Forum de spiritualitate

Ultimele subiecte
» Mai este cineva pe aici?
Dum Aug 11, 2013 8:58 am Scris de Tudorel666

» CRESTINI fara denominatiune
Sam Mar 09, 2013 7:18 pm Scris de crestinul

» Cine este in realitate Isus!
Dum Iul 08, 2012 2:11 pm Scris de Fairy

» NOSTALGII...poezii de Mihai LEONTE
Dum Iul 08, 2012 2:06 pm Scris de Fairy

» Ok
Mier Iun 16, 2010 11:37 am Scris de Tudorel666

» ARMONII MAJORE 2010...autor Mihai LEONTE
Mar Iun 15, 2010 3:42 am Scris de Mihai LEONTE

» vizitati
Lun Iun 14, 2010 9:59 am Scris de padawanu

» REVERII ADVERSE...poezii de Mihai LEONTE
Joi Iun 10, 2010 4:16 am Scris de Mihai LEONTE

» SCRIERI INOCENTE...de Mihai LEONTE
Vin Iun 04, 2010 4:05 pm Scris de Mihai LEONTE

» Cenzura istoriei!!!
Joi Iun 03, 2010 6:37 pm Scris de Ancuta

» Distihurile lui Bujor...autor Mihai LEONTE
Mar Mai 25, 2010 3:28 am Scris de Mihai LEONTE

» Despre crestinismul originar
Lun Mai 24, 2010 11:41 am Scris de Tudorel666

» Dorurile mele
Sam Mai 22, 2010 11:39 am Scris de Tudorel666

» VALENTE MEDII...poezii de Mihai LEONTE
Mier Mai 19, 2010 4:24 am Scris de Mihai LEONTE

» MIRAJELE ALBASTRE...poezii de Mihai LEONTE
Mier Mai 12, 2010 4:18 pm Scris de Mihai LEONTE

» APOGEUL METAFORIC...poezii de Mihai LEONTE
Dum Mai 09, 2010 7:04 am Scris de Mihai LEONTE

» RENASTEREA ZAMOLXIANISMULUI RELIGIA STRABUNILOR ROMANILOR
Mier Mar 24, 2010 12:01 pm Scris de HareKrishna

» Vishnuism-monoteismul hindus
Mier Mar 24, 2010 11:59 am Scris de HareKrishna

» Despre capitalismul salbatic
Mar Mar 02, 2010 2:54 pm Scris de wima2203

» Ce nu se spune despre Miscarea Legionara?
Mar Mar 02, 2010 2:39 pm Scris de wima2203

» E Omul urmasul lui Adam?
Dum Ian 31, 2010 9:46 pm Scris de Anticristul01

» Bine v-am gasit!
Dum Ian 31, 2010 8:13 pm Scris de Anticristul01

» POZE USERI
Joi Ian 28, 2010 3:37 pm Scris de IrinucaM

» Inaugurarea celei mai inalte cladiri din lume-DUBAI 2009
Mar Ian 12, 2010 9:06 pm Scris de Anticristul

» Arte martiale
Lun Ian 11, 2010 4:00 am Scris de IrinucaM

» Scrisoare adresata FEDERATIEI RUSE
Lun Ian 11, 2010 3:19 am Scris de IrinucaM

Cine este conectat?
In total este 1 utilizator conectat: 0 Inregistrati, 0 Invizibil si 1 Vizitator

Nici unul

[ Vizualizeaza toata lista ]

Recordul de utilizatori conectati a fost de 28, Joi Oct 02, 2014 3:20 am
Cautare

Rezultate pe:

Rechercher Cautare avansata

Nu sunteti conectat. Conectati-va sau inregistrati-va

CORUPȚIA DISTRUGE VIEȚI NEVINOVATE

Mergi la pagina : 1, 2, 3  Urmatorul

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos  Mesaj [Pagina 1 din 3]

1 CORUPȚIA DISTRUGE VIEȚI NEVINOVATE la data de Joi Iul 24, 2008 7:53 am

Catalina

muritor de rand
Raportul CE: Lipsesc procesele de coruptie la nivel inalt .

http://www.ziare.com/Raportul_CE__Lipsesc_procesele_de_coruptie_la_nivel_inalt-366448.html
http://www.ziua.ro/display.php?data=2008-07-24&id=240624
http://www.romanialibera.ro/a130340/raportul-ce-parlamentul-inamicul-numarul-unu-in-lupta-anticoruptie.html
http://www.newsin.ro/justi%c5%a3ie-rominia-raport.php?cid=view&nid=05c6a92f-6191-4222-885b-41b143dc1419&hid=media
http://www.rompres.ro/full_medianews.php

PE NOI , CETĂȚENII DE RÂND DIN ACEASTĂ ȚARĂ CINE NE AJUTĂ ÎN LUPTA ÎMPOTRIVA CORUPȚIEI DIN POLIȚIE ȘI DIN JUSTIȚIE ?
Subsemnata Mihalcea Cătălina , în calitate de victimă a poliției si a justiției, am făcut cunoscut instituțiilor superioare ale statului român cazul familiei mele, care este un caz grav plin de fapte de corupție și multe ilegalitați săvârșite de oamenii legii care au cercetat și judecat incidentul petrecut în 11-12-2004,în jurul orelor 20,30-21,00, incident în care familia mea a fost atacată și bătută pe stradă făra un motiv anume de trei infractori recidiviști .
Acest trei infractori, Argeșeanu Valeriu Cosmin, Geonea Robert Gheorghiță și Geonea Laurențiu Daniel au fost favorizați de oamenii legii din faza de urmărire penală până în instanța de recurs a Inaltei Curți de Casatie și Justiție .
Toate fapte ilegale săvârșite de oamenii legii care au cercetat și judecat cazul nostru au dus la condamnarea nedreaptă și nejustificată a fiului meu Mihalcea Andrei Iulian .
Oamenii legii, care au anchetat și judecat cazul Mihalcea, au ignorant adevarul și probele din dosarele : 2207/2005, 928/57/2006(nr vechi 1279/2006 ), 1659/57/2006 , 1213/57/2007, 5961/278/2007) urmărind doar să apere interesele infractorilor și ale persoanelor care i-au favorizat pe aceștia de la început și până-n prezent, consemnând în documentele din dosare fapte și date eronate .
Până în prezent aceste două instituții nu au lăsat ca adevărul cazului nostru sa fie scos la lumină. ADEVARUL și probele noastre anexate la dosarele menționate dovedesc că am ajuns din victime-agresori datorită modului defectuos în care organele competente au cercetat și judecat acest caz.
Ce să facem noi, familia Mihalcea, să plecăm capul în fața acestei injustiții numai pentru simplu fapt că suntem oameni simpli și nu avem bani și relații ?
Am ajuns să trăim la limita sărăciei, bolile de care eu și soțul meu suferim s-au agravat datorită faptului că nu mai avem bani cu ce să ne cumpărăm tratamentul necesar acestor boli.
Peste 40.000 lei (RON) am cheltuit pentru aflarea adevarului cazului nostru în cei 4 ani de umblat prin procese, bani munciți cu sudoarea frunții familiei noastre și bani pe care i-am împrumutat de la bănci și rude .
Am cerut ajutorul ; DGA , CSM , Direcției Inspecției Judiciare a CSM , d-lui ministru , Cristian David, d-lui ministru al justiției, Serviciului DIICOT și multor ONG-uri, dar până în prezent niciun om al legii pe care l-am acuzat de săvârșirea unor ilegalități grave comise în cazul nostru nu a fost tras la răspundere .
Avocații pe care i-am avut până în prezent nu ne-au apărat interesele cinstit și legal, danșii au apărat mai mult interesele oamenilor legii care au comis ilegalități în cazul nostru, interesele lor personale și tot odată interesele infractorilor.
Tot ce afirm poate fi dovedi cu probe .
NICIODATĂ NU AM AFIRMAT CEVA FĂRĂ A DEȚINE O PROBĂ CARE SĂ ATESTE CĂ CEEA CE AFIRM ESTE ADEVĂRAT .
Detalii despre documentele postate pe site-ul ‘’aparați drepturile’’ se găsesc pe forumurile ; Gazetei Vaii Jiului, forumul OTV, Poliția din România, Discuții juridice, Antena 3.
http://pic6.piczo.com/aparatidrepturile/?g=22476592&vsrc=preview
http://forum.gvj.ro/viewtopic.php?t=349
http://www.otvforum.com/viewtopic.php?t=15
http://politiadinromania.ro/index.php?topic=103.0
http://www.juridice.ro/forum/viewtopic.php?f=37&t=2894
http://www.antena3.ro/forum/viewtopic.php?t=3375

Vezi profilul utilizatorului

2 Re: CORUPȚIA DISTRUGE VIEȚI NEVINOVATE la data de Joi Iul 24, 2008 7:54 am

Delta

demon
Catalina a scris:Raportul CE: Lipsesc procesele de coruptie la nivel inalt .
Vai de mine! Chiaaaar? rolf

3 Re: CORUPȚIA DISTRUGE VIEȚI NEVINOVATE la data de Lun Aug 11, 2008 4:28 pm

Catalina

muritor de rand
JUSTIȚIE SAU INJUSTIȚIE ? (1)

Site-ul’’ apărăți drepturile’’- NOI DOCUMENTE ÎN CAZUL MIHALCEA

În data de 7-11-2007, Serviciul de probațiune de pe langă Tribunalul Hunedoara i-a comunicat lui Mihalcea Andrei Iulian că prin sentința penală 22/2006 a fost condamnat la 3 ani de închisoare și în baza art.86/1 Cod Penal, instanța a suspendat executarea pedepsei sub supraveghere pe o perioada de 6 ani .
(pct 1 din doc.Serviciului de probațiune a Tribunalului HD)

Prin sentința penală 22 din 25-01-2006, Mihalcea Andrei Iulian a fost condamnat de Tribunalul Hunedoara la 4 ani de închisoare cu executare pentru infracțiune de tentativă de omor calificat și nicidecum la 3 ani de închisoare cu supendarea sub supraveghere pe o periodă de 6 ani .

DECIZIA ICCJ 4978 - DOSAR 928/57/2006

În data de 24-10- 2007, Inalta Curte de Casație și Justiție a luat în examinare recursurile declarate de inculpații Argeșeanu Valeriu Cosmin și Mihalcea Andrei Iulian împotriva deciziei penale nr 28 din 20-02-2007 a Curții de Apel Alba Iulia.

Avocatul Ana Suciu Mocanu, apărătorul lui Mihalcea Andrei Iulian, a cerut amânarea soluționării cauzei pentru actualizarea cazierelor inculpaților și răspunsul Parchetului de pe lângă Judecătoria Petroșani la plângerea formulată împotriva fraților Geonea, nu împotriva fraților Gionid, asa cum s-a consemnat în decizia nr 4978 din 24-10-2007.(pagina,pct.2)

Aparătorul din oficiu al inculpatului Argeșeanu Valeriu Cosmin și procurorul de ședință au solicitat respingerea acestor cereri.

Apărătorul inc. Mihalcea Andrei Iulian a solicitat admiterea recursului, casarea hotarârilor pentru motivele prevăzute de art 385 ind 9 pct 18 , 8, 11 și 14 Cod procedură penală și , pe fond, în pricipal, achitarea în baza art. 11 pct 2 lit. a raportat la art 10 lit c Cod procedura penală, în subsidiar trimiterea cauzei la parchet pentru că urmărirea penală nu a fost efectuată de organele îndreptățite sau trimiterea cauzei la instanța de fond pentru că nu s-a efectuat expertiza psihiatrică a inculpatului Mihalcea Andrei Iulian, în subsidiar a cerut să se dea o eficiență mai mare dispozițiilor art.73 lit b Cod penal și aplicarea unei pedepse făra executare în regim de detenție.(pagina 2 , pct 3)

Codul de procedură penală, Art. 385 ind.9 pct. 18, 8, 11, și 14 prevede :
Cazurile în care se poate face recurs
-18. când s-a comis o eroare gravă de fapt, având drept consecință pronunțarea unei hotărari greșite de achitare sau de condamnare.
- 8. când nu a fost efectuată expertiza psihiatrică a inculpatului în cazurile și în condițiile prevăzute de art. 117 alin. 1 si 2;
-11. instanța a admis o cale de atac neprevazută de lege sau introdusă tardiv
-14. cand s-au aplicat pedepse greșit individualizate în raport cu prevederile art. 72 din Codul penal sau în alte limite decât cele prevazute de lege;

Procurorul a pus concluzii de respingere a recursului inculpatului Argeșeanu Valeriu Cosmin și de admitere a recursului inculpatului Mihalcea Andrei Iulian și aplicarea art. 86 ind 1 Cod penal pentru acest inculpat.
(pagina 2)

Instanța de recurs a reținut greșit că inc. parte văt. și civilă Mihalcea Andrei Iulian, fără antecedente penale, prin sentința penală nr 22 din 25-01-2006 pronunțată de Tribunalul Hunedoara a fost condamnat la 4 ani închisoare pentru tentativă de omor calificat, prevăzută de art. 20 raportat la art. 174, 175 lit i Cod penal, cu aplicarea art 37 lit.b Cod penal (recidiva ) și art. 76 alin 2 Cod penal și 76 alin.3 Cod penal. (pagina 2, pct 4 ,pagina 3 ,pct.5)

Curtea de Apel Alba Iulia a constatat greșit această starea de fapt, practic, a încurcat situația juridică a lui Mihalcea Andrei Iulian cu cea a lui Argeșeanu Valeriu Cosmin, care pe tot parcursul cercetării penale, la poliție și parchet, a mințit că nu posedă antecedente penale, fapt consemnat olograf în toate declarațiile sale, când de fapt Argeșeanu Valeriu Cosmin a fost grațiat condiționat privind o pedeapsă de 1 an și 6 luni pentru infracțiunea prevăzută de art. 181 alin 1 Cod penal, prin sentința penală nr. 499/2003 a Judecătoriei Petroșani.( declarațiile lui Argeșeanu sunt postate pe site-ul ’’apărăți drepturile’’.)

De asemenea instanța de recurs reține greșit că prin sentința penală nr 22 din 25 ianuarie 2006 pronunțată de Tribunalul Hunedoara, inculpatul Mihalcea Andrei a fost obligat să plătească părții civile Argeșeanu mai multe daune morale și materiale printre care și o prestație lunară în suma de 155 lei RON începând cu data de 11 februarie 2004, adică cu 10 luni înainte de incidentul din 11 decembrie 2004. (pagina 3, pct 6)

La dosarul 928/57/2006, în instanța de apel, a fost depus de apărătorul inc. Mihalcea Andrei Iulian un document care atestă că la data când instanța Tribunalului Hunedoara i-a stabilit o rentă lunară de 155 lei RON lui Argeșeanu Valeriu Cosmin, acesta lucra cu carte de muncă la firma SIMAR din Petroșani. Acest document a fost trimis familiei Mihalcea de Direcția Generală Anticorupție Hunedoara. Documentul trimis de DGA fam. Mihalcea este postat pe site-ul’’ apărăți drepturile’’.

De asemenea instanța reține că în baza art. 33 lit. a Cod penal și art 34 lit. b Cod penal, Tribunalului Hunedoara a aplicat inc. Argeșeanu pedeapsa cea mai grea de 6 luni închisoare pentru cele trei infracțiuni săvărșite asupra celor trei membrii ai familiei Mihalcea. (pagina 3, pct.7, pagina 4, pct. 8.

Tribunalul Hunedoara a aplicat pedeapsa inculpatului Argeșeanu în funcție de zilele de îngrijiri medicale acordate celor trei părți vătămate de medicul legist, Jula Valeriu, neacordând o mai mare atenție gravității cu care inculpatul a săvărșit cele trei infracțiuni.

Instanța de recurs reține că în baza art. 14 Cod procedură penală , art 346 Cpp și art. 998 și urm. Cod civil, Argeșeanu Valeriu Cosmin a fost obligat la plata următoarelor despăgubiri civile;
-1000 lei RON către p.civilă Mihalcea Andrei Iulian
-300 lei RON către p.civilă Mihalcea Olavi
-300 lei RON către p.civilă Mihalcea Cătălina ( pagina 4 ,pct 9)

Certificatul medico-legal nr 636/CII/ 13 -12-2004 emis de Cabinetul de Medicină Legală Petroșani a rezultat că parte văt . Mihalcea Andrei Iulian a suferit leziuni vindecabile în 15-16 zile de ingrijiri medicale de la data producerii. Pentru leziunile provocate părții văt. Mihalcea Andrei de către Argeșeanu Valeriu Cosmin și frații Geonea Laurențiu Daniel și Geonea Robert Gheorghiță, medicul primar ORL, dr. Morariu Bogdan Victor-Ioan, care i-a efectuat operația de redresare a piramidei nazale, care i-a fost fost fracturată cu piciorul de către Argeșeanu, a considerat că acesta avea nevoie de zile de îngrijiri medicale până în data de 31-12-2004, adică din 11 dec. până în 31 dec. 2004 erau 21 de zile de îngrijiri medicale.

Certificatul medico-legal nr. 638/CII/13-12-2004 emis de CML Petroșani atestă că partea văt. Mihalcea Cătălina a fos lovită cu bâtă de base-ball în zona temporală stangă și peste brațul stâng de către inc. Argeșeanu Valeriu Cosmin, leziuni pentru care medicul legist, Jula Valeriu, a considerat că 5-6 zile de îngrijiri medicale îi sunt suficiente pentru vindecare. Datorită leziunilor suferite, partea văt., Mihalcea Cătălina, a avut nevoie de îngrijiri medicale din decembrie 2004 până în anul 2007, așa cum reiese din scrisorile medicale anexate la dosarul 928/57/2006 în instanța de apel și în instanța de fond.
Despăgubirile civile acordate părților Mihalcea Andrei Iulian , Mihalcea Olavi și Mihalcea Cătălina de instanța de fond și aprobate și de instanța de apel și recurs, au fost acordate mai mult din oficiu decât pe baza probelor anexate la dosar. Certificatele medico-legale al p.văt. Mihalcea Cătălina și Mihalcea Andrei Iulian și Mihalcea Olavi sunt poștate pe site-ul ’’apărăți drepturile’’

TENTATIVĂ LA INFRACȚIUNEA DE OMOR. VĂTĂMARE CORPORALĂ GRAVĂ , INTENȚIA DE A UCIDE .

CSJ , Secția penală, decizia nr. 1967 din 3 decembrie 1991

''Aplicarea unei lovituri cu un lemn în direcția capului, care însă reusește să evite lovirea în cap ridicând brațul, care i-a fost fracturat, REFLECTĂ INTENȚIA INCULPATULUI DE A UCIDE , iar nu pe aceea de a cauza victimei numai vătămări corporale prevăzute în art 182 Cp . ‘’

De asemenea instanța de recurs constată greșit că incidentul a avut loc în data de 11 februarie 2004, în jurul orelor 24,00, când de fapt incidentul a avut loc în 11 decembrie 2004, în jurul orelor 20,30-21,00, conform declarațiilor tuturor părților implicate în acest caz și Foii de Observație Clinică Generală, care atestă că la ora 23,20 Argeșeanu Valeriu Cosmin a fost internat în Spitalul de Urgență Petroșani. (pagina 4, pct 10)
Foia de Observație Clinică Generală a lui Argeșeanu Valeriu Cosmin este postată pe site-ul ‘’aparăți drepturile’’

Inalta Curte de Casație și Justiție a copiat adlitteram starea de fapt neadevărată reținută în rechizitoriu, aceeași stare de fapt care a fost consemnată și în sentința 22 din 25-01-2006 a instanței de fond a Tribunalului Hunedoara și în decizia penală nr 28 din 20-02-2007 a Curții de Apel Alba Iulia. (paginile 5,6,7)

Instanța de recurs reține că apărătorul lui Mihalcea Andrei Iulian, în faza de apel, a solicitat ,în pricipal, restituirea cauzei la procuror în vederea refacerii urmăririi penale, pe motiv că sesizarea instanței este nelegală, în ce privește infracțiunile prevăzute de art 180 Cod penal cu privire la care s-a dispus trimiterea în judecată prin rechizitoriu .

Cu toate că instanța de recurs a luat la cunoștința de solicitările apăratorului inc. Mihalcea Andrei Iulian adresate instanței de apel, nu a acordat atenția cuvenită infracțiunilor săvârșite de inc. Argeșeanu Valeriu Cosmin asupra părții văt. Mihalcea Andrei Iulian și părții văt. Mihalcea Cătalina, care au fost deosebit de grave și pentru care inc. Argeșeanu Valeriu Cosmin a primit o încadrare juridică greșită, art 180, alin 2 Cod penal cu aplicare la art 37 lit. a Cod penal .(pagina 5, pct 11)

‘’ INTENȚIA DE A UCIDE
- Lovirea părții vătămate în regiunea tempo-parietală cu un obiect dur, apt de a ucide și cu intensitate, materializată în gravitatea leziunilor și consecințele acestora, impun concluzia că inculpatul a prevăzut posibilitatea morții părții vătămate și chiar dacă nu a urmărit acest rezultat, l-a acceptat, acționând, deci, cu intenție. ‘’

Inculpatul Argeșeanu Valeriu Cosmin înarmat cu o bâtă de base- ball s-a îndreptat amenințător spre Mihalcea Andrei . Partea văt., Mihalcea Cătălina, în încercarea de a-l proteja pe fiul ei, Mihalcea Andrei , s-a interpus cu brațele ridicate între el și agresorul Argeșeanu , plângând și implorându- l să nu-i omoare fiul. Fără a ține cont că are în față o femeie mică de statură și fără apărare, a lovit-o în mod sălbătic cu bâta în cap , peste brațul stâng și peste picioare. În timp ce Argeșeanu o lovea , Geonea Robert Gheorghiță i-a strigat lui Argeșeanu.;’’ las-o mă că o omori.’’ , smulgându-i bâta din mână. Pentru toate acestea există dovezi incontestabile, dovezi de care în mod cu totul surprinzător, instanța nu a ținut cont, ceea ce a determinat încadrarea greșită a faptelor săvărșite de Argeșeanu .( o probă este postată pe site-ul ‚’’apărăți drepturile ’’, declarația lui Boacă Dorin din dosarul martorilor mincinoși)

4 Re: CORUPȚIA DISTRUGE VIEȚI NEVINOVATE la data de Lun Aug 11, 2008 4:29 pm

Catalina

muritor de rand
JUSTIȚIE SAU INJUSTIȚIE ? (2)

Site-ul’’ apărăți drepturile’’- NOI DOCUMENTE ÎN CAZUL MIHALCEA

DECIZIA ICCJ 4978 - DOSAR 928/57/2006

Instanța examinâd hotărârea atacată prin prisma motivelor de recurs formulate, cât și din oficiu, sub toate aspectele de fapt și de drept ale cauzei, constată că instanțele au stabilit corect situația de fapt și vinovăția inculpaților, procedând la încadrarea juridică corespunzătoare a faptelor săvărșite de aceștia . (pagina 8, pct 12)

Instanța consideră că motivul de recurs formulat de ambii inculpați, prin care solicită achitarea în baza art. 11 pct. 2 lit a, raportat la art. 10 lit c Cpp nu este fondat, susținerile inculpaților că nu au săvârșit faptele reținute în sarcina lor sunt infirmate probatoriul administrat în cauză, respectiv : plângerile penale, declarațiile de părti vătămate, certificatele medico-legale, actele emise de Spitalul de Urgență Petroșani, declarațiile martorilor, procesele de confruntare, declarațiile de învinuiți.( pagina 9 , pct 13)

Dacă instanța de recurs ar fi acordat o mai mare atenție probelor din dosar ar fi constatat următoarele :

-plângerile penale
Plângerea familiei Mihalcea a fost depusă la Poliția Petroșani în seara de 11-12-2004 , în jurul orelor 23,30-23,45 și a fost intregistrată ca plângere penală în data de 6-01-2005 , în dosarul 210602 , în care a fost audiată prima dată Mihalcea Cătălina în data de 3-01-2005. Plângerea este postată pe site-ul ‘’aparăți drepturile.’’

Denunțul socrului lui Argeșeanu, Popan Ioan, a fost depus la Poliția Petroșani în data de 17-12-2004, întocmindu-se dosarul 69315/2004, zi în care a și fost audiat în calitate de martor, cu toate ca nu a fost la locul incidentului, zi în care Argeșeanu Valeriu a fost examinat de medicul legist, Jula Valeriu, la cererea Poliției Petroșani . În aceeași zi eliberându-i-se certificatul medico- legal nr 212212/B/II/17-12-2004.
Denunțul, declarația lui Popan Ioan și certificatul medico-legal al lui Argeșeanu Valeriu Cosmin sunt postate pe site-ul ‘’ apărăți drepturile’’.

-declarațiile părților vătămate
Mihalcea Andrei Iulian a fost audiat la poliție în data de 28-12-2004, fără a fi asistat de un apărător și fără a i se aduce la cunoștintă în ce calitate este audiat . Acesta a fost constrâns de ag. de poliție, Ernest Balint, să consemneze în declarația sa că l-a lovit în cap pe Argeșeanu, fapt pe care Mihalcea Andrei l-a infirmat pe tot parcursul cercetării penale și judecării acestui caz.

Mihalcea Olavi a fost audiat prima data în data de 28-12-2004, scriind o declarație olografă, fără a fi asistat de un apărator și fără a i se aduce la cunoștintă în ce calitate este audiat . În data de 4-01-2005 a fost audiat pentru a doua oară, fără a i se aduce la cunoștință în ce calitate este audiat . Declarația lui atestă că a fost audiat în calitate de martor în dosarul 210602/2005. Declarația lui Mihalcea Olavi este postată pe site-ul ‘’apărăți drepturile ‘’.

Mihalcea Cătălina a fost audiată în data de 3-01-2005 în dosarul 210602/2005, fără a i se aduce la cunoștință în ce calitate este audiată, declarația atestă că a fost audiată în calitate de parte vătămată. Este șters cuvântul martor și scris cu pixul , parte vătămată . Declarația lui Mihalcea Cătălina este postată pe site-ul ‘’apărăți drepturile ‘’.

Declarațiile date la Poliție de părțile văt. Mihalcea Olavi și Mihalcea Cătălina sunt în contradicoriu cu cele de date la parchet și în instanță, deoarece subcomisarul de poliție,Todor Vasile, a consemnat olograf ce a dorit dânsul în declarațiile părtilor văt. și nicidecum ce declarau acestea verbal . Cu privire la modul ilegal în care s-a desfașurat cercetarea penală la poliție și parchet, instanța de recurs nu s-a pronunțat .

-certificatele medico-legale ale inc.p. văt și civilă Argeșeanu Valeriu Cosmin
Cu toate că avocatul, Ana Suciu Mocanu, aparătorul inc. Mihalcea a adus la cunoștintă instanței de recurs nenumărate neregulile cu privire la expertizele medico-legale ale inc. Argeșeanu, instanța examinând hotărârea atacată nu a sesizat faptul că medicii legiști de la Institutul de Medicină Legală Timișoara au depus în instanța de apel o expertiză medico-legală falsă , copiată adlitteram după certificatul medico-legal emis de Cabinetul de medicină legală Petroșani la data de 17-12-2004 și după Raportul de expertiză medico-legală emis de Serviciu Județean de Medicină Legală Hunedoara . Chiar și examenul actual din Raportul de expertiză , nr 1233/30-10-2006 emis de Institutul de Medicină Legală Timișoara este identic cu cel din 17-12-2004 . „Examen actual medico-legal” se precizează că Argeșeanu Cosmin, la aproape 2 ani de la producerea incidentului, prezintă „plagă excoriată de 2,5/1,2 cm piramida nazală anterior” și „echimoză violaceu palidă de 3/2 cm falanga proximală deget V și fața dorsală mâna dreaptă”.
Institutul de Expertiză Medico- Legală Timișoara a consemnat în Raportul de expertiză nr 1233 emis la data de 30-10-2006 că partea civilă Argeșeanu Valeriu Cosmin a fost examinat neurologic în data de 25-10-2007, examenul neurologic efectuat având nr. 5337.
Cu privire la avizul ilegal nr 598.566/23-12-2004, emis de medicul legist, Dan Mărculescu, de la Serviciul Județean de Medicină Legală Hunedoara, instanța de recurs nu s-a pronunțat. Concluzia consemnată în acest aviz ilegal a fost atribuită certificatului medico-legal 212212/B/II/17-12-2004, pe baza căreia s-a dispus condamnare lui Mihalcea Andrei Iulian.

In certificatul medico-legal 212212/B/II/17-12-2004 emis de CML Petroșani lui Argeșeanu, medicul legist-primar, Jula Valeriu, a consemnat :‘’ Leziunile traumatice descrise au putut fi produse prin lovire cu și de corp dur.’’

In avizul illegal nr. 598.566/ B din 23-12-2004, medicul primar-legist, Dan Mărculescu, de la SJML HD a consemnat : ’’ se avizează concluziile stabilite în certificat cu mențiunea că leziunile suferite de victimă s-au putut produce prin lovire activă cu un corp dur . ’’

Această procedură încalcă grav drepturile familiei Mihalcea, cu atât mai mult cu cât avizul respectiv este emis cu depășirea atribuțiilor legale ale serviciilor medico-legale, instituțiile care emit avize fiind comisiile de avizare de pe lângă institutele medico-legale de la nivel interjudețean, institute ierarhic superioare serviciilor județene. În cazul de fața avizarea certificatului medico-legal a lui Argeșeanu,212212/BII/17-12-2004, trebuia avizat conform legislației medicinei legale de Institutul de Medicină Legală Timișoara.

În raportul de expertiză al SJML nr 426.498/B/20-12-2005 sunt consemnate același leziuni care au fost consemnate în certificatul medico-legal nr. 212212/BII/ 17-12-2004.

In raportul de expertiză medico-legal nr 1233/ 30-10-2006 emis de IML Timișara s-a consemnat:’’ Leziunile de violență prezentate de p.văt. s-au putut produce prin lovire cu sau și de corpuri dure, fără să de putem pronunța cu certitudine, ca urmare a lipsei unor elemente obiective definitorii pentru un mecanism anume din cele de mai sus; urmează ca datele de anchetă, coroborate cu cele medico-legale, să stabilească împrejurările producerii leziunilor ‘’’

Având în vedere cele de mai sus, concluzia este, că ori comisiile de expertiză, de fapt, nu l-au examinat pe Argeșeanu Valeriu Cosmin pentru a constata efectiv leziunile existente în momentul examinării, ceea ce duce la concluzia că s-au săvârșit fals în inscrisuri oficiale, ori că, deși a fost examinat, s-au consemnat în mod voit niște leziuni mult mai grave decât cele existente, ceea ce conduce tot la concluzia că s-au săvârșit infracțiuni de fals în înscrisuri oficiale.
Certificatul medico legal nr 212212/B/II/17-12-2004, Avizul ilegal nr .598.566/B/23-12-2004, Raportul de expertiză emis de SJML HD nr 426498/B/20-12-2005 și expertiza IMLTimișoara nr 1233/ 30-10-2006 sunt postate pe site-ul ’’apărăți drepturile’’.

-declarațiile martorilor
Cu toate că declarațiile martorilor familiei Mihalcea au fost măsluite de poliție și parchet, în fază de urmărire penală și în instanța de fond a Tribunalului H , acestea sunt în contradictoriu cu declarațiile ‘’martorilor’’ inc . Argeșeanu Valeriu Cosmin. Frații Geonea sunt de fapt agresorii familiei Mihalcea , dar transformați în martorii lui Argeșeanu de poliție și parchet pentru a nu-i crea o situație mai gravă acestuia, fiind grațiat condiționat . Budală Liliana Luminița, o persoană bolnavă psihic, care a declarat fapte pe care niciuna din parțile audiate nu le-au declarat, acesta nefiind la locul faptei. Popan Ioan, socrul lui Argeseanu, cel cu relații în poliție și în justiție, care a declarat ce a i-a povestit ginerele său, iar Baltag Marius, prima victimă a lui Argeșeanu din acea seara de decembrie, care declarat ce a fost învațat să mintă.

- declarațiile de confruntare
O confruntare care a avut loc între inc. Argeșeanu și familia Mihalcea, dar care nu s-a desfășurat conform art. 87 și 88 Cod proc. penală aflat în vigoare .

- declarațiile învinuiților
Declarațiile lui Mihalcea Andrei care atestă că trei persoane l-au bătut cu picioarele și pumnii până l-au adus în stare de inconștiență si tot aceste trei persoane i-au agresat fizic și pe părinții săi. De asemenea, declarațiile lui sunt confirmate de declarațiile martorilor familiei Mihalcea, care au declarat că Mihalcea Andrei Iulian nu a lovit mișeleste pe la spate pe Argeșeanu când acesta era căzut la pământ, că s-a apărat, lovind o singură dată la voia întămplării, când a fost avertizat de-o persoană aflată la locul faptei că este atacat din nou de agresori .
Declarațiile lui Argeșeanu Valeriu Cosmin se contrazic între ele și sunt în contradictoriu cu ale martorilor săi și cu a celorlalte părți audiate în proces.

Instanța de recurs a admis recursurile declarate de inculpații Mihalcea Andrei Iulian și Argeșeanu Valeriu Cosmin împotriva deciziei penale din 20-02-2007 a Curții de Apel Alba Iulia, casează decizia atacată și sentința penală nr 22 din 25 -01-2006 a Tribunalului HD numai cu privire la pedepsele aplicate inculpaților . ( pagina 10, pct 14 și 15)

Cu privire la motivele de recurs invocate de apărătorul inculpatului Mihalcea Andrei Iulian, Inalta Curte de Casație și Justiție nu s-a pronunțat .

Instanțele de judecată a aplicat pedeapsa inculpatului Mihalcea Andrei Iulian, având în vedere rezonanța faptei de tentativă de omor, fără a da importanță mijloacele de probă administrate, care dovedesc fără îndoială că acesta nu a săvârșit infracțiunea de tentativă de omor calificat .

5 Re: CORUPȚIA DISTRUGE VIEȚI NEVINOVATE la data de Lun Aug 11, 2008 4:51 pm

Azi am scris ca Romania exagereaza cu faptul ca si justitia ei este corupta si se poate cumpara.Asta am scris pe baza de trei fapte care mi s`au povestit de persoane care au avut de afacere cu justitia din Romania.

6 Re: CORUPȚIA DISTRUGE VIEȚI NEVINOVATE la data de Lun Aug 11, 2008 8:46 pm

Derbedeule
E cam nasol in Rumania cu Justitia romana !
Nu dai spaga nu iei banul !
Si zgarciti cum sunteti voi ....

7 Re: CORUPȚIA DISTRUGE VIEȚI NEVINOVATE la data de Lun Aug 11, 2008 9:14 pm

Ada_Pal

inger
Cocorul a scris:Derbedeule
E cam nasol in Rumania cu Justitia romana !
Nu dai spaga nu iei banul !
Si zgarciti cum sunteti voi ....

La ei Interesul poarta Fesul astfel ca nu da banul insa la schimb deschide o noua portita numit Shantaj d=lui de la Tribunal, ai trimite acasa vreo d=soara simpatica cu microfon ascuns si camere de filmat ori ai ascunde niste droguletze in sertarul de la birou......in fine.....gasesc ei ca doar sunt experti mondiali in asemena chesti murdare Evil or Very Mad

8 Re: CORUPȚIA DISTRUGE VIEȚI NEVINOVATE la data de Mar Aug 12, 2008 4:50 am

To Ada
Ai a fim cinstiti ; metoda cu "domnisoara de serviciu " ( de placeri ), o foloseste toata lumea, inclusiv chinezii .
As dorii sa nu mai vorbim de intreg poporul evreu, asta nu ca as fi eu evreu ci pentru faptul ca am cunoscut destui evrei fata de care nu pot spune ca sunt zgarciti sau nu sunt de cuvant
Orice padure are uscaturi .
Si noi romanii si ei evreii .
Ca or avea ei mai multe ca noi sau mai putine, cine a stat sa le numere ?
Pe mine ma infurie mult faptul ca exista acest curent anti romanism .
Adica ei au dreptul sa sara la cap cu anti semitismul si noi trebuie sa fim sluga ascultatoare, jignita si sa le toleram obrazniciile strainilor ( si unele jeguri din diaspora )
Adica noi romanii nu avem dreptul la demnitate ci numai ei !!!
Ar trebui o lege pentru apararea demnitatii romanilor ca natie !

9 Re: CORUPȚIA DISTRUGE VIEȚI NEVINOVATE la data de Mar Aug 12, 2008 7:30 pm

Demnitatea nu se primeste pe gratis. Demnitatea se primeste daca esti un popor cinstit (si nu dai vina pe evrei si tzigani la ce fac cetatenii tai), daca nu bei pana cazi,daca muncesti si nu esti lenes,daca esti politicos cu strainii, daca nu furi,excrochezi,minti samd.
Puturosilor care vor demnitate pe gratis,pot pune vointa in cui.

10 Re: CORUPȚIA DISTRUGE VIEȚI NEVINOVATE la data de Mar Aug 12, 2008 7:36 pm

Nea Der Bedeu
zici : " Demnitatea se primeste daca esti un popor cinstit "
Si care e poporul ala cinstit ?

11 Re: CORUPȚIA DISTRUGE VIEȚI NEVINOVATE la data de Joi Aug 14, 2008 11:30 am

Cocorul a scris:Nea Der Bedeu
zici : " Demnitatea se primeste daca esti un popor cinstit "
Si care e poporul ala cinstit ?

Pe moment, desigur nu poporul tau. Daca nu ma crezi, citeste ce a scris Catalina mai sus.

12 Re: CORUPȚIA DISTRUGE VIEȚI NEVINOVATE la data de Joi Aug 14, 2008 6:56 pm

Derbedeule
Matale esti confuz .
In articol era vorba de justitie !
Mereu esti pe langa .
Cred ca imi pierd timpul cu matale .
Speram sa am si eu un interlocutor mai inteligent !

13 Re: CORUPȚIA DISTRUGE VIEȚI NEVINOVATE la data de Vin Aug 15, 2008 9:52 am

Catalina

muritor de rand
ZIARUL VĂII JIULUI
''VA REPARA CEDO CE A STRICAT JUSTIȚIA ROMÂNĂ?
UN TÂNAR CONDAMNAT LA PUȘCĂRIE ÎȘI CAUTĂ DREPTATEA LA CEDO''
(PAGINA 5)

http://www.zvj.ro/

Ziarul Văii Jiului în format pdf

http://www.zvj.ro/ziarul.pdf

Pe acestă cale doresc să-i mulțumesc d-lui Cătălin Docea, directorul ziarului ’’ Ziarul Văii Jiului ‘’ și d-șoarei reporter ,Anamaria Nedelcoff, pentru atenția acordată cazului Mihalcea.
Am dorit și doresc mediatizarea cazului nostru în această zonă și în toată țara .
Să se știe în această țară cum un tânăr onest, fără antecedente penale și nevinovat, a fost condamnat pe nedrept la 4 ani închisoare datorită modul defectuos în care s-a efectuat cercetarea penală, la poliție și la parchet în anii 2004, 2005..
Am să-i pun la dispoziție acestui ziar orice dovadă care atestă că fiul meu este nevinovat de fapta pentru care a fost condamnat pe nedrept.
Doresc ca adevărul cazului nostru să fie scos la lumină, ca fiul meu să fie achitat.
Nu vreau ca unicul meu fiu să trăiască toată viața cu stigmatul de criminal .
Vom trimite la CEDO și dosarul martorilor mincinosi și dosarul politișilor corupți pentru a fi conexat la dosarul care este deja la această instituție supremă.
Sperăm să intrăm în posesia documentelor solicitate de CEDO în cel mai scurt timp .
Nu am putut intra în posesia tuturor documentelor care trebuiau trimise acestei instituții, deoarece dosarul 928/57/2006 s-a aflat pe masa judecătorilor de la ICCJ pentru motivarea sentinței timp de 5 luni si câteva zile, după care a fost trimis către Curtea de Apel Alba Iulia pentru a fi conexat cu dosarul 1213/57/2007 .
Pană de curând acest dosar s-a aflat pe masa judecătorului de la Curtea de Apel Alba Iulia pentru motivarea sentinței data în data de 3-07-2008 în dosarul polițiștilor pe care i-am acuzat de abuz în serviciu .
De curând, dosarul a fost retrimis de instanță către Parchetul de pe langă Curtea de Apel Alba Iulia pentru a se efectua noi cercetări cu privire la ilegalitățile săvărșite de polițiștii Ernest Balint și Todor Vasile.
Familia mea a depus la dosarul 1213/57/2007 toate declarațiile din dosarul martorilor mincinoși, care sunt în contradictoriu cu cele date în anii 2004,2005 în faza de urmărire penală și în instanța de fond a Tribunalului Hunedoara.
DECLARAȚIILE DATE DE NOI ȘI MARTORII NOȘTRI ÎN DOSARUL MARTORILOR MINCINOȘI AU SCOS LA LUMINĂ ADEVĂRUL CAZULUI MIHALCEA ,DAR PANĂ ACUM OAMENII LEGII L-AU ȚINUT ASCUNS PENTRU A NU LE AFECTA IMAGINEA ȘI CARIERA PERSOANELOR CARE AU VRUT MUȘAMALIZAREA ACESTUI CAZ.
Săptămâna viitoare vom depune o cerere la Parchetul de pe langă Curtea de Apel Alba Iulia pentru a ni se pune la dispozitie copiile xeroxate a documentelor solicitate de CEDO .
După cum cred că ați constatat, lupta omului simplu împotrivă corupției din poliție și din justiție necesită multă răbdare, nervi de oțel și foarte mulți bani .
Cum să lupte omul simplu împotriva corupției dacă nu dispune de aceste lucruri ?
Până când vom mai înghiți atâta nedreptate și batjocură din partea oamenilor legii?

14 Re: CORUPȚIA DISTRUGE VIEȚI NEVINOVATE la data de Mier Aug 20, 2008 1:20 pm

DEOCAMDATA CE E SIGUR CA SI TU CREZI ASA,ROMANIA NU SE AFLA PRINTRE CELE CINSTITE.

15 Re: CORUPȚIA DISTRUGE VIEȚI NEVINOVATE la data de Joi Aug 21, 2008 7:26 pm

GERULA

vrajitor
Catalina a scris:Raportul CE: Lipsesc procesele de coruptie la nivel inalt .

http://www.ziare.com/Raportul_CE__Lipsesc_procesele_de_coruptie_la_nivel_inalt-366448.html
http://www.ziua.ro/display.php?data=2008-07-24&id=240624
http://www.romanialibera.ro/a130340/raportul-ce-parlamentul-inamicul-numarul-unu-in-lupta-anticoruptie.html
http://www.newsin.ro/justi%c5%a3ie-rominia-raport.php?cid=view&nid=05c6a92f-6191-4222-885b-41b143dc1419&hid=media
http://www.rompres.ro/full_medianews.php

PE NOI , CETĂȚENII DE RÂND DIN ACEASTĂ ȚARĂ CINE NE AJUTĂ ÎN LUPTA ÎMPOTRIVA CORUPȚIEI DIN POLIȚIE ȘI DIN JUSTIȚIE ?

Stimata doamna [domnisoara] Catalina , daca acceptati o sugestie din partea unuia care a purtat si poarta lupte la CEDO cu injustitia statului roman , va sugerez urmatoarele:
1.Inainte de expirarea termenului limita de 6[sase] luni din momentul existentei unei sentinte definitive si irevocabile.
2.Daca ati trmis deja o astfel de actiune, rog sa imi comunicati prin mesaj pe acest topic sau prin mesaj privat.
3.Daca nu ati trimis inca actiunea, iar va rog sa ma anuntati sa va trimit formular tipizat de cerere.
Tinem legatura si Dumnezeu sa va ajute.Ma scuzati ,nu am avut azi timpfizic sa citesc toate materialele postate de dvs. dar maine va promit ca le citesc a capo da fine si reluam legatura.
Noapte buna.

16 Re: CORUPȚIA DISTRUGE VIEȚI NEVINOVATE la data de Vin Aug 29, 2008 5:58 pm

Catalina

muritor de rand
''Omul cinstit nu face niciodata de buna voie ceva rau.''
Aristotel

17 Re: CORUPȚIA DISTRUGE VIEȚI NEVINOVATE la data de Mar Sept 02, 2008 7:21 am

Catalina

muritor de rand
Cazul Mihalcea relatat de ziarul ''Ziarul Văii Jiului'' în data de 15-08-2008.
Directorul ziarului ,dl Catălin Docea.
Articolul este scris de d-șoara reporter ,Anamaria Nedelcoff.

''Un tânăr condamnat aiurea la PUȘCĂRIE își caută dreptatea la CEDO
O familie din Petroșani a ajuns până la CEDO pentru a-și face dreptate
* Fiul lor, Andrei Mihalcea, a fost condamnat pe nedrept la patru ani de închisoare cu suspendare, pentru comiterea infracțiunii
de tentativă de omor *. Mama băiatului,Cătălina Mihalcea, este mai hotărâtă ca oricând să îi facă dreptate fiului ei, având probe solide despre cum polițiștii și procurorii au încercat să mușamalizeze cazul.
Anamaria NEDELCOFF
nedelcoff@zvj.ro Firulevenimentelor....
Nenorocirea care s-a abătut asupra familiei Mihalcea a început în data de 11 decembrie 2004. Atunci, fiul Cătălinei, Andrei, a fost bătut până și-a pierdut cunoștința de trei recidiviști din cartierul
Aeroport, pe motiv că tânărul, care cum are 23 de ani, nu a stat ca unul dintre ei să îi dea o palmă.
Valeriu Argeșeanu și frații Geonea, cunoscuți pentru faptele rele pe care le fac în cartier, l-au bătut pe fiul meu întruna.
I-au rupt nasul, că i-au dat cu picioarele în cap și Argeșeanu l-a călcat și pe cap, încercând să îl strivească.
După aceea, l-au ridicat în stare de inconștiență și au început să îl lovească așa, cum era el, fără milă, ne povestește mama băiatului.
Alertați, părinții lui Andrei au sosit și ei la fața locului, întrebând cine le-a lovit băiatul. Drept răspuns, au fost loviți și ei.
Olavi Mihalcea a primit un pumn de la Valeriu Argeșeanu, care l-a făcut pe acesta să cadă, care i-a smuls și bâta de baseball pe care o avea în mână.
Am vrut să plecăm, dar Argeșeanu a venit spre noi cu bâta. Eu m-am întors și am întins mâinile ca să îmi apăr copilul și atunci am fost lovită peste brațe, la cap și peste picioare, își amintește femeia.
De altfel, la un moment dat, Andrei Mihalcea a primit bâta de la cineva din mulțime.
Andrei stătea, fiind foarte buimăcit, a crezut că m-au omorât.
Ne căuta din priviri și nu ne-a găsit și, văzându-l, Argeșeanu a venit spre el.
Băiatul meu s-a întors cu bâtă cu tot, dar nu cred că l-a lovit, fiindcă el nu avea nicio vânătaie, nimic. Nu avea nici sânge, nu părea să fi fost bătut.
Iar martorii au spus că Argeșeanu nu a fost lovit , a declarat Cătălina Mihalcea.
Infractorii au parte de tratament preferențial.
Chiar dacă sunt o mulțime de persoane care declară faptul că Argeșeanu și frații Geonea au fost cei care l-au bătut pe Andrei Mihalcea, victima, care a avut nevoie de aproape o lună de îngrijiri medicale, a fost transformat de polțisti și procurori în agresor.
Asta s-a întâmplat deoarece Valeriu Argeșeanu, împreună cu frații Geonea, au dat declarații mincinoase.
În plus, agresorul a fost scos de medicii de la Spitalul de Urgență grav rănit, scriind că
acesta ar fi fost adus la spital în comă și ar fi....epileptic.
Acesta nu avea nimic, credeți-mă.
Și nu o spun numai eu, o spun toți cei care au fost acolo. Numai că Argeșeanu fusese grațiat și era în perioada de probă, în care nu mai trebuia să facă rele, fiindcă putea intra înapoi în pușcărie.
În plus, Argeșeanu a mințit în fiecare declarație, spunând, pe lângă altele, că el nu are antecedente penale , a explicat femeia.
Amenințări.
Un an și câteva luni de la eveniment, în plin proces, Valeriu Argeșeanu l-a amenințat verbal în mod constant pe Andrei. și, de-și acesta a depus o plângere la poliție împotriva lui, Argeșeanu a
primit doar un avertisment.
În tot acest timp, se lăuda că el are cel mai tare certificat medico-legal, pe care a dat 300 de euro, și că îl va băga pe fiul meu în pușcărie.
Cum este posibil așa ceva? ,se întreabă Cătălina Mihalcea.
Lipsesc din probele pentru CEDO
Referitor la dosarul înaintat la Curtea Europeană pentru Drepturile Omului, femeia ne povestește că nu a putut înainta dosarul complet, întrucât lipsesc probe din el.
Ea ne-a arătat, cu dovezi, cum că de-a lungul tuturor proceselor pe care le-a intentat atât polițiștilor și procurorilor care au mușamalizat cazul au fost sustrase mai multe declarații din dosare, declarații care au apărut într-un final la Înalta Curte de Casație și Justiție.
Dosarul ne-a fost acceptat, iar noi trebuie să mai trimitem niște documente.
Le vom trimite și pe acelea.
Nici nu știți cât vreau ca fiul meu să fie achitat.
El nu este infractor, este un copil foarte bun, foarte deștept și asta v-o spune toată lumea.
Sper să se facă dreptate. Iar cei care mi-au transformat fiul nevinovat în infractor vor plăti dacă nu acum, în fața lui Dumnezeu.
De pedeapsa lui Dumnezeu nu scapă nimeni, niciodată, a mai spus mama îndurerată.''

18 JUSTITIE SAU INJUSTITIE ?(1) la data de Vin Oct 31, 2008 7:31 am

Catalina

muritor de rand
JUSTITIE SAU INJUSTITIE?

NOI DOVEZI ALE CAZULUI MIHALCEA AU FOST POSTATE PE SITE-UL D-LUI VALTER COJMAN , ’’APARATI DREPTURILE’’
Pagina de start a site-ului ’’Aparati-va drepturile si combateti coruptia’’
http://www.aparati-drepturile.ro.tl/
Pagina noua a Cazului Mihalcea
http://aparatidrepturile.piczo.com/cazulmihalcea?cr=6
Pagina veche a Cazului Mihalcea
- http://pic6.piczo.com/aparatidrepturile/?g=22476592&vsrc=preview
-Raspunsul primit de familia Mihalcea de la CEDO.
-Cererea adresata de familia Mihalcea Parchetului de pe langa Curtea de Apel Alba Iulia in data de 04-09-2008, pentru a i se elibera documentele solicitate de CEDO
-Raspunsul Parchetului de pe langa Curtea de Apel Alba Iulia. Nr. 7/IP/2008 din data de 11-09-2008
-Raspunsul Curtii de Apel Alba Iulia din data de 26-09-2008
-Concluziile cauzei dosarului 1213/57/2007
- Petitia adresata de familia Mihalcea Serviciului DIICOT Bucuresti
-Raspunsul Serviciului DIICOT Bucuresti
- Completarea petitiei initiale adresata Serviciului DIICOT Bucuresti, trimisa de familia Mihalcea Serviciului DIICOT Alba Iulia
-Plangerea familiei Mihalcea impotriva rezolutiei 446/P/2007 intocmita de procurorul sef sectie judiciara , Ioan Moca , cu privire la modul in care ag. principal de politie judiciara, Ionescu Adrian , a cercetat si a solutionat dosarul intocmit la Politia Petrosani Nr.122018/2007.
-Documentele eliberate de Posta Petrosani cu privire la cererile familiei Mihalcea adresate CEDO
-Raspunsul ICCJ Nr. 10/B/2008 din 06-10-2008
-Comunicarea Tribunalului Hunedoara din 07-10-2008 ( cererea familiei Mihalcea inregistrata la data de 22-10-2008 !?)
- Raspunsul Presedintiei Nr. DP02/19068 din 23-09-2008
-Comunicarea rezolutiei intocmita de d-na procuror sef , Emilia Dinu , Nr. 520/P/2008
-Rezolutia Nr 220/P/2008 din 24-09-2008 , intocmita de d-na procuror sef , Emilia Dinu .
-Rezolutia Nr. 803/II/2/2008 din data de 08-09/2008, intocmita de prim procurorul adjunct,
Draia Sanda Ioanela
-Rezolutia Nr. 446/P/2007 din data de 29-07-2008, intocmita de dl procuror sef sectie judiciara, Ioan Moca.
-Rezolutia Nr.220/P/2007 din data de 28-06-2007. intocmita de dl procuror sef sectia urmarire penala si criminalistica , Cornel Herlea ,de la Parchetul de pe langa Curtea de Apel Alba Iulia
-Rezolutia Nr. 571/II/2/2007 din data de 20-07-2007, intocmita de dl procuror general, Vasile Luha, de la Parchetul de pe langa Curtea de Apel Alba Iulia.
-Comunicarea primita de la CSM, Nr.1 /30712/1154 /2008 din 15-10-2008

http://aparatidrepturile.piczo.com/cazulmihalcea?cr=6

In data de 08-09-2008, fiul meu , Mihalcea Andrei Iulian, a trimis Parchetului de pe langa Curtea de Apel Alba Iulia o completare la plangerea depusa la acelasi parchet de mine si de sotul meu in data de 04-09-2008, cand am fost audiati de d-na procuror sef, Emilia Dinu , la care a atasat probe care sa sustina aceste plangeri.

Aceste plangeri le-am formulat impotriva subcomisarului de politie ,Todor Vasile si agentului de politie judiciara, Ernest Balint, care au instrumentat intr-un mod foarte defectuos dosarele 69315/2004 , 1014/P/2005 modificat de Politia Petrosani in dosarul 1014/P/2004 si 210602/2005.

In data 24-09-2008 ni s-a comunicat ca rezolutia atacată poarta numarul 520/P/2008, dar rezolutia are, de fapt, numărul 220/P/2008, iar numărul rezolutiei atacate de noi in instanță este 220/P/2007.
Faptele de care ne-am plans noi, familia Mihalcea, in plangerile si petitiile adresate institutiilor abilitate ale statului roman au fost tratate cu mult dezinteres de catre d-na procuror sef, Emilia Dinu.

Din cercetarea efectuata , d-na procuror sef, Emilia Dinu, a ajuns la concluzia ca noi, familia Mihalcea, ne-am batut parte in parte cu infractorul Argeseanu .

Daca cerceta cinstit si legal probele din dosarele aflate in posesia dansei ,in special declaratiile date la Politia Petrosani, in dosarul de marturie mincinoasa, ar fi constatat ca sunt in contradictoriu cu declaratiile date in dosarele: 69315/2004, 1014/P/2005 ,modificat de Politia Petrosani in dosarul 1014/P/2004, 210602/2005, 2207/2005 si 928/2006 (nr vechi 1279/2006) , deoarece declaratiile martorilor familiei noastre si ale noastre nu au mai putut fi masluite de oamenii legii, datorita mediatizarii acestui caz in presa si pe internet .

Fratii Geonea, complicii lui Argeseanu la agresarea fizica si verbala a familiei Mihalcea , au disparut compet din peisaj.

Cum pot oamenii legii din politie si din justitie sa nu vada adevarul acestui caz si sa isi bata joc de noi in cel mai crud mod posibil, cand dovezile anexate la plangeri si in dosare , contrazic tot ce se consemneaza in rezolutii si in sentinte ?

Ne-am mai fi zbatut noi atat de mult pentru aflarea adevarului daca nu am fi avut dovezi care sa ateste ca cercetarea si judecarea nu s-a efectuat conform legii ?

Am spus intodeauna ca de la Politia Petrosani a pornit masluirea cazului nostru in favoarea celor trei infractori, care ne-au atacat si batut pe strada, fara a ne cunoaste si fara a-i provoca in vreun fel si cu aceasta masluire s-a mers pana la sfarsit.

In mod incredibil, prin rezolutia nr 220/P/2008 intocmita de d-na procuror sef , Emilia Dinu, se dispune neinceperea urmaririi penale fata de MIHALCEA CATALINA si MIHALCEA OLAVI, ca si cum noi am fi fost cei cercetati, dovedind inca odata, dacă mai era nevoie, „atentia” cu care a fost tratat cazul nostru.

Impotriva modului defectuos in care agentul principal de politie judiciara, Ionescu Adrian, a efectuat actele premergatoare in dosarul 122018/2007( nr dosarului intocmit de Politia Petrosani,) noi, familia Mihalcea am trimis o petitie Serviciului DIICOT Alba Iulia. ( completarea primei petitii adresata Serviciului DIICOT Bucuresti si care a fost trimisa spre solutionare Serviciului DIICOT Alba Iulia). Datorita Sindromului Raynaud,( boala cardio circulatorie) care mi-a afectat foarte tare vederea, in loc sa scriu numele sotului si al meu, am scris de doua ori numele sotului.

Referitor la faptele imputate prin plangere agentului principal de politie judiciara, Ionescu Adrian, din cadrul Politiei Petrosani , in conformitate cu prevederile art 64 alin.2 din Legea nr.360/2002 modificata ,coroborat cu art. 209 alin. 4 rap. la art 27 pct. lit. e din Codul de procedura penala ,văzand si prevederile art 30 alin.1 lit. a-d din Cod.proc. penala, competenta de efectuare actelor de cercetare penala, procurorul șef, Cornel Herlea, de la Parchetul de pe lângă Curtea de Apel Alba Iulia, prin rezolutia nr220/P/2007 din 28 iunie 2007 a inaintat cauza agentului principal de politie judiciara, Ionescu Adrian, Parchetului de pe langa Tribunalul Hunedoara , instituția competentă ,în efectuarea actelor de cercetare și urmărire penală.

STATUTUL POLIȚISTULUI
LEGE Nr. 360 din 6 iunie 2002
privind Statutul polițistului
http://www.politiaromana.ro/statutul_politistului.htm

Conform rezolutiei nr. 220/P/2007 a procurorului sef, Cornel Herlea si a rezolutiei nr. 571/II/2/2007a procurorului general, Vasile Luha, ambii procurori la Parchetul de pe langa Curtea de Apel Alba Iulia, si in conformitate cu art. 27 pct. lit e din Cod proc.penala, agentul principal de politie judiciara, Ionescu Adrian , nu este vinovat
Art 27 pct.1 lit. e din Codul de procedura penala prevede:’’ infractiunea de bancruta frauduloasa, dacă fapta privește sistemul bancar; ’’.

Aceasta fapta nu are nicio legatura cu plangerea noastra.

19 Re: CORUPȚIA DISTRUGE VIEȚI NEVINOVATE la data de Vin Oct 31, 2008 7:48 am

Catalina

muritor de rand
Prin rezolutia nr 446/P/2007 din 29-07-2008, procurorul sef sectie judiciara, Ioan Moca, de la Parchetul de pe langa Tribunalul Hunedoara, a dispus neinceperea urmaririi penale fata de agentul principal de politie judiciara, Ionescu Adrian, pentru savarsirea infractiunii de abuz in serviciu, fapta prevazuta si pedepsita de art. 246. Cod. penal, fara a cerceta corect și legal faptele reclamate de noi in petitia adresata Serviciului DIICOT Alba Iulia .

In data de 13-08-2008, noi ,familia Mihalcea, am depus o plangere la Parchetul de pe langa Tribunalul Hunedoara impotriva rezolutiei nr 446/P/2007din 29-07-2008.
Am mentionat in plangerea din 13-08-2008 adresata Parchetului de pe lăngă Tribunalul Hunedoara faptul ca in dosarul 5961/278/2007 nu exista declaratiile martorilor Geonea Robert Gheorghită si Geonea Laurentiu Daniel, cu toate ca parchetul ne-a comunicat ca acesti ’’doi martori ’’ recunosc ca au fost audiati la Politia Petrosani de catre ’’un coleg ’ ’ al agentului principal de politie judiciară, Ionescu Adrian.

Art 73 din Codul de proc. penală prevede:’’Consemnarea declaratiilor. .
(1) Declaratiile invinuitului sau inculpatului se consemneaza in scris. in fiecare declaratie se vor consemna, totodata, ora inceperii si ora incheierii ascultarii invinuitului sau inculpatului. Declaratia scrisa se citeste acestuia, iar dacă cere, i se da sa o citeasca. Cand este de acord cu continutul ei, o semneaza pe fiecare pagina si la sfarsit.
(2) Cand invinuitul sau inculpatul nu poate sau refuza sa semneze, se face mențiune in declarația scrisa. .
(3) Declarația scrisa este semnata si de organul de urmarire penala care a procedat la ascultarea invinuitului sau inculpatului ori de presedintele completului de judecata si de grefier, precum si de interpret cand declaratia a fost luata printr-un interpret.
(4) Dacă invinuitul sau inculpatul revine asupra vreuneia din declaratiile sale sau are de făcut completari, rectificari sau precizari, acestea se consemneaza si se semneaza in condițiile aratate in prezentul articol.’’

De asemenea nici martora Jerca Maria Andreea , fosta prietena a fiului meu, nu a fost audiata in dosarul pentru marturie mincinoasa, cu toate ca aceasta a fost prezenta la desfasurarea intregului incident din seara de 11-12-2004.

Prin rezolutia 803/II/2/2008 din 08-09-2008, prim procurorul adjunct, Draia Sanda Ioanela, a dispus neinceperea urmaririi penale fata de agentul principal de politie judiciara, Ionescu Adrian, pentru savarsirea infractiunii de abuz in serviciu, fapta prevazuta si pedepsita de art. 246 Cod penal, fara a cerceta corect si legal faptele reclamate de noi ,familia Mihalcea, in plangere , consemnand aceleasi fapte ca si dl procuror Ioan Moca .

In data de 08-09-2008, am adresat o petitie presedintelui Romaniei, dl Traian Basescu, rugandu-l sa ceara institutiilor abilitate ale statului roman sa cerceteze corect si legal faptele relatate in petitie.

In data de 23-09-2008, prin adresa cu Nr. DP02/19068 ,Consilierul de stat, dl Gabriel Cristian Piscociu, mi-a comunicat ca petitia mea a fost trimisa Consiliului Superior al Magistraturii, in vederea analizarii problemelor semnalate, de unde urmeaza ca, in termenul legal, institutia sesizata sa comunice, Administratiei Prezidentiale si mie , solutia adoptata .

In data de 15-10-2008, CSM, Serviciul de relatii cu publicul, registratura, secretariat si arhiva, mi-a comunicat ca petitia adresata Administratiei Prezidentiale, de unde a fost trimisa CSM si inregistrata sub nr.1/30712/1154/2008, a fost trimisa, conform legii , Inspectiei judiciare a CSM, de la care urmeaza sa primesc raspuns.

Ca urmare a primei cereri adresate Curtii Europene a Drepturilor Omului, prin adresa de referinta cu Nr. 18859/2008 din 22 mai 2008 ne-au mai fost solicitate urmatoarele documente: - copia integrala a deciziei pronuntata in faza de recurs in data de 24 -10-2007, precum si toate incheierile de sedinta privind procedura de recurs -copia integrala a motivelor de apel - incheierile de sedinta privind procedura in prima instanta
In urma cererilor adresate Curtii de Apel Alba pentru a ni se elibera documentele solicitate de Curtea Europeană a Drepturilor Omului , ni s-au eliberat doar o parte a documentelor solicitate, unele documente primite fiind ilizibile , fapt pentru care am depus din nou cereri pentru a ni se elibera aceste documente .

Raspunsurile primite de la Parchetul de pe langa Curtea de Apel Alba Iulia , Curtea de Apel Alba Iulia, Inalta Curte de Casatie si Justitie si Tribunalul Hunedoara atesta ca nu am putut intra in posesia tuturor documentelor solicitate de CEDO , fapt pe care l-am facut cunoscut Curtii Europene a Drepturilor Omului , trimitand in data de 21-10-2008 noi documente din dosarele noastre .

Noi, familia Mihalcea am adresat aceasta cerere Parchetului de pe langa Curtea de Apel Alba Iulia, deoarece dosarul 928/57/2006 si dosarul 2207/2005 au fost conexate la dosarul 1213/57/2007, dosar intocmit de instanta Curtii de Apel Alba Iulia in urma plangerii depusa de noi impotriva subcomisarului de politie Todor Vasile si agentului principal de politie judiciara, Ernest Balint, care au instrumentat intr-un mod defectuos dosarele 69315/2004; 210602/2005 si dosarul 1014/P/2005, modificat in dosarul 1014/P/2004 , acuzandu-i de abuz in serviciu, infractiune prevazuta si pedepsita de art. 246 din Codul penal .

Prin Sentinta penala Nr. 80 din 3 iulie 2008 , Curtea de Apel Alba Iulia a desfiintat rezolutia atacata si a trimis cauza Parchetului de pe langa Curtea de Apel Alba Iulia in vederea efectuarii actelor premergatoare necesare adoptarii unei solutii legale si temeinice, unde si in momentul de fata se continua cercetarile cu privire la acesti doi politisti.

Am trecut prin momente grele si datorita faptului ca Posta centrala din Petrosani nu a dorit sa ne trimita plicurile cu documente la CEDO cu confirmare de primire, motivand ca nu am indicat adresa corecta, adica nu am precizat strada si numarul pe care sta grefierul Curtii (Monsieur Le Greffier de la Cour….).

In data de 07-04-2008 am vrut sa trimitem la CEDO prima cerere.
Pe plic am scris adresa ;
''Monsieur le Greffier de la
Cour européenne des Droits de l’Homme
Conseil de l’Europe
F-67075 Strasbourg Cedex ''

Vazand ca nu reusim sa trimitem aceasta cerere din Petrosani la CEDO, am mers la posta din orasul Vulcan , dar nici de acolo nu am putut sa o trimitem.
Am sunat la Posta Romana Bucuresti , la serviciul relatii cu publicul si am sesisat acest fapt. Datorita acestei sesizari am putut trimite in data de 08-04-2008 prima cererea la CEDO , dar prin serviciul EMS , ca numai asa a dorit d-na de la posta sa ne trimita plicul la CEDO .
Pe plic ni s-a cerut sa scriem adresa ;’’ Cour européenne des Droits de l’Homme
Conseil de l’Europe
F-67075 Strasbourg Cedex ''

In data de 21-10-2008 , iar am trecut prin cosmarul din 07-04-2008 . In aceasta zi Posta centrala din Petrosani nu a mai dorit sa ne trimita plicul la CEDO, nici prin serviciul EMS , daramite prin serviciul cu aviz de primire ,confirmare .
Iar am sunat la Posta Romana Bucuresti , la serviciul relatii cu publicul si am sesizat din nou acest fapt.
Incredibil , si domnul care ne-a raspuns la telefon ne-a sfatuit sa scriem pe plic numele cui adresam aceasta corespondenta , cu str si nr .
I-am spus d-lui de la serviciul relatii cu publicul, ca CEDO este o institutie europeana , nu o persoana fizica, iar adresa e cea indicata pe site-ul CEDO .
Ne-a sfatuit sa cerem Curtii Europene a Drepturilor Omului o adresa care sa aiba numele persoanei careia trimitem cererea , cu str , si nr .
Am mers din nou la Posta centrala din Petrosani si i-am prezentat d-nei de la ghiseu primul document eliberat in data 08-04-2008 de posta , si asa am reusit sa trimitem si cea de-a doua cerere la CEDO .

In data de 28-10-2008 , la Tribunalul Hunedoara a avut loc ultima sedinta de judecata a dosarului 5961/278/2007( dosarul pentru marturie mincinoasa).
La aceasta sedinta s-a prezentat ‘’martorul’’Geonea Laurentiu Daniel , fiind adus de la Penitenciarul Barcea , unde isi executa pedeapsa pentru infractiunile de santaj , recuperare de bunuri si incendiere , fapte comise in toamna anului 2005 .
Instanta l-a intrebat daca este de acord cu recursul . Bineinteles ca el a raspuns ca nu .
Avocatul nostru , Ana Suciu Mocanu, a atacat sentinta data in data de 25-03-2008 a Judecatoriei Petrosani , deoarece nu a fost pronuntata in sedinta publica, asa cum ni s-a comunicat in data de 18-03-2008, aceasta fiind lovita de nulitate absoluta . In data de 25-03-2008, eu am fost prezenta la proces pentru a depune concluziile cauzei la dosar. Cauza noastra nu figura pe lista de sedinta , fapt pentru care am depus concluziile cauzei la registratura Judecatoriei Petrosani. D-na de la registratura mi-a spus ca in aceasta zi nu va avea loc nicio sedinta de judecata , deoarece ultima sedinta a avut loc in data de 18-03-2008.
Avocatul nostru , Ana Suciu Mocanu , a adus la cunostinta judecatorilor de la Tribunalul Hunedoara modul defectuos in care s-a desfasurat cercetarea penala si judecarea acestui dosar , cerand instantei retrimiterea acestuia la Parchetul Judecatoriei Petrosani, in vederea efectuarii actelor premergatoare necesare adoptarii unei solutii legale si temeinice.
Recursul a fost respins ca fiind nefondat.
Instanta Tribunalului Hunedoara nu a tinut cont ca martorii( agresorii) Geonea Laurentiu Daniel si Geonea Robert Gheorghita nu au fost audiati la politie si la parchet in calitate de faptuitori la infractiunea de marturie mincinoasa . In fata celor doua instante nu s-a prezentat decat ‘’martorul’’ Geonea Laurentiu Daniel. La judecatoria Petrosani a fost intrebat de instanta daca isi mentine declaratiile date in dosarul de fond , in anii 2004-2005, iar la Tribunalul Hunedoara daca este de acord cu recursul declarat de noi , familia Mihalcea .
In aceste doua intrebari a constatat audierea acestui ‘’ martor ‘’. Cu privire la ‘’martorul Geonea Robert Gheorghita , cele doua instante nici macar nu l-au citat , la fel intamplandu-se si cu martora familiei noastre, Jerca Maria Andreeea .

20 Re: CORUPȚIA DISTRUGE VIEȚI NEVINOVATE la data de Vin Oct 31, 2008 7:59 pm

Simah

djin
nea Der Bedeu ti-au faultat astia subiectul! sorry

21 Re: CORUPȚIA DISTRUGE VIEȚI NEVINOVATE la data de Sam Noi 08, 2008 6:39 pm

Catalina

muritor de rand
Cinstea si adevarul intr-o lume in care banul detine puterea nu mai au nicio valoare .
Demnitatea se castiga luptand, nu tratand cu indiferenta nelegiuirile care se intampla in aceasta tara.

22 Re: CORUPȚIA DISTRUGE VIEȚI NEVINOVATE la data de Mar Noi 11, 2008 8:52 am

Bulache

demon
Si cine faca nelegiuirile,tot ce-i cu BANI.Restul nu au timp ca muncesc. good

23 Re: CORUPȚIA DISTRUGE VIEȚI NEVINOVATE la data de Mar Noi 11, 2008 5:44 pm

Catalina

muritor de rand
Bulache a scris:Si cine faca nelegiuirile,tot ce-i cu BANI.Restul nu au timp ca muncesc. good

Omul care munceste si traieste cinstit nu face nelegiuiri.

24 Re: CORUPȚIA DISTRUGE VIEȚI NEVINOVATE la data de Mier Noi 12, 2008 6:00 am

Vizitato

Vizitator
Catalina a scris:Omul care munceste si traieste cinstit nu face nelegiuiri.
ce iese din pisica soareci mananca

25 Re: CORUPȚIA DISTRUGE VIEȚI NEVINOVATE la data de Mier Noi 12, 2008 7:01 pm

Garrybaldi

vrajitor
Eu cred ca este o politica subterana perversa care distruge cu un anumit scop.
Numarul celor care ar vrea ca tara noastra sa ramana unde istoric a fost mai bine de 50 de ani, este foarte mare si intersele la fel.
Foarte putini cei care au interes ca sa fie integrata in occident, si dezvoltata economic.
Cand Mihai Viteazul a unit principatele, interesele biserici catolice era de a reface regatul Daciei in calea expansiunii turcesti.
Nu putini stiu ca el a primit bani si ajutoare de la imparatul Austriei in acest scop , cu care ar fi trebuit sa uneasca tarile romanesti dar cu conditia de a le converti la religia catolica. Cand s-a vazut cu banii in buzunar a "uitat" de promisiunea facuta.

Blestemul acesta ne urmreste si azi, (daca o fi numai ala).

In numele "apararii saraciei..." un grup de mafioti aflati la putere au sacrificat si sacrifica valorile de baza ale unei societati tziganizand-o.
Lipsa de cuvant a multor romani, tepele trase, ipocrizia, nesimtirea si nerusinarea, si lipsa de scrupule, erodeaza incet, dar sigur, puntea spre civilizatie si integrare europeana.

Si nu-i nimic de facut, nu poti decat sa privesti neputincios

Continut sponsorizat

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus  Mesaj [Pagina 1 din 3]

Mergi la pagina : 1, 2, 3  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum