Forum de spiritualitate

Ultimele subiecte
» Mai este cineva pe aici?
Dum Aug 11, 2013 8:58 am Scris de Tudorel666

» CRESTINI fara denominatiune
Sam Mar 09, 2013 7:18 pm Scris de crestinul

» Cine este in realitate Isus!
Dum Iul 08, 2012 2:11 pm Scris de Fairy

» NOSTALGII...poezii de Mihai LEONTE
Dum Iul 08, 2012 2:06 pm Scris de Fairy

» Ok
Mier Iun 16, 2010 11:37 am Scris de Tudorel666

» ARMONII MAJORE 2010...autor Mihai LEONTE
Mar Iun 15, 2010 3:42 am Scris de Mihai LEONTE

» vizitati
Lun Iun 14, 2010 9:59 am Scris de padawanu

» REVERII ADVERSE...poezii de Mihai LEONTE
Joi Iun 10, 2010 4:16 am Scris de Mihai LEONTE

» SCRIERI INOCENTE...de Mihai LEONTE
Vin Iun 04, 2010 4:05 pm Scris de Mihai LEONTE

» Cenzura istoriei!!!
Joi Iun 03, 2010 6:37 pm Scris de Ancuta

» Distihurile lui Bujor...autor Mihai LEONTE
Mar Mai 25, 2010 3:28 am Scris de Mihai LEONTE

» Despre crestinismul originar
Lun Mai 24, 2010 11:41 am Scris de Tudorel666

» Dorurile mele
Sam Mai 22, 2010 11:39 am Scris de Tudorel666

» VALENTE MEDII...poezii de Mihai LEONTE
Mier Mai 19, 2010 4:24 am Scris de Mihai LEONTE

» MIRAJELE ALBASTRE...poezii de Mihai LEONTE
Mier Mai 12, 2010 4:18 pm Scris de Mihai LEONTE

» APOGEUL METAFORIC...poezii de Mihai LEONTE
Dum Mai 09, 2010 7:04 am Scris de Mihai LEONTE

» RENASTEREA ZAMOLXIANISMULUI RELIGIA STRABUNILOR ROMANILOR
Mier Mar 24, 2010 12:01 pm Scris de HareKrishna

» Vishnuism-monoteismul hindus
Mier Mar 24, 2010 11:59 am Scris de HareKrishna

» Despre capitalismul salbatic
Mar Mar 02, 2010 2:54 pm Scris de wima2203

» Ce nu se spune despre Miscarea Legionara?
Mar Mar 02, 2010 2:39 pm Scris de wima2203

» E Omul urmasul lui Adam?
Dum Ian 31, 2010 9:46 pm Scris de Anticristul01

» Bine v-am gasit!
Dum Ian 31, 2010 8:13 pm Scris de Anticristul01

» POZE USERI
Joi Ian 28, 2010 3:37 pm Scris de IrinucaM

» Inaugurarea celei mai inalte cladiri din lume-DUBAI 2009
Mar Ian 12, 2010 9:06 pm Scris de Anticristul

» Arte martiale
Lun Ian 11, 2010 4:00 am Scris de IrinucaM

» Scrisoare adresata FEDERATIEI RUSE
Lun Ian 11, 2010 3:19 am Scris de IrinucaM

Cine este conectat?
In total este 1 utilizator conectat: 0 Inregistrati, 0 Invizibil si 1 Vizitator

Nici unul

[ Vizualizeaza toata lista ]

Recordul de utilizatori conectati a fost de 28, Joi Oct 02, 2014 3:20 am
Cautare

Rezultate pe:

Rechercher Cautare avansata

Nu sunteti conectat. Conectati-va sau inregistrati-va

Liberul Arbitru...

Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4, 5  Urmatorul

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos  Mesaj [Pagina 3 din 5]

51 Re: Liberul Arbitru... la data de Sam Sept 20, 2008 7:17 pm

Storm

muritor de rand
Artistu a scris:
Storm a scris: Nu e asa de simplu pe cat crezi.Depinde la ce te raportezi.Daca tot sustii "liberul arbitru" intra in amanunte si demonstreaza.Doar o simpla logica care e valabila doar intr-un anume context, nu justifica "liberul arbitru" dupa infaptuirea pacatului si nici "intoarcerea" la Dumnezeu prin puterea omului.De fapt Noul Testament chiar accentueaza prin multe versete ca fara puterea Duhului Sfant omul n-are ce "arbitra" si nici ca ar depinde de el.

Le-a zis sa nu se infrupte din pomul cunoasterii, nu le-a interzis amenintandu-i cu jdemii de pedepse. <- Poti considera ca le-a dat posibilitatea sa aleaga, nu? Paranteza: Ciudat e ca ii spune ca o sa moara negresit, ca si cand Adam ar fi inteles despre ce vorbeste. Cred ca ori s-au pierdut cateva citate, ori Adam ar fi trebuit sa aiba notiunea aia deja inteleasa - un fel de memorie ancestrala care l-ar fi ajutat sa inteleaga semnificatii pre-existente - un fel de clona ca Dolly, care mananca iarba fara sa fii vazut sau invatat de la oaia mama ce si cum se poate hrani. Dar daca era clona si era muritoare, dumnezeu era si el muritor la origini? Se pare ca da, ca altfel nu aparea acel citat cu pomul vietii vesnice din care daca se infrupta devenea si Adam ca el/ei. La ce bun sa ai un pom al vietii vesnice pe care sa-l aperi asa de puternic cand TU esti vesnic?

Storm a scris: Este ceva adevar cu "libertatea" de a decide,dar daca e sa o luam in considerare ea se justifica doar in starea desavarsita a omului pana la aparitia pacatului in om sau altfel spus pana la luarea din "pomul" cunostiintei binelui si raului.

Tocmai ca stii care este binele si raul de-abia atunci poti lua decizii constiente care te vor afecta (intr-un mod pozitiv sau negativ, ramane de vazut). Pana la momentul ala lua decizii inconstient, pur si simplu actiona condus de cele 5 simturi. Marele pacat al lui Adam nu a fost ca a mancat ci ca a devenit constient, desi el era facut pentru a asculta doar de cele 5 simturi, ca orice animal de casa - caine, ca el isi adora stapanul nu conteaza cum se poarta cu el.

Si ontopic: Liberul arbitru este dpmdv posibilitatea de a alege constient din tz variante dupa cum crezi tu, nu dupa cum ti se spune.

quote]

Le-a zis sa nu se infrupte din pomul cunoasterii, nu le-a interzis amenintandu-i cu jdemii de pedepse. <- Poti considera ca le-a dat posibilitatea sa aleaga, nu? Paranteza: Ciudat e ca ii spune ca o sa moara negresit, ca si cand Adam ar fi inteles despre ce vorbeste. Cred ca ori s-au pierdut cateva citate, ori Adam ar fi trebuit sa aiba notiunea aia deja inteleasa - un fel de memorie ancestrala care l-ar fi ajutat sa inteleaga semnificatii pre-existente - un fel de clona ca Dolly, care mananca iarba fara sa fii vazut sau invatat de la oaia mama ce si cum se poate hrani. Dar daca era clona si era muritoare, dumnezeu era si el muritor la origini? Se pare ca da, ca altfel nu aparea acel citat cu pomul vietii vesnice din care daca se infrupta devenea si Adam ca el/ei. La ce bun sa ai un pom al vietii vesnice pe care sa-l aperi asa de puternic cand TU esti vesnic?

Tocmai ca stii care este binele si raul de-abia atunci poti lua decizii constiente care te vor afecta intr-un mod pozitiv sau negativ. Pana la momentul ala lua decizii inconstient, pur si simplu actiona condus de cele 5 simturi. Marele pacat al lui Adam nu a fost ca a mancat ci ca a devenit constient, desi el era facut pentru a asculta doar de cele 5 simturi, ca orice animal de casa - caine, ca el isi adora stapanul nu conteaza cum se poarta cu el.

Si ontopic: Liberul arbitru este dpmdv posibilitatea de a alege constient din tz variante dupa cum crezi tu, nu dupa cum ti se spune.[/quote]

Nu scrie niciunde despre "infruptare"."A lua" nu inseamna "infruptare" si nimeni n-a zis ca Dumnezeu i-a amenintat ! Un lucru se uita insa.Chiar daca au avut posibilitatea de "a alege" precum spui,NU MAI AVEAU PUTEREA DE A SE INTOARCE.De aceea vorbim si de jertfa Fiului fara de care nici nu se mai punea problema mantuirii daca n-ar fi avut loc. Odata ce se cade in pacat, puterea scade si se mareste evident slabiciunea.Deci capacitatea de a putea deosebi binele de rau pentru a se intoarce la Dumnezeu a scazut treptat si mereu.Deci "libertatea" s-a transformat de fapt in "robie" in pacat si astfel "arbitrul" a ramas fara "fluier" !
E chiar caraghios sa spui ca Dumnezeu era muritor...!!! Discutia isi pierde valoarea si sensul.Daca nu vezi ca Dumnezeu este NEMURITOR adica VESNIC si ATOTPUTERNIC atunci discutam degeaba.Nu poti vorbi despre un dumnezeu decat atunci cand este cu adevarat DUMNEZEU.
Faptul ca nu intelegi ce este cu Pomul Vietii nu iti da dreptul sa faci speculatii ce arunca in derizoriu insasi ideea de Dumnezeu. Da, daca te indoiesti de Biblie atunci poti spune orice.Problema este alta : acei "pomi", nu sunt pomi materiali si de-asta se pacaleste lumea, fiindca au luat textele Bibliei sa le inteleaga adliteram.Ap.Pavel spune clar la 1 Corinteni 2;14 :"....findca ele se inteleg DUHOVNICESTE",adica nu la propriu,ci la figurat.Deci Biblia e plina de taine si ca sa le aflam putem doar daca Dumnezeu ni le descopera iar acest lucru este posibil.Ap,Ioan spune la 1 Ioan 2;27 :"Cât despre voi, ungerea, pe care ați primit-o de la El, rămâne în voi, și n-aveți trebuință să vă învețe cineva; ci, după cum ungerea Lui vă învață despre toate lucrurile și este adevărată, și nu este o minciună, rămâneți în El, după cum v-a învățat ea. " Deci doar prin PUTEREA Duhului Sfant putem sa deosebim si sa cunoastem toate lucrurile sau tainele,daca aceasta PUTERE ne-o da El,nu prin puterea noastra de a "alege", fiindca acolo unde este pacat, este neputinta mai ales in a deosebi binele de rau.Ca sa afli care este binele si raul trebuie mai intai sa lucreze Dumnezeu in tine ca sa poti creste pana in "hrana tare" (Evrei 5;14) si abia apoi poti sa constientizezi insa daca ajungi in acea stare de putere iti dai seama ca nu prin alegerea si puterea ta ai ajuns acolo, ci prin "alegerea" facuta de Dumnezeu ca te-a "preluat" : Efeseni 2;4 :"4În El, Dumnezeu ne-a ales înainte de întemeierea lumii, ca să fim sfinți și fără prihană înaintea Lui, după ce, în dragostea Lui,". De fapt tot capitolul e relevant.Cand vorbim de "alegerea" facuta de Dumnezeu vorbim de implicarea Lui.Nu poti "alege" fara sa te implici si sa modifici.
Cred ca e edificator ce se spune la Romani 9;16 :"Așadar, nu atârnă nici de cine vrea, nici de cine aleargă, ci de Dumnezeu care are milă. "

Vezi profilul utilizatorului

52 Re: Liberul Arbitru... la data de Sam Sept 20, 2008 7:26 pm

SilverStar

muritor de rand
10 min m-am chinuit sa pun un mesaj si nu am reusit ca in final sa-l pierd... Nu stiu de ce tot sunt invitata sa scriu aici daca nu mi se primesc mesajele.
Pa!

53 Re: Liberul Arbitru... la data de Sam Sept 20, 2008 7:29 pm

Storm

muritor de rand
Anticristul a scris:
Storm a scris:
Anticristul a scris:Dumnezeu ,acolo vorbeste cu poporul lui Israel.Dumnezeu ia ales intradevar pentru ascultare,dar nu sunt obligati.Iar Isus cind spune:Voua va fost dat.Nu va vorbeste voua ,tuturor care cititi N T ci le vorbeste lor ,apostolilor.Lor le a fost dat ,nu voua.

Judeci cu doua masuri diferite si nu e corect. Dar de ce nu spui si cui spune Dumnezeu "alege viata" ?! Acele cuvinte sunt pentru toti fiindca asa vrei tu iar celelalte le bagi in contextele istorice ?! Dar despre celelalte doua versete ce ti le-am dat de ce nu spui nimic ?! Doar ce-ti convine tie ? Daca e sa fim drepti hai sa le judecam pe toate,nu ? Apoi, nu e vorba doar de cele doua versete ci de un intreg Nou Testament dupa cum spuneam.Urmareste lucrarea de mantuire prin prisma "gandirii" divine,adica a dimensiunii divine din care ne vorbeste Dumnezeu si nu cel din dimensiunea umana istorica, a timpului si spatiului.Aceste diferente sau doua feluri de "vorbire" au rostul lor iar ap.Pavel iti face bine distinctia la 1 Corinteni cap.2.
......................................................................................................................................................................................
Eu nu judec pe nimeni.Dar tot NT cade in momentul cind cineva nu asculta de ce a zis Isus.
Sa ti dau doar 2 sau trei citate.
1.Daca nu asculta cineva de Moise si de prooroci ,nici daca va invia cineva din morti ,nu va crede.
Stia Isus ce vorbeste aici sau nu stia?
2.Daca vreii sa ai viata vesnica pazeste poruncile.
Peste aceasta deja e filozofie.
3.Daca va desfiinta cineva ,una din cele mai mici porunci si va invata pe oameni asa ,va fi chemat cel mai mic in imparatia cerurilor.
Acesta a fost Isus ,aceasta a fost invatatura sa.Ca oameni sa se intoarca la Dumneyeu si la ascultare de poruncile lui.
Ce au facut alti mai tiryiu ,au facut,fara voia lui Isussau Dumnezeu.Si toate sint doar subterfugii pentru a nu asculta de Dumnezeu.Nimeni insa nu trebuie sa mi dea mie socoteala.Daca cineva crede ca Pavel il invata sa nu asculte de Dumnezeu.Sa asculte de Pavel dar Pavel nu promite nimanui imparatia,ca si el alerga ca un sportiv ca sa n o piarda.
In epistole fiecare poate gasi ce i place.Problema e ca Dumneyeu a dat rinduieli dupa care oameni sa se ghideye.Daca cineva va asculta de Dumneyeu va primi plata de la el.Daca cineva asculta de altul,sa nu ramina cumva cu buzele umflate.

Ai uitat sa faci referire la versetele ce ti le-am dat.Se pare ca n-ai cum sa le explici ! Acum ce facem ne indepartam de subiect ?! Daca tot te duci la ce a spus Mantuitorul, uita-te mai atent,caci ce spune acolo le spune evreilor care erau inca sub Lege si logic trebuia sa asculte e Legea lui Moise.Inca nu avusese loc jertfa si Duhul Sfant nu coborase.Daca tu vrei sa stai sub Legea lui Moise treaba ta,insa Noul Testament este dat pentru cei ce urmau sa se numeasca crestini si de aceea trebuie sa avem in vedere si epistolele fiindca si ele fac parte din Biblie.
Te inseli singur, fiindca ap.Pavel vorbeste pilduitor si trebuie sa intelegi de ce spune ca "alearga". Inainte de toate regula nr. 1 a fost si este CRESTINUL SA NU FIE PRICINA DE POTICNIRE PENTRU NIMENI iar Pavel a avut grija sa se faca grec cu grecii si evreu cu evreii pentru a nu-i poticni.Daca citesti doar adliteram si nu intelegi sensul duhovnicesc al spuselor si al comportamentului sau, te vei poticni mereu in Cuvantul scris.
Randuielile de care vorbesti sunt si in Noul Testament nu doar in Vechiul T. dupa cum din nou judeci cu doua masuri diferite si iar nu e corect.Ori iei de buna Biblia pe intregul ei,ori nu iti alegi doar ce-ti convine si ce-ti place din ea.

54 Re: Liberul Arbitru... la data de Sam Sept 20, 2008 7:30 pm

Anticristul

eliberat
SilverStar a scris:10 min m-am chinuit sa pun un mesaj si nu am reusit ca in final sa-l pierd... Nu stiu de ce tot sunt invitata sa scriu aici daca nu mi se primesc mesajele.
Pa!
............................................................................................................................................................................
Nu cred ca cineva iti sterge mesajele.Mai incearca odata si daca ai probleme,spune la Anticristu ca face el dreptate.

55 Re: Liberul Arbitru... la data de Sam Sept 20, 2008 7:40 pm

Anticristul

eliberat
Stimate stormistule,te rog asculta putin.Daca Isus a avut in vedere prin jertfa sa,desfiintarea legi,pentru neamuri,atunci pacat de moartea sa.Ca neamurile nu aveau lege inainte ,de ce trebuia sa moarea ca neamurile sa ramina tot unde au fost.Daca Isus ii indeamna si zice;Intoarcetiva la Dumnezeu,tu intelegi din asta ,deacum fiecare sa faca ce vrea?Cui le va spune Isus Ducetiva de la mine ca nu va cunosc.Caci ati lucrat FARA DE LEGE?
Isus stia ca va invia,sa zicem ca stia.Atunci cum invata el si zice.Daca nu crede cineva pe Moise nici daca va invia cineva .Nu se refera ekl la cei ce vor trai dupa invierea lui nu vor crede in legea lui Dumnezeu?

56 Re: Liberul Arbitru... la data de Sam Sept 20, 2008 7:51 pm

Storm

muritor de rand
Anticristul a scris:Stimate stormistule,te rog asculta putin.Daca Isus a avut in vedere prin jertfa sa,desfiintarea legi,pentru neamuri,atunci pacat de moartea sa.Ca neamurile nu aveau lege inainte ,de ce trebuia sa moarea ca neamurile sa ramina tot unde au fost.Daca Isus ii indeamna si zice;Intoarcetiva la Dumnezeu,tu intelegi din asta ,deacum fiecare sa faca ce vrea?Cui le va spune Isus Ducetiva de la mine ca nu va cunosc.Caci ati lucrat FARA DE LEGE?
Isus stia ca va invia,sa zicem ca stia.Atunci cum invata el si zice.Daca nu crede cineva pe Moise nici daca va invia cineva .Nu se refera ekl la cei ce vor trai dupa invierea lui nu vor crede in legea lui Dumnezeu?

Stimate anticristutule ! Inteleg ca te enervezi si nu da bine pentru cineva ce doreste dialog.Incearca sa ramai pe subiect daca vrei sa discutam.Nu mi-ai raspuns la acele versete iar acum intri in alte subiecte si pui intrebari ce nu-si au rostul aici.
La randul meu iti pot da peste 100 de intrebari si unde am ajunge ?! Nu prin intrebari putem sa clarificam problema cu "liberul arbitru".Daca ai citit ce am explicat eu cred ca am fost destul de clar si logic. Nu esti de acord nu e o problema, dar nu incerca sa ma duci in discutii ocolitoare fara rost.
Inteleg ca te "macina" subiectul cu Legea, dar nu e asta topicul. Eu n-am facut nici o referire la desfiintarea Legii din partea Mantuitorului.Insa pentru mine Biblia si Cuvantul sfant nu este numai V.T. ci si Noul Testament.

57 Re: Liberul Arbitru... la data de Sam Sept 20, 2008 7:51 pm

Artistu

demon
Storm a scris:Nu scrie niciunde despre "infruptare"."A lua" nu inseamna "infruptare" si nimeni n-a zis ca Dumnezeu i-a amenintat ! Un lucru se uita insa.Chiar daca au avut posibilitatea de "a alege" precum spui,NU MAI AVEAU PUTEREA DE A SE INTOARCE.De aceea vorbim si de jertfa Fiului fara de care nici nu se mai punea problema mantuirii daca n-ar fi avut loc. Odata ce se cade in pacat, puterea scade si se mareste evident slabiciunea.Deci capacitatea de a putea deosebi binele de rau pentru a se intoarce la Dumnezeu a scazut treptat si mereu.Deci "libertatea" s-a transformat de fapt in "robie" in pacat si astfel "arbitrul" a ramas fara "fluier" ! E chiar caraghios sa spui ca Dumnezeu era muritor...!!! Discutia isi pierde valoarea si sensul.Daca nu vezi ca Dumnezeu este NEMURITOR adica VESNIC si ATOTPUTERNIC atunci discutam degeaba.Nu poti vorbi despre un dumnezeu decat atunci cand este cu adevarat DUMNEZEU.
Faptul ca nu intelegi ce este cu Pomul Vietii nu iti da dreptul sa faci speculatii ce arunca in derizoriu insasi ideea de Dumnezeu. Da, daca te indoiesti de Biblie atunci poti spune orice.Problema este alta : acei "pomi", nu sunt pomi materiali si de-asta se pacaleste lumea, fiindca au luat textele Bibliei sa le inteleaga adliteram.Ap.Pavel spune clar la 1 Corinteni 2;14 :"....findca ele se inteleg DUHOVNICESTE",adica nu la propriu,ci la figurat.Deci Biblia e plina de taine si ca sa le aflam putem doar daca Dumnezeu ni le descopera iar acest lucru este posibil.Ap,Ioan spune la 1 Ioan 2;27 :"Cât despre voi, ungerea, pe care ați primit-o de la El, rămâne în voi, și n-aveți trebuință să vă învețe cineva; ci, după cum ungerea Lui vă învață despre toate lucrurile și este adevărată, și nu este o minciună, rămâneți în El, după cum v-a învățat ea. " Deci doar prin PUTEREA Duhului Sfant putem sa deosebim si sa cunoastem toate lucrurile sau tainele,daca aceasta PUTERE ne-o da El,nu prin puterea noastra de a "alege", fiindca acolo unde este pacat, este neputinta mai ales in a deosebi binele de rau.Ca sa afli care este binele si raul trebuie mai intai sa lucreze Dumnezeu in tine ca sa poti creste pana in "hrana tare" (Evrei 5;14) si abia apoi poti sa constientizezi insa daca ajungi in acea stare de putere iti dai seama ca nu prin alegerea si puterea ta ai ajuns acolo, ci prin "alegerea" facuta de Dumnezeu ca te-a "preluat" : Efeseni 2;4 :"4În El, Dumnezeu ne-a ales înainte de întemeierea lumii, ca să fim sfinți și fără prihană înaintea Lui, după ce, în dragostea Lui,". De fapt tot capitolul e relevant.Cand vorbim de "alegerea" facuta de Dumnezeu vorbim de implicarea Lui.Nu poti "alege" fara sa te implici si sa modifici.
Cred ca e edificator ce se spune la Romani 9;16 :"Așadar, nu atârnă nici de cine vrea, nici de cine aleargă, ci de Dumnezeu care are milă. "

1. N-ai combatut cu nimic ideea ca nu le-a dat posibilitatea de a alege - chiar si fara intoarcere. Mai citeste o data daca zici ca n-a zis de "infruptat" (am folosit un regionalism in loc de "mancat")
"Iar din pomul cunoștinței binelui și răului să nu mănânci, căci, în ziua în care vei mânca din el, vei muri negreșit!
2. Texte de umplutura. Pentru ca dumnezeu stia ce e binele si ce e raul il facea (mai) pacatos?
3. Tocmai asta e, dumnezeul biblic (VT, ca acolo este prezentat direct) n-are nici in clin nici in maneca cu ceea ce se intelege prin dumnezeu in secolul 21. Exemplul clar al acestei disocieri este EXACT interpretarea pe care au dat-o diferiti preoti sau mistici, vazand ca - odata cu cunoasterea - imaginea identica cu a unui orice alt zeu pagan cerea ajustari. Si da, un zeu pagan care a ajuns nemuritor nu printr-un dat. De-aia, desi Crestinismul are radacini in Iudaism, nu se sprijina doctrinar pe VT ci pe NT. VT este acolo pentru ca trebuie sa fie. Poti sa-mi vi cu afirmatii ca Biblia are mai multe nivele de citire si intelegere, dar fi atent ca prin asta ii descalifici pe neoprotestanti care sunt cu "textul ad-literam" in mana.

58 Re: Liberul Arbitru... la data de Sam Sept 20, 2008 8:01 pm

Storm

muritor de rand
Artistule,chiar te-ai inselat in privinta mea.Nu fac parte din nici un cult religios si nu sunt de acord cu nici o religie.Nu ma feresc catusi de putin de V.T. ba din contra sa vad pe cel ce poate sa-l "traduca" duhovniceste, caci intr-adevar multi se poticnesc in el datorita textelor aparent contradictorii.Insa daca te vei situa pe o pozitie ateista atunci eu zic ca n-are rost sa discutam.Am discutat si cu atei pe un forum si n-am fugit eu, ci m-au dat afara.Nu am intrat aici ca sa dovedesc cuiva ca Biblia toata este insuflata de la Dumnezeu.Am crezut ca voi discuta cu cei ce se pretind crestini, dar vad ca dau peste atei !!! Asa ca daca n-avem o baza comuna de dialog ma retrag. N-am timp sa argumentez si sa vin cu explicatii "istorice".Biblia a fost data pentru cei care cred, nu pentru necredinciosi.Pentru alte lamuriri http://www.freewebs.com/crestininabsolut/

59 Re: Liberul Arbitru... la data de Sam Sept 20, 2008 8:22 pm

Anticristul

eliberat
Storm,mi ai dat 1 corinteni cap 2.Nu am cum sa ti explic un intreg capitol ca nu stiu ce vrei.Si eu nu vreau sa ma indepartez de tema.
Un lucru insa ramine clar,Dumnezeu nu cere de la om ceea ce nu poate face,si daca DUMNEZEU ZICE UNA SI TU ALERGI PRINTRE TOATE EPISTOLELE CA SA FACI ALTA .aTUNCI E UN FEL DE AVOCATURA CARE I SCOATE PE CEI MAI MARI DERBEDEI ,BASMA CURATA .

60 Re: Liberul Arbitru... la data de Sam Sept 20, 2008 8:37 pm

Storm

muritor de rand
Anticristul a scris:Storm,mi ai dat 1 corinteni cap 2.Nu am cum sa ti explic un intreg capitol ca nu stiu ce vrei.Si eu nu vreau sa ma indepartez de tema.
Un lucru insa ramine clar,Dumnezeu nu cere de la om ceea ce nu poate face,si daca DUMNEZEU ZICE UNA SI TU ALERGI PRINTRE TOATE EPISTOLELE CA SA FACI ALTA .aTUNCI E UN FEL DE AVOCATURA CARE I SCOATE PE CEI MAI MARI DERBEDEI ,BASMA CURATA .
Sa inteleg ca daca eu "alerg" prin versetele Bibliei sunt "derbedeu " ?! Inseamna ca dupa tine si ap.Petru e tot un derbedeu fiindca el ne invata sa facem legatura intre versete.Iata ce spune la 2 Petru 1;20 :"Fiindcă mai întâi de toate, să știți că nici o prorocie din Scriptură nu se tâlcuiește singură"
N-am facut decat sa-ti redau versete din epistole pe care ma asteptam sa le treci cu vederea.Mai citeste ce am scris si ai sa le regasesti.Stiu ca atunci cand vrei sa te indreptatesti cu orice pret treci usor peste ce iti scrie altcineva si evident ca iti scapa anumite versete.Eu nu ti-am spus doar de 1 Corinteni cap.2 ci si alte doua versete foarte clare.Asa ca la ele sa faci referire si nu la "derbedeii" ce se ocupa cu Cuvantul lui Dumnezeu.Daca cunosteai Voia Lui vedeai ca tocmai asta si cere Dumnezeu sa fim plini de Cuvantul Sau.Daca tie nu-ti place Noul Testament nu inteleg de ce judeci asa si de ce n-ar fi dreptul altora sa spuna si despre tine la fel ?
Oricum, ar fi bine sa fii mai clar cine sunt acesti "derbedei" pentru tine, daca tot esti asa de revoltat ?!

61 Re: Liberul Arbitru... la data de Sam Sept 20, 2008 9:02 pm

Anticristul

eliberat
Nu sint revoltat ,nu stiu ce intelegi tu.Si nu ai inteles ce e cu derbedei.Eu am spus ca avocati il scot basma curata pe underbedeu de si e un criminal notoriu.Ca avocati se joaca cu sucitul cuvintelor.
Eu am mai spus ca Isus a zis .Daca vrei sa ai viata vesnica ,pazeste poruncile.Crestinismul de azi atita alearga la epistole pina gasesc ca a avea viata vesnica inseamna obligatoriu a calca poruncile.Asta i avocatura. Nimic mai mult.Nu ma inervezi cu interventiile tale si nu ma supar de nimic.Cine asculta de Dumnezeu va avea rasplata de la el ,cine asculta de epistole ,am mai zis,sa nu i para rau intr-o zi.

62 Re: Liberul Arbitru... la data de Sam Sept 20, 2008 10:14 pm

Artistu

demon
Storm a scris:Artistule,chiar te-ai inselat in privinta mea.Nu fac parte din nici un cult religios si nu sunt de acord cu nici o religie.Nu ma feresc catusi de putin de V.T. ba din contra sa vad pe cel ce poate sa-l "traduca" duhovniceste, caci intr-adevar multi se poticnesc in el datorita textelor aparent contradictorii.Insa daca te vei situa pe o pozitie ateista atunci eu zic ca n-are rost sa discutam.Am discutat si cu atei pe un forum si n-am fugit eu, ci m-au dat afara.Nu am intrat aici ca sa dovedesc cuiva ca Biblia toata este insuflata de la Dumnezeu.Am crezut ca voi discuta cu cei ce se pretind crestini, dar vad ca dau peste atei !!! Asa ca daca n-avem o baza comuna de dialog ma retrag. N-am timp sa argumentez si sa vin cu explicatii "istorice".Biblia a fost data pentru cei care cred, nu pentru necredinciosi.Pentru alte lamuriri http://www.freewebs.com/crestininabsolut/

Stai ca nu inteleg:

1. "Ai vrea sa dai peste cineva care sa-ti traduca duhovniceste VT pentru ca multi se poticnesc in el datorita textelor aparent contradictorii" - asta inseamna ca tu stii de fapt ca nu-s decat "aparent" contradictorii - deci ai facut o traducere duhovniceasca care nu s-a poticnit. De ce n-o expui?
2. "Insa daca te vei situa pe o pozitie ateista atunci eu zic ca n-are rost sa discutam.Am discutat si cu atei pe un forum si n-am fugit eu, ci m-au dat afara." - Nu e pozitie ateista ci rationala cand argumentele supreme intr-o discutie sunt citatele. Ca sa fiu ateu ar fi trebuit sa am convingeri bazate pe negatie si atat. Ce ai facut? Nervii au lasat pe combatanti?
3. "Nu am intrat aici ca sa dovedesc cuiva ca Biblia toata este insuflata de la Dumnezeu." - nici nu era posibil din simplul fapt ca ea cuprinde nu numai relatari despre dumnezeu ci este si o insiruire de intamplari istorice.
4. "Nu fac parte din nici un cult religios si nu sunt de acord cu nici o religie.....Am crezut ca voi discuta cu cei ce se pretind crestini, dar vad ca dau peste atei" - Sa inteleg ca esti crestin, desi nu accepti nici o religie, iar cei care accepta religia doar se pretind??
5."Biblia a fost data pentru cei care cred, nu pentru necredinciosi" - Cu Biblia in mana s-au facut convertirile de prin secolul 17 incoace, asa ca nici argumentul asta nu tine.

Pana la urma ce vroiai sa-mi spui? Ca noi n-avem puncte comune de dialog? Tot ce se poate, dar din contradictii se contureaza ideile, nu din "asa e","ca bine mai ziceti" etc.

63 Re: Liberul Arbitru... la data de Lun Sept 22, 2008 12:35 pm

Storm

muritor de rand
Intrebare :
Cine si de ce a sters mesajele ?

64 Re: Liberul Arbitru... la data de Lun Sept 22, 2008 1:09 pm

Eu Unul

admin
Storm a scris:Intrebare :

A fost o problema pe toate forumurile de pe acest suport si ultimile mesaje nu au mai putut fi salvate. Poti vedea si in alte locuri de pe forum acest lucru si va rog sa intelegeti problema!

http://spiritliber.forumer.ro/propuneri-si-sugestii-f4/propuneri-si-sugesti-2-t150-50.htm?sid=1ad5ae49a18694f07d779f3fc271d4ac#13988

65 Re: Liberul Arbitru... la data de Lun Sept 22, 2008 1:35 pm

Admin a scris:
Storm a scris:Intrebare :

A fost o problema pe toate forumurile de pe acest suport si ultimile mesaje nu au mai putut fi salvate. Poti vedea si in alte locuri de pe forum acest lucru si va rog sa intelegeti problema!

http://spiritliber.forumer.ro/propuneri-si-sugestii-f4/propuneri-si-sugesti-2-t150-50.htm?sid=1ad5ae49a18694f07d779f3fc271d4ac#13988

Asa este, confirm spusele admin-ului.
Vin de pe alt forum in care s-aintamplat acelasi lucru.
Nu mai intelegeam nimic!

66 Re: Liberul Arbitru... la data de Mier Sept 24, 2008 10:28 pm

Vizitato

Vizitator
SilverStar a scris:Cand i-a izgonit din rai, Dumnezeu le-a daruit lui Adam si Eva pamantul cu toate bogatiile lui, cerul si apele si verdele intins si ciripitul pasarilor. Le-a mai daruit si liberul arbitru...
Ce le-a cerut in schimb?
Asta invata bisericile si cei razvratiti. Dumnezeu le-a dat liberul arbitru INAINTE de a pacatui.

DUPA, noi nu suntem in stare decat sa alegem raul. Dumnezeu limiteaza aceasta tendinta prin binecuvantarile Sale, pe care nu le meritam.

67 Re: Liberul Arbitru... la data de Joi Sept 25, 2008 7:59 pm

Anticristul

eliberat
Dar ce Dumnezeu minte cind spune in Deuteronom:Alege binele?Cum putea cere ceva ce Dumnezeu stia ca nu e posibil?

68 Re: Liberul Arbitru... la data de Joi Sept 25, 2008 8:53 pm

Tudorel666

eliberat
Anticristul a scris:Dar ce Dumnezeu minte cind spune in Deuteronom:Alege binele?Cum putea cere ceva ce Dumnezeu stia ca nu e posibil?

Cred totusi ca stia El ce spune...

Vezi profilul utilizatorului http://lazarmariantudorel.blogsite.ro

69 Re: Liberul Arbitru... la data de Joi Sept 25, 2008 9:40 pm

Vizitato

Vizitator
Anticristul a scris:Dar ce Dumnezeu minte cind spune in Deuteronom:Alege binele?Cum putea cere ceva ce Dumnezeu stia ca nu e posibil?
Pt ca asta e Legea si Dumnezeu ne anunta care este obligatia noastra. Insa, te si anunta ca NU POTI asculta legea, in felul in care El considera ca o asculti, adica PERFECT, din toata inima si din tot sufletul.

Romani 8

7Fiindcă umblarea după lucrurile firii pămîntești este vrăjmășie împotriva lui Dumnezeu, căci, ea nu se supune Legii lui Dumnezeu, și nici nu poate să se supună.

70 Re: Liberul Arbitru... la data de Sam Oct 04, 2008 4:32 pm

Storm

muritor de rand
Zexelica a scris:
SilverStar a scris:Cand i-a izgonit din rai, Dumnezeu le-a daruit lui Adam si Eva pamantul cu toate bogatiile lui, cerul si apele si verdele intins si ciripitul pasarilor. Le-a mai daruit si liberul arbitru...
Ce le-a cerut in schimb?
Asta invata bisericile si cei razvratiti. Dumnezeu le-a dat liberul arbitru INAINTE de a pacatui.

DUPA, noi nu suntem in stare decat sa alegem raul. Dumnezeu limiteaza aceasta tendinta prin binecuvantarile Sale, pe care nu le meritam.

Da, ai dreptate, despre "liberul arbitru" se poate discuta doar inainte de pacat, nu si dupa.Nu poti avea puterea de a alege sau a judeca decat doar daca esti la nivelul, sau pe masura celor discutate. De fapt, cand vorbesti despre divinitate, adica o cu totul alta lume decat cea materiala, infinit superioara acesteia, trebuie sa te ridici la nivelul de "gandire" sau analiza al acelei "lumi" pentru a avea pretentia ca poti sa "controlezi" ceva, sau sa spunem pentru a avea dreptul de a fi "arbitru" intre bine si rau, iar aceasta discutie se poate face numai in comparatia dintre divinitate si om prin prisma biblica.Altfel, putem discuta ca suntem "liberi" sa fim "arbitri" daca e sa ne raportam numai la materie in comparatii puerile de aceeasi natura si in acest caz putem accepta ca suntem "arbitri", dar in esenta chiar si din acest plan devine discutabil.
Lucrurile ar fi simple daca s-ar intelege diferenta dintre cele doua dimensiuni, cea divina si cea umana.Orice conexiune sau relationare dintre ele, sau altfel spus divinitate - om nu poate fi inteleasa decat in cadrul strict al Voii divine, omul neavand cum sa schimbe ceva.Logica simpla comparativa intre PUTEREA Divina si cea infinit de slaba umana demonstreaza chiar si logic, nu numai biblic ca "liberul arbitru" nu exista in acest raport, fie el de mantuire. Evident oamenii se amagesc si se simt "liberi" dar e doar o senzatie pe care timpul si spatiul de pe pamant o emana datorita "lentorii" sistemului de viata in care traieste comparativ cu "nontimpul" divin.Voi reveni cu explicatii ample din aceasta perspectiva logica de a privi comparativ lucrurile.
Pe un limbaj mai aproape de Biblie sa spunem ca Dumnezeu vorbeste din doua "posturi" : una de Divinitate,(Tata Ceresc) si alta ca si cand ar fi El pe pamant in postura de om. Altfel spus, exista versete de doua "tipuri" : unele ce sunt spuse dintr-o "gandire" divina raportata in Cer, cu caracteristici clare prin care ne arata ca totul este "dat" si o alta "gandire" raportata la dimensiunea timpului si spatiului, adica una umana ca si cand nu s-ar sti ce va fi, dand impresia ca omul poate sa aleaga. De fapt prin toate aceste diferente Dumnezeu vrea sa ne arate imensitatea dintre cele doua "lumi", dar si sa ne invete cum se "gandeste" din desavarsire si cum se gandeste de pe pamant din postura de pacat atunci cand omul vrea sa se "intoarca" la El. Revin si spun : cand omul "gandeste" din desavarsire el stie totul fiindca are acea PUTERE dinainte de a cadea in pacat.Cand omul "gandeste" din pacat, adica doar din cele vazute, materiale si limitate prin prisma timpului si spatiului, atunci el nu mai poate sa inteleaga Divinitatea, iar in locul Ei se pune pe el insusi in mod automat fiindca raporteaza totul la istorie, timp si spatiu adica limita materiei, anuland astfel Voia sau eventuala interventie a lui Dumnezeu peste voia lui si astfel cade in inselare, indirect socotindu-se singur dumnezeu si transmutand astfel "liberul arbitru" din starea de desavarsire sau divinitate, in pacat, in propria sa putere.

71 Re: Liberul Arbitru... la data de Sam Oct 04, 2008 7:09 pm

Artistu

demon
Storm a scris: Da, ai dreptate, despre "liberul arbitru" se poate discuta doar inainte de pacat, nu si dupa.Nu poti avea puterea de a alege sau a judeca decat doar daca esti la nivelul, sau pe masura celor discutate. De fapt, cand vorbesti despre divinitate, adica o cu totul alta lume decat cea materiala, infinit superioara acesteia, trebuie sa te ridici la nivelul de "gandire" sau analiza al acelei "lumi" pentru a avea pretentia ca poti sa "controlezi" ceva, sau sa spunem pentru a avea dreptul de a fi "arbitru" intre bine si rau, iar aceasta discutie se poate face numai in comparatia dintre divinitate si om prin prisma biblica.Altfel, putem discuta ca suntem "liberi" sa fim "arbitri" daca e sa ne raportam numai la materie in comparatii puerile de aceeasi natura si in acest caz putem accepta ca suntem "arbitri", dar in esenta chiar si din acest plan devine discutabil.
Lucrurile ar fi simple daca s-ar intelege diferenta dintre cele doua dimensiuni, cea divina si cea umana.Orice conexiune sau relationare dintre ele, sau altfel spus divinitate - om nu poate fi inteleasa decat in cadrul strict al Voii divine, omul neavand cum sa schimbe ceva.Logica simpla comparativa intre PUTEREA Divina si cea infinit de slaba umana demonstreaza chiar si logic, nu numai biblic ca "liberul arbitru" nu exista in acest raport, fie el de mantuire. Evident oamenii se amagesc si se simt "liberi" dar e doar o senzatie pe care timpul si spatiul de pe pamant o emana datorita "lentorii" sistemului de viata in care traieste comparativ cu "nontimpul" divin.Voi reveni cu explicatii ample din aceasta perspectiva logica de a privi comparativ lucrurile.
Pe un limbaj mai aproape de Biblie sa spunem ca Dumnezeu vorbeste din doua "posturi" : una de Divinitate,(Tata Ceresc) si alta ca si cand ar fi El pe pamant in postura de om. Altfel spus, exista versete de doua "tipuri" : unele ce sunt spuse dintr-o "gandire" divina raportata in Cer, cu caracteristici clare prin care ne arata ca totul este "dat" si o alta "gandire" raportata la dimensiunea timpului si spatiului, adica una umana ca si cand nu s-ar sti ce va fi, dand impresia ca omul poate sa aleaga. De fapt prin toate aceste diferente Dumnezeu vrea sa ne arate imensitatea dintre cele doua "lumi", dar si sa ne invete cum se "gandeste" din desavarsire si cum se gandeste de pe pamant din postura de pacat atunci cand omul vrea sa se "intoarca" la El. Revin si spun : cand omul "gandeste" din desavarsire el stie totul fiindca are acea PUTERE dinainte de a cadea in pacat.Cand omul "gandeste" din pacat, adica doar din cele vazute, materiale si limitate prin prisma timpului si spatiului, atunci el nu mai poate sa inteleaga Divinitatea, iar in locul Ei se pune pe el insusi in mod automat fiindca raporteaza totul la istorie, timp si spatiu adica limita materiei, anuland astfel Voia sau eventuala interventie a lui Dumnezeu peste voia lui si astfel cade in inselare, indirect socotindu-se singur dumnezeu si transmutand astfel "liberul arbitru" din starea de desavarsire sau divinitate, in pacat, in propria sa putere.

Care-ti sunt argumentele ca Liberul Arbitru a functionat inainte de pacat? Cand totul era facut cu un scop? Adam sa-l iubeasca pe dumnezeu, Eva sa-l slujeasca pe Adam? Soarele sa straluceasca, animalele sa umple pamantul etc? E frumoasa gandirea mistica, dar determinismul de care vorbesti s-ar traduce in:
Dumnezeu creeaza Omul care ii va insela asteptarile si va decadea, dupa care se va intrupa pentru a-i da sansa sa se reabiliteze - el stiind toate astea din momentul in care a avut gandul de a-l face pe Adam. Scuze, dar asta nu este decat un scenariu de film second hand pentru mine, facut de un dumnezeu care se plictisea si si-a facut niste jucarii pe care sa le manevreze. The big Puppet Master.

72 Re: Liberul Arbitru... la data de Dum Oct 05, 2008 8:05 am

Storm

muritor de rand
Artistu a scris:
Care-ti sunt argumentele ca Liberul Arbitru a functionat inainte de pacat? Cand totul era facut cu un scop? Adam sa-l iubeasca pe dumnezeu, Eva sa-l slujeasca pe Adam? Soarele sa straluceasca, animalele sa umple pamantul etc? E frumoasa gandirea mistica, dar determinismul de care vorbesti s-ar traduce in:
Dumnezeu creeaza Omul care ii va insela asteptarile si va decadea, dupa care se va intrupa pentru a-i da sansa sa se reabiliteze - el stiind toate astea din momentul in care a avut gandul de a-l face pe Adam. Scuze, dar asta nu este decat un scenariu de film second hand pentru mine, facut de un dumnezeu care se plictisea si si-a facut niste jucarii pe care sa le manevreze. The big Puppet Master.

Inainte sa te preocupe scopurile si sa intri in discutii pe subiectul biblic sau sa faci apel la argumente trebuie sa pui la munca LOGICA lucrurilor. Chiar nu vezi ca singur te indepartezi de esenta si subiect ? Fii mai atent la ce scriu, fiindca fara sa intelegi logica naturilor diferite dintre divinitate care este duh pe de o parte si umana pe de alta parte adica materie si carne, n-ai sa faci decat sa te pierzi in vorbe desarte si intrebari fara rost.Pune-ti la lucru logica si gandeste ce am scris.
Fara vreun gand rau iti spun sa te pui la punct cu dictionarul fiindca misticismul este altceva decat explicatiile ce le-am dat. Eu am adus niste explicatii comparative intre cele doua "naturi".Misticismul se ocupa de altceva.
Da, probabil tu traiesti prin filme si fantezii inchipuite bagatelizand tot ce nu poti cuprinde cu mintea.E firesc pentru tinerii ce trateaza cu ironie lucruri ce ii depasesc in gandire.Imi pare rau pentru tine dar cu o asemenea atitudine n-ai sa poti avansa niciodata iar cu "scenarii" deja batute in cuie si deduse la o cafeluta n-ai sa reusesti sa-ti infrangi temperamentul negativist.Prin pozitia ta nu faci decat sa-mi confirmi ca nu poti sa fii "liber" decat la suprafata, in esenta n-ai sa-ti schimbi niciodata vreo conceptie in mod radical urmandu-ti in continuare destinul de care nu ai habar si care "functioneaza" implacabil chiar daca ego-ul propriu nu il observa sau nu vrea sa-l recunoasca.

73 Re: Liberul Arbitru... la data de Dum Oct 05, 2008 9:42 am

Storm

muritor de rand
Dupa cum spuneam revin cu explicatii comparative ale celor doua dimensiuni privind "liberul arbitru" folosind si o imagine pentru a se intelege mai usor : http://www.freewebs.com/crestininabsolut/apps/photos/photo.jsp?photoID=6866940&prev=1

Omul in doua dimensiuni

Imaginea are la baza criteriul comparativ al PUTERII, intre PUTEREA DIVINA si PUTEREA UMANA intelese prin prisma celor doua dimensiuni, ce demonstreaza in final predestinarea si inexistenta libertatii omului .
Pentru dim divina am numit ca unitate de masura comparativa cu timpul de pe pamant,"nontimpul"(vesnicia).
"Timpul" este unitatea de masura pentru om in dim.umana prin care totul se masoara. Ca atare, din cele 24 de ore ale unei zile,omul doarme aprox.8 ore,timp pe care el nu-l "realizeaza ,nu-l "simte" constient. In restul de 16 ore omul gandeste si face conform vointei sale constiente, o multitudine de fapte. Acest lucru se datoreaza "timpului" de 16 ore pe care acesta il are la dispozitie.De aici si senzatia de libertate si putere pe care omul o are in a gandi si a infaptui. Aspectul vine din faptul ca "timpul" e mai "lent" decat omul, deci omul e mai puternic decat timpul (16 ore), fiindca poate sa gandeasca si sa infaptuiasca ce doreste in "timp".Deci,"timpul" da nastere la "libertatea" omului.
"Nontimpul", termen inteles pentru dimensiunea divina (Cer), cuprinde "vesnicia",in care "o zi e ca o mie de ani "( 2 Petru 3;8 ) si in care "clipeala"(precum spune ap.Pavel la (1 Corint.15;52), poate fi socotita ca "unitate de masura" pentru aceasta. Dimensiunea divina nu se raporteaza la timp si spatiu, fiind de alta "natura",mult superioara .
Comparativ,"Nontimpul" este mai puternic decat "timpul' si "omul", datorita faptului ca cele doua sunt mai "lente" decat acesta. Daca "timpul" dim.umane (16 ore) ar fi inlocuit (ar disparea) cu "clipeala", ar rezulta ca omul nu ar mai avea "timp" sa gandeasca, el urmand sa primeasca ca un "dat"totul , fara sa mai aibe posibilitatea de a gandi sau a face, toate acele "dat-uri" s-ar succeda la "clipeala" si astfel nu ar mai avea "libertatea" pe care acesta a avut-o in "timpul" de 16 ore. Cu alte cuvinte omul nu mai exista, e "mort" ! Asta spune si Pavel "eu am murit si nu mai traiesc eu,ci Cristos in mine" Astfel, PUTEREA "nontimpului" fiind mai mare decat omul si dim.umana,"inghite" libertatea acestuia, dovedind-o ca fiind "nonlibertate",fiind influentat direct de dimensiunea divina. Cand omul nu mai are "timp" acesta nu mai poate gandi sau modifica ceva.("nici umbra de miscare").
Nontimpul este mai puternic decat timpul.
Nonlibertatea este mai puternica decat libertatea
Acestea fiindca logic, dimensiunea divina este mai puternica decat dimensiunea umana prin structura superioara si viteza de realizare.
Rezulta ca Puterea Cereasca = infinit
Puterea Pamanteasca = limita
PC >PP
Omul se simte "liber" si nu intelege predestinarea datorita "timpului" care este mai slab decat puterea lui, ce ii permite sa aibe timpul necesar pentru ce isi propune sa gandeasca sau sa infaptuiasca si sa creada ca el poate modifica prin vointa lui ceva. Gandeste si face intr-un anume fel fiindca "timpul" e suficient pentru a-i creea senzatia de libertate si vointa proprie, sau chiar putere. Dim.umana fiind mai slaba fata de dim.divina, nu poate fi "libera" ci condusa de aceasta, fiind inferioara ca putere celei din urma. Prin urmare cele doua puteri aflate in dim.divina (nevazuta),Bine si Rau,respectiv Dinitatea si demonii, influenteaza direct si permanent dim umana, transmitand ganduri, vise, revelatii,etc. datorita dim superioare ca PUTERE in care acestea se afla.,"timpul" blocand mintea umana sa se raporteze la "clipeala". Predestinarea vine ca un "dat" din dimensiunea divina a carei "clipeala" nu poate fi influentata de om din slabiciunea "timpului" in care traieste. Predestinarea presupune in esenta lipsa libertatii pe pamant,( ea fiind un rezultat venit din dim. divina), unde perceptia "clipelei" nu lasa loc de modificari, fiind un "dat" pentru dim.umana ("voua v-a fost dat si lor nu le-a fost dat"), in care slabiciunea omului nu o percepe pe pamant datorita "timpului" ce da senzatia "libertatii".
Pe de alta parte cele aprox. 8 ore in care omul doarme, face dovada neputintei lui in a-si controla visele cu puterea dim umane , in ciuda faptului ca fizic se afla in timp si spatiu, dar cu duhul el se afla in dim.divina, ceea ce arata ca odata ajuns acolo el "primeste" si nu poate modifica nimic.Aceasta deoarece el nu se mai afla in "timp" cu constientul, devenind SLAB fata de "nontimp" si fiind condus fara voia lui prin stari si imagini diverse , inexplicabile. Revenind din vis puterea lui "creste" deoarece palpeaza "timpul" si dim. umana, in care slabiciunea e la ea "acasa".
Unii primesc un "dar" de la Dumnezeu pentru ca le este "dat" prin "clipeala"("Voia Tatalui"prin dreptatea randuita mai dinainte), datorita Puterii ce trece peste "timp",vointa umana neputand hotara aceasta datorita slabiciunii si inferioritatii mintii umane din "timp" fata de Superioritatea amintita.(Filipeni 2;13)
Prin intelegere materialista, libertatea se raporteaza la timp si spatiu.Ea nu mai poate exista cand omul traieste prin dimensiunea divina,fiindca Aceasta il conduce,datorita Superioritatii ce poate sa-l salveze din pacat,omul primind Puterea si nu obtinand-o prin voia lui.Materialistii se considera liberi findca nu sunt "condusi" de Divinitate. Gandirea materialista vrea sa fie "libera" pentru ca nu poate concepe ca o entitate divina sa-i conduca, sau sa le hotarasca destinul, vazand ca "timpul" le ofera puterea pentru a se crede liberi dar neobservand Puterea divina ce ii controleaza permanent si le influenteaza viata.[img][/img]

74 Re: Liberul Arbitru... la data de Dum Oct 05, 2008 2:27 pm

Artistu

demon
Storm a scris: Inainte sa te preocupe scopurile si sa intri in discutii pe subiectul biblic sau sa faci apel la argumente trebuie sa pui la munca LOGICA lucrurilor. Chiar nu vezi ca singur te indepartezi de esenta si subiect ? Fii mai atent la ce scriu, fiindca fara sa intelegi logica naturilor diferite dintre divinitate care este duh pe de o parte si umana pe de alta parte adica materie si carne, n-ai sa faci decat sa te pierzi in vorbe desarte si intrebari fara rost.Pune-ti la lucru logica si gandeste ce am scris.
Fara vreun gand rau iti spun sa te pui la punct cu dictionarul fiindca misticismul este altceva decat explicatiile ce le-am dat. Eu am adus niste explicatii comparative intre cele doua "naturi".Misticismul se ocupa de altceva.
Da, probabil tu traiesti prin filme si fantezii inchipuite bagatelizand tot ce nu poti cuprinde cu mintea.E firesc pentru tinerii ce trateaza cu ironie lucruri ce ii depasesc in gandire.Imi pare rau pentru tine dar cu o asemenea atitudine n-ai sa poti avansa niciodata iar cu "scenarii" deja batute in cuie si deduse la o cafeluta n-ai sa reusesti sa-ti infrangi temperamentul negativist.Prin pozitia ta nu faci decat sa-mi confirmi ca nu poti sa fii "liber" decat la suprafata, in esenta n-ai sa-ti schimbi niciodata vreo conceptie in mod radical urmandu-ti in continuare destinul de care nu ai habar si care "functioneaza" implacabil chiar daca ego-ul propriu nu il observa sau nu vrea sa-l recunoasca.

Ai adus in subiect nu Logica ci Supralogica si chiar Postlogica, dar pentru tine sunt concepte care nu exista. A incerca sa-mi explici cum sta Logica lucrurilor fara sa fii si de natura divina este doar aqua scribere. Datul cu presupusul, nimic mai mult. Tot n-ai raspuns la intrebarea existentei liberului arbitru inainte de pacat pe baze logice asa cum afirmi.

75 Re: Liberul Arbitru... la data de Dum Oct 05, 2008 2:47 pm

Storm

muritor de rand
Artistu a scris:
Ai adus in subiect nu Logica ci Supralogica si chiar Postlogica, dar pentru tine sunt concepte care nu exista. A incerca sa-mi explici cum sta Logica lucrurilor fara sa fii si de natura divina este doar aqua scribere. Datul cu presupusul, nimic mai mult. Tot n-ai raspuns la intrebarea existentei liberului arbitru inainte de pacat pe baze logice asa cum afirmi.

Cred ca nu-ti dai seama ce spui !!! Unde vezi tu "presupus" ? Tu stii ce e aceea logica ? Vad ca esti strain si de acest termen !!! N-am ce sa raspund cuiva care nu are logica.Am coborat tocmai la "logica" fiindca acesta era punctul "comun" intr-o discutie acceptat de toti oamenii care sunt sinceri preocupati de a cerceta. Va veni si timpul sa spun si despre existenta liberului arbitru inainte de pacat dar toate la randul lor. In astfel de probleme nu se raspunde cu graba pana ce nu se inteleg lucruri mai usoare si de baza. Sa stii ca nu e suficient doar sa arunci cu negatii si pareri nelalocul lor. Ce ceri tu e penibil ca cineva sa fie de natura divina ca sa-l crezi. Nici nu e nevoie, se pot cunoaste unele lucruri si fara sa coboare cineva din Cer in fata ta. Pana la urma nici nu ma intereseaza sa te conving, poti crede ce vrei.Daca Dumnezeu nu exista pentru tine esti "liber" sa te ratacesti cat vrei prin "labirintul" materialist al lumii limitate ateiste. Deocamdata "datul cu presupusul" e in dreptul tau fiindca nici de logica n-ai dat dovada.Daca tot vrei sa fii "gica contra" fa-o cu argumente serioase nu cu copilarii.....

Continut sponsorizat

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus  Mesaj [Pagina 3 din 5]

Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4, 5  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum