Forum de spiritualitate

Ultimele subiecte
» Mai este cineva pe aici?
Dum Aug 11, 2013 8:58 am Scris de Tudorel666

» CRESTINI fara denominatiune
Sam Mar 09, 2013 7:18 pm Scris de crestinul

» Cine este in realitate Isus!
Dum Iul 08, 2012 2:11 pm Scris de Fairy

» NOSTALGII...poezii de Mihai LEONTE
Dum Iul 08, 2012 2:06 pm Scris de Fairy

» Ok
Mier Iun 16, 2010 11:37 am Scris de Tudorel666

» ARMONII MAJORE 2010...autor Mihai LEONTE
Mar Iun 15, 2010 3:42 am Scris de Mihai LEONTE

» vizitati
Lun Iun 14, 2010 9:59 am Scris de padawanu

» REVERII ADVERSE...poezii de Mihai LEONTE
Joi Iun 10, 2010 4:16 am Scris de Mihai LEONTE

» SCRIERI INOCENTE...de Mihai LEONTE
Vin Iun 04, 2010 4:05 pm Scris de Mihai LEONTE

» Cenzura istoriei!!!
Joi Iun 03, 2010 6:37 pm Scris de Ancuta

» Distihurile lui Bujor...autor Mihai LEONTE
Mar Mai 25, 2010 3:28 am Scris de Mihai LEONTE

» Despre crestinismul originar
Lun Mai 24, 2010 11:41 am Scris de Tudorel666

» Dorurile mele
Sam Mai 22, 2010 11:39 am Scris de Tudorel666

» VALENTE MEDII...poezii de Mihai LEONTE
Mier Mai 19, 2010 4:24 am Scris de Mihai LEONTE

» MIRAJELE ALBASTRE...poezii de Mihai LEONTE
Mier Mai 12, 2010 4:18 pm Scris de Mihai LEONTE

» APOGEUL METAFORIC...poezii de Mihai LEONTE
Dum Mai 09, 2010 7:04 am Scris de Mihai LEONTE

» RENASTEREA ZAMOLXIANISMULUI RELIGIA STRABUNILOR ROMANILOR
Mier Mar 24, 2010 12:01 pm Scris de HareKrishna

» Vishnuism-monoteismul hindus
Mier Mar 24, 2010 11:59 am Scris de HareKrishna

» Despre capitalismul salbatic
Mar Mar 02, 2010 2:54 pm Scris de wima2203

» Ce nu se spune despre Miscarea Legionara?
Mar Mar 02, 2010 2:39 pm Scris de wima2203

» E Omul urmasul lui Adam?
Dum Ian 31, 2010 9:46 pm Scris de Anticristul01

» Bine v-am gasit!
Dum Ian 31, 2010 8:13 pm Scris de Anticristul01

» POZE USERI
Joi Ian 28, 2010 3:37 pm Scris de IrinucaM

» Inaugurarea celei mai inalte cladiri din lume-DUBAI 2009
Mar Ian 12, 2010 9:06 pm Scris de Anticristul

» Arte martiale
Lun Ian 11, 2010 4:00 am Scris de IrinucaM

» Scrisoare adresata FEDERATIEI RUSE
Lun Ian 11, 2010 3:19 am Scris de IrinucaM

Cine este conectat?
In total sunt 2 utilizatori conectati: 0 Inregistrati, 0 Invizibil si 2 Vizitatori

Nici unul

[ Vizualizeaza toata lista ]

Recordul de utilizatori conectati a fost de 28, Joi Oct 02, 2014 3:20 am
Cautare

Rezultate pe:

Rechercher Cautare avansata

Nu sunteti conectat. Conectati-va sau inregistrati-va

Unirea Basarabiei cu România, Ati fi pro sau contra?

Mergi la pagina : 1, 2  Urmatorul

Unirea Basarabiei cu România, Ati fi pro sau contra?

77% 77% [ 10 ]
23% 23% [ 3 ]
Total voturi : 13

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos  Mesaj [Pagina 1 din 2]

1 Unirea Basarabiei cu România, Ati fi pro sau contra? la data de Mar Iul 22, 2008 4:03 pm

Alex

djin
Unirea Basarabiei cu România, Ați fi pro sau contra?

Înainte de toate doresc să precizez că nu fac parte din nici un partid care militează pentru unire, ci pur și simplu mă declar naționalist.

DA sau NU

Vom ajunge sa vedem/ corectam greselile istoriei?

P.S. Îi rog pe cei care n-au nimic important de spus la subiect să se abțină de la comentarii care nu-și au rostul.

Vezi profilul utilizatorului http://paranoictimes.blogspot.com/

2 Re: Unirea Basarabiei cu România, Ati fi pro sau contra? la data de Mar Iul 22, 2008 4:04 pm

Delta

demon
Basarabiacenzurata a scris:Unirea Basarabiei cu România, Ați fi pro sau contra?
Contra.

Vezi profilul utilizatorului

3 Re: Unirea Basarabiei cu România, Ati fi pro sau contra? la data de Mar Iul 22, 2008 4:06 pm

Alex

djin
zic si sa argumentam. nu doar sa votam si sa declaram ce`am votat Wink

4 Re: Unirea Basarabiei cu România, Ati fi pro sau contra? la data de Mar Iul 22, 2008 4:10 pm

Delta

demon
Basarabiacenzurata a scris:zic si sa argumentam.
Asta ai precizat-o doar acum, nu în prima postare.
În timpul jocului nu se schimbă regulile.

P.S. Iar "important" poate fi subiectiv.

5 Re: Unirea Basarabiei cu România, Ati fi pro sau contra? la data de Mar Iul 22, 2008 4:18 pm

Zyraxes

demon
Delta a scris:
Contra.

Delta din fericire nu trebuie sa votezi tu si cei din Rom^nia, ci cei din Rep Moldova. Daca mi-as lua cetatenie din Rep Moldova (ca moldovean oricum sunt) as vota DA.

6 Re: Unirea Basarabiei cu România, Ati fi pro sau contra? la data de Mar Iul 22, 2008 4:32 pm

Delta

demon
Zyraxes a scris:
Delta a scris:
Contra.
Delta din fericire nu trebuie sa votezi tu si cei din Rom^nia, ci cei din Rep Moldova.
La ei acasă, ei pot vota până:
1. în pânzele albe
2. le vine rău
3. se plictisesc.
Deoarece o decizie dintr-o țară nu poate fi aplicată extrateritorial.
Adică cetățenii unei țări pot decide doar pentru ei, nu și pentru cetățenii altei țări.
Și apropo... noi suntem mai mulți. Evil or Very Mad
Zyraxes a scris:Daca mi-as lua cetatenie din Rep Moldova (ca moldovean oricum sunt) as vota DA.
Dacă... parcă... ș.a.m.d.
Nu avem suficiente probleme de rezolvat în țară? Mai vrem să și importăm? Shok

Ultima editare efectuata de catre Delta in Mar Iul 22, 2008 4:51 pm, editata de 2 ori

7 Re: Unirea Basarabiei cu România, Ati fi pro sau contra? la data de Mar Iul 22, 2008 4:46 pm

Alex

djin
La 21 iunie 1940, seful Directiei principale politice a Armatei Rosii a transmis, regiunilor militare Kiev si Odessa, precizarea ca Basarabia " sa fie smulsa din mainile talharesti ale Romaniei boieresti"; in caz de conflict armat intre URSS si Romania, erau precizate obiectivele pe care trebuie sa le aiba Armata Rosie: "rapida descompunere a armatei romane, a demoraliza spatele (armatei) si, astfel, a ajuta comandamentul Armatei Rosii sa obtina, in cel mai scurt timp si cu cele mai mici pierderi, victoria deplina".

La 23 iunie 1940, Molotov (ministrul de externe sovietic) si von Schulenburg (ambasadorul german la Moscova) discuta situatia Basarabiei si a Bucovinei.

Desi, initial, germanii nu accepta punerea in discutie a Bucovinei, care nu fusese mentionata in protocolul Ribbentrop-Molotov din 1939, au acceptat, ulterior, la 24-25 iunie, un compromis, acordand Rusiei doar nordul Bucovinei.
Prima reactie a Germaniei a fost de a-si da acordul pentru anexarea Basarabiei, dar de a preciza ca anexarea Bucovinei era "ceva nou"; mai mult, Schulenburg a sugerat lui Molotov ca Romania ar putea accepta mai usor aceste cereri daca URSS ar inapoia Romaniei tezaurul trimis la Moscova; raspunsul lui Molotov sa fost ca Romania ar fi exploatat prea mult Basarabia.

La 26 iunie, ora 22.00, printr-o nota ultimativa inaintata lui Gheorghe Davidescu, seful misiunii diplomatice romanesti la Moscova, Molotov cerea "inapoierea cu orice pret" a Basarabiei si cedarea partii de nord a Bucovinei catre Uniunea Sovietica; in caz contrar, ameninta cu recurgerea la forta.

Nota avea atasata si o harta a teritoriilor revendicate, harta pe care Gheorghe Davidescu a refuzat sa o ridice si care includea si Tinutul Herta, în revendicarile sovietice, desi nu figurase niciodata in textul notei ultimative.

Absenta hartii a condus la necunoasterea amplasarii granitelor sovietice, lucru care a pus autoritatile romanesti si trupele din Herta intr-o situatie tragica.

Pusa in fata acestui ultimatum, Romania este lasata singura de toti cei pe care i-a solicitat: Franta era invinsa, Anglia era in pragul invaziei; Germania, Italia, Grecia si Iugoslavia cer Romaniei sa accepte conditiile, mai mult, sa nu submineze pacea regionala prin rezistenta militara.
Singura tara care a promis sprijin Romaniei (avand in vedere un atac asupra Bulgariei) a fost Turcia.

La 27 iunie se intrunesc doua doua Consilii de Coroana, in care se separa partizanii apararii cu orice pret a integritatii teritoriale si cei ai cedarii. Aparatorii teritoriului il aveau in frunte pe Nicolae Iorga: "Ne batem, blestem pe noi daca nu ne batem". cel de-l doilea Consiliu intrunit la 9 seara, va verdictul tragic: capitulare, votat cu 19 pentru, 6 contra si 1 abtinere.

La 28 iunie, orele 11, guvernul roman comunica acceptarea dictatului, cerand sovieticilor prelungirea termenului de evacuare, de patru zile incepand cu data de 28 iunie 1940; sovieticii fixeaza finalul retragerii pentru 3 iulie 1940, ora 14.00, ora Moscovei.

3.776.309 locuitori si o suprafata de 50.762 km2 din trupul Romaniei au fost lasate prada furiei oarbe a hoardelor rusesti. Armata Romana a fost umilita si demoralizata de o capitulare neconditionata fara lupta in fata unei hoarde anarhice care se intitula Armata Rosie; atacuri au venit si din partea elementelor comuniste, printre care, ucraineni si evrei.

La 29 iunie, tancurile rusesti ataca abuziv Tinutul Herta impuscand patru soldati romani, din care 3 mortal; in telegrama militara romana trimisa la Bucuresti la 29 iunie orele 11, se specifica: "rusii au declarat ca au gresit ca au mers pana la Herta". Demersurile ministrului roman Gh. Davidescu si, ulterior, ale lui Grigire Gafencu, de retragere din Herta - teritoriu care nu facea parte nici din Basarabia nici din Bucovina, ci din vechiul regat - nu au avut rezultat pe langa puterea sovietica.

Dupa anexarea celor trei provincii, zeci de mii de romani au fost impuscati sau deportati in Siberia si Kazahstan de catre autoritatile sovietice, care aveau nevoie numai de pamantul romanesc dar nu si de romani.

Nordul Bucovinei, Tinutul Herta, nordul si sudul Basarabiei au fost incorporate, de catre Stalin, RSS Ucrainene;
RSSA Moldoveneasca - ce facea deja parte din componenta URSS - a fost impartita in doua: o parte a fost incorporata Ucrainei, cealalta a fost alipita restului Basarabiei anexate, constituind RSSA Moldoveneasca, la data de 2 august 1940.

La 27 iunie 1940 Romania cedeaza URSS-ului, fara un foc de onoare, Basarabia, nordul Bucovinei si Tinutul Herta.

8 Re: Unirea Basarabiei cu România, Ati fi pro sau contra? la data de Mier Iul 23, 2008 7:24 am

Zyraxes

demon
Delta a scris:La ei acasă, ei pot vota până:
1. în pânzele albe
2. le vine rău
3. se plictisesc.
Deoarece o decizie dintr-o țară nu poate fi aplicată extrateritorial.
Adică cetățenii unei țări pot decide doar pentru ei, nu și pentru cetățenii altei țări.
Și apropo... noi suntem mai mulți. Evil or Very Mad

Nu avem suficiente probleme de rezolvat în țară? Mai vrem să și importăm? Shok

In Romania totul se rezolva prin Parlament. Ce la aderarea la UE te-a intrebat cineva ceva? Si oricum, chiar daca ar fi un referendum, in afara de cativa cu capetele patrate si niste unguri, restul ar vota ptr unire.

Pai problemele Republicii Moldova sunt si problemele noastre ptr ca e teritoriu rom^nesc.

Stai linistita ca nu o sa avem probleme mai mari decat cele existente. La noi coruptia si durutul in cot sunt cu mult mai mari ca in Rep. Moldova. Nu vad ce probleme ne-ar putea aduce in plus.

9 Re: Unirea Basarabiei cu România, Ati fi pro sau contra? la data de Mier Iul 23, 2008 7:38 am

Delta

demon
Zyraxes a scris:In Romania totul se rezolva prin Parlament. Ce la aderarea la UE te-a intrebat cineva ceva?
Din aderarea la UE am avut toți de câștigat (poate mai puțin ei Laughing ): cel puțin posibilitatea de liberă circulație în statele membre, locuri de muncă în străinătate, acces la fonduri comunitare pentru dezvoltare socială (PHARE), învățământ, cercetare etc.
Zyraxes a scris:Nu vad ce probleme ne-ar putea aduce in plus.
Cerșetori, tensiunea pe subiectul "Transnistria" și o graniță mai lungă cu Ucraina... Wink

10 Re: Unirea Basarabiei cu România, Ati fi pro sau contra? la data de Mier Iul 23, 2008 7:47 am

Zyraxes

demon
Delta a scris:
Zyraxes a scris:In Romania totul se rezolva prin Parlament. Ce la aderarea la UE te-a intrebat cineva ceva?
Din aderarea la UE am avut toți de câștigat (poate mai puțin ei Laughing ): cel puțin posibilitatea de liberă circulație în statele membre, locuri de muncă în străinătate, acces la fonduri comunitare pentru dezvoltare socială (PHARE), învățământ, cercetare etc.
Zyraxes a scris:Nu vad ce probleme ne-ar putea aduce in plus.
Cerșetori, tensiunea pe subiectul transnistriean și o graniță mai lungă cu Ucraina... Wink

Pina acum nu prea am avut de cistigat de la UE. Noi suntem contributori mai mult. Nu vezi ca la tv zice zilnic ca nu se acceseaza fonduri?

Cersetori? Ma faci sa rid! Pai cei mai "profesionisti" cersetori nu sunt tiganii din Romania? Nu ei au ingrozit Marea Britanie, Germania, Franta, Italia, ca trag de oameni sa le dea bani? Uiti chiar asa de repede?

Din contra, ar trebui ca problema transnistreana sa fie solutionata mai usor, ca suntem membri NATO. Sau suntem membri NATO doar pe hartie? si doar cand au altii nevoie de militari romani care sa moara prin Irak sau Afganistan? Si care e problema ca ai o granita mai lunga cu Ucraina? Poti sa ai si granita de 1 km cu ei si sa fie destul ca sa iasa scandal daca asa vor ucrainenii.

11 Re: Unirea Basarabiei cu România, Ati fi pro sau contra? la data de Mier Iul 23, 2008 8:03 am

Delta

demon
Zyraxes a scris:Pina acum nu prea am avut de cistigat de la UE. Noi suntem contributori mai mult. Nu vezi ca la tv zice zilnic ca nu se acceseaza fonduri?
Fondurile sunt disponibile, dar asta nu înseamnă că sunt date doar pe ochi frumoși și povești.
Zyraxes a scris:cei mai "profesionisti" cersetori nu sunt tiganii din Romania?
Dacă nu ar fi fost ei, și în acest domeniu eram codași... rolf
Zyraxes a scris:Din contra, ar trebui ca problema transnistreana sa fie solutionata mai usor, ca suntem membri NATO.
Atacând pe cei din zona anexată de Stalin la R.S.S. Moldova? Vor fi încântați ceilalți membri NATO că deschidem un nou conflict armat. Evil or Very Mad

12 Re: Unirea Basarabiei cu România, Ati fi pro sau contra? la data de Mier Iul 23, 2008 8:17 am

Alex

djin
Nu fiti paranoici in privinta Transnistriei si a integrarii rusofonilor pentru ca
a) Transnistria e, de facto, republica independenta, iar in cazul Unirii nu va face parte din România
b) rusofonii: "чемодан, вогзал, Россия" . A fost asa prin 91, 92. Apartamentele din centrul Chisinaului si din zonele "vip" costau banuti

13 Re: Unirea Basarabiei cu România, Ati fi pro sau contra? la data de Mier Iul 23, 2008 8:27 am

Alex

djin
Cred ca unire va fi posibila in 2009 (dosarul "Desteptarea" de la sis, B.P.R, cenzura pe internet in Basarabia etc), daca vin la putere unionistii (deja sunt 3 partide ce au prim scop asta si o duzina ce ar vota pro). Cred ca marinaru va accepta lucru asta

14 Re: Unirea Basarabiei cu România, Ati fi pro sau contra? la data de Mier Iul 23, 2008 11:51 am

GERULA

vrajitor
Basarabia apartine de drept Romaniei si se va reuni cu patria mama.Marele meu regret este ca nu am avut oameni politici autentic dedicati idealului national.Datorita pigmeilor politici ai momentului romanii au ratat momentul favorabil oferit de dezintegrarea URSS.In loc sa se purceada la realizarea unirii s-a preferat solutia facila a podului de flori de peste Prut.Romanii din Basarabia au fost o data in plus abandonati in tentaculele caracatitei comuniste.

15 Re: Unirea Basarabiei cu România, Ati fi pro sau contra? la data de Mier Iul 23, 2008 1:05 pm

Delta

demon
Da' Bucovina nu s-ar putea anexa cu aceeași ocazie?
Și mai era ținutul Herța, pe unde-o fi aia?
Măcar se economisește din timpul dedicat hărțogăielilor.
Deși deja am început să ne obișnuim cu tărăgăneala caracteristică sistemului birocratic stufos de la Bruxelles...
Și Cadrilaterul ar fi cazul să-l luăm, dar ăsta-i deja a unui stat membru al Uniunii Europene și ar putea ieși cu scandal...

16 Re: Unirea Basarabiei cu România, Ati fi pro sau contra? la data de Mier Iul 23, 2008 10:24 pm

Radu161

muritor de rand
Eu am votat PRO unire.
Motivul: foarte simplu, are o populatie majoritar romaneasca.
Ma bucur ca sunt semnale pozitive si de partea cealalta a Prutului.
Probleme...sunt destule:
1. Interese politice majore intre Rusia si NATO
2. "conducatori" slabi si aserviti in Moldova
3. "conducatori" slabi si aserviti in Romania
4. decurge din 3. actualii "lideri" n-o sa fie in stare sa produca o strategie pe termen lung de alipire si reintegrare a Moldovei. Nu sunt in stare sa faca strategii pe termen lung nici la noi.

17 Re: Unirea Basarabiei cu România, Ati fi pro sau contra? la data de Joi Iul 24, 2008 12:41 pm

Zyraxes

demon
Am vrut sa-mi iau cetatenie rom^na, dar ptr ca mi-am dat seama ca in Rom^nia conduc ovreii, nu-mi mai trebuie.

PS: Bai Der Bedeu voi overeii si cu rusii ati instaurat comunismul in Basarabia, asa ca nu o mai face pe anti-comunistul.

18 Re: Unirea Basarabiei cu România, Ati fi pro sau contra? la data de Joi Iul 24, 2008 1:05 pm

Alex

djin
Va rog, fara insulte. Nu vreau ca tema sa fie inchisa. Discutam calm, ca nu suntem maimute sa aruncam cu rahat unul in altul

19 Re: Unirea Basarabiei cu România, Ati fi pro sau contra? la data de Joi Iul 24, 2008 4:27 pm

Alex

djin

20 Re: Unirea Basarabiei cu România, Ati fi pro sau contra? la data de Joi Iul 24, 2008 6:42 pm

Delta

demon
Basarabiacenzurata a scris:…si fii roman adevarat, chiar daca asta doare cel mai tare…[/url]
Oare ce-o fi însemnând român adevărat?
Nu de alta, dar când este alăturat denumirea unui poror (sau a unei etnii) și cuvântul "adevărat", din aia se poate deduce faptul că există și "neadevărați" de acel tip.
Ca și creștin "adevărat" sau musulman "adevărat".
Sau chiar: om "adevărat".
Creștin ori ești, ori nu. Dacă te-au botezat, asta este! Ești creștin, vrei sau nu... Laughing
Dacă te-ai născut musulman, n-ai ce-i face, musulman ești - chiar dacă ai crede sau nu în Allah.
Iar om ești oricum, că doar faci parte din specia Homo sapiens, te-ai născut în urma relației dintre doi oameni.
Deci cam este pe modelul: ce naște din pisică, șoareci mănâncă. Laughing

21 Re: Unirea Basarabiei cu România, Ati fi pro sau contra? la data de Joi Iul 24, 2008 7:02 pm

Anticristul

eliberat
Deci cam este pe modelul: ce naște din pisică, șoareci mănâncă. .
Numai omul nu se prea incadreaza in aceasta regula.De ce-l doare pe zyraxes daca ar fi evrei la guvernul Romaniei?Oricum Romania nu ar fi unde este acuma.Si evrei sint tot oameni.Oricum in curind Romania va fi condusa de uniunea europeana si poate va fi mai bine decit condusa de evrei.Numai ca zyraxes face acid la stomac .Toleranta bat-o vina .Mai au romani de invatat despre democratie.

22 Re: Unirea Basarabiei cu România, Ati fi pro sau contra? la data de Joi Iul 24, 2008 7:27 pm

Alex

djin
ce inseamna sa fii român adevarat
sa nu fii curva.
Sa nu'ti vinzi sufletul pentru 1€, sa nu schimbi tricolorul pe stele si sa nu uiti ca a fost Stefan cel Mare ce a facut mai mult pentru poporul asta decat un poponar de la Bruxelles.
Sa nu le permiti altora sa fie stapanii lumii, "pentru ca noi, Românii, nu ne'am uitat strabunii"
Sa nu uiti cine esti si de unde esti, pentru ca Român inseamna fiu al Romei, fiu al civilizatiei, fiu al dreptatii
Sa nu schimbi demnitatea si bunul simt pe vocatia de "cetatean al europei" ( adresa mea nu'i nici casa nici strada, adresa mea e Uniunea Sovietica. Era prin 80 asa un cantecel. Sesizezi asemanarea?)
Imperiile NU au nevoie de oameni, imperiile au nevoie de teritorii...

prea repede am uitat, prea mult si prea des am cedat

23 Re: Unirea Basarabiei cu România, Ati fi pro sau contra? la data de Sam Iul 26, 2008 1:46 am

Emil Condor

vrajitor
Sunt încă multi care nu pricep că în unitate se pot face lucruri mărete - priviti la fostele mari puteri care s-au divizat în tări si tărisoare fără importantă, ce respectati erau cândva, ce realizări uriase aveau. De ce germanii s-au unit? - Ca să fie în viitor mai puternici (chiar dacă periodic au slăbit)...
Bineînteles că vreau ca fostele teritorii românesti să fie sub acelasi drapel - e dorinta mea de când eram copil. Cândva am făcut si poezii în favoarea unirii tuturor românilor.

Am votat (deja stiti bine aia) pentru unire, normal.

24 Re: Unirea Basarabiei cu România, Ati fi pro sau contra? la data de Sam Iul 26, 2008 2:40 pm

Diana

inger
Eu am votat pro Wink

25 Re: Unirea Basarabiei cu România, Ati fi pro sau contra? la data de Sam Iul 26, 2008 4:33 pm

Basarabiacenzurata a scris:
ce inseamna sa fii român adevarat
sa nu fii curva.
Sa nu'ti vinzi sufletul pentru 1€, sa nu schimbi tricolorul pe stele si sa nu uiti ca a fost Stefan cel Mare ce a facut mai mult pentru poporul asta decat un poponar de la Bruxelles.
Sa nu le permiti altora sa fie stapanii lumii, "pentru ca noi, Românii, nu ne'am uitat strabunii"
Sa nu uiti cine esti si de unde esti, pentru ca Român inseamna fiu al Romei, fiu al civilizatiei, fiu al dreptatii
Sa nu schimbi demnitatea si bunul simt pe vocatia de "cetatean al europei" ( adresa mea nu'i nici casa nici strada, adresa mea e Uniunea Sovietica. Era prin 80 asa un cantecel. Sesizezi asemanarea?)
Imperiile NU au nevoie de oameni, imperiile au nevoie de teritorii...

prea repede am uitat, prea mult si prea des am cedat

Eu nu am sa votez deloc siasta o fac in onoarea Romaniei. La toate aiurelile astea despre "unire" , "fiu al Romei" si altele lozinci goale de continut pot numai sa rad de naivitatea care dovedesc cei care se ard in focul nationalismului.
Situatia adevarata in Basarabia este ca intre cetatenii ei sunt cel mai mult 40 % de cetateni a republicii moldova CARE VORBESC ROMANESTE. ASTA NU-I FAC CETATENI ROMANI IN ACEIAS MASURA CUM DROAIELE DE COPII CARE STIU ENGLEZA DIN iNTERNET NU-I FAC CETATENI AMERICANI SAU ENGLEJI.
40% NICI NU SUNT MAJORITATEA! lA NOI SE SPUNE CA ,CAINII CAND NU AU CE FACE SE LING SUB COADA. ASA SI CU NATIONALISTII BASARABENI. NU EXISTA CEA MAI MICA SANSA CA BASARABIA SA SE UNEASCA CU ROMANIA, DE FAPT ACEIAS SANSA SA SE UNEASCA CU VATICANUL.
Parerea mea este ca Romanii sa nu uite ca vitorul lor este in UE si cea mai buna cale sa torpileze aderarea lor este sa se taraie dupa oameni care nu sunt cetateni Romani si care cauta numai sa inbunatateasca starea lor. Nu va lasati impresionati de lozinci si cuvinte mari care nu spun nimic.

Inca un lucru: Este o anumita obraznicie ca cetateni nu Romani sa se prezinta ca "Romani adevarati".
Romanasilor, inainte de va adunati la turma ar fi bine sa controlati cine sta si ce vrea capul turmei. De prea multe ori, in istoria voastra ati mers dupa oamenii nepotriviti si multe zeci de ani ati suferit dupa aia.

Continut sponsorizat

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus  Mesaj [Pagina 1 din 2]

Mergi la pagina : 1, 2  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum