Forum de spiritualitate

Ultimele subiecte
» Mai este cineva pe aici?
Dum Aug 11, 2013 8:58 am Scris de Tudorel666

» CRESTINI fara denominatiune
Sam Mar 09, 2013 7:18 pm Scris de crestinul

» Cine este in realitate Isus!
Dum Iul 08, 2012 2:11 pm Scris de Fairy

» NOSTALGII...poezii de Mihai LEONTE
Dum Iul 08, 2012 2:06 pm Scris de Fairy

» Ok
Mier Iun 16, 2010 11:37 am Scris de Tudorel666

» ARMONII MAJORE 2010...autor Mihai LEONTE
Mar Iun 15, 2010 3:42 am Scris de Mihai LEONTE

» vizitati
Lun Iun 14, 2010 9:59 am Scris de padawanu

» REVERII ADVERSE...poezii de Mihai LEONTE
Joi Iun 10, 2010 4:16 am Scris de Mihai LEONTE

» SCRIERI INOCENTE...de Mihai LEONTE
Vin Iun 04, 2010 4:05 pm Scris de Mihai LEONTE

» Cenzura istoriei!!!
Joi Iun 03, 2010 6:37 pm Scris de Ancuta

» Distihurile lui Bujor...autor Mihai LEONTE
Mar Mai 25, 2010 3:28 am Scris de Mihai LEONTE

» Despre crestinismul originar
Lun Mai 24, 2010 11:41 am Scris de Tudorel666

» Dorurile mele
Sam Mai 22, 2010 11:39 am Scris de Tudorel666

» VALENTE MEDII...poezii de Mihai LEONTE
Mier Mai 19, 2010 4:24 am Scris de Mihai LEONTE

» MIRAJELE ALBASTRE...poezii de Mihai LEONTE
Mier Mai 12, 2010 4:18 pm Scris de Mihai LEONTE

» APOGEUL METAFORIC...poezii de Mihai LEONTE
Dum Mai 09, 2010 7:04 am Scris de Mihai LEONTE

» RENASTEREA ZAMOLXIANISMULUI RELIGIA STRABUNILOR ROMANILOR
Mier Mar 24, 2010 12:01 pm Scris de HareKrishna

» Vishnuism-monoteismul hindus
Mier Mar 24, 2010 11:59 am Scris de HareKrishna

» Despre capitalismul salbatic
Mar Mar 02, 2010 2:54 pm Scris de wima2203

» Ce nu se spune despre Miscarea Legionara?
Mar Mar 02, 2010 2:39 pm Scris de wima2203

» E Omul urmasul lui Adam?
Dum Ian 31, 2010 9:46 pm Scris de Anticristul01

» Bine v-am gasit!
Dum Ian 31, 2010 8:13 pm Scris de Anticristul01

» POZE USERI
Joi Ian 28, 2010 3:37 pm Scris de IrinucaM

» Inaugurarea celei mai inalte cladiri din lume-DUBAI 2009
Mar Ian 12, 2010 9:06 pm Scris de Anticristul

» Arte martiale
Lun Ian 11, 2010 4:00 am Scris de IrinucaM

» Scrisoare adresata FEDERATIEI RUSE
Lun Ian 11, 2010 3:19 am Scris de IrinucaM

Cine este conectat?
In total este 1 utilizator conectat: 0 Inregistrati, 0 Invizibil si 1 Vizitator

Nici unul

[ Vizualizeaza toata lista ]

Recordul de utilizatori conectati a fost de 28, Joi Oct 02, 2014 3:20 am
Cautare

Rezultate pe:

Rechercher Cautare avansata

Nu sunteti conectat. Conectati-va sau inregistrati-va

Liberul Arbitru...

Mergi la pagina : 1, 2, 3, 4, 5  Urmatorul

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos  Mesaj [Pagina 1 din 5]

1 Liberul Arbitru... la data de Mar Mai 20, 2008 4:46 am

SilverStar

muritor de rand
Cand i-a izgonit din rai, Dumnezeu le-a daruit lui Adam si Eva pamantul cu toate bogatiile lui, cerul si apele si verdele intins si ciripitul pasarilor. Le-a mai daruit si liberul arbitru...
Ce le-a cerut in schimb?

Vezi profilul utilizatorului

2 Re: Liberul Arbitru... la data de Mar Mai 20, 2008 4:46 am

SilverStar

muritor de rand
Se pare ca acest art defineste, oarecum, termenul de liber arbitru.

Am vazut ca fizica cuantica introduce un nou concept, acela de "fiinta participanta". Extrapoland, nu se poate sa nu ne intrebam : Este posibil ca Universul sa existe prin simpla alegere a celor care participa la el? Si astfel, incercand sa dam un raspuns, ideea de "liber arbitru" isi face loc in mintea si sufletul nostru. Liberul arbitru se refera la libertatea de a decide ce vrem sa facem cu viata noastra. Divinitatea ne-a inzestrat cu acest dar. Insa aceasta libertate nu este absoluta. Cum nici in societate nu dispunem de o libertate fara limite. Trebuie ca prin actele noastre sa nu lezam libertatea celorlalti. Altfel spus, beneficiem de o libertate limitata de respectarea anumitor reguli, pe care le-a stabilit societatea. Pentru ca societatea trebuie sa functioneze ca un tot organic, ca un sistem.
Fiecare element al acestui sistem este important. O schimbare in starea unui element afecteaza sistemul in intregime. Daca aflam prin mass-media ca s-a incalcat un drept fundamental al omului - sa zicem dreptul la viata - toata lumea este profund indignata. Aproape ca ne identificam cu acea persoana, cu drama ei. Simtim ca ceea ce s-a intamplat cu acel om ni se poate intampla si noua intr-o buna zi. In consecinta, daca societatea nu intervine prin institutiile sale pentru a remedia situatia, ne simtim datori sa protestam, sa iesim in strada, sa ne manifestam dezaprobarea. Incercam sa reparam o anomalie aparuta in acest sistem. (Vorbesc aici de un caz ideal, in realitate nu toti oamenii se identifica cu suferinta aproapelui).
Tot astfel la baza alcatuirii Universului stau o serie de legi instituite de Fiinta Suprema. Noi avem libertate de miscare (deci liber arbitru), dar in limitele impuse de legile divine. Daca incalcam o lege, vom suporta consecintele ei.
Dar la fel, daca sarim dintr-un copac inalt, imprudenta s-ar putea sa ne coste. Ne putem lovi sau chiar ne putem rupe un picior. Ne suparam in acest caz pe cineva? Ar fi absurd sa ne suparam pe gravitatie. Nu putem sa ne suparam decat pe noi, pentru ca am dovedit nechibzuinta.
Din pacate, nu la fel stau lucrurile daca ne confruntam cu o boala necrutatoare sau cu o situatie dificila de viata. Daca suntem necredinciosi afirmam ca "viata e nedreapta". Daca suntem credinciosi simtim ca Dumnezeu nu ne iubeste indeajuns si ne revoltam impotriva Divinitatii, ne simtim neindreptatiti. De ce facem asta? Pentru ca ne scapa sensul ascuns a ceea ce ni se intampla. Nu stim ca acea situatie dificila din viata noastra are o cauza . Nu cunoastem care este scopul, finalitatea ei. Nu vedem ca raul este de fapt in noi si nu in afara noastra."

Articolul nu este semnat.

3 Re: Liberul Arbitru... la data de Mar Mai 20, 2008 1:21 pm

No Name

inger
Divinitatii, ne simtim neindreptatiti. De ce facem asta? Pentru ca ne scapa sensul ascuns a ceea ce ni se intampla. Nu stim ca acea situatie dificila din viata noastra are o cauza . Nu cunoastem care este scopul, finalitatea ei. Nu vedem ca raul este de fapt in noi si nu in afara noastra."

Ultimul paragraf este cat se poate de adevarat ...raul este in noi ....si orice ni se intampla ceva rau ...este din cauza noastra ...nu intram in voia desavarsita a lui DUMNEZEU ! Sad

4 Re: Liberul Arbitru... la data de Mar Mai 20, 2008 7:50 pm

Lucretia

muritor de rand
~

Pentru a vorbi de liberul arbitru am sa fac trimitere la karma.
Karma este acea experienta cu care noi venim, din vietile anterioare .
Exista doua tipuri de karma: karma vietilor anterioare si karma vietii prezente. In functie de karma anterioara si de karma prezenta , respectiv .. cat de mult bine sau rau am facut in trecut sau in aceasta viata, liberul arbitru este mai " liber " pentru unii dintre noi, sau mai putin " liber " pentru altii.

~

5 Re: Liberul Arbitru... la data de Mar Mai 20, 2008 7:56 pm

No Name

inger
Isus a zis ;

Evrei 9:27 Și, după cum oamenilor le este rânduit să moară o singură dată, iar după aceea vine judecata,
28 tot așa, Hristos, după ce s-a adus jertfă o singură dată, ca să poarte păcatele multora, Se va arăta a doua oară, nu în vederea păcatului, ca să aducă mântuirea celor ce-L așteaptă.

asta cu KARMA ..si cu reincarnarea e 1001 de nopti ! EVIL

6 Re: Liberul Arbitru... la data de Mar Mai 20, 2008 8:17 pm

Lucretia

muritor de rand
No Name a scris:Isus a zis ;

Evrei 9:27 Și, după cum oamenilor le este rânduit să moară o singură dată, iar după aceea vine judecata,
28 tot așa, Hristos, după ce s-a adus jertfă o singură dată, ca să poarte păcatele multora, Se va arăta a doua oară, nu în vederea păcatului, ca să aducă mântuirea celor ce-L așteaptă.

Atunci explica-mi si mie de ce unii de nasc in familii defavorizate pe cand altii se nasc in puf; unii de nasc cu handicap , pe cand altii sunt sanatosi tun... nu crezi ca Dumnezeu ar fi cam nedrept ?

~

7 Re: Liberul Arbitru... la data de Mar Mai 20, 2008 8:49 pm

No Name

inger
Lucretia a scris:

Atunci explica-mi si mie de ce unii de nasc in familii defavorizate pe cand altii se nasc in puf; unii de nasc cu handicap , pe cand altii sunt sanatosi tun... nu crezi ca Dumnezeu ar fi cam nedrept ?

~

Isaia 55:7 Să se lase cel rău de calea lui și omul nelegiuit să se lase de gândurile lui, să se întoarcă la Domnul care va avea milă de el, la Dumnezeul nostru, care nu obosește iertând.
8 „Căci gândurile Mele nu sunt gândurile voastre și căile voastre nu sunt căile Mele, zice Domnul.
9 „Ci cât sunt de sus cerurile față de pământ, atât sunt de sus căile Mele față de căile voastre și gândurile Mele față de gândurile voastre.

Romani 9:11 Căci, cu toate că cei doi gemeni nu se născuseră încă și nu făcuseră nici bine nici rău, ca să rămână în picioare hotărârea mai dinainte a lui Dumnezeu, prin care se făcea o alegere, nu prin fapte, ci prin Cel ce cheamă,
12 s-a zis Rebecii: „Cel mai mare va fi rob celui mai mic”
13 după cum este scris: „Pe Iacov l-am iubit, iar pe Esau l-am urât.”
14 Deci ce vom zice? Nu cumva este nedreptate în Dumnezeu? Nici de cum!
15 Căci El i-a zis lui Moise: „Voi avea milă de oricine-Mi va place să am milă; și Mă voi îndura de oricine-Mi va place să Mă îndur.”
16 Așa dar, nu atârnă nici de cine vrea, nici de cine aleargă, ci de Dumnezeu care are milă.
17 Fiindcă Scriptura zice lui Faraon: „Te-am ridicat înadins, ca să-Mi arăt în tine puterea Mea și pentru ca Numele Meu să fie vestit în tot pământul.”
18 Astfel, El are milă de cine vrea și împietrește pe cine vrea.
19 Dar îmi vei zice: „Atunci de ce mai bagă vină? Căci cine poate sta împotriva voii Lui?”
20
Dar, mai de grabă, cine ești tu, omule, ca să răspunzi împotriva lui Dumnezeu? Nu cumva vasul de lut va zice celui ce l-a făcut: „Pentru ce m-ai făcut așa?”
21 Nu este olarul stăpân pe lutul lui, ca din aceeași frământătură de lut să facă un vas pentru o întrebuințare de cinste și un alt vas pentru o întrebuințare de ocară?

8 Re: Liberul Arbitru... la data de Mier Mai 21, 2008 1:35 am

Arpisz

muritor de rand
deci sa inteleg pana acum toata lumea zice ca nu exista un liber arbitru real ci o iluzie.
as adauga o intrebare considerand religiozitatea unora care contribuie la subiect
dumnezeu are liber arbitru?

9 Re: Liberul Arbitru... la data de Mier Mai 21, 2008 6:18 am

No Name

inger
Dumnezeu este SUVERAN ...face ce vrea muschii lui !
L-a intrebat cineva daca sa se nasca sau nu ?
L-a intrebat cineva unde sa se nasca sau nu ?
L-a intrebat cineva cand sa moara si cum ?

10 Re: Liberul Arbitru... la data de Mier Mai 21, 2008 2:48 pm

Eon

muritor de rand
Lucretia a scris:

~

Karma este insusi Legea/Dumnezeul Creatiei...

Cauza-Efect
Impuls-Inertie
Actiune-Reactiune
Masculin-Feminin

Intr-un context universal , exista diferite nivele ale Karmei ... de la Ne-Karma Vidului Suprem ... la Karma unei planete , al unei rase ( subconstient colectiv ) , al unui om , al unei particule de praf ...
Cand zic Karma , ma refer la intregul ansamblu de cauze si efecte , oranduite in pattern-uri prin Legea Rezonantei ( " ce se aseamana se aduna " -> de aici si forta gravitatiei ). Ele pot fi 1 , 2 , 3 .... 1.000 .... 5.000.000 .... etc.

Cat despre reincarnare ... cred ca este cel mai neinteles concept ...

Reincarnare nu exista ca si re-intrupare a unei personalitati intr-o secventa de timp liniara ... ci ca si intrupare a unui anumit tip de energie intr-o secventa de timp simultana ...

TIMPUL este INERTIA pusa in miscare ( "1 pas , 2 pasi ad infinitum ) de catre IMPULS. Practic este un VECTOR.
Personalitatea mea actuala , este o suprafata de cauze si efecte ( ganduri/experiente ) create de un anumit tip de energie emanata de Sufletul meu. Sufletul meu este un fel de supra-personalitate arhetipala ce face parte dintr-un camp energetic mult superior , ce se numeste Monada sau Sine Superior. Din Monada din care fac si eu parte , emana in diferite secvente temporale ( trecut - prezent - viitor ) diferite campuri energetice/supra-personalitati ce se intrupeaza.
Fiecare intrupare/personalitate are posibilitatea/probabilitatea de a atinge nivele superioare de constiinta prin auto-cunoastere si elevare. In functie de nivelul de constiinta dezvoltat/nivelul unei personalitati , in contextul mortii , ea ( individul energetic - emotional-mental-cauzal ) se dezintegreaza sau nu , datorita presiunilor energetice din dimensiunile superioare. Coeziunea unei personalitati ( rezistenta ei la diferite campuri energetice ) , tine de abilitatea de a transcende planul in care traieste si de a se regasi ca si parte dintr-o Forta Superioara ( Supra-Personalitate , apoi Sine Superior ).
Calitatea unui Sine Superior , se poate recunoaste dupa numarul de incarnari in care partile sale exceleaza in jocul supravietuirii si recunoasterii/cunoasterii de Sine.

Daca acum as muri , doar 10% din ceea ce simt si gandesc eu ca sunt , ar rezista la presiunile energetice 4d. Restul s-ar dezintegra la fel de usor ca si mucul de tigara in fata unui vant/curent oleac' mai puternic.
Asa cum gandesc eu , imi trebuie vreo 100 de ani de evolutie spirituala serioasa si reala , ca sa integrez in propria structura fizica si energetica , Supra-Personalitatea ... si vreo 1000 de ani ... pentru o parte insemnata din Sinele Superior. Aceasta evolutie implica Alchimie/Al-Khem-estra , necesara dezvoltarii genetice totale.

11 Re: Liberul Arbitru... la data de Joi Mai 22, 2008 1:07 am

Emil Condor

vrajitor
Un verset biblic (puternic) ce sprijină liberul arbitru:
Deuteronom 30:19 - "Iau azi cerul si pământul martori împotriva voastră că ti-am pus înainte viata si moartea, binecuvântarea si blestemul. Alege viata, ca să trăiesti, tu si sământa ta".

12 Re: Liberul Arbitru... la data de Joi Mai 22, 2008 9:55 am

Sunna

vrajitor
Un citat semnificativ din Mircea Eliade in legatura cu tema discutata:

“Creatia nu este complet despartita de Creatorul sau: ea este legata de el ca printr-un cordon ombilical. Acest lucru este important, caci atunci Lumile si fiintele nu sunt si nu pot fi “libere”. Ele nu se pot misca conform propriei lor vointe. Firul care le leaga de Autorul lor le tine in viata, dar si intr-o stare de dependenta. “A trai” inseamn a a fi “tesut” de o putere misterioasa care urzeste universul, timpul, viata, fie a fi legat printr-un fir invizibil de un stapan (Soarele, Brahman, Zeu personal). In ambele cazuri, “a trai” inseamna a fi conditionat, a depinde de altcineva. Acest “altcineva” poate fi Dumnezeu, ori un principiu impersonal, destul de greu de identificat, dar a carui prezenta este resimtita in orice existenta temporala; intradevar, orice fiinta umana simte ca este in acelasi timp rezulatatul propriilor sale acte si al unei interventii exterioare, dat fiind ca este “tesatura”, adica indestructibil legata de propriul trecut; ea simte ca reprezinta o urzeala …”

13 Re: Liberul Arbitru... la data de Joi Mai 22, 2008 12:22 pm

No Name

inger
Acest “altcineva” poate fi Dumnezeu, ori un principiu impersonal, destul de greu de identificat, dar a carui prezenta este resimtita in orice existenta temporala; intradevar, orice fiinta umana simte ca este in acelasi timp rezulatatul propriilor sale acte si al unei interventii exterioare, dat fiind ca este “tesatura”, adica indestructibil legata de propriul trecut; ea simte ca reprezinta o urzeala …”

2 Corinteni 5:19 că adică, Dumnezeu era în Hristos, împăcând lumea cu Sine, neținându-le în socoteală păcatele lor și ne-a încredințat nouă propovăduirea acestei împăcări.
20 Noi, deci, suntem trimeși împuterniciți ai lui Hristos; și, ca și cum Dumnezeu ar îndemna prin noi, vă rugăm fierbinte, în Numele lui Hristos: Împăcați-vă cu Dumnezeu!
21 Pe Cel ce n-a cunoscut nici un păcat, El L-a făcut păcat pentru noi, ca noi să fim neprihănirea lui Dumnezeu în El.

14 Re: Liberul Arbitru... la data de Joi Mai 22, 2008 6:53 pm

Arpisz

muritor de rand
@Iosunt
asta inseamna ca dumnezeu nu are nici o inmixtiune in viata ta ?

15 Re: Liberul Arbitru... la data de Vin Mai 23, 2008 3:49 am

Emil Condor

vrajitor
Nu, nu înseamnă aceea!
Libertatea de a decide ne este dată în anumite lucruri dar există si multe, multe imixtiuni din partea Creatorului. Cuvântul spune că am fost alesi - se poate spune că uneori când decidem noi, de fapt am fost alesi să decidem astfel. Dumnezeu hotărăste în multe privinte, unele lucruri sunt chiar predestinate să fie asa cum sunt.

16 Re: Liberul Arbitru... la data de Vin Mai 23, 2008 12:40 pm

Arpisz

muritor de rand
deci ai un liber arbitru minim altfel esti doar papusa creatorului tau
foarte interesant
deci sa inteleg esti oglindirea creatorului

17 Re: Liberul Arbitru... la data de Sam Iul 26, 2008 4:51 pm

HIRAN

demon
Zexelica iata un topic unde este indicat sa dezvolti argumentele despre liber arbitru.

Eu as fi interesat de exemplu, de cazul lui Saul (alias Pavel). Este scris ca era ales din pantecele mamei, totusi pana la intalnirea cu Domnul pe drumul Damascului el a umblat potrivit cu liberul sau arbitru. Dupa aceea s-a petrecut ce scrie in
Efe 2:10 Caci noi suntem lucrarea Lui, si am fost ziditi in Hristos Iisus pentru faptele bune, pe care le-a pregatit Dumnezeu mai dinainte, ca sa umblam in ele.

Intrebare pentru oricine:
Cum putem cunoaste daca umblam in liberul nostru arbitru (adica facem voia noastra) sau umblam in faptele pregatite de Dumnezeu mai dinainte pentru noi (adica se face voia lui Dumnezeu).
Sau mai simplu: stii ce fapte a pregatit Dumnezeu pentru tine sa zicem pentru ziua de maine ?

18 Re: Liberul Arbitru... la data de Sam Iul 26, 2008 6:47 pm

Heruer

inger
HIRAN a scris:...
Intrebare pentru oricine:
Cum putem cunoaste daca umblam in liberul nostru arbitru (adica facem voia noastra) sau umblam in faptele pregatite de Dumnezeu mai dinainte pentru noi (adica se face voia lui Dumnezeu).
Sau mai simplu: stii ce fapte a pregatit Dumnezeu pentru tine sa zicem pentru ziua de maine ?
Nu exista liber arbitru. Ceea ce interpretam ca fiind liber arbitru este numai o iluzie.
Liberul arbitru necesita indeplinirea a cel putin 2 conditii :
1. existenta informatiei cat mai exacte si cat mai apropiate de completitudine rin ceea ce priveste optiunile existente si consecintele lor;
2. absenta oricarei forme de constrangere.
Aceste 2 conditii nu sunt indeplinite simultan, pentru oricare entitate si in orice situatii.

Asa ca nu, nu facem voia noastra.

19 Re: Liberul Arbitru... la data de Dum Iul 27, 2008 3:43 pm

Emil Condor

vrajitor
Heruer a scris:Nu exista liber arbitru. Ceea ce interpretam ca fiind liber arbitru este numai o iluzie.
Atunci Dumnezeu ne hrăneste din când în când si cu iluzii?!
Deuteronom 30:19 - Iau azi cerul si pământul martori împotriva voastră că ti-am pus înainte viata si moartea, binecuvântarea si blestemul. Alege viata, ca să trăiesti, tu si sământa ta.
Matei 11:28,29 – Veniti la Mine, toti cei truditi si împovărati, si Eu vă voi da odihnă.
Luati jugul Meu asupra voastră, si învătati de la Mine, căci Eu sunt blând si smerit cu inima; si veti găsi odihnă pentru sufletele voastre.
Fap.Ap. 17:30 - Dumnezeu nu tine seama de vremurile de nestiintă, si porunceste acum tuturor oamenilor de pretutindeni să se pocăiască.
2Petru 03:07,08 - De aceea, cum zice Duhul Sfânt: "Astăzi, dacă auziți glasul Lui, nu vă împietriți inimile...

Asa ca nu, nu facem voia noastra.
Cumva, cumva esti aproape: cei ce facem voia noastră care este în conformitate cu voia Lui suntem... alesii Săi.
Stim că Dumnezeu nu ne fortează să fim cu El - o vrea din dragoste ce să fie în inimile noastre.
Cei ce sustin predestinarea, bine fac, deoarece (poate 95% din Cuvânt) se include la predestinare dar... trebuie să vedem si latura cealaltă.

20 Re: Liberul Arbitru... la data de Dum Iul 27, 2008 5:33 pm

No Name

inger
Sunt 2 inspiratii sau 2 voi...adica una fiind VOIA LUI DUMNEZEU ..iar cealalta voia lui satan ..orice om este sub una sau alta ...nimeni nu este neutru !

21 Re: Liberul Arbitru... la data de Dum Iul 27, 2008 10:33 pm

Vizitato

Vizitator
Nu există liber arbitru, momentan. Am avut posibilitatea aceasta cu toții, în Adam. Am ales prost, să ascultăm de satan.
După acel moment am devenit cu toții morți dpdv spiritual și separați de Dumnezeu.

Să alegem este o poruncă, este lege. Dumnezeu ne spune că NU PUTEM ASCULTA LEGEA, însă bisericile au stat ele să se gândească mai bine și au scornit o doctrină care cinstește pe om.

Romani 8

7Fiindcă umblarea după lucrurile firii pămîntești este vrăjmășie împotriva lui Dumnezeu, căci, ea nu se supune Legii lui Dumnezeu, și nici nu poate să se supună.

22 Re: Liberul Arbitru... la data de Lun Iul 28, 2008 3:29 am

Emil Condor

vrajitor
Zexelica a scris: NU PUTEM ASCULTA LEGEA
...si de aceea Legea S-a întrupat, a devenit mai umană, mai flexibilă... Gresesc undeva?

23 Re: Liberul Arbitru... la data de Lun Iul 28, 2008 7:30 am

HIRAN

demon
Aici Zexe are dreptate.

Daca mantuirea ar veni prin lege, ce rost avea sa mai moara Hristosul ?
Apoi toti care vor sa fie socotiti neprihaniti prin Lege, sunt despartiri de Mantuitorul; sunt cazuti din har.

24 Re: Liberul Arbitru... la data de Lun Iul 28, 2008 10:39 am

Vizitato

Vizitator
Emil Condor a scris:
Zexelica a scris: NU PUTEM ASCULTA LEGEA
...si de aceea Legea S-a întrupat, a devenit mai umană, mai flexibilă... Gresesc undeva?
Da, greșești. Prin salvare nu se schimbă Legea (cea morală, evident, pt că cea ceemonială este o UMBRĂ care nu aduce viață Ezechiel 20:25).
Salvarea înseamnă PLATA PĂCATELOR, adică scoaterea celor aleși de sub obligația Legii, prin plătirea TUTUROR datoriilor față de ea de către Hristos. Legea nu mai poate acuza.

Cei salvați, în continuare sunt FACUȚI de Dumnezeu să RESPECTE Legea prin Duhul Sfânt.

Ezechiel 36

27Voi pune Duhul Meu în voi, și vă voi face să urmați poruncile Mele și să păziți și să împliniți legile Mele.

Nu putem să luăm credit pt NIMIC. Noi nu suntem buni, ci numai Dumnezeu.

25 Re: Liberul Arbitru... la data de Lun Iul 28, 2008 1:46 pm

HIRAN

demon
Gal 3:24 Astfel, Legea ne-a fost un indrumator spre Hristos, ca sa fim socotiti neprihaniti prin credinta.
25 Dupa ce a venit credinta, nu mai suntem sub indrumatorul acesta.
26 Caci toti sunteti fii ai lui Dumnezeu, prin credinta in Hristos Iisus.
27 Toti care ati fost botezati pentru Hristos, v-ati imbracat cu Hristos.

Deci Legea nu a fost desfiintata deoarece ea este indrumatorul catre Hristos.
Si astazi ea este valabila pentru cei ce sunt sub Lege, ca sa ii osandeasca si sa le arate ca sunt sub blestem si au nevoie de un salvator.

Insa fatarnicia oamenilor este atat de mare incat ii impiedica sa vada adevarul.
Lu 12:1 ... Iisus a inceput sa spuna ucenicilor Sai: "Mai intai de toate, paziti-va de aluatul Fariseilor, care este fatarnicia."

Continut sponsorizat

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus  Mesaj [Pagina 1 din 5]

Mergi la pagina : 1, 2, 3, 4, 5  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum