Forum de spiritualitate

Ultimele subiecte
» Mai este cineva pe aici?
Dum Aug 11, 2013 8:58 am Scris de Tudorel666

» CRESTINI fara denominatiune
Sam Mar 09, 2013 7:18 pm Scris de crestinul

» Cine este in realitate Isus!
Dum Iul 08, 2012 2:11 pm Scris de Fairy

» NOSTALGII...poezii de Mihai LEONTE
Dum Iul 08, 2012 2:06 pm Scris de Fairy

» Ok
Mier Iun 16, 2010 11:37 am Scris de Tudorel666

» ARMONII MAJORE 2010...autor Mihai LEONTE
Mar Iun 15, 2010 3:42 am Scris de Mihai LEONTE

» vizitati
Lun Iun 14, 2010 9:59 am Scris de padawanu

» REVERII ADVERSE...poezii de Mihai LEONTE
Joi Iun 10, 2010 4:16 am Scris de Mihai LEONTE

» SCRIERI INOCENTE...de Mihai LEONTE
Vin Iun 04, 2010 4:05 pm Scris de Mihai LEONTE

» Cenzura istoriei!!!
Joi Iun 03, 2010 6:37 pm Scris de Ancuta

» Distihurile lui Bujor...autor Mihai LEONTE
Mar Mai 25, 2010 3:28 am Scris de Mihai LEONTE

» Despre crestinismul originar
Lun Mai 24, 2010 11:41 am Scris de Tudorel666

» Dorurile mele
Sam Mai 22, 2010 11:39 am Scris de Tudorel666

» VALENTE MEDII...poezii de Mihai LEONTE
Mier Mai 19, 2010 4:24 am Scris de Mihai LEONTE

» MIRAJELE ALBASTRE...poezii de Mihai LEONTE
Mier Mai 12, 2010 4:18 pm Scris de Mihai LEONTE

» APOGEUL METAFORIC...poezii de Mihai LEONTE
Dum Mai 09, 2010 7:04 am Scris de Mihai LEONTE

» RENASTEREA ZAMOLXIANISMULUI RELIGIA STRABUNILOR ROMANILOR
Mier Mar 24, 2010 12:01 pm Scris de HareKrishna

» Vishnuism-monoteismul hindus
Mier Mar 24, 2010 11:59 am Scris de HareKrishna

» Despre capitalismul salbatic
Mar Mar 02, 2010 2:54 pm Scris de wima2203

» Ce nu se spune despre Miscarea Legionara?
Mar Mar 02, 2010 2:39 pm Scris de wima2203

» E Omul urmasul lui Adam?
Dum Ian 31, 2010 9:46 pm Scris de Anticristul01

» Bine v-am gasit!
Dum Ian 31, 2010 8:13 pm Scris de Anticristul01

» POZE USERI
Joi Ian 28, 2010 3:37 pm Scris de IrinucaM

» Inaugurarea celei mai inalte cladiri din lume-DUBAI 2009
Mar Ian 12, 2010 9:06 pm Scris de Anticristul

» Arte martiale
Lun Ian 11, 2010 4:00 am Scris de IrinucaM

» Scrisoare adresata FEDERATIEI RUSE
Lun Ian 11, 2010 3:19 am Scris de IrinucaM

Cine este conectat?
In total este 1 utilizator conectat: 0 Inregistrati, 0 Invizibil si 1 Vizitator

Nici unul

[ Vizualizeaza toata lista ]

Recordul de utilizatori conectati a fost de 28, Joi Oct 02, 2014 3:20 am
Cautare

Rezultate pe:

Rechercher Cautare avansata

Nu sunteti conectat. Conectati-va sau inregistrati-va

Este Crucea un simbol crestin sau pagan ?

Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Urmatorul

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos  Mesaj [Pagina 4 din 8]

76 Re: Este Crucea un simbol crestin sau pagan ? la data de Lun Mar 16, 2009 9:15 pm

Artistu

demon
Nu intelegi engleza?
Si asta la ce se referea de fapt?

Da mi si mie un document unde scrie ca romani rastigneau pe cruce si ca ii zicea astfel

Vezi profilul utilizatorului

77 Re: Este Crucea un simbol crestin sau pagan ? la data de Mar Mar 17, 2009 8:29 pm

Anticristul

eliberat
Eu am sous ca tu mi dai citate in engleza ,despre crucificare,ori romani nu vorbeau engleza.Cum spuneau romani in latina la modul lor de executie,asta am intrebat eu.

78 Re: Este Crucea un simbol crestin sau pagan ? la data de Mar Mar 17, 2009 10:52 pm

Artistu

demon
eu ti-am dat citate in latina. Sau pentru tine "crucem tollere" sau "crucem tollere, agere, dare, ferre" erau in engleza?
Imi pare rau, daca engleza nu este o limba pe care o stapanesti, o sa incerc sa ma limitez la informatii in romana - desi sunt mai greu de obtinut.

79 Re: Este Crucea un simbol crestin sau pagan ? la data de Mier Mar 18, 2009 8:47 pm

Anticristul

eliberat
Eu am informatii in ivrit ,care sintmult mai consistenteca sint direct in relatie cu evenimentele.Nici un scriitor roman contemporan cu evenimentele ,nu a scrisnimic.Adica nu se gaseste.Ceea ce tu aduci argumente sint tirzii si multe contra facute ,sau interpolatein alte scrieri.Cum e si citatul din Iosef us Flavius.Un citat grosolan pe care toti cercetatori sint unanim deacord ca este interpolare.

80 Re: Este Crucea un simbol crestin sau pagan ? la data de Mier Mar 18, 2009 11:14 pm

Artistu

demon
Anticrist, imi aduci aminte de bancul cu taranul si girafa, scuze. De unde si pana unde informatiile in ivrit iti pot spune tie ce cuvint foloseau romanii pentru crucificare?
Poti sa ma lamuresti?

81 Re: Este Crucea un simbol crestin sau pagan ? la data de Joi Mar 19, 2009 7:30 pm

Anticristul

eliberat
Pai unde rastigneau romani si pe cine ?Pe romani ?
Nu in iudeia exercitau ei acest gen de tortura?
E adevarat ca nu numai in iudeia.

82 Re: Este Crucea un simbol crestin sau pagan ? la data de Dum Mar 22, 2009 10:44 am

Un cetățean î-și duce soția, care urma să nască, la maternitate. Vede pe perete o cruce și revoltat îi cere să fie luată de acolo, motivînd.
-Nu vreau ca fiul meu să se nască cu imaginea aceasta.
Revenit ulterior și văzînd crucea tot ocolo, o ceartă din nou pe asistentă.
-Nu v-am spus că nu vreau ca fiul meu să se nască cu imaginea aceasta. La care asistenta îi răspunde.
-Din păcate fiul dv. nu o să vadă niciodată crucea. Dorința dv. sa îndeplinit. Copilul sa născut...ORB!!!

83 Re: Este Crucea un simbol crestin sau pagan ? la data de Lun Mar 23, 2009 10:36 am

Soimos

admin
Dulgherul a scris:Un cetățean î-și duce soția, care urma să nască, la maternitate. Vede pe perete o cruce și revoltat îi cere să fie luată de acolo, motivînd.
-Nu v-am spus că nu vreau ca fiul meu să se nască cu imaginea aceasta. La care asistenta îi răspunde.
-Din păcate fiul dv. nu o să vadă niciodată crucea. Dorința dv. sa îndeplinit. Copilul sa născut...ORB!!!

Ha ha ha!

Ce tare!

Probabil ca te simti razbunat ptr toate complexele tale atunci cand debitezi asemenea monstruozitati ...nu?

84 Re: Este Crucea un simbol crestin sau pagan ? la data de Lun Mar 23, 2009 10:44 am

Cactus

inger
Dulgherul a scris:Un cetățean î-și duce soția, care urma să nască, la maternitate. Vede pe perete o cruce și revoltat îi cere să fie luată de acolo, motivînd.

Sinistru - alt banc mai bun n-aiŽSTIUT sa gaseshti ?

Nu e nimic mai trist decât tristețea unui om vesel. (Armando Palacio Valdes)
Luzerii nu moare niciodata, de nici un fel, never, nicicand; Eu ieste unu' dantri iei. (Cactus Perfectus)

85 Re: Este Crucea un simbol crestin sau pagan ? la data de Lun Mar 23, 2009 4:43 pm

Anticristul

eliberat
Minunea asta sigur se pune in seama cruci.De ce nar fi putut crucea aia sa faca o fapta buna?Crucea masi.

86 Re: Este Crucea un simbol crestin sau pagan ? la data de Lun Mar 23, 2009 5:11 pm

Anton_LaVey

vrajitor
Anticristul a scris:Minunea asta sigur se pune in seama crucii.De ce nar fi putut crucea aia sa faca o fapta buna?Crucea masii.

Pai cum sa faca minuni un obiect de tortura?

87 Re: Este Crucea un simbol crestin sau pagan ? la data de Lun Mar 23, 2009 7:32 pm

Anticristul

eliberat
Pai nu vezi cum o sprijina adoratori?Ca doar de aia sa nascut orb ca n-a crezut in cruce.Bate saua.

88 Re: Este Crucea un simbol crestin sau pagan ? la data de Mar Mar 24, 2009 9:07 am

Anton_LaVey

vrajitor
Anticristul a scris:Pai nu vezi cum o sprijina adoratori?Ca doar de aia sa nascut orb ca n-a crezut in cruce.Bate saua.

Vrajala la drumu' mare cu "ca n-a crezut in..."! rolf Nasol ca la fraieri prinde treaba....

89 Re: Este Crucea un simbol crestin sau pagan ? la data de Mar Mar 24, 2009 9:41 am

Cactus a scris:

Nu știu dacă e banc sau nu.
A relatat ce am auzit în predica unui preot ortodox.
Dar vorba lui Anti, o fi ceva pe...dedesupt.

90 Re: Este Crucea un simbol crestin sau pagan ? la data de Mar Mar 24, 2009 10:11 am

Cactus

inger
Dulgherul a scris:
Cactus a scris:

Nu știu dacă e banc sau nu.
A relatat ce am auzit în predica unui preot ortodox.
Dar vorba lui Anti, o fi ceva pe...dedesupt.

Sinistra predica; daca ashea ceva predica popii la noi,
atunci ma bucur ca-s corcitura; o sa merg la biserica
la catolici...

Nu e nimic mai trist decât tristețea unui om vesel. (Armando Palacio Valdes)
Luzerii nu moare niciodata, de nici un fel, never, nicicand; Eu ieste unu' dantri iei. (Cactus Perfectus)

91 Re: Este Crucea un simbol crestin sau pagan ? la data de Mar Mar 24, 2009 8:01 pm

Anticristul

eliberat
Pai si la catolici nu e tot cruce?
Parca nu au acelasi interes,toti preoti?Sa ridice crucea in slavi ca doar sint slujitori cruci nu ai lui Dumnezeu.

92 Re: Este Crucea un simbol crestin sau pagan ? la data de Sam Mar 28, 2009 12:00 pm

crucea a fost un simbol pagan , dar a devenit si simbol crstin ... insa numai ca si simbol crestin sfinteste pe om , in rest nu il sfinteste ... crestinul intelege ceva deosebit prin cruce : crucea este invierea celor ce cred si pieirea celor necredinciosi ...

93 Re: Este Crucea un simbol crestin sau pagan ? la data de Sam Mar 28, 2009 1:57 pm

Anton_LaVey

vrajitor
Io unu, nu as venera crucea pe care a murit saracu isus! Instrumentu' de tortura roman!

94 Re: Este Crucea un simbol crestin sau pagan ? la data de Sam Mar 28, 2009 1:58 pm

Anton_LaVey

vrajitor
ISIHAST a scris:crucea a fost un simbol pagan , dar a devenit si simbol crstin ... insa numai ca si simbol crestin sfinteste pe om , in rest nu il sfinteste ... crestinul intelege ceva deosebit prin cruce : crucea este invierea celor ce cred si pieirea celor necredinciosi ...

Dragutel rau baiatu' de la avataru' tau kisses1

95 Re: Este Crucea un simbol crestin sau pagan ? la data de Sam Mar 28, 2009 10:30 pm

Anticristul

eliberat
Tare nu ma tem de cruce,e adevarat ca poti omori cu o cruce si un ciine daca crucea nu e prea mare ,sa poti da cu ea.

96 Re: Este Crucea un simbol crestin sau pagan ? la data de Dum Mar 29, 2009 1:10 pm

oamenii se tem de cruce fiindca se tem de a iubi crucea ... a iubi crucea este o datorie de la Dumnezeu : inseamna a primi cu dragoste necazurile care ingaduie Dumnezeu Tatal nostru sa vina asupra noastra ... Iisus a fost primul Om Care a invatat acest mare adevar : a iubi crucea inseamna a iubi pe Dumnezeu , Stapanul vietii si al mortii ...

se spune ca multi au imitat nasterea lui Iisus , ca au pretins ca s-au nascut din fecioara ; normal ca au pretins asta , deoarece dintotdeauna se stia ca prin nastere omul se naste in pacate , si deci pentru a te naste fara de pacat trebuia sa te nasti dintr-o fecioara ; de aceea multi invatatori ai omenirii au pretins ca s-au nascut din fecioara , dar in realitate numai Iisus a facut asta ... au murit multi invatatori pe cruce deoarece asta era modul in vechime de a pedepsi pe cei care erau considerati periculosi ... insa nimeni in afara lui Iisus nu a invatat ca a iubi ( a iubi in sensul de a primi cu dragoste ) crucea este a iubi pe Dumnezeu ...

97 Re: Este Crucea un simbol crestin sau pagan ? la data de Dum Mar 29, 2009 1:30 pm

Soimos

admin
ISIHAST a scris:oamenii se tem de cruce fiindca se tem de a iubi crucea

Pai cum sa iubesti un instrument de tortura...ia exemplul ghilotinei care te ucidea rapid si fara suferinta ...si tot nu e iubita de nimeni!

... a iubi crucea este o datorie de la Dumnezeu : inseamna a primi cu dragoste necazurile care ingaduie Dumnezeu Tatal nostru sa vina asupra noastra .
Asta este adevarat doar in acceptiunea in care Dumnezeu este zeul tenebrelor nascut din intunecimea maxima.

.. Iisus a fost primul Om Care a invatat acest mare adevar : a iubi crucea inseamna a iubi pe Dumnezeu , Stapanul vietii si al mortii ..
Aha ...acum Isus e om si nu dumnezeu ... iar daca ii punem si numele de Christos si aratam cateva citate din Apocalipsa ...am dovedit ca "dumnezeul crestin" este stapanul cheilor Iadului ...adica DRACU!
Nu-i asa Tudorele?

98 Re: Este Crucea un simbol crestin sau pagan ? la data de Dum Mar 29, 2009 1:42 pm

Artistu

demon
ISIHAST a scris:..se spune ca multi au imitat nasterea lui Iisus , ca au pretins ca s-au nascut din fecioara ; normal ca au pretins asta , deoarece dintotdeauna se stia ca prin nastere omul se naste in pacate , si deci pentru a te naste fara de pacat trebuia sa te nasti dintr-o fecioara ; ...

Tu spui defapt ca sexul intre oameni = pacat. Hmmm, si uite asa de fapt Adam si Eva au fost dati afara din rai pentru ca au facut sex - singurul pacat care nu necesita cunoasterea binelui si a raului.

99 Re: Este Crucea un simbol crestin sau pagan ? la data de Dum Mar 29, 2009 3:53 pm

crestinii iubesc instrumentul de tortura deoarece nimic din ce ni se intampla , nici torturile , nu sunt fara voia lui Dumnezeu ...

nu actul trupesc este pacat , ci dupa cadere pacatul stramosesc se transmite oamenilor prin nasterea fireasca ; Iisus nu S-a nascut pe cale fireasca ci din fecioara si e aceea a fost fara de pacat ...

100 Re: Este Crucea un simbol crestin sau pagan ? la data de Dum Mar 29, 2009 8:28 pm

Anticristul

eliberat
Mai Isihaste dar cum se face ca apostolul Luca nu a fost acolo,si nu are cunostinta de nasterea din fecioara.El zice asa ;Si era cum se credea Fiul Lui Iosi fiul lui Eli.
Vezi ca nici Luca nu credea ca Isus sa nascut fara barbat?

Continut sponsorizat

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus  Mesaj [Pagina 4 din 8]

Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum