Forum de spiritualitate

Ultimele subiecte
» Mai este cineva pe aici?
Dum Aug 11, 2013 8:58 am Scris de Tudorel666

» CRESTINI fara denominatiune
Sam Mar 09, 2013 7:18 pm Scris de crestinul

» Cine este in realitate Isus!
Dum Iul 08, 2012 2:11 pm Scris de Fairy

» NOSTALGII...poezii de Mihai LEONTE
Dum Iul 08, 2012 2:06 pm Scris de Fairy

» Ok
Mier Iun 16, 2010 11:37 am Scris de Tudorel666

» ARMONII MAJORE 2010...autor Mihai LEONTE
Mar Iun 15, 2010 3:42 am Scris de Mihai LEONTE

» vizitati
Lun Iun 14, 2010 9:59 am Scris de padawanu

» REVERII ADVERSE...poezii de Mihai LEONTE
Joi Iun 10, 2010 4:16 am Scris de Mihai LEONTE

» SCRIERI INOCENTE...de Mihai LEONTE
Vin Iun 04, 2010 4:05 pm Scris de Mihai LEONTE

» Cenzura istoriei!!!
Joi Iun 03, 2010 6:37 pm Scris de Ancuta

» Distihurile lui Bujor...autor Mihai LEONTE
Mar Mai 25, 2010 3:28 am Scris de Mihai LEONTE

» Despre crestinismul originar
Lun Mai 24, 2010 11:41 am Scris de Tudorel666

» Dorurile mele
Sam Mai 22, 2010 11:39 am Scris de Tudorel666

» VALENTE MEDII...poezii de Mihai LEONTE
Mier Mai 19, 2010 4:24 am Scris de Mihai LEONTE

» MIRAJELE ALBASTRE...poezii de Mihai LEONTE
Mier Mai 12, 2010 4:18 pm Scris de Mihai LEONTE

» APOGEUL METAFORIC...poezii de Mihai LEONTE
Dum Mai 09, 2010 7:04 am Scris de Mihai LEONTE

» RENASTEREA ZAMOLXIANISMULUI RELIGIA STRABUNILOR ROMANILOR
Mier Mar 24, 2010 12:01 pm Scris de HareKrishna

» Vishnuism-monoteismul hindus
Mier Mar 24, 2010 11:59 am Scris de HareKrishna

» Despre capitalismul salbatic
Mar Mar 02, 2010 2:54 pm Scris de wima2203

» Ce nu se spune despre Miscarea Legionara?
Mar Mar 02, 2010 2:39 pm Scris de wima2203

» E Omul urmasul lui Adam?
Dum Ian 31, 2010 9:46 pm Scris de Anticristul01

» Bine v-am gasit!
Dum Ian 31, 2010 8:13 pm Scris de Anticristul01

» POZE USERI
Joi Ian 28, 2010 3:37 pm Scris de IrinucaM

» Inaugurarea celei mai inalte cladiri din lume-DUBAI 2009
Mar Ian 12, 2010 9:06 pm Scris de Anticristul

» Arte martiale
Lun Ian 11, 2010 4:00 am Scris de IrinucaM

» Scrisoare adresata FEDERATIEI RUSE
Lun Ian 11, 2010 3:19 am Scris de IrinucaM

Cine este conectat?
In total este 1 utilizator conectat: 0 Inregistrati, 0 Invizibil si 1 Vizitator

Nici unul

[ Vizualizeaza toata lista ]

Recordul de utilizatori conectati a fost de 28, Joi Oct 02, 2014 3:20 am
Cautare

Rezultate pe:

Rechercher Cautare avansata

Nu sunteti conectat. Conectati-va sau inregistrati-va

Isus Cristos a fost evreu evavlios.

Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Urmatorul

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos  Mesaj [Pagina 4 din 7]

76 Re: Isus Cristos a fost evreu evavlios. la data de Lun Mai 26, 2008 9:28 pm

ok ramses, nu jignesc pe nimeni,departe gandul asta de la mine,,,prezint scuze lui der_bedeu,tie si celora care i-am mai suparat.,,

Vezi profilul utilizatorului

77 hocostul roman la data de Mar Mai 27, 2008 2:28 pm

SAVIN

vrajitor

78 antisemitismul istoric roman la data de Mar Mai 27, 2008 2:31 pm

SAVIN

vrajitor

79 propaganda antisemita romana la data de Mar Mai 27, 2008 2:32 pm

SAVIN

vrajitor

80 de ce garda de fier nu mai trebuia sa existe de mult. la data de Mar Mai 27, 2008 2:35 pm

SAVIN

vrajitor

81 antonescu....erou national ??!! la data de Mar Mai 27, 2008 2:39 pm

SAVIN

vrajitor

82 negarea holocostului in romania la data de Mar Mai 27, 2008 2:43 pm

SAVIN

vrajitor

83 de ce nu mai sant evrei in romania ? uite raspunsul ! la data de Mar Mai 27, 2008 2:48 pm

SAVIN

vrajitor

84 HOLOCOSTUL - material istoric de studiat - in romaneste la data de Mar Mai 27, 2008 2:52 pm

SAVIN

vrajitor

85 Re: Isus Cristos a fost evreu evavlios. la data de Mar Mai 27, 2008 4:36 pm

Coman a scris:salom leha.derbedeu,,,,,scrie corect numele iisus te rog frumos.am respect pt israel(chiar mi dor de cand nu am fos pe acolo) bay,,,

SCUZA, EU AM GRIJA INTOTDEAUNA SA SCRIU CORECT.SCRIU Isus Hristos. Daca nu e adevarat,scrie-mi te rog.
Departe de mine gandul sa jignesc credinciosi ai unei religii prin scrierea sfintilor ei nu cum trebuie.

86 Re: Isus Cristos a fost evreu evavlios. la data de Mar Mai 27, 2008 4:52 pm

Ramses,vad ca Savin a reusit sa-ti raspunda inaintea mea. Vreau sa te asigur ca el este un om foarte serios,un om de la care multi studenti invata in tara lui.
Dovezile care tu le vrei le gasesti si in educatia, mentalitatea si "dragostea" ta la evrei. Mai bune dovezi nu cred ca iti trebuie ca sa intelegi cum s`au purtat in timpul al doilea razboi mondial si inaintea lui multi germani si acolitii lor printre care se gaseau din pacate si multi Romani. De 'GARDA DE FIER" ai auzit? Ei nu faceau parte dintr`oorganizatie de tineret ci de criminali.
Citeste baiatule ,citeste. Incearca sa te lepezi de obiceiul ista de Toma necredinciosul ca nimeni nu cauta sa te minta. Si ca Nasa a aterizat pe luna nu crezi. In ce crezi tu de fapt? In antisemitism?Ca evreii vor sa conduca lumea? Ca de pesah se fac matzot cu sangele unui copil crestin?

87 Re: Isus Cristos a fost evreu evavlios. la data de Mier Mai 28, 2008 6:35 pm

apropo de numele topicului ... daca vine cineva si iti spune ca L-a vazut pe Iisus Hristos in vedenii si a vazut ca El este Dumnezeu , poti sa mai spui ca El a fost numai un evreu evlavios ? ... sau vei spune ca acea persoana minte ? ... oricum persoanele care au avut privilegiul de a-L vedea in slava , nu se mai pot indoi de dumnezeirea Lui ...

88 Re: Isus Cristos a fost evreu evavlios. la data de Mier Mai 28, 2008 8:14 pm

Domnule Der Bedeu de scrie Iisus Hristos si nu Isus dupa cum nu se scrie Avram ci Avraam!

89 Re: Isus Cristos a fost evreu evavlios. la data de Joi Mai 29, 2008 12:26 am

SAVIN

vrajitor
numai originalul este precis, prin definitie.
numele original in ivrit a lui isus era yeoshua, sau yeshu, cum il chemaiu evrei.
numele original dupa biblie in ivrit era avraam. cele doua duble aa vin din cauza ca in ivrit exista un hei( un fel de h ) care nu se pronunta.

90 Re: Isus Cristos a fost evreu evavlios. la data de Joi Mai 29, 2008 10:44 am

Hades

muritor de rand
Daca ai vorbi cu Dumnezeu, te-ai indoi ca el e chiar Dumnezeu... Fiindca ai avea impresia ca ai vedenii... si atunci?

Vezi profilul utilizatorului http://astroviata.blogspot.com

91 Re: Isus Cristos a fost evreu evavlios. la data de Joi Mai 29, 2008 1:18 pm

SAVIN

vrajitor
am observat o diferenta de exprimare intre evrei, musulmani si crestini.
musulmani se refera mult la muhamed, un profet, dar si un om, si la ALAH, un nume necunoscut de evrei, sau crestini, si deci care nu este clar cum a devenit echivalentul lui dumnezeu, si de ce.
la crestini , nu odata, se foloseste isus si dumnezeu pe aceasi linie de intelegere. nu pare sa existe in crestinism o linie de demarcatie intre isus, om, si dumnezeu. sa nu mai vorbim de lista lunga de sfanti, care primesc mai multa atentie decat dumnezeu insasi.
la evrei este simplu, si asa cum dumnezeu vroia in biblie....el, si numai el, si nimeni alcineva.
si deci, ca sa nu ne incurcam, sa decidem ca daca vorbim de marele, unicu, universalul dumnezeu, si daca nu uitam, sa ne intrebuintam de litere mari ca sa nu ne incurcam in termi, uite asa...DUMNEZEU.

92 Re: Isus Cristos a fost evreu evavlios. la data de Joi Mai 29, 2008 6:20 pm

pai daca ai vorbi cu Dumnezeu si L-ai vedea asa cum este El atunci nu te-ai mai putea indoi ca ai vorbit cu El si nu cu altcineva ... El este inconfundabil ... si exista persoane care L-au vazut pe El asa cum este si au marturisit ca El exista si ca este Iisus Hristos ... deci ...

93 Re: Isus Cristos a fost evreu evavlios. la data de Sam Mai 31, 2008 6:27 am

Cris

inger
Pina la urma pe Isus il chema Emanuel.Posibil Emanuel(Immanu-El )ben Iosif.
El a fost " uns" mashiah ,asa cum si altii au fost unsi inaintea lui.Totusi,aceasta " ungere' este coborirea (ptr prima data) a spiritului divin in corp de om. :farao:
Acest lucru il arata si " proclamarea imparatiei":" imparatia este in voi".
De aici si diferenta intre crestinii primari (numiti filozofi) si cei actuali.
Primii au incercat sa faca ce spunea Isus,actualii se roaga la Isus.

94 Re: Isus Cristos a fost evreu evavlios. la data de Sam Mai 31, 2008 8:09 pm

Anticristul

eliberat
Pe Isus nu la chemat niciodata Emanuel.
Voi cititi Bi blia cu ochi inchisi.Cititi la Isaia 7,14,si sinteti siguri dinainte ca este vorba de Isus,ca asa ati fost educati.Cititi insa cu atentie si vedeti ca proorocia se refera la altceva si este facuta cu un scop precis:Pentru imparat,si el in timpul vieti sale trebuia sa vada implinirea proorociei.Daac Dumnezeu ar fi zis acolo despre Isus ,atunci nu mai trebuia sa vina ingerul la Maria si sa i spuna un alt nume .Ce a uitata Dumnezeu ce ia zis la Isaia?Si daca trebuia sa se chrme Emanuel,atunci tot asa ar fi trebuit sa spuna si ingerul.De ce trebuia acum sa se cheme Iesua daca Dumnezeu a zis intii Emanuel?

95 Re: Isus Cristos a fost evreu evavlios. la data de Sam Iun 07, 2008 7:58 pm

pe Iisus l-a chemat si Emanuel si Hristos

Iisus = Dumnezeu mantuitorul

Emanuel = Dumnezeu este cu noi

Hristos = Uns cu harul Duhului Sfant

96 Re: Isus Cristos a fost evreu evavlios. la data de Sam Iun 07, 2008 8:40 pm

SAVIN

vrajitor
bateti capul.
pe isus nu la chemat isus, pe isus la chemat yeoshua, sau yeshu, pe maria de fapt o chema miriam, si toti sfinti nu au numele lor originale in circulatie, numele intrebuintate astazi sant nume inventate de greci, si de romani, si prefacute de diferite popoare.
isus in america este jesus crist, in franta este jessu, etc. fiecare o aiuresti cum i se cuvine.
balamuc de nume . fara nici o legatura cu originalul, care inevitabil este de gasit numai in limba ivrit sai aramait.
nu este deci de mirare ca evrei, nu il numesc pe dumnezeu, intrebuintand numai generice ca HASHEM - NUMELE, ADONAI - DOMNUL, ELOIM - DUMNEZEU, si asta cu toate ca in biblie dumnezeu este reprezentat cu o multitudine de nume diferite, multe reprezentand caracteristice.
cea ce nu inteleg este, cine lea dat voie crestinilor in trecut, sa schimbe numele originale , ca daca erau sfanti, au devenit sfanti, de exemplu, nu ca maria, dar ca miriam.

97 Re: Isus Cristos a fost evreu evavlios. la data de Dum Iun 08, 2008 1:07 pm

No Name

inger
Isus (lb greaca)=Yahsuah (lb.ebraica)=Yahweh este Rascumparatorul(ISAIAH 35;4-5)

Dumnezeu este Duh ...s-a aratat ca INGERUL DOMNULUI in VT ...iar in NT ..ca FIUL OMULUI !

Pe DUMNEZEU nu-L poate vedea nimeni ..in forma sa de DUH ...(Ioan 1;18 ) (1Timo 1;16 ....6;16)

In VT ...apare combinatia de ELOHIM YAHWEH ...de 6700 de ori ...care inseamna DOMNUL DUMNEZEU ///IN NT ///apare TATAL SI FIUL ///!(IOAN 14;8-11)

98 Re: Isus Cristos a fost evreu evavlios. la data de Dum Iun 08, 2008 1:33 pm

Diana

inger
dar conteaza ca englezii ii spun Jessus, iar romanii Iisus? oamenii au creat sistemul de limbi, dar Dumnezeu nu vorbeste limbi straine, El este Atotputernic si doar EL stie ce in sufletul fiecaruia, indiferent de limba in care i se adreseaza

99 Re: Isus Cristos a fost evreu evavlios. la data de Dum Iun 08, 2008 5:41 pm

Heruer

inger
Emanuel a scris:pai daca ai vorbi cu Dumnezeu si L-ai vedea asa cum este El atunci nu te-ai mai putea indoi ca ai vorbit cu El si nu cu altcineva ... El este inconfundabil ... si exista persoane care L-au vazut pe El asa cum este si au marturisit ca El exista si ca este Iisus Hristos ... deci ...
Scuze dar nu ma pot abtine. Cei care L-au vazut, L-au vazut din fata, profil sau spate ?

100 Re: Isus Cristos a fost evreu evavlios. la data de Lun Iun 09, 2008 8:45 pm

HaymHerman

vrajitor
No Name a scris:Isus (lb greaca)=Yahsuah (lb.ebraica)=Yahweh este Rascumparatorul(ISAIAH 35;4-5)

Dumnezeu este Duh ...s-a aratat ca INGERUL DOMNULUI in VT ...iar in NT ..ca FIUL OMULUI !

Pe DUMNEZEU nu-L poate vedea nimeni ..in forma sa de DUH ...(Ioan 1;18 ) (1Timo 1;16 ....6;16)

In VT ...apare combinatia de ELOHIM YAHWEH ...de 6700 de ori ...care inseamna DOMNUL DUMNEZEU ///IN NT ///apare TATAL SI FIUL ///!(IOAN 14;8-11)
....................................................................................................................................................................................
No name ,iara minti sub pretextul ca cunosti biblia.Elochim este titlul care i se da Ca Dumneszeu.Iar IHVH este numele .E ca si cum ai zice Directorul Ionescu de ex.Iehosuah si cu IHVH nu este totuna.Oricit te ai screma tu.Iehosuah a fost si urmasul lui Mose Rabeinusi au fost multi in Israel cu acest nume.Dar daca spui Directorul Ionescu nu se intelege directorul si fiul sau.Or Fiul Omului tu nu stii ca inseamna in ivrit om Si Ezechiel este numit Fiul omului de catre traducatori si e tradus corect dar cu sensul de om.In ivrit nu este alta formula de adresare decit Ben -adam pentru orice om.Deci Ezechiel nu a fost dumnezeu si tot la fel nici Isus.

Continut sponsorizat

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus  Mesaj [Pagina 4 din 7]

Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum