Forum de spiritualitate

Ultimele subiecte
» Mai este cineva pe aici?
Dum Aug 11, 2013 8:58 am Scris de Tudorel666

» CRESTINI fara denominatiune
Sam Mar 09, 2013 7:18 pm Scris de crestinul

» Cine este in realitate Isus!
Dum Iul 08, 2012 2:11 pm Scris de Fairy

» NOSTALGII...poezii de Mihai LEONTE
Dum Iul 08, 2012 2:06 pm Scris de Fairy

» Ok
Mier Iun 16, 2010 11:37 am Scris de Tudorel666

» ARMONII MAJORE 2010...autor Mihai LEONTE
Mar Iun 15, 2010 3:42 am Scris de Mihai LEONTE

» vizitati
Lun Iun 14, 2010 9:59 am Scris de padawanu

» REVERII ADVERSE...poezii de Mihai LEONTE
Joi Iun 10, 2010 4:16 am Scris de Mihai LEONTE

» SCRIERI INOCENTE...de Mihai LEONTE
Vin Iun 04, 2010 4:05 pm Scris de Mihai LEONTE

» Cenzura istoriei!!!
Joi Iun 03, 2010 6:37 pm Scris de Ancuta

» Distihurile lui Bujor...autor Mihai LEONTE
Mar Mai 25, 2010 3:28 am Scris de Mihai LEONTE

» Despre crestinismul originar
Lun Mai 24, 2010 11:41 am Scris de Tudorel666

» Dorurile mele
Sam Mai 22, 2010 11:39 am Scris de Tudorel666

» VALENTE MEDII...poezii de Mihai LEONTE
Mier Mai 19, 2010 4:24 am Scris de Mihai LEONTE

» MIRAJELE ALBASTRE...poezii de Mihai LEONTE
Mier Mai 12, 2010 4:18 pm Scris de Mihai LEONTE

» APOGEUL METAFORIC...poezii de Mihai LEONTE
Dum Mai 09, 2010 7:04 am Scris de Mihai LEONTE

» RENASTEREA ZAMOLXIANISMULUI RELIGIA STRABUNILOR ROMANILOR
Mier Mar 24, 2010 12:01 pm Scris de HareKrishna

» Vishnuism-monoteismul hindus
Mier Mar 24, 2010 11:59 am Scris de HareKrishna

» Despre capitalismul salbatic
Mar Mar 02, 2010 2:54 pm Scris de wima2203

» Ce nu se spune despre Miscarea Legionara?
Mar Mar 02, 2010 2:39 pm Scris de wima2203

» E Omul urmasul lui Adam?
Dum Ian 31, 2010 9:46 pm Scris de Anticristul01

» Bine v-am gasit!
Dum Ian 31, 2010 8:13 pm Scris de Anticristul01

» POZE USERI
Joi Ian 28, 2010 3:37 pm Scris de IrinucaM

» Inaugurarea celei mai inalte cladiri din lume-DUBAI 2009
Mar Ian 12, 2010 9:06 pm Scris de Anticristul

» Arte martiale
Lun Ian 11, 2010 4:00 am Scris de IrinucaM

» Scrisoare adresata FEDERATIEI RUSE
Lun Ian 11, 2010 3:19 am Scris de IrinucaM

Cine este conectat?
In total sunt 3 utilizatori conectati: 0 Inregistrati, 0 Invizibil si 3 Vizitatori

Nici unul

[ Vizualizeaza toata lista ]

Recordul de utilizatori conectati a fost de 28, Joi Oct 02, 2014 3:20 am
Cautare

Rezultate pe:

Rechercher Cautare avansata

Nu sunteti conectat. Conectati-va sau inregistrati-va

Treisprezece scopuri ale unei vrajitoare ( Wicca )

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos  Mesaj [Pagina 1 din 1]

1 Treisprezece scopuri ale unei vrajitoare ( Wicca ) la data de Lun Mai 19, 2008 5:17 pm

Lucretia

muritor de rand
~

Imi plac foarte mult aceste " scopuri " ale vrajitoarei din religia Wicca. Mi se par bine gandite si in concordanta cu planeta pe care ne-am nascut.

Treisprezece scopuri ale unei vrajitoare

I. Cunoaste-te pe tine
II. Cunoaste arata ta
III. Invata
IV. Foloseste cunoasterea cu intelepciune
V. Dobandeste echilibrul
VI. Mentine-ti cuvintele in ordine
VII. Mentine-ti gandurile in ordine
VIII. Celebreaza viata
IX. Intra in acord cu ciclurile pamantului
X. Mananca si respira corect
XI. Antreneaza-ti trupul
XII. Mediteaza
XIII. Onoreaza Zeul si Zeita

~

Vezi profilul utilizatorului

2 Re: Treisprezece scopuri ale unei vrajitoare ( Wicca ) la data de Lun Mai 19, 2008 6:06 pm

Ada_Pal

inger
Eu as zice ca mai degraba ultimul este cel mai caracteristic Vrajitoarelor pe cind primele scopuri sunt caracteristice pildelor si vorbelor unor profeti cunoscuti.

Zeul si zeita?O fi avind D-zeu sex? No

3 Re: Treisprezece scopuri ale unei vrajitoare ( Wicca ) la data de Lun Mai 19, 2008 6:11 pm

Lucretia

muritor de rand
Ada_Pal a scris:

Zeul si zeita?O fi avind D-zeu sex? No

Wicca este concentrata foarte mult pe natura .
La ei Zeul este Zeul Pan iar Zeita este Mama Natura

~

4 Re: Treisprezece scopuri ale unei vrajitoare ( Wicca ) la data de Lun Mai 19, 2008 6:14 pm

Ada_Pal

inger
Cine este Wicca?

5 Re: Treisprezece scopuri ale unei vrajitoare ( Wicca ) la data de Lun Mai 19, 2008 6:16 pm

Lucretia

muritor de rand
Ada_Pal a scris:Cine este Wicca?

Wicca este o religie pagana

~

6 Re: Treisprezece scopuri ale unei vrajitoare ( Wicca ) la data de Lun Mai 19, 2008 6:44 pm

Krmen

moderator
...din wicca foarte interesante mi s-au parut invocarile spiritelor aerului, apei, pamantului si focului...desi se pare ca nu sunt atat de puternice pe cat ni le imaginam noi. in alte locuri am citit ca dintr ele cele ale focului sunt puternice...si totusi nu chiar intr-atat incat sa ne provoace ceva mai mult decat disconfort. adevaratele spirite puternice sunt cele care sunt invocate in cadrul cercului sau pentaclului parca...sper sa nu ma insel in ce priveste denumirea...
doar ca nu oricine se incumeta sa faca asta...
personal, cred ca nimic in lume nu m-ar convinge sa o fac...nici macar promisiunea de castig la loto...sau alte jocuri asemanatoare.
de altfel, daca stau sa ma gandesc cum castig eu in fiecare zi sute de mii sau chiar milioane de lire sterline , dolari sau euro, judecand dupa mailurile pe care le primesc de la diverse organisme gen Loto nu ma stiu ce tara (ca oricum nu joc pe nicaieri) ca mi-au scris diverse...nici nu as avea nevoie sa mai invoc vreun spirit pentru asta... Very Happy

7 Re: Treisprezece scopuri ale unei vrajitoare ( Wicca ) la data de Lun Mai 19, 2008 8:24 pm

No Name

inger
Lucretia a scris:
~

Imi plac foarte mult aceste " scopuri " ale vrajitoarei din religia Wicca. Mi se par bine gandite si in concordanta cu planeta pe care ne-am nascut.

I. Cunoaste-te pe tine
II. Cunoaste arata ta
III. Invata
V. Dobandeste echilibrul
VIII. Celebreaza viata
XI. Antreneaza-ti trupul
XII. Mediteaza

~

cred ca le-a citit si Machiaveli....de aceea a scos dictonul ;"SCOPUL SCUZA MIJLOACELE "! Basketball

8 Re: Treisprezece scopuri ale unei vrajitoare ( Wicca ) la data de Joi Mai 22, 2008 5:38 am

Heruer

inger
Lucretia a scris:
~

I. Cunoaste-te pe tine
II. Cunoaste arata ta
III. Invata
V. Dobandeste echilibrul
VIII. Celebreaza viata
XI. Antreneaza-ti trupul
XII. Mediteaza

~

Eu as mai adauga 4 :
1. sa sti
2. sa vrei
3. sa indraznesti
4. sa taci

9 Re: Treisprezece scopuri ale unei vrajitoare ( Wicca ) la data de Joi Mai 22, 2008 8:27 am

Lucretia

muritor de rand
[quote="Heruer"]
Lucretia a scris:

Eu as mai adauga 4 :
1. sa sti
2. sa vrei
3. sa indraznesti
4. sa taci

Laughing interesant .. totusi as adauga ceva la ce ai scris si tu :

1. sa stii intra la - III. Invata
4. sa taci ... e bine sa si taci, insa nu tot timpul ci numai cand trebuie

~

10 Re: Treisprezece scopuri ale unei vrajitoare ( Wicca ) la data de Joi Mai 22, 2008 1:15 pm

No Name

inger
Vorbirea este de argint ...tacerea este de aur ! Basketball

11 Re: Treisprezece scopuri ale unei vrajitoare ( Wicca ) la data de Sam Mai 24, 2008 3:35 pm

Lucretia

muritor de rand
No Name a scris:Vorbirea este de argint ...tacerea este de aur ! Basketball

Nu intotdeauna Very Happy Wink

12 Re: Treisprezece scopuri ale unei vrajitoare ( Wicca ) la data de Dum Iun 15, 2008 1:31 pm

Mai clar despre Wicca nu stie nimeni sa ma lamureasca?

13 Re: Treisprezece scopuri ale unei vrajitoare ( Wicca ) la data de Dum Iun 15, 2008 2:24 pm

Sunna

vrajitor
poate vreun satanist.

14 Re: Treisprezece scopuri ale unei vrajitoare ( Wicca ) la data de Mier Iun 18, 2008 12:22 am

Bagherra

vrajitor
Dorstor a scris:Mai clar despre Wicca nu stie nimeni sa ma lamureasca?
Mai clar de atit,inseamna off topic! Laughing

15 Re: Treisprezece scopuri ale unei vrajitoare ( Wicca ) la data de Vin Iun 20, 2008 9:41 am

16 Re: Treisprezece scopuri ale unei vrajitoare ( Wicca ) la data de Mier Iun 25, 2008 8:28 pm

Pt Baghera.Daca stii mai multe te rog dechide alt topic!pe adresele date de Yahiva am descoperit doar ca este vorba despre ticneala la patrat!

17 Re: Treisprezece scopuri ale unei vrajitoare ( Wicca ) la data de Joi Iun 26, 2008 6:40 pm

Heruer

inger
Dorstor a scris:Pt Baghera.Daca stii mai multe te rog dechide alt topic!pe adresele date de Yahiva am descoperit doar ca este vorba despre ticneala la patrat!
Dorstor .... esti om "citit si umblat". De unde pana unde ce nu intelegem si/sau nu acceptam este "ticneala la patrat" ?

18 Re: Treisprezece scopuri ale unei vrajitoare ( Wicca ) la data de Joi Iun 26, 2008 7:15 pm

Nu-i de inteles pt ca exprimarea de acolo nu te lasa sa intelegi ceva .eu pot sa u fiu de acord cu eva dar tre buie sa existe o anume coerenta.NUMAI DUMNEZEU POATE FI AXIOMATIC!

19 Re: Treisprezece scopuri ale unei vrajitoare ( Wicca ) la data de Dum Iul 27, 2008 10:39 pm

Bla_1

moderator
Lucretia a scris:
Laughing interesant .. totusi as adauga ceva la ce ai scris si tu :

1. sa stii intra la - III. Invata
4. sa taci ... e bine sa si taci, insa nu tot timpul ci numai cand trebuie

sa taci - VI. Mentine-ti cuvintele in ordine

cam aceleasi scopuri le gasiti in toate stiintele astea "oculte"

20 Re: Treisprezece scopuri ale unei vrajitoare ( Wicca ) la data de Dum Iul 27, 2008 11:06 pm

Scopurile acestea doar trebuie enumerate? Chiar as fi interesat ce asamanare/deosebire exista intre practicile yoga si cele 13 scopuri Wicca, spre exemplu. Ca practica este mai importanta decat teoria. Basketball

21 Re: Treisprezece scopuri ale unei vrajitoare ( Wicca ) la data de Lun Iul 28, 2008 9:07 am

Cris

inger
I. Cunoaste-te pe tine
II. Cunoaste arata ta
III. Invata
V. Dobandeste echilibrul
VIII. Celebreaza viata
XI. Antreneaza-ti trupul
XII. Mediteaza

Principiile de mai sus fac parte din curentul de intelepciune universala ,nu sunt doar wiccane sau yoghine(yoga,alminteri,inseamna "unire").
Eu pot comenta aceste principii raportandu-ma la biblie in primul rand ,cu care lumea este ceva mai acomodata.
1.Cunoaste-te pe tine
-in biblie exista ,sa zic ,3 feluri de cunoastere: oida,ginosko,epignosko.Cunosterea lumii materiale este cunoasterea grosiera si este un prim pas ,din pacate majoritatea se opresc aici .Cunoasterea interioara ,launtrica este al doilea pas si duce la cunoasterea directa a divinitatii.In manuscrisele eseniene de la Wadi -al -Qumran apare cineva numit invatatorul comunitatii.Acesta avea rolul de a invata pe membri comunitatii cunoasterea launtrica.
5.Dobandeste echilibrul - acest aspect cred ca are legatura directa cu ceea ce azi in mod gresit este tradus "pocainta" ,dar este vorba de altceva: schimbarea mentalitatii gandurilor inimii si mintii in acord cu legile divine(metanoia-gr) .Cunoasterea legilor divine inseamna sa inveti,sa ai cunoastere exterioara si interioara ,precum si intelepciune .
6,7. Mentine ti cuvintele,gandurile in ordine-
un aspect uitat azi,faptul ca acest "cuvant" reprezinta o vibratie primordiala care este armonie.
Haosul gandurilor mintii arata dezordine ,cuvintele insirate aiurea ,mai ales cuvintele rautacioase ,sunt disarmonie.
Schimbarea mentalitatii arata schimbarea si constientizarea gandurilor ,transformarea unui haos inconstient intr-o armonie spirituala.
8.Celebreaza viata-
respectul fata de viata ,unde viata in sine are un aspect feminin ,fie ca este numita Zoe (viata) la nivel divin ,fie ca apare in cele mai marunte aspecte ale sale este un semn de constientizare a faptului ca divinitatea exista in toate si ca toate sunt intelept randuite.
Respectul fata de viata este respect fata de toata creatia divina,fata de D-zeu.
9.Intra in acord cu ciclurile pamantului- in apocrife ,precum si in alte texte primare ,fraza "da-i cezarului ce-i al cezarului " este comentata ca avand legatura cu materia ,da-i vietii materiale(sau demiurgului inferior ,creatorul materiei) ce-i al ei,in primul rand acest fapt aduce sanatate corpului,deci si spiritului care locuieste in corp.Poate va amintiti ca Isus vorbea despre "templul trupului sau" .
10.Mananca si respira corect-
respiratia este primul contact cu D-zeu ,de la creatie pana azi .Omul cand respira il respira pe D-zeu ,care este in toate.
Cand a fost creat ,omului i s-a dat suflare de viata.Privind mancarea ,sunt destule prin biblie .
11.Antreneaza-ti trupul-
consider ca este in primul rand vorba despre munca ,mai ales daca ma gandesc la crearea omului ,"ca sa pazeasca si sa lucreze gradina(eden)" .Lenea si staticul trupului si mintii nu ajuta nimanui in evolutia spirituala.
12.Mediteaza-
formularea aceasta este controversata azi ,datorita influentei yoghine considerata "pagana" si ..."diabolica"(mama ce-mi "plac "mie formularile astea!) .
Totusi ,chiar Isus spune "nu oricine spune Doamne,Doamne va intra in imparatia cerurilor " .
E drept,acest pasaj are implicatii multiple.Mai apare formularea"cand doi se roaga ,D-zeu implineste" ,luata mot-a-mot se intelege ca trebuie sa se roage doi oameni ,dar este vorba tocmai de aceasta meditatie,de unirea inimii cu mintea in rugaciune,sau in stare de pace ,sau iubire ,nu e vorba neaparat de a repeta cuvinte .In apocrife exista si formularea "neincetat sa va rugati" -aceasta este o stare de a fi ,este a fi om-rugaciune,om lumina ,om pace.Sa nu uitam faptul ca primii crestini isi spuneau "filozofi" ,nu crestini ,isi mai spuneau si nazirei ,dar aceasta "filozofie" regasita in scrierile primare ,inclusiv biblia este clar ilustrata in formularile originale (in traduceri mai putin)Nt este un indemn la transformari interioare intelepte,este un indemn la lucrul fiecaruia cu propriul sine.
13.Onoreaza zeul si zeita -
aici cred ca este suficient sa amintesc un citat din Ev lui Toma : " in numele Mamei,al Tatalui si al lui Isus al milei nemarginite"
Aceasta mama divina este mai cunoscuta prin "manifestarea ei" ca porumbita sau duh sfant ,sau tradusa (din condei ) azi ca porumbel.
Multe biserici care au cupolele rotunde ,de ex Sf Sofia (azi moschee) omagiaza astfel aceasta mama divina ,supranumita si "pantecul cosmic" ,cu atributele sale divine : zoe-viata,sofia-intelepciune ,ekklesia - adunarea sufletelor .
Gata ca v-am ametit.

22 Re: Treisprezece scopuri ale unei vrajitoare ( Wicca ) la data de Lun Iul 28, 2008 5:52 pm

No Name

inger
...daca de abia la stadiul asta de spiritualitate ati ajuns ...inseamna ca mai trebuie sa va reincarnati inca de 5 ori ... harhar

23 Re: Treisprezece scopuri ale unei vrajitoare ( Wicca ) la data de Lun Iul 28, 2008 6:56 pm

Cris

inger
No Name a scris:...daca de abia la stadiul asta de spiritualitate ati ajuns ...inseamna ca mai trebuie sa va reincarnati inca de 5 ori ... harhar

Aceasta este doar o discutie,imi pare rau daca se intelege de aici ca ar fi un taler de judecata sau cantarire a " spiritualitatii" fiecaruia.Daca te afli la ultima incarnare ,te rog dezvolta situatia.

24 Re: Treisprezece scopuri ale unei vrajitoare ( Wicca ) la data de Mier Iul 30, 2008 10:34 pm

Bla_1

moderator
No Name a scris:...daca de abia la stadiul asta de spiritualitate ati ajuns ...inseamna ca mai trebuie sa va reincarnati inca de 5 ori ... harhar

Ne-ai onorat cu aceasta afirmatie. 5 ori inseamna foarte putin.... harhar

25 Re: Treisprezece scopuri ale unei vrajitoare ( Wicca ) la data de Dum Sept 28, 2008 7:49 pm

Anticristul

eliberat
De aia duc femeile dorul obiectelor de aur.

Continut sponsorizat

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus  Mesaj [Pagina 1 din 1]

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum