Forum de spiritualitate

Ultimele subiecte
» Mai este cineva pe aici?
Dum Aug 11, 2013 8:58 am Scris de Tudorel666

» CRESTINI fara denominatiune
Sam Mar 09, 2013 7:18 pm Scris de crestinul

» Cine este in realitate Isus!
Dum Iul 08, 2012 2:11 pm Scris de Fairy

» NOSTALGII...poezii de Mihai LEONTE
Dum Iul 08, 2012 2:06 pm Scris de Fairy

» Ok
Mier Iun 16, 2010 11:37 am Scris de Tudorel666

» ARMONII MAJORE 2010...autor Mihai LEONTE
Mar Iun 15, 2010 3:42 am Scris de Mihai LEONTE

» vizitati
Lun Iun 14, 2010 9:59 am Scris de padawanu

» REVERII ADVERSE...poezii de Mihai LEONTE
Joi Iun 10, 2010 4:16 am Scris de Mihai LEONTE

» SCRIERI INOCENTE...de Mihai LEONTE
Vin Iun 04, 2010 4:05 pm Scris de Mihai LEONTE

» Cenzura istoriei!!!
Joi Iun 03, 2010 6:37 pm Scris de Ancuta

» Distihurile lui Bujor...autor Mihai LEONTE
Mar Mai 25, 2010 3:28 am Scris de Mihai LEONTE

» Despre crestinismul originar
Lun Mai 24, 2010 11:41 am Scris de Tudorel666

» Dorurile mele
Sam Mai 22, 2010 11:39 am Scris de Tudorel666

» VALENTE MEDII...poezii de Mihai LEONTE
Mier Mai 19, 2010 4:24 am Scris de Mihai LEONTE

» MIRAJELE ALBASTRE...poezii de Mihai LEONTE
Mier Mai 12, 2010 4:18 pm Scris de Mihai LEONTE

» APOGEUL METAFORIC...poezii de Mihai LEONTE
Dum Mai 09, 2010 7:04 am Scris de Mihai LEONTE

» RENASTEREA ZAMOLXIANISMULUI RELIGIA STRABUNILOR ROMANILOR
Mier Mar 24, 2010 12:01 pm Scris de HareKrishna

» Vishnuism-monoteismul hindus
Mier Mar 24, 2010 11:59 am Scris de HareKrishna

» Despre capitalismul salbatic
Mar Mar 02, 2010 2:54 pm Scris de wima2203

» Ce nu se spune despre Miscarea Legionara?
Mar Mar 02, 2010 2:39 pm Scris de wima2203

» E Omul urmasul lui Adam?
Dum Ian 31, 2010 9:46 pm Scris de Anticristul01

» Bine v-am gasit!
Dum Ian 31, 2010 8:13 pm Scris de Anticristul01

» POZE USERI
Joi Ian 28, 2010 3:37 pm Scris de IrinucaM

» Inaugurarea celei mai inalte cladiri din lume-DUBAI 2009
Mar Ian 12, 2010 9:06 pm Scris de Anticristul

» Arte martiale
Lun Ian 11, 2010 4:00 am Scris de IrinucaM

» Scrisoare adresata FEDERATIEI RUSE
Lun Ian 11, 2010 3:19 am Scris de IrinucaM

Cine este conectat?
In total este 1 utilizator conectat: 0 Inregistrati, 0 Invizibil si 1 Vizitator

Nici unul

[ Vizualizeaza toata lista ]

Recordul de utilizatori conectati a fost de 28, Joi Oct 02, 2014 3:20 am
Cautare

Rezultate pe:

Rechercher Cautare avansata

Nu sunteti conectat. Conectati-va sau inregistrati-va

Isus Cristos a fost evreu evavlios.

Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Urmatorul

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos  Mesaj [Pagina 3 din 7]

51 Re: Isus Cristos a fost evreu evavlios. la data de Sam Mai 24, 2008 11:33 pm

SAVIN

vrajitor
imi inchipui ca eu, dupa noname, sant "un duh obraznic".
dar stie ca a numi pe dumnezeul care a creat universul si omenirea, "dumnezeul evreilor", asa cum a facut noname, este o forma de obraznicie fata de dumnezeu, sau mai curand o lipsa de intelegere a istoriei si a bibliei.
de baza, creatorul a facut totul pentru toti, a dat legea pentru toti.
a ales, un popor, nu la intamplare, sa primeasca, sa inteleaga, si sa transmita legea lumi.
procesul de alegere a inceput cu avraham, un om bogat, si deci un om destept. un prost , nu devine bogat.
a urmat o amestecare genetica, si de aia chiar la o varsta inaintata, dupa ce dumnezeu sa convins ca avraham este omul potrivit, a facut ca sa aibe un fiu, ithac. iar o amestecatura genetica, si cand yaacov sa nascut, prin el cu mai multe femei, iar amestecatura genetica sa produs 12 copii diferiti, care au fost baza genetica a 12 triburi diferite care evrentual au devenit poporul evreiesc.
odata data legea, dumnezeu a poruncit evrei sa fie "lumina popoarelor, in ivrit, in biblie "or le goim".
si asta evreui au facuto. au transmis la alte popoare cea ce li sa dat sa transmita. dar materialul nu a fost bine inteles, si de aia ne trezim cu inca doua religi, islamul si crestinismul.
si nu gresesc sa zic ca in multe subiecte, islamul este mai apropiat de original, de cat crestinismul.
cat despre cris, el sustine ca isus a venit "sa ridice umanitatea", acea umanitate care dupa ce sa omorat intre ei 2000 de ani,dupa ce au ars pe viu in timpul inchizitiei, au produs si un holocost. nu ai zice, crism, ca isus de fapt a dat faliment pe toata linia, si cum dumnezeu , din oficiu,nu poate da faliment, isus, dovada istorica, nu a fost cea ce cu mult mai tarziu sa pretins ca este. si culmea, astazi se mai pretinde, de oameni care nu mau au scuza analfebitismului.
gandirea critica nu a omorat pe nimeni, din contra, gandirea logica si critica este cea ce "a ridicat umanitatea", putin.
putin, pentru ca inca multi se conduc dupa credinte insusite, si nu dupa cunostinte dovedite.
dar cum mi-am petrecut multi ani sa studiez subiectele diverse, voi continua sa fiu un "duh obraznic".

Vezi profilul utilizatorului

52 Re: Isus Cristos a fost evreu evavlios. la data de Dum Mai 25, 2008 8:42 am

No Name

inger
cat despre cris, el sustine ca isus a venit "sa ridice umanitatea", acea umanitate care dupa ce sa omorat intre ei 2000 de ani,dupa ce au ars pe viu in timpul inchizitiei, au produs si un holocost. nu ai zice, crism, ca isus de fapt a dat faliment pe toata linia, si cum dumnezeu , din oficiu,nu poate da faliment, isus, dovada istorica, nu a fost cea ce cu mult mai tarziu sa pretins ca este. si culmea, astazi se mai pretinde, de oameni care nu mau au scuza analfebitismului.
gandirea critica nu a omorat pe nimeni, din contra, gandirea logica si critica este cea ce "a ridicat umanitatea", putin.
putin, pentru ca inca multi se conduc dupa credinte insusite, si nu dupa cunostinte dovedite.
dar cum mi-am petrecut multi ani sa studiez subiectele diverse, voi continua sa fiu un "duh obraznic".

SAVINE ...

Am mai zis ..este de vina ISUS ...ca oamenii nu i-au inteles pildele ..si INVATATURA PACII?

A indemnat EL ...la ura sau razboi ?

De ce sa condamnam o INVATATURA ....ptr nestiinta de a o aplica !

Nici Evreii nu i-au inteles INAVATATURA ...atunci ce pretentii poti avea de la "neamuri"!?

Savine ...totusi eu am trait lucruri supranaturale de vindecare si iluminare prin puterea CUVANTULUI ...si cunosc multi oameni asemeni mei ,carora ISUS le-a schimbat total viata ,ma refer in sens pozitiv .Daca nu ar exista putere in aceste CUVINTE din NT ...ar fi excat ca o poveste ptr copii.Dar in decursul celor 2000 de ani puterea EVANGHELIEI ..s-a facut cunoscuta .

Masiah ,Mantuitorul trebuia sa se nasca in acesta lume decazuta,altfel acesta lume nu ar putea fi rascumparata de sub stapanirea luciferiana .Moartea a intrat in omenire prin carne ,de aceea si-a luat un trup asemanator cu al nostru dar fara de pacat ,ca sa-l poata biruii pe SATAN ...care este duh si se ascunde in carnea pacatoasa!

Descoperirea lui Dumnezeu ca TATA este cereasca ,ca FIU este pamanteasca .Nu exista un Fiu vesnic .Omenirea a fost dusa in ratacire de filozofia greceasca a unor invatati care nu L-AU TRAIT PE ADEVARATUL DUMNEZEU .

Profetii si Apostolii nu L-au explicat si impartit pe Dumnezeu ,ci au acceptat descoperirea LUI ,asa cum s-a facut prin FIUL ...Cui i se descopera Dumnezeu in mod personal ,aceluia i se prezinta si acela il cunoaste si este recunoscut de EL .

53 Re: Isus Cristos a fost evreu evavlios. la data de Dum Mai 25, 2008 9:11 am

Vizitato

Vizitator
SAVIN a scris:t

Va tot aud ca a-ti citit NT. Dar citatale in care Hristos i sfiintii aposoli va indreapta spre cunoasere si spre stiinta nu le-ati citit?
"Pana cand nebunilor veti iubi nebunia, pana cand prostilor veti iubi prostia, pana cand nestiutorilor veti ura stiinta."
Ciudat un Iisus Hristos care ne indreama sper cunoastere este Simbolul unor oameni analfabeti, prosti, etc. Vezi mai cu atentie ceea ce zici ca te cam contrazici.
Ideea cu prostia e un mod de manipulare prin care se incearca sa se determine omul sa renunte la conceptele sale pentru a le crede pe a celui care le promoveaza.
Am prezentat gandeirea mea critica si in privinta Big-Bangului si a teoriei evolutioniste. Nici un ateu nu mi-a comentat acele randuri. Alea le credeti da pe asta nu. Care e diferenta? Pai diferenta e ca le zice stiinta si nu religia. Ce a fost religie si biserica cotolica pentru sute de ani e stiinta acuma.

'gandirea critica nu a omorat pe nimeni din contra, gandirea logica si critica este cea ce "a ridicat umanitatea", putin.' eu de aici inteleg ca vrei sa spui ca s-a ajuns la stiinta si uite asa am mai evoluat si noi. Bomba atomica au creat-o crestinii? Tancul de asemenea? Bombele biologice tot crestinii? Vezi ca si pe timpul crestinismului umanitatea s-a mai ridicat, pentru ca e in sangele nostru sa gasim solutii pentru a ne imbunatati starea de trai. Si atunci se gaseaseau metode pentru medicine, ori ca era apa sfintita ori ca altceva. Efectul placebo pe care iubitorii oameni de stiinta l-au descoperit de curand crestinismul la aflat acu 2000 de ani. A crede e acelasi lucru cu acest efect. Verifica un pic gandirea logica si critica.

Oamenii de stiinta exclud religia din stiinta. Dar problema e ca toate se leaga, inclusiv crestinismul, iudaismul, islamismul, hinduismul ,religiile pagane si stiinta. Toate formeaza un tot unitar. Nu pot exista una fara cealalta. Stiinta si religie sunt obligate sa convetuiasca impreuna si verifica ca BO promoveaza acest lucru.

Vrei sa iti spun mai exact de ce incercarea de a determina un ateu sa creada e aproape iposibila?
1. Daca tu nu simti in tine ca exista o influenta divina nu vei crede niciodata, si din acest motiv ajungi la concluzia ca nici cel de alnga tine nu ar putea. E fals, insusi stiinta admite ca toate fiintele pamantului sunt diferite automat si starile de care au parte vor fi diferite. Unii vor putea sa-l primeasca pe Dumnezeu altii nu.
Uite gandire critica si logica, poate ma contrazici si sa vad argumente nu sintagme precum" sunteti prosti" sau "nici nu merita sa ma chinui".Astea sunt doar modalitati de a spune ca nu am argumente dar nu vreau sa recunosc asta.
2. Ai auzit de exorcizarea lui Emily Rose? Citez lucruri scrise de ea: "De ce nu cred oamenii in DUmnezeu cand eu le arat diavolul?" .....si au inceptu sa gaseasca pentru "simptomele" ei o noua boala fix atunci....asta numai ca sa nu admita ca e demonizata. Voua ateilor nici daca vi s-ar arata Dumnezeu nu a-ti crede, nici macar daca a-ti vedea cu ochii vostrii. A-ti spune ca a fost o iluzie, un vis, dar sub nici o forma realitate. Asta e prejudecata, nu gandire logica si critica.

'acea umanitate care dupa ce sa omorat intre ei 2000 de ani,dupa ce au ars pe viu in timpul inchizitiei, au produs si un holocost.'

Catolicii au ars, nu ortodocsi, iar la holocaust vezi ca mai e de lucru. Au inceptu sa apara dovezi care pun sub semnul intrebarii acest fapt.
Iar holocaust de cine pretinzi ca a fost relizat? de crestini sau de nazisti, oameni care nu credeau in Dumnezeu? Alegetii mai cu grija armunetele ca te contrazici. Uite iar gandire critica.

54 Re: Isus Cristos a fost evreu evavlios. la data de Dum Mai 25, 2008 4:10 pm

Cris

inger
Eu sa stiti discut fara a ofensa pe nimeni.Daca cineva se simte ofensat nu aceasta este tinta mea,eu iubesc toti oamenii.
Da,si eu cresc curci,dar partenogeneza la curca este demonstrata nu de mine,ci de cercetatori.
Nasterea din fecioara este preexistenta momentului Isus ( v si Krsna,v si Mithra si altii)
Biserica azi se agata de himenul Mariei desi nici un ginecolog n-a fost acolo.(Saraca Maria)
Toate prorocirile vechi iudaice arata pe fiul lui David ,fiul lui Iosif alminteri.
Privind pe Maria ,in apocrife Isus spune : cum poate o femeie procrea prin femeie,aluzie la Ruah,sau Pneuma ,sau porumbita sau ceea ce azi este numit Duhul Sf.Binecuvintarea Lui Miriray (Maria) de catre Spiritul divin este fireasca avind in vedere ca in Maria a venit pe pamint mama divina.
Acest concept " mama divina" este strain misoginismului de azi si de acum 2000 de ani .
Inca, acum 2000 de ani ,existau cele numite " hialuroi" ,vestale sacre ,apar si in Nt ca si " kuria" (doamna divina) ;kurios ( termen adresat lui Isus ,Domnul Isus) .
Aceste hialuroi au fost dispretuite de romani si numite tirfe ( de aici" whorelet" ,sau " whore" )
O astfel de vestala sacra a fost Maria ,miriay era un termen,un titlu.Numirile gen " adevarat israelit,adevarat roman" ,o marie,un iacob sint titluri de initiere si grade in " musterion" -asa numitele
taine .
Sa nu uitati prorocirea spirituala a lui Isus ,cea persana ,sau zoroastriana.Cind Isus s-a nascut divinitatea i-a condus pe magi(megi) la locul " pruncului" .Pruncul numit " cel de 3 ori barbat " in apocrife arata inalta puritate spirituala a celui venit in " saminta " regala izvorita din neamul iudaic.
Magii au urmat prorocirea ca se va naste in corp " ahura mazda" -Fiul Luminii.
Aceeasi entitate divina a luminii este sustinuta si la Tell-el -Amarna de catre Ahken -Aten.
La acest spirit al luminii divine a conlucrat tot universul.
Inclusiv spiritul pur -feciorelnic al Mariei ,mama lui.
Urmariti genealogiile lui Isus si veti vedea numerele mistice ale generatiilor regale si pure ale corpului lui Emanuel ,devenit Isus,uns Crist.

55 Re: Isus Cristos a fost evreu evavlios. la data de Dum Mai 25, 2008 4:21 pm

Cris

inger
Faptul ca azi cineva spune despre sine ca este una sau alta ,nu inseamna nimic.Titlurile auto -preluate sint zero.
Oricine poate spune orice despre sine,pe masura orgoliului si ,eventual " orbirii " sale.
Sine milioane de crestini.Totusi,Isus a spus ca la numele de " crestin" se va cutremura lumea(kosmos-gr).
Pina acum s-a curemurat lumea de crime( krino-gr).
Defapt numele crestin vine nu de la Crestos,ci de la " nazireu" ," nazorean" ," nazaroi" etc.
De la Nazara-adevar.
Crestinul este cel care are baza " pistos" un adevar aliniat la adevarul divin.Acest adevar in NT apare ca Aletheia -Adevar divin binecuvintat de Pneuma Hagion(Spiritul Sf)
De aceea spune Isus ,cine " va pacatui impotriva Duhului nu va fi iertat ".

56 Re: Isus Cristos a fost evreu evavlios. la data de Dum Mai 25, 2008 4:30 pm

Cris

inger
"cat despre cris, el sustine ca isus a venit "sa ridice umanitatea", acea umanitate care dupa ce sa omorat intre ei 2000 de ani,dupa ce au ars pe viu in timpul inchizitiei, au produs si un holocost. nu ai zice, crism, ca isus de fapt a dat faliment pe toata linia, si cum dumnezeu , din oficiu,nu poate da faliment, isus, dovada istorica, nu a fost cea ce cu mult mai tarziu sa pretins ca este. si culmea, astazi se mai pretinde, de oameni care nu mau au scuza analfebitismului.
gandirea critica nu a omorat pe nimeni, din contra, gandirea logica si critica este cea ce "a ridicat umanitatea", putin."

Isus a ridicat umanitatea in interior ,a dat om nou care " se poate naste din nou" ( v Nicodim)
Ceea ce ai scris mai sus apatine mintii ,Isus a venit ptr inima.Mintea face orice ,crede orice.Inima este motorul care inalta sau coboara mintea.Daca un om este condus doar de minte sau doar de inima nu ajunge nicaieri.(aici se refera parabola cu orbul care conduce alt orb)Daca mintea si inima conlucreaza " se roaga" atunci avem aici parabola " cind 2 se roaga D-zeu implineste"
Privind holocaustul si inchizitia .,..
Inchizitia( aka Vinatoare de Bani )a ucis in numele" iubirii de aproape ",ce convenabil.Si eu pot iesi acum sa omor oameni,si pot pretinde ca Isus mi-a spus asa.
Privind mintea si corpul,acestea va urmeaza neconditionat asa-i?
Merg oriunde cu voi.Dar inima merge? Nu merge ,ea ramine la " comoara " ei.
Inima bate la poarta comorii ei,acolo este Isus in inima ,in iubire si aceasta este lumina prorocita care s-a intrupat-fiul lui D-zeu este iubirea.
Si Isus acest lucru l-a adus/

57 Re: Isus Cristos a fost evreu evavlios. la data de Dum Mai 25, 2008 4:51 pm

Cris

inger
Astazi limba vorbita s-a desacralizat in special in limbile tinere.
Limbile aglutinante mai pastreaza totusi ceva,oamenii inca se tem sa rosteasca " in desert" una-alta.
Totusi,constientizarea vorbelor in propria inima aduce o oarece retinere.
Cindva, oamenii nu indrazneau sa rosteasca in inima Yahweh ,Alah ,Nazireu,Ahura Mazda sau Aten.
Crestinii isi spuneau filozofi,nu indrazneau sa spuna " nozorei".
Cind primii crestini au inceput sa fie decimati,numele si " cutremurarea cerurilor" s-a dus.In anul 1200 s-a terminat cu egalitatea spirituala inceputa de Isus si mentionata si in Talmud(v judecata fiicei si fiului ptr mostenire)
Invatatura cristica este azi spirituala ,de aceea Dalai Lama a spus: " fiecare sa ramina in religia sa' -ptr ca cei care uda in ei spiritul cristic sint peste tot,se nasc asa ,cresc ,nu trebuie sa-si dea nume.
Intr-un fel,acest lucru se numeste azi " experimentarea nimicului creator".
Unde " nimic " este absenta micimii nimicniciei ,dar este poarta deschisa alene spre portile armoniei lumii(kosmosului).Este starea de syzygy din Nt.

58 Re: Isus Cristos a fost evreu evavlios. la data de Dum Mai 25, 2008 5:17 pm

Vizitato

Vizitator
Ei bine cu aceste citate si modul in care ai prezentat opiniile tale, pot spune ca meriti un titlu de persoana care se autorespecta. Pot spune ca respecti pe cel de langa tine si asta conteaza enorm. Imi place ca te-ai referit stric la ce scrie in Biblie, si ai adus asta ca argument, si nu ai facut identificare a Bibliei cu corputia care apare prin unele Biserici, cum fac multi. TOtusi pana la urma trebuie sa comentem invatatura, si cum ni se pare, nu cum unii isi bat joc de ea(pentru crestinism cel mai bine catolicii realizeaza asta, incalcand cele 10 porunci prin crearea Inchizitiel. In cazul Ortodoxiei nu cunosc nici un caz in care Conducerea sa fi indemnat spre crima impotriva necredinciosilor, poate imi da-ti exemple, sunt curios sa vad daca ma insel).

Holocausul e o alta poveste.....o poveste ce nu tine de religie. Si e o poveste ce s-ar putea sa nu fi existat...
http://www.zundelsite.org/romanian/rom1018.html
http://md.altermedia.info/uncategorized/pr...austul_143.html
http://www.sihastru.net/mirem/crez_orth/um..._holocaust.html
Daca e continuati subiectul pe un topic dedicat numai acestui subiect

59 Re: Isus Cristos a fost evreu evavlios. la data de Dum Mai 25, 2008 5:46 pm

Cris

inger
Ramses,am sa vad si linkurile,dar nu azi,nu te supara,dar am si un bebe.Nu pot sa-ti spun ca ma respect,dar pot sa-ti spun ca exist si iubesc existenta,ptr ca este venita in lume de la ceea ce numim Tatal.Toti ,noi ,am venit in lume prin"pro arche"(preexistenta) in " arche" (existenta).
Cindva,ortodox era apanajul esenienilor-inseamna adevarat.
Ortodox este termen grec ptr " nozoreu" -de la nazirutha-adevar.
Catolic,este " universal" .Cum se stie ,istoriceste,biserica(fie basileos,fie ekklesia),si-a asumat pe pamint un sens.
Acest sens da nastere in viitor uitarii numelui de Isus,datorita faptelor.Cum spune si companion bible,1611 a. d.,oxford,Isus este numele de rusine,defaimator.(si Dostievski arata o imagine asemenea ,bine inspirata)
Cind Yahweh a sorocit distrugere Sodoma si Gomora,gasim legea divina numita in ebraica " metonimia cauzei"-" au fost distrusi ptr ca inechitatea lor era mare"-arata cauza pusa ca baza a efectului,si este lege divina.Totul are efect si arata cauza.Este fundamentul credintei NT -pistis.
Ortodoxia vine din sursa sarmata ,cu aglomeratiile sale.Ortodoxismul este mai tinar ,daca ne gindim la istorie.
Ca si protestantismul.Ortodoxismul este rafinat,nu omoara,doar neaga.(si arunca afara elemente " dubioase"-v Arsenie Boca,Ghelasi GHe.)
Dar acestea sint institutionalizari .
Sa ma intorc la baza-NT- " imparatia este in voi",si aici intervine metanoia,care este miscarea de esenta a NT si a celor spuse de Crist,ca print al pacii exterioare si " razboiului interior".

60 Re: Isus Cristos a fost evreu evavlios. la data de Dum Mai 25, 2008 7:12 pm

SAVIN

vrajitor
RAMSES...ESTI DIVIN....HOLOCOSTUL NU A EXISTAT....DUPA ZUNDEL, UN GERMAN CARE A FACUT PUSCARIE IN CANADA, A FOST EXPORTAT INAPOI IN GERMANIA, UNDE DUPA CE A MAI FACUT PUSCARIE, CONTINUA SA ZICA CA HOLOCOSTUL NU A EXISTAT.
DECI, DACA HOLOCOSTUL NU A EXISTA, NICI COMUNISMUL NU A EXISTAT, CEASESCU ERA NUMAI UN VIS, CEI PESTE 300000 DE EVREI ROMANI OMORATI IN TRAZNISTIA O POVESTE, CEI 900000 DE EVREI ROMANI CARE TRAIAU IN ROMANIA , DAR NU MAI SANT ACOLO, AU EVAPORAT,DECI NU AU FOST, NICI EU MAI SANT, CA NU AM FOST, SI DESIGUR CA AM MARE INDOIELI DE EXISTENTA TA.
NU SE POATE DUCE O DISCUTIE INTELIGENTA DACA IGNORATI ISTORIA. DACA O IGNORATI, DECI NU SE VA INVATA DIN EA, SI DECI SE VA REPETA.
HOLOCOSTUL ESTE LEGAT DE RELIGIE, PENTRU CA ANTISEMIISMUL SA NASCUT DIRECT DATORITA INVATATURI BISERICI, CARE A PROVOCAT URA, POGROAME, EXILURI REPETATE, SI EVENTUAL SA TRANSFORMAT ACEASTA URA IN HOLOCOST, LA CARE AU PARTICIPAT, DIRECT SAU INDIRECT MILIOANE DE EUROPENI.
A VENIT TIMPUL SA VIZITEZI CAMPURILE DE EXTERMINATIE, IN EXISTENTA INCA, CA MUZEU TRAGIC, UNDE VEI INTELEGE CEA ESTI INCAPABIL ACUMA.

61 Re: Isus Cristos a fost evreu evavlios. la data de Lun Mai 26, 2008 12:38 pm

Vizitato

Vizitator
SAVIN a scris:RAMSES...ESTI DIVIN....HOLOCOSTUL NU A EXISTAT....DUPA ZUNDEL, UN GERMAN CARE A FACUT PUSCARIE IN CANADA, A FOST EXPORTAT INAPOI IN GERMANIA, UNDE DUPA CE A MAI FACUT PUSCARIE, CONTINUA SA ZICA CA HOLOCOSTUL NU A EXISTAT.
DECI, DACA HOLOCOSTUL NU A EXISTA, NICI COMUNISMUL NU A EXISTAT, CEASESCU ERA NUMAI UN VIS, CEI PESTE 300000 DE EVREI ROMANI OMORATI IN TRAZNISTIA O POVESTE, CEI 900000 DE EVREI ROMANI CARE TRAIAU IN ROMANIA , DAR NU MAI SANT ACOLO, AU EVAPORAT,DECI NU AU FOST, NICI EU MAI SANT, CA NU AM FOST, SI DESIGUR CA AM MARE INDOIELI DE EXISTENTA TA.
NU SE POATE DUCE O DISCUTIE INTELIGENTA DACA IGNORATI ISTORIA. DACA O IGNORATI, DECI NU SE VA INVATA DIN EA, SI DECI SE VA REPETA.
HOLOCOSTUL ESTE LEGAT DE RELIGIE, PENTRU CA ANTISEMIISMUL SA NASCUT DIRECT DATORITA INVATATURI BISERICI, CARE A PROVOCAT URA, POGROAME, EXILURI REPETATE, SI EVENTUAL SA TRANSFORMAT ACEASTA URA IN HOLOCOST, LA CARE AU PARTICIPAT, DIRECT SAU INDIRECT MILIOANE DE EUROPENI.
A VENIT TIMPUL SA VIZITEZI CAMPURILE DE EXTERMINATIE, IN EXISTENTA INCA, CA MUZEU TRAGIC, UNDE VEI INTELEGE CEA ESTI INCAPABIL ACUMA.

Ma asteptam la acest raspuns Pacat ca nu pot prezebta alte forumuri caci as face reclama Daca vrei iti trimi PM cu linkul si discutam acolo, caci e dedicat numai acestui suviect

"NU SE POATE DUCE O DISCUTIE INTELIGENTA DACA IGNORATI ISTORIA. DACA O IGNORATI, DECI NU SE VA INVATA DIN EA, SI DECI SE VA REPETA."
Daca citesti mesajele mele vezi ca eu neg multe din istoria. De Ce ? Pai pentru ca e scrisa de oameni, in special de invingatori, nu de adevar.
Si cum am mai zis voi critica si fraza in sine. Literele mari sunt foosite si cu rol de atragere a atentie pentru un argument pe care il consideri mai puternic sau pentruceva la care vrei sa ti se raspunda. Problema e ca tu folosesti numai litere de tipar si asta pentru ca incerci sa ma ataci psihologic nu prin argumente. Stii ce greu imi vine sa ma concentrez asupra celor scrise de tine? Asta imi distrage atentia si nu ma pot concentra saverific argumentele tale. FOloseste mai rar literele de tipar nu tot timpul caci nu pot sa inteleg exact ce vrei. Tura asta o sa fac o exceptie si voi incerca. Tura viitoare nu mai raspund la mesajele tale daca mai contin numai litere mari. Poate imi explici ce sa invat daca inca nu m-ai convins ca a avut loc...

"HOLOCOSTUL ESTE LEGAT DE RELIGIE, PENTRU CA ANTISEMIISMUL SA NASCUT DIRECT DATORITA INVATATURI BISERICI, CARE A PROVOCAT URA, POGROAME, EXILURI REPETATE, SI EVENTUAL SA TRANSFORMAT ACEASTA URA IN HOLOCOST, LA CARE AU PARTICIPAT, DIRECT SAU INDIRECT MILIOANE DE EUROPENI. " Tu ai citit ma ce scrie in NT . Poate imi dai citatele in care ne indeamna Iisus la crima si la ura. Din cate imi amintesc ne indeamna la iubire pana si fata de cei ce ne urasc(in privinta incercarii de ma ataca cu acest fapt doresc sa cititi pe alte topicuri ceea ce am zis despre mine caci parca imi e interzis sa stau sa dau copy-paste in acelasi forum ca sa am un text cu fix aceleasi cuvinte).

"UN GERMAN CARE A FACUT PUSCARIE IN CANADA" stii de ce a facut puscatie macar? Ai auzit de David Irving? a facut puscarie in Austria pentru negarea Holocaustului. Dar de Ion Coja caruia i s-au facut multe procese care pot duce la distrugerea carierei si la colaps financiar. Ai auzit? Cauta pe Google si gasesti mai multe despre ei. E legea aia a negationismului....prin care ni se ia libertatea de a cauta dovezi, automat inseamna ca exista ceva putred cu Holocaustul.

"A FOST EXPORTAT INAPOI IN GERMANIA, UNDE DUPA CE A MAI FACUT PUSCARIE, CONTINUA SA ZICA CA HOLOCOSTUL NU A EXISTAT."
Asta inseamna ca e un om puternic. Nu au reusit sa il indoctirineze si sa credea orbeste ce zic toti evreii. Isi pune si el intrebari logice si ii este atacata pana si libertatea pentru a nu i se da ocazia sa caute dovezi. Foarte democratic, ce pot spune, se apre ca pan la urma sistemul asta democratic e cam subred. Avem cica libertatea de a gandi, dar cand incercam sa exercitam aceasta libertate ne este restricionata. Asta mie imi ridica mari intrebari.

"DECI, DACA HOLOCOSTUL NU A EXISTA, NICI COMUNISMUL NU A EXISTAT, CEASESCU ERA NUMAI UN VIS,CEI PESTE 300000 DE EVREI ROMANI OMORATI IN TRAZNISTIA O POVESTE, CEI 900000 DE EVREI ROMANI CARE TRAIAU IN ROMANIA , DAR NU MAI SANT ACOLO, AU EVAPORAT,DECI NU AU FOST, NICI EU MAI SANT, CA NU AM FOST, SI DESIGUR CA AM MARE INDOIELI DE EXISTENTA TA."
Mijloace de astea cu psiholoie inversa sa folosesti la copii de 10 ani nu la mine. Adica ce te face sa crezi ca Holocaustul(presupusul) e mai presus de comunism si de alte lucruri? Asta se incearca in special prin mass-media, si mai subtil prin legi, sa ne faca unii sa cred. Imi pare rau dar aceasta indoctrinare nu merge si la mine.
Comunismul e o alta discutie si nici nu se spune despre morile din lagarele din Siberia care sunt mult mai multe si mai dureroase. Se face recalma la acest Holocaust si la evrei care in general detin mai toate institutiile(exemple ai multe televiziuni din America care au ca patroni evrei. Mai multe despre aceste detalii iti dau pe celalalt forum caci nu stau acuma sa iti copiez toate numele. Cine mai doreste linkul sa imi dea mesaj personal si il dau cu mare palcere.)Vezi cine a introdus comunismul si ce au spus evrei despre el..ai grija ca evreii l-au creat si pentru asta am si repulsii fata de ei, caci ei ni la-u adus in Romania.
Te rog nu mai folosi astfel de mijloace si ceea ce spui tu e o presupunere nu o dovada. VREAU DOVEZI(uite ceva care merita scris cu litere mari).

"A VENIT TIMPUL SA VIZITEZI CAMPURILE DE EXTERMINATIE, IN EXISTENTA INCA, CA MUZEU TRAGIC, UNDE VEI INTELEGE CEA ESTI INCAPABIL ACUMA."
Stii cat as vrea asta....dar daca apoi incerc sa gasesc si dovezi legea ma ataca. Intru si eu la puscarie, pana si ce zic acuma e impotriva legii si sunt pasibil de inchisoare pentru ca incalc o lege aberanta care ne ia dreptul la cercetare si la libera gandire.

62 Re: Isus Cristos a fost evreu evavlios. la data de Lun Mai 26, 2008 12:42 pm

Vizitato

Vizitator
O intrebare : Cum trimit mesaj pesonal? caci nu exista link pe numele persoanei si nici la MESSAGES nu am gasit unde imi zice ca e compunerea mesajului.

Gata gasii....problema e ca nu ma lasa administratorul. Cauta pe google "coltul antisemitilor" si o sa gasesti acolo argumentele si ai ceva de citit. Argumenetele mele le vezi in ultimele 2-3 pagini iar restul el gasesti in celelalte vro 18 pagini.
Sper sa mi se lase dreptul de a directiona pe cineva spre alt subiect ca e mult daca incep sa dau copy paste.

Ultima editare efectuata de catre Ramses_90 in Lun Mai 26, 2008 12:47 pm, editata de 1 ori

63 Re: Isus Cristos a fost evreu evavlios. la data de Lun Mai 26, 2008 12:44 pm

Vizitato

Vizitator
SAVIN a scris:RAMSES...ESTI DIVIN....
Nu sunt divin. Sunt doar un critic si acest text al tau e unul foarte usor de criticat caci am mai vazut enorm de multe precum el. M-am plictisit sa critic acest tip de text. VEzi ca si replica asta are rol de convingere. Incerci iar sa folosesti psihologie inversa si nu merge la mine.

64 Re: Isus Cristos a fost evreu evavlios. la data de Lun Mai 26, 2008 12:59 pm

SAVIN, ia in consideratie te rog ca domnul Ramses are numai 17 anisori, desigur ca mai are o multime de invatat si pe moment este posibil ca trece un timp in care este cam lipsit de atentie si spera sa o obtina cand si daca va reusi in proiectul lui de explicarea antisemitismului.

65 Re: Isus Cristos a fost evreu evavlios. la data de Lun Mai 26, 2008 1:07 pm

Vizitato

Vizitator
Der Bedeu a scris:SAVIN, ia in consideratie te rog ca domnul Ramses are numai 17 anisori, desigur ca mai are o multime de invatat si pe moment este posibil ca trece un timp in care este cam lipsit de atentie si spera sa o obtina cand si daca va reusi in proiectul lui de explicarea antisemitismului.

Vezi ca ma oblici sa te critic. Am crezut ca momentul scuzei e unul incer dar acuma folosesti varsta mea ca argument. Ce te face sa crezi ca imi esti superior daca esti mai in varsta? Daca vrei sa demonstrezi ca esti superior demonstreaza ca argumente acelor site-uri sunt false si sa imi explici legea negationismului.
Ce crezi ca daca sunt mai tanar sunt si mai naiv? O data cu varsta nu descoperi adevarul ci doar o mica parte. Nu te-ai intrebat de ce nu toti oamenii maturi nu sunt de acord cu tine? Daca mai continui cu varsta ca argument impotrivacelor zise de mine s=ar putea sa desfiintez un pic mai mult tot ce zici. Pana acuma am incercat sa tin departe repulsiile mele fata de voi dar nu aratati semne de respect. Cum am zis mai aveti de lucru la demonstrarea Holocaustului si prin faptul ca introduceti legi precum cea a negationismului. Faptul ca imi puni intrebari cu astfel de masuri inseamana cu sunt naiv? eu cam asta am inteles. Si am mai inteles din modul tau de prezentare ca tu detii adevarul si nu altcineva. Mai lucreaza si la asta.

66 Re: Isus Cristos a fost evreu evavlios. la data de Lun Mai 26, 2008 1:43 pm

Vizitato

Vizitator
"desigur ca mai are o multime de invatat " asta uitai sa comentez Smile, Un lucru am invatat pana acuma si de care sunt sigur. Intreaga ta viata ai sa inveti. Si cu cat de aprofunzezi cat ma mult intr-un domeniu iti dai seama cat de putine cunosti in acel domeniu. Asa ca "desigur ca mai are o multime de invatat " se aplicata atat pentru mine cat si pentru tine. O sa contiunui cu citicile, poate ar trebui sa incerci sa le desfiintezi dar fii atent sa nu imi dai ocazia sa critic iar:). Omul cat traieste tot invata.

P.S. citeste un pic si sursele mele si fa abstractie ca esti evreu(cer si eu lucruri aproape imposibile lol: ) si verifica logica lor Daca tot trebuie sa avem o gandire logica.

67 Re: Isus Cristos a fost evreu evavlios. la data de Lun Mai 26, 2008 1:52 pm

Vizitato

Vizitator
Aa...iar uitai ceva. Sa va dau si pretextul Holocaustului si ce consider eu cu adevarat motivul acelor legi.
In caz ca nu stiati evreii au castigat 6000 de marci germane de la Germania pentru fiecare presuspus evreu ucis si 1500 de la Austria. Logic ca o sa apara astfel de legi, doar altfel ar trebui sa returneze banii.... si nu e asa frumos............
Ar trebui sa va explic si ce inteleg eu prin Holocaust adica mai exact ce ne invata mass-media ca e Holocaustul.
Holocaustul presupune moartea a 6 mil de evrei, in privinta numarului aparand destule dovezi ca este fals. Dar ce sa facem, comunitatile evriesti si statul SUA(sclav al Isrealului. asta se vede prin interventia in Palestina desi ONU nu e de acord cu acest lucru.) nu ne lasa sa aflam cum sta treaba aici.

68 Re: Isus Cristos a fost evreu evavlios. la data de Lun Mai 26, 2008 2:43 pm

SAVIN

vrajitor
UN COPIL TREBUIE EDUCAT!
in momentul de fata sant un numar de oameni care cred ca:
-pamantul ar fi trebuit sa se distruga in anul 2000, sau cel putin minimum toate calculatoarele ar fi trebuit sa se opreasca, dar nu a fost.
-ca evrei au, conduc si vor conduce lumea. exemplele nu lipsesc.. si dealfel este extraordinar, nui asa, ca asa un popor super inteligent, super talentat, super educat conduce lumea. de aia, cu o populatie globala de numai 16 milioane, evrei conduc aceasta lume unde se afla miliarde de oameni.de aia toti au ochi pe acesta tara de marimea unui timbru, israel, de aia in romania nu deranjeaza turcul, francezul, italianul sau francezul care investeste in romania, dar evreul deranjeaza.
-in timp ce restul lumi, ori dormeau or erau betivi,or se omorau in razboaie idioate, ca primul razboi mondial, ca razboiul cu caractere religioase, de 100 de ani, etc. evrei au inceput revolutia industriala, au creat revolutia bolsevica, au developat america intr-o super putere, au inventat energia atomica, care ca si un cutit, poate taia painea sau un om, au creat sistemul bancar international,fara de care o economie moderna nu putea functiona, au dat lumi legile de baza pe care se bazeaza toate sistemele legale internationale, au creat conceptul ca bani de hartie si monezile sa aibe o garantie de valoare in aur, au creat si developat stiintele necesare de a pune un om pe luna, au developat medicina, ai developat artele, fiind cei care au developat industria de filme,radio si televiziune, au developat conceptul de bursa comerciala care a adus capitale pentru developare, care a adus belciug tarilor participante, au introdus idea de schimburi libere intre tari (free trade), baza pieti comune europeene, au condus spre developare chinei intr-un viitor urias economic, daca nu este deja.acuma inpung vietnam ca viitoare putere economica.
-descoperirea americi de colombus, un marano, adica un evreu trecut la crestinism, era si ea o intreprindere evreiasca,subentionata de evrei, in cautare evreilor din india, in urma inchizitiei care cerea evreilor sa parasesca spania.
-fara evrei, tarile se usuca. fapt istoric,
egyptul faraonilor, cea mai puternica tara atuncea devenita asa datorita evreilor, cade in mare saracie dupa plecarea evreilor.
la fel cu spania, , care isi pierde locul in lume, in timp ce turcia care a primit pe evrei cu bratele deschise, a devenit o imperie.
america a devenit o putere mondiala direct legata de emigratia in masa evreilor din rusia si polonia, si mai tarziu din europa de vest, ca germania, si mai tarziu datorita unei emigrati de israelieni.
toate tarile fost comuniste, care si-au pierdut evrei, ca romania, au cazut intr-o saracie de foame, si unele tari isi revin incet cu incetul, datorita reintoacerei in numar mic a evreilor.chiar sub regimul comunist, daca evrei ar fi ramas pe loc, situatia ar fi fost complect altfel.
pamantul israelului este verde si bogat numai cand evrei sant acolo. cand evrei au fosat trimisi in exil, tara ,timp de 2000 de ani, sub arabi, imperia otomana, imperia bizantina, si englezi a ramas o mare farfurie plina de praf si nisip. odata ce evrei au revenit, miracol, israelul a redevenit o tara de exemplu in agricultura, unde paduri cresc unde odata era numai nisip..
-am un unchi, il cheama max, locuieste inttel aviv. originar din polonia, cand a isbucnic razboiul al doilea mondial, el a fugit in rusia , indepartanduse de fortele germane. dupa razboi a revenit la el, si a gasit ca toata familia lui, TOTI, au pierit in holocost. dar cum tu vrei sa crezi ca holocostul este o poveste, uitate sub patul tau, ca poate familia lui se ascunde acolo.oasele lor.
-poate stiind ca asa uni ca tine, ,vor sustine ca holocostul nu sa intamplat, nemti au avut grije sa fotografieze si sa filmeze tot cea ce ei au facut.ca erau mandri de faptele lor. munti de scheletoane, oameni impuscati in serie, vagoane de tren pline de evrei care plecau pline si se intorceau goale, evrei care disparea peste noapte din sate, orasele si orase. evrei luati in mijlocul zilei din casele lor, ca in budapest, paris, si in moldeova noastara draga si scumpa.
documentatia este enorma. asa de enorma, ca exista un film documentar de 8 ore, se numeste SOAH, incearca sa-l gasesti, ca te vei lamuri pe viata.
sa nu mai vorbim de sute de miliarde de dollar care au zacut in bancile elvetiene, unde victimele holocostului nu au revenit nici o data sa-si ia bani.
in plus, marele realizator de filme spilberg, de multi, inregistreaza pentru istorie, povestilor celor care vor muri in curand, povestint in direct ce sa intamplat.ce li sa intamplat.
in israel ca si in capitala americi ai museie istorice cu filme, fotografi si documente.originale. create de nemti insasi.
dar cel mai important este faptul ca exista documntele precise tinute de germani a unei intalniri a guvernului german,unde sa hotarat holocostul ca project politic, in amanunte.
holocostul a existat pentru ca :au disparut 6 milioane de evrei, lasant famili intregi decimate, lasand comunitati intregi distruse, lasand oameni sa se plimbe toata viata cu un numar ars pe brat, ca animalele, procesul de nuremberg, unde victimele au aparut in fata curtei internationale de justitie.campurile de exterminatie care mai exista ca muzue, unde poti vedea parul taiat, pantofi, geamandanele, dinti, paopusile, in munti inalti, luati de la victime. si poti vedea sobele unde corpurile erau arse, si BAILE unde oameni era gazati.
fotografiile luate de eliberatori, fie ca erau rusi, englezi, americani sau canadieni. oameni asa slabiti, ca mancand mureau. munti de morti, aproape schekletoane, munti de cenuse de corpurile arse. cisterne cu gazul folosit pentra a omora.
daca holocostul nu ar fi exista, germania nu at fi platit cei care au iesit cu viata si israelului milioane de miliarde de dollari, euro, marci in despagubiri. inclusiv manma mea care nu mai este, dar care a primit o pensie de la germani de 1100 euroi pe luna.
daca mai continui sa zici ca holocostul nu a fost, fara sa mai intai te educi bine despre istoria perioadei, vei fi considerat or prost, incult, ignorant sau pur si simplu un antisemit, ca cei care fac perte din superba miscare asa numita GARDA DE FIER,in romania, sau de superba miscare de NEO-NAZISTI,in germania, sau de superba miscare de ALBI SUPREMI,in america etc.
dar daca ai numai 17 ani, te scuzm ca creierul tau mai este gol. inchipiutui ce o sa ai in creier inca 40 de ani. cata invatatura in plus, cate cunostinte in plus, carte experienta de viata in plus, cate voiajuri in plus,si cand si daca in 40 de ani vei vedea ce scri tu acuma, or te vei prapadi de ras sau vei izbucni in plans.indiferent, iti va fi rusine.
internetul nu este o universitate. internetul contine multe si multi, inclusiv aiuriti, nebuni, criminali, hoti, predatori sexuali, mincinosi, anti tot ce vrei, etc. nu din internet vei primi o educatie buna. cauta o biblioteca buna, cauta profesori de istorie. cauta cei care mai fiind in viata, mai pot sa-ti povesteasca ce sa intamplat.
sant o multitudine de carti, pline de documente, fotografi, despre holocost. daca intradevar vrei sa sti, poti.
dar daca hotarasti sa te joci cu , scuzama, cacat, este clar ca vei pute urat.
uite ca ti-am scris cu litere mici ca sa nu iti sifonez psihologia ta.

69 Re: Isus Cristos a fost evreu evavlios. la data de Lun Mai 26, 2008 4:29 pm

I-mi pare rau ca asa ai primit ce am scris. Nu am scris ca sa te injosesc si nu ca sa ma fac mai destept insa in viata, n`ai ce face, conteaza si experienta. Pe drumul vietii te intalnesti nu numai cu oameni buni ci si cu rai care vad pe altii vinovati pentru esecurile lor care sunt din cauza ca ei au "fishelat". "Vinovatii" traditionali au fost sute ai mii de ani evreii deoarece nimeni nu a avut grija de ei. Evreii se puteau gonii,batea si chiar omora. Ca situatia antisemitilor nu se inbunatatea? nu-i nimic, avem alti evrei...
Ceace insiri tu aci despre aceia crima de umanitate contra evreilor di Europa care casicum nu s`a intamplat, asta nu ca este un bun motiv ca sa fi inchis la inchisoare in majoritatea tarilor civilizate din lume ci asta este si o ideie stranie care se potriveste la o persoana primitiva lipsita de inteligenta.
Unul din cele mai mari lagare de concentrare german pe pamantul Poloniei este AUSHWITZ. Acolo au si fost gazati si arsi in crematoare milioane de evrei. Locul a fost prefacut in muzeu in care sute de mii de tineret din toata lumea viziteaza in fiecare an. I-ti recomand calduros sa vizitez lagarul.Poate asta i-ti va deschide ochii.

De unde rautatea asta cand isinuezi ca evreii au primit bani pentru fiecare evreu care au spus ca a fost ucis?
La muzeu vei putea vedea sapun care nemtii au facut din carnea victimilor...

70 Re: Isus Cristos a fost evreu evavlios. la data de Lun Mai 26, 2008 5:01 pm

Vizitato

Vizitator
Der Bedeu a scris:I-mi pare rau ca asa ai primit ce am scris. Nu am scris ca sa te injosesc si nu ca sa ma fac mai destept insa in viata, n`ai ce face, conteaza si experienta. Pe drumul vietii te intalnesti nu numai cu oameni buni ci si cu rai care vad pe altii vinovati pentru esecurile lor care sunt din cauza ca ei au "fishelat". "Vinovatii" traditionali au fost sute ai mii de ani evreii deoarece nimeni nu a avut grija de ei. Evreii se puteau gonii,batea si chiar omora. Ca situatia antisemitilor nu se inbunatatea? nu-i nimic, avem alti evrei...
Ceace insiri tu aci despre aceia crima de umanitate contra evreilor di Europa care casicum nu s`a intamplat, asta nu ca este un bun motiv ca sa fi inchis la inchisoare in majoritatea tarilor civilizate din lume ci asta este si o ideie stranie care se potriveste la o persoana primitiva lipsita de inteligenta.
Unul din cele mai mari lagare de concentrare german pe pamantul Poloniei este AUSHWITZ. Acolo au si fost gazati si arsi in crematoare milioane de evrei. Locul a fost prefacut in muzeu in care sute de mii de tineret din toata lumea viziteaza in fiecare an. I-ti recomand calduros sa vizitez lagarul.Poate asta i-ti va deschide ochii.

De unde rautatea asta cand isinuezi ca evreii au primit bani pentru fiecare evreu care au spus ca a fost ucis?
La muzeu vei putea vedea sapun care nemtii au facut din carnea victimilor...

Prima intrebare? ai citit dovezile de pe acel site? Ideea cu sapunul a fost atacata de extrem de multi oameni "de stiinta. Insusi ideile prezentate acolo nu sunt spuse de crestini si de oameni de stiinta. Dupa ce s-au gasit dovezi despre care e atestat ca Holocaustul nu ar fi avut loc atunci oamenii aceia au fost inchisi pentru ca indoctrinarea celorlalti sa nu poate fi desfiintata. Deschide si tu ochii si pune-ti mai multe intrebari nu lua de-aiurea tot ce zic invingatorii la cel de-al II Razboi Mondial. Cauta logica in aceste legi, in faptul ca suntem atacati constant cu filme despre cat au suferit saracutii de evrei. Oare chiar au suferit? Dar despre suferintelor celelalte nationalitati de ce nu se fac filme? De ce nu se fac mai multe filme ca sa prezinta un HOLOCAUST ADEVARAT, cel din Japonia in care americanii au aruncat bomba atomica si au facut lucruri mult mai grave decat nazistii. De ce nu se pomesneste si nu se fac filme despre crimile Comunismului din lagare din Siberia care sunt mult mai numeroase? Asta nu iti ridica intrebari? Sau credinta orbeasca functioneaza excelent? Ceea ce facea comunismul acu cateva decenii se face acuma cu Holocaustul, numai ca tura asta au imbracat actiunile lor intr-o patura mai "nobila". SUntem aruncati in inchisoare daca negam asa numitul "adevar istoric" despre ce se presupune ca au suferit evreii...... Ei bine uita ca aceste metode de privare a libertatii de cercetare si de gandire imi ridica mari intrebari.

"La muzeu vei putea vedea sapun care nemtii au facut din carnea victimilor..." Si imi vor oferi cei de la muzeu ocazia sa cercetez acel sapun intr-un laborator? Ca sa vad cu ochii mei? Sa-mi spui daca imi vor oferi ca sa pot si eu cerceta valabilitatea acestei presupuneri.

1"De ce nu mai auzim ca germanii au fabricat sapun, abajururi pentru lampi sau sei de calarie din cadavrele evreilor? Sa fie oare pentru ca informatiile moderne din sfera medicinei legale si biologiei demonstreaza imposibilitatea sustinerii acestor afirmatii?"

"Acolo au si fost gazati si arsi in crematoare milioane de evrei." Vezi ca mai e de lucru la valabilitatea camerelor de gazare si la ce au zis martorii evrei. Se cam contrazic cu ceea ce spune stiinta. Ciudat....iar imi pun intrebari

71 Re: Isus Cristos a fost evreu evavlios. la data de Lun Mai 26, 2008 5:03 pm

Vizitato

Vizitator
HOLOCAUSTUL CONSTA in trei elemente de baza:

1. Aproximativ 6 milioane de evrei au fost ucisi in mod deliberat.
2. Aceste crime au facut parte dintr-un program de stat finantat de Al Treilea Reich, program al carui scop final a fost eradicarea poporului evreu.
3. Cea mai mare parte a acestor crime s-a produs in „lagare ale mortii”, iar principalele instrumente au fost camera de gazare si Zyclon B, un pesticid comercial avand ca principiu activ activul cianhidric.

Nu exista nici o indoiala ca Al Treilea Reich dispunea de mijloacele administrative pentru a pune in practica aceste ucideri in masa. Uniunea Sovietica, cu o dotare semnificativ inferioara, a putut ucide un numar mult mai mare de oameni. Mai mult, armata germana a omorat cel putin zece milioane de soldati ai inamicilor sai puternic inarmati, de-a lungul celui de-Al Doilea Razboi Mondial. Prin urmare, uciderea a 6 milioane de oameni neinarmati nu putea ridica nici o problema pentru Germania nazista, stat dezvoltat industrial si eficient la nivel birocratic; dimpotriva, ar fi fost usoara.

Indoielile mele legate de Holocaust nu sunt centrate pe “daca s-ar fi putut intampla”, ci pe “daca s-a intamplat”. Multe din indoieli provin din faptul ca stiu ca s-ar fi putut intampla, dar in nici un caz in modul in care este prezentat in literatura “oficiala”.

Face parte din traditia Occidentului in chestiuni legale, stiintifice si intelectuale, ca cei care afirma trebuie sa dovedeasca, in timp ce aceia care nu sunt de acord nu trebuie sa prezinte nicio dovada. In cazul Holocaustului, traditia a fost intoarsa cu susul in jos. Pe deasupra, chiar si exprimarea indoielii se poate transforma intr-o pedeapsa legala, in ruinarea carierelor si a vietilor unor oameni, in cel putin 11 state asa-zis democratice,.

Mai jos sunt prezentate, intr-o ordine aleatorie, o serie de “probleme” pe care le am, legate de Holocaust. Chiar daca acestea ar fi clarificate, pana la acceptarea Holocaustului mai am cale lunga de strabatut.

1. De ce au supravietuit Elie Wiesel si un numar mare de evrei, daca era interesul celui de-Al Treilea Reich sa elimine orice evreu pe care a pus mana? Elie Wiesel a fost prizonier cativa ani, alti evrei au supravietuit si mai mult. Majoritatea acestor “supravietuitori” erau oameni obisnuiti si nu aveau nici o experienta speciala pe care nemtii sa o poata folosi ca o contributie la efortul lor de razboi. Nu aveau deci nici un motiv logic pentru care sa ii lase in viata. Insasi existenta a peste un milion de supravietuitori, din care unii traiesc si astazi, contrazice unul din fundamentele Holocaustului - respectiv ca germanii duceau politica de a elimina orice evreu pe care puneau mana.

2. De ce nu exista nici o mentiune despre Holocaust in cele 6 volume din “Istoria celui de-al Doilea Razboi Mondial” a lui W. Churchill? Aceeasi intrebare se pune si in cazul memoriilor de razboi ale lui De Gaulle sau Eisenhower, sau ale altor autori care au scris despre Al Doilea Razboi Mondial. Aveti in vedere ca toate acestea au fost scrise la ani de la terminarea razboiului, si deci dupa ce Holocaustul a fost chipurile demonstrat, la procesul de la Nurenberg. Referitor la Holocaust, tacerea acestor “cunoscatori” este asurzitoare!

3. Ce cautau la Auschwitz o infirmerie si un bordel daca la Auscwitz era un lagar al mortii?

4. De ce s-ar fi chinuit germanii sa adune evreii din cele mai indepartate zone ale imperiului lor si sa-i duca in lagarele mortii, la sute de mile departare, pentru ca apoi sa-i execute imediat dupa sosire? Pentru aceasta, nazistii trebuia sa foloseasca mult personal si importante stocuri, in timp ce purtau un razboi pe doua fronturi. Nu era mai usor sa-i execute pe loc, in spiritul legendarei eficiente germane?

5. De ce nici dupa 60 de ani istoricii nu au putut gasi nici macar un document nazist care sa faca referire la Holocaust? Ar trebui sa-l credem pe Raul Hilberg, care sustine ca in locul ordinelor scrise era “o incredibila comunicare la nivel mental” intre zecile de mii de oameni care trebuia sa se coordoneze pentru a pune in practica o actiune de asemenea anvergura?

6. Cum de se avanseaza in continuare cifra de 6 milioane de evrei ucisi, cand numaratoarea mortilor de la Auschwitz, lagarul cel mai cunoscut din gulagul holocaustului, a fost redusa imediat dupa razboi de la circa 3 milioane de morti la ceva mai putin de 1 milion? De ce multi raspund acestei observatii prin: “Ce conteaza daca e vorba de 6 milioane sau de 1 milion?”. Diferenta e de 5 milioane. O alta diferenta este ca poti primi 3 ani intr-o inchisoare din Austria… intrebati-l pe David Irving [1]!

7. Toate codurile Germaniei din timpul razboiului au fost descifrate, inclusiv cele folosite pentru a trimite rapoartele zilnice de la Auschwitz la Berlin. Aceste rapoarte nu fac nici o referire la executii in masa, si nici macar nu sugereaza pe departe desfasurarea unui program de genocid. S-a spus ca germanii au folosit un cod eufemistic atunci cand discutau despre programul de exterminarea a evreilor (ex. solutia finala, tratament special, remodelare etc.) Pentru ce era nevoie sa foloseasca un astfel de cod atunci cand discutau intre ei, asta doar daca nu se gandeau ca Aliatii le-au spart deja codurile?

8. Panza freatica se afla la 18 inci sub nivelul terenului unde se pretinde ca au existat gropi uriase pentru arderea a zeci de mii de cadavre.

9. Initial, s-a pretins ca executiile in masa in camere de gazare au avut loc pe teritoriul Reichului (Dachau, Bergun-Belsen). “Dovada” acestei afirmatii a fost la fel ca si cea oferita pentru alte lagare, localizate in Polonia ocupata. Totusi, fara nici o explicatie, la inceputul anilor ‘60, ni s-a spus ca toate lagarele mortii se aflau, de fapt, in Est, in Polonia, adica departe (pe atunci) de ochii curiosi ai cercetatorilor din Vest.

10. Nimeni nu a putut sa impace depozitiile martorilor care spun ca personalul intra in camerele de gazare fara costum de protectie, dupa 20 de minute, cu realitatea ca Zyclon B este un pesticid fumigant cu efect letal inca cel putin 24 de ore de la eliberare. In plus, chiar si dupa 24 de ore, corpurile insele ar fi ramas suficient de contaminate cu acid cianhidric incat sa ucida pe oricine le-ar fi atins fara sa poarte costum de protectie.

11. De ce nu mai auzim ca germanii au fabricat sapun, abajururi pentru lampi sau sei de calarie din cadavrele evreilor? Sa fie oare pentru ca informatiile moderne din sfera medicinei legale si biologiei demonstreaza imposibilitatea sustinerii acestor afirmatii?

12. De ce nu mai auzim ca un mare numar de evrei a fost exterminat in camere uriase cu aburi sau prin electrocutare pe gratare speciale? “Dovada” acestor afirmatii a fost prezentata la procesul
de la Nurenberg si a trimis oameni dupa gratii.

14. Elie Wiesel a fost descris ca “Apostolul aducerii aminte”, dar in cartea sa de memorii “Noaptea”, referitoare la perioda captivitatii de la Auschwitz, nu face nici o mentiune a acum faimoaselor camere de gazare. Nu este ca si cum Evangheliile n-ar face referire la Cruce?

15. Aproape fiecare supravietuitor a facut referire la Dr. Mengele, care l-ar fi examinat personal la Auschwitz.

16. Potrivit marturiilor supravietuitorilor, sute de mii de evrei au fost executati la Treblinka si apoi ingropati in gropi comune uriase, situate in zonele din jur. Atunci de ce verificarile amanuntite, cu unde sonore, arata ca aceste presupuse “locuri de odihna ale Holocaustului” nu au mai fost “deranjate” cel putin de dinainte de ultima era glaciara?

17. Principala dovada a Holocaustului ramane marturia supravietuitorilor, asadar dovezile au greutate putina sau deloc. Cele mai bune dintre acestea au fost apreciate de Jean Claude Pressac [2] ca fiind aproape “urme penale”. Chiar si judecatorul Grey, care a condus procesul Irving-Lipstadt [1] isi arata surprinderea ca “dovezile” Holocaustului sunt “atat de subtiri”. Pentru a-l parafraza pe Arthur Butz, “o crima de o asemenea magnitudine ar fi lasat un munte de dovezi”. Deci, unde sunt acestea? Mai multe dovezi au fost prezentate la procesul lui OJ Simpson - si el a fost gasit nevinovat!

18. De ce Revizionismul Holocaustului este infractiune criminala in cel putin 11 tari? Ce alt adevar istoric mai are nevoie de amenintarea cu inchisoarea sau cu distrugerea carierei, pentru a se mentine? Cineva care si-ar exprima scepticismul fata de afirmatiile oficiale ale Chinei, care sustine ca a suferit o pierdere de peste 35 de milioane de vieti in cel de-Al Doilea Razboi Mondial, ar trebui trimis la inchisoare?

19. De ce istoricii “holocaustologi” sustin ca negarea Holocaustului este similara cu negarea sclaviei sau cu a pretinde ca Pamantul este plat? Principalii revizionisti sunt savanti de prima mana cu diplome de la cele mai mari universitati ale lumii. Exista oameni comparabili printre cei care sustin ca Pamantul este plat si ca sclavia nu a existat niciodata?

20. Cei care promoveaza Holocaustul si-au exprimat ingrijorarea fata de amintirea Holocasutului, dupa moartea ultimului supravietuitor. De ce istoricii care s-au ocupat de Razboiul Civil din SUA nu au exprimat temeri similare, de vreme de ultimul supravietuitor al conflictului a murit in 1959?

21. Supravietuitorii Holocaustului au depus marturie ca au vazut fumul care iesea de la crematorii, pe masura ce cadavrele erau arse. Unii martori au declarat ca puteau sa-si dea seama de originea victimelor dupa culoarea fumului care iesea. Cum pot fi impacate aceste afirmatii cu faptul ca un crematoriu care functioneaza corect nu produce fum de nici un fel?

22. Potrivit versiunii oficiale a Holocaustului, sute de mii de evrei maghiari au fost stransi la jumatatea anului 1944 si trimisi la Auschwitz, unde cei mai multi au fost gazati imediat dupa sosire. Corpurile acestora ar fi fost arse in aer liber cu benzina. De ce nu exista nici o dovada a existentei acestor ruguri uriase in fotografiile de inalta rezolutie facute de avioanele Aliatilor care survolau zona zilnic in acea perioada? Mai mult, de ce nu au fost gasite ramasite, stiut fiind ca arderea in aer liber, chiar si atunci cand se foloseste benzina, nu poate distruge complet un cadavru?

23. In toate lagarele eliberate s-au gasit resturi de cadavre. Exista macar un singur raport de autopsie ori alta dovada legala care sa demonstreze ca moartea ar fi fost provocata prin otravirea cu gaze toxice?

24. Numarul de victime ale Holocastului se bazeaza exclusiv pe statisticile demografice oferite de surse evreiesti. A fost facut vreun studiu demografic independent care sa arate ca la finele razboiului “lipseau” 6 milioane de evrei?

25. De ce inspectiile facute in timpul razboiului de Crucea Rosie in lagare nu fac nici o referire la crime in masa? E nevoie de multa credulitate pentru a crede ca astfel de crime ar fi putut fi ascunse. Explicatia este ca fie aceste crime nu s-au produs, fie Crucea Rosie a fost complice prin ascunderea lor.

26. De ce nu s-a facut niciun efort pentru a se raspunde rapoartelor Leuchter? [3]

27. “Holocaustul a fost posibil din punct de vedere tehnologic pentru ca s-a intamplat”. De ce acest argument penibil, falit din punct de vedere intelectual, este considerat de promotorii Holocaustului drept adevar istoric, drept un raspuns suficient la dovezile contrare, tot mai numeroase, aduse de revizionism?

28. Ce alt adevar istoric se bazeaza in asa masura ca Holocaustul pe declaratiile “martorilor oculari”? De ce nici unul dintre acesti martori nu a fost supus unei examinari incrucisate?

29. In versiunea oficiala a Holocasutului, evreii au fost indiferenti fata de soarta lor aproape pana la sfarsit, atat de experimentati erau nazistii in a-si pacali victimele. Cum poate fi impacata aceasta ignoranta cu faptul ca de-a lungul istoriei, evreii, ca si grup, au fost cei mai informati oameni de pe planeta si au avut acces la cele mai inalte esaloane ale puterii?

Explica-mi prin dovezi nu marturii aceste afirmatii. DOVEZI.

Si explica-mi si urmatoarele lucruri si care e logica ta pentru care au avut de suferit urmatorii oameni.

[1] David Irving, revizionist britanic, actualmente inchis in Austria pentru negationism.

[2] Jean Claude Pressac, revizionist francez.

[3] Fred Leuchter, specialist american in camere de gazare, autor al unor rapoarte stiintifice din care rezulta imposibilitatea folosirii camerelor de gazare pentru uciderea evreilor in timpul holocaustului. Cariera i-a fost ruinata in procese intentate de “Industria holocaustului” dupa publicarea rapoartelor.

72 Re: Isus Cristos a fost evreu evavlios. la data de Lun Mai 26, 2008 5:07 pm

Vizitato

Vizitator
Savin, sincer nu meriti efortul. La cate atacuri sunt in acest text scris de tine....SPER SA INTERVINA SI UN MODERATOR. Nu .... deja am tras o concluzie cu tine domnule superior. E prea mult pentru mine sa ma cobor, scuze sa ma ridic la nivelul tau. Prea mult...
Mare lucru a spus Einstein si era evreu, dar unul cu adevarat inteligent. Universul si prostia sunt infinte, dar de Univers nu era sigur.......Mare adevar.
Macar Der Bedeu trateaza si cu putin respect ce zic eu si pentru asta, chiar daca am simtit unele insulte, trebuie sa ii acord si ceva respect si de asta si continui sa ii dau argumentele mele. Dar tie........Nu pot esti prea "superior". lol!

73 Re: Isus Cristos a fost evreu evavlios. la data de Lun Mai 26, 2008 6:50 pm

salom leha.derbedeu,,,,,scrie corect numele iisus te rog frumos.am respect pt israel(chiar mi dor de cand nu am fos pe acolo) bay,,,

74 Re: Isus Cristos a fost evreu evavlios. la data de Lun Mai 26, 2008 7:03 pm

frate ramses, "nu arunca margaritarele in gura porcilor" Doamne ajuta!

75 Re: Isus Cristos a fost evreu evavlios. la data de Lun Mai 26, 2008 7:05 pm

frate ramses, "nu arunca margaritarele in gura porcilor" Doamne ajuta!

Continut sponsorizat

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus  Mesaj [Pagina 3 din 7]

Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum