Forum de spiritualitate

Ultimele subiecte
» Mai este cineva pe aici?
Dum Aug 11, 2013 8:58 am Scris de Tudorel666

» CRESTINI fara denominatiune
Sam Mar 09, 2013 7:18 pm Scris de crestinul

» Cine este in realitate Isus!
Dum Iul 08, 2012 2:11 pm Scris de Fairy

» NOSTALGII...poezii de Mihai LEONTE
Dum Iul 08, 2012 2:06 pm Scris de Fairy

» Ok
Mier Iun 16, 2010 11:37 am Scris de Tudorel666

» ARMONII MAJORE 2010...autor Mihai LEONTE
Mar Iun 15, 2010 3:42 am Scris de Mihai LEONTE

» vizitati
Lun Iun 14, 2010 9:59 am Scris de padawanu

» REVERII ADVERSE...poezii de Mihai LEONTE
Joi Iun 10, 2010 4:16 am Scris de Mihai LEONTE

» SCRIERI INOCENTE...de Mihai LEONTE
Vin Iun 04, 2010 4:05 pm Scris de Mihai LEONTE

» Cenzura istoriei!!!
Joi Iun 03, 2010 6:37 pm Scris de Ancuta

» Distihurile lui Bujor...autor Mihai LEONTE
Mar Mai 25, 2010 3:28 am Scris de Mihai LEONTE

» Despre crestinismul originar
Lun Mai 24, 2010 11:41 am Scris de Tudorel666

» Dorurile mele
Sam Mai 22, 2010 11:39 am Scris de Tudorel666

» VALENTE MEDII...poezii de Mihai LEONTE
Mier Mai 19, 2010 4:24 am Scris de Mihai LEONTE

» MIRAJELE ALBASTRE...poezii de Mihai LEONTE
Mier Mai 12, 2010 4:18 pm Scris de Mihai LEONTE

» APOGEUL METAFORIC...poezii de Mihai LEONTE
Dum Mai 09, 2010 7:04 am Scris de Mihai LEONTE

» RENASTEREA ZAMOLXIANISMULUI RELIGIA STRABUNILOR ROMANILOR
Mier Mar 24, 2010 12:01 pm Scris de HareKrishna

» Vishnuism-monoteismul hindus
Mier Mar 24, 2010 11:59 am Scris de HareKrishna

» Despre capitalismul salbatic
Mar Mar 02, 2010 2:54 pm Scris de wima2203

» Ce nu se spune despre Miscarea Legionara?
Mar Mar 02, 2010 2:39 pm Scris de wima2203

» E Omul urmasul lui Adam?
Dum Ian 31, 2010 9:46 pm Scris de Anticristul01

» Bine v-am gasit!
Dum Ian 31, 2010 8:13 pm Scris de Anticristul01

» POZE USERI
Joi Ian 28, 2010 3:37 pm Scris de IrinucaM

» Inaugurarea celei mai inalte cladiri din lume-DUBAI 2009
Mar Ian 12, 2010 9:06 pm Scris de Anticristul

» Arte martiale
Lun Ian 11, 2010 4:00 am Scris de IrinucaM

» Scrisoare adresata FEDERATIEI RUSE
Lun Ian 11, 2010 3:19 am Scris de IrinucaM

Cine este conectat?
In total este 1 utilizator conectat: 0 Inregistrati, 0 Invizibil si 1 Vizitator

Nici unul

[ Vizualizeaza toata lista ]

Recordul de utilizatori conectati a fost de 28, Joi Oct 02, 2014 3:20 am
Cautare

Rezultate pe:

Rechercher Cautare avansata

Nu sunteti conectat. Conectati-va sau inregistrati-va

Cine sunt sfinții? Trebuie să ne rugăm lor?

Mergi la pagina : 1, 2  Urmatorul

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos  Mesaj [Pagina 1 din 2]

1 Cine sunt sfinții? Trebuie să ne rugăm lor? la data de Lun Mai 19, 2008 5:31 pm

No Name

inger
Închinarea la sfinți arătată a fi o continuare a devoțiunii păgâne față de zeii și zeițele păgânismului. Folosirea idolilor, imaginilor și picturilor ca obiecte de închinare

PE LÂNGĂ rugăciunile și devoțiunile adresate Mariei, romano-catolicii onorează și se roagă la diferiți „sfinți" - martiri sau alte persoane de seamă ale Bisericii, care au murit.

Pentru mulți, cuvântul „sfânt" se referă doar la o persoană care a atins un grad special de sfințenie, doar un adept cu totul deosebit al lui Cristos. Dar, conform Bibliei, TOȚI creștinii adevărați sunt sfinți - chiar și cei cărora le lipsește din nefericire maturitatea spirituală sau cunoștința. Astfel, scrierile lui Pavel adresate creștinilor din Efes, Filipi, Corint sau Roma, erau adresate „sfinților" (Ef.l:l, etc.). În toate aceste cazuri, sfinții erau oameni care trăiau, nu cei ce muriseră.

Scriptural vorbind, dacă dorim rugăciunile sfinților, ar trebui să luăm legătura cu oameni ce trăiesc. Dar dacă încercăm să intrăm în legătură cu oameni care au murit, ce altceva este aceasta decât o formă de spiritism? În repetate rânduri, Biblia condamnă orice încercare de a lua legătura cu cei morți (vezi Is.8:19,20). Cu toate acestea, The Catholic Encyclopedia spune: “învățătura catolică referitoare la rugăciunile pentru cei morți este legată în mod inseparabil de doctrina... comuniunii sfinților, care este un articol al Crezului Apostolic", și deci sunt recomandate rugăciunile “înălțate sfinților și martirilor în mod colectiv sau unuia dintre ei în mod particular".1 Formularea reală a Conciliului din Trent este că „sfinții care domnesc împreună cu Cristos își înalță propriile rugăciuni la Dumnezeu pentru oameni. Este bine și folositor să-i invoci prin rugăciune și să recurgi la rugăciunile, sprijinul și ajutorul lor pentru a obține beneficii de la Dumnezeu"

Vezi profilul utilizatorului

2 Re: Cine sunt sfinții? Trebuie să ne rugăm lor? la data de Vin Mai 23, 2008 4:07 am

Emil Condor

vrajitor
Sfânt poti fi si tu dar nimeni nu trebuie să se închine tie.

Închinându-te sfintilor (sau "sfintilor"), prin aceea Îl desconsideri pe Dumnezeu, singurul care merită închinăciune.

3 Re: Cine sunt sfinții? Trebuie să ne rugăm lor? la data de Vin Mai 23, 2008 5:04 am

Iosunt a scris:Sfânt poti fi si tu dar nimeni nu trebuie să se închine tie.

Închinându-te sfintilor (sau "sfintilor"), prin aceea Îl desconsideri pe Dumnezeu, singurul care merită închinăciune.
Da eu mă întreb acu' ce o mai fi aia închinare? Se mai zice cică despre cinstirea icoanelor și cinstirea sinților sau cinstirea sfintelor moaște. Care o fi diferența dintre închinare și cinstire?

Vezi profilul utilizatorului http://win9x.forum-free.org/

4 Re: Cine sunt sfinții? Trebuie să ne rugăm lor? la data de Sam Mai 24, 2008 2:26 pm

Vizitato

Vizitator
In primul rand, daca nu stiai, noi le cerem sfintilor sa se roage de Dumnezeu sa ne ierte si sa-L determine sa ne dea indrumare.
Sfantul reprezinta un stadiu prin care sunt rasplatiti cei care si-au sacrificat viata numai pentru a se dedica lui Dumnezeu cu intreaga fiinta.
Adica sfintii sunt mijloace prin care ajungem la Dumnezeu si fiindca sfintii reprezinta fiinte mai aproapite modului nostru de gandire. Noi nu il vom putea niciodata intelege pe Dumnezeu si de aceea cinstim sfintii. Icoana de asemenea reprezinta un mijloc de comnicare, fiindca noi nu ne inchinam icoanei ci cream un dialog astfel cu persoana reprezentata. Daca nu ar exista icoane atunci s-ar ajunge la haos. Asta e parerea mea.

5 Re: Cine sunt sfinții? Trebuie să ne rugăm lor? la data de Sam Mai 24, 2008 2:41 pm

No Name

inger
Scriptural vorbind, dacă dorim rugăciunile sfinților, ar trebui să luăm legătura cu oameni ce trăiesc. Dar dacă încercăm să intrăm în legătură cu oameni care au murit, ce altceva este aceasta decât o formă de spiritism? În repetate rânduri, Biblia condamnă orice încercare de a lua legătura cu cei morți (vezi Is.8:19,20). Cu toate acestea, The Catholic Encyclopedia spune învățătura catolică referitoare la rugăciunile pentru cei morți este legată în mod inseparabil de doctrina... comuniunii sfinților, care este un articol al Crezului Apostolic", și deci sunt recomandate rugăciunile înălțate sfinților și martirilor în mod colectiv sau unuia dintre ei în mod particular".1 Formularea reală a Conciliului din Trent este că sfinții care domnesc împreună cu Cristos își înalță propriile rugăciuni la Dumnezeu pentru oameni. Este bine și folositor să-i invoci prin rugăciune și să recurgi la rugăciunile, sprijinul și ajutorul lor pentru a obține beneficii de la Dumnezeu"

1 Timotei 2:5 Căci este un singur Dumnezeu [u]și este un singur mijlocitor între Dumnezeu și oameni: Omul Isus Hristos
6 care s-a dat pe Sine însuși, ca preț de răscumpărare pentru toți: faptul acesta trebuia adeverit la vremea cuvenită,

6 Re: Cine sunt sfinții? Trebuie să ne rugăm lor? la data de Sam Mai 24, 2008 11:08 pm

Arpisz

muritor de rand
si sa nu uitam micuta problema ca nu toti sfintii au fost tocmai sfint Wink

7 Re: Cine sunt sfinții? Trebuie să ne rugăm lor? la data de Sam Mai 24, 2008 11:15 pm

No Name

inger
Unicul SFANT ...a fost ISUS !

RESTUL DOAR IMITATII!

Intotdeauna apare ..prima data originalu ..iar apoi mii de "chinazarii"...pardon imitatii!

8 Re: Cine sunt sfinții? Trebuie să ne rugăm lor? la data de Lun Mai 26, 2008 12:11 pm

Vizitato

Vizitator
Arpisz a scris:si sa nu uitam micuta problema ca nu toti sfintii au fost tocmai sfint Wink

Asta stiu..cei pe care ii consider eu sfinti sunt cei la care s-au gasit moaste. Restul pot fi sfinti sau nu. Bu pot verifica

9 Re: Cine sunt sfinții? Trebuie să ne rugăm lor? la data de Joi Mai 29, 2008 10:31 am

Hades

muritor de rand
Paraschiva (sau Parascheva?) e sfanta si are moaste. Inainte sa fie sfanta, era cam betiva. Smile Din cate tin minte, nu garantez ca memoria mea e beton.

Vezi profilul utilizatorului http://astroviata.blogspot.com

10 Re: Cine sunt sfinții? Trebuie să ne rugăm lor? la data de Joi Mai 29, 2008 6:27 pm

una este sa te inchini sfintilor lucru care este venerare , si altceva este sa te inchini la Dumnezeu care este adorare , si care se cuvine numai pentru Dumnezeu ... adorarea este mai mare decat venerarea ... deci noi nu ne facem idoli din sfinti ...

11 Re: Cine sunt sfinții? Trebuie să ne rugăm lor? la data de Joi Mai 29, 2008 11:31 pm

Diana

inger
Cinstirea Lui Dumnezeu este absoluta, unica si incomparabila si este desemnata cu termenul de adorare
CInstirea Maicii Domnului se numeste supravenerare, iar cinstirea sfintilor venerare
Crestinii nu ii cinstesc pe sfinti in sine, separat de cinstirea Lui Dumnezeu, ci doar prin Dumnezeu, cinstirea sfintilor insemnand tot o cinstire indirecta a Lui Dumnezeu ( Ps. 150: " Laudati pe Dumnezeu intru sfintii Lui")
Sfintii sunt modele de viata crestina, conform Sfantului Apostol Pavel:" Fiti urmatori Mie, precum si Eu sunt Lui Hristos ( II Cor. 11.1)

12 Re: Cine sunt sfinții? Trebuie să ne rugăm lor? la data de Sam Mai 31, 2008 6:18 am

Cris

inger
" Fiti urmatori Mie, precum si Eu sunt Lui Hristos ( II Cor. 11.1)

Esti sigura ca citatul este din 2 Cor 11.1?

13 Re: Cine sunt sfinții? Trebuie să ne rugăm lor? la data de Sam Mai 31, 2008 6:07 pm

Diana

inger
imi cer scuze este vorba de prima epistola catre Corinteni I Corinteni 11,1

14 Re: Cine sunt sfinții? Trebuie să ne rugăm lor? la data de Sam Mai 31, 2008 8:37 pm

Anticristul

eliberat
Care crestin poate sa spuna ca merge pe urmele lui Pavel?Pavel ,da mergea pe urmele lui Isus ,ca Isus era evreu si el in ziua Sabatului mergea la sinagoga dupa lege.Iar la sarbatori mergea la Ierusalim,de 3 ori pe an.Asa facea si Pavel,intra in Sabat in sinagogi si invata pe iudei sa respecte legea.Vezi fapte 21,20 si multe alte texte in Fapte.Dar adorarea sfintilor nu face parte din urmele lui Pavel.Atributul de sfint inca nu era folosit de apostoli.Acesta a inceput sa fie folosit mult mai tirziu in biserica.

15 Re: Cine sunt sfinții? Trebuie să ne rugăm lor? la data de Mar Iun 03, 2008 7:01 am

Cris

inger
Studenta_87 a scris:imi cer scuze este vorba de prima epistola catre Corinteni I Corinteni 11,1

N-ai de ce sa-ti ceri scuze. :heart:

1Cor 11,1:

" Deveniti imitatori(mimetes-gr) ai mei,asa cum eu sint(imitator) al lui Cristos."

16 Re: Cine sunt sfinții? Trebuie să ne rugăm lor? la data de Mar Iun 03, 2008 7:13 am

Cris

inger
Dar adorarea sfintilor nu face parte din urmele lui Pavel.Atributul de sfint inca nu era folosit de apostoli.Acesta a inceput sa fie folosit mult mai tirziu in biserica.[/quote]

Asa este ,totusi sfint si sfintenie apare in greaca: hagios -separati,sfinti,pusi deoparte.

17 Re: Cine sunt sfinții? Trebuie să ne rugăm lor? la data de Mar Iun 03, 2008 5:41 pm

Eu nu inteleg.
Voi crestinii ati primit VT ca carte sfanta si m`as fi asteptat si sa mergeti pe drumul indicat de Biblie.
Biblia ne invata ca este un singur Dumnezeu.Putem invata din Biblie ca si Moise care a scos poporul evreu din robia Egiptului si a vorbit cu Dumnezeu de doua ori pe zi,cand a gresit, a fost pedepsit si cand a murit,nimeni nu cunoasteunde este mormantul lui.Dece? Pentruca nu s`a vrut ca sa fie sfintit. Evreii nu au sfinti,apostoli,magi,tatii,mame,fii samd,in acord cu cele scrise in Biblie.Din cele 10 porunci:

1.Eu sunt Domnul Dumnezeul Tau; sa nu ai alti dumnezei afara de Mine.

Cum va aranjati voi crestinii cu credinta in Biblie?

18 Re: Cine sunt sfinții? Trebuie să ne rugăm lor? la data de Mar Iun 03, 2008 6:14 pm

Diana

inger
Crezul crestin spune asa: "Cred Intru unul Dumnezeu Tatal atotiitorul, Facatorul cerului si al pamantului, al tuturor celor vazute si nevazute..."

Sfintii sunt un mijlocitor intre credinciosi si Dumnezeu prin rugaciunile lor, dupa cum am mai spus crestinii nu ii cinstesc pe sfinti in sine, separat de cinstirea Lui Dumnezeu, ci doar prin Dumnezeu.

19 Re: Cine sunt sfinții? Trebuie să ne rugăm lor? la data de Mier Iun 04, 2008 7:25 am

asa si cand te duci si dai acatiste la biserica si saruti icoane tot lui dumnezeu te rogi?
Deuteronomul
5:8 Să nu-ți faci chip cioplit, nici vreo înfățișare a celor ce sunt sus în cer, sau jos pe pământ, sau în apă și sub pământ.

nu sint pline bisericile de asa ceva?

20 Re: Cine sunt sfinții? Trebuie să ne rugăm lor? la data de Vin Iun 06, 2008 8:16 am

HIRAN

demon
Sfintii sunt oameni alesi.
Ar trebui sa se faca deosebirea intre rugaciune, inchinare, cinstire, venerare, etc deoarece sunt notiuni diferite.

Si la serviciu cand se face o cerere de invoire sau CO este folosita sintagma "va rog", deci este o rugaciune.
De fapt rugile fac parte din viata sociala si oamenii civilizati le folosesc in relatiile cu semenii. Daca nu ati folosit pana acum in familie sau grupul social din care faceti parte cuvantul "te rog frumos" sau "multumesc" este momentul sa incepeti sa o faceti deoarece este o chestie de bun simt.
Cand adresezi o rugaminte unei fiinte vii este un lucru normal si de bun simt.
Daca ceri ceva unui mort, banuiesc ca este doar o lipsa de intelepciune, sau mai grav poate fi o problema medicala.

Cat despre inchinare aceea este cu totul altceva.

21 Re: Cine sunt sfinții? Trebuie să ne rugăm lor? la data de Vin Iun 06, 2008 6:42 pm

Iosunt a scris:Sfânt poti fi si tu dar nimeni nu trebuie să se închine tie.

Ca si cand pana la Dumnezeu nu mai e nimeni, una-i idolatria si alta normalitatea, depinde cine o si cum o vede.

22 Re: Cine sunt sfinții? Trebuie să ne rugăm lor? la data de Vin Iun 06, 2008 7:26 pm

Azazel

demon
TU INSA,CAND TE ROGI,INTRA IN CAMARA TA,INCHIZIND USA ,ROAGATE TATALUI TAU ,CARE ESTE IN ASCUNS,SI TATAL TAU CARE ESTE IN ASCUNS ITI VA RASPLATI TIE.
CAND VA RUGATI NU SPUNETI MULTE CA NEAMURILE,CA ELE CRED CA IN MULTA VORBARIE VOR FI ASCULTATE.DECI NU VA ASEMANATI LOR CA STIE TATAL VOSTRU DE CELE CE AVETI TREBUINTA MAI INAINTE CA SA CERETI VOI DE LA EL.-EVANGHELIA DUPA MATEI CAP 6
DECI E CLARA SITUATIA,IISUS NU A SPUS SA NE RUGAM LA NICI UN SFINT,CI LUI DUMNEZEU.
CE SUNT SFIINTI ,SAU CINE SUNT EI,CEI FACUTI DE BISERICA ORTODOXA SAU CATOLICA
CINE LE-A DAT DREPTUL,DUPA CE LEGI SAU CARE LEGI ,CA IISUS NICI NU A POMENIT DE ASA CEVA,HAI SA NE RUGAM LA STEFAN CEL MARE CA A FOST CANONIZAT DE BISERICA ORTODOXA ROMANA-SARACU A AVUT SI COPII DIN FLORI,SI A OMORIT LA OAMENI IN 40 DE RAZBOAIE PURTATE,SIGUR E PE UNDEVA PRIN IAD SUFLETUL LUI SI FRAIERI SE ROAGA LA EL ,SAU LA MOASTE,ALTA PROSTIE SA TE ROGI LA OASE,MAI FRATILOR TREZITIVA

23 Re: Cine sunt sfinții? Trebuie să ne rugăm lor? la data de Vin Iun 06, 2008 9:19 pm

Care-i problema ca cer ajutorul tau sa fac ce vrea Dumnezeu? Parca esti pe alta planeta, nu intre oameni.

24 Re: Cine sunt sfinții? Trebuie să ne rugăm lor? la data de Sam Iun 07, 2008 7:42 am

si ce te imiedica sa faci asta cerand direct lui dumnezeu ?

25 Re: Cine sunt sfinții? Trebuie să ne rugăm lor? la data de Sam Iun 07, 2008 12:53 pm

Azazel

demon
pai asta arata ca nu prea este credincios se increde mai mult in oameni decit in dumnezeu,dar interesant ca se incered si in oameni morti,care chiar nu mai au nici o putere,pentru ca biblia spune clar despre cei morti ca dorm pina la inviere si judecat de apoi,deci poti tu sa te rogi la toti sfinti adormiti ca te rogi degeaba si il desconsideri pe dumnezeu,care asa cum spune iisus deja stie de ce ai nevoie

Continut sponsorizat

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus  Mesaj [Pagina 1 din 2]

Mergi la pagina : 1, 2  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum