Forum de spiritualitate

Ultimele subiecte
» Mai este cineva pe aici?
Dum Aug 11, 2013 8:58 am Scris de Tudorel666

» CRESTINI fara denominatiune
Sam Mar 09, 2013 7:18 pm Scris de crestinul

» Cine este in realitate Isus!
Dum Iul 08, 2012 2:11 pm Scris de Fairy

» NOSTALGII...poezii de Mihai LEONTE
Dum Iul 08, 2012 2:06 pm Scris de Fairy

» Ok
Mier Iun 16, 2010 11:37 am Scris de Tudorel666

» ARMONII MAJORE 2010...autor Mihai LEONTE
Mar Iun 15, 2010 3:42 am Scris de Mihai LEONTE

» vizitati
Lun Iun 14, 2010 9:59 am Scris de padawanu

» REVERII ADVERSE...poezii de Mihai LEONTE
Joi Iun 10, 2010 4:16 am Scris de Mihai LEONTE

» SCRIERI INOCENTE...de Mihai LEONTE
Vin Iun 04, 2010 4:05 pm Scris de Mihai LEONTE

» Cenzura istoriei!!!
Joi Iun 03, 2010 6:37 pm Scris de Ancuta

» Distihurile lui Bujor...autor Mihai LEONTE
Mar Mai 25, 2010 3:28 am Scris de Mihai LEONTE

» Despre crestinismul originar
Lun Mai 24, 2010 11:41 am Scris de Tudorel666

» Dorurile mele
Sam Mai 22, 2010 11:39 am Scris de Tudorel666

» VALENTE MEDII...poezii de Mihai LEONTE
Mier Mai 19, 2010 4:24 am Scris de Mihai LEONTE

» MIRAJELE ALBASTRE...poezii de Mihai LEONTE
Mier Mai 12, 2010 4:18 pm Scris de Mihai LEONTE

» APOGEUL METAFORIC...poezii de Mihai LEONTE
Dum Mai 09, 2010 7:04 am Scris de Mihai LEONTE

» RENASTEREA ZAMOLXIANISMULUI RELIGIA STRABUNILOR ROMANILOR
Mier Mar 24, 2010 12:01 pm Scris de HareKrishna

» Vishnuism-monoteismul hindus
Mier Mar 24, 2010 11:59 am Scris de HareKrishna

» Despre capitalismul salbatic
Mar Mar 02, 2010 2:54 pm Scris de wima2203

» Ce nu se spune despre Miscarea Legionara?
Mar Mar 02, 2010 2:39 pm Scris de wima2203

» E Omul urmasul lui Adam?
Dum Ian 31, 2010 9:46 pm Scris de Anticristul01

» Bine v-am gasit!
Dum Ian 31, 2010 8:13 pm Scris de Anticristul01

» POZE USERI
Joi Ian 28, 2010 3:37 pm Scris de IrinucaM

» Inaugurarea celei mai inalte cladiri din lume-DUBAI 2009
Mar Ian 12, 2010 9:06 pm Scris de Anticristul

» Arte martiale
Lun Ian 11, 2010 4:00 am Scris de IrinucaM

» Scrisoare adresata FEDERATIEI RUSE
Lun Ian 11, 2010 3:19 am Scris de IrinucaM

Cine este conectat?
In total este 1 utilizator conectat: 0 Inregistrati, 0 Invizibil si 1 Vizitator

Nici unul

[ Vizualizeaza toata lista ]

Recordul de utilizatori conectati a fost de 28, Joi Oct 02, 2014 3:20 am
Cautare

Rezultate pe:

Rechercher Cautare avansata

Nu sunteti conectat. Conectati-va sau inregistrati-va

Este Crucea un simbol crestin sau pagan ?

Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Urmatorul

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos  Mesaj [Pagina 7 din 8]

151 Re: Este Crucea un simbol crestin sau pagan ? la data de Lun Apr 13, 2009 8:18 am

Soimos

admin
ISIHAST a scris:ortodoxia nu are minciuna ...

E adevarat nu are ...ci ESTE o minciuna !

Nici ca se putea altfel ... cum crezi tu ca o minciuna care e toata numai minciuna poate avea alte minciuni?

Vezi profilul utilizatorului

152 Re: Este Crucea un simbol crestin sau pagan ? la data de Lun Apr 13, 2009 8:24 am

Anticristul

eliberat
Soimos,tu vrei sa luminezi cu cunoastere un calugar care si a petrecut toata viata in intunerec.E casi cum ai vrea sa faci cirtita sa vada soarelesi sa traiasca la suprafata pamintului.

153 Re: Este Crucea un simbol crestin sau pagan ? la data de Lun Apr 13, 2009 4:09 pm

frate , cati ani ai ? ca daca esti tanar vei vedea si tu profetia care ti-am pofetito io mai sus cu ochii tai ... catolicii si toti protestantii vor accepta pe anticrist ... anticrist va fi rege la iersalim si va fi rege nu numai al evreilor ci al tuturor popoarelor de pe pamant ; tu chiar nu stii ce planuieste msaoneria si sionismul de atatea veacuri ? chiar nu stii ? inseamna ca evreii saracii nu sunt nici pe departe vinovati de ceea ce vor sa faca masonii si sionistii ... hahahahahaha ... anticristul va fi rege al intregii lumii ; toti se vor inchina lui , pana si catolicii si papa si budistii si mahomedanii , absolut toti ... tu ai auzit de new age , de noua ordine mondiala , de noua religie == new age , care va curpinde toate religiile lumii in una singura ? iaca toate sunt sub ochii nostri deja ; venirea lui antihrist e deja pregatita ; trebuie numai ca evreii sa isi faca iar templul lui solomon , si este in pregatire asta deja ; mai trebuie sa fie ciputi cu cipuri de alea implantate intreaga populatie a pamantului ; mai trebuie redusa populatia globului la un miliard sau 500 de milioane , depinde , si dupa aia gata : vine anticristtul , mare rege incoronat la ierusalim peste toate popoarele ; pai de ce crezi tu ca se fac acuma tot felu de uniuni : uniunea europeana , uninunea africana , s-au semnat deja actele pentru o uniune nord americana , alta uniune asiatica , si la urma se va face o unire a tuturor uniunile pamantului si va fi un stat unic ; nu ai auzit ca spre asta se merge acuma ? nu asta tot porpovaduiesc toti bosii statelor din toata lumea ? ba da ... deci , e o chestie numai de timp ... noi vom vedea astea toate in cativa ani de aici incolo ... dupa ce va veni antihristul , acela la inceput va aparea un om foarte bun si milostiv si evlavios ; va fi din semintia lui dan ... dupa ce va castiga puterea mondiala , va icepe sa isi arate adevarata fata : va deveni un monstru , cel mai mare monstru din istoria omenirii , si va prigoni pe cei ce nu se gor supune sistemului lui dicatorial ... el va da legi sa curveasca tatal cu fiica , sa se faca crime fara nici un rost in numele lui , homozexualitatea , prostitutia etc etc ; va instaura o imparatie a satanei pe pamant ; din cauza ca oamenii il vor asculta de frica , Dumnezeu va pedepsi pamantul cu urgii cum nu au mai fost niciodata ... dupa 3 ani jumate de domnie va veni sfarsitu lui antihrist , si toata lumea se va converti la ortodoxie , deoarece ortodocsii vor fi singurii care nu se vor supune lui antihrist ; in plus Hristos se va arata atunci cand va fi omorat antihrstul si va arata lumii ca ortodoxia este singura credinta adevarata si mantuitoare ...

tu ai auzit de ecumenism ? ce vrea ecumenismul ? ecumenismul a cuprins acuma toate religiile lumii si prin aceasta miscare vor bosii din toate religiile sa le uneasca pe toate intr-un bors numit new-age , religia noii ere ... acea religie va fi religia lui antihrist ... la acest ecumenism a aderat deja de muuulti ani si papa al catolicilor , si sectele protestante , si conducatorii iudaismului , si mahomedanii si budistii etc ... ai vazut tu budisti care se inchinau la statuia lui buda in biserica catolica cu aprobarea papei ? daca nu ai vazut iti pot arata io filmu ... cum se explica aceasta ????????????? si fel de fel de combinatii din astea au fost , intre catolici si diferite religii pagane ( iti dai seama !!!!! ) , intre iudei si catolici si sectari crestini etc etc ... deci acus vom asista la unirea tuturor religiilor lumii in una singura ; numai ortodocsii nu vor intra in acea unica biserica antihristica ... noi nu avem voie sa intram acolo , mai bine murim ...

154 Re: Este Crucea un simbol crestin sau pagan ? la data de Lun Apr 13, 2009 7:35 pm

Soimos

admin
ISIHAST a scris:frate , cati ani ai ? ca daca esti tanar vei vedea si tu profetia care ti-am pofetito io mai sus cu ochii tai ... catolicii si toti protestantii vor accepta pe anticrist ...
Pe antichrist????

Adica pe Isus ?

Sau nu stiai ca Isus este primul Antichrist ...caci Christosul este tocmai diavolul care i-a furat identitatea ...i-a furat religia si a incalcat tot ce avea Isus mai scump si Sfant ... adica Legile lui Yahwe!

155 Re: Este Crucea un simbol crestin sau pagan ? la data de Mar Apr 14, 2009 6:26 am

repeti mereu acelasi lucru , ca Iisus este satan , dar nu ai nici o baza la afirmatiile tale ... sorry ...

156 Re: Este Crucea un simbol crestin sau pagan ? la data de Mar Apr 14, 2009 6:29 am

Anticristul

eliberat
Nu Isus este acesta, ci "Cristos", Isihaste! Soimos este pe aproape.

157 Re: Este Crucea un simbol crestin sau pagan ? la data de Mar Apr 14, 2009 7:14 am

Anticristul

eliberat
ISIHAST a scris:frate , cati ani ai ? ca daca esti tanar vei vedea si tu profetia care ti-am pofetito io mai sus cu ochii tai ... catolicii si toti protestantii vor accepta pe anticrist ... anticrist va fi rege la iersalim si va fi rege nu numai al evreilor ci al tuturor popoarelor de pe pamant ; tu chiar nu stii ce planuieste msaoneria si sionismul de atatea veacuri ? chiar nu stii ? inseamna ca evreii saracii nu sunt nici pe departe vinovati de ceea ce vor sa faca masonii si sionistii ... hahahahahaha ... anticristul va fi rege al intregii lumii ; toti se vor inchina lui , pana si catolicii si papa si budistii si mahomedanii , absolut toti ... tu ai auzit de new age , de noua ordine mondiala , de noua religie == new age , care va curpinde toate religiile lumii in una singura ? iaca toate sunt sub ochii nostri deja ; venirea lui antihrist e deja pregatita ; trebuie numai ca evreii sa isi faca iar templul lui solomon , si este in pregatire asta deja ; mai trebuie sa fie ciputi cu cipuri de alea implantate intreaga populatie a pamantului ; mai trebuie redusa populatia globului la un miliard sau 500 de milioane , depinde , si dupa aia gata : vine anticristtul , mare rege incoronat la ierusalim peste toate popoarele ; pai de ce crezi tu ca se fac acuma tot felu de uniuni : uniunea europeana , uninunea africana , s-au semnat deja actele pentru o uniune nord americana , alta uniune asiatica , si la urma se va face o unire a tuturor uniunile pamantului si va fi un stat unic ; nu ai auzit ca spre asta se merge acuma ? nu asta tot porpovaduiesc toti bosii statelor din toata lumea ? ba da ... deci , e o chestie numai de timp ... noi vom vedea astea toate in cativa ani de aici incolo ... dupa ce va veni antihristul , acela la inceput va aparea un om foarte bun si milostiv si evlavios ; va fi din semintia lui dan ... dupa ce va castiga puterea mondiala , va icepe sa isi arate adevarata fata : va deveni un monstru , cel mai mare monstru din istoria omenirii , si va prigoni pe cei ce nu se gor supune sistemului lui dicatorial ... el va da legi sa curveasca tatal cu fiica , sa se faca crime fara nici un rost in numele lui , homozexualitatea , prostitutia etc etc ; va instaura o imparatie a satanei pe pamant ; din cauza ca oamenii il vor asculta de frica , Dumnezeu va pedepsi pamantul cu urgii cum nu au mai fost niciodata ... dupa 3 ani jumate de domnie va veni sfarsitu lui antihrist , si toata lumea se va converti la ortodoxie , deoarece ortodocsii vor fi singurii care nu se vor supune lui antihrist ; in plus Hristos se va arata atunci cand va fi omorat antihrstul si va arata lumii ca ortodoxia este singura credinta adevarata si mantuitoare ...

tu ai auzit de ecumenism ? ce vrea ecumenismul ? ecumenismul a cuprins acuma toate religiile lumii si prin aceasta miscare vor bosii din toate religiile sa le uneasca pe toate intr-un bors numit new-age , religia noii ere ... acea religie va fi religia lui antihrist ... la acest ecumenism a aderat deja de muuulti ani si papa al catolicilor , si sectele protestante , si conducatorii iudaismului , si mahomedanii si budistii etc ... ai vazut tu budisti care se inchinau la statuia lui buda in biserica catolica cu aprobarea papei ? daca nu ai vazut iti pot arata io filmu ... cum se explica aceasta ????????????? si fel de fel de combinatii din astea au fost , intre catolici si diferite religii pagane ( iti dai seama !!!!! ) , intre iudei si catolici si sectari crestini etc etc ... deci acus vom asista la unirea tuturor religiilor lumii in una singura ; numai ortodocsii nu vor intra in acea unica biserica antihristica ... noi nu avem voie sa intram acolo , mai bine murim ...
......................................................................
Dar si pe site-uri catolice am citit tot aceste lucruri. Le copiati unii de la altii si va puneti ca numai voi veti fi.

Cind va accepta papalitatea un conducator religios al lumii mai mare decit el? Te-ai intrebat vreodata? Cind vor accepta musulmanii un conducator evreu peste ei? Sau budistii, care toti laolalta sint peste 3 miliarde?
Oare 5 milioane de evrei vor putea face ce spui tu, sa asculte toate popoarele de ei? Atunci tu ne ridici pe cea mai inalta treapta a istoriei, daca si papa va veni si se va inchina inaintea noastra!!
Dar ce vor face ortodocsii, ca sint raspinditi in toata lumea? Va trebui sa isi caute o tara de refugiu, ca altfel nu vor rezista.

158 Re: Este Crucea un simbol crestin sau pagan ? la data de Mar Apr 14, 2009 1:01 pm

papa candideaza el insusi la functia de anticrist ... insa poate nu va fi el ... ceea ce nu stiti voi , si nu stiu nici aia de pe siteurile catolice , este ca papii sunt si ei masoni ( multi dintre ei ) , si sunt in legatura ascunsa cu sionismul ; atata masoneria cat si sionismul vor sa instaleze pe anticrist ; ca va fi ales papa in functia asta , nu stim sigur ; insa stim ca papa il va sustine pe anticrist ca si conducatoru budistilor , sau sefu sinogogii evreiesti etc ... toti sunt infiltrati acuma din randurile masoneriei , iar cei nestiutori nu tin cont de adevarul acesta : papa este mana in mana cu masoneria si sionismul , si cu antihrist ... normal ca il va sustine pe antihrist si papa ... uite-te la noua directie a papei , din ultimele decenii : se comporta de parca toti , si ortodocsii si catolicii si budistii si mahomedanii si iudeii si etc etc fac parte din aceeasi biserica , din care cei mai luminati ii considera el pe catolici evident ... papa a facut afirmatii de genul acesta ... deci , deja este pus fundamentul pentru viitoarea biserica antihristica , iar papa este de mult timp mana in mana cu sionismul si masoneria ; intelegerea dintre papa si aceste organizatii sataniste este ca el , papa , sa fie ales acel anticrist ; papa dintotdeauna a avut pretentii la a fi conducatorul suprem religios al pamantului , deci profilul lui se potriveste de minune la cel al lui antihrist ; daca va fi el ales drept antihrist , asta nu stim , insa are mari sanse ... totusi , chiar daca nu va fi el ales , papa se va supune antihristului de teama ... asta e sigur ... antihristul se va impune pe calea razboiului mondial , razboi prin care el va ameninta cu distrugerea totala a oricarui stat care nu se va supune lui ... papa va fi si el prins in acest mars al mortii , al ascultarii de antihrist ... cum am mai zis , el deja este mason de mult timp , si este mana in mana cu masoneria si sionismul ; aceasta nu o stiu credinciosii catolici , aia e problema ...

voi ati auzit de proorociile de la fatima ( ale catolicilor ) , in care si papa crede ca sunt de la Dumnezeu ??? pai stiti ce se spune in proorociile alea ? se spune ca antihristul va fi urmatorul papa care vine dupa ratzinger ; acesta profetie , a fost data pe vremea papei care a fost inainte de ioan paul al doilea ( parca pius nu stiu cat ii zicea ) si acel papa a fost pur si simplu socat cand a citit pentru prima data proroocia , deoarece el credea si asta o cred si in ziua de azi catolicii , ca acea profetie este de la Dumnezeu ... insusi ratzinger a zis ca se roaga sa nu se implineasca proorocia aia , deci si el recunoaste aceasta posibilitate ... desigur , se roaga sa nu fie adevarata de ochii lumii , insa papii dintotdeauna au vrut acest rang de conducatori religiosi ai lumii , rol pe care il va avea numai antihristul pe pamant ... voi stiti ca papa a vrut sa incheie o intelegere cu palestinienii si evreii , ca sa faca pace intre ei cu conditia ca papa sa primeasca stapanirea peste o parte din teritoriul ierusalimului ? de ce il intereseaza pe papa aceste stapaniri oare ? ce treaba are el cu evreii si cu palestinienii ? asta o stie numai el , desigur , dar si noi : vrea sa ajunga la dominatia lumii ... oare nu aceasta a cautat papa prin cruciadele inchizitiei ? ba da ... el de secole , de 1000 de ani de cand exista papismul , aceste demon al papismului nu a cautat decat ca prin forta se devina conducatorul religios al lumii ... el crede ca i sa cuvione acest drept , insa se inseala ; acest drept este numai al lui Dumnezeu Mesia ...

nu la evrei se vor inchina popoarele ci la antihrist ; evreii initial se vor inchina si ei la antihrist , crezand ca el este Mesia promis lor , caci el - antihristul , initial ii va izbavi pe evrei de amenintarea araba , si chiar ii va face pe evrei sa fie cel mai important popor al lumii ... insa cand evreii vor vedea urgia lui Dumnezeu care se va abate asupra pamantului din cauza antihristului , atunci vor incepe sa miroase ce satana este acela ; atunci vor incepe sa se caiasca ca nu ascultat de Iisus Hristos , Dumnezeu lor Care a venit la ei smerit acuma 2000 de ani , si nu le-a vrut deloc raul ci numai binele ... in sfarsit , atat evreii cat restul popoarelor Il vor recunoaste pe Hristos , dupa cei 3 ani jumate de domnie ai antihristului , si se vor converti la ortodoxie ...

voi stiti ca catolicii au proorocie ca urmatorul papa care va veni dupa ratzinger va fi ultimul lor papa ? stiti ce inseamna aceasta ? inseamna ca si ei sunt constienti ca catolicismul se va sfarsi odata cu acest ultim papa , caci catolicism fara papa stiti bine ca nu poate exista ... dar , vedeti cum se strecoara minciuna ? si ei stiu astea , dar nu vor sa recunoasca adevarul pana la capat , saracii ... insa , timpul le va rezolva pe toate ... asta e ...

ortodocsii se vor refugia in munti si acolo se vor ascunde ... antihristul nu va puteasa intre cu dominatia lui numai in adancul rusiei ; ala va fi singurul teritoriu care va scapa dominatiei antihristului ; si stim ca ala este un teritoriu ortodox ...

deci , evreilor : stiti si voi ca urmatorul vostru razboi va fi cu rusia ; asta o stiti din proorociile voastre ; mai intai rusii vor cuceri pe turci , si apoi se vor intoarce si asupra voastra ... cand vor veni asupra voastra , atunci vor sari toate statele lumii impotriva rusilor , si prin aceasta se va porini al treilea razboi mondial , nuclear , care va tine doar 3 zile , dar va distruge o treime din suprafata pamantului ... prin locurile pe unde a trecut razvoiul vor ramane oameni numai ascunsi prin vagauni , restul vor muri ... apoi , dupa acest razboi va aparea antihristul , la conducerea a ceea ce va mai fi ramas din planeta pamant ... acest razboi va infricosa atat de tare pe evrei si pe toate popoarele pamantului si pe papa inclusiv , incat vor accepta toti domnia antihristului sub amenintarea distrugerii totale ... la acea vreme antihristul si rusia vor fi singurele puteri care vor mai ramane in picioare ; restul natiunilor vor ajunge natiuni sclave ale antihristului ...

159 Re: Este Crucea un simbol crestin sau pagan ? la data de Mar Apr 14, 2009 1:11 pm

si ca sa nu fiu partinitor trebuie s recunosc si aceasta : foarte putini ortodocsi se vor impotrivi antihristului ... din cele cateva sute de milioane de ortodocsi , vor ramane ortodocsi pe vremea antihristului numai cateva mii , sau milioane , adica foarte putini ... se vede ca deja si in randurile ierarhiei ortodocsilor s-au infiltrat masoni ; ori acestia , la vremea potrivita , vor trece de partea lui antihrist ... ei vor atrage pe foarte multi ortodocsi dupa ei , in tavalugul antihristic , si astfel toti acestia , vor deveni apostati de la bis ortodoxa , adica vor fi dati anatemei de cei care nu se vor supune antihristului ... caderea asta in apostazie a majoritatii ortodocsilor , este si ea poroorocita ; multi vor cadea de frica fiarei apocaliptice ... insa vor mai fi si ortodocsi care vor ramane ortodocsi si pe vremea antihristului ; ei nu se vor supune sistemului fiarei ... deci , se prevede si o cadere masiva si din partea ortodocsilor , si a ierarhiei ortodoxe ... diferenta dintre noi si catolici este : ca noi nu suntem deloc obligati sa urmam pe ierarhi , ci din contra , suntem obligati sa ii dam anatema ( afara ) din bis ortodoxa , pe aceia care se vor supune antihristului , fie ei si ierarhi ... iar catolicii sunt obligati sa urmeze pe papa oriunde se duce acela , deci ei vor fi condusi de papismul lor dirct in gura lupului ... pentru ei papa este infailibil adica nu poate gresi ... la noi nu exista nici un om infailibil , la noi infailibil este numai Mantuitorul Iisus Hristos , si noi sutem obligati sa scultam numai de El ...

160 Re: Este Crucea un simbol crestin sau pagan ? la data de Mar Apr 14, 2009 1:47 pm

Anticristul

eliberat
Sa stii ca am avut rabdare sa citesc ce ai scrisdar daca ar fi sa ti dau raspuns ar trebui sa scriu un roman si sa arat cite aberatii ai debitat.Vai cum te contrazici in ficare fraza cite de 2sau 3 ori.Oare la calugari ratiunea nu lucreaza deloc?

161 Re: Este Crucea un simbol crestin sau pagan ? la data de Mar Apr 14, 2009 2:39 pm

tu vezi contradictii , io nu vad nici una ; ortodoxul are o ratiune , dar nu o ratiune pamanteasca ci una dumnezeiasca ; daca nu esti in stare sa accepti modul de gandire al lui Dumnezeu si ratiunea lui supralumeasca , nu vei intelege niciodata ortodoxia si nici adevarul si nici mantuire nu vei avea ... ce spuen Dumnezeu : deparet de Mine gandurile voastre fii ai oamenilor " ... recunoaste cel putin faptul ca ratuinea lui Dumnezeu este ca o nebunie dupa mintea oamenilor si invers : ratiunea omeneasca este o nebunie in ochii lui Dumnezeu ... si tot vei face un pas inainte ...

da-mi macar un singur exemplu de contrazicere in cuvintele mele ... si o sa iti explic pe rand , una cate una cum sta treaba , daca ai rabdare ... Very Happy

162 Re: Este Crucea un simbol crestin sau pagan ? la data de Mar Apr 14, 2009 6:12 pm

Soimos a scris:
Nu crestinii nu iau prigonit pe evrei ca ei insisi erau evrei!

Cei care au prigonit evreii au fost falsii crestini ...
Mă,
Rîd curcile de tine.
Cum creștini erau evrei? Evrei sînt mozaicari, faianțari,masoni, sioniști și orice altceva, numai creștini NU. Că sînt evrei covertiți la creștinism îi altă gîscă.

163 Re: Este Crucea un simbol crestin sau pagan ? la data de Mar Apr 14, 2009 8:17 pm

Artistu

demon
Soimos a scris:Nu crestinii nu iau prigonit pe evrei ca ei insisi erau evrei!
Cei care au prigonit evreii au fost falsii crestini ...adica facaturile mincinoase ale Romei ...

Crestinii la inceputuri au fost prigoniti de evrei, unul din "tatii" crestinismului fiind un prigonitor de marca al sectantilor. Asta ca sa fii in concordanta cu istoria. Evreii prigoneau pe evrei fara scrupule.
Daca vrei sa pui punctul pe i, macar fi corect si spune pana la capat: daca nu era visul unui evreu de a-si depasi conditia de evreu, crestinismul nici nu exista. Un Dinu Paturica al diasporei evreiesti, Pavel, intocmeste povestea lui Isus. Nu crestinismul sau religiile prigonesc, ci oamenii, mon cher. Iar oamenii o fac in functie de interese. Iar interesele n-au nationalitate si nici religie.

164 Re: Este Crucea un simbol crestin sau pagan ? la data de Mier Apr 15, 2009 10:59 am

Soimos

admin
Artistu a scris:
Soimos a scris:Nu crestinii nu iau prigonit pe evrei ca ei insisi erau evrei!
Cei care au prigonit evreii au fost falsii crestini ...adica facaturile mincinoase ale Romei ...

Crestinii la inceputuri au fost prigoniti de evrei,
Vad ca nu vrei sa intelegi!
Primii crestini NU au fost altceva decat EVREI de religie mozaica care s-au desprins intr-o SECTAa acestei religii!

unul din "tatii" crestinismului fiind un prigonitor de marca al sectantilor. Asta ca sa fii in concordanta cu istoria.
Tu uiti ca evreul Pavel era un evreu helenist care era si cetatean al Romei ...adica "calitati" de care evreii adevarati nu se bucurau!
In calitate de prigonitor al evreilor din secta crestina care s-a desprins din traditionalul mozaism ...ceteanul roman Saul din Tarsus(adica Pavel)ca "agent de influenta" (cum se numeste azi) a trecut in tabara dusmanilor sai ca sa ii deturneze pe calea dorita de el ...vezi modelul "revolutiei furate din 89"

Evreii prigoneau pe evrei fara scrupule.
La fel ca si romanii azi !

Daca vrei sa pui punctul pe i, macar fi corect si spune pana la capat: daca nu era visul unui evreu de a-si depasi conditia de evreu, crestinismul nici nu exista.
Nici vorba de asa ceva!
Este vorba de un evreu parat care mai inteligent si pregatit fiind, a gasit in mitul lui Isus o cale (deja cunoscuta) ptr a prosti beli si manipula oamenii astfel incat el sa o duca bine!

Un Dinu Paturica al diasporei evreiesti, Pavel, intocmeste povestea lui Isus.
Poate ai gresit si ai vrut sa spui "Povestea lui Christos" ...asta ca sa respectam adevarul istoric!

Nu crestinismul sau religiile prigonesc, ci oamenii, mon cher.
Asa-i ...nu fascistii si hitleristii au omorat milioane de oameni ...ci alti oameni... mon cher!

Iar oamenii o fac in functie de interese. Iar interesele n-au nationalitate si nici religie.
Intradevar interesele nu au nationalitate sau religie ...dar sunt nationalitati si religii care au interese ... de ex hegemonia si dominatia planetara !
Sau asta nu e dovedit in istorie ...si nici in faptul ca in fiecare sat trebuie sa existe o biserica care sa manipuleze prostimea ...sa o spioneze (vezi spovada) sa o controleze si sa o beleasca material?

165 Re: Este Crucea un simbol crestin sau pagan ? la data de Mier Apr 15, 2009 11:50 am

eh , cum vorbesc unii din mintile lor bete de placerea de sine si imaginatie !!!

166 Re: Este Crucea un simbol crestin sau pagan ? la data de Mier Apr 15, 2009 1:32 pm

Artistu

demon
Soimos a scris:......

N-ai facut sa spui decat ce am spus eu, dar partinic, din punctul de vedere al unui evreu.

1. sectantii crestini nu erau numai evrei.
2. evreu helenist, evreu parat sau orice alta expresie care pentru tine inseamna altceva decat evreu, pentru mine este EVREU.
3. "a trai mai bine" nu este egal cu a-ti depasi conditia de evreu in imperiul roman dupa mintea ta. Finalul e acelasi, expresiile te deranjeaza vad.
4. Daca era corect dpdv istoric ar fi trebuit sa-i spuna Yesua. Isus si Christos sunt la fel.
5. Da amice, oamenii ucid alti oameni. Pentru ca sunt animale rationale au nevoie de un suport moral pentru a o face. Si il gasesc in orice text/actiune/eveniment atat timp cat mijloacele ii ajuta sa-si indeplineasca scopul. Capacitatea de a ucide un alt om exista in noi.
6. Unele biserici te belesc la propriu, altele la figurat. Per total toate te belesc. Supravietuiesc cei care au sange destul in ei.

167 Re: Este Crucea un simbol crestin sau pagan ? la data de Mier Apr 15, 2009 2:21 pm

Artistu

demon
ISIHAST a scris:eh , cum vorbesc unii din mintile lor bete de placerea de sine si imaginatie !!!

Cel care crede in povesti trunchiate e la fel de beat, daca nu si mai beat. Pentru ca nu-s produsul imaginatiei lui.

168 Re: Este Crucea un simbol crestin sau pagan ? la data de Mier Apr 15, 2009 3:35 pm

ba sunt ...

169 Re: Este Crucea un simbol crestin sau pagan ? la data de Mier Apr 15, 2009 3:42 pm

Artistu

demon
ISIHAST a scris:ba sunt ...

Daca taceai filozof erai. Tocmai ai spus ca povestile sunt produsul imaginatiei celui care le citeste.

170 Re: Este Crucea un simbol crestin sau pagan ? la data de Mier Apr 15, 2009 8:07 pm

Soimos

admin
ISIHAST a scris:eh , cum vorbesc unii din mintile lor bete de placerea de sine si imaginatie !!!
De ce beat? ...Si ce e rau sa ai incredere in ceea ce stii pentru ca te-ai documentat? E cumva mai bine sa scoti la fiecare vorba trei prostii si sa crezi ca esti destept doar ptr ca prostia ta e prezentata ca "adevar divin" in Casa Sarlataniei numite biserica?

171 Re: Este Crucea un simbol crestin sau pagan ? la data de Joi Apr 16, 2009 1:08 pm

pai i-am zis ca ce scrie el este rodul imaginatiei lui , ce nu am voie ? Very Happy

172 Re: Este Crucea un simbol crestin sau pagan ? la data de Dum Apr 19, 2009 7:51 am

Soimos

admin
ISIHAST a scris:pai i-am zis ca ce scrie el este rodul imaginatiei lui , ce nu am voie ? Very Happy
Poti sa sc ri ce vrei ...hartia suporta orice prostie!
Asta e si motivul ptr care Cuvantul Domnului e scris pe hartie!

De ce e acesta o prostie?

Pentru ca "dumnezeul" asta e pur si simplu un zevzec! La prostia sa el trebuia sa stie cand a dorit sa comunice un mesaj unor analfabeti ...mai bine vorbesti la radio (sau chivoti...atentie se citeste chivoti si nu chiloti) decat sa scrii unora care nu stiu sa citeasca ...

173 Re: Este Crucea un simbol crestin sau pagan ? la data de Dum Apr 19, 2009 11:39 am

pe Dumnezeu Care te-a creat il faci ............ treaba ta ...

174 Re: Este Crucea un simbol crestin sau pagan ? la data de Dum Apr 19, 2009 7:29 pm

Soimos

admin
ISIHAST a scris:pe Dumnezeu Care te-a creat il faci ............ treaba ta ...
Eu pot sa iti dovedesc cu acte in regula ca am fost nascut si nu creat!

In plus de asta nu uita .... crestinii nu au Dumnezeu decat in inchipuirea lor!

175 Re: Este Crucea un simbol crestin sau pagan ? la data de Mar Apr 21, 2009 7:08 am

Anticristul

eliberat
Soimosescule,de unde esti tu atit de sigur?Daca maicata te-a mintit?Si ea te-a facut din ceva material modelabil si tu nici nu stii ce comori ascunzi?Lui Isihast poti sa i spui tu astfel?

Continut sponsorizat

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus  Mesaj [Pagina 7 din 8]

Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum