Forum de spiritualitate

Ultimele subiecte
» Mai este cineva pe aici?
Dum Aug 11, 2013 8:58 am Scris de Tudorel666

» CRESTINI fara denominatiune
Sam Mar 09, 2013 7:18 pm Scris de crestinul

» Cine este in realitate Isus!
Dum Iul 08, 2012 2:11 pm Scris de Fairy

» NOSTALGII...poezii de Mihai LEONTE
Dum Iul 08, 2012 2:06 pm Scris de Fairy

» Ok
Mier Iun 16, 2010 11:37 am Scris de Tudorel666

» ARMONII MAJORE 2010...autor Mihai LEONTE
Mar Iun 15, 2010 3:42 am Scris de Mihai LEONTE

» vizitati
Lun Iun 14, 2010 9:59 am Scris de padawanu

» REVERII ADVERSE...poezii de Mihai LEONTE
Joi Iun 10, 2010 4:16 am Scris de Mihai LEONTE

» SCRIERI INOCENTE...de Mihai LEONTE
Vin Iun 04, 2010 4:05 pm Scris de Mihai LEONTE

» Cenzura istoriei!!!
Joi Iun 03, 2010 6:37 pm Scris de Ancuta

» Distihurile lui Bujor...autor Mihai LEONTE
Mar Mai 25, 2010 3:28 am Scris de Mihai LEONTE

» Despre crestinismul originar
Lun Mai 24, 2010 11:41 am Scris de Tudorel666

» Dorurile mele
Sam Mai 22, 2010 11:39 am Scris de Tudorel666

» VALENTE MEDII...poezii de Mihai LEONTE
Mier Mai 19, 2010 4:24 am Scris de Mihai LEONTE

» MIRAJELE ALBASTRE...poezii de Mihai LEONTE
Mier Mai 12, 2010 4:18 pm Scris de Mihai LEONTE

» APOGEUL METAFORIC...poezii de Mihai LEONTE
Dum Mai 09, 2010 7:04 am Scris de Mihai LEONTE

» RENASTEREA ZAMOLXIANISMULUI RELIGIA STRABUNILOR ROMANILOR
Mier Mar 24, 2010 12:01 pm Scris de HareKrishna

» Vishnuism-monoteismul hindus
Mier Mar 24, 2010 11:59 am Scris de HareKrishna

» Despre capitalismul salbatic
Mar Mar 02, 2010 2:54 pm Scris de wima2203

» Ce nu se spune despre Miscarea Legionara?
Mar Mar 02, 2010 2:39 pm Scris de wima2203

» E Omul urmasul lui Adam?
Dum Ian 31, 2010 9:46 pm Scris de Anticristul01

» Bine v-am gasit!
Dum Ian 31, 2010 8:13 pm Scris de Anticristul01

» POZE USERI
Joi Ian 28, 2010 3:37 pm Scris de IrinucaM

» Inaugurarea celei mai inalte cladiri din lume-DUBAI 2009
Mar Ian 12, 2010 9:06 pm Scris de Anticristul

» Arte martiale
Lun Ian 11, 2010 4:00 am Scris de IrinucaM

» Scrisoare adresata FEDERATIEI RUSE
Lun Ian 11, 2010 3:19 am Scris de IrinucaM

Cine este conectat?
In total sunt 2 utilizatori conectati: 0 Inregistrati, 0 Invizibil si 2 Vizitatori

Nici unul

[ Vizualizeaza toata lista ]

Recordul de utilizatori conectati a fost de 28, Joi Oct 02, 2014 3:20 am
Cautare

Rezultate pe:

Rechercher Cautare avansata

Nu sunteti conectat. Conectati-va sau inregistrati-va

Cat de mare poate fi aviditatea dupa bani si ipocrizia BOR?

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos  Mesaj [Pagina 1 din 1]

Vizitato

Vizitator
Parteneriat cu Ministerul Sanatatii! ( Sau o alta metoda de scos bani!)

Patriarhul Daniel și ministrul sănătății Eugen Nicolăescu au semnat, astăzi, la reședința patriarhală, un protocol privind parteneriatul de asistență medicală și spirituală între Patriarhia Română și Ministerul Sănătății Publice, pe o perioadă de 10 ani. "Astăzi există mulți bolnavi și multă suferință în lume. Ca atare, este de datoria noastră să conlucrăm cu Statul și cu toate organismele care doresc să contribuie la alinarea și vindecarea suferinței", a afirmat Patriarhul Daniel, adăugând că protocolul are girul Guvernului.

Scopul documentului este de a reglementa cooperarea, pe proiecte și programe, între cele două instituții în domeniul asistenței medicale integrate cu domeniul asistenței sociale și spirituale pentru prevenirea și combaterea practicilor care dăunează sănătății.

"Primele forme organizate de tratare a bolilor și alinare a suferinței au apărut pe lângă biserici. Exemplul edificator în această privință îl reprezintă farmaciile, bolnițele și spitalele ridicate și susținute de mănăstiri și biserici", a motivat Patriarhul acest parteneriat.

Prea Fericitul a precizat că Biserica Ortodoxă Română este deja implicată în programe de sprijinire a celor bolnavi, "atât prin preoții de caritate slujitori în spitale și așezăminte medico-sociale, cât mai ales prin numeroasele cabinete cu profil medical aflate pe teritoriul parohiilor din București, unde preoții și medicii credincioși conlucrează pentru cei ce au nevoie de alinare și vindecare, de sănătate și speranță".

În opinia Patriarhului, cea mai importantă este conștientizarea și educarea oamenilor în ceea ce privește adoptarea unui stil de viață sănătos, fără excese sau abuzuri, precum și necesitatea depistării în stadiul incipient a bolilor. La aceasta se adaugă și obligativitatea de a avea o atitudine responsabilă și caritabilă față de boală și bolnavi.

Nu e greu deloc de vazut ca biserica NU a fost implicata in caritate sau ajutorarea batranilor, saracilor, copiilor si bolnavilor NICIODATA in ultimii 20 de ani.
Tot ce am vazut e incalcarea propriilor porunci, goana dupa bani, stoarcerea de parale a enoriashilor si un proiect sfidator si absurd al Catedralei Neamului... alta constructie inutila, care, pe deasupra, mai ocupa si spatiul verde al unui parc...
Sa fie asta semnul intoarcerii la valori crestine? ... dar cred ca nu...
Tot ce bor face nu e altceva decat sa pape de la buget si sa ceara bani de la bolnavi... affraid affraid affraid Spitalele sunt un loc in care ei vor castiga FOARTE multi bani prin inselarea bolnavilor de acolo cu promisiuni de mai stiu io ce vindecari si maintuiri.....

Puiu.T

inger
cat de mare?
cam ....atat.....
sa fim seriosi, BOR e la fel de avida ca si intreaga societate romaneasca
totusi ma intreb: alte biserici nu profita de sistem ptr a se intari?

Vezi profilul utilizatorului

Cactus

inger
BOR vrea sa invetze o lectzie pe care alte confesiuni o stiu de un secol si mai bine; pacat ca nu stie cum se haleshte placinta asta iar modul de gandire contemplativ-mioritic o sa apese inca multe eternitatzi pe umerii BOR care, orice s-ar zice, tot bizantino-orientala a ramas; dar de o factura care priveshte in urma...Pasul facut de Teoctist cand l-a invitat pe I-P II se pare ca a ramas fara vreo urmare pozitiva notabila; incapatzanarea prosteasca a BOR de a se mentine la distanta de greco catolici nu e decat o dovada a anacronismului ortodox carpato-danubiano-pontic care uita cu o incapatzanare demna de o cauza mai buna ca fara Scoala Ardelean, fara Blaj, n-ar fi existat nici 1 dec 1918... si dupa ce au luat si au luat si ce s-a primit din confiscari, acuma nici nu vor sa dea inapoi - tot tâlhărie se kiamă că e...

Nu e nimic mai trist decât tristețea unui om vesel. (Armando Palacio Valdes)
Luzerii nu moare niciodata, de nici un fel, never, nicicand; Eu ieste unu' dantri iei. (Cactus Perfectus)
ipocrizie si aviditate intilnim la tot pasul;oriunde.
unii reusesc sa le mascheze destul de bine dar in timp se dau de gol.

Continut sponsorizat

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus  Mesaj [Pagina 1 din 1]

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum