Forum de spiritualitate

Ultimele subiecte
» Mai este cineva pe aici?
Dum Aug 11, 2013 8:58 am Scris de Tudorel666

» CRESTINI fara denominatiune
Sam Mar 09, 2013 7:18 pm Scris de crestinul

» Cine este in realitate Isus!
Dum Iul 08, 2012 2:11 pm Scris de Fairy

» NOSTALGII...poezii de Mihai LEONTE
Dum Iul 08, 2012 2:06 pm Scris de Fairy

» Ok
Mier Iun 16, 2010 11:37 am Scris de Tudorel666

» ARMONII MAJORE 2010...autor Mihai LEONTE
Mar Iun 15, 2010 3:42 am Scris de Mihai LEONTE

» vizitati
Lun Iun 14, 2010 9:59 am Scris de padawanu

» REVERII ADVERSE...poezii de Mihai LEONTE
Joi Iun 10, 2010 4:16 am Scris de Mihai LEONTE

» SCRIERI INOCENTE...de Mihai LEONTE
Vin Iun 04, 2010 4:05 pm Scris de Mihai LEONTE

» Cenzura istoriei!!!
Joi Iun 03, 2010 6:37 pm Scris de Ancuta

» Distihurile lui Bujor...autor Mihai LEONTE
Mar Mai 25, 2010 3:28 am Scris de Mihai LEONTE

» Despre crestinismul originar
Lun Mai 24, 2010 11:41 am Scris de Tudorel666

» Dorurile mele
Sam Mai 22, 2010 11:39 am Scris de Tudorel666

» VALENTE MEDII...poezii de Mihai LEONTE
Mier Mai 19, 2010 4:24 am Scris de Mihai LEONTE

» MIRAJELE ALBASTRE...poezii de Mihai LEONTE
Mier Mai 12, 2010 4:18 pm Scris de Mihai LEONTE

» APOGEUL METAFORIC...poezii de Mihai LEONTE
Dum Mai 09, 2010 7:04 am Scris de Mihai LEONTE

» RENASTEREA ZAMOLXIANISMULUI RELIGIA STRABUNILOR ROMANILOR
Mier Mar 24, 2010 12:01 pm Scris de HareKrishna

» Vishnuism-monoteismul hindus
Mier Mar 24, 2010 11:59 am Scris de HareKrishna

» Despre capitalismul salbatic
Mar Mar 02, 2010 2:54 pm Scris de wima2203

» Ce nu se spune despre Miscarea Legionara?
Mar Mar 02, 2010 2:39 pm Scris de wima2203

» E Omul urmasul lui Adam?
Dum Ian 31, 2010 9:46 pm Scris de Anticristul01

» Bine v-am gasit!
Dum Ian 31, 2010 8:13 pm Scris de Anticristul01

» POZE USERI
Joi Ian 28, 2010 3:37 pm Scris de IrinucaM

» Inaugurarea celei mai inalte cladiri din lume-DUBAI 2009
Mar Ian 12, 2010 9:06 pm Scris de Anticristul

» Arte martiale
Lun Ian 11, 2010 4:00 am Scris de IrinucaM

» Scrisoare adresata FEDERATIEI RUSE
Lun Ian 11, 2010 3:19 am Scris de IrinucaM

Cine este conectat?
In total este 1 utilizator conectat: 0 Inregistrati, 0 Invizibil si 1 Vizitator

Nici unul

[ Vizualizeaza toata lista ]

Recordul de utilizatori conectati a fost de 28, Joi Oct 02, 2014 3:20 am
Cautare

Rezultate pe:

Rechercher Cautare avansata

Nu sunteti conectat. Conectati-va sau inregistrati-va

Cine sunt sfinții? Trebuie să ne rugăm lor?

Mergi la pagina : Înapoi  1, 2

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos  Mesaj [Pagina 2 din 2]

26 Re: Cine sunt sfinții? Trebuie să ne rugăm lor? la data de Sam Iun 07, 2008 7:17 pm

Diana

inger
si cu judecata particulara cum ramane?
chiar daca moartea reprezinta sfarsitul vietii pamantesti si inceputul vietii vesnice, sufletul, fiind creat de Dumnezeu isi pastreaza dupa moarte functiile sale, chiar daca corpul, trupul doarme, este inactiv, sufletul ramane activ - Evrei 9,27: "randuit este oamenilor odata sa moara, iar dupa aceea judecata".

Vezi profilul utilizatorului

27 Re: Cine sunt sfinții? Trebuie să ne rugăm lor? la data de Dum Iun 08, 2008 6:36 am

Azazel

demon
NU EXISTA NICI UN SUFLET, MORI SI GATA! NU INTELEGI? DACA VA FI O JUDECATA ATUNCI CEI MORTI VOR INVIA ASA SPUNE BIBLIA NU EU

28 Re: Cine sunt sfinții? Trebuie să ne rugăm lor? la data de Dum Iun 08, 2008 9:07 am

Diana

inger
aici este vorba de parusie, de judecata universala, atunci trupurile se vor reconstitui din elementele din care au fost compuse si revin la viata prin unirea cu sufletele proprii, daca nu ar exista suflet, atunci cum s-ar realiza aceasta unire?

29 Re: Cine sunt sfinții? Trebuie să ne rugăm lor? la data de Dum Iun 08, 2008 2:15 pm

Azazel

demon
PAI NU EXISTA NICI UN SUFLET,CE II SPUNE DUMNEZEU LUI ADAM ,TARINA ESTI SI IN TARINA TE VEI INTOARCE,NU POMENESTE DE NICI UN SUFLET,DACA AVEA SUFLET II SPUNEA SI CE SE VA INTIMPLA CU SUFLETUL,CITESTE CU ATENTIE BIBLIA,LA CONCLUZIA ASTA AJUNGE SI INTELEPTUL SOLOMON,SI IOV,

30 Re: Cine sunt sfinții? Trebuie să ne rugăm lor? la data de Dum Iun 08, 2008 3:09 pm

Diana

inger
si
Exod 28, 3: "Vorbeste cu toti cei detoinici carora le-am dat un duh de pricepere, sa faca vesmintele lui Aaron, ca sa fie sfintit si sa-Mi indeplineasca slujba de preot."

Isaia 29,24: "Cei rataciti cu duhul vor capata pricepere, si ceice carteau vor lua invatatura."

Marcu 14, 34: "El le-a zis:" Sufletul Meu este cuprins de o intristare de moarte, ramaneti aici si vegheati!"

I Tes. 5, 23: "Dumnezeul pacii sa va sfinteasca El insusi pe deplin; si: duhul vostru, sufletul vostru si trupul vostru sa fie pazite intregi, fara prihana la venirea Domnului nostru Iisus Hristos."

I Petru 1, 22: "Deci, ca unii cari, prin ascultarea de adevar, v-ati curatit sufletele de adevar, v-ati curatit sufletele prin Duhul, ca sa aveti o dragoste de frati neprefacuta, iubiti-va cu caldura unii pe alti, din toata inima."

la ce se refera?

31 Re: Cine sunt sfinții? Trebuie să ne rugăm lor? la data de Lun Iun 09, 2008 6:37 am

Azazel

demon
DUH DE PRICEPERE ,SE REFERA LA INTELEPCIUNE
CEI RATACITI CU DUHUL ,CEI CARE NU SUNT CONSECVENTI IN CREDINTA
DIN EXEMPLELE TALE NU REZULTA CA EXISTA SUFLET ,NU COMENTEZ NOUL TESTAMENT CARE PE ACESTA PROBLEMA ISI BAZEAZA EXISTENTA CA RELIGIE,MA REFER LA CRESTINI

32 Re: Cine sunt sfinții? Trebuie să ne rugăm lor? la data de Mier Oct 29, 2008 4:18 pm

Vizitato

Vizitator
La ce duce nebunioa credintei:

Două femei au avortat în fața Patriarhiei

Peste 1,2 milioane de ro­mâni au venit să se roage și au stat zeci de ore în frig așteptând să ajungă la moaștele Sfântului Dimitrie! Pe mulți credința nu i-a ferit de incidente neplăcute. În timp ce aș­­tep­tau mân­tuirea la imensa coadă din Dea­lul Mi­tro­poliei, două femei gravide au pierdut sarcina.

"O femeie în vârstă de 24 ani a pierdut sar­ci­na duminică sea­ră, iar o alta, de 40 ani, ieri sea­ră (n. r. luni)", a de­cla­rat un voluntar de la Cru­cea Roșie care a a­si­gu­rat asistența medi­ca­lă pentru pelerini. Mă­dălina P., femeia de 40 de ani, urma să a­du­că pe lume un al trei­lea copil. Potrivit unor sur­se medicale, aceasta a fost du­să de urgență la Spi­talul U­ni­versitar, un­de i s-au administrat calmante și a fost ex­ter­nată abia ieri seară.

De dumi­nică, de când a în­ceput pelerinajul, zeci de oa­meni au leșinat în stra­dă, mulți din­tre ei fiind duși de ur­gență la spital. PPe parcusul evenimentului s-au inregistrat si 200 de fracturi ale membrelor inferioare si superioare! Cru­cea Roșie a împărțit în aceste zile șapte tone de apă și ceai. Din toa­tă această aglomera­ție, nu pu­teau lipsi micii co­mercianți, ca­re au pro­­fitat din plin de pro­cesiunea de la Pa­triarhie.

33 Re: Cine sunt sfinții? Trebuie să ne rugăm lor? la data de Mier Oct 29, 2008 5:46 pm

Anticristul

eliberat
Interesul biserici pentru venituri exorbitante e mult mai mare decit necazul unor femei care-si pierd sarcina sau ca sint anumite incidente.
Preoti oricum nu le vor spune oamenilor adevarul.

34 Re: Cine sunt sfinții? Trebuie să ne rugăm lor? la data de Mier Oct 29, 2008 6:38 pm

Histrion

vrajitor
Diana a scris:aici este vorba de parusie, de judecata universala, atunci trupurile se vor reconstitui din elementele din care au fost compuse si revin la viata prin unirea cu sufletele proprii, daca nu ar exista suflet, atunci cum s-ar realiza aceasta unire?
Hi!Hi!Hi! Ce elemente? Re referi la atomii de carbon, hidrogen, oxigen, calciu si restul? Astea sint numite elemente. Si au foarte necrestinescul obicei sa participe la mai multe trupuri, de la bacterii la oameni. Cum imparti un atom la mai multi candidati? Sau ii face doamne doamne un fel de gemeni siamezi miriadici? Si asa amestecati cum ii mai judeca si imparte in buni si rai? Aplica pico pedepse pe nano-bucatele de pacatos??

35 Re: Cine sunt sfinții? Trebuie să ne rugăm lor? la data de Mier Oct 29, 2008 6:42 pm

Histrion

vrajitor
Anticristul a scris:Interesul biserici pentru venituri exorbitante e mult mai mare decit necazul unor femei care-si pierd sarcina sau ca sint anumite incidente.
Preoti oricum nu le vor spune oamenilor adevarul.
Adevarul e ca la datul de moaste, bunii crestini codasi la ele, nu-si miscau dosurile din rind, asa ca lesinaturile (cam 600) au fost carate cu targa pe sus, peste capetele bunilor samariteni loviti de dorinta de sfintire in timp ce popii isi vedeau linistiti de behaiala la microfon

36 Re: Cine sunt sfinții? Trebuie să ne rugăm lor? la data de Mier Oct 29, 2008 7:55 pm

Anticristul

eliberat
Pai cum erau sa faca o fapta buna,si sa piarda rindul la atingerea moastelor?Ce e mai presus facerea de bine,ori atingerea moastelor?Bizsreica va spune ca moastele au intietate.Ca alea aduc bani cu nemiluita.

Continut sponsorizat

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus  Mesaj [Pagina 2 din 2]

Mergi la pagina : Înapoi  1, 2

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum