Forum de spiritualitate

Ultimele subiecte
» Mai este cineva pe aici?
Dum Aug 11, 2013 8:58 am Scris de Tudorel666

» CRESTINI fara denominatiune
Sam Mar 09, 2013 7:18 pm Scris de crestinul

» Cine este in realitate Isus!
Dum Iul 08, 2012 2:11 pm Scris de Fairy

» NOSTALGII...poezii de Mihai LEONTE
Dum Iul 08, 2012 2:06 pm Scris de Fairy

» Ok
Mier Iun 16, 2010 11:37 am Scris de Tudorel666

» ARMONII MAJORE 2010...autor Mihai LEONTE
Mar Iun 15, 2010 3:42 am Scris de Mihai LEONTE

» vizitati
Lun Iun 14, 2010 9:59 am Scris de padawanu

» REVERII ADVERSE...poezii de Mihai LEONTE
Joi Iun 10, 2010 4:16 am Scris de Mihai LEONTE

» SCRIERI INOCENTE...de Mihai LEONTE
Vin Iun 04, 2010 4:05 pm Scris de Mihai LEONTE

» Cenzura istoriei!!!
Joi Iun 03, 2010 6:37 pm Scris de Ancuta

» Distihurile lui Bujor...autor Mihai LEONTE
Mar Mai 25, 2010 3:28 am Scris de Mihai LEONTE

» Despre crestinismul originar
Lun Mai 24, 2010 11:41 am Scris de Tudorel666

» Dorurile mele
Sam Mai 22, 2010 11:39 am Scris de Tudorel666

» VALENTE MEDII...poezii de Mihai LEONTE
Mier Mai 19, 2010 4:24 am Scris de Mihai LEONTE

» MIRAJELE ALBASTRE...poezii de Mihai LEONTE
Mier Mai 12, 2010 4:18 pm Scris de Mihai LEONTE

» APOGEUL METAFORIC...poezii de Mihai LEONTE
Dum Mai 09, 2010 7:04 am Scris de Mihai LEONTE

» RENASTEREA ZAMOLXIANISMULUI RELIGIA STRABUNILOR ROMANILOR
Mier Mar 24, 2010 12:01 pm Scris de HareKrishna

» Vishnuism-monoteismul hindus
Mier Mar 24, 2010 11:59 am Scris de HareKrishna

» Despre capitalismul salbatic
Mar Mar 02, 2010 2:54 pm Scris de wima2203

» Ce nu se spune despre Miscarea Legionara?
Mar Mar 02, 2010 2:39 pm Scris de wima2203

» E Omul urmasul lui Adam?
Dum Ian 31, 2010 9:46 pm Scris de Anticristul01

» Bine v-am gasit!
Dum Ian 31, 2010 8:13 pm Scris de Anticristul01

» POZE USERI
Joi Ian 28, 2010 3:37 pm Scris de IrinucaM

» Inaugurarea celei mai inalte cladiri din lume-DUBAI 2009
Mar Ian 12, 2010 9:06 pm Scris de Anticristul

» Arte martiale
Lun Ian 11, 2010 4:00 am Scris de IrinucaM

» Scrisoare adresata FEDERATIEI RUSE
Lun Ian 11, 2010 3:19 am Scris de IrinucaM

Cine este conectat?
In total este 1 utilizator conectat: 0 Inregistrati, 0 Invizibil si 1 Vizitator

Nici unul

[ Vizualizeaza toata lista ]

Recordul de utilizatori conectati a fost de 28, Joi Oct 02, 2014 3:20 am
Cautare

Rezultate pe:

Rechercher Cautare avansata

Nu sunteti conectat. Conectati-va sau inregistrati-va

Este Crucea un simbol crestin sau pagan ?

Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Urmatorul

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos  Mesaj [Pagina 2 din 8]

26 Re: Este Crucea un simbol crestin sau pagan ? la data de Sam Iun 14, 2008 6:07 pm

mai mai ... dar ce glume spuneti ... sa poarte crestinii secure la gat ?!? nu mi-a trecut niciodata astfel de inventii prin minte ... in primul rand Iisus nu ar fi putut sa moara ucis de o secure caci el trebuia sa implineasca proorocia din vechiul testament care a spus ca nici unul din oasele lui nu vor fi zdrobite ... in plus El a vrut sa moara de o moarte chinuitoare prin care sa arate indelunga Sa rabdare ... apoi trebuia sa implineasca proorocia care a spus ca va muri rastignit , caci moastea lui a fost prefigurata de inaltarea sarpelui in pustie de catre moise , atunci cand moise a pus sarpele perpendicular pe un bat vertical , semn care seamana cu o cruce ... referitor la aceasta Domnul a spus ca : precum a inaltat sarpele moise in pustie asa va fi inaltat si Fiul Omului ... apoi semnul crucii a mai fost folosit in vechiul testament ca semn al fiilor lui israel atunci cand au fost eliberati din robia egipteana ... acesta era un semn al fiilor alegerii , al fiilor lui Dumnezeu ... de aceea si crestinii folosesc acest semn sfant ... insa ce legatura are acest semn cu securea eu nu stiu ... Domnul nu ar fi ingaduit sa fie omorat de o secure deoarece la El nimic nu era intamplator ci toate erau dupa voia Sa divina ...

Vezi profilul utilizatorului

27 Re: Este Crucea un simbol crestin sau pagan ? la data de Sam Iun 14, 2008 7:58 pm

Anticristul

eliberat
Numai daca Isus era Satan trebuia sa fie inaltat pe cruce ca si sarpele lui Moise.Biblia nu spune ca saepele acela prefigureaza pe cineva in viitor.Iar mai presus de asta romani nici nu rastigneau pe cruce ci pe un lemn drept.Unde ai gasit semnul cruci la fii lui Israel?Daca acest semn vine de la Israel nu mai vine de la rastignire deci fii clar in exprimare.Si explica mi si mie cum poti bate un cui de fier prin fluierul piciorului fara sa se zdrobeasca osul?

28 Re: Este Crucea un simbol crestin sau pagan ? la data de Sam Iun 14, 2008 10:13 pm

romanii rastigneau pe cruce ... iar la iudei se gaseste semnul crucii cand ei au fost scapati de Dumnezeu din robia faraonului ... caci atunci , in noaptea in care ingerul a omorat pe fii egiptenilor , fiilor lui israel li s-a pus pe frunte o pecete : semnul tau , care este ca o cruce ... este litera care se aseamana cu crucea ... apoi chiar si daca crucea a fost un semn sfant inca si la iudei , totusi asta nu inseamna ca crestinii au luat acest semn numai de la evrei ci mai ales de la rastignirea Mantuitorului ... iar cuiul nu s-a batut in fluierul piciorului si in laba piciorului , intre oase ...

29 Re: Este Crucea un simbol crestin sau pagan ? la data de Sam Iun 14, 2008 10:21 pm

cum este isaia 7,14 in textul iudaic , de cade toate teoria crestinismului prin el ? dati textul complet caci eu nu-l gasesc ...

30 Re: Este Crucea un simbol crestin sau pagan ? la data de Dum Iun 15, 2008 5:40 am

Anticristul

eliberat
Emanuel a scris:romanii rastigneau pe cruce ... iar la iudei se gaseste semnul crucii cand ei au fost scapati de Dumnezeu din robia faraonului ... caci atunci , in noaptea in care ingerul a omorat pe fii egiptenilor , fiilor lui israel li s-a pus pe frunte o pecete : semnul tau , care este ca o cruce ... este litera care se aseamana cu crucea ... apoi chiar si daca crucea a fost un semn sfant inca si la iudei , totusi asta nu inseamna ca crestinii au luat acest semn numai de la evrei ci mai ales de la rastignirea Mantuitorului ... iar cuiul nu s-a batut in fluierul piciorului si in laba piciorului , intre oase ...
....................................................................................................................................................................
Laba piciorului nu se poate indoi sa fie paralela cu lemnul cruci numai daca se rupe piciorul.Nu mai forta lucrurile ci documenteaza te.Vezi ca exista un om rastignit de romani ,descoperit intreg .Il gasesti cred ca pe net daca nu o sal caut eu.Nu e nici o cruce si nici piroane nu se bateau.Asta e teorie facuta sa potriveasca cu psalmi lui David.Dar David vorbea despre altceva si nu despre Isus.
Unde ai gasit tu semnul cruci la evrei si unde ai gasit ca se facea pe frunte?Este scris ca a fost facut pe usiorul usi adica pe tocul usi pe romaneste.Ce bazaconii ai scos inca nu am auzit.Iar litera in ivrit in semnul cruci nu am intilnit si eu traiesc in Israel.

31 Re: Este Crucea un simbol crestin sau pagan ? la data de Dum Iun 15, 2008 5:47 am

Anticristul

eliberat
Iata acum versetul din Isaia in ivrithINE HAALMA HARA VEIOLEDET BENVAICRA SEMO YMANUEL.
Haalma nu este fecioara,si cuvintul articulat reprezinta faptul ca femeia era acolo.Deci ar fi zis Femeia aceasta.Si se intelege din context ca proorocia trebuia sa se implineasca repede ,sub ochi imparatului.Citeste tot textul nu numai versetul 14.

32 Re: Este Crucea un simbol crestin sau pagan ? la data de Dum Iun 15, 2008 10:18 am

degeaba ... ca ii spui femeie , ca ii spui fecioara , cert este ca Emanuel s-a nascut din femeie si este Dumnezeu ... iar ca Maica Domnului a fost fecioara avem iarasi dovezi din noul testament ... dar se spune ca in momentul cand proorocul Simeon a primit de la inger proorocia " din fecioara " s-a indoit si a scris din femeie ... a doua zi , in chip minunat a gasit iarasi schimbat " din fecioara " si a schimbat din nou " din femeie " , neintelegand ce se intampla ... a treia zi iarasi a gasit schimbat " din fecioara " si mult s-a mirat insa tot nu credea ca e bine ... atunci i s-a aratat ingerul si l-a certat pentru necredinta lui si i-a zis ca va ramane viu pana la implinirea acelei proorocii ... lucru care s-a si intamplat : proorocul Simeon a ramas viu 300 de ani pana L-a vazut in templu pe Iisus si L-a luat in bratele sale spunand : " acum libereaza pe robul tau stapane caci vazura ochii mei mantuirea Ta ... " si apoi dupa cateva zile a murit ... din acestea se arata clar caci si ingerul a spus ca proorocia se va implini nu inainte de moartea lui Simeon , care a fost dupa 300 de ani cand L-a vazut pe Iisus Emanuel ... si iata ca proorocul Simeon a trait 300 de ani lucru care este nemaiauzit si peste fire , ceea ce dovedeste si ca ingerul i-a spus ce i-a spus , si ca Iisus S-a nascut din fecioara , asa cum s-a scris in Evanghelie ... iar ca in scriptura iudaica din ziua de azi s-a modificat " din fecioara " in " femeie " asta s-a facut din pricina necredintei iudeilor in Mesia Emanuel , si pentru ca nu l-au urmat pe proorocul Simeon in credinta lui ... o astfel de modificare bineinteles ca a fost foarte usor de facut , caci si cuvintele se aseamana ...

33 Re: Este Crucea un simbol crestin sau pagan ? la data de Mier Aug 20, 2008 5:47 pm

Samael

muritor de rand
Care sunt acele dovezi "nemuritoare" unde spune caci Fecioara Maria a ramas fecioara pana la batranete?sau Simeon a trait 300 de ani? scriptura iudaica din ziua de azi sa modificat pe baza unui cuvant?
Iata cuvintele fecioara si femeie din ebraica: fecioara-betula si femeie-issa,sau naara-ptr o femeie tanara,alma-unei femei nemaritate.Asemenea scorneli chiar ca nu stiu de unde le mai scoate cineva.Chiar suntem in asa masura de competenti sa fortam realitatiile biblice in scopuri meschine?Modificarea sa facut potrivit necredintei iudeilor in Mesia?atunci ce erau ucenicii lui Iisus,romani? Very Happy .Exista si in ziua de azi evrei care cred in Iisus ca Mesia.
Crucea una dintre cele mai valoroase simboluri ale crestinismului este observata peste tot in biserici,spitale,scoli,case si locuinte-este adorata in sute si mii de moduri.Singuri care nu au tinut cont de crucea ca obiect de inchinare sunt protestanti.Potrivit scripturi primi crestini nu au considerat crucea ca un simbol al perfectiuni spirituale ci ca "lemn blestemat al morti si al rusini".Intrebuintarile cruci ca protector sau talisman a aparut mult mai tarziu,adica in momentul in care crestinismul a inceput sa fie paganizat.In anul 431 cand sa introdus si sa folosit crucea in biserici,case si locuinte.
Crucea ca simbol al crestinsimului isi are originea ca simbol sacru cu mult inaintea crestinismului printre multe popoare pagane.1) simbol al babilonienilor din Caldeea antica si folosita zeului Tamuz si in tinuturile din vecinatate ca Egiptul de pilda.2) despre Egipt cunoastem din monumente sau temple antice folosirea crucii Tau unde unele imagini il infatiseaza pe zeul Amon ce tine in mana o cruce Tau ce are forma literei T.3)folosita de chinezi ca fiind cea mai veche reprezentare artistica,este infatisata pe pagode si felinare ce ilumineaza templele lor.4)In india a fost un simbol sacru timp de secole,folosita ptr insemnarea borcanelor cu apa sfinta din Gange si ca simbol al sfintilor Jaina dezancarnati.De pilda in partea centrala a indiei au fost descoperite 2 cruci grele datand cu mult inaintea erei crestine.Budistii si alte secte din india isi insemneaza adeptii pe cap cu semnul crucii.5)in Africa,la Susa bastinasi infige o cruce in raul Gitche,iar femeile Kabile desi sunt mahomedane isi tatueaza o cruce intre ochi.6)in Mexic la Palenque intemeiat de Votan in sec.9 se afla un templu pagan cunoscut sub numele de Templu Crucii.In vremuri stravechi mexicanii sau inchinat unei cruci cu numele de tota(tatal nostru).Aceasta practica de a te adresa unei bucati de lemn sau piatra cu titlul de tata este mentionata si in Biblie;Ieremia 2-27,deci este contrar Scripturii sa numesti o bucata de lemn tata;Matei 23-9.
7)cu multe secole inainte ca crucea sa devina un simbol religios,ea era considerata ca protectoare si pusa in morminte.Monedele romane din 46i.Hr.il arata pe Jupiter tinand sceptrul lui lung ce se termina cu o cruce.8)Grecii au pictat cruci pe panglica ce o purtau in jurul capului zeului lor,cu o corespondenta la zeul Tamuz al babilonienilor.9)Aborigenii din America de Sud au folosit acest simbol in vremuri stravechi.
The Catholic Encyclopedia recunoaste ca"semnul crucii exista cu mult inainte de crestinism,atat in Est cat si in Vest,intalnita in trecutul foarte indepartat al civilzatiei umane".Deci daca se cunoaste istoria si modurile superstitioase in care a fost folosita crucea mai ales in secolele trecute vom putea observa o alta fata a monedei.

34 Re: Este Crucea un simbol crestin sau pagan ? la data de Mier Aug 20, 2008 8:35 pm

Anticristul

eliberat
Emanuel a scris:degeaba ... ca ii spui femeie , ca ii spui fecioara , cert este ca Emanuel s-a nascut din femeie si este Dumnezeu ... iar ca Maica Domnului a fost fecioara avem iarasi dovezi din noul testament ... dar se spune ca in momentul cand proorocul Simeon a primit de la inger proorocia " din fecioara " s-a indoit si a scris din femeie ... a doua zi , in chip minunat a gasit iarasi schimbat " din fecioara " si a schimbat din nou " din femeie " , neintelegand ce se intampla ... a treia zi iarasi a gasit schimbat " din fecioara " si mult s-a mirat insa tot nu credea ca e bine ... atunci i s-a aratat ingerul si l-a certat pentru necredinta lui si i-a zis ca va ramane viu pana la implinirea acelei proorocii ... lucru care s-a si intamplat : proorocul Simeon a ramas viu 300 de ani pana L-a vazut in templu pe Iisus si L-a luat in bratele sale spunand : " acum libereaza pe robul tau stapane caci vazura ochii mei mantuirea Ta ... " si apoi dupa cateva zile a murit ... din acestea se arata clar caci si ingerul a spus ca proorocia se va implini nu inainte de moartea lui Simeon , care a fost dupa 300 de ani cand L-a vazut pe Iisus Emanuel ... si iata ca proorocul Simeon a trait 300 de ani lucru care este nemaiauzit si peste fire , ceea ce dovedeste si ca ingerul i-a spus ce i-a spus , si ca Iisus S-a nascut din fecioara , asa cum s-a scris in Evanghelie ... iar ca in scriptura iudaica din ziua de azi s-a modificat " din fecioara " in " femeie " asta s-a facut din pricina necredintei iudeilor in Mesia Emanuel , si pentru ca nu l-au urmat pe proorocul Simeon in credinta lui ... o astfel de modificare bineinteles ca a fost foarte usor de facut , caci si cuvintele se aseamana ...
......................................................................................................................................................
Daca nu sar fi tradus Tora in greaca cum ar fi ramas scris?Te_ai intrebat vreodata?Cum?Dumnezeu nu putea scrie si in ivrit Fecioara?Sau crezi ca nu avem cuvinte in limba pentru asa ceva?De ce trebuia sa vina Simeon,sa modifice ce a fost scris inainte?Or nu ti dai seama ca aceasta este o legenda bisericeasca tocmai ca sa i faca oe oameni sa accepte ca in original scrie una si biserica scrie ce vrea ea?
Cunosc aceasta legenda de multi ani,dar este egala cu o.

35 Re: Este Crucea un simbol crestin sau pagan ? la data de Mier Aug 20, 2008 8:50 pm

Anticristul

eliberat
Emanuel a scris:degeaba ... ca ii spui femeie , ca ii spui fecioara , cert este ca Emanuel s-a nascut din femeie si este Dumnezeu ... iar ca Maica Domnului a fost fecioara avem iarasi dovezi din noul testament ... dar se spune ca in momentul cand proorocul Simeon a primit de la inger proorocia " din fecioara " s-a indoit si a scris din femeie ... a doua zi , in chip minunat a gasit iarasi schimbat " din fecioara " si a schimbat din nou " din femeie " , neintelegand ce se intampla ... a treia zi iarasi a gasit schimbat " din fecioara " si mult s-a mirat insa tot nu credea ca e bine ... atunci i s-a aratat ingerul si l-a certat pentru necredinta lui si i-a zis ca va ramane viu pana la implinirea acelei proorocii ... lucru care s-a si intamplat : proorocul Simeon a ramas viu 300 de ani pana L-a vazut in templu pe Iisus si L-a luat in bratele sale spunand : " acum libereaza pe robul tau stapane caci vazura ochii mei mantuirea Ta ... " si apoi dupa cateva zile a murit ... din acestea se arata clar caci si ingerul a spus ca proorocia se va implini nu inainte de moartea lui Simeon , care a fost dupa 300 de ani cand L-a vazut pe Iisus Emanuel ... si iata ca proorocul Simeon a trait 300 de ani lucru care este nemaiauzit si peste fire , ceea ce dovedeste si ca ingerul i-a spus ce i-a spus , si ca Iisus S-a nascut din fecioara , asa cum s-a scris in Evanghelie ... iar ca in scriptura iudaica din ziua de azi s-a modificat " din fecioara " in " femeie " asta s-a facut din pricina necredintei iudeilor in Mesia Emanuel , si pentru ca nu l-au urmat pe proorocul Simeon in credinta lui ... o astfel de modificare bineinteles ca a fost foarte usor de facut , caci si cuvintele se aseamana ...
.........................................................................................................................
Pai daca traducerea sa facut cu vreo 250 de ani inainte ,si atunci scria femeie in ivrit,cum au modificat evrei dupa Simeon textul ?Nu am inteles .Cred ca te su imbrobodit bine ortodoxismul acela.
Daca ar fi sa credem ce scrie la Evanghelie ,numele sau trebuia sa fie Emanuel dar ce greseala a facut Ingerul acela ca a uitat ce misiune a primit si a zis ca se va numi Iesua .A uitat si ce a zis Isaia .Sau el nu a citit ,ca defapt ingeri stau mai prost putin cu scoala.

36 Re: Este Crucea un simbol crestin sau pagan ? la data de Joi Aug 21, 2008 10:45 pm

HIRAN

demon
@Anticristul
E mult mai simplu. Iisus este Dumnezeu cu oamenii, adica Emanuel.
Mat 1:23 "Iata fecioara va fi insarcinata, va naste un fiu, si-i vor pune numele Emanuel", care talmacit inseamna: "Dumnezeu este cu noi."

@Emanuel
Daca crucea este un SEMN, lasati-l sa fie semn, nu va faceti din semne idoli.
De ce nu purtati la gat semne de circulatie, ca tot SEMNE sunt ?
De ce nu sunt pupate indicatoarele de curba periculoasa, caci daca cineva le ignora este pedepsit cu un accident ?
Si s-ar putea crede ca acele indicatoare au putere sa faca rau daca nu li se acorda respect, si au putere sa te protejeze daca le respecti.

37 Re: Este Crucea un simbol crestin sau pagan ? la data de Lun Aug 25, 2008 2:14 pm

Vizitato

Vizitator
Anticristul a scris:Iata acum versetul din Isaia in ivrithINE HAALMA HARA VEIOLEDET BENVAICRA SEMO YMANUEL.
Haalma nu este fecioara,si cuvintul articulat reprezinta faptul ca femeia era acolo.Deci ar fi zis Femeia aceasta.Si se intelege din context ca proorocia trebuia sa se implineasca repede ,sub ochi imparatului.Citeste tot textul nu numai versetul 14.

וַיֹּאמֶר שִׁמְעוּ־נָא בֵּית דָּוִד הַמְעַט םִכֶּם הַלְאֹות אֲנָשִׁים כִּי תַלְאוּ גַּם אֶת־אֱלֹהָי׃

STRONG's 5959. almah (al-maw')

Feminine of elem; a lass (as veiled or private) -- damsel, maid, virgin.

Da, toată lumea asta academică e proastă și bătută în cap. rolf rolf

38 Re: Este Crucea un simbol crestin sau pagan ? la data de Mier Feb 04, 2009 12:19 pm

Anton_LaVey

vrajitor
Tare faza cu semnele de circulatie...... era sa fac pe mine de ras! Very Happy Very Happy Very Happy

E un semn de circulatie la calea ferata in forma de X.... sa-l pupe si pe ala ca daca nu-l respecta... vine trenu si pac! adio viata rolf Apropo X ala e un tip de cruce. A murit unu Andrei rastignit pe el....

39 Re: Este Crucea un simbol crestin sau pagan ? la data de Sam Feb 07, 2009 8:42 pm

Anticristul

eliberat
Se spune ca e o legenda cum ca Andrei ar fi cerut sa fie crucificat astfel.
Concret?Nimic.Unde ,de catre cine si cind? ??????????????

40 Re: Este Crucea un simbol crestin sau pagan ? la data de Dum Feb 08, 2009 4:05 am

Anton_LaVey

vrajitor
Asta nu mai stiu. Io doar am auzit de X- ul ala a lui Andrei... nici macar nu stiu cine e Andrei ala si cu ce se ocupa sau motivul condamnarii, stiu doar ca grecii l-au omorat.

41 Re: Este Crucea un simbol crestin sau pagan ? la data de Dum Feb 08, 2009 9:34 pm

Anticristul

eliberat
Andrei este unul din cei 12 apostoli,dar eu tare ma mir cum de ia gasit Isus pe astia ca tare nu se potrivesc numele cu cele evreiesti.Poate io fi zis Andras-no.

42 Re: Este Crucea un simbol crestin sau pagan ? la data de Lun Feb 09, 2009 2:16 am

Anton_LaVey

vrajitor
Pai i-o fi adunat de pe unde a bantuit el! Tu crezi ca ala a stat doar in zona evreiasca? NO! A bantuit frate nu gluma! De exemplu am vazut intr-un filmulet, era linku' pe aici pe forum ( http://video.google.com/videoplay?docid=5014377835686246317 ), cum ca ar fi bantuit si prin India isus ala..... deci, nu ma mira sa fi fost si pe la noi sau pe la greci ...... Rolling Eyes

43 Re: Este Crucea un simbol crestin sau pagan ? la data de Lun Feb 09, 2009 5:22 pm

Anticristul

eliberat
La indieni sa dus dupa farsa cu invierea.
La greci nu avea ce cauta,ca ei au avut pe un altul numit Crestos,si l-au contopit cu Isus.

44 Re: Este Crucea un simbol crestin sau pagan ? la data de Mier Feb 11, 2009 2:11 pm

Anton_LaVey

vrajitor
Dupa farsa cu invierea? Stai ca nu inteleg.... adica acolo ar fi invatat cum sa invie? Facea yoga sau ce dracu? din cate am auzit, el ar fi incercat sa isi impuna doctrina pe la indieni si cica erau sa-l omoare aia! ... macar ii scapau pe evrei de o grija in plus numita isus... Very Happy

45 Re: Este Crucea un simbol crestin sau pagan ? la data de Vin Feb 20, 2009 8:33 am

Leo Luke

muritor de rand
Anton_LaVey a scris:Pai i-o fi adunat de pe unde a bantuit el! Tu crezi ca ala a stat doar in zona evreiasca? NO! A bantuit frate nu gluma! De exemplu am vazut intr-un filmulet, era linku' pe aici pe forum ( http://video.google.com/videoplay?docid=5014377835686246317 ), cum ca ar fi bantuit si prin India isus ala..... deci, nu ma mira sa fi fost si pe la noi sau pe la greci ...... Rolling Eyes

.....supozitii....teorii....lipsite de argumente....
.....in alta ordine de idei....important este ca
omul sa devina din ce in ce mai bun....mai moral...si
asta se vede pe fatza fiecaruia.....un indiciu simplu
si clar lasat de D-zeu....pe fatza lui ,,lavay,, ce
vedem din prima ?.....ce altceva decat..devil's home...
.....asta e adevarul....fara nici o suparare.... hmm

46 Re: Este Crucea un simbol crestin sau pagan ? la data de Vin Feb 20, 2009 10:30 am

Anton_LaVey

vrajitor
Leo Luke a scris:[ ...si asta se vede pe fatza fiecaruia.....un indiciu simplu si clar lasat de D zeu....pe fatza lui ,,LaVey,, ce vedem din prima ?.....ce altceva decat..devil's home.....asta e adevarul....fara nici o suparare.... hmm

Ce are fatza lui LaVey ??????? daca nu itit place nu te uita la el! EVIL E chiar dragut wub

PS: uite o adresa a lui isus ala: http://isus-hristos.forumotion.com/forum.htm

47 Re: Este Crucea un simbol crestin sau pagan ? la data de Mar Feb 24, 2009 3:19 pm

Soimos

admin
evident ca crucea este un simbol pagan din moment ce era cunoscuta si folosita cu mult timp inaintea crestinismului

http://ro.wikipedia.org/wiki/Cruce

48 Re: Este Crucea un simbol crestin sau pagan ? la data de Mar Feb 24, 2009 4:40 pm

Anton_LaVey

vrajitor
Soimos a scris:evident ca crucea este un simbol pagan din moment ce era cunoscuta si folosita cu mult timp inaintea crestinismului

http://ro.wikipedia.org/wiki/Cruce

Exact! Point made frate! EVIL

49 Re: Este Crucea un simbol crestin sau pagan ? la data de Lun Mar 02, 2009 8:53 pm

Anticristul

eliberat
Crucea era deja obiect de venerare pe vremea aceea,mai greu a fost pentru biserica pina au gasit o persoana potrivita care o aseze pe cruce.Si Iesua pare sa fi fost modelul perfect.

50 Re: Este Crucea un simbol crestin sau pagan ? la data de Mar Mar 03, 2009 12:27 pm

Anton_LaVey

vrajitor
Anticristul a scris:... mai greu a fost pentru biserica pina au gasit o persoana potrivita care o aseze pe cruce. Si Iesua pare sa fi fost modelul perfect.

Vai de el saracu' ! Sad

Continut sponsorizat

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus  Mesaj [Pagina 2 din 8]

Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum