împietrirea inimii lor, a zis omului: „Întinde-ți mâna!” El a întins-o și mâna i s-a făcut sănătoasă.
6 Fariseii au ieșit afară și s-au sfătuit îndată cu Irodianii cum să-L piardă.

NIMIC NOU SUB SOARE !! (ECLEZ 1;9-10)

15 Re: Este Crucea un simbol crestin sau pagan ? la data de Vin Mai 23, 2008 4:01 am

Emil Condor

vrajitor
Remussatala a scris:Crucea... este ea doar un simbol al creștinismului sau mai este și un îndemn la jertfă pentru oameni?
Trebuie să fiu de acord cu afirmatia ta pusă sub semnul întrebării: amintirea ce o avem despre Hristos răstignit pe cruce pentru păcatele noastre, poate trezi în noi un îndemn la jertfă în favoarea semenilor nostri. Bineînteles că Isus nu ne cere să ne dăm viata pentru cineva doar ca să demonstrăm dragostea ce o purtăm în inimă. Putem să ne jertfim în multe, diferite feluri.

16 Re: Este Crucea un simbol crestin sau pagan ? la data de Joi Iun 12, 2008 9:36 am

Diana

inger
No Name a scris:Ce ziceti daca DOMNUL ISUS ..era ucis cu o secure ...purtau toti crestinii o secure la gat ...sau isi faceau "semnul securii"...sau pe turlele bisricilor isi puneau in varf o secure ? scratch

Laughing pai ce bine ca sa nu s-a intamplat asa

inainte de crestinism crucea a avut un sens injositor, era cea mai aspra forma de a fi pedepsit, dar tocmai de aceea a fost aleasa ca si instrument pentru jertfa Mantuitorului, pentru a ridica inosirea omenirii cazute in pacat -" Dumnezeu le-a les pe cele nebune ale lumii, ca sa rusineze pe cele intelepte..." ( I Corinteni, 27)

17 Re: Este Crucea un simbol crestin sau pagan ? la data de Joi Iun 12, 2008 12:15 pm

Leo Luke

muritor de rand
......se cunoaste deja f. bine ca a fost un semn pagan.......fara Hristos
pe lemnul crucii ar fi ramas la fel.........oricum valoarea e in Jertfa si nu
in purtarea ,,desenului,, ei.........

Leo Luke

muritor de rand
Der Bedeu a scris:Domnul "crestin biblic". Inca nu am auzit vre-o data asa un soi de baliverne Crestin Biblic. Ce-i la tine asa biblic? Ti s`a facut Brith Mila? Pazesti Sambata?

19 Re: Este Crucea un simbol crestin sau pagan ? la data de Joi Iun 12, 2008 12:58 pm

Leo Luke

muritor de rand
........problema e ca tocmai in biblia evreiasca exista profetii care s-au implinit cu exactitate in privinta lui Isus......de la locul exact al nasterii pana la momentul Crucii......ca sa nu mai vb. de Inviere.......la care au fost si evreii
martori.......oricum chiar profetiile prevedeau ca ei in mare parte n-o sa-L
accepte........

20 Re: Este Crucea un simbol crestin sau pagan ? la data de Joi Iun 12, 2008 1:03 pm

Mihai

vrajitor
Leo Luke a scris:........problema e ca tocmai in biblia evreiasca exista profetii care s-au implinit cu exactitate in privinta lui Isus......de la locul exact al nasterii pana la momentul Crucii......ca sa nu mai vb. de Inviere.......la care au fost si evreii
accepte........

Leo Luke, bine ai venit!!

Evreii interpreteaza intr-un mod diferit profetiile din Vechiul Testament.
Texte din Isaiah pe care crestinii le considera ca se refera la Isus, spre exemplu, evreii sustin ca au fost modificate de catre biserica crestina astfel ca Isus sa fie imbracat cu o alta camasa, nepotrivita.
Acele profetii din VT se refera la poporul Israel sau la Mesiah in general...

21 Re: Este Crucea un simbol crestin sau pagan ? la data de Joi Iun 12, 2008 9:02 pm

HaymHerman

vrajitor
Leo Luke a scris:........problema e ca tocmai in biblia evreiasca exista profetii care s-au implinit cu exactitate in privinta lui Isus......de la locul exact al nasterii pana la momentul Crucii......ca sa nu mai vb. de Inviere.......la care au fost si evreii
accepte........
............................................................................................................
In biblia evreiasca (Tora)nu este nici macar o mentiune din tot ce ai zis.Interpretari fortate ,asta e totul.Nu sint profetii care sa spuna ca n-o sa acceptam ce?Minciuni ?Asa este scris "Sa nu credeti.Deci daca ar veni inca unul sau 2 si ar zice ca au venit in numele lui Dumnezeu.Noi nu credem.Dumnezeu a spus ca el va veni si ne va mintui.Iata ca la implinirea vremi ,dupa trecerea timpului neamurilor,Dumnezeu a venit si ne a ridicat din nou cortul(Tara Israel)si incet incet ne stringe dintre popoare(Nu ISUS)ci Dumnezeu face asta.Ce va face Isus cu crestini ,si care totusi sint crestini inca nu se stie ,cind toate popoarele vor veni impotriva Ierusalimului ,si asta cit de curind.Care sint principiile unanim acceptate de a fi crestin?Ca fiecare sustine despre el si desconsidera pe ceilalti.In Noul Testament nu exista o regula pentru crestinism ,ca Isus a murit cu mult inainte macar de a sti ca se va infiinta o organizatie care sa se rupa de iudaism .El saracul nici nu stia ca in viitor il vor numi Cristos.Pai era normal ,ca profet el nu era ,visator de vise si mai putin ,Dumnezeu l au proclamat altii.Si mai sint multe alte nepotriviri .Cu stima din Israel.

22 Re: Este Crucea un simbol crestin sau pagan ? la data de Joi Iun 12, 2008 9:16 pm

HaymHerman

vrajitor
No Name a scris:Avraam ...a tinut SABATUL ...a mancat cusher ...?....PTR.RABI DERBEDEU ..

Stii ca tu nu esti nici macar evreu ..?

Stii ca a zis PAVEL ...:"Nu toti care se dau evrei sunt evrei "!

Sunt convins ca habar nu ai din ce semintie te tragi ..si precis esti ceva corcitura ...deci dupa lege ..ai murii ptr incrucisare ..cu alte neamuri ..!

Vezi de aceea a venit MASIAH ...sa acorde MILA ,ALTFEL LEGEA TE CONDAMNA LA MOARTE ...semievreule !
Tu nu ti LEGEA LUI MOISE ...ci doar te faci ca o tii !

Uite o mostra clara de "fanatism religios de tip fariseic";

Marcu 3:1 Isus a intrat din nou în sinagogă. Acolo se afla un om cu mâna uscată.
2 Ei pândeau pe Isus să vadă dacă-l va vindeca în ziua Sabatului, ca să-L poată învinui.
3 Și Isus a zis omului, care avea mâna uscată: „Scoală-te și stai la mijloc!”
4 Apoi le-a zis: „Este îngăduit în ziua Sabatului să faci bine sau să faci rău? Să scapi viața cuiva sau s-o pierzi?” Dar ei tăceau.
5 Atunci, rotindu-Și privirile cu mânie peste ei și mâhnit de împietrirea inimii lor, a zis omului: „Întinde-ți mâna!” El a întins-o și mâna i s-a făcut sănătoasă.
6 Fariseii au ieșit afară și s-au sfătuit îndată cu Irodianii cum să-L piardă.

NIMIC NOU SUB SOARE !! (ECLEZ 1;9-10)

...............................................................................
Mai no name ,pina cind incerci tu sa sucesti cuvintul lui Dumnezeu si sa minti fara rusine?Unde este scris ca un semi evreu trebuie condamnat la moarte?Cine tia dat tie dreptul sa judeci un evreu batrin care din tata in fiu traieste dupa rinduielile biblice?Daca tu nu le cunosti care sint acestea cel putin inchide gura si taci.Chiar daca un oarecare Cristos (Seful unui trib de draci)Ti a dat o anumita putere ,sa faci anumite minuni ,e numai ca sa te inseli si sa crezi ca esti pe drumul cel bun.Asa au facut si prooroci lui Baal cu Ilie.Este scris "Chiar daca va face minuni in fata ta si se vor implini ,sa l omori cu pietre daca calca una din poruncile care ti leam poruncit eu.Domnul Der-bedeu este evreu ,si ce respecta si cum ,nu e treaba unui indracit care se sustrage de la ce este scris in Tora.Cu stima din Israel.

23 Re: Este Crucea un simbol crestin sau pagan ? la data de Vin Iun 13, 2008 7:31 am

Leo Luke

muritor de rand
HaymHerman a scris:
accepte........
............................................................................................................
In biblia evreiasca (Tora)nu este nici macar o mentiune din tot ce ai zis.Interpretari fortate ,asta e totul.Nu sint profetii care sa spuna ca n-o sa acceptam ce?Minciuni ?Asa este scris "Sa nu credeti.Deci daca ar veni inca unul sau 2 si ar zice ca au venit in numele lui Dumnezeu.Noi nu credem.Dumnezeu a spus ca el va veni si ne va mintui.Iata ca la implinirea vremi ,dupa trecerea timpului neamurilor,Dumnezeu a venit si ne a ridicat din nou cortul(Tara Israel)si incet incet ne stringe dintre popoare(Nu ISUS)ci Dumnezeu face asta.Ce va face Isus cu crestini ,si care totusi sint crestini inca nu se stie ,cind toate popoarele vor veni impotriva Ierusalimului ,si asta cit de curind.Care sint principiile unanim acceptate de a fi crestin?Ca fiecare sustine despre el si desconsidera pe ceilalti.In Noul Testament nu exista o regula pentru crestinism ,ca Isus a murit cu mult inainte macar de a sti ca se va infiinta o organizatie care sa se rupa de iudaism .El saracul nici nu stia ca in viitor il vor numi Cristos.Pai era normal ,ca profet el nu era ,visator de vise si mai putin ,Dumnezeu l au proclamat altii.Si mai sint multe alte nepotriviri .Cu stima din Israel.

.......adica sunt atatea profetii in VT mai ales in Isaia cu
privire la Isus.......chiar si fariseii au citat din Scripturi locul
nasterii in fata lui Irod......au fost MARTORI la invierile pe
care le-a facut si chiar la INVIEREA SA.....nu mai vorbim
de Saul care a fost inainte de partea fariseilor......si cu toate
astea tu imi spui ca nu exista........da ce motiv aveti frate sa
respingeti la drept vorbind un OM care a facut numai bine ?....
chiar si pt. atat macar sa nu-L mai blamati......
.......eu zic sa fiti atenti cu ,,asteptarea,, voastra .....a unui
alt mesia.......pt. ca scriptura spune ca la sfarsit satana se
va preface chiar in ,,inger de lumina,,.......sa nu va pacaleasca
contrafacand ,,intrarea,, ......cu un alt mesia...........
.......oricum.....mersi pt. traducerile de pe celalalt forum.....

24 Re: Este Crucea un simbol crestin sau pagan ? la data de Vin Iun 13, 2008 2:43 pm

HaymHerman

vrajitor
Uita te bine ca la citatul acela lipseste ceva tocmai ca sa poata sa minta pe toti crestini.Adica din citatul acela se intelege ca evenimentul nu a avut loc ci e contra facut mai tirziu.Nu voi avea timp acuma sa ti explic ca intra Sabatul.Iar la noi Sabatul e Sfint
Noi nu respingem pe Isus si nu l blamam.Si alti prooroci au facut bine si au ramas oameni.Asa a ramas si Isus .Dumnezeu nu a avut nevoie de un alt dumnezeu sa l ajute.Isaia are alte interpretari corecte din punct de vedere al Torei
Vezi ca Isaia 7,14 este falsificat .Daca l traduci corect a cazut toata teoria crestinismului dintr o lovitura.Iar la Isaia 53,9 scrie in originalasa"El ii va arunca pe cei rai in groapa si pe cei bogati ii va pedepsi cu moartea care li se cuvine.De ce s au inversat scrierile sfinte si cu ce scop?Nu ca sa poata introduce o teorie falsa si s-o sprijine cu Tora?

25 Re: Este Crucea un simbol crestin sau pagan ? la data de Vin Iun 13, 2008 2:44 pm

HaymHerman

vrajitor
Daca ai nevoie de traduceri i ti dau dar trebuie si crezut asa cum este scris

Continut sponsorizat

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus  Mesaj [Pagina 1 din 8]

Mergi la pagina : 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum