Forum de spiritualitate

Ultimele subiecte
» Mai este cineva pe aici?
Dum Aug 11, 2013 8:58 am Scris de Tudorel666

» CRESTINI fara denominatiune
Sam Mar 09, 2013 7:18 pm Scris de crestinul

» Cine este in realitate Isus!
Dum Iul 08, 2012 2:11 pm Scris de Fairy

» NOSTALGII...poezii de Mihai LEONTE
Dum Iul 08, 2012 2:06 pm Scris de Fairy

» Ok
Mier Iun 16, 2010 11:37 am Scris de Tudorel666

» ARMONII MAJORE 2010...autor Mihai LEONTE
Mar Iun 15, 2010 3:42 am Scris de Mihai LEONTE

» vizitati
Lun Iun 14, 2010 9:59 am Scris de padawanu

» REVERII ADVERSE...poezii de Mihai LEONTE
Joi Iun 10, 2010 4:16 am Scris de Mihai LEONTE

» SCRIERI INOCENTE...de Mihai LEONTE
Vin Iun 04, 2010 4:05 pm Scris de Mihai LEONTE

» Cenzura istoriei!!!
Joi Iun 03, 2010 6:37 pm Scris de Ancuta

» Distihurile lui Bujor...autor Mihai LEONTE
Mar Mai 25, 2010 3:28 am Scris de Mihai LEONTE

» Despre crestinismul originar
Lun Mai 24, 2010 11:41 am Scris de Tudorel666

» Dorurile mele
Sam Mai 22, 2010 11:39 am Scris de Tudorel666

» VALENTE MEDII...poezii de Mihai LEONTE
Mier Mai 19, 2010 4:24 am Scris de Mihai LEONTE

» MIRAJELE ALBASTRE...poezii de Mihai LEONTE
Mier Mai 12, 2010 4:18 pm Scris de Mihai LEONTE

» APOGEUL METAFORIC...poezii de Mihai LEONTE
Dum Mai 09, 2010 7:04 am Scris de Mihai LEONTE

» RENASTEREA ZAMOLXIANISMULUI RELIGIA STRABUNILOR ROMANILOR
Mier Mar 24, 2010 12:01 pm Scris de HareKrishna

» Vishnuism-monoteismul hindus
Mier Mar 24, 2010 11:59 am Scris de HareKrishna

» Despre capitalismul salbatic
Mar Mar 02, 2010 2:54 pm Scris de wima2203

» Ce nu se spune despre Miscarea Legionara?
Mar Mar 02, 2010 2:39 pm Scris de wima2203

» E Omul urmasul lui Adam?
Dum Ian 31, 2010 9:46 pm Scris de Anticristul01

» Bine v-am gasit!
Dum Ian 31, 2010 8:13 pm Scris de Anticristul01

» POZE USERI
Joi Ian 28, 2010 3:37 pm Scris de IrinucaM

» Inaugurarea celei mai inalte cladiri din lume-DUBAI 2009
Mar Ian 12, 2010 9:06 pm Scris de Anticristul

» Arte martiale
Lun Ian 11, 2010 4:00 am Scris de IrinucaM

» Scrisoare adresata FEDERATIEI RUSE
Lun Ian 11, 2010 3:19 am Scris de IrinucaM

Cine este conectat?
In total este 1 utilizator conectat: 0 Inregistrati, 0 Invizibil si 1 Vizitator

Nici unul

[ Vizualizeaza toata lista ]

Recordul de utilizatori conectati a fost de 28, Joi Oct 02, 2014 3:20 am
Cautare

Rezultate pe:

Rechercher Cautare avansata

Nu sunteti conectat. Conectati-va sau inregistrati-va

Este Crucea un simbol crestin sau pagan ?

Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Urmatorul

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos  Mesaj [Pagina 6 din 8]

126 Re: Este Crucea un simbol crestin sau pagan ? la data de Mier Apr 08, 2009 6:06 am

evreii au fost poporul lui Dumnezeu ; acuma sunt crestinii ... sunt alte proorocii tot in vechiul testament care zic lucrul acesta : Dumnezeu va incheia un legamant NOU cu evreii , si ca va chema toate neamurile la mantuire , deci adica un legamant cu toate neamurile , nou ; asta s-a si petrecut ; legamantul cel nou , noul testament , este legamantul incheiat de Dumnezeu cu evreii si cu toate neamurile ; acuma nu numai evreii sunt poporul lui Dumnezeu , ci crestinii in general , evrei sau de alte neamuri , in egala masura : " in Hristos nu mai este evreu sau elin , barbat sau femeie " ... Hristos al nostru nu este rasist ...

deci cand Dumnezeu a zis , tot in proorociile voastre ca va incheia un legamant nou , atunci desigur ca El insusi l-a negat , s-a dezis de cel vechi ; si daca acest nou legamant este nu numai cu evreii ci cu toate neamurile fara discriminare , atunci asa sa fie !

Vezi profilul utilizatorului

127 Re: Este Crucea un simbol crestin sau pagan ? la data de Mier Apr 08, 2009 12:51 pm

@ anticristu,
O singură chestiune.
Înainte de a "făta" albionul statul Israel pe vechile meleaguri biblice de ce evreii au cerut, ba chiar insistat, să li-se facă țara pe teritoriul...Rom^niei? Ce-i mîna în cerința asta? Cinstea și modestia? hi

128 Re: Este Crucea un simbol crestin sau pagan ? la data de Mier Apr 08, 2009 1:11 pm

Soimos

admin
Dulgherul a scris:@ anticristu,
O singură chestiune.
Înainte de a "făta" albionul statul Israel pe vechile meleaguri biblice de ce evreii au cerut, ba chiar insistat, să li-se facă țara pe teritoriul...Rom^niei? Ce-i mîna în cerința asta? Cinstea și modestia? hi
NU cred ...probabil faptul ca pana in 1877 nu a existat nicio Romanie ..si era pacat ca o tara atat de frumoasa si manoasa sa nu aibe stapan!

129 Re: Este Crucea un simbol crestin sau pagan ? la data de Mier Apr 08, 2009 5:55 pm

Soimos a scris:
NU cred ...probabil faptul ca pana in 1877 nu a existat nicio Romanie ..si era pacat ca o tara atat de frumoasa si manoasa sa nu aibe stapan!

Este vorba de 1948 sika. Atunci exista...România, parcă!!!

130 Re: Este Crucea un simbol crestin sau pagan ? la data de Mier Apr 08, 2009 5:57 pm

Mă mir că nu le-a vinit pînă atunci ideea:

131 Re: Este Crucea un simbol crestin sau pagan ? la data de Mier Apr 08, 2009 6:35 pm

Soimos

admin
Dulgherul a scris:Mă mir că nu le-a vinit pînă atunci ideea:

In 1948 nu era cazul ca erau alti musterii mai mari ca ei.
Primi sionisti care s-au tras la vatra stramoseasca adica in Orientul Mijlociu au facut-o la sfarsitul secolului 19 deci in perioada de care eu vorbeam.

132 Re: Este Crucea un simbol crestin sau pagan ? la data de Joi Apr 09, 2009 8:56 am

Soimos a scris:
Dulgherul a scris:Mă mir că nu le-a vinit pînă atunci ideea:

In 1948 nu era cazul ca erau alti musterii mai mari ca ei.
Primi sionisti care s-au tras la vatra stramoseasca adica in Orientul Mijlociu au facut-o la sfarsitul secolului 19 deci in perioada de care eu vorbeam.

Poi puteau alege Italia, de exemplu, că era aceiași situație.

133 Re: Este Crucea un simbol crestin sau pagan ? la data de Joi Apr 09, 2009 8:42 pm

Anticristul

eliberat
Dulgherul a scris:@ anticristu,
O singură chestiune.
..............................................................................
Unde ai gasit o asa cerinta a evreilor si catre cine a fost inminata petitia?

134 Re: Este Crucea un simbol crestin sau pagan ? la data de Sam Apr 11, 2009 7:21 am

[quote="Anticristul"
..............................................................................
Unde ai gasit o asa cerinta a evreilor si catre cine a fost inminata petitia?[/quote]

Ce vă mai place vouă evreilor să măsluiți istpria.

Cînd evrei ca Pauker, Vîșinski, Roller etc. au adus comunismul în România pe tancurile sovietice au înaintat cuiva vreo petiție?

Ați fost, sînteți și ve-ți rămîne ...jalnici, întotdeauna.

135 Re: Este Crucea un simbol crestin sau pagan ? la data de Sam Apr 11, 2009 7:40 am

totusi , nu toti evreii sunt vinovati , sa nu generalizam ... ei , ca si popor au vina de a se fi lepadat de Hristos , si ca au ceru rastignirea Lui si ca zis : sangele Lui asupra noastra si asupra copiilor nostru ... insa de chetiile astea cu comunismul nu sunt vinovati toti evreii , ci numai masoneria si sionismul ... aceste doua organizatii sataniste ( care la suprafata , de ochii lumii se prefac ca nu sunt sataniste ci foarte impaciuitoare ) sunt intr-adevar vinovate de tot raul care este si va fi in lumea asta , caci ei comploteaza din umbra sa aduca noua ordine mondiala si pe antihrist , si va aduce in stare de sclavagism pe toti oamenii de pe pamant , cu unele exceptii ... masoneria si sionismul sunt organizatii satanice , care au ele o legatura cu evreii , dar nu sunt tot una cu poporul evreu ...

136 Re: Este Crucea un simbol crestin sau pagan ? la data de Sam Apr 11, 2009 8:23 am

Soimos

admin
ISIHAST a scris:totusi , nu toti evreii sunt vinovati , sa nu generalizam ... ei , ca si popor au vina de a se fi lepadat de Hristos , ...
Zau daca nu ma stric de ras cand vad atat de putina ratiune ...dar multa "lectie mincinoasa" bagata in cap si suflet de altii ...probabil ca sa nu mai fie nevoie sa judeci cu mintea proprie!

Cei care l-au rastignit pe Isus au fost Clerul evreu si stapanirea romana ...nu poporul evreu care l-a URMAT pe Isus!
Ca dovada vedeti chiar biografia lul Pavel care a fost in slujba clerului uca ... ???? ...pe cine vana el si pe cine ii tortura pana cand s-a convertit????? ...pai daca poporul evreu nu l-a urmat pe Isus ...de ce stapanirea a angajat zeci de prigonitori impotriva ....cui?????

Vedeti ca nu va duce mintea de loc si inghiti toate minciunile asa a proasta pe nemestecate!

Cei care l-au lepadat pe Isus au fost stapanirea romana cea care a dat dispozitie ca si evreii care il urmau sa fie ucisi ca si invatatorul lor ...si care au terminat "adevaratul crestinism" la Niceea cand au fost TOTI "evreii crestini" convertiti cu forta la noua religie a satanei ...adica crestinismul nascut din minciuna, boptezat de criminali ...si el insusi odios instrument de manipulare criminala !

137 Re: Este Crucea un simbol crestin sau pagan ? la data de Sam Apr 11, 2009 5:37 pm

Și au rămas convertiți al naibi, de dreaqul ia luat.

138 Re: Este Crucea un simbol crestin sau pagan ? la data de Sam Apr 11, 2009 6:30 pm

Anticristul

eliberat
Ana Pauker si Iosif Kisinevski si ceilallti au fost doar uneltele lui Gheorhge de la Dej.Cine conducea Romania,,un ministru oarecare sau seful guvernului.Secretarul general cum ii spunea pe atunci?

139 Re: Este Crucea un simbol crestin sau pagan ? la data de Sam Apr 11, 2009 7:02 pm

Anticristul a scris:Ana Pauker si Iosif Kisinevski si ceilallti au fost doar uneltele lui Gheorhge de la Dej.Cine conducea Romania,,un ministru oarecare sau seful guvernului.Secretarul general cum ii spunea pe atunci?
Lasă anti lălăială că le plăcea în...administrație.
Cui naiba au înaintat evreii ăia petiții să fie la putere?
Asta-i chestiunea. crazy

140 Re: Este Crucea un simbol crestin sau pagan ? la data de Sam Apr 11, 2009 7:13 pm

Anticristul

eliberat
Aveau carte baieti si moscova a vut nevoie de citeva capete luminate, ca sa intunece mintea oamenilor .Si cum era sa nu le placa in administratie dar au platit cam scump petrecerea.Ca biletul de intrare era gratis dar plateai la iesire.

141 Re: Este Crucea un simbol crestin sau pagan ? la data de Dum Apr 12, 2009 10:06 am

poporul iudeu s-a lepadat de Hristos cand au strigat " rastigneste-L rastigneste-L " ... e adevarat ca la aceasta crima au instigat conducatorii poporului iudeu , daur poporul evreu si romanii au sustinut crima , si au devenit si ei vinovati de asta ... nu a cerut poporul de la romani " rastigneste-L " ? nu au strigat ei , poporul , " sangele Lui asupra noastra si asupra copiilor nostri " ? si datorita acestui autobleestem , nici azi evreii nu mai au odinhna in tara lor , si 2000 de ani au fost alungati si au ratacit in toata lumea ... si inca nu s-au vindecat de vechea lor crima , nici azi nu s-au pocait ... si de aceea Dumnezeu va ingadui asupralor inca o ispita ingrozitoare : sa il primeasca pe antihrist ca si rege al lor la ierusalim , si apoi sa bea si evreii , ca si intreaga lume , din cupa maniei si urgiei lui Dumnezeu , impreuna cu satanicul rege al lor , antihrist ... asta va fi ultima ispita prin care va trece neamul evreiesc , dupa care isi vor da seama definitiv de ce au facut ei acuma 2000 de ani , si se vor pocai in sac si in cenusa ... acuma Dumnezeu ii va ajuta pe evrei ca ei sa isi redobandeasca tara , pamantu lor stramosesc , ca sa se implineasca profetiile , si anume sa il primeasca pe antihrist ... caci ei daca nu vor trece si prin aceasta ultima ispita ( lectie ) nu s-ar mai intoarece niciodata la Dumnezeu ... deci pentru ca ei sa se intoarca , Dumnezeu le ingaduie acuma si chiar ii si ajuta , chiar si prin minuni , ca sa redobandeasca pamantul lor ... dar cand vor vedea mania lui Dumnezeu care se va abate asupra pamantului , in anii de domnie ai antihristului , caci vor veni necazuri pe pamant cum nu a mai fost niciodata , si va fi si mai rau chiar si decat la potop , atunci evreii ca si ntregul pamant isi vor da seama ca antihristul a fost un inselator ... si astfel oamenii se vor dezice de necuratul acela de antihrist , si apoi va aparea pe cer Mantuitorul Iisus Hristos , si prin mana dumnezeiasca antihrsitul va muri ingrozitor ... vazand aceasta minune , toate popoarele se vor converti la ortodoxie , inclusiv evreii ... si vor mai fi inca cateva sute de ani pana la sfarsitu lumii ...

142 Re: Este Crucea un simbol crestin sau pagan ? la data de Dum Apr 12, 2009 11:42 am

Anticristul a scris:Ca biletul de intrare era gratis dar plateai la iesire.

Poi trebuia plătit, nu de alta da l-au lucrat pe Dej.

143 Re: Este Crucea un simbol crestin sau pagan ? la data de Dum Apr 12, 2009 2:25 pm

Soimos

admin
Dulgherul a scris:Și au rămas convertiți al naibi, de dreaqul ia luat.

Pai vezi daca iti lipseste cultura nu intelegi problema!

Pai daca evrei au fost macelariti de romani deja dupa moartea lui Isus si apoi imprastiati intr-un imperiu in care tot mai ales ei EVEREII au fost primii crestini ... iar dupa sute de ani de prigoana anticrestina, Constantin a fost cel care le-a dat lovitura finala ucigand si apoi confiscand averile tuturor care nu au trecut la "noul crestinism" ... atunci cum sa ramana convertiti ... nu te gandesti?

Voi asa zisi crestini ... va mai repet pana va intra asta bine in cap ...voi urmati Religia Romei si nu pe cea a lui Isus ...ci a ucigasilor lui Isus si a celor care au interzis Invataturile sale ... si culmea nerusinarii este ca dupa ce le-ati furat scripturile si le prezentati mincinos ca fiind ale voastre doar ca ati schimbat titlul acestora ...dupa ce le-ati FURAT si modificat religia ...si i-ati ucis pe evreii ...va mai permiteti sa ii acuzati, jigniti si macelariti in progroame pe cei care nu au avut decat o singura vina ...sa va intalneasca pe VOI!

144 Re: Este Crucea un simbol crestin sau pagan ? la data de Dum Apr 12, 2009 5:09 pm

Artistu

demon
Soimos a scris:
Dulgherul a scris:Și au rămas convertiți al naibi, de dreaqul ia luat.

Pai vezi daca iti lipseste cultura nu intelegi problema!

Pai daca evrei au fost macelariti de romani deja dupa moartea lui Isus si apoi imprastiati intr-un imperiu in care tot mai ales ei EVEREII au fost primii crestini ... iar dupa sute de ani de prigoana anticrestina, Constantin a fost cel care le-a dat lovitura finala ucigand si apoi confiscand averile tuturor care nu au trecut la "noul crestinism" ... atunci cum sa ramana convertiti ... nu te gandesti?

Voi asa zisi crestini ... va mai repet pana va intra asta bine in cap ...voi urmati Religia Romei si nu pe cea a lui Isus ...ci a ucigasilor lui Isus si a celor care au interzis Invataturile sale ... si culmea nerusinarii este ca dupa ce le-ati furat scripturile si le prezentati mincinos ca fiind ale voastre doar ca ati schimbat titlul acestora ...dupa ce le-ati FURAT si modificat religia ...si i-ati ucis pe evreii ...va mai permiteti sa ii acuzati, jigniti si macelariti in progroame pe cei care nu au avut decat o singura vina ...sa va intalneasca pe VOI!

Mda, daca nu iei o pusca sa-i inveti minte pe crestini, tot de pomana.
PS Nu gasesc emoticonul pentru sarcasm, dar intelegi tu ce vreau sa zic. Sau poate nu.

145 Re: Este Crucea un simbol crestin sau pagan ? la data de Dum Apr 12, 2009 7:10 pm

Artistu a scris:

PS Nu gasesc emoticonul pentru sarcasm, dar intelegi tu ce vreau sa zic. Sau poate nu.

Pierzi timpul artistule.

Soimușul susține că se trage dintr-un neam de pe la grădina zoo și în educația lui nu înțelege noțiuni simple ca: mătură, făraș, mop, curățători, etc...
După mintea lui creștini iau prigonit pe evreii. De altfel îi place printre urmași nazismului.

146 Re: Este Crucea un simbol crestin sau pagan ? la data de Dum Apr 12, 2009 7:31 pm

Soimos

admin
Dulgherul a scris:
Artistu a scris:

Pierzi timpul artistule.

Soimușul susține că se trage dintr-un neam de pe la grădina zoo și în educația lui nu înțelege noțiuni simple ca: mătură, făraș, mop, curățători, etc...
După mintea lui creștini iau prigonit pe evreii. De altfel îi place printre urmași nazismului.
La mintea ta care face eforturi sa priceapa notiuni ca matura, faras, mop etc ... banuiesc ca este extrem de greu sa pricepi realitatea istorica !
Nu crestinii nu iau prigonit pe evrei ca ei insisi erau evrei!

Cei care au prigonit evreii au fost falsii crestini ...adica facaturile mincinoase ale Romei ...dar cum sa intelegi asa ceva cand esti format din lut ca oala de noapte si nu evoluezi ca nu exista evolutie (ptr olitele de lut)

147 Re: Este Crucea un simbol crestin sau pagan ? la data de Dum Apr 12, 2009 7:35 pm

Soimos

admin
Artistu a scris:

Ce am eu sa-i pun la punct pe crestini ...crezi ca am ajuns mantuitorul lor?

Noi discutam despre adevar si minciuna in religia crestina pentru ca traim ancorati si inconjurati in aceasta minciuna prost conceputa.

148 Re: Este Crucea un simbol crestin sau pagan ? la data de Lun Apr 13, 2009 6:22 am

ortodoxia nu are minciuna ...

149 Re: Este Crucea un simbol crestin sau pagan ? la data de Lun Apr 13, 2009 7:41 am

Anticristul

eliberat
Pai ia biblia Emanuele si documenteaza te ,de unde se trage ortodoxia?

150 Re: Este Crucea un simbol crestin sau pagan ? la data de Lun Apr 13, 2009 7:59 am

Anticristul

eliberat
ISIHAST a scris:poporul iudeu s-a lepadat de Hristos cand au strigat " rastigneste-L rastigneste-L " ... e adevarat ca la aceasta crima au instigat conducatorii poporului iudeu , daur poporul evreu si romanii au sustinut crima , si au devenit si ei vinovati de asta ... nu a cerut poporul de la romani " rastigneste-L " ? nu au strigat ei , poporul , " sangele Lui asupra noastra si asupra copiilor nostri " ? si datorita acestui autobleestem , nici azi evreii nu mai au odinhna in tara lor , si 2000 de ani au fost alungati si au ratacit in toata lumea ... si inca nu s-au vindecat de vechea lor crima , nici azi nu s-au pocait ... si de aceea Dumnezeu va ingadui asupralor inca o ispita ingrozitoare : sa il primeasca pe antihrist ca si rege al lor la ierusalim , si apoi sa bea si evreii , ca si intreaga lume , din cupa maniei si urgiei lui Dumnezeu , impreuna cu satanicul rege al lor , antihrist ... asta va fi ultima ispita prin care va trece neamul evreiesc , dupa care isi vor da seama definitiv de ce au facut ei acuma 2000 de ani , si se vor pocai in sac si in cenusa ... acuma Dumnezeu ii va ajuta pe evrei ca ei sa isi redobandeasca tara , pamantu lor stramosesc , ca sa se implineasca profetiile , si anume sa il primeasca pe antihrist ... caci ei daca nu vor trece si prin aceasta ultima ispita ( lectie ) nu s-ar mai intoarece niciodata la Dumnezeu ... deci pentru ca ei sa se intoarca , Dumnezeu le ingaduie acuma si chiar ii si ajuta , chiar si prin minuni , ca sa redobandeasca pamantul lor ... dar cand vor vedea mania lui Dumnezeu care se va abate asupra pamantului , in anii de domnie ai antihristului , caci vor veni necazuri pe pamant cum nu a mai fost niciodata , si va fi si mai rau chiar si decat la potop , atunci evreii ca si ntregul pamant isi vor da seama ca antihristul a fost un inselator ... si astfel oamenii se vor dezice de necuratul acela de antihrist , si apoi va aparea pe cer Mantuitorul Iisus Hristos , si prin mana dumnezeiasca antihrsitul va muri ingrozitor ... vazand aceasta minune , toate popoarele se vor converti la ortodoxie , inclusiv evreii ... si vor mai fi inca cateva sute de ani pana la sfarsitu lumii ...
...........................................................................................
Cite minciuni poti tu debita intr-un singur mesaj ,te-ai intrebat vreodata?
Daca Anticristul va fi rege la Ierusalim,de ce sa vina necazuri peste toata lumea?Cine trimiute aceste necazuri si de unde?Dumnezeu?Isus?Sau alti draci care mai circula prin univers?Cum ar putea un imparat care va fi la Ierusalim sa chinue pe Catolici din America de ex.Sau pe musulmani de la Meca?Ce putere va avea el peste popoarele de alta religie, daca el va firege la Iewrusalim?De cind asculta popoarele altor tari de un rege asa de mic ca Israelul?Oare calugari acestia ortodocsi ciar sunt fara creier deloc?Cum ar accepta papalitatea un conducator universalpeste popoare si el sa stea linistit in scaunul lui?Sint o mie de intrebari ,la care ramii mut ,cind asculti explicatia unui astfel de calugar ortodox.
Nici nu vreau sa merg pina la capat ca mi-ar lua mult timp sa ti raspund la toate aberatiile.

Continut sponsorizat

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus  Mesaj [Pagina 6 din 8]

Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum