Forum de spiritualitate

Ultimele subiecte
» Mai este cineva pe aici?
Dum Aug 11, 2013 8:58 am Scris de Tudorel666

» CRESTINI fara denominatiune
Sam Mar 09, 2013 7:18 pm Scris de crestinul

» Cine este in realitate Isus!
Dum Iul 08, 2012 2:11 pm Scris de Fairy

» NOSTALGII...poezii de Mihai LEONTE
Dum Iul 08, 2012 2:06 pm Scris de Fairy

» Ok
Mier Iun 16, 2010 11:37 am Scris de Tudorel666

» ARMONII MAJORE 2010...autor Mihai LEONTE
Mar Iun 15, 2010 3:42 am Scris de Mihai LEONTE

» vizitati
Lun Iun 14, 2010 9:59 am Scris de padawanu

» REVERII ADVERSE...poezii de Mihai LEONTE
Joi Iun 10, 2010 4:16 am Scris de Mihai LEONTE

» SCRIERI INOCENTE...de Mihai LEONTE
Vin Iun 04, 2010 4:05 pm Scris de Mihai LEONTE

» Cenzura istoriei!!!
Joi Iun 03, 2010 6:37 pm Scris de Ancuta

» Distihurile lui Bujor...autor Mihai LEONTE
Mar Mai 25, 2010 3:28 am Scris de Mihai LEONTE

» Despre crestinismul originar
Lun Mai 24, 2010 11:41 am Scris de Tudorel666

» Dorurile mele
Sam Mai 22, 2010 11:39 am Scris de Tudorel666

» VALENTE MEDII...poezii de Mihai LEONTE
Mier Mai 19, 2010 4:24 am Scris de Mihai LEONTE

» MIRAJELE ALBASTRE...poezii de Mihai LEONTE
Mier Mai 12, 2010 4:18 pm Scris de Mihai LEONTE

» APOGEUL METAFORIC...poezii de Mihai LEONTE
Dum Mai 09, 2010 7:04 am Scris de Mihai LEONTE

» RENASTEREA ZAMOLXIANISMULUI RELIGIA STRABUNILOR ROMANILOR
Mier Mar 24, 2010 12:01 pm Scris de HareKrishna

» Vishnuism-monoteismul hindus
Mier Mar 24, 2010 11:59 am Scris de HareKrishna

» Despre capitalismul salbatic
Mar Mar 02, 2010 2:54 pm Scris de wima2203

» Ce nu se spune despre Miscarea Legionara?
Mar Mar 02, 2010 2:39 pm Scris de wima2203

» E Omul urmasul lui Adam?
Dum Ian 31, 2010 9:46 pm Scris de Anticristul01

» Bine v-am gasit!
Dum Ian 31, 2010 8:13 pm Scris de Anticristul01

» POZE USERI
Joi Ian 28, 2010 3:37 pm Scris de IrinucaM

» Inaugurarea celei mai inalte cladiri din lume-DUBAI 2009
Mar Ian 12, 2010 9:06 pm Scris de Anticristul

» Arte martiale
Lun Ian 11, 2010 4:00 am Scris de IrinucaM

» Scrisoare adresata FEDERATIEI RUSE
Lun Ian 11, 2010 3:19 am Scris de IrinucaM

Cine este conectat?
In total este 1 utilizator conectat: 0 Inregistrati, 0 Invizibil si 1 Vizitator

Nici unul

[ Vizualizeaza toata lista ]

Recordul de utilizatori conectati a fost de 28, Joi Oct 02, 2014 3:20 am
Cautare

Rezultate pe:

Rechercher Cautare avansata

Nu sunteti conectat. Conectati-va sau inregistrati-va

Isus Cristos a fost evreu evavlios.

Mergi la pagina : 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Urmatorul

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos  Mesaj [Pagina 1 din 7]

1 Isus Cristos a fost evreu evavlios. la data de Lun Mai 19, 2008 8:05 pm

Poate sa va para straniu si neadevarat insa Isus Cristos a fost evreu evavlios care a avut in grija buna purtare a oamenilor langa Marele Templu a fost una din cauzele ca autoritatile romane care stapaneau atuncia teritoriul Iudeia sa fie judecat si pus pe cruce.
Isus a fost evreu deoarece s`a nascut din mama si tata evrei. In plus, in acel timp inca nu s`a inventat crestinismul. Dupa toate cercetarile care s`au facut, crestinismul s`a infintat ca religie multi ani dupa ce Isus s`a urcat in cer.
Chestia cu ideia ca mama lui a fost fecioara si tatal lui a fost altul decat barbatul ei mi se pare ne logica si chiar bizara.
In orsice caz,ideia asta ca si cum injoseste pe D-zeu si il face vinovat de purtare nu frumoasa cand a facut ce a facut cu o femeie maritata nu Lui.
Religia in care a crezut Isus a fost religia judaica. Nu este alta marturie. Pe Noul Testament nu se poate baza deoarece a fost scris sute de ani mai tarziu. Fapt este ca Biblia a fost scrisa in ebraica antica si numai inainte cu aproape 2000 de ani a fost tradusa. Noul testament nu a fost scris de la inceput in ebraica ci in latina si greaca.

Vezi profilul utilizatorului

2 Re: Isus Cristos a fost evreu evavlios. la data de Lun Mai 19, 2008 8:10 pm

NiceGame

muritor de rand
Asa si? Smile
pentru noi, crestinii nu conteaza, El este Dumnezeu

3 Re: Isus Cristos a fost evreu evavlios. la data de Lun Mai 19, 2008 8:13 pm

No Name

inger
si atunci ce zici de ISAIAH ..7;14 ...
Isaia 7:14 De aceea Domnul însuși vă va da un semn: Iată, fecioara va rămâne însărcinată, va naște un fiu, și-i va pune numele Emanuel (Dumnezeu este cu noi).
15 El va mânca smântână și miere, până va ști să lepede răul și să aleagă binele.

Sau despre cine vb.aici SCRIPTURA ?

Isaia 35:4 Spuneți celor slabi de inimă: „Fiți tari și nu vă temeți! Iată Dumnezeul vostru, răzbunarea va veni, răsplătirea lui Dumnezeu; El însuși va veni și vă va mântui.”
5 Atunci se vor deschide ochii orbilor, se vor deschide urechile surzilor;
6 atunci șchiopul va sări ca un cerb și limba mutului va cânta de bucurie; căci în pustie vor țâșni ape și în pustietate pâraie;

TOCMAI CU ACESTE versete s-a identificat ISUS ..fariseilor ...

Luca 4:14 Isus, plin de puterea Duhului, s-a întors în Galilea și I s-a dus vestea în tot ținutul din jur.
15 El învăța pe oameni în sinagogile lor și era slăvit de toți.
16 A venit în Nazaret, unde fusese crescut; și, după obiceiul Său, în ziua Sabatului, a intrat în sinagogă. s-a sculat să citească,
17 și I s-a dat cartea prorocului Isaia. Când a deschis-o, a dat peste locul unde era scris:
18 „Duhul Domnului este peste Mine, pentru că M-a uns să vestesc săracilor Evanghelia; M-a trimis să tămăduiesc pe cei cu inima zdrobită, să propovăduiesc robilor de război slobozirea și orbilor căpătarea vederii; să dau drumul celor apăsați,
19 și să vestesc anul de îndurare al Domnului.”

20 În urmă, a închis cartea, a dat-o înapoi îngrijitorului și a șezut jos. Toți cei ce se aflau în sinagogă, aveau privirile pironite spre El.
21 Atunci a început să le spună: Astăzi s-au împlinit cuvintele acestea din Scriptură pe care le-ați auzit.”
22 Și toți Îl vorbeau de bine, se mirau de cuvintele pline de har, care ieșeau din gura Lui și ziceau: „Oare nu este acesta feciorul lui Iosif?”

4 Re: Isus Cristos a fost evreu evavlios. la data de Mar Mai 20, 2008 3:11 pm

The Beast

muritor de rand
NiceGame a scris:Asa si? Smile
pentru noi, crestinii nu conteaza, El este Dumnezeu
Nu e niciun fel de D-zeu.
Dupa toate probabilitatile, a fost un fariseu bet Hillel, cu intentii reformatoare, ca multi altii din vremea lui. Ce-au facut din el decenii mai tarziu, iudeii filo eleni, filo romani, de orientare ba gnostica, ba eseniena, e alta poveste. Adica aia imbratisata orbeste de catre crestini.

5 Re: Isus Cristos a fost evreu evavlios. la data de Mar Mai 20, 2008 3:14 pm

The Beast

muritor de rand
No Name a scris:si atunci ce zici de ISAIAH ..7;14 ...
Isaia 7:14 De aceea Domnul însuși vă va da un semn: Iată, fecioara va rămâne însărcinată, va naște un fiu, și-i va pune numele Emanuel (Dumnezeu este cu noi).
15 El va mânca smântână și miere, până va ști să lepede răul și să aleagă binele.
Isaia 35:4 Spuneți celor slabi de inimă: „Fiți tari și nu vă temeți! Iată Dumnezeul vostru, răzbunarea va veni, răsplătirea lui Dumnezeu; El însuși va veni și vă va mântui.”
6 atunci șchiopul va sări ca un cerb și limba mutului va cânta de bucurie; căci în pustie vor țâșni ape și în pustietate pâraie;

Luca 4:14 Isus, plin de puterea Duhului, s-a întors în Galilea și I s-a dus vestea în tot ținutul din jur.
16 A venit în Nazaret, unde fusese crescut; și, după obiceiul Său, în ziua Sabatului, a intrat în sinagogă. s-a sculat să citească,
17 și I s-a dat cartea prorocului Isaia. Când a deschis-o, a dat peste locul unde era scris:
18 „Duhul Domnului este peste Mine, pentru că M-a uns să vestesc săracilor Evanghelia; M-a trimis să tămăduiesc pe cei cu inima zdrobită, să propovăduiesc robilor de război slobozirea și orbilor căpătarea vederii; să dau drumul celor apăsați,

20 În urmă, a închis cartea, a dat-o înapoi îngrijitorului și a șezut jos. Toți cei ce se aflau în sinagogă, aveau privirile pironite spre El.
21 Atunci a început să le spună: Astăzi s-au împlinit cuvintele acestea din Scriptură pe care le-ați auzit.”
22 Și toți Îl vorbeau de bine, se mirau de cuvintele pline de har, care ieșeau din gura Lui și ziceau: „Oare nu este acesta feciorul lui Iosif?”

Unde scrie in vreun verset vechitestamental, ca-i vorba de Isus din Nazaretul Galileii ?
Unde sunt elementele de identificare ale acestuia ?
Ce garantii ai tu ca intr-adevar Isus a rostit cuvintele acelea din Luca ?
Si ce garantii ai ca daca le-ar fi rostit, nu ar fi fost un impostor ?

6 Re: Isus Cristos a fost evreu evavlios. la data de Mar Mai 20, 2008 6:12 pm

No Name

inger
Nazaret =deriva din cuvantul nazireu =despartit de lume si pus deoparte ptr.o slujba !

Isus =Yahsuah =Yahweh este Mantuitorul !

Isus e numele in lb greaca .

Demonstreaza tu ca ISUS nu a zis cuvintele acelea din LUCA !

Am garantii supranaturale ,pe care oricum nu le-ai putea intelege ,si eu nu pot sa ti-le explic stintific !

Pe cruce era o tablita ,pe care era scris in trei limbi ...Isus Nazarineanul Imparatul Iudeilor !

Daca facem o analogie si vedem cum era scris in lb .ebraica .pe cruce ....

YAHSUAH HANOZRI WMELECH HAJEHUDIM

Daca suntem atenti ,,,fiecare initiala de inceput ,,,ne descopera cine a fost pe cruce ,de aceea Fariseii si Marele Preot ...i-a zis lui Pilat :"Nu scrie asa ..ci scrie ca EL a zis ca este IMPARATUL IUDEILOR ....la care Pilat a scos fraza calsica :"Ce am scris ,am scris "!!

YHWH ....Taina lui Dumnezeu Tatal (EL-ELAH -ELOHIM )este YAHSUAH -Masiah =ISUS !

7 Re: Isus Cristos a fost evreu evavlios. la data de Mar Mai 20, 2008 6:38 pm

No Name a scris:si atunci ce zici de ISAIAH ..7;14 ...

Daca vrei sa deiscuti o discutie normala,atuncia nu ineca subiectul cucitate din carti care noi, amandoi ,nu le primim fara discutie. Puteai la fel sa aduci aci citate din Coran,pentru mine era acelas.
Citatele care le-ai adus din VT ,nu incerca sa ne zapacesti cu ele ca au fost scrise mai mult de o mie de ani inainte de Isus s`a nascut. Acuma desigur vei zice ca e adevarat asta dar de atuncia s`a prezis sosirea lui Isus si verseturile au fost scrise gandindu-se la El. La asta iti voi raspunde ca asta nu e discutie ci bataie de joc.

8 Re: Isus Cristos a fost evreu evavlios. la data de Mar Mai 20, 2008 6:52 pm

The Beast

muritor de rand
No Name a scris:
1. Nazaret =deriva din cuvantul nazireu =despartit de lume si pus deoparte ptr.o slujba ! Isus =Yahsuah =Yahweh este Mantuitorul ! Isus e numele in lb greaca .
2. Demonstreaza tu ca ISUS nu a zis cuvintele acelea din LUCA !
3. Am garantii supranaturale ,pe care oricum nu le-ai putea intelege ,si eu nu pot sa ti-le explic stintific !
4. Pe cruce era o tablita ,pe care era scris in trei limbi ...Isus Nazarineanul Imparatul Iudeilor ! Daca facem o analogie si vedem cum era scris in lb .ebraica .pe cruce ....
Daca suntem atenti ,,,fiecare initiala de inceput ,,,ne descopera cine a fost pe cruce ,de aceea Fariseii si Marele Preot ...i-a zis lui Pilat :"Nu scrie asa ..ci scrie ca EL a zis ca este IMPARATUL IUDEILOR ....la care Pilat a scos fraza calsica :"Ce am scris ,am scris "!!
[color=black]YHWH /color]....Taina lui Dumnezeu Tatal (EL-ELAH -ELOHIM )este YAHSUAH -Masiah =ISUS !
1. Si ce legatura are cu intrebarile mele ?
2. Cu alte cuvinte, tu poti debita orice postie iar eu sunt obligat sa demonstrez ca nu ai spus-o ? Dragul meu, tu esti cel care pretinzi ca un oarecare Luca a redat exact cuvintele unui oarecare Isus, atunci tu esti ala care trebuie sa vii cu dovezi si nu eu. Daca banalitatea asta nu-ti era clara, ma tem ca un dialog cu tine e sortit esecului. De fapt, principiul tau e simplu - iti place ceva si atat timp cat altii nu-ti demonstreaza ca-i o minciuna, o iei de adevar. Ma intreb oare de ce nu crezi si-n Fat Frumos.
3. Scuza incompetentei si a iluziei.
4. Si ce legatura are asta cu intrebarile mele ? Pana ca eu sa iau de bun ce scrii tu acolo trebuie ca toate elementele tale prezumtive sa se bazeze pe altceva decat simplul lor enunt.

9 Re: Isus Cristos a fost evreu evavlios. la data de Mar Mai 20, 2008 6:58 pm

No Name a scris:Nazaret =deriva din cuvantul nazireu =despartit de lume si pus deoparte ptr.o slujba !

Isus =Yahsuah =Yahweh este Mantuitorul !

Isus e numele in lb greaca .

Demonstreaza tu ca ISUS nu a zis cuvintele acelea din LUCA !

Am garantii supranaturale ,pe care oricum nu le-ai putea intelege ,si eu nu pot sa ti-le explic stintific !

Pe cruce era o tablita ,pe care era scris in trei limbi ...Isus Nazarineanul Imparatul Iudeilor !

Daca facem o analogie si vedem cum era scris in lb .ebraica .pe cruce ....

YHWH ....Taina lui Dumnezeu Tatal (EL-ELAH -ELOHIM )este YAHSUAH -Masiah =ISUS !

De unde ai scos aiureala cu Nazaret? Eu stiu Ebraica ca limba materna si ce ai scris nu e adevarat. Asta nu-i singurul lucru neadevarat. Eu nu trebuie sa dovedesc ca Isus NU este mESIAH ci tu trebui sa dovedesti ca da. Dar asta sa o faci cu ajutorul citatelor numai din cartile care amandoi le primim.Va fi foarte imteresant cum vei face ca Isus s`a nascut mult timp dupa ce s`a inchis editia ultima a VT.
Iar sari cu prosti de genul ce era scris pe tablita pe cruce...Unde ai vazut asta? in picturile dinainte cu700 de ani si 1300 de ani de cand a fost crucificat Isus ? Fi serios omule! Nu ai nici o dovada ca ce ai scris a fost real.
Tu pretinzi ca Isus a fost fiul lui D-zeu.Cum e asta? Maria a fost o femeie maritata ! Avea un barbat! Dupa parerea mea este o injosire daca nu o crima sa se pretinda ca acel Dumnezeu totputernic sa se poarte asa. Ca totputernic El putea sa-si faca o mie de femei si nu trebuia sa-si strice reputatia lui.

10 Re: Isus Cristos a fost evreu evavlios. la data de Mar Mai 20, 2008 7:02 pm

No Name

inger
Liberul arbitru functioneaza si in privinta ta ,ai dreptul sa crezi sau sa nu crezi ce "debitez "eu ...si cum ai o inspiratie din start negativista ,adica un duh de "gica contra"nu voi intra in polemica cu tine ,te respect ,iti respect opiniile ...dar atat !

11 Re: Isus Cristos a fost evreu evavlios. la data de Mar Mai 20, 2008 7:08 pm

The Beast

muritor de rand
No Name a scris:Liberul arbitru functioneaza si in privinta ta ,ai dreptul sa crezi sau sa nu crezi ce "debitez "eu ...si cum ai o inspiratie din start negativista ,adica un duh de "gica contra"nu voi intra in polemica cu tine ,te respect ,iti respect opiniile ...dar atat !
Cu alte cuvinte, incerci o fuga "eleganta".
Uite aici ceva ce ti-ar fi de folos : http://www.jdstone.org/cr/index.html

12 Re: Isus Cristos a fost evreu evavlios. la data de Mar Mai 20, 2008 7:18 pm

No Name

inger
Cain si Abel nu au avut Biblia sa citeasca ,dar prin credinta i-a fost descoperit lui Abel ,cum sa aduca jertfa de inchinare ,de ce ?Ptr ca ,CAIN ...era dintr-o alta samanta ,era de la "cel rau "ne scrie IOAN in 1 IOAN 3;12.
In Matei 16;17 -18 ...YAHSUAH ..i-a intrebat pe ucenici :"Cine zice lumea ca sunt EU "?

Unii ziceau una ,altii ziceau alta ..ca ar fi IEREMIAH ,ILIE ,ETC ..
Apoi i-a intrebat direct pe ei :"Dar voi cine ziceti ca SUNT "?...la care Petru SUB DIRECTA INSPIRATIA A DUHULUI SFANT //a zis :"Tu ESTI ...MASIAH ..CEL CARE TREBUIA SA VINA !"....Isus i-a raspuns .....:"Ferice Petre de tine ...ca nu carnea si sangele ti-a descoperit asta ,ci TATAL MEU care este in ceruri !"

Yahsuah (ISUS )este descoperirea LUI DUMNEZEUL INVIZIBIL IN FORMA UMANA PE PAMANT ....EL era ARATAREA VIZIBILA a aceluia INVIZIBIL !

Trebuia sa vina intr-o forma de carne ,deoarece omul a cazut in starea carnala in pacat .De aceea s-a intrupat prin Duhul Sfant intr-0 fecioara .Caci Dumnezeu fiind DUH ...si implicit fiind vesnic ,nu putea sa moara in starea de DUH ...de aceea si-a luat un trup de carne ...si TRUPUL ACELA A MURIT PE CRUCE PTR TINE SI MINE !Ca noi sa fim impacati cu Dumnezeu prin MASIAH !

13 Re: Isus Cristos a fost evreu evavlios. la data de Mar Mai 20, 2008 8:12 pm

HaymHerman

vrajitor
Eu ti am mai spus, No Name ca, daca a scris pe cruce ceva, nu a scris ce ai invatat tu de la americani aia! Ci a scris in ivrit yesua hanotri hameleh hayehudi. Deci IHHH. IATA CA INITIALELE TALE LASA DE DORIT! DAR DACA TU NU STII IVRIT CI PREIEI CITATE FACUTE DE ALTI, NU POTI SA NU O DAI IN BARA! AM MAI INTREBAT DE MULTE ORI: ISUS A ZIS ELI ELI lAMA SABACHTA-ANI. De ce toti traducatori mint ca Isus a zis Dumnes-zeul meu Dumnezeul meu pentru ce mai parasit?. Cind el in realitate a zis Dumnezrul meu Dumnezeul meu pentru ce mai incurcat. Rezulta de aici ca nu era el Dumnezeu si nici macar Masiah. Poate el o fi crezut ca e ales sa fie imparat. O fi avut ceva inspiratie si cind s-a vazut agatat sus si speranta pierduta, s-a trezit brusc si a strigat adevarul Pentru ce m-ai incurcat. Ia sa spuna domnul Der-bedeu daca nu am spus adevarul! Iar in Isaia 7,14 nu scrie cum voi vreti numai la voi in bibliile voastre, caci este scris ca va veti da invatatori dupa inima voastra. Proorocia lui Isaia trebuia sa se intimple in cel mult 10 ani, adica in timpul imparatului Ahaz. Caci semnul a fost special pentru el.

14 Re: Isus Cristos a fost evreu evavlios. la data de Mar Mai 20, 2008 8:23 pm

No Name

inger
Hermane ..daca era un simplu tamplar ...de ce acum sunt 2 miliarde de fraieri sa creda intr-un simplu tamplar ...nici macar nu era TELOG sau INVATATOR AL LEGII ...si cum de toti cei din patura de jos IL VEDEAU MASIAH ...iar cei care cantau in TEMPLU DESPRE MASIAH ....si MARELE PREOT ...a zis ca mai bine sa moara un om decat un popor ...MARELE PREOT ...habar nu avea ca profetea despre MANTUIREA printr-un singur OM care era YAHWE IN FORMA UMANA!
Ei il asteptau pe MASIAH ...cantau despre EL ...si EL era pe LEMN ...in locul lor !

Zaharia 13:4 În ziua aceea, prorocii se vor rușina fiecare de vedeniile lor, când vor proroci și nu se vor mai îmbrăca într-o manta de păr ca să mintă pe oameni.
5 Ci fiecare din ei va zice: Eu nu sunt proroc, ci sunt plugar, căci am fost cumpărat din tinerețea mea!
6 Și dacă-l va întreba cineva: De unde vin aceste răni pe care le ai la mâni? el va răspunde: În casa celor ce mă iubeau le-am primit.

Isaia 53:3 Disprețuit și părăsit de oameni, om al durerii și obișnuit cu suferința, era așa de disprețuit că îți întorceai fața de la El și noi nu L-am băgat în seamă.
4 Totuși, El suferințele noastre le-a purtat și durerile noastre le-a luat asupra Lui și noi am crezut că este pedepsit, lovit de Dumnezeu și smerit.
5 Dar El era străpuns pentru păcatele noastre, zdrobit pentru fărădelegile noastre. Pedeapsa, care ne dă pacea, a căzut peste El și prin rănile Lui suntem tămăduiți.
6 Noi rătăceam cu toții ca niște oi, fiecare își vedea de drumul lui; dar Domnul a făcut să cadă asupra Lui nelegiuirea noastră a tuturor.
7 Când a fost chinuit și asuprit, n-a deschis gura deloc, ca un miel pe care-l duci la măcelărie și ca o oaie mută înaintea celor ce o tund: n-a deschis gura.

15 Re: Isus Cristos a fost evreu evavlios. la data de Mar Mai 20, 2008 8:26 pm

HaymHerman

vrajitor
Daca Isus este Dumnezeul acela de la Isaia 35 cum se face ca in loc sa ne aduca mintuire ne-aadus Biserica pe cap si 2000 de ani ne-a omorit chinuit si schingiuit.Aceasta a fost mintuirea lui Dumnezeu?In acest caz trebuia rastignit mai repede.Or povestea cu intruparea din fecioara este copiata de catre biserica de la cei dinainte de cristos.Dumnezeu nu a promis ca Masiah un Dumnezeu .Ci a zis "Prooroc veti avea din mijlocul vostru dintre frati tai.Vezi ce diferenta este intre aceste cuvinte si interpretarea ta ca este Dumnezeu.

16 Re: Isus Cristos a fost evreu evavlios. la data de Mar Mai 20, 2008 8:34 pm

HaymHerman

vrajitor
No Name a scris:Hermane ..daca era un simplu tamplar ...de ce acum sunt 2 miliarde de fraieri sa creda intr-un simplu tamplar ...nici macar nu era TELOG sau INVATATOR AL LEGII ...si cum de toti cei din patura de jos IL VEDEAU MASIAH ...iar cei care cantau in TEMPLU DESPRE MASIAH ....si MARELE PREOT ...a zis ca mai bine sa moara un om decat un popor ...MARELE PREOT ...habar nu avea ca profetea despre MANTUIREA printr-un singur OM care era YAHWE IN FORMA UMANA!
Ei il asteptau pe MASIAH ...cantau despre EL ...si EL era pe LEMN ...in locul lor !

Zaharia 13:4 În ziua aceea, prorocii se vor rușina fiecare de vedeniile lor, când vor proroci și nu se vor mai îmbrăca într-o manta de păr ca să mintă pe oameni.
5 Ci fiecare din ei va zice: Eu nu sunt proroc, ci sunt plugar, căci am fost cumpărat din tinerețea mea!
6 Și dacă-l va întreba cineva: De unde vin aceste răni pe care le ai la mâni? el va răspunde: În casa celor ce mă iubeau le-am primit.

Isaia 53:3 Disprețuit și părăsit de oameni, om al durerii și obișnuit cu suferința, era așa de disprețuit că îți întorceai fața de la El și noi nu L-am băgat în seamă.
4 Totuși, El suferințele noastre le-a purtat și durerile noastre le-a luat asupra Lui și noi am crezut că este pedepsit, lovit de Dumnezeu și smerit.
5 Dar El era străpuns pentru păcatele noastre, zdrobit pentru fărădelegile noastre. Pedeapsa, care ne dă pacea, a căzut peste El și prin rănile Lui suntem tămăduiți.
6 Noi rătăceam cu toții ca niște oi, fiecare își vedea de drumul lui; dar Domnul a făcut să cadă asupra Lui nelegiuirea noastră a tuturor.
7 Când a fost chinuit și asuprit, n-a deschis gura deloc, ca un miel pe care-l duci la măcelărie și ca o oaie mută înaintea celor ce o tund: n-a deschis gura.
.....................................................................................................................................................
Daca 2 miliarde de fraieri credaproape toti cred si in briul sfintei fecioare DA?sI IN MOASTE SI IN SFINTI.tU ESTI DE ACORD CU ACESTE FORME DE CREDINTA?dAR CELE LALTE APROAPE 4 MILIARDE CUM DE NU CRED IN ACEST TIMPLAR? Eu iti dau un verset din isaia 53 sa vezi cum este scris in ivrit .Si te voi intreba ,De ce la voi este scris altfel si atunci tot asa si cu celelalte,Isaia 53,9El ii va arunca pe cei rai in groapa si pe cei bogati ii va pedepsi cu moartea care li se cuvine.Fa te rog diferenta intre romaneste si ivrit.Asa si cu fecioara care era deja o femeie folosita de barbat.Femeia aceasta tinara este scris acolo.Femeia era acolo de fata ,Ca este articulat Femeia aceasta.

17 Re: Isus Cristos a fost evreu evavlios. la data de Mar Mai 20, 2008 8:36 pm

NiceGame

muritor de rand
vad aici doua stele, una intoarsa, una a regelui David, David Ha Meleh..eu va zic doar atat...Isus este Dumnezeu, el nu are rasa, religie sau apartenenta pamanteana

18 Re: Isus Cristos a fost evreu evavlios. la data de Mar Mai 20, 2008 8:37 pm

No Name

inger
Voi singuri v-ati blestamat ;

Ati zis prin MARELE PREOT ;"SANGELE LUI sa cada asupra noastra "!

Ioan 18:36 „Împărăția Mea nu este din lumea aceasta” a răspuns Isus. „Dacă ar fi Împărăția Mea din lumea aceasta, slujitorii Mei s-ar fi luptat ca să nu fiu dat în mâinile Iudeilor; dar acum, Împărăția Mea nu este de aici.”
37 „Atunci un Împărat tot ești!” I-a zis Pilat. „Da” a răspuns Isus. „Eu sunt Împărat. Eu pentru aceasta M-am născut și am venit în lume, ca să mărturisesc despre adevăr. Oricine este din adevăr ascultă glasul Meu.”

Matei 27:22 Pilat le-a zis: „Dar ce să fac cu Isus, care se numește Hristos?” „Să fie răstignit” i-au răspuns cu toții.
23 Dregătorul a zis: „Dar ce rău a făcut?” Ei au început să strige și mai tare: „Să fie răstignit!”
24 Când a văzut Pilat că n-ajunge la nimic, ci că se face mai multă zarvă, a luat apă, și-a spălat mâinile înaintea norodului și a zis:
„Eu sunt nevinovat de sângele neprihănitului acestuia. Treaba voastră!”
25 Și tot norodul a răspuns: „Sângele Lui să fie asupra noastră și asupra copiilor noștri.”

19 Re: Isus Cristos a fost evreu evavlios. la data de Mar Mai 20, 2008 8:37 pm

HaymHerman

vrajitor
Dece nu raspunzi la Eli Eli lama sabachta-ani?Caci este foarte cunoscuta fraza si foarte mare minciuna care este pusa ca ar fi zis-o.

20 Re: Isus Cristos a fost evreu evavlios. la data de Mar Mai 20, 2008 8:41 pm

NiceGame

muritor de rand
Tu, evreule, lama ata lo hoshev she anachnu, ha notzrim, roim at ha Ieshu chemo Eloim..lamma ata lo mevin...?

21 Re: Isus Cristos a fost evreu evavlios. la data de Mar Mai 20, 2008 8:44 pm

No Name

inger
Iti raspund daca -mi raspunzi si tu ///la sutele de intrebari pe care ti-le am pus !

Daca crezi ca YAHWEH este Dumnezeul vostru si este UNICUL DUMNEZEU ATOTPUTERNIC ....cum iti explici ca si-a lasat poporul sau iubit sa fie prigonit timp de 2000 de ani si cei care i-au omorat pe evreii ,sa creada ca fac o slujba ptr DUMNEZEU ?

A fost Dumnezeul evreilor in "concediu "timp de 2000 de ani ?

scratch

22 Re: Isus Cristos a fost evreu evavlios. la data de Mar Mai 20, 2008 8:50 pm

NiceGame

muritor de rand
poate era un test Smile

PS eu nu cred in niciun popor ales, citeste si vei vedea

23 Re: Isus Cristos a fost evreu evavlios. la data de Mar Mai 20, 2008 8:58 pm

No Name

inger
Nu era un test ..ci aveau "maharama lui MOSES "...pe fata ...caci DUMNEZEUL LOR a venit pe pamant la ei ...si ei nu L-AU PRIMIT !

Ioan 1:6 A venit un om trimis de Dumnezeu: numele lui era Ioan.
7 El a venit ca martor, ca să mărturisească despre Lumină, pentru ca toți să creadă prin el.
8 Nu era el Lumina, ci el a venit ca să mărturisească despre Lumină.
9 Lumina aceasta era adevărata Lumină, care luminează pe orice om, venind în lume.
10 El era în lume și lumea a fost făcută prin El, dar lumea nu L-a cunoscut.
11 A venit la ai Săi și ai Săi nu L-au primit.

12 Dar tuturor celor ce L-au primit, adică celor ce cred în Numele Lui, le-a dat dreptul să se facă copii ai lui Dumnezeu;
13 născuți nu din sânge, nici din voia firii lor, nici din voia vreunui om, ci din Dumnezeu.

scratch

24 Re: Isus Cristos a fost evreu evavlios. la data de Mar Mai 20, 2008 9:00 pm

NiceGame

muritor de rand
tu stii ce inseamna Sfanta Treime?

25 Re: Isus Cristos a fost evreu evavlios. la data de Mar Mai 20, 2008 9:03 pm

No Name

inger
CINE EU ?

stiu ca este ceva care nu exista ...."MARELE MISTER "al teologiei post crestine ...din sec 3 ...politeism mascat in monoteism !

scratch

Continut sponsorizat

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus  Mesaj [Pagina 1 din 7]

Mergi la pagina : 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum