Forum de spiritualitate

Ultimele subiecte
» Mai este cineva pe aici?
Dum Aug 11, 2013 8:58 am Scris de Tudorel666

» CRESTINI fara denominatiune
Sam Mar 09, 2013 7:18 pm Scris de crestinul

» Cine este in realitate Isus!
Dum Iul 08, 2012 2:11 pm Scris de Fairy

» NOSTALGII...poezii de Mihai LEONTE
Dum Iul 08, 2012 2:06 pm Scris de Fairy

» Ok
Mier Iun 16, 2010 11:37 am Scris de Tudorel666

» ARMONII MAJORE 2010...autor Mihai LEONTE
Mar Iun 15, 2010 3:42 am Scris de Mihai LEONTE

» vizitati
Lun Iun 14, 2010 9:59 am Scris de padawanu

» REVERII ADVERSE...poezii de Mihai LEONTE
Joi Iun 10, 2010 4:16 am Scris de Mihai LEONTE

» SCRIERI INOCENTE...de Mihai LEONTE
Vin Iun 04, 2010 4:05 pm Scris de Mihai LEONTE

» Cenzura istoriei!!!
Joi Iun 03, 2010 6:37 pm Scris de Ancuta

» Distihurile lui Bujor...autor Mihai LEONTE
Mar Mai 25, 2010 3:28 am Scris de Mihai LEONTE

» Despre crestinismul originar
Lun Mai 24, 2010 11:41 am Scris de Tudorel666

» Dorurile mele
Sam Mai 22, 2010 11:39 am Scris de Tudorel666

» VALENTE MEDII...poezii de Mihai LEONTE
Mier Mai 19, 2010 4:24 am Scris de Mihai LEONTE

» MIRAJELE ALBASTRE...poezii de Mihai LEONTE
Mier Mai 12, 2010 4:18 pm Scris de Mihai LEONTE

» APOGEUL METAFORIC...poezii de Mihai LEONTE
Dum Mai 09, 2010 7:04 am Scris de Mihai LEONTE

» RENASTEREA ZAMOLXIANISMULUI RELIGIA STRABUNILOR ROMANILOR
Mier Mar 24, 2010 12:01 pm Scris de HareKrishna

» Vishnuism-monoteismul hindus
Mier Mar 24, 2010 11:59 am Scris de HareKrishna

» Despre capitalismul salbatic
Mar Mar 02, 2010 2:54 pm Scris de wima2203

» Ce nu se spune despre Miscarea Legionara?
Mar Mar 02, 2010 2:39 pm Scris de wima2203

» E Omul urmasul lui Adam?
Dum Ian 31, 2010 9:46 pm Scris de Anticristul01

» Bine v-am gasit!
Dum Ian 31, 2010 8:13 pm Scris de Anticristul01

» POZE USERI
Joi Ian 28, 2010 3:37 pm Scris de IrinucaM

» Inaugurarea celei mai inalte cladiri din lume-DUBAI 2009
Mar Ian 12, 2010 9:06 pm Scris de Anticristul

» Arte martiale
Lun Ian 11, 2010 4:00 am Scris de IrinucaM

» Scrisoare adresata FEDERATIEI RUSE
Lun Ian 11, 2010 3:19 am Scris de IrinucaM

Cine este conectat?
In total este 1 utilizator conectat: 0 Inregistrati, 0 Invizibil si 1 Vizitator

Nici unul

[ Vizualizeaza toata lista ]

Recordul de utilizatori conectati a fost de 28, Joi Oct 02, 2014 3:20 am
Cautare

Rezultate pe:

Rechercher Cautare avansata

Nu sunteti conectat. Conectati-va sau inregistrati-va

Isus Cristos a fost evreu evavlios.

Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Urmatorul

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos  Mesaj [Pagina 5 din 7]

101 Re: Isus Cristos a fost evreu evavlios. la data de Mier Iul 09, 2008 7:20 am

Leo Luke

muritor de rand
HaymHerman a scris:
No Name a scris:Isus (lb greaca)=Yahsuah (lb.ebraica)=Yahweh este Rascumparatorul(ISAIAH 35;4-5)

Dumnezeu este Duh ...s-a aratat ca INGERUL DOMNULUI in VT ...iar in NT ..ca FIUL OMULUI !

Pe DUMNEZEU nu-L poate vedea nimeni ..in forma sa de DUH ...(Ioan 1;18 ) (1Timo 1;16 ....6;16)

In VT ...apare combinatia de ELOHIM YAHWEH ...de 6700 de ori ...care inseamna DOMNUL DUMNEZEU ///IN NT ///apare TATAL SI FIUL ///!(IOAN 14;8-11)
....................................................................................................................................................................................
No name ,iara minti sub pretextul ca cunosti biblia.Elochim este titlul care i se da Ca Dumnezeu.Iar IHVH este numele .E ca si cum ai zice Directorul Ionescu de ex.Iehosuah si cu IHVH nu este totuna.Oricit te ai screma tu.Iehosuah a fost si urmasul lui Mose Rabeinusi au fost multi in Israel cu acest nume.Dar daca spui Directorul Ionescu nu se intelege directorul si fiul sau.Or Fiul Omului tu nu stii ca inseamna in ivrit om Si Ezechiel este numit Fiul omului de catre traducatori si e tradus corect dar cu sensul de om.In ivrit nu este alta formula de adresare decit Ben -adam pentru orice om.Deci Ezechiel nu a fost dumnezeu si tot la fel nici Isus.

......oricum sunt chestiuni mai putin importante........ceea ce este important insa cu adevarat.....
se rezuma la modalitatea transformarii in bine a caracterului pt. accederea in viata vesnica......
.......ceea ce s-a si intamplat in viata atator personaje biblice.........

Vezi profilul utilizatorului

102 Re: Isus Cristos a fost evreu evavlios. la data de Mier Iul 09, 2008 12:38 pm

No Name

inger
Leo Luke a scris:
HaymHerman a scris:
No Name a scris:Isus (lb greaca)=Yahsuah (lb.ebraica)=Yahweh este Rascumparatorul(ISAIAH 35;4-5)

Dumnezeu este Duh ...s-a aratat ca INGERUL DOMNULUI in VT ...iar in NT ..ca FIUL OMULUI !

Pe DUMNEZEU nu-L poate vedea nimeni ..in forma sa de DUH ...(Ioan 1;18 ) (1Timo 1;16 ....6;16)

In VT ...apare combinatia de ELOHIM YAHWEH ...de 6700 de ori ...care inseamna DOMNUL DUMNEZEU ///IN NT ///apare TATAL SI FIUL ///!(IOAN 14;8-11)
....................................................................................................................................................................................
No name ,iara minti sub pretextul ca cunosti biblia.Elochim este titlul care i se da Ca Dumnezeu.Iar IHVH este numele .E ca si cum ai zice Directorul Ionescu de ex.Iehosuah si cu IHVH nu este totuna.Oricit te ai screma tu.Iehosuah a fost si urmasul lui Mose Rabeinusi au fost multi in Israel cu acest nume.Dar daca spui Directorul Ionescu nu se intelege directorul si fiul sau.Or Fiul Omului tu nu stii ca inseamna in ivrit om Si Ezechiel este numit Fiul omului de catre traducatori si e tradus corect dar cu sensul de om.In ivrit nu este alta formula de adresare decit Ben -adam pentru orice om.Deci Ezechiel nu a fost dumnezeu si tot la fel nici Isus.

......oricum sunt chestiuni mai putin importante........ceea ce este important insa cu adevarat.....
se rezuma la modalitatea transformarii in bine a caracterului pt. accederea in viata vesnica......
.......ceea ce s-a si intamplat in viata atator personaje biblice.........

Este de neconceput cum de au făcut învățații din Iahveh Iehova și din Iahshua Ieshua, modificînd și alte noțiuni asemănătoare. Literele ebraice pentru Numele Domnului, IHVH, trebuie să fie aceleași atît în Vechiul, cît și în Noul Testament. Acestea nu permit o formulare inventată arbitrar. Iah este forma prescurtată pentru Iahveh - Domnul, așa cum El este forma prescurtată pentru Elohim - Dumnezeu. Cuvîntul Hallelu-Iah înseamnă: lăudați-L pe Iahveh. Iesha-Iah înseamnă: Iahveh este mîntuirea, Iah-shua înseamnă: Iahveh-Salvatorul, ș.a.m.d. Domnul S-a descoperit ca Dumnezeul lui Israel. Cuvîntul Isra-El înseamnă: luptătorul lui Dumnezeu; Isma-El înseamnă: Dumnezeu ascultă; Emanu-El înseamnă: Dumnezeu este cu noi etc. Acolo unde Dumnezeu Se descoperă cu adevărat, acolo El Se prezintă pe Sine însuși și Își face de cunoscut Numele Lui. Numai în acest Nume ne putem închina Lui.

Predicatul „ EU SÎNT ” , care se referă în Vechiul Testament la Dumnezeu, a fost evidențiat de către Domnul nostru în mod deosebit în Noul Testament. „ EU SÎNT Pîinea vieții.” (Ioan 6, 48). „ EU SÎNT Lumina lumii.” (Ioan 8, 12). Două versete din capitolul 8 sînt de o importanță deosebită. Așa vorbește Domnul nostru: „ De aceea v-am spus că veți muri în păcatele voastre; căci, dacă nu credeți că EU SÎNT, veți muri în păcatele voastre.” (cap. 8, 24). „ ‘N-ai nici cincizeci de ani’ i-au zis iudeii ‘și ai văzut pe Avraam!’ Isus le-a zis: ‘Adevărat, adevărat, vă spun că, mai înainte ca să se nască Avraam SÎNT EU’ ” (cap. 8, 57-58). „ EU SÎNT Păstorul cel bun.” (Ioan 10, 4). „ EU SÎNT învierea și viața” (Ioan 11, 25). „ EU SÎNT adevărata viță.” (Ioan 51, 1).

103 Re: Isus Cristos a fost evreu evavlios. la data de Dum Iul 20, 2008 5:32 pm

Anticristul

eliberat
Isus ne(cristos )a fost evreu evlavios ,dar nua fost un dumnezeu mincinos.
Isus nu a fost niciodata Cristos.Cristos a devenit mai tirziu cind el nu mai era.

104 Re: Isus Cristos a fost evreu evavlios. la data de Dum Iul 20, 2008 7:46 pm

HIRAN

demon
Ioan 19:19 Pilat a scris o insemnare, pe care a pus-o deasupra crucii, si era scris: "Iisus din Nazaret, Imparatul Iudeilor."
In urmatorul verset se precizeaza ca aceasta insemnare era scrisa in evreieste, latineste si greceste.

Pe icoanele din Romania se poate vedea aceasta insemnare doar in latina respectiv I.N.R.I.
Poate cineva sa redea initialele inscriptiei din greaca si din ebraica asa cum erau pe insemnare ?

105 Re: Isus Cristos a fost evreu evavlios. la data de Dum Iul 20, 2008 8:32 pm

NiceGame

muritor de rand
vad un topic ...ca unul similar de pe alt forum anticrestin si antiromanesc. Der Bedeu..pe aici te-ai aciuat? Laughing

106 Re: Isus Cristos a fost evreu evavlios. la data de Dum Iul 20, 2008 8:43 pm

Cris

inger
Anticristul a scris:Isus ne(cristos )a fost evreu evlavios ,dar nua fost un dumnezeu mincinos.
Isus nu a fost niciodata Cristos.Cristos a devenit mai tirziu cind el nu mai era.

Isus nu a fost evreu evlavios,la el au venit magii,preoti zoroastrieni.Au venit 3 magi ...de patru ori .
Zend Avesta proroceste nasterea Hristica.

107 Re: Isus Cristos a fost evreu evavlios. la data de Lun Iul 21, 2008 10:00 am

NiceGame a scris:vad un topic ...ca unul similar de pe alt forum anticrestin si antiromanesc. Der Bedeu..pe aici te-ai aciuat? Laughing

Ista este forumul pentru tine Fair ! Aci antisemitii si legionarii primesc prioritate.Cat despre antiromanesc, asta nu ca acei ca tine sunt deja antiromanesti. Daca nu intelegi, am sa-ti explic: Pe cand azi in Europa se sterg frontierele intre tari si inca putin tarile vor avea nu numai acelas bani ci vor avea si acelas guvern poti gasi printre romani oameni ca tine care cu dintii tai incerci sa tragi Romania ta iubita inapoi la evul mediu si drept sa spun, cu putin succes. Tu tii Romania sa nu piarda titlul ei de cea mai inapoiata tara din UE.
Idei antisemite si natiolaliste , aproape legionare ,care le-a trecut timpul tin Romania si poporul roman in trecut, fara nici o sansa sa ajunga sa fie cel putin a pen-ultima tara inapoiata din Europa si nu ultima. Daca sarmanii romani nu au nici un motiv sa fiu mandrii ca sunt romani, asta se datoreste persoanelor ca tine.
Legionarii de aci,fac parte dintr`o gasca de elevi de liceu care tot ce vor este sa primeasca putina atentie si pentru un moment sa se simta maturi. Asta de ce au nevoie.
Istia nu sunt din garda de fier care au atarnat evreii pe carlige la abator.Istia pot cel mai mult sa negeze holocaustul si sa arunce aci si acolo "jidanii". Asta ca sa se simta ca superiori. De fapt ca tine. Tu poti fii prietenul lor ca de latrat stii putin.Asta nu o sa supere pe totii evreii Israelieni sa-ti construiasca Romania cum nu ai visat ca o sa se construiasca.

108 Re: Isus Cristos a fost evreu evavlios. la data de Lun Iul 21, 2008 10:27 am

Alice Bailey

vrajitor
Der Bedeu a scris:
NiceGame a scris:vad un topic ...ca unul similar de pe alt forum anticrestin si antiromanesc. Der Bedeu..pe aici te-ai aciuat? Laughing

Ista este forumul pentru tine Fair ! Aci antisemitii si legionarii primesc prioritate.

Legionarii de aci,fac parte dintr`o gasca de elevi de liceu care tot ce vor este sa primeasca putina atentie si pentru un moment sa se simta maturi. Asta de ce au nevoie.

Istia nu sunt din garda de fier care au atarnat evreii pe carlige la abator.Istia pot cel mai mult sa negeze holocaustul si sa arunce aci si acolo "jidanii". Asta ca sa se simta ca superiori. De fapt ca tine. Tu poti fii prietenul lor ca de latrat stii putin.Asta nu o sa supere pe totii evreii Israelieni sa-ti construiasca Romania cum nu ai visat ca o sa se construiasca.

lol2 lol2 lol2 lol2 lol2

Zyraxes, cati ani ai?

Io stiu ca Admin-ul a bagat la cenzurate cuvintul "jidan". salut

109 Re: Isus Cristos a fost evreu evavlios. la data de Lun Iul 21, 2008 10:57 am

Ziraxes ista nu e prea istet chiar daca ar avea 100 de ani. Uite ce scrie la topicul despre imnul Israelului care melodia seamana mult cu o melodie populara moldoveneasca:

Zyraxes

Data inscrierii : 02 Iul 2008
Localizare : Moldavia

Subiect: Re: Imnul national israelian Vin Iul 11, 2008 3:26 pm

--------------------------------------------------------------------------------

Da ma! O sa va dam in judecata ptr ca ati furat, si ca sa platiti si despagubiri ptr holocaustul facut impotriva rom^nilor in 1940. Doar voi evreii ati inventat sistemul de stors bani cu industria holocaustului. Sa mai platiti si voi, ca aveti si de unde si mai ales multe de reparat!

In halucinatile lui a aflat ca evreii au facut holocaust la romani in 1940. Asa. intre o deportare la Transnistria si un progrom la Iasi si Bucuresti, au reusit evreii istia sa faca genosiid romanilor ca aproape nu au mai ramas romani vii. Dar romanii raman romani si nu au nici minte sa stoarca si ei banii pe socoteala asta cum au facut evreii. (cat p`aci sa scriu evreu dar Alice a scris ca nu-i voie)
Ma intreb dece evreii au "de unde" si romanii raman numai cu opincile peticite? Se poate ca nu-i adevarat? Ba da. E mama adevarului. Israelul este azi printre cele mai inaintate si financiar ,din lume.
Datoriile se platesc ca un ceas elvetian, la timp si in tezaur este un surplus de peste 40 miliarde de dolari. Rezerva la zile grele sau poate plata de despagubiri la romanii lui Ziraxes care au fost omorati de armata evreilor din Moldova. Ma Zero,nu te superi ca te chem pe asa un diminutiv, de unde ai pescuit tu balivernele care le insiri aci pe forum? Ce te mananca la evrei? Ca sunt mai destepti, mai isteti, mai bogati sau ce? Pai daca si tu ai fi vrut sa fii ca ei, aveai intotdeauna o posibilitate sa te nasti la o mama evreica. Tu nu stii ca noi evreii suntem poporul ales? Poporul Lui care are grija de noi altfel de mult am fm fi fost inca un popor care a disparut.Mai de graba ai grija sa nu dispara romania daca totii tziganii vor emigra din ea... ulala ulala ulala

110 Re: Isus Cristos a fost evreu evavlios. la data de Lun Iul 21, 2008 11:20 am

Cris a scris:
Anticristul a scris:Isus ne(cristos )a fost evreu evlavios ,dar nua fost un dumnezeu mincinos.

Isus nu a fost evreu evlavios,la el au venit magii,preoti zoroastrieni.Au venit 3 magi ...de patru ori .
Zend Avesta proroceste nasterea Hristica.

Aiureli Cris. Crestinii au un talent deosebit a schimba istoria si credinta asa ca sa se potriveasca la ce le este mai confortabil. Asa au facut cu cele 10 porunci pe care le-au "renovat" asa ca sa se potriveasca la tot felul de credinte pe care le-au adus de la vecini pagani. Pe o parte pretind ca recunosc VT insa cand este vorba a pazi datine si traditii scrise in el, asta este altceva. Nu brit mila, nu mancare cusher,nusambata sfanta si o lista impresionanta. Acuma la subiect: Isus nua fost crestin ca in timpul lui nu a existat asa o religie. Simplu. Ce vrei sa spui ca Isus a mers la biserica si s`a rugat la icoane in care se vede pe El ? Si poate s`a crucit? Fi serios. Isus s`a luptat cu negustorii care au navalit in curtea Marelui Templu cu scop sa apere onoarea acelui loc sfant la evrei.Dece? Pentruca era un evreu evavlios si ii era importanta onoarea locului lui, ca evreu.
Voi cu magi preotii ,apostolii si da, Duhul ma ametiti. In prima porunca este scris ca exista numai un SINGUR DUMNEZEU ,fara ajutori fiu, duh si altii.
SUNT CONVINS CA DACA ISUS AR FI TRAIT AZI SA VADA CRESTINISMUL CARE II ESTE DEDICAT,AR FI CAPATAT UN ATAC DE NERVI COLOSAL. FARA GRESALA, NU LA ASTA S`A GANDIT EL.

111 Re: Isus Cristos a fost evreu evavlios. la data de Lun Iul 21, 2008 2:29 pm

NiceGame

muritor de rand
Am sa evit un raspuns mai direct pentru a nu ma face si pe mine legionar....insa, tataie, fii mai realist. Romania de bine de rau se dezvolta. Sa dea Domnu ca tara lui Israel sa mai dainuie 1 milion de ani, insa cu atitudinea asta pe care tu si inca cativa o afisati, s-ar putea ca atunci cand lucrurile o iau razna, verii vostrii iubiti sa faca hap...si gata. Si nu te mai lauda atat cu armele minune ca s-ar putea ca un destept sa va dea peste degete cu ele. e spatiul prea mic. Uzzi e mai eficient. Smile

112 Re: Isus Cristos a fost evreu evavlios. la data de Lun Iul 21, 2008 2:45 pm

NiceGame a scris:Am sa evit un raspuns mai direct pentru a nu ma face si pe mine legionar....insa, tataie, fii mai realist. Romania de bine de rau se dezvolta. Sa dea Domnu ca tara lui Israel sa mai dainuie 1 milion de ani, insa cu atitudinea asta pe care tu si inca cativa o afisati, s-ar putea ca atunci cand lucrurile o iau razna, verii vostrii iubiti sa faca hap...si gata. Si nu te mai lauda atat cu armele minune ca s-ar putea ca un destept sa va dea peste degete cu ele. e spatiul prea mic. Uzzi e mai eficient. Smile

Tu nu poti sa-mi raspunzi ca nu ai ce. Despre Romania ,tu sti mai bine ca mine ca-i departe de mal si valurile sunt mari. Ce mi-a atins la inima a fost grija ta sau poate mai bine zis speranta ta ca vecinii nostrii ne vor face hap...Pai tu Game, eu te cunosc mult mai bine decat tu ma cunosti.Stiu care sunt gandurile tale si cand nu le scrii ca le-ai scris in trecut.
Te asigur ca pe vecinii nostri,cand si daca vom ajunge la concluzia ca le trebuie un tratament radical,asta vor primi. Noi nu suntem armata romana la cotul Donului ca sa nr lasam macelariti de rusii. 180000 de morti.Raniti nu au fost ca totii au murit din lipsa de tratament medical.Inca cam 70000 au aruncat armele, pusti din primul razboi mondial si s`au
carat acasa. O nebunie! La urma mai vorbim de armata victorioasa, curagioasa si viteaza.....Sa fi sanatos tu cu fanteziile tale...

113 Re: Isus Cristos a fost evreu evavlios. la data de Lun Iul 21, 2008 2:51 pm

NiceGame

muritor de rand
Der Bedeu a scris:
NiceGame a scris:Am sa evit un raspuns mai direct pentru a nu ma face si pe mine legionar....insa, tataie, fii mai realist. Romania de bine de rau se dezvolta. Sa dea Domnu ca tara lui Israel sa mai dainuie 1 milion de ani, insa cu atitudinea asta pe care tu si inca cativa o afisati, s-ar putea ca atunci cand lucrurile o iau razna, verii vostrii iubiti sa faca hap...si gata. Si nu te mai lauda atat cu armele minune ca s-ar putea ca un destept sa va dea peste degete cu ele. e spatiul prea mic. Uzzi e mai eficient. Smile

Tu nu poti sa-mi raspunzi ca nu ai ce. Despre Romania ,tu sti mai bine ca mine ca-i departe de mal si valurile sunt mari. Ce mi-a atins la inima a fost grija ta sau poate mai bine zis speranta ta ca vecinii nostrii ne vor face hap...Pai tu Game, eu te cunosc mult mai bine decat tu ma cunosti.Stiu care sunt gandurile tale si cand nu le scrii ca le-ai scris in trecut.
Te asigur ca pe vecinii nostri,cand si daca vom ajunge la concluzia ca le trebuie un tratament radical,asta vor primi. Noi nu suntem armata romana la cotul Donului ca sa nr lasam macelariti de rusii. 180000 de morti.Raniti nu au fost ca totii au murit din lipsa de tratament medical.Inca cam 70000 au aruncat armele, pusti din primul razboi mondial si s`au
carat acasa. O nebunie! La urma mai vorbim de armata victorioasa, curagioasa si viteaza.....Sa fi sanatos tu cu fanteziile tale...

In alta postare te dadeai mare ca ai inteles ce e cu Europa de azi, cu granitele...pai vezi ca suntem in 2008...revino odata din Cotul Donului.. pope

Si te mai asigur de ceva: nu ma cunosti, chiar deloc. Doar ca la tine cand cineva afirma ca TU sau vreun prieten de-al tau(si intamplatori erati evrei) nu le stie chiar pe toate si ca in ISrael nu e totul lapte si miere, brusc am devenit anti-ISrael. Pai, tataie, daca vrei sa vii in Europa, invata ce este toleranta.

114 Re: Isus Cristos a fost evreu evavlios. la data de Lun Iul 21, 2008 3:08 pm

In alta postare te dadeai mare ca ai inteles ce e cu Europa de azi, cu granitele...pai vezi ca suntem in 2008...revino odata din Cotul Donului.. pope

Si te mai asigur de ceva: nu ma cunosti, chiar deloc. Doar ca la tine cand cineva afirma ca TU sau vreun prieten de-al tau(si intamplatori erati evrei) nu le stie chiar pe toate si ca in ISrael nu e totul lapte si miere, brusc am devenit anti-ISrael. Pai, tataie, daca vrei sa vii in Europa, invata ce este toleranta.[/quote]

Cu cotul era numai un exemplu. Vad ca nu ai inteles si nu ma mira. Armata romana nu a fost victorioasa niciodata. FANTEZII SI MANDRIE NU LIPSESTE. sINGURUL LUCRU CE LIPSESTE ESTE FAPTE REALE.
Despre tine , te v`a mira cat stiu...Cat despre toleranta, inteleg ca ai legatura cu asta. Din pacate, cand am plecat din Romania am fost prea tanar asa ca nu am ajuns la toleranta dar iti promit ca voi veni in Romania o sa vin la toleranta sa te cunosc... ulala

115 Re: Isus Cristos a fost evreu evavlios. la data de Lun Iul 21, 2008 6:18 pm

Cris

inger
[quote="Der Bedeu"][quote="Cris"]
Anticristul a scris:

Aiureli Cris. Crestinii au un talent deosebit a schimba istoria si credinta asa ca sa se potriveasca la ce le este mai confortabil. Asa au facut cu cele 10 porunci pe care le-au "renovat" asa ca sa se potriveasca la tot felul de credinte pe care le-au adus de la vecini pagani. Pe o parte pretind ca recunosc VT insa cand este vorba a pazi datine si traditii scrise in el, asta este altceva. Nu brit mila, nu mancare cusher,nusambata sfanta si o lista impresionanta. Acuma la subiect: Isus nua fost crestin ca in timpul lui nu a existat asa o religie. Simplu. Ce vrei sa spui ca Isus a mers la biserica si s`a rugat la icoane in care se vede pe El ? Si poate s`a crucit? Fi serios. Isus s`a luptat cu negustorii care au navalit in curtea Marelui Templu cu scop sa apere onoarea acelui loc sfant la evrei.Dece? Pentruca era un evreu evavlios si ii era importanta onoarea locului lui, ca evreu.
Voi cu magi preotii ,apostolii si da, Duhul ma ametiti. In prima porunca este scris ca exista numai un SINGUR DUMNEZEU ,fara ajutori fiu, duh si altii.
SUNT CONVINS CA DACA ISUS AR FI TRAIT AZI SA VADA CRESTINISMUL CARE II ESTE DEDICAT,AR FI CAPATAT UN ATAC DE NERVI COLOSAL. FARA GRESALA, NU LA ASTA S`A GANDIT EL.

Der Bedeu ,sa-ti spun in primul rand ca eu nu intentionez ca jignesc pe nimeni .Fiecare are convingerea sa mai mult sau mai putin puternica .Eu respect omul( pe care nu l-am creat eu) ,dar faptele oamenilor nu prea le respect.
Ar trebui sa fac o subliniere: eu nu sunt crestina ,nu apartin de nici o religie si nu voi apartine vreodata.Acord aceeasi importanta tuturor scrierilor sacre existente in lume si am mare respect ptr intelepciune ,indiferent in ce scriere apare.
Stiu ce au facut crestinii ,nu stiu tot ca nu am cum .
Nu vreau sa te ametesc cu nici un duh ,mag sau nu stiu ce.
Eu am spus ca nasterea lui Isus este prorocita in Zend-avesta,asta am spus.Isus este prorocit si de inteleptii rsi hindusi.
Faptul ca s-au ales parti din invatatura ebraica si s-au denumit VT si s-au lipit de alte scrieri ,alese si ele cu grija si periate arata un "oarecare "interes " nu tocmai diafan.
Sa revin,eu sunt interesata de misterii ,sincer,ritualuri si duhuri si povesti ...hm,nu prea.Dar ,asa,ca si cultura generala,desigur.

In ceea ce se numeste NT nu exista crucea .In greaca este stalp uscat de lemn.
Duhul este manifestare de natura feminina,as zice este grecescul lui "ruah" ,si nu era porumbel ,era un fel de suflu divin care cobora in spirala in "maniera unei porumbite" .Duhul mai era numit si "porumbita" din aceasta cauza.
Oamenii il confunda pe Isus cu niste scrieri ,este adevarat .Mai ales cu niste scrieri traduse penibil ,ceea ce trist.
Trebuie sa-ti mai spun ceva ,chiar cu riscul sa te superi .
Divinitatea din Vt nu este divinitatea din NT .Ceea ce este numit Tatal si inteles gresit ca si Barbat care sta undeva in cer este divinitatea suprema care acest atribut : puritatea.Puritatea nu tine de sex ,n-are legatura.
Misterul celor 12 apostoli inca nu l-am descifrat ,dar era un obicei esenian sa aleaga anual 12 apostoli.

116 Re: Isus Cristos a fost evreu evavlios. la data de Lun Iul 21, 2008 7:21 pm

Anticristul

eliberat
HIRAN a scris:Ioan 19:19 Pilat a scris o insemnare, pe care a pus-o deasupra crucii, si era scris: "Iisus din Nazaret, Imparatul Iudeilor."
In urmatorul verset se precizeaza ca aceasta insemnare era scrisa in evreieste, latineste si greceste.

Pe icoanele din Romania se poate vedea aceasta insemnare doar in latina respectiv I.N.R.I.
Poate cineva sa redea initialele inscriptiei din greaca si din ebraica asa cum erau pe insemnare ?
.................................................................................................................................................
Nu as putea sa jur ca ti redau exactliterele dar avind in vedere ca articolul hotarit in ivrit e in fata cuvintului Nu putea fi decit asa"Yesua au iesuHanotri Hameleh Haehudi.Adica cam asa ..IHHH
Si nu cum crede sau ar vrea sa creada multi ca ar fi scris IHVH
.O astfel de combinatie nu se poate obtine .

117 Re: Isus Cristos a fost evreu evavlios. la data de Lun Iul 21, 2008 8:18 pm

HIRAN

demon
Anticristul a scris:
HIRAN a scris:Ioan 19:19 Pilat a scris o insemnare, pe care a pus-o deasupra crucii, si era scris: "Iisus din Nazaret, Imparatul Iudeilor."

.................................................................................................................................................
Nu as putea sa jur ca ti redau exactliterele dar avind in vedere ca articolul hotarit in ivrit e in fata cuvintului Nu putea fi decit asa"Yesua au iesuHanotri Hameleh Haehudi.Adica cam asa ..IHHH
Si nu cum crede sau ar vrea sa creada multi ca ar fi scris IHVH
.O astfel de combinatie nu se poate obtine .

Multumesc frumos.
Tocmai de aceea am intrebat, deoarece circula vorbe potrivit carora ar fi scris Y.H.V.H. si vreau sa verific.
Iata un exemplu aici: http://reachgreensboro.com/teaching/585-pastor-david_john-19-16-26.php

Avand in vedere locatia ta iau in considerare tot ce ai spus.
Dar mai astept si alte pareri pentru a fi in spiritul Scripturilor care spun ca orice vorba sa fie sprijinita pe marturia a doi sau trei martori.
Aramaica de care se pomeneste in Evanghelii este un dialect al ebraicii sau este o limba diferita ?

Ultima editare efectuata de catre HIRAN in Lun Iul 21, 2008 8:39 pm, editata de 1 ori

118 Re: Isus Cristos a fost evreu evavlios. la data de Lun Iul 21, 2008 8:38 pm

HaymHerman

vrajitor
Aramaica este una din limbile semite.Nu se poate spune ca e mama limbii ivrit. E ca una din limbile latine. Aici circula si aramaica in paralel ca multe scrieri religioase sint scrise in aramaica
Dar cuvintele sint aproape la fel.
Sint multi care ar vrea sa ne invinuiasca ca noi am omorit pe Dumnezeu,dar numai prosti pot si crede. Un Dumnezeu care se lasa omorit de oameni apoi acela sa si moara ca nu e vrednic de a fi Dumnezeu. Dar daca noua ne a poruncit Dumnezeu sa omorim cu pietre pe oricine s-ar da prooroc sau facator de minuni si ar incerca sa ne insele, cum ca nu ar mai trebui sa respectam legile lui Dumnezeu? Or prin intermediul lui Isus, exact asta ni se cere de catre crestinism.

119 Re: Isus Cristos a fost evreu evavlios. la data de Lun Iul 21, 2008 8:51 pm

HIRAN

demon
Eu nu invinuiesc pe unii ca au omarat pe fratele lor, ci zic ca au facut tocmai ceea ce trebuia facut.

Copii lui Israel daca nu ar fi vandut pe fratele lor Iosif (visatorul de vise), nu ar fi putut fi salvati in timpul foametei, si poporul Israel nu ar fi existat acum.

Dupa ce va fi intrat numarul deplin al neamurilor, atunci tot Israelul va fi mantuit, pentru ca sunt iubiti din pricina parintilor lor.

Iar legat de faptul ca Iisus Hristos nu este Dumnezeu, vreau doar sa intreb cum intelegeti voi aceasta proorocie:
Isa 9:6 Caci un Copil ni s-a nascut, un Fiu ni s-a dat, si domnia va fi pe umarul lui; Il vor numi: Minunat, Sfetnic, Dumnezeu tare, Parintele vesniciilor, Domn al Pacii.

120 Re: Isus Cristos a fost evreu evavlios. la data de Lun Iul 21, 2008 9:08 pm

Der Bedeu ,sa-ti spun in primul rand ca eu nu intentionez ca jignesc pe nimeni .Fiecare are convingerea sa mai mult sau mai putin puternica .Eu respect omul( pe care nu l-am creat eu) ,dar faptele oamenilor nu prea le respect.
Ar trebui sa fac o subliniere: eu nu sunt crestina ,nu apartin de nici o religie si nu voi apartine vreodata.Acord aceeasi importanta tuturor scrierilor sacre existente in lume si am mare respect ptr intelepciune ,indiferent in ce scriere apare.
Stiu ce au facut crestinii ,nu stiu tot ca nu am cum .
Nu vreau sa te ametesc cu nici un duh ,mag sau nu stiu ce.
Eu am spus ca nasterea lui Isus este prorocita in Zend-avesta,asta am spus.Isus este prorocit si de inteleptii rsi hindusi.
Faptul ca s-au ales parti din invatatura ebraica si s-au denumit VT si s-au lipit de alte scrieri ,alese si ele cu grija si periate arata un "oarecare "interes " nu tocmai diafan.
Sa revin,eu sunt interesata de misterii ,sincer,ritualuri si duhuri si povesti ...hm,nu prea.Dar ,asa,ca si cultura generala,desigur.

In ceea ce se numeste NT nu exista crucea .In greaca este stalp uscat de lemn.
Duhul este manifestare de natura feminina,as zice este grecescul lui "ruah" ,si nu era porumbel ,era un fel de suflu divin care cobora in spirala in "maniera unei porumbite" .Duhul mai era numit si "porumbita" din aceasta cauza.
Oamenii il confunda pe Isus cu niste scrieri ,este adevarat .Mai ales cu niste scrieri traduse penibil ,ceea ce trist.
Trebuie sa-ti mai spun ceva ,chiar cu riscul sa te superi .
Divinitatea din Vt nu este divinitatea din NT .Ceea ce este numit Tatal si inteles gresit ca si Barbat care sta undeva in cer este divinitatea suprema care acest atribut : puritatea.Puritatea nu tine de sex ,n-are legatura.
Misterul celor 12 apostoli inca nu l-am descifrat ,dar era un obicei esenian sa aleaga anual 12 apostoli.

Cris,iti multumesc pentru replica ta sincera. Cam rar sa citesti asa ceva. Eu nu sunt dintre aceia care se jignesc usor , in special cand nu au raspuns mai bun.
Inteleg si nu inteleg ca nu esti crestina cu toate numele care l-ai ales insa in aceias rasuflare dai sa inteleg ca nu ai neincredere in baliverne scrise in "cartile sfinte".
Nu inteleg ce ai scris: Faptul ca s-au ales parti din invatatura ebraica si s-au denumit VT si s-au lipit de alte scrieri ,alese si ele cu grija si periate arata un "oarecare "interes " nu tocmai diafan. La ce te referi? Dece Duhul este femenin?
Mai scri: Trebuie sa-ti mai spun ceva ,chiar cu riscul sa te superi .
Nu numai ca nu ma supar ci pentru mine Divinitatea nu o gasesti nu in VT si desigur nu in NT. Divinitatea a fost inventata de oameni care nu au avut raspunsuri la multe fenomene.In ultimele secole si in special ultimul,s`au descoperit multe raspunsuri si probabil ca vom descoperi inca multe altelein vitor. Eu nu cred in "Puritate"ca nimic in natura nu este pur. Mistere si mie i-mi plac, in special alea cu james bond.

121 Re: Isus Cristos a fost evreu evavlios. la data de Lun Iul 21, 2008 9:28 pm

Anticristul

eliberat
un Copil ni s-a nascut, un Fiu ni s-a dat, si domnia va fi pe umarul lui; Il vor numi: Minunat, Sfetnic, Dumnezeu tare, Parintele vesniciilor, Domn al Pacii.

In seara asta am mai dat o explicatie la acelasi verset dar pe alt topic. Nu asa este scris in ivrit si nu despre Isus este vorba.

Iata ca nici nu am inchis Tanach-ul de la acest verset. Iata traduc cuvint cu cuvint:
"Il vor numi Pele=minunat Ioet El =Sfetnic al lui Dumnezeu (agent servitor) Sau mai corect in slujba lui Dumnezeu...Ghibor=Puternic,viteaz Aviad=nume..Sar salom, ministrul pacii sau facator de pace."

Ca sa stii despre cine este vorba aici iti mai trebuie putina cercetare. Eu nu ti spun, ca nu sint crezut deoarece se merge pe idei preconcepute si nu prea are importanta ce zice Biblia, ci ce se crede dinainte.

122 Re: Isus Cristos a fost evreu evavlios. la data de Lun Iul 21, 2008 10:46 pm

Cris

inger
Derbedeu ,nu prea am inteles msg tau.
Eu nu mi-am ales un nume ,ci parintii mei ,asa ma cheama ,Cris.
Am spus ca eu respect TOATE scrierile sfinte si intelepciunea lor,ptr mine sunt toate egale si merita cercetate .De aceea ma refeream la misterii .

Si nu sunt crestina ,nu apartin de nici o religie .

M-am referit ca ceea ce se numeste VT este o culegere de texte ebraice aleasa din cate texte ebraice sunt,ca mai sunt si apocrife ,si kabbala , si talmud ,nu cunosc cum sunt ele clasificate ,chiar nu ma intereseaza.
Ma intereseaza ce scrie in ele ,uite un talmud in lb romana se gaseste?Sau macar in engleza?Ca eu ma-ndoiesc.
Aceste texte au fost luate cu japca si alaturate la ceea ce se numeste noul testament care si acela a fost ales aleator din sute de texte care circulau ,in scopuri si interese material-meschine ,de manevrare a populatiei. Acest asa-numit nou testament a fost "corectat"timp de 1200 de ani de diversi interesati "sincer" .

Daca tu consideri ca nu exista nici o divinitate de ce scri aici? E o curiozitate ,nu ma iau de tine

Toate textele sacre se refera la divinitate.
O divinitate se adreseaza tuturor nu doar unora in special.
Uite "calea spre lumina" cunoscuta ca papirusul lui Ani este o scriere extraordinara.Eu am gasit o traducere paralela egipteana -engleza ,cu multe amanunte despre hieroglife ,deosebit de interesanta.Dar asta nu cred ca intereseaza pe cineva .
Ca sa revin ,nu inteleg de ce nu se discuta ceea ce a spus Isus ,ca tot m-am referit la misterii ,dar se discuta ce a fost sau n-a fost .

123 Re: Isus Cristos a fost evreu evavlios. la data de Mar Iul 22, 2008 7:22 am

MariaB

muritor de rand
Cris a scris:ceea ce se numeste VT este o culegere de texte ebraice aleasa din cate texte ebraice sunt,ca mai sunt si apocrife ,si kabbala , si talmud ,nu cunosc cum sunt ele clasificate ,chiar nu ma intereseaza.
Ma intereseaza ce scrie in ele ,uite un talmud in lb romana se gaseste?Sau macar in engleza?Ca eu ma-ndoiesc.
Aceste texte au fost luate cu japca si alaturate la ceea ce se numeste noul testament care si acela a fost ales aleator din sute de texte care circulau ,in scopuri si interese material-meschine ,de manevrare a populatiei.

ceea ce numim astazi VT este o culegere de texte ebraice alcatuita la cererea lui Cirus, cand acesta a cucerit Babilonul si a trimis inapoi populatiile care au trecut prion exilul babilonian (populatiile care aduceau la curtea lui Cirus un text prin care sa isi justifice istoria, primeau dreptul de a se intoarce pe teritoriul de unde fusesera deportate si dreptul de a-si practica religia)
aceasta culegere de texte a ramas de atunci ca etalon pentru poporul evreu
in paralel s-au alcatuit alte culegeri de texte, si au aparut Talmudul, Kabbalah...

apoi, evreii de limba greaca si-au tradus aceasta culegere in limba cunoscuta si vorbita la momentul respectiv
aceasta traducere era folosita de primele comunitati crestine
a fost preluata in mod firesc, natural, adaugandu-i-se la fel de firesc si natural texte specific crestinesti

faptul ca textele sfinte crestine (VT+NT) au fost folosite ulterior pentru "manevrarea populatiei" este o conssecinta a existentei lor, nu un scop initial
asa cum a fost cu multe lucruri omenesti - vezi, de exemplu, dinamita

124 Re: Isus Cristos a fost evreu evavlios. la data de Mar Iul 22, 2008 7:51 am

SAVIN

vrajitor
cris, le incurci, poate ca rezultatul faptului mentionat de tine ca nu ai religie, deci cateva corigeli:
1. judaismul este un mod de viata, si nu o religie propuzisa.
3 nu amesteca vechiul testament numit TORAH, cu talmudul , legile orale scrise si kabalah, mistisismul judaic.
primul a fost TORAH primit de moshe pe muntele sinai.
cca 1900 de ani in urma sa scris TALMUD in doua tari diferite, in israel si in babilonia, irakul de azi.
3. kabalah a aparul in perioada medievala , cu toate ca se pretinde, fara nici o dovada,de surse diverse, ca a existat din inaintea evenimentului pe sinai.
4. evrei nu aveau nevoie sa traduca, ca toti stiau ivrit si aramit, in timpurile trecute. din tot deauna si pana astazi totul se deruleaza numai in ivrit (si aramit, ca ktuba, documentul de casatorie).
5. CE SA TRADUS, A FOST TRADUS CU SCOPUL DE A TRANSMITE POPOARELOR, PRINTRE CARE SE GASEAU EVREI EXILATI, DUPA DISTRUGEREA YERUSHALAIMULUI DE ROMA, CA MATERIAL DIDACTIC. ACEST MATERIAL TRADUS, A FOST FOLOSIT DE EVREI TIMP DE CCA. 100 DE ANI, DAR A FOST GREU DE INTELES PENTRU POPOARELE ANALFABETE, CARE CU CE AU INTELES SI RETINUT ,AU DAT NASTERE EVENTUAL LA CRESTINISM. LIPSA DE CUNOSTINTE ISTORICE, DESPRE CUM SI DE CE SA NASCUT CRESTINISMUL, CONTINUA PANA SI ASTAZI.
DOCUMENTELE REVELATOARE ZAC ASTAZI IN LIBRARIILE SECRETE ALE VATICANULUI, CARE DIN MOTIVE BINE INTELESE DE EVREI, TIN ACESTE DOCUMENTE ISTORICE INCHISE BINE.
si acuma sti ceva mai mult.

125 Re: Isus Cristos a fost evreu evavlios. la data de Mar Iul 22, 2008 8:35 am

Delta

demon
SAVIN a scris:DOCUMENTELE REVELATOARE ZAC ASTAZI IN LIBRARIILE SECRETE ALE VATICANULUI, CARE DIN MOTIVE BINE INTELESE DE EVREI, TIN ACESTE DOCUMENTE ISTORICE INCHISE BINE.
Mda... lipsa de oxigen are efecte certe.

Continut sponsorizat

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus  Mesaj [Pagina 5 din 7]

Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum