Forum de spiritualitate

Ultimele subiecte
» Mai este cineva pe aici?
Dum Aug 11, 2013 8:58 am Scris de Tudorel666

» CRESTINI fara denominatiune
Sam Mar 09, 2013 7:18 pm Scris de crestinul

» Cine este in realitate Isus!
Dum Iul 08, 2012 2:11 pm Scris de Fairy

» NOSTALGII...poezii de Mihai LEONTE
Dum Iul 08, 2012 2:06 pm Scris de Fairy

» Ok
Mier Iun 16, 2010 11:37 am Scris de Tudorel666

» ARMONII MAJORE 2010...autor Mihai LEONTE
Mar Iun 15, 2010 3:42 am Scris de Mihai LEONTE

» vizitati
Lun Iun 14, 2010 9:59 am Scris de padawanu

» REVERII ADVERSE...poezii de Mihai LEONTE
Joi Iun 10, 2010 4:16 am Scris de Mihai LEONTE

» SCRIERI INOCENTE...de Mihai LEONTE
Vin Iun 04, 2010 4:05 pm Scris de Mihai LEONTE

» Cenzura istoriei!!!
Joi Iun 03, 2010 6:37 pm Scris de Ancuta

» Distihurile lui Bujor...autor Mihai LEONTE
Mar Mai 25, 2010 3:28 am Scris de Mihai LEONTE

» Despre crestinismul originar
Lun Mai 24, 2010 11:41 am Scris de Tudorel666

» Dorurile mele
Sam Mai 22, 2010 11:39 am Scris de Tudorel666

» VALENTE MEDII...poezii de Mihai LEONTE
Mier Mai 19, 2010 4:24 am Scris de Mihai LEONTE

» MIRAJELE ALBASTRE...poezii de Mihai LEONTE
Mier Mai 12, 2010 4:18 pm Scris de Mihai LEONTE

» APOGEUL METAFORIC...poezii de Mihai LEONTE
Dum Mai 09, 2010 7:04 am Scris de Mihai LEONTE

» RENASTEREA ZAMOLXIANISMULUI RELIGIA STRABUNILOR ROMANILOR
Mier Mar 24, 2010 12:01 pm Scris de HareKrishna

» Vishnuism-monoteismul hindus
Mier Mar 24, 2010 11:59 am Scris de HareKrishna

» Despre capitalismul salbatic
Mar Mar 02, 2010 2:54 pm Scris de wima2203

» Ce nu se spune despre Miscarea Legionara?
Mar Mar 02, 2010 2:39 pm Scris de wima2203

» E Omul urmasul lui Adam?
Dum Ian 31, 2010 9:46 pm Scris de Anticristul01

» Bine v-am gasit!
Dum Ian 31, 2010 8:13 pm Scris de Anticristul01

» POZE USERI
Joi Ian 28, 2010 3:37 pm Scris de IrinucaM

» Inaugurarea celei mai inalte cladiri din lume-DUBAI 2009
Mar Ian 12, 2010 9:06 pm Scris de Anticristul

» Arte martiale
Lun Ian 11, 2010 4:00 am Scris de IrinucaM

» Scrisoare adresata FEDERATIEI RUSE
Lun Ian 11, 2010 3:19 am Scris de IrinucaM

Cine este conectat?
In total este 1 utilizator conectat: 0 Inregistrati, 0 Invizibil si 1 Vizitator

Nici unul

[ Vizualizeaza toata lista ]

Recordul de utilizatori conectati a fost de 28, Joi Oct 02, 2014 3:20 am
Cautare

Rezultate pe:

Rechercher Cautare avansata

Nu sunteti conectat. Conectati-va sau inregistrati-va

666 -Numarul Numelui unui om ?!

Mergi la pagina : Înapoi  1 ... 10 ... 16, 17, 18, 19, 20  Urmatorul

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos  Mesaj [Pagina 17 din 20]

401 Re: 666 -Numarul Numelui unui om ?! la data de Vin Ian 23, 2009 12:25 pm

Tudorel666

eliberat
[quote="DulgherulDepinde din CARE PARTE privești LEGEA.
Duhul Sfînt (ADEVĂRUL!!) unde este situat?
Deasupra legi?
Sub lege? Sau este LEGEA însăși? hi[/quote]

Gura vorbeste, dar nu se foloseste de ce vorbeste, decat daca cere de mancare.
Duhul Sfant ne invata legea si se foloseste doar in masura in care cei care aud legea o imbunatatesc.
In rest, nu ar fi nici o legatura intre gura si cuvintele pe care le scoate.

Vezi profilul utilizatorului http://lazarmariantudorel.blogsite.ro

402 Re: 666 -Numarul Numelui unui om ?! la data de Vin Ian 23, 2009 12:29 pm

Tudorel666

eliberat
Dulgherul a scris:
Concluzia: CEI TREI SÎNT UNA!!!

:

Mana, piciorul si gura sunt una, dar niciuna dintre ele nu este o persoana de sine statatoare.
Si ce daca cei trei sunt una! Cred ca ar trebui sa mai adaugi ceva.

403 Re: 666 -Numarul Numelui unui om ?! la data de Vin Ian 23, 2009 12:40 pm

Tudorel666

eliberat
Dulgherul a scris:Anti,
Poi dacă spui că știi puțină dulgherie, spunem care cerc este MAI BUN, la grade mă refer, cel ale cărui grade provine din 6x6x10 sau celălalt, care provine din 4x9x19?

Cît, despre TREI este mai greu de înțeles.
Ceia ce trebuie reținut este faptul că avem de a face cu două testamente!!!

Dacă Tatăl î-mi lasă mie o moștenire și între ce e al meu și ce este al vecinului , NU AM VOIE SĂ FAC UN...GARD??!!
La rîndul meu las moștenirea...îngrădită!!! hi

Cît despre gheșeft mai vedem.

Care ghiveci e mai bun: cand tai intai morcovul si il pui sau cand tai cartoful?
Eu zic ca trebuie sa le gustam, daca e musai vorba de bun si rau.
Asa ca, fii domnia ta dragut si fa-ne doua cercuri, unul care sa provina din 6X6X10 si unul din 4X9X10 si apoi noi ti-om spune care ne-o placea mai mult.

Privitor la testamente, indiferent de cate ori fi, nu se pun in aplicare decat la moartea celui care le-a facut.
Deci, daca sunt testamente si au fost deja puse in aplicare, spune-ne te rog cand a murit Iehova si cand a murit Isus.Si, cand vorbesc de moartea lui Isus, nu ma refer la cea de pe Golgota, caci, daca un om moare si invie doua zile mai tarziu, se considera ca a fost moarte clinica si testamentul nu se mai pune in aplicare, decat daca a apucat deja sa se faca vreun act ce nu mai poate fi intors inapoi.
Deci, ori imi spui ce act s-a facut pana sa invie Hristos, de asa natura incat sa nu mai poata fi inapoiat posesorului de drept, adica lui Isus, ori recunosti ca testamentul lui Isus nu are cum sa se aplice, de vreme ce persoana care l-a facut este bine mersi si o stie toata lumea!

Privitor la gard, daca tatal tau ti-a lasat mostenirea fara gard, atunci ori a fost delasator, ori asta a fost voia lui si, ca sa-i respecti testamentul, ar trebui sa nu faci nici domnia ta gard!

404 Re: 666 -Numarul Numelui unui om ?! la data de Vin Ian 23, 2009 12:54 pm

Tudorel666

eliberat
Dulgherul a scris:Anti,
Se pare că nu ne înțelegem deloc.
Discutăm despre ...666, "pastila" aia care te lauzi că a-ți fi aruncato voi...evrei.

Se știe că: 1+2+3+4+etc+35+36=666.

Acuma eu, ca romîn, te întreb pe tine, ca evreu, după care 36 să socotesc chestia de mai sus.

După cel care provine din 6x6 sau după cel care provine din 4x9?
Sînt nedumerit și părerea unui dulgher evreu contează, orișicît!! hi

Domnule Dulgher, intai spune-mi domnia ta din care inmultire provine acest "36" pe care tocmai l-am scris, si apoi cred ca voi putea si eu sa-ti spun care inmultire este cea mai buna.

Si apropo de suma aia pe care ai scris-o, spune-ne mai intai ce fel de cifre foloseau evreii: romane sau arabe?
Iar, daca evanghelia si deci si Apocalipsa au fost propavaduite mai ales in Imperiul Roman, ce fel aparea scris 666 in manuscrisul original? Sau ala original era in greceste? Si grecii ce fel de cifre foloseau?
Si mai spune-ne cu ce nume are legatura 666 sau DCLXVI ?

Apropo, daca dau in ordine crescatoare cifrele romane, veti observa ceva foarte curios:

1=I, 5=V, 10=X, 50=L, 100=C, 500=D

Dupa cum vedeti, numarul roman 666 se obtine tocmai luind la rand aceste cifre romane, dar in ordine inversa!
Ciudat, nu?

405 Re: 666 -Numarul Numelui unui om ?! la data de Sam Ian 24, 2009 3:19 pm

@ Tudorel666,
Ce am avut de scris am scris.
Trebuie înțeles că sîntem în 2009, deci nu știu și nici măcar nu mă intresează cum sa scris 666. AZI arată așa"666".Ieri este trecut și mîine este...vis.

Cît despre "36", care tu l-ai scris ar putea să provină din:
1+2+3+4+5+6+7+8=36!!!!!!!! hi

Vezi profilul utilizatorului

406 Re: 666 -Numarul Numelui unui om ?! la data de Sam Ian 24, 2009 7:17 pm

Anticristul

eliberat
Dulgherule,36 provine in primul rind din adunarea lui 1+1+1etc
Un batrin a fost intrebat de un copil citi ani are .Iar el a spus :Am 8si 60 de ani.Copilul a intrebat.De ce ai 8 si 60 si nu 60 si 8?Batrinul a spus:Am avut intii 8 ani si pe urma am mai avut inca 60.
Asa ca eu socotesc ca asupra numarului 36 este de prisos sa mai vorbim.

407 Re: 666 -Numarul Numelui unui om ?! la data de Sam Ian 24, 2009 8:51 pm

Tudorel666

eliberat
Dulgherul a scris:@ Tudorel666,
Trebuie înțeles că sîntem în 2009, deci nu știu și nici măcar nu mă intresează cum sa scris 666. AZI arată așa"666".Ieri este trecut și mîine este...vis.

Ba provenea din 6X6. Apropo, pensia mea este de 660 de lei. Ciudat, nu?

408 Re: 666 -Numarul Numelui unui om ?! la data de Dum Ian 25, 2009 5:21 pm

Anticristul

eliberat
Eu ti-as mai adauga 6 lei dar sintem departe,si nu am cum.

409 Re: 666 -Numarul Numelui unui om ?! la data de Lun Ian 26, 2009 8:39 am

Tudorel666 a scris:

DA. Este plăcut să fii pensionar. Mai ales dacă pensia vine în urma unei șmecherii. De ex. aceia de a trage paiul prin gura societăți!!!Eu am reușit la venerabila vîrstă de ...36 de ani.

@ Anti,
DA. Nu mai are rost să discutăm de nr. 36, mai ales că , în tabla înmulțirii are...DOUĂ proveniențe: 6x6 și 4x9!!!

410 Re: 666 -Numarul Numelui unui om ?! la data de Lun Ian 26, 2009 9:44 pm

Tudorel666

eliberat
Dulgherul a scris:
Tudorel666 a scris:

DA. Este plăcut să fii pensionar. Mai ales dacă pensia vine în urma unei șmecherii. De ex. aceia de a trage paiul prin gura societăți!!!Eu am reușit la venerabila vîrstă de ...36 de ani.

@ Anti,
DA. Nu mai are rost să discutăm de nr. 36, mai ales că , în tabla înmulțirii are...DOUĂ proveniențe: 6x6 și 4x9!!!

Smecherii au facut altii, ca eu nu am vrut sa ma pensionez. Chiar am afisat pe undeva ce scrie pe decizia mea medicala. Conform ei, eu sunt un handicapat ce se teme si sa iasa din casa, nu scooate doua vorbe, nu are dorinta sexuala si mai are si hepatita cronica. As mai avea doi pasi si ajung direct in groapa. Dar asta e sistemul nostru medical: daca medicul vrea, te scoate bolnav si daca nu ai nici pe dracu. La mine a vrut seful unui spital militar sa ma pensioneze si s-a tinut de cuvant. Doar ca momentan a ajuns el mai rau decat m-a pensionat pe mine, ca a facut semipareza. Se pare ca rautatea se razbuna pe cei care o lasa sa locuiasca in ei. Aviz amatorilor!

411 Re: 666 -Numarul Numelui unui om ?! la data de Lun Ian 26, 2009 9:48 pm

Anticristul

eliberat
Cu mult inainte de-a fi descoperitatabla inmultiri,a fost adunarea pe degete.
Cifrele actuale au aparut tirziu.Literele aveau caracter numeric in mai multe limbi.
Cind a fost emis prima data 666 nu exista inca 6x6 sau 4x9.ca pur si simplu nu existau aceste cifre.

412 Re: 666 -Numarul Numelui unui om ?! la data de Mar Ian 27, 2009 6:55 am

Anticristul a scris:Cu mult inainte de-a fi descoperitatabla inmultiri,a fost adunarea pe degete.
Cifrele actuale au aparut tirziu.Literele aveau caracter numeric in mai multe limbi.
Cind a fost emis prima data 666 nu exista inca 6x6 sau 4x9.ca pur si simplu nu existau aceste cifre.
DA. Dar ASTĂZI...există, așa cum există și numărul "666", care are o mulțime de proprietăți!!!
Iar Biblia ne spune că: ..."spre sfîrșit stiința va crește"... Să înțeleg că de atunci pînă acum știința nu a crescut...deloc?!! Cool

413 Re: 666 -Numarul Numelui unui om ?! la data de Mar Ian 27, 2009 6:58 am

Ivan

muritor de rand
Pana si Biblia a ramas cu 66 de carti... No O fi o intamplare?

414 Re: 666 -Numarul Numelui unui om ?! la data de Mar Ian 27, 2009 7:03 am

HIRAN

demon
Pe cand civilizatia noastra invata adunarea pe degete, alte civilizatii il plimbau pe Ilie si pe Ezechiel cu niste "care de foc" pe care astazi unii le numesc OZN-uri, iar alta parte inca mai afirma ca Ilie se plimba si acum cu o caruta zgomotoasa printre nori.
Totusi, in pofida tuturor lucrurilor incepatoare ale lumii noastre, intelepciunea si priceperea au fost aratate.

415 Re: 666 -Numarul Numelui unui om ?! la data de Mar Ian 27, 2009 7:07 am

Tudorel666 a scris:
Dulgherul a scris:
Tudorel666 a scris:

@ Anti,

Smecherii au facut altii, ca eu nu am vrut sa ma pensionez. Chiar am afisat pe undeva ce scrie pe decizia mea medicala. Conform ei, eu sunt un handicapat ce se teme si sa iasa din casa, nu scooate doua vorbe, nu are dorinta sexuala si mai are si hepatita cronica. As mai avea doi pasi si ajung direct in groapa. Dar asta e sistemul nostru medical: daca medicul vrea, te scoate bolnav si daca nu ai nici pe dracu. La mine a vrut seful unui spital militar sa ma pensioneze si s-a tinut de cuvant. Doar ca momentan a ajuns el mai rau decat m-a pensionat pe mine, ca a facut semipareza. Se pare ca rautatea se razbuna pe cei care o lasa sa locuiasca in ei. Aviz amatorilor!
Sînt chestiuni pe care prefer să le discutăm pe PM. O să te caut, dacă ești dispus binențeles. hi

416 Re: 666 -Numarul Numelui unui om ?! la data de Mar Ian 27, 2009 8:34 pm

Anticristul

eliberat
Ivan a scris:Pana si Biblia a ramas cu 66 de carti... No O fi o intamplare?
.............................................................
E o intimplare ca lipseste un 6 si in realitate Biblia este numai Tanachul.Si asta are doar 39.

417 Re: 666 -Numarul Numelui unui om ?! la data de Mar Ian 27, 2009 8:35 pm

Anticristul

eliberat
Si 39 sint Mlahoturile de Sabat.(Interdictii)

418 Re: 666 -Numarul Numelui unui om ?! la data de Mier Ian 28, 2009 4:38 pm

Anticristul a scris:Si 39 sint Mlahoturile de Sabat.(Interdictii)

DA.
VT are 39 de cărți și NT are 27.
3x9=27
Deci un total de ...66,...și 6x6=36!!!
Și de la 1 la 36 adunate,, bla,bla,bla.
Că tot vă place vouă evreilor să fiți primi în toate. Uitînd mereu că, strămoșul vostru, Avraam a poposit pe la voi DUS de DUMNEZEU din Urul Caldei, actualul Iraq, vechea Mesopotamie sau SUMER (de unde se zice că a plecat SCRIEREA, deci civilizația!)
Paradoxul face că SUMER este anagrama la...MUREȘ. Ori aici la noi în România, pe malul Mureșului au fost găsite tăblițe cu SCRIERE "sumeriană" mai vechi ca alea de pe acolo cu 1500 de ani. Tăblițele se pot vedea într-un muzeu din Cluj. Așa că se pot trage ...concluzii , PALPABILE!!! Cool

419 Re: 666 -Numarul Numelui unui om ?! la data de Mier Ian 28, 2009 6:22 pm

Anticristul

eliberat
Pai vezi ca eu am mai zis ,dar tu poate nu ai vazut.Ca harta Romaniei este pecetea lui Dumnezeu.Ia intreaba adminul sau pe Alex care au invatat putin ivrit sa spuna daca munti romaniei nu sint litera hcare in ivrit e numele lui Dumnezeu.Eu am trait vre-o 15 ani linga Tartariape mures.Asa ca.......dar nu pot vorbi tot ce stiu.Scuze.

420 Re: 666 -Numarul Numelui unui om ?! la data de Mier Ian 28, 2009 6:34 pm

Anticristul a scris:Pai vezi ca eu am mai zis ,dar tu poate nu ai vazut.Ca harta Romaniei este pecetea lui Dumnezeu.Ia intreaba adminul sau pe Alex care au invatat putin ivrit sa spuna daca munti romaniei nu sint litera hcare in ivrit e numele lui Dumnezeu.Eu am trait vre-o 15 ani linga Tartariape mures.Asa ca.......dar nu pot vorbi tot ce stiu.Scuze.
Am mirosit eu că știi mai multe dar te înțeleg. Nici eu nu pot spune tot ce știu. Singurul lucru cert, care pot să-l afirm este că:există Dumnezeu(Tatăl), Iisus(Fiul) și Duhul Sfînt(Adevărul) iar Românica este parte din ...Marele Plan!!! hi

421 Re: 666 -Numarul Numelui unui om ?! la data de Mier Ian 28, 2009 8:21 pm

Anticristul

eliberat
Nu stiu cit de cert poate sa fie acest lucru.Ca exista Dumnezeu este una,care si asta o infirma multi.Dar ca exista si Isus(Ca ce?)Daca este fiu este Dumnezeu ,este urmas si asteapta sa moara babalicul sa-i ia tronul.Duhul sfint insa este suflarea de viata de la Dumnezeu,sigur ca asata exista ca prin asta existam si noi,dar nu inseamna ca asta este un dumnezeu.

422 Re: 666 -Numarul Numelui unui om ?! la data de Mier Ian 28, 2009 9:39 pm

Soimos

admin
Anticristul a scris:Nu stiu cit de cert poate sa fie acest lucru.Ca exista Dumnezeu este una,care si asta o infirma multi.Dar ca exista si Isus(Ca ce?)Daca este fiu este Dumnezeu ,este urmas si asteapta sa moara babalicul sa-i ia tronul.Duhul sfint insa este suflarea de viata de la Dumnezeu,sigur ca asata exista ca prin asta existam si noi,dar nu inseamna ca asta este un dumnezeu.

Crezi ca daca Babalacul Dumnezeu isi da Duhul(Sfant) fiul sau Christos, adica nu Isus ca ala nu i-a fost fiu ci doar slujitor ...adica rabin) biserica crestina isi pierde suflarea de viata si noi nu mai apucam viata vesnica???

Putem oare noi crestinii trai viata vesnica ... fara suflarea de viata ... a "sarutului mortii" data de duhul sfant al lui Christos ... singurul lucru real pe care ni-l da si noua cu darnicie biserica crestina ...cea care ne-a taxat la bani toata viata?

423 Re: 666 -Numarul Numelui unui om ?! la data de Mier Ian 28, 2009 9:45 pm

Anticristul

eliberat
Da biserica crestina e tare darnica cu duhul daca platesti bine .Daca nu, iti trage ea pielea, ca are metode.

424 Re: 666 -Numarul Numelui unui om ?! la data de Joi Ian 29, 2009 11:50 am

Tudorel666

eliberat
Anticristul a scris:Nu stiu cit de cert poate sa fie acest lucru.Ca exista Dumnezeu este una,care si asta o infirma multi.Dar ca exista si Isus(Ca ce?)Daca este fiu este Dumnezeu ,este urmas si asteapta sa moara babalicul sa-i ia tronul.Duhul sfint insa este suflarea de viata de la Dumnezeu,sigur ca asata exista ca prin asta existam si noi,dar nu inseamna ca asta este un dumnezeu.

De cand e lumea, Dumnezeu s-a aratat diferitilor oameni, sub diferite chipuri, mereu diferite. Majoritatea insa erau chipuri de oameni. Astfel, chiar in Vechiul Testament, cand se afirma ca Dumnezeu a vorbit nu stiu carui om, toti ramanem cu impresia ca omul respectiv chiar l-a vazut efectiv pe Dumnezeu, pentru ca, dupa cateva versete, sa vedem ca cel care i-a vorbit omului respectiv era de fapt un inger, numit de aceea "ingerul lui Dumnezeu". Cel mai elocvent este pasajul in care Dumnezeu se arata lui Avraam, inainte de distrugerea Sodomei si Gomorei. Astfel, la Avraam au venit trei ingeri, dar numai unul era Dumnezeu.
Ori, daca Dumnezeu este un soi de imparat, ba chiar este Imparatul Imparatilor, atunci ma indoiesc ca El imbraca aceeasi haina cu sclavii sau servitorii sai. Deci, daca Dumnezeu imbraca un chip, acela este al lui si numai al lui. Ceausescu nu era imparat, dar tot imi pare ca imbraca in fiecare zi alt costum. La fel cred ca fac majoritatea regilor, presedintilor si bogatilor actuali.
Deci, daca din toate aceste chipuri sub care apare Dumnezeu oamenilor muritori, care nu il pot vedea altfel, facem un singur chip, cel mai bun nume pe care il putem da acestui chip este chiar Fiul, pentru ca, asa cum un Fiu poseda doar o parte din averea tatalui sau, asa si aceste chipuri reprezinta doar o mica parte din chipul si maretia lui Dumnezeu.
Numai ca aceste chipuri nu sunt totusi haine si, la urma urmei, este vorba de Aceeasi Persoana. Eu zic ca isi merita cu prisosinta numele de Fiul si toata lumea poate observa ca este totuna cu Dumnezeu, fiind in acelasi timp doar o parte mai mica si diferita, dar diferita doar in sensul ca nu se poate pune semnul egal intre ele, doar aproximativ egal.
Sa fii iubit!

425 Re: 666 -Numarul Numelui unui om ?! la data de Joi Ian 29, 2009 2:01 pm

Soimos

admin
Pana una alta bietul rabi Isus ... s-a nascut ca om, fiind fiul nelegitim al Mariei cu soldatul Tiberius Iulius Abdes Pantera. Faptul ca unii il fac Fiu de Dumnezeu nu inseamna nimic ptr ca aceasta denumire generica era des atribuita in antichitate ...Si Biblia ti-o dovedeste daca incerci sa o afli.

Faptul ca iudeii au si au avut Dumnezeul lor este una ...iar faptul ca crestinii furand Scriptura evreilor si personajele mitologice ale acestora ...prezentandu-le ca fiind ale lor ...nici pe departe nu inseamna ca crestinii au putut sa-L fure si pe Dumnezeul acestora din cer!
Ba mai grav decat atat ...daca nici Fiul nu s-a convertit la crestinism si a murit in religia stramosilor sai ...nu exista nici un notiv sa credem ca tocmai Tatal si-a abandonat religia SA si adeptii sai religiosi ca sa se converteasca la crestinism!

Iata cat de simplu poti sa iti dai seama ca crestinii NU AU Dumnezeu!

Continut sponsorizat

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus  Mesaj [Pagina 17 din 20]

Mergi la pagina : Înapoi  1 ... 10 ... 16, 17, 18, 19, 20  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum