Forum de spiritualitate

Ultimele subiecte
» Mai este cineva pe aici?
Dum Aug 11, 2013 8:58 am Scris de Tudorel666

» CRESTINI fara denominatiune
Sam Mar 09, 2013 7:18 pm Scris de crestinul

» Cine este in realitate Isus!
Dum Iul 08, 2012 2:11 pm Scris de Fairy

» NOSTALGII...poezii de Mihai LEONTE
Dum Iul 08, 2012 2:06 pm Scris de Fairy

» Ok
Mier Iun 16, 2010 11:37 am Scris de Tudorel666

» ARMONII MAJORE 2010...autor Mihai LEONTE
Mar Iun 15, 2010 3:42 am Scris de Mihai LEONTE

» vizitati
Lun Iun 14, 2010 9:59 am Scris de padawanu

» REVERII ADVERSE...poezii de Mihai LEONTE
Joi Iun 10, 2010 4:16 am Scris de Mihai LEONTE

» SCRIERI INOCENTE...de Mihai LEONTE
Vin Iun 04, 2010 4:05 pm Scris de Mihai LEONTE

» Cenzura istoriei!!!
Joi Iun 03, 2010 6:37 pm Scris de Ancuta

» Distihurile lui Bujor...autor Mihai LEONTE
Mar Mai 25, 2010 3:28 am Scris de Mihai LEONTE

» Despre crestinismul originar
Lun Mai 24, 2010 11:41 am Scris de Tudorel666

» Dorurile mele
Sam Mai 22, 2010 11:39 am Scris de Tudorel666

» VALENTE MEDII...poezii de Mihai LEONTE
Mier Mai 19, 2010 4:24 am Scris de Mihai LEONTE

» MIRAJELE ALBASTRE...poezii de Mihai LEONTE
Mier Mai 12, 2010 4:18 pm Scris de Mihai LEONTE

» APOGEUL METAFORIC...poezii de Mihai LEONTE
Dum Mai 09, 2010 7:04 am Scris de Mihai LEONTE

» RENASTEREA ZAMOLXIANISMULUI RELIGIA STRABUNILOR ROMANILOR
Mier Mar 24, 2010 12:01 pm Scris de HareKrishna

» Vishnuism-monoteismul hindus
Mier Mar 24, 2010 11:59 am Scris de HareKrishna

» Despre capitalismul salbatic
Mar Mar 02, 2010 2:54 pm Scris de wima2203

» Ce nu se spune despre Miscarea Legionara?
Mar Mar 02, 2010 2:39 pm Scris de wima2203

» E Omul urmasul lui Adam?
Dum Ian 31, 2010 9:46 pm Scris de Anticristul01

» Bine v-am gasit!
Dum Ian 31, 2010 8:13 pm Scris de Anticristul01

» POZE USERI
Joi Ian 28, 2010 3:37 pm Scris de IrinucaM

» Inaugurarea celei mai inalte cladiri din lume-DUBAI 2009
Mar Ian 12, 2010 9:06 pm Scris de Anticristul

» Arte martiale
Lun Ian 11, 2010 4:00 am Scris de IrinucaM

» Scrisoare adresata FEDERATIEI RUSE
Lun Ian 11, 2010 3:19 am Scris de IrinucaM

Cine este conectat?
In total este 1 utilizator conectat: 0 Inregistrati, 0 Invizibil si 1 Vizitator

Nici unul

[ Vizualizeaza toata lista ]

Recordul de utilizatori conectati a fost de 28, Joi Oct 02, 2014 3:20 am
Cautare

Rezultate pe:

Rechercher Cautare avansata

Nu sunteti conectat. Conectati-va sau inregistrati-va

Liberul Arbitru...

Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4, 5

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos  Mesaj [Pagina 5 din 5]

101 Re: Liberul Arbitru... la data de Lun Oct 13, 2008 10:06 am

Histrion

vrajitor
Tudorel666 a scris:
Histrion a scris:
Tudorel666 a scris:
Histrion a scris: Asa e, nu am aflat, de aia nu mi-oi fi facut inca nici "un/o zeu/zeita/zeitat din ceva".

Eu nu as fi asa sigur...
Tu nu esti eu, eu nu sint tu!

Eu nu sunt tu? Si daca uneori sunt in "tu"?
Dar e mai bine ca tu sa fii sigur ca eu niciodata nu sunt tu.
Hi! Hi! Hi! Eu sint eu si nimeni altcineva nu e eu. E el sau ea. Ca eul meu si tu-ul tau pot avea si insusiri asmanatoare, e altceva. Never ever nu vor fi eul meu si tuul tau identice, si cu atit mai putin aceleasi.

Vezi profilul utilizatorului

102 Re: Liberul Arbitru... la data de Lun Oct 13, 2008 10:10 am

Histrion

vrajitor
Heruer a scris:
Histrion a scris:
Heruer a scris:

Histrion tu chiar nu ai aflat sau te faci ca nu cunosti ...
Nu exista atei. Fiecare om si-a facut un/o zeu/zeita/zeitat din ceva. Sunt, insa, unii care nu vor sa recunoasca in fata altora sau in fata propriei constiinte si isi spun atei. Iluzii si iar iluzii.
Asa e, nu am aflat, de aia nu mi-oi fi facut inca nici "un/o zeu/zeita/zeitat din ceva". Si daca ma caut bine, nici iluziile sau utopiile nu se prind de mine. Ce sa-i faci, nu ma lasa scepticismul.
Citeste-ti atent postarile si vei intrezari imaginea unui zeisor (certitudinea ca ai dreptate si infailibilitatea propriilor judecati).
Gresesti, nu "cad in greseala" asta. Cind imi demonstrezi rational ca tu ai dreptate si eu gresesc, accept fara probleme punctul tau de vedere si pot chiar sa renunt la al meu, daca e complet gresit, sau sa-l corectez cu informatia justa venita de la tine.

103 Re: Liberul Arbitru... la data de Sam Noi 29, 2008 7:04 am

Cactus

inger
Heruer a scris:De ce va "inversunati" atat oameni buni. Nu exista Liber Arbitru si nici chiar liber arbitru. Ambele sunt doar o iluzie, asa cum suntem si noi si tot ceea ce ne inconjoara. O iluzie atat de "mestesugita" ca pare reala (eh asta si pentru ca nu prea avem habar ce este aceea realitate si ne-am fixat propriile etaloane).

O alta abordare, total diferita insa nu mai putin credibila, a fost aceea ca lui Faraon i-a fost suprimat dreptul la liberul arbitru pentru ca acesta sa fie liber sa-si exprime dorinta de a se impotrivi lui Dumnezeu. Sa presupunem ca dupa primele trei plagi, de exemplu, Faraon se speria atat de mult incat renunta la "rautatea" si incapatanarea sa. Insemna, in acel moment, ca meritul nu este al sau, ci mai curand ca suferintele l-au determinat sa renunte. Dumnezeu nu accepta tshuva (pocainta) decat atunci cand vine din inima. Autoritatea si justitia umana au insituit pedepse (de exemplu pentru crima sau viol) pentru a descuraja aceste delicte. Si ceea ce se intampla este ca de multe ori persoane de o calitate morala indoielnica nu savarsesc aceste fapte nu din considerente etice sau avand in minte calitatea lor de oameni, ci doar pentru a nu intra sub incidenta unei legi care ii va pedepsi.

http://www.jen.ro/dvar_tora_files_13.html

Nu e nimic mai trist decât tristețea unui om vesel. (Armando Palacio Valdes)
Luzerii nu moare niciodata, de nici un fel, never, nicicand; Eu ieste unu' dantri iei. (Cactus Perfectus)

104 Re: Liberul Arbitru... la data de Sam Noi 29, 2008 8:05 am

Fay

vrajitor
Histrion a scris:
Heruer a scris:
Histrion a scris:
Heruer a scris:

Histrion tu chiar nu ai aflat sau te faci ca nu cunosti ...
Nu exista atei. Fiecare om si-a facut un/o zeu/zeita/zeitat din ceva. Sunt, insa, unii care nu vor sa recunoasca in fata altora sau in fata propriei constiinte si isi spun atei. Iluzii si iar iluzii.
Asa e, nu am aflat, de aia nu mi-oi fi facut inca nici "un/o zeu/zeita/zeitat din ceva". Si daca ma caut bine, nici iluziile sau utopiile nu se prind de mine. Ce sa-i faci, nu ma lasa scepticismul.
Citeste-ti atent postarile si vei intrezari imaginea unui zeisor (certitudinea ca ai dreptate si infailibilitatea propriilor judecati).
Gresesti, nu "cad in greseala" asta. Cind imi demonstrezi rational ca tu ai dreptate si eu gresesc, accept fara probleme punctul tau de vedere si pot chiar sa renunt la al meu, daca e complet gresit, sau sa-l corectez cu informatia justa venita de la tine.

Dar tot crezi in ceva. Crezi in propriul tau scepticism,in propria ta putere de judecata...,intr-un fel, putem spune ca te-ai asezat pe tine pe un piedestal, ca te inchini...tie! doh

105 Re: Liberul Arbitru... la data de Mar Dec 02, 2008 7:49 pm

Anticristul

eliberat
Lui Faraon nu ia fost suprimat liberul arbitru,dar asa se intelege din citirea textului in romaneste.Faraon avea 10 zei in care se incredea,el nu cunoastea pe Dumnezeu.Dumnezeu nu se lupta cu Faraon ci cu zei lui.Pina nu a cazut ultimul zeu ,Faraon nu a cedat ,ca se incredea in cei ce au ramas.Ar fi prea lunga explicatia,dar daca vei citi cu atentie ,vei intelege.

106 Re: Liberul Arbitru... la data de Mier Dec 03, 2008 5:37 pm

Heruer

inger
Anticristul a scris:... Dumnezeu nu se lupta cu Faraon ci cu zei lui...
Atat de slab este Dumnezeu incat trebuie sa se lupte cu niste zei ?

107 Re: Liberul Arbitru... la data de Mier Dec 03, 2008 9:38 pm

Anticristul

eliberat
Cum crezi tu ca sa luptata,cu sabia?Cu mentalitatealui Faraon si a intregului Egipt.Tu prin lupta intelegi numai razboi?Te lupti uneori cu tine insuti ,dar nu cred ca ti dai pumni.Cu stima.

108 Re: Liberul Arbitru... la data de Sam Dec 06, 2008 6:40 pm

Heruer

inger
Anti a scris:Cum crezi tu ca sa luptata,cu sabia?Cu mentalitatealui Faraon si a intregului Egipt.Tu prin lupta intelegi numai razboi?Te lupti uneori cu tine insuti ,dar nu cred ca ti dai pumni.Cu stima.
Nu ai inteles ce am spus. De fapt voiam sa spun ca Dumnezeu nu lupta in nici un fel si cu nimeni. Este puterea, vointa si stiinta absolute. Lupta (in orice fel si cu orice mijloace) cel care doreste/vrea/are nevoie sa obtina ceva si este refuzat (in orice mod cu putinta). Dumnezeu nu vrea nimic pentru ca nu are nevoie de nimic. El este Tot si prin urmare are Tot.
Sa nu spui si tu ca altii in circumstante asemanatoare ca Dumnezeu nu lupta/vrea/doreste pentru El ci pentru noi ca ma dezamagesti, Astfel de opinii denota numai gandire superficiala (de suprafata) si infantila.
Cu aceeasi stima.

109 Re: Liberul Arbitru... la data de Sam Dec 06, 2008 7:09 pm

Anticristul

eliberat
Eu nu am spus niciodata ca Dumnezeu are nevoie de ceva.Daca face ceva face spre binele omului.Dar si aceasta o face prin mintea care a sadit-o in om de la inceput.

110 Re: Liberul Arbitru... la data de Lun Dec 08, 2008 9:59 am

Heruer

inger
Anti a scris:Eu nu am spus niciodata ca Dumnezeu are nevoie de ceva.Daca face ceva face spre binele omului.Dar si aceasta o face prin mintea care a sadit-o in om de la inceput.

Convingerea mea este ca Dumnezeu nu face nimic.
Din tripletul a fi -> a face -> a avea (triplet aplicat in lumea noastra exact pe dos, adica a avea -> a face -> a fi), Dumnezeu este a fi.
Dumnezeu este si atat. Daca Dumnezeu ar face ceva (1), inseamna ca exista si ceva(2) ce Dumnezeu nu face (pentru ca nu vrea sau nu poate), dar poate fi facut de altcineva (pentru ca ceva(2) exista ca potentialitatea), impotriva vointei sau peste puterea Lui Dumnezeu, ceea ce ar fi absurd (Dumnezeu nu ar mai fi Dumnezeu)

In ceea ce ai scris te contrazici.
- citez : "... nu am spus niciodata ca Dumnezeu are nevoie de ceva." (echivalent cu : Dumnezeu nu are nevoie de nimic)
- citez : "... Daca face ceva face spre binele omului." (echivalent cu : Dumnezeu face ceva (nu din nevoia ci) din dorinta/placerea de a face bine omului). Nevoie/dorinta/placerea de a face/... etc. sunt forme echivalente de a exprima acelasi lucru si anume legitatea cauza -> efect (cauza=nevoia/dorinta/placerea de a face ceva anume; efectul=actul de a face). Dumnezeu transcende legea cauzei si a efectului (a nu se citi se sustrage), pentru ca El este , inclusiv legea cauzei si a efectului.

Continut sponsorizat

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus  Mesaj [Pagina 5 din 5]

Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4, 5

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum