Forum de spiritualitate

Ultimele subiecte
» Mai este cineva pe aici?
Dum Aug 11, 2013 8:58 am Scris de Tudorel666

» CRESTINI fara denominatiune
Sam Mar 09, 2013 7:18 pm Scris de crestinul

» Cine este in realitate Isus!
Dum Iul 08, 2012 2:11 pm Scris de Fairy

» NOSTALGII...poezii de Mihai LEONTE
Dum Iul 08, 2012 2:06 pm Scris de Fairy

» Ok
Mier Iun 16, 2010 11:37 am Scris de Tudorel666

» ARMONII MAJORE 2010...autor Mihai LEONTE
Mar Iun 15, 2010 3:42 am Scris de Mihai LEONTE

» vizitati
Lun Iun 14, 2010 9:59 am Scris de padawanu

» REVERII ADVERSE...poezii de Mihai LEONTE
Joi Iun 10, 2010 4:16 am Scris de Mihai LEONTE

» SCRIERI INOCENTE...de Mihai LEONTE
Vin Iun 04, 2010 4:05 pm Scris de Mihai LEONTE

» Cenzura istoriei!!!
Joi Iun 03, 2010 6:37 pm Scris de Ancuta

» Distihurile lui Bujor...autor Mihai LEONTE
Mar Mai 25, 2010 3:28 am Scris de Mihai LEONTE

» Despre crestinismul originar
Lun Mai 24, 2010 11:41 am Scris de Tudorel666

» Dorurile mele
Sam Mai 22, 2010 11:39 am Scris de Tudorel666

» VALENTE MEDII...poezii de Mihai LEONTE
Mier Mai 19, 2010 4:24 am Scris de Mihai LEONTE

» MIRAJELE ALBASTRE...poezii de Mihai LEONTE
Mier Mai 12, 2010 4:18 pm Scris de Mihai LEONTE

» APOGEUL METAFORIC...poezii de Mihai LEONTE
Dum Mai 09, 2010 7:04 am Scris de Mihai LEONTE

» RENASTEREA ZAMOLXIANISMULUI RELIGIA STRABUNILOR ROMANILOR
Mier Mar 24, 2010 12:01 pm Scris de HareKrishna

» Vishnuism-monoteismul hindus
Mier Mar 24, 2010 11:59 am Scris de HareKrishna

» Despre capitalismul salbatic
Mar Mar 02, 2010 2:54 pm Scris de wima2203

» Ce nu se spune despre Miscarea Legionara?
Mar Mar 02, 2010 2:39 pm Scris de wima2203

» E Omul urmasul lui Adam?
Dum Ian 31, 2010 9:46 pm Scris de Anticristul01

» Bine v-am gasit!
Dum Ian 31, 2010 8:13 pm Scris de Anticristul01

» POZE USERI
Joi Ian 28, 2010 3:37 pm Scris de IrinucaM

» Inaugurarea celei mai inalte cladiri din lume-DUBAI 2009
Mar Ian 12, 2010 9:06 pm Scris de Anticristul

» Arte martiale
Lun Ian 11, 2010 4:00 am Scris de IrinucaM

» Scrisoare adresata FEDERATIEI RUSE
Lun Ian 11, 2010 3:19 am Scris de IrinucaM

Cine este conectat?
In total sunt 2 utilizatori conectati: 0 Inregistrati, 0 Invizibil si 2 Vizitatori

Nici unul

[ Vizualizeaza toata lista ]

Recordul de utilizatori conectati a fost de 28, Joi Oct 02, 2014 3:20 am
Cautare

Rezultate pe:

Rechercher Cautare avansata

Nu sunteti conectat. Conectati-va sau inregistrati-va

Liberul Arbitru...

Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4, 5  Urmatorul

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos  Mesaj [Pagina 2 din 5]

26 Re: Liberul Arbitru... la data de Lun Iul 28, 2008 1:53 pm

Vizitato

Vizitator
HIRAN a scris:
Deci Legea nu a fost desfiintata deoarece ea este indrumatorul catre Hristos.
Si astazi ea este valabila pentru cei ce sunt sub Lege, ca sa ii osandeasca si sa le arate ca sunt sub blestem si au nevoie de un salvator.
Corect.

Însă trebuie înțeles de ce salvarea se compară cu nașterea, cu învierea din morți: pt că nu există NIMIC pe care putem face ca s-o obținem.

Astfel, toată slava revine lui Dumnezeu și NIMIC omului, cum este și normal.

Dumnezeu condamnă acest "furt".

27 Re: Liberul Arbitru... la data de Lun Iul 28, 2008 3:13 pm

Heruer

inger
Nu exista liber arbitru. Iesiti, chiar si numai pentru o clipa, de sub "tutela" a tot felul de "scrieri sfinte", abandonati citatele, ganditi cu propria minte (nu a celor ce v-au pus in fata tot felul de scrieri "sfinte") si apoi concluzionati. Dupa toate acestea, reintorceti-va la "locul caldut si confortabil" al gandurilor si doctrinelor altora si bucurati-va ... ca aveti liber arbitru.

Vezi profilul utilizatorului

28 Re: Liberul Arbitru... la data de Lun Iul 28, 2008 6:33 pm

Vizitato

Vizitator
Aha, să ieșim și să ne facem un pic horoscopul cu ascendentul în Jupiter care ne spune cum va fi mâine, nu?
rolf rolf A naibii libertate și asta!!!

29 Re: Liberul Arbitru... la data de Lun Iul 28, 2008 8:31 pm

Leo Luke

muritor de rand
Zexelica a scris:
Emil Condor a scris:
Zexelica a scris: NU PUTEM ASCULTA LEGEA
...si de aceea Legea S-a întrupat, a devenit mai umană, mai flexibilă... Gresesc undeva?
Da, greșești. Prin salvare nu se schimbă Legea (cea morală, evident, pt că cea ceemonială este o UMBRĂ care nu aduce viață Ezechiel 20:25).
Salvarea înseamnă PLATA PĂCATELOR, adică scoaterea celor aleși de sub obligația Legii, prin plătirea TUTUROR datoriilor față de ea de către Hristos. Legea nu mai poate acuza.

Cei salvați, în continuare sunt FACUȚI de Dumnezeu să RESPECTE Legea prin Duhul Sfânt.

Ezechiel 36

27Voi pune Duhul Meu în voi, și vă voi face să urmați poruncile Mele și să păziți și să împliniți legile Mele.

Nu putem să luăm credit pt NIMIC. Noi nu suntem buni, ci numai Dumnezeu.

......stai asa.....sa salvez pagina.....ca acu vad ca ai ajuns si tu sa folosesti ,,separat,,
legea ceremoniala si cea Morala......ca stii tu ce ziceai prin alte forumuri.....

30 Re: Liberul Arbitru... la data de Lun Iul 28, 2008 9:06 pm

Vizitato

Vizitator
Stau, lioliuk!!! Coana mare ce ți-a mai revelat? rolf rolf

31 Re: Liberul Arbitru... la data de Lun Iul 28, 2008 9:23 pm

Emil Condor

vrajitor
HIRAN a scris:Aici Zexe are dreptate.
...???...!!!...

Daca mantuirea ar veni prin lege, ce rost avea sa mai moara Hristosul ?
Si... unde am afirmat eu asa ceva??!! Nici măcar nu cred năzbâtiile alea - sunteti siguri că nu răspundeti la un mesaj semnat de altcineva??!!

32 Re: Liberul Arbitru... la data de Mar Iul 29, 2008 12:53 am

HIRAN

demon
Legea nu s-a desfiintat dar nu poti fi si in Hristos si sub lege in acelasi timp.
In fundul inimii Hristosului era o singura lege: sa faca voia Tatalui.
Prin aceasta voie am fost sfintiti noi.

2Tes 1:11 De aceea ne rugam necurmat pentru voi, ca Dumnezeul nostru sa va gaseasca vrednici de chemarea Lui, si sa implineasca in voi, cu putere, orice dorinta de bunatate, si orice lucrare izvorata din credinta,

Iata ca in cei mantuiti nu lucra nici legea nici ei insisi nu faceau ceva ci Dumnezeu implinea in ei.

33 Re: Liberul Arbitru... la data de Mar Iul 29, 2008 2:24 am

Emil Condor

vrajitor
HIRAN a scris:Legea nu s-a desfiintat dar nu poti fi si in Hristos si sub lege in acelasi timp.
Păi, când esti în Hristos, esti în Lege pentru că El este Legea împlinită în trup.
A fi în Hristos înseamnă a fi în Legea care S-a întrupat si apoi a fost "afisată" sus la Golgota.

34 Re: Liberul Arbitru... la data de Mar Iul 29, 2008 8:23 am

Vizitato

Vizitator
Emil Condor a scris:
HIRAN a scris:Legea nu s-a desfiintat dar nu poti fi si in Hristos si sub lege in acelasi timp.
Păi, când esti în Hristos, esti în Lege pentru că El este Legea împlinită în trup.
A fi în Hristos înseamnă a fi în Legea care S-a întrupat si apoi a fost "afisată" sus la Golgota.
Oricum, nu poți face NIMIC pt salvare. TOTUL este un dar de la Dumnezeu.
Altfel, e faptă.
Faptele care sunt bune sunt DUPĂ salvare, pt că vin dintr-o inimă bună. Înainte de salvare avem o inimă vicleană și tot ce am face nu este plăcut Lui.

35 Re: Liberul Arbitru... la data de Mar Iul 29, 2008 8:25 am

Vizitato

Vizitator
Uite câteva versuri despre condiția noastră ÎNAINTE de salvare.

Josh. 24:15; Eze. 37:1, 2; Pv. 3:5; 16:1, 2, 9; 20:9, 24; 21:1, 2; Job. 14:4; Psa. 14:1, 2, 3; 53: 2, 3; Isa. 6:9, 10; 64:4, 6, 7; 65:1; Jer. 10:23; Mt. 19:11, 25, 26; Mk. 10:26, 27; Lk. 18:26, 27; Jo. 1:13; 3:27, 32; 4:23, 24; 6:44, 65; 7:34; 8:21, 43; 10:26; 12:39, 40; 14:17; 15:5, 16; Rom. 3:10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19; 8:7; 9:13, 15, 16, 18, 22; 1Cor. 1:29, 30; 4:7; 12:3; 2Cor. 4:3, 4; Gal.1:1; 4:9; Eph. 2:15; Heb. 5:4; 1Pet. 4:6; 1Jo. 4:10, 19

36 Re: Liberul Arbitru... la data de Mar Iul 29, 2008 1:46 pm

HIRAN

demon
Emil Condor a scris:

Trebuie data o explicatie clara ce se intelege aici prin Lege.

Eu cred ca a fi in Hristos inseamna a fi in legea Duhului de viata.

Rom 8:1 Acum nu este nici o osandire pentru cei ce sunt in Hristos Iisus, care nu traiesc dupa indemnurile firii pamantesti, ci dupa indemnurile Duhului.
2 In adevar legea Duhului de viata in Hristos Iisus, m-a izbavit de Legea pacatului si a mortii.

iar dincoace este aratat:
2Co 3:7 Acum daca slujba aducatoare de moarte, scrisa si sapata in pietre, era cu atata slava ......

Multi confunda si considera ca in Iisus este Legea aducatoare de moarte de pe Sinai, pe cand de fapt El este samanta fagaduita.

In Ga 4:24 scrie clar ca legamantul de pe muntele Sinai naste pentru robie, si ca este femeia Agar.

Avraam a avut 8 fii, dar numai unul era fiul fagaduintei (mostenitor).
Ge 25:5 Avraam a dat lui Isaac toate averile sale.
6 Dar a dat daruri fiilor tiitoarelor sale; si pe cand era inca in viata, i-a indepartat de langa fiul sau Isaac inspre rasarit, in tara Rasaritului.

Asa ca mare atentie:
1. a nu se confunda darurile Duhului Sfant cu insasi Duhul Sfant (arvuna mostenirii). Ef 1:13-14
2. conteaza si mama (femeia, legamantul, biserica, legea), nu numai Tatal, pentru a fi mostenitor.

37 Re: Liberul Arbitru... la data de Mar Iul 29, 2008 4:28 pm

Vizitato

Vizitator
1. a nu se confunda darurile Duhului Sfant cu insasi Duhul Sfant (arvuna mostenirii). Ef 1:13-14

2 Corinteni 1

21Și Cel ce ne întărește împreună cu voi, în Hristos, și care ne -a uns, este Dumnezeu.

22El ne -a și pecetluit, și ne -a pus în inimă arvuna Duhului.

Efeseni 4

30Să nu întristați pe Duhul Sfînt al lui Dumnezeu, prin care ați fost pecetluiți pentru ziua răscumpărării.

Pecetluit este un cuvânt tare. Nu e loc de interpretat.

Esther 8:8

8Write ye also for the Jews, as it liketh you, in the king's name, and seal it with the king's ring: for the writing which is written in the king's name, and sealed with the king's ring, may no man reverse.

Pecetluirea este permanentă.

Arvuna, este doar un unghi de vedere temporal, în sensul că, practic, salvarea este completă numai în momentul când devenim o nouă personalitate completă, adică în momentul în care primim noul corp spiritual.

Până atunci, da, sunte arvuniți. Însă, toate păcatele sunt plătite, suntem deja judecați, găsiți vinovați și am și plătit (Hristos în njumele nostru). Nu putem pierde salvarea.

Ultima editare efectuata de catre Zexelica in Mar Iul 29, 2008 4:31 pm, editata de 1 ori

38 Re: Liberul Arbitru... la data de Mar Iul 29, 2008 4:30 pm

Vizitato

Vizitator
Mai multă probă biblică asupra aspectului siguranței salvării.

Psa. 37:2; 51:9, 10, 11, 12: Isa. 1:18; 38:16, 17; 43:13, 25; 44:22; Jer. 31:34; 32:40; 33:8; Eze. 33:16; Lk. 12:33; Jo. 5:24; 6:37, 39, 40; 10:28, 29; 14:17, 20, 23; 16:22; 17:12; Rom. 6:7, 10; 8:1, 10, 28, 29, 30, 33, 35, 39; 9:23, 24; 11:29; 1Cor. 2:15; 2Cor. 1:22; 5:19, 21; Gal. 4:6, 7, 6, 31; Eph. 1:13; 2:6,19; 4:30, 32; Phil. 1:16; Col. 1:13, 29; 2:10, 13; 1Thes. 1:10; Titus 2:14; Heb. 9:12, 13, 14, 15; 10:10, 14, 17, 18; 12:2; 13:5; 1Jo. 1:7; 3:3, 9, 14, 24; 5:11, 18; 4:17

39 Re: Liberul Arbitru... la data de Sam Sept 20, 2008 4:59 pm

Storm

muritor de rand
SilverStar a scris:Cand i-a izgonit din rai, Dumnezeu le-a daruit lui Adam si Eva pamantul cu toate bogatiile lui, cerul si apele si verdele intins si ciripitul pasarilor. Le-a mai daruit si liberul arbitru...
Ce le-a cerut in schimb?

Acest topic mi s-a parut cel mai nimerit pentru prima mea interventie pe acest forum.Fiind si un subiect ce atinge Geneza, mi-am zis sa te intreb : Unde ai citit in Geneza,sau in alt loc din Biblie despre "liberul arbitru" si de ce ai "tradus" prin "ciripituri","bogatii" anumite aspecte relatate de versetele in cauza ?!!!

40 Re: Liberul Arbitru... la data de Sam Sept 20, 2008 5:26 pm

Alice Bailey

vrajitor
Liber arbitru cu siguranta ca aveau de la creatie, altfel nu ar fi putut decide sa-l inlocuisca pe Dumnezeu si sa calce Legea Sa. Cu siguranta ca Legea era "gardul" din jurul "viei" Eden-ului. iconsmile

41 Re: Liberul Arbitru... la data de Sam Sept 20, 2008 5:42 pm

Storm

muritor de rand
Alice Bailey a scris:Liber arbitru cu siguranta ca aveau de la creatie, altfel nu ar fi putut decide sa-l inlocuisca pe Dumnezeu si sa calce Legea Sa. Cu siguranta ca Legea era "gardul" din jurul "viei" Eden-ului. iconsmile

Nu e asa de simplu pe cat crezi.Depinde la ce te raportezi.Daca tot sustii "liberul arbitru" intra in amanunte si demonstreaza.Doar o simpla logica care e valabila doar intr-un anume context, nu justifica "liberul arbitru" dupa infaptuirea pacatului si nici "intoarcerea" la Dumnezeu prin puterea omului.De fapt Noul Testament chiar accentueaza prin multe versete ca fara puterea Duhului Sfant omul n-are ce "arbitra" si nici ca ar depinde de el.
Este ceva adevar cu "libertatea" de a decide,dar daca e sa o luam in considerare ea se justifica doar in starea desavarsita a omului pana la aparitia pacatului in om sau altfel spus pana la luarea din "pomul" cunostiintei binelui si raului.

42 Re: Liberul Arbitru... la data de Sam Sept 20, 2008 5:42 pm

Anticristul

eliberat
Cind Dumneyeu a zis:Iata pun in fata ta viata si binele ,moartea si raul.Alege viata ca sa traiesti..., ce-o fi aceasta, cind Dumnezeu iti da la alegere ?
SilverStar, le a cerut in schimb ascultare. Omul poate sa faca ce vrea, este liber. Si Isus a zis: Intoarceti-va la Dumnezeu. Le-a dat un sfat. Nu a obligat pe nimeni.

43 Re: Liberul Arbitru... la data de Sam Sept 20, 2008 5:48 pm

A arbitra stiu că înseamnă a verifica respectarea regulilor unei confruntări si sanctiona nerespectarea acelor reguli, iar arbitrul e persoana care face acest lucru.

A fi liber arbitru înseamnă a avrea dreptul si posibilitatea de a arbitra.

Româneste vorbind cam asta înseamnă a fi liber arbitru.

Conceptul filozofic de "liber arbitru" eu nu l-am înteles si nici nu mi-am dat interesul pentru asta.
Scopul însă a acestui concept este că dacă Dumnezeu l-a creat pe om asa cu este, totusi Dumnezeu să nu fie responsabil de relele pe care le fac oamenii si relele care li se întâmplă oamenilor. Mai pe scurt spus, nimeni să nu dea vina pe Dumnezeu pentru nimic.

Ultima editare efectuata de catre Remussatala in Sam Sept 20, 2008 5:50 pm, editata de 1 ori

Vezi profilul utilizatorului http://win9x.forum-free.org/

44 Re: Liberul Arbitru... la data de Sam Sept 20, 2008 5:49 pm

Anticristul

eliberat
Dumnezeu le a rinduit liberul arbitru dupa cadere.Alege viata.Nu cautati sa inlocuiti Legea lui Dumnezeu cu nimic.Legea este rinduiala in care trebuie sa traiasca oameni ,ca sa fie dosebiti de vite.Daca nu ar fi lege ar fi vai si amar de omenire.Si legile pamintesti sint destul de satisfacatoare,altfel ce ai face cind ai avea un accident si nu mai poti munci.Cum l ai trage pe vinovat la judecata.Sa nu aveti ocazia ,dar punetiva in situatie caci sint zeci de mii de cazuri.
Si acesta este doar un exemplu.

45 Re: Liberul Arbitru... la data de Sam Sept 20, 2008 6:07 pm

Storm

muritor de rand
Anticristul a scris:Cind Dumneyeu a zis., iata pun in fata ta viata si binele ,moartea si raul.Alege viata ca sa traiesti.Ce-o fi aceasta, cind Dumnezeu iti da la alegere ?
SilverStar, le a cerut in schimb ascultare.Omul poate sa faca ce vrea,este liber.Si Isus a zis ,Intoarcetivala Dumnezeu.Le a dat un sfat.Nu a obligat pe nimeni.
Cui da la "alegere".Ia uita-te mai bine la context....! Oare pentru cine spusese Dumnezeu acele cuvinte ? Acea "alegere" despre care vorbesti este doar la suprafata.In esenta insa totul depinde de Dumnezeu.Caci de aceea este Dumnezeu.Altfel, poti tu sa fii Dumnezeu ? Poti sa tii la distanta,adica sa "arbitrezi" pe Dumnezeu si diavol ?! Ai tu puterea sa te mantuiesti si daca nu, atunci unde mai este acea "libertate" ?! A fi "arbitru" inseamna sa detii puterea si sa stabilesti regulile jocului.
Isus a spus destul de clar sa cunoasca tainele Imparatiei.:"Voua v-a fost dat si lor nu le-a fost dat .." Asa ca "libertatea" nu exista.Nu poti ajunge la El daca El nu-ti da, oricat de "arbitru" te-ai crede.
Filipeni 2:13 "Căci Dumnezeu este Acela care lucrează în voi, și vă dă, după plăcerea Lui, și voința și înfăptuirea. "
Efeseni 2;8 :"Căci prin har ați fost mântuiți, prin credință. Și aceasta nu vine de la voi; ci este darul lui Dumnezeu
.

46 Re: Liberul Arbitru... la data de Sam Sept 20, 2008 6:14 pm

Anticristul

eliberat
Dumnezeu ,acolo vorbeste cu poporul lui Israel.Dumnezeu ia ales intradevar pentru ascultare,dar nu sunt obligati.Iar Isus cind spune:Voua va fost dat.Nu va vorbeste voua ,tuturor care cititi N T ci le vorbeste lor ,apostolilor.Lor le a fost dat ,nu voua.

47 Re: Liberul Arbitru... la data de Sam Sept 20, 2008 6:32 pm

Storm

muritor de rand
Anticristul a scris:Dumnezeu ,acolo vorbeste cu poporul lui Israel.Dumnezeu ia ales intradevar pentru ascultare,dar nu sunt obligati.Iar Isus cind spune:Voua va fost dat.Nu va vorbeste voua ,tuturor care cititi N T ci le vorbeste lor ,apostolilor.Lor le a fost dat ,nu voua.

Judeci cu doua masuri diferite si nu e corect. Dar de ce nu spui si cui spune Dumnezeu "alege viata" ?! Acele cuvinte sunt pentru toti fiindca asa vrei tu iar celelalte le bagi in contextele istorice ?! Dar despre celelalte doua versete ce ti le-am dat de ce nu spui nimic ?! Doar ce-ti convine tie ? Daca e sa fim drepti hai sa le judecam pe toate,nu ? Apoi, nu e vorba doar de cele doua versete ci de un intreg Nou Testament dupa cum spuneam.Urmareste lucrarea de mantuire prin prisma "gandirii" divine,adica a dimensiunii divine din care ne vorbeste Dumnezeu si nu cel din dimensiunea umana istorica, a timpului si spatiului.Aceste diferente sau doua feluri de "vorbire" au rostul lor iar ap.Pavel iti face bine distinctia la 1 Corinteni cap.2.

48 Re: Liberul Arbitru... la data de Sam Sept 20, 2008 6:37 pm

Artistu

demon
Storm a scris: Nu e asa de simplu pe cat crezi.Depinde la ce te raportezi.Daca tot sustii "liberul arbitru" intra in amanunte si demonstreaza.Doar o simpla logica care e valabila doar intr-un anume context, nu justifica "liberul arbitru" dupa infaptuirea pacatului si nici "intoarcerea" la Dumnezeu prin puterea omului.De fapt Noul Testament chiar accentueaza prin multe versete ca fara puterea Duhului Sfant omul n-are ce "arbitra" si nici ca ar depinde de el.

Le-a zis sa nu se infrupte din pomul cunoasterii, nu le-a interzis amenintandu-i cu jdemii de pedepse. <- Poti considera ca le-a dat posibilitatea sa aleaga, nu? Paranteza: Ciudat e ca ii spune ca o sa moara negresit, ca si cand Adam ar fi inteles despre ce vorbeste. Cred ca ori s-au pierdut cateva citate, ori Adam ar fi trebuit sa aiba notiunea aia deja inteleasa - un fel de memorie ancestrala care l-ar fi ajutat sa inteleaga semnificatii pre-existente - un fel de clona ca Dolly, care mananca iarba fara sa fii vazut sau invatat de la oaia mama ce si cum se poate hrani. Dar daca era clona si era muritoare, dumnezeu era si el muritor la origini? Se pare ca da, ca altfel nu aparea acel citat cu pomul vietii vesnice din care daca se infrupta devenea si Adam ca el/ei. La ce bun sa ai un pom al vietii vesnice pe care sa-l aperi asa de puternic cand TU esti vesnic?

Storm a scris: Este ceva adevar cu "libertatea" de a decide,dar daca e sa o luam in considerare ea se justifica doar in starea desavarsita a omului pana la aparitia pacatului in om sau altfel spus pana la luarea din "pomul" cunostiintei binelui si raului.

Tocmai ca stii care este binele si raul de-abia atunci poti lua decizii constiente care te vor afecta (intr-un mod pozitiv sau negativ, ramane de vazut). Pana la momentul ala lua decizii inconstient, pur si simplu actiona condus de cele 5 simturi. Marele pacat al lui Adam nu a fost ca a mancat ci ca a devenit constient, desi el era facut pentru a asculta doar de cele 5 simturi, ca orice animal de casa - caine, ca el isi adora stapanul nu conteaza cum se poarta cu el.

Si ontopic: Liberul arbitru este dpmdv posibilitatea de a alege constient din tz variante dupa cum crezi tu, nu dupa cum ti se spune.

49 Re: Liberul Arbitru... la data de Sam Sept 20, 2008 7:08 pm

Anticristul

eliberat
Storm a scris:
Anticristul a scris:Dumnezeu ,acolo vorbeste cu poporul lui Israel.Dumnezeu ia ales intradevar pentru ascultare,dar nu sunt obligati.Iar Isus cind spune:Voua va fost dat.Nu va vorbeste voua ,tuturor care cititi N T ci le vorbeste lor ,apostolilor.Lor le a fost dat ,nu voua.

Judeci cu doua masuri diferite si nu e corect. Dar de ce nu spui si cui spune Dumnezeu "alege viata" ?! Acele cuvinte sunt pentru toti fiindca asa vrei tu iar celelalte le bagi in contextele istorice ?! Dar despre celelalte doua versete ce ti le-am dat de ce nu spui nimic ?! Doar ce-ti convine tie ? Daca e sa fim drepti hai sa le judecam pe toate,nu ? Apoi, nu e vorba doar de cele doua versete ci de un intreg Nou Testament dupa cum spuneam.Urmareste lucrarea de mantuire prin prisma "gandirii" divine,adica a dimensiunii divine din care ne vorbeste Dumnezeu si nu cel din dimensiunea umana istorica, a timpului si spatiului.Aceste diferente sau doua feluri de "vorbire" au rostul lor iar ap.Pavel iti face bine distinctia la 1 Corinteni cap.2.
......................................................................................................................................................................................
Eu nu judec pe nimeni.Dar tot NT cade in momentul cind cineva nu asculta de ce a zis Isus.
Sa ti dau doar 2 sau trei citate.
1.Daca nu asculta cineva de Moise si de prooroci ,nici daca va invia cineva din morti ,nu va crede.
Stia Isus ce vorbeste aici sau nu stia?
2.Daca vreii sa ai viata vesnica pazeste poruncile.
Peste aceasta deja e filozofie.
3.Daca va desfiinta cineva ,una din cele mai mici porunci si va invata pe oameni asa ,va fi chemat cel mai mic in imparatia cerurilor.
Acesta a fost Isus ,aceasta a fost invatatura sa.Ca oameni sa se intoarca la Dumneyeu si la ascultare de poruncile lui.
Ce au facut alti mai tiryiu ,au facut,fara voia lui Isussau Dumnezeu.Si toate sint doar subterfugii pentru a nu asculta de Dumnezeu.Nimeni insa nu trebuie sa mi dea mie socoteala.Daca cineva crede ca Pavel il invata sa nu asculte de Dumnezeu.Sa asculte de Pavel dar Pavel nu promite nimanui imparatia,ca si el alerga ca un sportiv ca sa n o piarda.
In epistole fiecare poate gasi ce i place.Problema e ca Dumneyeu a dat rinduieli dupa care oameni sa se ghideye.Daca cineva va asculta de Dumneyeu va primi plata de la el.Daca cineva asculta de altul,sa nu ramina cumva cu buzele umflate.

50 Re: Liberul Arbitru... la data de Sam Sept 20, 2008 7:12 pm

Artistu

demon
Heruer a scris:
Nu exista liber arbitru. Ceea ce interpretam ca fiind liber arbitru este numai o iluzie.
Liberul arbitru necesita indeplinirea a cel putin 2 conditii :
1. existenta informatiei cat mai exacte si cat mai apropiate de completitudine rin ceea ce priveste optiunile existente si consecintele lor;
2. absenta oricarei forme de constrangere.
Aceste 2 conditii nu sunt indeplinite simultan, pentru oricare entitate si in orice situatii.

Asa ca nu, nu facem voia noastra.

1 + 2 nu se cheama "liber arbitru", ci "eliberare de Frica". Iti si explic de ce, dpmdv nu este "Liber Arbitru": din1. => frica de consecinte - frica de a alege gresit. si din 2. => frica de a-ti asuma responsabilitatea -dand vina pe constrangeri.

Continut sponsorizat

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus  Mesaj [Pagina 2 din 5]

Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4, 5  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum