Forum de spiritualitate

Ultimele subiecte
» Mai este cineva pe aici?
Dum Aug 11, 2013 8:58 am Scris de Tudorel666

» CRESTINI fara denominatiune
Sam Mar 09, 2013 7:18 pm Scris de crestinul

» Cine este in realitate Isus!
Dum Iul 08, 2012 2:11 pm Scris de Fairy

» NOSTALGII...poezii de Mihai LEONTE
Dum Iul 08, 2012 2:06 pm Scris de Fairy

» Ok
Mier Iun 16, 2010 11:37 am Scris de Tudorel666

» ARMONII MAJORE 2010...autor Mihai LEONTE
Mar Iun 15, 2010 3:42 am Scris de Mihai LEONTE

» vizitati
Lun Iun 14, 2010 9:59 am Scris de padawanu

» REVERII ADVERSE...poezii de Mihai LEONTE
Joi Iun 10, 2010 4:16 am Scris de Mihai LEONTE

» SCRIERI INOCENTE...de Mihai LEONTE
Vin Iun 04, 2010 4:05 pm Scris de Mihai LEONTE

» Cenzura istoriei!!!
Joi Iun 03, 2010 6:37 pm Scris de Ancuta

» Distihurile lui Bujor...autor Mihai LEONTE
Mar Mai 25, 2010 3:28 am Scris de Mihai LEONTE

» Despre crestinismul originar
Lun Mai 24, 2010 11:41 am Scris de Tudorel666

» Dorurile mele
Sam Mai 22, 2010 11:39 am Scris de Tudorel666

» VALENTE MEDII...poezii de Mihai LEONTE
Mier Mai 19, 2010 4:24 am Scris de Mihai LEONTE

» MIRAJELE ALBASTRE...poezii de Mihai LEONTE
Mier Mai 12, 2010 4:18 pm Scris de Mihai LEONTE

» APOGEUL METAFORIC...poezii de Mihai LEONTE
Dum Mai 09, 2010 7:04 am Scris de Mihai LEONTE

» RENASTEREA ZAMOLXIANISMULUI RELIGIA STRABUNILOR ROMANILOR
Mier Mar 24, 2010 12:01 pm Scris de HareKrishna

» Vishnuism-monoteismul hindus
Mier Mar 24, 2010 11:59 am Scris de HareKrishna

» Despre capitalismul salbatic
Mar Mar 02, 2010 2:54 pm Scris de wima2203

» Ce nu se spune despre Miscarea Legionara?
Mar Mar 02, 2010 2:39 pm Scris de wima2203

» E Omul urmasul lui Adam?
Dum Ian 31, 2010 9:46 pm Scris de Anticristul01

» Bine v-am gasit!
Dum Ian 31, 2010 8:13 pm Scris de Anticristul01

» POZE USERI
Joi Ian 28, 2010 3:37 pm Scris de IrinucaM

» Inaugurarea celei mai inalte cladiri din lume-DUBAI 2009
Mar Ian 12, 2010 9:06 pm Scris de Anticristul

» Arte martiale
Lun Ian 11, 2010 4:00 am Scris de IrinucaM

» Scrisoare adresata FEDERATIEI RUSE
Lun Ian 11, 2010 3:19 am Scris de IrinucaM

Cine este conectat?
In total este 1 utilizator conectat: 0 Inregistrati, 0 Invizibil si 1 Vizitator

Nici unul

[ Vizualizeaza toata lista ]

Recordul de utilizatori conectati a fost de 28, Joi Oct 02, 2014 3:20 am
Cautare

Rezultate pe:

Rechercher Cautare avansata

Nu sunteti conectat. Conectati-va sau inregistrati-va

Isus Cristos a fost evreu evavlios.

Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Urmatorul

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos  Mesaj [Pagina 6 din 7]

126 Re: Isus Cristos a fost evreu evavlios. la data de Mar Iul 22, 2008 9:10 am

Cris, am intarziat cu raspunsul si Savin Ti-a raspuns frumos.
Din punct de vedere cronologic, Prima a fost Tora,dupa ea a fost scris Talmudul care este un codex si o culegere de legi si altele sunt cercetari mistice , Kabala si inca o lunga lista de carti scrise de perspnalitati religioase care si ele au decis cum va fi Judaismul. Dupa inca un lung-lung timp, au luat crestinii VT si au adougat NT care nu este primit de evrei. Dupa inca mai mult de 500 de ani au sosit si musulmanii si luand proba de la crestini, au adougat si ei la VT o carte a lor, Coranul.
Cu alte cuvinte,totii au facut auto-stop la VT ca cartile lor.

Papirusul lui Ani care de fapt se cheama Cartea mortilor, o poti gasi pe Internet si pe Romaneste. Este foarte interesanta si poti descoperi in ea lucruri care le gasesti in religia evreilor sialtele dar care au fost scrise mii de ani mai tarziu. Si poruncile sunt scrise dar mai multe si dupa cerintele lor.

Sa-mi scri daca nu vei gasi si o sa caut pentru tine.

Vezi profilul utilizatorului

127 Re: Isus Cristos a fost evreu evavlios. la data de Mar Iul 22, 2008 9:16 am

Delta

demon
Sau să caute după îndrumările din actuala Biblie a.k.a. Gooogle...

128 Re: Isus Cristos a fost evreu evavlios. la data de Mar Iul 22, 2008 9:20 am

Cris

inger
Der bedeu ,eu incurc oarecum,din anumite puncte de vedere.
N-am ce sa incurc,incurcatura deja exista.Faptul ca s-a alaturat VT la Nt este deja o incurcatura.
Am spus ca religiile au putina insemnatate ptr mine: anume ordinea textelor,aplicarea lor,dogme fixe si traditii.Toate bune,stii ca Traditiile romanesti sunt celte?Si ca acest cult numit Isus este mithraic?

Papirusul lui Ani se cheama cartea mortilor in europa,numele sau este " calea spre lumina" ,in original.Asa cum VT nu este nici un vechi testament.Asa cum textul grec spune ca Isus medita in pozitie budista.
Traducerile periate si superficiale duc unde duc,la discutii si contraziceri .
Nu-i nevoie sa o cauti,am gasit traducerea in engleza hieroglifa cu hieroglifa.

Si,da ,ai dreptate cu autostopul,iata un mare adevar.

Si da,sunt documente incuiate mincinos la Vatican,se pare ca si biblioteca din alexandria se mucegaieste tot acolo.

129 Re: Isus Cristos a fost evreu evavlios. la data de Mar Iul 22, 2008 2:53 pm

SAVIN

vrajitor
biblioteca din alexandria a fost descoperita de alexandru cel mare, care intelegand bogatia biblioteci, si importanta, a ordonat traducerea in greceste acea ce se afla acolo. din nenorocire, sa tradus numai 10%, cand o mare incendie a distrus biblioteca in intregime.
azi, se zice, ca omenirea ar fi fost mult mai avansata daca nu ar fi ars biblioteca.
bazata pe cunostintele matematice din aceasta biblioteca, sa construit mai tarziu primul telescop, care ne-a invatat ca noi ne invartim in jurul soarelui si nu vici-versa.
cea ce biblioteca secreta a vaticanului contine, printre altele, este adevarul asupra lui isus (a fost un om, nu dumnezeu), si o multime de documente luate cu forta, care apartin evreilor, si care au o mare valoare istorica.
si multe altele, de care "plebea" nu trebuie sa stie. ca de exemplu, cum sa imbogatit asa de mult biserica ortodoxa.

130 Re: Isus Cristos a fost evreu evavlios. la data de Mar Iul 22, 2008 8:08 pm

Anticristul

eliberat
Daca biserica sar sprijinipe adevar ,altfel ar sta lucrurile.Cind supusi erau analfabeti si numai preoti dictau ,aveau dreptate Acum ca toate documentele sint libere Biserica tace milc.

131 Re: Isus Cristos a fost evreu evavlios. la data de Mar Iul 22, 2008 9:07 pm

HIRAN

demon
Anticristul a scris:
un Copil ni s-a nascut, un Fiu ni s-a dat, si domnia va fi pe umarul lui; Il vor numi: Minunat, Sfetnic, Dumnezeu tare, Parintele vesniciilor, Domn al Pacii.

In seara asta am mai dat o explicatie la acelasi verset dar pe alt topic. Nu asa este scris in ivrit si nu despre Isus este vorba.

Iata ca nici nu am inchis Tanach-ul de la acest verset. Iata traduc cuvint cu cuvint:
"Il vor numi Pele=minunat Ioet El =Sfetnic al lui Dumnezeu (agent servitor) Sau mai corect in slujba lui Dumnezeu...Ghibor=Puternic,viteaz Aviad=nume..Sar salom, ministrul pacii sau facator de pace."

Ca sa stii despre cine este vorba aici iti mai trebuie putina cercetare. Eu nu ti spun, ca nu sint crezut deoarece se merge pe idei preconcepute si nu prea are importanta ce zice Biblia, ci ce se crede dinainte.

Multumesc frumos pentru traducere.
Daca nu sunt plictisitor, nu am inteles la Aviad = nume. Ce fel de nume ? Caci Cornilescu traduce Parintele vesniciilor. Este vorba cumva despre un nume vesnic ?
Recunosc ca ideea mea preconceputa este ca Isaia profetea despre Iisus, dar respect orice alta opinie si chiar ma bucur
daca acestea sunt argumentate scriptural.

Si mai profit de ocazie, vazand ca sunt multi useri din Israel, ca sa mai intreb cate ceva:
Cum apare in Tanakh la Ezechiel 28:2 si Ez 28:12 destinatarul mesajului lui Dumnezeu:
Cornilescu traduce la Ez 28:2 - voievodul Tirului, iar la Ez 28:12 - imparatul Tirului.
Prin urmare eu inteleg ca sunt 2 personaje diferite fiecare cu proorocia lui diferita, si nu cum de regula spun majoritatea doctrinelor crestine ca este vorba despre un singur personaj, mai exact Satan.

132 Re: Isus Cristos a fost evreu evavlios. la data de Mier Iul 23, 2008 8:47 am

Vizitato

Vizitator
In seara asta am mai dat o explicatie la acelasi verset dar pe alt topic. Nu asa este scris in ivrit si nu despre Isus este vorba.

Iata ca nici nu am inchis Tanach-ul de la acest verset. Iata traduc cuvint cu cuvint:
"Il vor numi Pele=minunat Ioet El =Sfetnic al lui Dumnezeu (agent servitor) Sau mai corect in slujba lui Dumnezeu...Ghibor=Puternic,viteaz Aviad=nume..Sar salom, ministrul pacii sau facator de pace."

Ca sa stii despre cine este vorba aici iti mai trebuie putina cercetare. Eu nu ti spun, ca nu sint crezut deoarece se merge pe idei preconcepute si nu prea are importanta ce zice Biblia, ci ce se crede dinainte.
Se pare că ai conversat numai cu persoane care nu au studiat cu interliniara.

http://www.studylight.org/isb/bible.cgi?query=is+9&section=1&it=kjv&oq=genesis%25205&ot=bhs&nt=na&new=1&nb=isa&ngt=Go+To%3A&ng=9&ncc=5

Aici este proba biblică a greșelii "traducerii" tale

GHIBOR
Strong's Number: 1368

EL
Strong's Number: 410

DUMNEZEU PUTERNIC este traducerea. Ai "uitat" să mai traduci și ce era important. Faptul că pe Fiu îl numește Dumnezeu e o problemă, știu.

Iar parinte veșnic sunt cuvintele Strong's Number: 05703 - ad și Strong's Number: 01 - ab

133 Re: Isus Cristos a fost evreu evavlios. la data de Mier Iul 23, 2008 1:50 pm

Delta

demon
Ceea ce pare totuși plauzibil în legătură cu Iisus este faptul că de fapt el a rostit pentru prima data expresia Mă voi întoarce!, devenită însă celebră doar după ce a fost transpusă în materiale anglo-saxone:
http://www.youtube.com/watch?v=GIiFGMYpLUc&feature=related

134 Re: Isus Cristos a fost evreu evavlios. la data de Mier Iul 23, 2008 2:18 pm

SAVIN

vrajitor
BRAVO, DELTA, IN SFARSIT O POVESTE ADEVARATA INTRE ATATEA POVESTI IMAGINARE.

135 Re: Isus Cristos a fost evreu evavlios. la data de Mier Iul 23, 2008 4:50 pm

Cris

inger
Borul sigur ii multumeste " sincer " lui Cuza ,Savin.In rest ...amanunte si Laughing I'' ll be back!

136 Re: Isus Cristos a fost evreu evavlios. la data de Mier Iul 23, 2008 8:15 pm

HaymHerman

vrajitor
Zexelica a scris:

Se pare că ai conversat numai cu persoane care nu au studiat cu interliniara.

http://www.studylight.org/isb/bible.cgi?query=is+9&section=1&it=kjv&oq=genesis%25205&ot=bhs&nt=na&new=1&nb=isa&ngt=Go+To%3A&ng=9&ncc=5

Aici este proba biblică a greșelii "traducerii" tale

GHIBOR
Strong's Number: 1368

EL
Strong's Number: 410

DUMNEZEU PUTERNIC este traducerea. Ai "uitat" să mai traduci și ce era important. Faptul că pe Fiu îl numește Dumnezeu e o problemă, știu.

Iar parinte veșnic sunt cuvintele Strong's Number: 05703 - ad și Strong's Number: 01 - ab
.............................................................................................................................................................
Nu zexzelica .Tora nu se supune,regulilor tale de traducere
Ca practic este intraductibila
.Crestinismul are o editie in engleza flexibila la toate teoriile si explicatiile oricui.Tora nu este asa
Si Fiul nu este numit Dumnezeu
Acolo este Ioet El apoi cuvintul Ghibor care nu are legatura cu El Tu poti s o folosesti cum vrei.Am vazut si explicatia cu prima din duminici de la Ioan.Daca aia este o explicatie academica, atunci eu pot merge cu ea s o folosesc de hirtie igienica.Deci tine minte ca spune Ioet El apoi Ghibor.Ar fi un non senss sa i spuna Dumnezeu puternic.Sau tu ai vazut Dumnezeu Slab?
Numai intr un astfel de caz ar trebui argumentat ca e Dumnezeu puternic.

137 Re: Isus Cristos a fost evreu evavlios. la data de Mier Iul 23, 2008 8:20 pm

HaymHerman

vrajitor
Faptul că pe Fiu îl numește Dumnezeu e o problemă,stiu.
....................................................................................
Pentru noi nu e o problema .Pentru noi este Sma Israel.Inainte de mine n a fost nici un dumnezeu s dupa mine nu va fi Isaia 43 10
De aici incolo voi puteti creia citi dumnezei vreti.Pentru noi sint egali cu lada de gunoi.Tora este a noastra iar cu Biblia voi faceti ce vreti ca e a voastra.

138 Re: Isus Cristos a fost evreu evavlios. la data de Joi Iul 24, 2008 12:52 pm

No Name

inger
HaymHerman a scris:Faptul că pe Fiu îl numește Dumnezeu e o problemă,stiu.
....................................................................................
Pentru noi nu e o problema .Pentru noi este Sma Israel.Inainte de mine n a fost nici un dumnezeu s dupa mine nu va fi Isaia 43 10
De aici incolo voi puteti creia citi dumnezei vreti.Pentru noi sint egali cu lada de gunoi.Tora este a noastra iar cu Biblia voi faceti ce vreti ca e a voastra.

3. „Întăriți mâinile slăbănogite, și întăriți genunchii care se clatină.
4. Spuneți celor slabi de inimă: ,Fiți tari, și nu vă temeți! Iată Dumnezeul vostru, răzbunarea va veni, răsplătirea lui Dumnezeu; El însuși va veni, și vă va mântui.
5. Atunci se vor deschide ochii orbilor, se vor deschide urechile surzilor;
6. atunci șchiopul va sări ca un cerb, și limba mutului va cânta de bucurie; căci în pustie vor țâșni ape, și în pustietate pâraie; ISAIAH 35.

De aceea nimeni nu poate zice ca YAHSUAH(ISUS lb greaca ) este YAHWEH (DOMNUL)decat prin Duhul Sfant !

139 Re: Isus Cristos a fost evreu evavlios. la data de Joi Iul 24, 2008 1:58 pm

Vizitato

Vizitator
HaymHerman a scris:Nu zexzelica .Tora nu se supune,regulilor tale de traducere. Ca practic este intraductibila
Da, desigur!!! TORA nu se traduce.... rolf rolf Astea-s minciuni gen ortodocși, verișorii voștri rolf rolf

Hai să fim serioși! Lumea mai și studiază și sunt enorm de multe resurse analitice la dispoziție.

Am vazut si explicatia cu prima din duminici de la Ioan.Daca aia este o explicatie academica, atunci eu pot merge cu ea s o folosesc de hirtie igienica.
Dacă nu știi, de ce vrei să te faci de rușine? rolf

Faptele Apostolilor 20

7În ziua dintîi a săptămînii, eram adunați laolaltă ca să frîngem pînea. Pavel, care trebuia să plece a doua zi, vorbea ucenicilor, și și -a lungit vorbirea pînă la miezul nopții.

Deci, erau adunați (biserica se adună) CA SĂ frângă pâinea (Cina Domnului)..... În ce zi? DUMINICĂ.

Iar, dacă un cuvânt are și singular și plural și este folosit la plural, tu îmi spui că, de fapt este singular rolf rolf rolf

Asta-i logică rabinică!!!! rolf rolf rolf Cum interpretați aiurea atâtea texte de mii de ani, nu e de mirare că suporți asemenea greșeli. beach beach

140 Re: Isus Cristos a fost evreu evavlios. la data de Joi Iul 24, 2008 7:59 pm

Anticristul

eliberat
De aceea nimeni nu poate zice ca YAHSUAH(ISUS lb greaca ) este YAHWEH (DOMNUL)decat prin Duhul Sfant !

Da asa ceva se poate spune numai cu ajutorul duhurilor satanice.
Seful tartarului a inspirat pe un american sa raspindeasca aceasta invatatura in lume si prinde radacini dupa cum vad. Probabil ca Satan mai are putere sa induca in ratacire pe uniI.

141 Re: Isus Cristos a fost evreu evavlios. la data de Joi Iul 24, 2008 8:09 pm

Anticristul

eliberat
Deci, erau adunați (biserica se adună) CA SĂ frângă pâinea (Cina Domnului)..... În ce zi? DUMINICĂ.

Daca ai fi putin realist, ai sti ca in ziua intia a saptaminii daca erau adunati la un loc si era nopate, era sambata seara. Ca in ivrit nu exista o alta nopate sa-i spuna IOM RISON adica ziua intaia. Erau deci adunati de Sabat si Pavel si a lungit vorbirea pina tirziu in ziua intia a saptaminii. Dar lasa studiile academice ca si Stefan Gheorghiu a fost academie, dar nu se potriveste cu Torah! Nu forta lucrurile sa dai neaparat dreptate Bisericii care a scris NOUL TESTAMENT.

142 Re: Isus Cristos a fost evreu evavlios. la data de Joi Iul 24, 2008 10:02 pm

Vizitato

Vizitator
Anticristul a scris:

Daca ai fi putin realist, ai sti ca in ziua intia a saptaminii daca erau adunati la un loc si era nopate, era sambata seara. Ca in ivrit nu exista o alta nopate sa-i spuna IOM RISON adica ziua intaia. Erau deci adunati de Sabat si Pavel si a lungit vorbirea pina tirziu in ziua intia a saptaminii. Dar lasa studiile academice ca si Stefan Gheorghiu a fost academie, dar nu se potriveste cu Torah! Nu forta lucrurile sa dai neaparat dreptate Bisericii care a scris NOUL TESTAMENT.
Deci, ziua întâi a săptămânii nici nu există!!!!!!!! Foarte tare!!!! Este, de fapt, tot sâmbâtâ, însă până la 12 noaptea!!!!!! rolf rolf
Chiar ai tupeu să încerci să vinzi așa ceva......... rolf rolf

7În ziua dintîi a săptămînii, eram adunați laolaltă ca să frîngem pînea. Pavel, care trebuia să plece a doua zi, vorbea ucenicilor, și și -a lungit vorbirea pînă la miezul nopții.

Deci, cf logicii tale rolf , de la 6 seara sâmbătă le-a vorbit până la 12 noaptea, tot sâmbătă, iar această zi este numită "ziua dintîi a săptămînii"
Nu mai bine lași tu Scriptura și continui ce făceai tu înainte?

143 Re: Isus Cristos a fost evreu evavlios. la data de Vin Iul 25, 2008 4:39 am

SAVIN

vrajitor
calendarul evreiesc este un calendar lunar si nu solar.
o zi incepe cu apusul soarelui, si aparitia lunei, si continua 24 de ore pana cand iar se face seara.
dupa calendarul miliener evreiesc, o zi este de la seara la seara.
daca se incepe ceva dupa amiaza tarziu, si se continua pana seara devreme, se trece de la o zi la o alta zi, dupa calendarul evreiesc.
exemplu: din motive diferite, este bine sa te casatoresti joi. dar nunta are loc miercuri. cum este posibil ?
miercuri este miercuri, pana se intunecheaza. invitati sant invitati miercuri la ora 5 dupa amiaza, dar ceremonia are loc la ora 8 seara, cand de fapt este deja joi, dupa calendarul evreiesc. dar pentru invitati care nu inteleg acest calendar, 8 seara miercuri, a fost ceremonia.
ACUMA STITI MAI MULT !

144 Re: Isus Cristos a fost evreu evavlios. la data de Vin Iul 25, 2008 6:08 am

Zyraxes

demon
Corect se scrie Iisus Hristos.

145 Re: Isus Cristos a fost evreu evavlios. la data de Vin Iul 25, 2008 6:10 am

Zyraxes

demon
SAVIN a scris:calendarul evreiesc este un calendar lunar si nu solar.
....
ACUMA STITI MAI MULT !

Bai baiatule, nu intereseaza pe nimeni calendarul tau. Noi folosim calendarul Dacic.

146 Re: Isus Cristos a fost evreu evavlios. la data de Vin Iul 25, 2008 6:46 am

Delta

demon
Zyraxes a scris:
....
ACUMA STITI MAI MULT !
Bai baiatule, nu intereseaza pe nimeni calendarul tau. Noi folosim calendarul Dacic.
Iar Dacia se axează pe calendarul de activități impusă de Renault...

147 Re: Isus Cristos a fost evreu evavlios. la data de Vin Iul 25, 2008 6:54 am

Zyraxes

demon
Delta a scris:
Zyraxes a scris:
....
ACUMA STITI MAI MULT !

Calendarul de la Dacia, da! Calendarul Dacic e altceva.

148 Re: Isus Cristos a fost evreu evavlios. la data de Vin Iul 25, 2008 6:55 am

Delta

demon
Zyraxes a scris:
Delta a scris:
Zyraxes a scris:
....
ACUMA STITI MAI MULT !
Calendarul de la Dacia, da! Calendarul Dacic e altceva.
Întradevăr: nu este de folos nimănui. harhar

149 Re: Isus Cristos a fost evreu evavlios. la data de Vin Iul 25, 2008 8:26 am

Delta

demon
SAVIN a scris:din motive diferite, este bine sa te casatoresti joi. dar nunta are loc miercuri. cum este posibil ?
Diferența de fus orar.
Nu s-ar întâmpla asta dacă mirele și mireasa ar fi în același loc de oficiere a căsătoriei... rolf

150 Re: Isus Cristos a fost evreu evavlios. la data de Vin Iul 25, 2008 12:51 pm

SAVIN

vrajitor
CALENDARUL DACIC ??????? CE ESTE ASTA ?????
IN PLUS TREBUIE SA TE INTERESEZE CALENDARUL EVREIESC, CA IN TIMPUL LUI ISUS, IN ISRAEL, EI TRAIAU DUPA CALENDARUL LUNAR EVREIESC, SI TOT CEA CE SA INTAMPLAT , SA INTAMPLAT URMARIND CALENDARUL EVREIESC.
IAR VOI CU CALENDARUL DACIC????? INCA NU ERATI LA ORIZONT.
DE AIA DATELE FOLOSITE DE CRESTINISM SANT AIUREA SI NU RELATATE LA REALITATEA ISTORICA, INCA O ABERATIE.

Continut sponsorizat

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus  Mesaj [Pagina 6 din 7]

Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum