Forum de spiritualitate

Ultimele subiecte
» Mai este cineva pe aici?
Dum Aug 11, 2013 8:58 am Scris de Tudorel666

» CRESTINI fara denominatiune
Sam Mar 09, 2013 7:18 pm Scris de crestinul

» Cine este in realitate Isus!
Dum Iul 08, 2012 2:11 pm Scris de Fairy

» NOSTALGII...poezii de Mihai LEONTE
Dum Iul 08, 2012 2:06 pm Scris de Fairy

» Ok
Mier Iun 16, 2010 11:37 am Scris de Tudorel666

» ARMONII MAJORE 2010...autor Mihai LEONTE
Mar Iun 15, 2010 3:42 am Scris de Mihai LEONTE

» vizitati
Lun Iun 14, 2010 9:59 am Scris de padawanu

» REVERII ADVERSE...poezii de Mihai LEONTE
Joi Iun 10, 2010 4:16 am Scris de Mihai LEONTE

» SCRIERI INOCENTE...de Mihai LEONTE
Vin Iun 04, 2010 4:05 pm Scris de Mihai LEONTE

» Cenzura istoriei!!!
Joi Iun 03, 2010 6:37 pm Scris de Ancuta

» Distihurile lui Bujor...autor Mihai LEONTE
Mar Mai 25, 2010 3:28 am Scris de Mihai LEONTE

» Despre crestinismul originar
Lun Mai 24, 2010 11:41 am Scris de Tudorel666

» Dorurile mele
Sam Mai 22, 2010 11:39 am Scris de Tudorel666

» VALENTE MEDII...poezii de Mihai LEONTE
Mier Mai 19, 2010 4:24 am Scris de Mihai LEONTE

» MIRAJELE ALBASTRE...poezii de Mihai LEONTE
Mier Mai 12, 2010 4:18 pm Scris de Mihai LEONTE

» APOGEUL METAFORIC...poezii de Mihai LEONTE
Dum Mai 09, 2010 7:04 am Scris de Mihai LEONTE

» RENASTEREA ZAMOLXIANISMULUI RELIGIA STRABUNILOR ROMANILOR
Mier Mar 24, 2010 12:01 pm Scris de HareKrishna

» Vishnuism-monoteismul hindus
Mier Mar 24, 2010 11:59 am Scris de HareKrishna

» Despre capitalismul salbatic
Mar Mar 02, 2010 2:54 pm Scris de wima2203

» Ce nu se spune despre Miscarea Legionara?
Mar Mar 02, 2010 2:39 pm Scris de wima2203

» E Omul urmasul lui Adam?
Dum Ian 31, 2010 9:46 pm Scris de Anticristul01

» Bine v-am gasit!
Dum Ian 31, 2010 8:13 pm Scris de Anticristul01

» POZE USERI
Joi Ian 28, 2010 3:37 pm Scris de IrinucaM

» Inaugurarea celei mai inalte cladiri din lume-DUBAI 2009
Mar Ian 12, 2010 9:06 pm Scris de Anticristul

» Arte martiale
Lun Ian 11, 2010 4:00 am Scris de IrinucaM

» Scrisoare adresata FEDERATIEI RUSE
Lun Ian 11, 2010 3:19 am Scris de IrinucaM

Cine este conectat?
In total este 1 utilizator conectat: 0 Inregistrati, 0 Invizibil si 1 Vizitator

Nici unul

[ Vizualizeaza toata lista ]

Recordul de utilizatori conectati a fost de 28, Joi Oct 02, 2014 3:20 am
Cautare

Rezultate pe:

Rechercher Cautare avansata

Nu sunteti conectat. Conectati-va sau inregistrati-va

Isus Cristos a fost evreu evavlios.

Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos  Mesaj [Pagina 7 din 7]

151 Re: Isus Cristos a fost evreu evavlios. la data de Vin Iul 25, 2008 2:52 pm

HaymHerman

vrajitor
Mai repet inca odata.Miezul nopti in ziua intiia a saptamini este Simbata noaptea dupa cum stim din romaneste.Dar la evrei sint alte obiceiuri si apostoli au scris dupa asta.Daca voi nu pricepeti ,ati putea cel putin invata.Petru si Ioan mergesu la templu la rugaciune pe la ceasul al noualea.Asta era rugacoiunea de dupa masa.ora 3 dupa masa.Dar crestini pe baza acestui cuvint fac rugaciunea la ora 9 dimineata ,ca asa gasesc ei scris.Si Isus spune ca pe la ceasul al unsprazecelea a mai adus lucratori in vie si au lucrat doar un ceas si sa terminat ziua.Credeti cumva ca se termina ziua la ora 12?
Sa fiti sanatosi.

Vezi profilul utilizatorului

152 Re: Isus Cristos a fost evreu evavlios. la data de Vin Iul 25, 2008 2:56 pm

HIRAN

demon
Anticristul a scris:
De aceea nimeni nu poate zice ca YAHSUAH(ISUS lb greaca ) este YAHWEH (DOMNUL)decat prin Duhul Sfant !

Da asa ceva se poate spune numai cu ajutorul duhurilor satanice.
Seful tartarului a inspirat pe un american sa raspindeasca aceasta invatatura in lume si prinde radacini dupa cum vad. Probabil ca Satan mai are putere sa induca in ratacire pe uniI.

Si despre discutia asta a profetit Simeon in Templu:
Lu 2:34 Simeon i-a binecuvantat, si a zis Mariei, mama Lui: "Iata Copilul acesta este randuit spre prabusirea si ridicarea multora in Israel, si sa fie un semn, care va starni impotrivire.

153 Re: Isus Cristos a fost evreu evavlios. la data de Vin Iul 25, 2008 4:15 pm

No Name

inger
Anticristul a scris:
De aceea nimeni nu poate zice ca YAHSUAH(ISUS lb greaca ) este YAHWEH (DOMNUL)decat prin Duhul Sfant !

Da asa ceva se poate spune numai cu ajutorul duhurilor satanice.
Seful tartarului a inspirat pe un american sa raspindeasca aceasta invatatura in lume si prinde radacini dupa cum vad. Probabil ca Satan mai are putere sa induca in ratacire pe uniI.

9. În ziua aceea, voi căuta să nimicesc toate neamurile care vor veni împotriva Ierusalimului.
10. Atunci voi turna peste casa lui David și peste locuitorii Ierusalimului, un duh de îndurare și de rugăciune, și își vor întoarce privirile spre Mine, pe care L-au străpuns. Îl vor plânge cum plânge cineva pe singurul lui fiu, și-L vor plânge amarnic, cum plânge cineva pe un întâi născut. Zahariah 12.

154 Re: Isus Cristos a fost evreu evavlios. la data de Dum Iul 27, 2008 8:09 pm

Cris

inger
Este vorba despre calendarul solar esenian ,care este ca si cel dacic sau celt cu diferentele de fus orar...
Isus nu se numea Isus ,ci i s-a spus Immanu -El.Daca ati citi cu atentie genealogiile " canonizate" ati observa ca sunt diferite...
El nu apara templul,ci vorbea despre templul trupului sau viu -soma nu ptoma(cadavru).(in Ioan,parca)
Yahushua a fost numit deoarece se spunea (pretindea) ca este fiul lui " D-zeu" ,de unde s-a-nteles fiul lui Yahweh.
Totusi El este un singular ,nu este Elohim-plural .
Pana la urma nu se stie cum se numea entitatea Isus ,probabil ceva gen ben Iosef.
Si este vorba de un " intai nascut " , cosmic ,nu pamant.Spirit viu ,viata ,lumina ,nu mormant si moarte.
Nu este mot-a-mot,sunt metafore.

155 Re: Isus Cristos a fost evreu evavlios. la data de Sam Aug 02, 2008 8:31 pm

Anticristul

eliberat
În ziua aceea, voi căuta să nimicesc toate neamurile care vor veni împotriva Ierusalimului.
10. Atunci voi turna peste casa lui David și peste locuitorii Ierusalimului, un duh de îndurare și de rugăciune, și își vor întoarce privirile spre Mine, pe care L-au străpuns. Îl vor plânge cum plânge cineva pe singurul lui fiu, și-L vor plânge amarnic, cum plânge cineva pe un întâi născut. Zahariah
..............................................................................................
Aceasta zi urmeaza sa vina peste Israel.Dar versetele dinainte ,8 ,7,6 stii cumva cind sau intimplat?
Noi sintem constienti de acest verset ,dar noi nu l am strapuns pe Isus pe cruce.Si isus nu a fost Dumnezeu ,cum el insusi spune ,si spune adevarul ca el era Ben-adam.

156 Re: Isus Cristos a fost evreu evavlios. la data de Sam Aug 02, 2008 10:40 pm

Cris

inger
Toti suntem ben-adam si toti suntem deopotriva fii de divinitate caci am fost creati.Isus nu poate spune ca este fiu de D-zeu si restul nu,toti suntem .D-zeu este iubire nu ura si nu a creat ptr a pune niste unii sa se lupte cu altii ca niste marionete.Toti marii invatatori ai lumii au vorbit despre pace si iubire.Cine prin pace si iubire intre oameni intelege razboi grea soarta isi alege .
Cum am mai spus Isus este prorocit in zend-avesta si in scrierile hinduse ,precum, se pare ,si in scrierile atribuite lui Moise.Ceea ce azi este tradus ca " scripturi " in NT ,este " scrieri sacre " si se refera la alte scrieri ,ceea ce e tradus ca " taine" la origine sunt " misterii" ,ceea ce e tradus ca " implinirea legii " se refera la lege divina nu umana(alminteri Isus si spune diverse privind " legea" si " legea voastra ") Legile umane sunt una si legile divine sunt alta.Divinitatea este inteleapta nu manata de instincte rasiale ,razboi,dezbinare si ura.Sunt niste neintelegeri aici.Faptul ca fiecare a ales ce i-a convenit de-a lungul istoriei arata suficienta si limitare umana.
Ceea ce este azi numit ca " biserica" este o adunare de spirite aflate la acelasi nivel de elevare ,nu aflate in aceeasi casa ,sau intre granitele aceleiasi tari.
Nu un popor a rastignit pe Isus ci persoane oarbe manate de interes material ,acest fel de persoane se regasesc in toate popoarele si natiile asa cum istoria arata pana aici si ...si de aici incolo va arata.

157 Re: Isus Cristos a fost evreu evavlios. la data de Dum Aug 03, 2008 7:15 am

Ghiveci. Ia trei rosii,doi dovlecei,un castravete,patru cartofi,fasole verde,mazare, sa nu uiti vinete,paispe cepi,putin judaism,o leaca de patrunjel,marar, putin crestinism, o picatura de undelemn,o sticla de otet,filosofie pe doi bani ,sentimanalism, iubirea omului,putina mistica si mister,sapte fire de marar. Iata un ghiveci gata de servit la forum ca replica daca Isus a fost sau nu evreu evlavios.

158 Re: Isus Cristos a fost evreu evavlios. la data de Dum Aug 03, 2008 9:08 am

Heruer

inger
Isus, a fost evreu. Evlavios, numai el a fost in masura s-o stie.
P.S. Admin te rog corecteaza in denumirea topicului din evavlios in evlavios.

159 Re: Isus Cristos a fost evreu evavlios. la data de Dum Aug 03, 2008 10:33 am

Cris

inger
Der Bedeu a scris:Ghiveci. Ia trei rosii,doi dovlecei,un castravete,patru cartofi,fasole verde,mazare, sa nu uiti vinete,paispe cepi,putin judaism,o leaca de patrunjel,marar, putin crestinism, o picatura de undelemn,o sticla de otet,filosofie pe doi bani ,sentimanalism, iubirea omului,putina mistica si mister,sapte fire de marar. Iata un ghiveci gata de servit la forum ca replica daca Isus a fost sau nu evreu evlavios.

Da,asa este : un ghiveci a carui frumusete este tocmai diversitatea.Acesta este pamantul si locuitorii sai ,de la cele mai simple la cele mai complexe fiinte.Cu deosebirea ca ghiveciul animal sau al plantelor nu contine dispret,un mar nu dispretuieste un corcodus.Un animal nu uraste alt animal.
Si,da,si omul in esenta este un ghiveci ,are minte ,are inima,are suflet ,are constiinta.daca le fololoseste sau nu e altceva.Oamenii sunt la fel peste tot.

160 Re: Isus Cristos a fost evreu evavlios. la data de Dum Aug 03, 2008 1:23 pm

Heruer

inger
Cris a scris:.....Oamenii sunt la fel peste tot.
Sper, din tot sufletul, sa nu ai dreptate.

161 Re: Isus Cristos a fost evreu evavlios. la data de Dum Aug 03, 2008 3:14 pm

SAVIN

vrajitor
daca exista diversitate omeneasca, deci, inseamna ca oameni NU sant la fel peste tot.
plimbate putin prin lume si vei intalni diferite MODELE omenesti.

162 Re: Isus Cristos a fost evreu evavlios. la data de Dum Aug 03, 2008 5:13 pm

Cris

inger
SAVIN a scris:daca exista diversitate omeneasca, deci, inseamna ca oameni NU sant la fel peste tot.
plimbate putin prin lume si vei intalni diferite MODELE omenesti.

Poate nu m-am facut bine inteleasa,oamenii sunt la fel intr-un popor ca si in altul,nu are importanta culoarea pielii sau religia.Orice popor are aceleasi nivele de umanitate spirituala,de la oameni inalt spiritual,la oameni de joasa factura spirituala.Diversitatea consta in culoare,limba,porturi,traditii,asta e diversitatea.Si treptele spirituale ,bolile,problemele zilnice sunt aceleasi peste tot in principal.
M-am plimbat destul zic eu prin lume,n-are rost sa insir aici si exact asta am constatat ca oamenii sunt diferiti spiritual,atat.Orice natie are scursori si oameni iubitori si buni.Oriunde v-ati duce intalniti oamenii pe care i-ati lasat acasa ,aceleasi tipuri de constiinte,fiecare pe o treapta de elevare spirituala.
A desparti omenirea in popoare si religii si tari este fals.Nici un popor nu-i mai grozav ca alt popor.
In schimb la nivel de glob ,exista constiinta criminala,constiinta de hot,constiinta de invidiosi,de uratori de oameni,de iubitori de oameni etc

163 Re: Isus Cristos a fost evreu evavlios. la data de Mier Oct 01, 2008 9:00 pm

Anticristul

eliberat
In fiecare popor exista diversitate.Legile sociale nu sint exact eceleasi.Iar oameni sint buni sau rai in functie de unitatea de masura a societati.

164 Re: Isus Cristos a fost evreu evavlios. la data de Mier Oct 01, 2008 9:09 pm

Tudorel666

eliberat
Cris a scris: Poate nu m-am facut bine inteleasa,oamenii sunt la fel intr-un popor ca si in altul,nu are importanta culoarea pielii sau religia.Orice popor are aceleasi nivele de umanitate spirituala,de la oameni inalt spiritual,la oameni de joasa factura spirituala.Diversitatea consta in culoare,limba,porturi,traditii,asta e diversitatea.Si treptele spirituale ,bolile,problemele zilnice sunt aceleasi peste tot in principal.
M-am plimbat destul zic eu prin lume,n-are rost sa insir aici si exact asta am constatat ca oamenii sunt diferiti spiritual,atat.Orice natie are scursori si oameni iubitori si buni.Oriunde v-ati duce intalniti oamenii pe care i-ati lasat acasa ,aceleasi tipuri de constiinte,fiecare pe o treapta de elevare spirituala.
A desparti omenirea in popoare si religii si tari este fals.Nici un popor nu-i mai grozav ca alt popor.
In schimb la nivel de glob ,exista constiinta criminala,constiinta de hot,constiinta de invidiosi,de uratori de oameni,de iubitori de oameni etc

Dpdv stiintific, ateist, oamenii sunt de mai multe rase care difera intre ele, atat fizic cat si psihic.

Dpdv religios, daca toate popoarele sunt la fel, ce a avut Dumnezeu cu popoarele pe care i-a pus pe evrei sa le distruga?

Vezi profilul utilizatorului http://lazarmariantudorel.blogsite.ro

165 Re: Isus Cristos a fost evreu evavlios. la data de Lun Oct 06, 2008 8:09 pm

Anticristul

eliberat
Daca Satana vine in haine de lumina si ti zice ca e dumnezeu ,dupa ce-l cunosti?

166 Re: Isus Cristos a fost evreu evavlios. la data de Lun Oct 06, 2008 8:17 pm

Anticristul

eliberat
Dpdv religios, daca toate popoarele sunt la fel, ce a avut Dumnezeu cu popoarele pe care i-a pus pe evrei sa le distruga?
........................................................................................
Nu traiau dupa rinduielile lui Dumnezeu.
Iata este scris:Voi sa nu traiti ca neamurile pe care le izgonesc dinaintea voastra,si care se spurcau prin tiritoarele si toate animalele necurate ,pe care v am poruncit ca voi sa nu va spurcati prin ele.Citat din memorie.Levetic.

167 Re: Isus Cristos a fost evreu evavlios. la data de Mar Oct 07, 2008 2:10 am

Artistu

demon
Cris a scris:Ca sa revin ,nu inteleg de ce nu se discuta ceea ce a spus Isus ,ca tot m-am referit la misterii ,dar se discuta ce a fost sau n-a fost .

Din simplul motiv ca Biblia - NT contine ceea ce se presupune ca a zis Isus, nu ceea ce a spus Isus si este mult mai usor sa distrugi mesagerul decat mesajul. Ceea ce a spus Isus gasesti in apocrife (The Gospel of Thomas) dar surpriza - desi este documentul care chiar ar avea o baza contemporana cu el, un autor credibil ca identificare si modul in care a fost intocmit i-ar da o prioritate dpmdv fiind echivalentul notitelor unui observator care-si noteaza rapid ce i se pare interesant si nu o poveste cu inceput/cuprins/incheiere cum este Biblia, nu este inclus in Biblie sau macar popularizat pentru ca ... ceea ce reiese din el tine de gnostici/gnosticism si ar cam da niste lovituri puternice atat Iudaismului cat si crestinismului.

Unul din citate de exemplu:
They showed Jesus a gold coin and said to Him, "Caesar's men
demand taxes from us."
He said to them, "Give Caesar what belongs to Caesar, give
God what belongs to God, and give Me what is Mine."

Se face diferenta dintre dumnezeu evreilor si el. A face o distinctie este echivalentul cu a pune in discutie trinitatea crestinilor, nemaivorbind de continuitatea VT - NT . Citatul a fost preluat in Biblie omitandu-se "si mie ce e al meu".

53) His disciples said to Him, "Is circumcision beneficial or
not?" He said to them, "If it were beneficial, their father would
beget them already circumcised from their mother. Rather, the
true circumcision in spirit has become completely profitable."

Pune in discutie legamantul cu dumnezeul iudaic si este si sarcastic daca privesti dpldv clerul si invataturile propovaduite de farisei. Iar texte din care poti intelege de ce n-a fost iubit de evrei mai sunt:

43) His disciples said to him, "Who are You, that You should say these things to us?"
"You do not realize who I am from what I say to you, but you have become like the Jews, for they (either) love the tree and hate its fruit or love the fruit and hate the tree."

Si mai este ceva. Pentru el kindgom of the Father este un personaj uman -> concluzia ar fi ca totul este in interiorul omului, nu un taram nu stiu unde aflat in nu stiu ce loc pe cer sau pamant. Spune asta unui crestin sau unui adept al iudaismului si ti-ai facut inamici pe viata. Per total, daca citesti totul, iti dai seama ca Isus n-a fost un evlavios al Iudaismului ci al unei alte invataturi, care punea baza pe "interiorul omului"/spiritul lui, nu pe aparentele exterioare care ar fi in consecinta reflexia interiorului - pilda cu cana e graitoare. Iar invatatura asta a fost distrusa, la noi ajung doar fragmente care oricand vor fi contestate, pentru ca numarul da intotdeauna putere, vorba lui Lapusneanu.

PS Poti gasi aici varianta integrala a traducerii
http://www.sacred-texts.com/chr/thomas.htm

168 Re: Isus Cristos a fost evreu evavlios. la data de Mar Oct 07, 2008 4:32 am

Heruer

inger
Artistu, este interesant ceea ce spui si frustrant in acelasi timp. Frustrarea are 2 surse :
1. impartirea arbitrara, cf. intereselor, in canonice si apocrife, a scrierilor crestine;
2. lipsa traducerilor la postarea ta - scuze dar este neelegant, ca sa folosesc un eufemism (sunt obligat sa stiu engleza, in general si pe un forum de limba romana in special ?)

169 Re: Isus Cristos a fost evreu evavlios. la data de Mar Oct 07, 2008 1:02 pm

Artistu

demon
Heruer a scris:Artistu, este interesant ceea ce spui si frustrant in acelasi timp. Frustrarea are 2 surse :
1. impartirea arbitrara, cf. intereselor, in canonice si apocrife, a scrierilor crestine;
2. lipsa traducerilor la postarea ta - scuze dar este neelegant, ca sa folosesc un eufemism (sunt obligat sa stiu engleza, in general si pe un forum de limba romana in special ?)

Greseala mea, dar am facut oarecum intentionat, deoarece traducere la traducere la traducere deja ar putea pierde sensul, mai ales cand nu sunt lingvist de meserie.
Am gasit si o varianta in romana - recunosc ca nu caut informatii in romana - dar este doar varianta copta a textului, nu si varianta greceasca.

http://www.vangeloditommaso.com/romania/cat042.htm

Continut sponsorizat

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus  Mesaj [Pagina 7 din 7]

Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum